fe laat ontdekt. N°. 988. Zaterdag 7 Mei 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. M. c. POT, FEUILLETQH. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i men met de kalimest moet omgaan. 12 BIN N E N L A N 1). 0 N D E R W li S. Vau onze berichtgevers. IERSEKS THOOLSCHE COURANT, itrtllai, pijji aan Ia belaapi ras Desterteelt, laidboaw, eaz. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Frija per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan lt hureau te T h o I e n ot vóér DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tnotrs. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke {advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ébr '>j gebruik van elke meststof en dus ook het gebruik van het een of ander kalizout, heil et van het hoogste gewicht, dat men op de wei ;te is van de behandeling der mest. Tevens men weten, wanneer en hoe men de mest het land moet brengen, en hoeveel men er per geniet of per H.A. moet geven. Nu het hl uik der kalizouten in den laatstee tijd hoe er hoe meer toeneemt, acht ik het niet bodig een en ander aan de lezers van dit mede te deelen omtrent de wijze, waarop kalizouten behandeld moeten worden. De routen moeten in de eerste plaats besteld Bo len met garantie van een zeker gehalte aan en een zeker fijnheid. Het is het best zouten te koopen per kilo-procent, dat wil ;en, men betaalt per procent. Het is niet lig, dat de zonten aanstonds uitgestrooid n, als men ze gekocht heeftmen kan ze, der verlies, gerust een tijdje bewaren, als maar zorgt dat men ze droog houdt. Behalve men verlies heeft, beginnen vele kaliinest- len, vooral het kaïniet, als het vochtig wordt, epen te vormen, die slechts moeilijk fijn te {en zijn. Hoe fijner het kaïniet is, hoe beter, men het zout niet droog bewaren, dan itnge men het met wat turfmolm. Het vocht ■Agt daarin en het zont gaat niet vastzitten. ^Xhomasslakkenmeel en kalk mogen met kaïniet lenig ander kalizout alleen onmiddellijk voor uitstrooien vermengd worden, overigens kan kalizouten met alle andere meststoffen ver gen. Alle kalizouten moeten ondergeploegd ondergehakt worden. Alleen op grasland en meerjarig klaverland wordt kali als over- esting gegeven. Vat de tijd der bemesting aangaat kan het ende dienen. In den herfst'of iu den winter t men het best de aangezuiverde zouten, ili kaïniet, carnalliet, enz. De overige zouten, de gezuiverde zouten, zooals chloorkalium, velzure kalimagnezia (ook patentkali genoemd) kan men alle in 't voorjaar geven, doch zoo vroeg mogelijk. En nu nog de voor vraag, hoeveel kalimest moeten de ver- llcnde gewassen hebben? Heeft men van l#|iift 1000 K.G. noodig, dan behoeft men patent kali slechts 400 K.G. en van nrkalium eu zwavelzure kali slechts 250 eu K.G. Verder heeft men op zand meer kali ig dan op klei en bij knol en wortel- wsen meer datt op granen. Als regel kan stellen, dat men op een matig vruchtbaren id bij een sterk-kalibehoeveud gewas 1000 1. kainiet op de Hectare noodig heeft. Jan van de Mark. lp zijn verzoek is den heer J. van Elsaeker 'ol ontslag verleend als deurwaarder bij de indissements rechtbank te Zierikzee. Naar het Duitsch. 'e dokter had den rechter-commissaris Ilgner, hij hem naar het ziekenhuis bracht, ver dat de patiënt, die hem spreken wilde, torigeu avond, bij een poging tot plundering den Dierentuin, van den man, dien hij had {egrepen een slag op het hoofd had gekregen. hij echter dientengevolge in levensgevaar leerde, had de politie hem eerst naar het enhuis gebracht. Ilgner had officieel nog s van die poging tot plundering vernomen, 'at hij elders door ambtsbezigheden in be- werd genomen, en ofschoon hij, zoodra de van Edward Markwald werd genoemd, overtuigd hield, dat hier eeu vergissing het spel was, werd hem nu toch eerst het t*le geval duidelijk. iNu begrijp ik het", zeide hij. „Toen de Tot deurwaarder bij de arrond. rechtbank te Zierikzee, standplaats Tholen, is benoemd de heer M. C. van Elsaeker te Tholen. He^ jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal dit jaar plaats hebben te Goes op Woensdag 8 Juni. voorm. 9 uur voor de verlofgangers te 's-Gravenpolder, 's-Heer- Abtskerke, 's- fleer-Arendskerke, Heinkenszand, Katteudijke, Kloetinge en Wolphaartsdijk en 1 uur nam. voor de verlofgangers te Goes te Krabbendijke op Maandag 13 Juni, ten 103/4 uur voorin, voor de verlofgangers gevestigd te Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde te Tholen op Dinsdag 14 Juni, ten 10 ure voorm. voor de verlofgangers te Oud-Vosseineer, St. Philipsland, Poortvliet en Tholen te St. Maartensdijk op Woensdag 15 Juni, ten lO'/j uur voorm. voor de verlofgangers te St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse te Kapelle op Donderdag 16 Juni, ten 11V4 ure voorm. voor de verlofgangers te Kapelle, Schore en Wemeldinge. De verlofgangers moeten zich verzamelen vóór het gemeentehuis. De Minister van Marine heeft naar aanleiding van een adres der schippersvereeniging „Schutte- vaer", om des winters in de Zeeuwsche stroomen de gewone tonnen te doen vervangen door zoo genaamde paaltonneu, bericht, dat in hel najaar bij wijze van proef op enkele plaatsen in de vaarwaters op de Ooster-Schelde boeien van bijzonderen vorm zullen worden gelegd. Afwijzend is beschikt op het verzoek om de verst uitstekende voeten van kribben door ge- leidelonnen aan te geven. Tweede Kamer Dinsdag is het algemeen debat over de drankwet geëindigd met een duet (gelukkig alleen met woorden) tusschen minister Kuijper en Troelstra. De laatste had Vrijdag een politieke speech gehouden, en zeker omdat inen stilzwijgend zoo wat overeengekomen was althans had gehoopt, dat de politiek er buiten zou blijven, was de minister door die rede van Troelstra eenigszins geprikkeld. Tenminste Z.Kx, verweet hem, dat hij een aanval op het kabinet gedaan had, om bij de Statenverkiezing de socialistèn er boven op te helpen. Tegenover dit verwijt stelde de socialistische leider terstond een ander. „De bewering van den minister", zoo zei hij ongeveer, „zou kunnen opgaan, als eerst bewezen was, dat de socialisten „er onder" zijn. Maar zij gevoelen zich heel wel en hebben niet noodig er weer boven op te komen, wat blijkt uit de gemeenteraad-verkiezingen waarbij zij 25% meer stemmen verwierven dan in 1901. Met een voortdurend dreigen met het roode spook krijgt de minister de liberalen er niet ODder, we) door goede sociale wetgeving". De beschouwingen, Vrijdag ten beste gegeven, waren niet onbelangrijk, maar we kunnen er alleen uit aanhalen dat de heer Lobman het denkbeeld verdedigde, om b(j de wet onderscheid te maken tusschen huizen waar uitsluitend alcoholische dranken te verkrijgen zijn, en andere gelegenheden, als café'a, politie-agenten op die plek kwamen, beschuldigden de kerels u, dat gij beproefd hadt hen aan te vallen met de bedoeling hen te bestelen. Door die slimme leugen leidden zij de aandacht van zich af". „Ik hield de keel van den moordenaar stevig omkneld, laat hem toch niet ont snappen 1" riep Edward. „Ik vrees dat het niet gemakkelijk zal zijn, zulke slimme schurken te vangen", antwoordde Ilgner met een spijtig hoofdschudden„zij zullen nu al lang over de grenzen zijn". „Maar zij kunnen toch nog niet ver weg zijn. Als ik bedenk, dat ik den schurk te pakken heb gehad en dat ik hein toch weer heb moeten loslatendat is om gek te worden". „Hoe zagen de kerels er uit „Dat kan ik niet zeggen. Ik heb mij in de diepste duisternis op den moordenaar geworpen. Het was mij te moede alsof ik den duivel moest grijpen. Het duurde eenige seconden en toen verloor ik het bewustzijn. Gij zult hen toch niet laten loopen 1" Ilgner was nu niet meer zoo zeker van zijn zaak als bij zijn eerste onderhoud met den restauranis enz., en dat de heer Melchers beweerde, dat de minister uit politieke overwegingen een zoo achterlik standpunt bij het alcoholvraagstuk inneemt. Dinsdag dan begon de artikelsgewijze behandeling. Art. 1 bevatte de volgende definitie „Sterke drank is door overhaling verkregen alcohol houdende vloei stof, bestemd voor inwendig gebruik." Hiertegen kwamen verschillende stemmen op. Men maakte er glosses op, men stak er den draak mee. Verbeeld u, zei de heer Rink, dat iemand in een koffiehuis vraagt „een glas, door overhaling verkregen alcoholhoudende vloeistof, bestemd voor inwendig gebiuik" als hy hier bedoelt. En deze definitie zou er toe kunnen leiden, dat een tapper op zyn ruit schreef„Hier wordt brandewyn verkocht uitsluitend voor u i t wendig ge bruik." Dan zou men een glaasje kunnen koopen z.g. om te wrijven, maar het aanwenden om er den iuwendigen mensch mee te verstei ken. Dergelijke aardigheden verwekten natuurlyk groote vroolykheid, maar vestigden de overtuiging, als dit nog noodig was, dat de definitie niet deugde. De minister kreeg dan ook de gelegenheid om art. 1 te wijzigen en maakte daarvan gebruik. Inmiddels werden amendementen ingediend om de definitie van „sterke drank" te doen vervallen, en de onderscheiding van tapperijen (die alleen in 't klein mogen verkoopen) en slijteryen eveneens achterwege te laten. Vooral dit laatste denkbeeld vond veel steun. Woensdag legde de minister een nota van wijzi gingen over, waarin art. 1 heel anders luidde, doch weer een bepaling gaf van sterke en van gegiste, drank, De heer Rink achtte een nieuw sectie-onder zoek noodig, en toen hy daarin niet gesteund werd, b«niJhaalde hy zyn amendement om die bepalingen uit de wet weg te laten anderen wenschten vast stelling van 't maximum alcoholgehalte bij de wet. en niet, zooals de regeering, by maatregel van be stuur. De heer Van Idsinga stelde voor, te bepalen, dat de wet onder sterke drank alle alcoholische dranken verstaat, behalve wijn en bier. De minister sloeg die amendementen af, doch deed eenige concessies. De stemmingen volgen later. Geslaagd te Middelburg voor de akte lager onderwijs, de dames M. Gebraad te St. 'Maar tensdijk, E. Larooij te Scherpenisse, D. Suurland te Stavenisse en G. H. Lammerse te Tholen, allen leerlingen van de Rijksnormaallessen te Tholen. Benoemd tot onderwijzeres aan een bijz. sc'nool te Gieseudam mej. L. P. Gunst te Oud-Vossemeer. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Kloetinge mej. M. Gebraad te St. Maartensdijk. Mejuffr. C. G. Timmerman, onderwijzeres aan school 2 te lerseke, is benoemd tot onder wijzeres aan de Salemba-school (christelijke school voor meisjes) te Meester Cornelis, Batavia. ST. ANNALAND. In de gewone Vergadering van Ingelanden van den Polder Moggershil werd behandeld en vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1903/4. De ontvangsten bedroegen kunstenaar. Alle pogingen, die hij tot nu toe in het werk had gesteld, om den moordenaar op het spoor te komen, waren vruchteloos ge bleven. Hij was zijn doel geen stap nader- gekomen, en daarom zeide hij op hopeloozen toon„Ik zal dadelijk met de politie-agenten gaan spreken, die u hier hebben gebracht misschien kunnen die mij een beschrijving van de schurken geven". Er is geen tijd te verliezen", drong Edward nog aan. „Daar hebt gij gelijk aan. Misschien kan ik u een goede tijding brengen, als ik terugkom. Ik hoop, dat gij spoedig hersteld zult zijn". De slag, die Edward op het hoofd was toe gebracht, was zoo hevig geweest, dat het ver scheidene dagen duurde eer hij het ziekenhuis kon verlaten en naar zijn woning terugkeeren. Zooais Ilgner terecht vermoedde, was aan de door de twee schurken opgegeven adressen niemand te vinden zij waren beiden spoorloos verdwenen, alsof de aarde zich geopend en hen verslonden had, want de twee politie-agenten hadden is de duisternis en in hunne ontsteltenis 11218.10 en de uitgaven f 915,665, .zoodat er een batig saldo was van f 302,436. De Begrooting voor het jaar 1904/5 bedraagt in ontvang en in uitgaaf eene gelijke som van f 947.52. Evenals voor 't afgeloopen dienstjaar zal voor het nieuwe een Dijkgeschot worden ge heven van f 14 per H.A. terwijl nog aan den Calamiteuzen Oud-Kempenshofstede polder voor bijdrage in de kosten der zeewering moet be taald worden f 1,20 per H.A. Ter benoeming vau een dijkgraaf tengevolge van de periodieke aftreding van den heer H. Elen- baas Jz. op 1 Augustus a. s. werden op de voordracht geplaatst de heeren II. Elenbaas, Jz., J. Elenbaas, Mz. en W. van Putte. Verder werd nog besloten bet getal H.A. dat men in dezen polder moet bezitten om stembevoegd ingelande te zijn, te verminderen en te brengen op l.'/j. - Bij de door het Bestuur van het Waterschap St. Annaland gehouden aanbesteding van de levering vrij op den wal van ongeveer 700 M3- Pruisische onderhoudsgrint metend van 13 cM. is ingeschreven per M3. door H. M. Scheeruieijer te St. Annaland voor 11,95, W. van der Klippe, Serooskerke, fl,89, Adr. van der Klooster, St. Annaland, f 1715. Voor het vervoer van de losplaats naar de verschillende wegen door B. Buijs te St. Anna land f 0,49 en Jobs. Goedegebuure. Jz. aldaar f 0,44. Aan de laagste inschrijvers gegund. - Door den gemeenteraad is besloten drie ambtenaren van den burgerlijken stand te be noemen en aan den ambtenaar die al het werk verrichten zal, daarvoor een bezoldiging toe te kennen van f150-. Het door den raad vastgestelde Kohier van den Hoofdelijken Omslag bevat 405 con- tribuabelen en is verdeeld in 36 klassen tot een bedrag van f3222.4l5. De laagste klasse be draagt f 0,88 en de hoogste f 155,38. Door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier werd op 3 dezer aanbesteed de levering van 17100 Kg. Chilisalpeter. Ingeschreven werd door: P. J. van Aardenne te Dordrecht 112,09 P. G. Adriaanssens te Bergen op Zoom f 11.77; A. Snelleman te Diuteloord f 11,59 ;I. J. Joppe te Steenbergen f 11,59 Kostense te Kruiningen f 11,47J. J. van Arenthals te Walsoorden f 11,39. IERSEKE. In April zijn op het telegraaf kantoor behandeld 739 telegrammen, waarvan 121 verzouden en 618 ontvangen. Op de postspaarbank is ingebracht f2861,66 en teruggenomen 1 1400,40. Uitgereikt 4 nieuwe boekjes. OUD-VOSSEMEER. In den gevel van het Ambachtsheerenhuis alhier is aangebracht een steen met de volgende inscriptie: Ter ge dachtenis aan jonkvrouw Anna Huijssen van niet verder op beider uiterlijk gelet. Alleen wisten de agenten te vertellen, dat de twee kerels zich haddeu verwijderd met een spoed, die ben thans verdacht voorkwam, maar dat hielp nu niets meer. Over de persoonlijkheid van den moordenaar en over zijn makker konden zij niets mede- deelen. De nu volgende dagen waren voor Edward bijna r.iet door te komen. Door zijn lichamelijke zwakte tot nietsdoen gedwongen, zat hij bijna hulpeloos op zijn kamer, inwendig verteerd door woede over de omstandigheid dat hij den moordenaar had laten ontsnappen tengevolge van zijn gebrek aan zelfbelieersching. Wanneer hij kalm was gebleven in plaats van zich door zijn toorn te laten meesleepen, had hij den schurk ongemerkt kunnen volgen tot hij hem door een politie-agent had kunnen laten arres teeren. Slechts langzaam aan keerden zijn krachten eu gezondheid terug en hij verlangde er al naar, spoedig weer ïüet zijn werk te kunnen beginnen. Het was nu November gewordenop een triestigen, doukereD, regenackligen dag voelde hij zich

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1