e laat ontdekt. N°. 987. Zaterdag 30 April 1904. Een en twintigste jaargang. EN I J. IS. C. POT, FEUILLETOH. „HOLLAND.' 31 t nummer bestaat uit 2 bladen. BINNENLAND. n! o N d e r w u s. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nlenws. U IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT veethlal mi aan it klaapi vu oesterteall, lnikni, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Iniaz.nden «tukken, enz. vierden «Iterlljk e« DONDERDAGAVOND ingewacht aan kuraau te T k a I a n el véór DONDERDAGMIDDAG hij anzen medewerker ta laraaka. UITGEVER: Tioitx, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke '.advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleehta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf 'den Adriaanpolder H. Roelofs te Cortgene roorzitter van het bestuur der waterkeering den calamiteuzen Annapolder, A. Markusse, te Cats. herijk der maten en gewichten zal dit plaats hebben Tholen op 30 April en 2 Mei Poortvliet op 3 Mei Scherpenisse op 4 Mei St. Maartensdijk op 5 en 6 Mei a. s. ezer dagen bezochten de referendaris bij het .rtement van justitie en de hoofdingenieur gerechtsgebouwen en gevangenissen de ge- nte Tholen op huu reis door Zeeland, met doel een onderzoek in te stellen naar die uwen en inzonderheid de kantongerechten, et voornemen schijnt te bestaan, sommige ongerechten op te heffeu en andere uit te den. et is te hopen, dat de heeren doordrongen geworden van de noodzakelijkheid, dat te len een geschikt gebouw voor kantongerecht Ie ingericht of daargesteld, want nu is de and aldaar allertreurigst, et Bestuur van de School met den Bijbel nd-Vossemeer, verzoekt ons mede tedeelen, het bericht in ons vorig nummer, als zou iffr. L. P. Gunst benoemd zijn tot onder- ires aan die school, onjuist is. ERKIEZING PROVINCIALE STATEN, oor het eiland Tholen circuleert een lijst, •op candidaat zijn gesteld voor lid der linciale Staten, de heeren A. Hollestelle edend) en J. N. Elenbaas, burgemeester van bbendijke. )e kiesvereeniging Midden-Duiveland te tikzee stelde in de vacature B. G. van der i tot candidaat voor de Prov. Staten, den Mr. Moolenburgh, wethouder te Zierikzee. eene Dinsdagavond gehouden vergadering Vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te delburg werden als voorloopige candidaten de Prov. Staten genoemd de heeren dr. Bolle, H. P. den Bouwmeester, A. M. Tak, p te Middelburg en J. Polderdijk te Nieuw- Joosland. Tweede Kamer Igaande op de criliek gedurende drie dagen op iankwet uiigeoelend, krijgt men den indruk, dat ontwerp het kwaad te verantwoorden zal hebben, waar, dat vele sprekers nog een gereserveerde ling aannamen, maar er werd tot heden zoo lig goeds van het ontwerp gezegd, dat men on- tkeurig tot de voorspelling komt, dat alleen be- rijke wijzigingen tijdens de behandeling, de wet nen redden. Zeil) de heer Lohman was maar gjei tevreden (misschien is dit nog Ie sterk uit- Naar het Duitsch. 2) )e man met de zware stem keek Edward snel uitvorschend aan om zich te overtuigen of ook iemand van de politie was, keek toen zich heen en zag, dat zij slechts met hun ën waren. De man, dien Edward bij de keel gegrepen, draaide zijn oogen al benauwd en rochelde half stikkend. Laat los 1" riep de man met de zware stem. h eerst dacht Edward er aan, dat hij alleen Mover twe e stond en in de vrees, dat een ïner hem zou ontloopen, riep hij uit alle ilit om hulp. faar nauwelijks had hij dat driemaal gedaan daar had ook de man met de zware stem gzaam en behoedzaam zijn met een looden 'p voorzienen wandelstok opgeheven en Edward groote kracht een slag op de linkerslaap gedrnkt) en dit blijkt het best uit het resumé van zgn betoog, dat hg wel voor de wet zou stemmen, maar zgns ondanks en alleen, omdat men door tegen te stemmen de bestaande wet, die ook niet deugt, toch niet kwijtraakt. De heer Lohman had gaarne in het voorstel het Gothenburger stelsel en local option gehandhaafd gezien, en was vast overtuigd, dat beperking van 't aantal drankgelegenheden het drankgebruik niet vermindert. Opmerkenswaardig is deze uitspraak van den Goeschen afgevaardigde, dat bet bestrijden van verkeerde neigingen bij het volk niet op den weg der regeering ligt, maar op dien van kerk en maat schappij. Dat vermindering van het getal drankgelegenbeden niets uitwerkt, werd ook door anderen gezegd, bijv. door den heer Schaper (socialist), die overigens niet tegen alle wettelijke inmenging was, maar vooral verbetering verwachtte van betere sociale toestanden. Deze wet is, zoo zei hij, alweer kapitalistisch, want zij bevoorrecht de heeren in hun sociëteiten en be lemmert en plaagt den kleinen man. Om kort te gaan, hij noemde het ontwerp onlogisch, onrecht vaardig en onuitvoerbaar. Tydeman sprak van on doeltreffend, ongeschikt en een tweesnijdend wapen. Er waren er ook die 't voor de tappers opnamen en afkeurden de onderscheiding van tappers en slijters. Zoo zei Nolting, dat hij onder de tappers vele edele menschen kende. Lohman, dat hg geen vriend van de tappers is, maar ook geen vijand. Staalman noemde de aantasting hunner rechten en belangen onbillgk, als daar geen schadevergoeding tegenover stond. Een groot gedeelte van den dag werd inge nomen door de behandeling eener kwestie van wets- uitlegging. De heer Mees bepleitte nam. met aan drang de noodzakelijkheid eener noodwet, oindatz.i. volgens de bedoeling der bestaande wet alle ver gunningen op 1 Mei a.s. afloopen. Ofschoon nog vóór weinige weken niemand daaraan twijfelde, vond deze bewering nu den krachtig9ten tegenstand, ook van de zijde der regeering, en onder de behandeling dezer trouwens niet onbelangrijke vraag, werden de gemoederen zoo warm, dat het weinig scheelde of de discussie eindigde in een krakeel. Minister Kuijper verklaarde zich te houden aan de bewoordingen der wet. Deze spreken duidelyk, en dan behoeft men verder niet te vragen, wat de wetgever bedoelde. De algemeene behandeling duurt voort. POSTERIJEN. Door de wijzigingen in den treinenloop, in gaande 1 Mei a.s., zijn in den postdienst de volgende veranderingen aangebrachtRichting liergen op Zoom, vertrek van Tholen 1,10 u., in plaats van 2.35 u. en 6 u. in plaats van 7.40 u. namiddag. In verband hiermede vertrekt de post uit Staveiiisse om 3.15 u. in plaats van 4.50 u. Amsterdamsche tijd. Geslaagd te Middelburg voor de akte 1. o. de heeren W. van Nieuweithuijze, van St. Maar tensdijk, kweekeling vau de Rijksnormaalschool te TholeD, A. M. Polderman te Kruiningen en J. J. J. Sandee te lerseke. toegebracht. Zonder dat hij een enkel geluid gaf viel Edward op den grond en bleef voor dood liggen. „Dien zijn we gelukkig kwijt!" zeide de man, wiens keel Edward had losgelaten. „Wij hebben geen tijd te verliezen", ant woordde zijn makker haastig. „Neem jij hem bij zijn beenen, dan zal ik hem bij het hoofd beet pakken en dan gooien we hem eenvoudig in het water dan kan hij ons niets meer deren". Zij hieven het beweginglooze lichaam van den grond op eu gingen er mee naar den oever van het meer". „Halt 1" zeide de man met de zachte stem, „ik hoor voetstappen". „Dat zijn politieagenten of nachtwakers antwoordde de andere, liet zijn last op den grond vallen en riep toen plotseling luid Help I help I" „Wij zijn door dien vent overvallen", fluisterde de kerel met de zware stem zijn makker toe knoopte zijn overjas los, haalde zijn horloge uit zijn vestzak en liet het aan den ketting slingeren. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11.8 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHÜYS te Zierikzee; Mr. H. OELE te Goes. LANDBOUW-VEETEELT. Men schrijft aan de N. R. Crt Zooals wij reeds voor eenigen tijd mededeelden, heelt de Belgische minister van Landbouw den in voer van vaarzen uit Nederland en Frankrijk toege staan. Die invoer mag geschieden op dezelfde voor waarden als die der melkkoeien, dat beteekent, dat de vaarzen eene quarantaine van 14 dagen moeten doorstaan in de stallen aan de grenzen en de tuber- culine-proef ondergaan. Bovendien is bepaald, dat de vaarzen minstens 4 tanden moeten bezitten en duidelijke kenteekenen van dracht vertoonen, zoodat ze voor de fokkerij geschikt zijn. Deze maatregel is voor onzen veehandel voorzeker van veel belang. België heeft reeds langen tyd ge brek aan geschikt fokvee. Op vele plaatsen waren geen dieren om naar de weiden te zenden en op de Belgische markten werd slechts slachtvee aangevoerd. Belangrijke inkoopen mag men verwachten, want reeds langen tijd hebben de bewoners der Noordelijke provinciën gehaakt Nederlandsch fokvee te bezitten. Op vergaderingen en in de dagbladen riep men den menschen toe Geeft ons Hollandsch fokvee." Jammer voor den Vlaamschen landbouwer, dat die langdurige en kostbare quarantaine het fokvee voor hen zoo duur zal maken. Men had gehoopt, dat de minister met eene qaarantaine van drie dagen tevreden zou geweest zyn. Duizenden hebben jl. Zondag een bezoek gebracht aan de in vollen bloei staande bloembollenvelden naby Haamstede. De wegen waren vervuld met wan delaars, alsmede met rijwielen, auto's en andere vervoermiddelen. Op sommige punten was er bgna geen doorkomen aan. Tc Oosterland (Zeeland), waar in het afgeioopen najaar voor het eerst een proef is genomen met de teelt van bloembollen, is deze uitstekend geslaagd. De tulpenvelden prgken thans met heerlijke bloemen en bieden een schoonen aanblik. By een landbouwer te Deventer heeft een kip een ei gelegd, ter lengte van 9 centimeter en met een omvang van 13 centimeter. Het weegt luim 16 deca- gram. Eeuige seconden later waren twee politie agenten de plek genaderd en verlichtten met hunne dievenlantaarns eerst het beweginglooze lichaam, dat daar op den grond lag uitgestrekt. //Toen wij zooeven hier voorbij gingen, kwam deze kerel uit het kreupelhout te voorschijn en trachtte mij mijn horloge te ontstelen", ver klaarde de mau met de zware stem. „Mijn vrieud pakte hem van achteren beet en toen heb ik hem met mijn stok op het hoofd ge slagen". „Dat verdiende de kerel", antwoordde een der politie-agenten. „Zie-eens mijnbeer, uw horloge hangt nog aan den ketting uit uw zak". „Ja, dat had hij wel kunuen gebruiken", antwoordde de man met de zware stem, „maar wij stonden onzen mau. Wacht even, dan zal ik ons adres voor u opschrijven, want ik zou toch wel willen, dat de zaak vervolgd werd". y.Heel goed, mijnheer, het zal den kerel zwaar opbieken." „Dat is te hopen", antwoordde de man met de zware stem en ging terzijde, buiten het licht van de lantaarn, opdat, dit niet op zijn gezicht zou schijnen, krabbelde eenige woorden op een Op de markt te Parmerend zgn Dinsdag 4000 kievitseieren aangevoerd, welke tegen 8 4 9 cents per stuk werden verkocht. In de Groninger Veenkoloniën zijn de poot-aard appelen in weinig dagen zeer in prijs gedaald van 12,50 per H.L. tot f 1.25 a f 1.10. Uit Harlingen is 4e uitvoer van aardappelen, vooral naar Engeland, buitengewoon groot. IERSEKE. Het is hier en elders al meer malen gebleken, dat de betrekking van lid der commissie tot wering van schoolverzuim over 't al gemeen niet bijzonder gewild is. Door het bedan ken van den heer Van de Wal, onderwijzer aan de christelijke school, zal voorloopig de rubriek onderwijzers van bijz. scholen in die commissie geheel ontbreken. Immers ook het hoofd der ehr. school bedankte en een derde onderwijzer is nog geen 23 jaar. Geslaagd voor klerk-telegrafist bij de staatsspoor de heer A. Cupéry te Bergen op Zoom. Te Terneuzen is een onderwijzeres in de nuttige handwerken beuoemd op een salaris van f 120 voor 11 lesuren per week, dus oDgeveer 20 cent per uur. 't Is niet veel, maar er zijn ook gemeenten, waar de onderwijzeressen voor dit onderwijs niets krijgen. ST. MAARTENSDIJK. Tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand zijn benoemd door den Raad dezer gemeente, de heeren N. Polderman burgemeester, J. J. Polderman, griffier ter Secretarie eu P. Charpentier, lid van den raad. OliD-VOSSEMEER. De hoofdelijke omslag voor het loopende jaar is bepaald op een bedrag vau circa f 3350.met een getal van 257 aangeslagenen, verdeeld over 29 klassende laagste aanslag bedraagt f 0,51 en de hoogste f 102,47. THOLEN. De zich nabij de stoombootloods bevindende stroombreker (zg. duiker) wordt geheel vernieuwd. In plaats van vilvoordsche steen worden nu baza'itblokken ingezet, terwijl in het midden een trap wordt aangebracht. Met de werkzaamheden is een aanvang gemaakt, terwijl de steen Woensdag jl. per vaartuig is aangevoerd. Door de vereeniging „Floralia" alhier werden Donderdag aan 52 personen 409 plantjes ter kweeking voor de in Augustus a.s. te houden tentoonstelling uitgereikt. Te Utrecht ontving een juffrouw een dreigbrief, waarin een zekere som gelds werd geëischt. De schrijver schijnt echter geen ge routineerd „dreiger" te zijn, want hij had het tijdstip aangegeven, waarop hij om antwoord zou komen. kaartje, reikte het den politie-agent over en zeide toen tot zijn vriend, die zich in zijn angst ge heel op den achtergrond had gehouden, buiten het bereik der dievenlantaarn „kom mee", en verwijderde zich met een achteloos „goeden avond", zoo vrij als een vogel in de lucht, terwijl de politie-agenten met den bewusteloozen, vermeenden roover bezig waren. „De kerel heeft een flinken slag gehad", zeide de eerste politie-agent tot zijn kameraad, „wij zullen wel een droschke moeten nemen om hem weg te brengen. En voor de poiitie-beambten nog dachten aan de twee boeven, waren dezen reeds lang bniten hun bereik. Eerst laat in den namiddag van den volgenden dag ontwaakte Edward, die door de agenten naar het ziekenhuis was overgebracht, uit zijn bewusteloosheid. Hij opende de oogen alsof Sij uit een diepen slaap verschrikt wakker werd. Langen tijd kon hij zich niet goed voorstellen waar hij was en meende dat hij nog droomde. Langdurig, angstig, vol vreeselijke dingen was zijn droom geweest het stond hem oi|»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1