mfflaj, pijjJ au ile Itlaapi aan aestrtult, Minui, ai I a a tont d e k t. N°. 989. Zaterdag 14 Mei 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, F E UIL L E X 0 H. it nummer bestaat uit 2 bladen. BINNENLAND, o N d e R w u s. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per drie maanden, franco per post 65 cents. 'oor het buitenland 90 cents. Ingtun4.il «tukken, enz. worden aderlijk eg DONDERDAGAVOND Ingewtcht aan I tartan te T h o I e n ol »66r DONDERDAGMIDDAG hij enzen medewerker te lerteke. UITGEVER Tholbk. Ad?ertentiön van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke [advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. >t notaris te Loenen (arr. Utrecht) is benoemd »er G. Fikkert, cand.-notaris te Zwolle. Arrond. rechtbank te Zierikzee heeft den M. C. van Elsacker, deurwaarder bij ge- de rechtbank, gemachtigd, deze functie uit te oefenen bij het kantongerecht te n. het jongst-gehouden examen voor opzichter '3 Rijks-Waterstaat slaagde o. m. de heer Visser, thans te Spijkenisse. Tweede Kamer drankwet is geredArt. 1 is aangenomen, de scheiding van tapperijen en slijterijen, die zoo de Achilles-hiel van het ontwerp vormde, is iden. Men kan evenwel niet zeggen, dat die les-hiel ongekwetst is gebleven, want er is een geschoten in het systeem, ja, wel door de ing zelve, maar gedwongen door de Kamer, vrienden en vijanden. Dat de wijzigingen, door minister in art. 1 aangebracht, nogal wat be iden bewgst, dat de heer Michiels van Ver- jn er door van een tegenstander tot een voor- er der splitsing werd bekeerd, en dat de heer sius het systeem veel verbeterd oordeelde. Maar teekenden tóch weer niet genoeg om den heer xn lot goedkeuring te bewegen en den heer. te doen besluiten ztin amendement tot terug- g van de splitsing in te trekken. Dat de heer an toch tegen dat amendement stemde, bewast aw dat hg liever van zgn hart een moordkuil dan deze regeering te doen vallen, gelgk lig ok eerlijk erkende, natuurlgk in andere be- fiiigen. heer Borgesiqs verweet de regeering totaal k aan beginselvastheid ten aanzien der splitsing et tegendeel zal moeiigk vol te houden zgn. ïiel alleen ten aanzien der splitsing, want wat niet in het oorspronkelijk ontwerp gewijzigd paar hoofdzaken zijn al terstond prijsgegeven er splitsing is nu behouden, maar zoo verwaterd, léïi der leden zeiaan een wet, die pas over ar van kracht wordt, daar doe ik niet aan mee X n de vele amendementen, die voorgesteld zijn, tiog maar enkele in stemming gókomen, en Van bedoelde is alleen dat van den heer Rink tot fting dér definitie van sterken drank aangenomen 1'stem meerderheid). En voor die definitie had inister nog al zoo krachtig gestreden, en er een voor gekregen, om haar in elkaar te zetten, i nu ook nog tijd vermorsen geweest. En er is oveel tijd vermorst door die beginsel-onvastheid, de heer Borgesius klaagde, er de verworpen amendementen zullen we niet :n, behalve over dat van de sociëteiten. Volgens' 1 moet voor een sociëteit vergunning verleend n door Ged. St. en niet, zooals voor de andere gunningen (want er zijn volgens deze wet maar ea t i e n soorten) door B. en W., en de socië- aan bgzondère voorwaarden verbonden, be de dé inrichting der localen. deze uitzonderingen zagen de socialisten (en erd hun slechts door weinigen betwist) een be- echtiiig, daarom stelde een hunner voor, ze aan Idè voorwaarden te onderwerpen als de tappe rijen, of, zooals de heer Troelstra het noemde, ze onder het geraeene recht te brengetr. Er is heel veel over dit amendement geredeneerd, en het was te wachten, dat het verworpen zou worden, want de regeering was er tegen, maar de stemming verdient toch de aandacht. „Bevoorrechting der groote heeren", dat was nu eens een zaak bgna niet buiten politieken invloedsfeer te houden, en toch werd dat kunststuk volbracht, want onder de voorstemmers waren 4 katholieken en 2 anti-revolutio nairen, en ontbraken 2 liberalen. Maar wie van de rechterzijde niet vóór stemde, was de heer Brants en toch had hg het denkbeeld sterk gesteund voor sociëteiten geen uitzondering. Die deed dus net anders om als de heer Lobman, De een was voor iets en stemde tegen en de ander was tegen iets en stemde voor. Zou de heer Brants ook van zgn hart een moordkuil gemaakt hebben, of was hg tot andere inzichten gekomen V Naar het Duitsch. adat Ernilie Orlow de deur had geopend, stond soogenblik besluiteloos en zeide toen: „Wilt binnenkomen? Ik heb het atelier in erg bloosden toestand aangetroffen, maar nu ik het" hier zweeg zij plotseling en fóor hem binnen. aker, u hebt uw werkplaats niet alleen 'tóch, maar ook met waren kunstzin en zeld- spaaak ingericht", antwoordde hij, haar "d en om zich heen ziende. Verscheidene lerijen, meest portretten, hingen aan de «rood getinte wanden, de geheele vloer wet een donkergroen karpet belegd. Een :e divan, die langs de geheele lengte van der muren was geplaatst, was met safraan- ng doek gedrapeerd, en op deranden waren Chineesche gouddraadfigureu ge- Een drietal leerlingen van de Rijkskweek school te Middelburg, thuisbehoorende in het eiland ïholen, zijn voor onderwijzer geslaagd; het zijn de heeren G. Gebraad te Poortvliet, P. Soeters te St. Annalaud en M. Stoutjesdijk te Oud-Vossemeer. Vier visschers van Philippine zijn door het kantongerecht te Delft veroordeeld, iedertot eene geldboete van f8 of vier dagen heohtenis, wegens het zonder vergunning atsteken van mosselzaad van een der Noordzeéhoofden van Delfland. LANDBOUW-VEETEELT. Alen schrijft ons uit het eiland Er is dit jaar verbazend veel vlas uitgezaaid en tot heden kwam het mooi te veldehet ïs' te hopen dat deze teelt, die van zooveel beteekenis kan zijn, door gunstig weer wordt geholpen en dat minst ge nomen de prijzen van vorige jaren blijven gehandhaafd. IERSEKE. Deze week zijn hier "zes kindereu gestorven aan de gevolgen van hoest. Een 3U-taI ongeveer lijdt aan borstaandpeningen wegens dezelfde oorzaak. Dinsdag ontdekte de bemanning van de ■stoomboot ,,'De Schelp" van Ierseke op de hoogte van het Goesche Sas een vaartuig dat de noodvlag geheschen had. „De Schelp" kon ter hulp snellen en sleepte het vaartuig naar het Catsche steiger. OUD-VOSSEMEER. Door heeren Gedepu teerde Staten is goedgekeurd het besluit van den Raad, waarbij de leeftijdsgrens voor de toelating van kinderen tot de openbare school is gewijzigd, zoodat de kinderen, welke vóór 1 Januari van het jaar van toelating den leeftijd van vijt jaren hebben bereikt, voortaan op 1 Mei zullen kunnen school komen. weven. Fraaie gebeeldhouwde kasten, de meeste van zwart ebbenhout, lage leunstoelen, mozaiek- platen, Japansche vazen en kostbare wand versieringen gaven aan het inwendige van het atelier een tegelijk rijk en schilderachtig aanzien. „Ik ben altijd zóo onder den indruk van mijn omgeving, dat ik daaraan wel wat zorg moet besteden", antwoordde zij, en daarbij keek zij hem met wantrouwende waakzaamheid aan, waarvan hij niets, bemerkte, daar hij niet naar haar keek. „Wij staan allen onder den indruk van onze omgeving", hernam hij, terwijl hij zich nu voor de eerste maal tot haar wendde en haar op lettend opnam. Zij maakte geen bijzonder aan- genamen indruk. Zij was groot van gestalte, ietwat hoekig, hare houding en bewegingen waren niet bepaald bevallig en hare gelaats trekken scherp hare kleine oogen stonden dicht bij elkaar, haar voorhoofd was smal, haar lippen dun en vast op elkaar gedrukt en haar kin bijna vierkant. Misschien was 't het korte haar, de staande boord en das en de snit van hare kleeding, die haar zulk een mannelijk aanzien gaven, waar- Door den landbouwer J. Douw Mz. is, naar ons wordt medegedeeld, een witte inoi gedood, men weet, dat als hooge uitzondering onder de verschillende dieren soms afwijkende beharing of bevedering voorkomt. THOLEN. Morgen (Zaterdag) zullen in de Be waarschool worden tentoongesteld de teekeningen en schilderstalen van de School voor Hand- en Bouw-kundig teekenen alhier. De prijsuitdeeling zal te 7 uur plaats hebben. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van het Departement „Tholen" der Maatschappij tot Nut van 't algemeen werd de rekening over 1903 der Spaarbank goedgekeurd in ontvang op 137065,13, in uitgaaf op f36523,375, goed slot alzoo f541,755. Gedurende het afgeloopen jaar werd ingebracht 1 18236.31, terugbetaald f 18116,78. Het credit bedroeg f 110532,225, het 3ebet f 74487.84, de reserve of overwinst f36044,385. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. J. M. Boom, werd als commissaris der Spaarbank gekozen de heer P. Laban. De rekening der Begrafenisbus werd goed gekeurd in ontvang op f 1571.50, uitgaaf f 864,75, goed slot 1706.75. Ter voorziening in ontstane vacatures in het bestun' dezer instelling werden herbenoemd: tot bestuursleden de heeren J. van Elsacker en J. Lindhout (periodieke aftreding) en benoemd de heer F. M. Engelvaart (vac. wijlen Dr. J. M. Boom). Herbenoemd als commissaris de hh. B. W. van Dijk en J. van Sorge (period. aftr.) en benoemd de hh. C. J. Lindhout (vac. wijlen M. L. Lindhout) en F. J. den Ouden (vac. C. A. Avé.) Als bestuurslid van het departement werd gekozen de heer B. A. Overman, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden vol* gens rooster van den heer P. Laban, niet her kiesbaar. De secretaris, de heer J. M. C. Pot, werd herkozen. Aan de volgende instellingen en vereenigingen werden subsidiëu toegekend voor het dienstjaar 1904/5 Nutsbibliotheek f 90.Floralia f 50.-, Concordia f 80.schoolbibliotheek f 15. school voor hand- en bouwk. teekenen f125.-, Vereen, v. oud-leerlingen van den landbouw- cursus f 50.Gymnastiekvereniging „Olympia" f 3 5 Door het breken van den as viel heden morgen een wagen, beladen met graan, op den hoek hij het politie-wachthuis omver. Verdere ongelukken hadden daarbij niet plaats. Deze week werd het oudste zwanenpaar verblijd met de geboorte van zes kleintjesze hadden een broed van zeven eieren. Het zal een niet onaardig gezicht opleveren, wanneer nu al die zwanen in de vest rondzwemmenthans houden de oude zwanen nog verblijf in het water nabij Molenvliet. door Edward haar bepaald leelijk vond. Edward had al meer meisjes van datzelfde type gezienvan die meisjes die zich wijden aan de kunst en die alle mogelijke moeite aan wenden om uit haar uiterlijk en hare kleeding alle sporen te verbannen, die er aan herinneren, dat zij tot het vrouwelijk geslacht behooren, en die voor zichzeit al die vrijheden eischen, die het deel zijn van het mannelijk geslacht, welk3 gewoonten zij eveneens pogen na te volgen. Al bewonderde hij ook haar onafhankelijkheidszin, zoo was toch haar gausche wezen hem, evenals alle mannen, onsympathiek, en daarom had hij ook zooveel mogelijk vermeden met haar in aan raking te komen. Haar streven mocht voor treffelijk zijn, maar haar verschijning, haar gansche wezen, hinderde hem. Emilie Orlow voelde als bij intuïtie, dat hij haar met een critisch oog opnam, en zij keek hem dan ook met een onderzoekenden blik aan, alsof zij beproefde op zijn gelaat zij ne gedachten te lezen. „Als het maar helder weer is, heb ik genoeg licht dopr het groote venster", merkte zij op, en de onverschillige toon, waarop zij sprak, scheen hem in zeldzaam contrast met de ernstige, Het Koninklijk echtpaar is geheel hersteld op het Loo aangekomen en heeft per rijtuig de nieuw aangelegde vijvers in het Park bezocht. Komende van de te Leeuwarden gehouden stierenkeuring, werd een stier even buiten de stad door andere ook van de markt komende stieren schichtig en gaf zijn geleider een stoot tegen het onderlichaam, waardoor deze achterover viel en tegen een boom werd bekneld. De stier stootte daarop zijn geleider meermalen, totdat de man door anderen uit zijne benarde positie werd verlost. In deerniswaardigen toestand werd hij naar Leeuwarden gebracht, waar hij aan de bekomen wonden en kneuzingen is overleden. Te Lisse kwam een 2-jarig meisje, terwijl de moeder even van huis was, in aanraking met een test met vuur. Door de warmte aan getrokken ging het kind er mee spelen doch bekwam zulke hevige brandwonden dat het nog deuzelfden dag overleed. Te Hausweert was een kindje buiten aan t'. spelen en geraakte ongedacht wat ver van huis, tot de ouders geroepen werden, daar het in de Weel geraakt was. Hoewel het kindje spoedig werd opgehaald, was het toch reeds verdronken. Een arbeider uit Woensdrecht, werkzaam aan den nieuwen spoorweg te Hardenberg, kreeg dezer dagen een wondje aan den arm. Spoedig zwol de arm hevig op, en thans is de on gelukkige aan de gevolgen van bloedvergiftiging bezweken. Even buiten Amsterdam klom een jongen in een boom, om een vogelnestje uit te halen, doch viel, door het breken van een tak. Hij werd dood opgenomen. Bij een landbouwer te Hoensbroek krijgt de hond, vastliggende aan zijn ketting, geregeld bezoek van een hoen, dat voorzichtig het hok binnensluipt. Nauwelijks heeft de hond dit be merkt of hij verwijderd zich aanstonds, zoover de ketting het toelaat, van zijn verblijfplaats en wacht geduldig het oogen blik af, dat de kip weer te voorschijn komt. Dan ziet men „Hoor", terwijl hij zijn bek reeds likt, in het vooruitzicht van de heerlijke surprise, die hem wacht, op zijn beurt het hok binnengaan om 't gelegde ei te verorberen. - Te Aalst is in een keldertje het lijk gevonden van een vrouw, die zeer waarschijnlijk door hare dochter vermoord is. De stank, die uit het keldertje opsteeg deed de buren een onderzoek instellen. De beenen waren afgekapt en werden in een beerput gevonden. Op een veeboot van Sneek is op het Heegermeer een stuurman onwel geworden en overboord geslagen. Zijn lijk werd Woensdag opgehaald. bijna gespannen uitdrukking harer gelaats trekken. „Het is vandaag zoo donker, dat het mijns inziens nauwelijks de moeite loont aan het werk te gaan", antwoordde hij. „Dat stem ik toe. Wilt u niet gaan zittten Edward gaf aan die uilnoodiging gevolg, want zij had iets over zich, dat hem interesseerde, ofschoon het hem nog'niet duidelijk scheen wat het eigenlijk was de indruk dien zij op hem maakte was geenszins gunstig, maar zij wekte een zeldzame, onrustige nieuwsgierigheid in hem op. Haar uiterlijk, dat vrij en openhartig scheen als van een man, leek hem een mengeling van achterdochtige waakzaamheid en angstige sluw heid, die bepaald een vrouwelijk karakter had. Het meest mishaagde hem de klank harer stem, die hard en scherp was, want niets trok hem in een meisje meer aan dan een zachte wel luidende stem. Daarbij verwijlden zijn gedachten bij Cecile van Heldberg, hare mooie oogen, haar lief uiterlijk, hare zachte stem, bij Cecile, van wie hij nu was gescheiden door een sombere schaduw, die hij eerst moest verbannen vóór zij de zijne

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1