N°. 986. Zaterdag 23 April 1904. Een en twintigste jaargang. EN e laat ontdekt. WOOb^n nri frnmnH nnn dn hnlnnrvnn irn* nnHlnalnJi 1Ji.f J. 1. C. POT, Dit mimmer bestaat uit 2 bladen. Publicatiën. et eene een gevolg van het andere. FEUILLETON. bTnnenland. 0 NDERW IJS. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden niterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan kei bureau te T h o I n ol vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Taoisj. Adverlcnticn van 1 tot 4 regels 40 cutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen, gevolge art. 83 der algemeene politie-verordening, r kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat et vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge urende den nacht van Maandag 25 op Dinsdag 26 April. Dinsdag 26 op Woensdag 27 April. Woensdag 27 op Donderdag 28 April. Tholen, den 23 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester P. LABAN, Secretaris. Een ieder, die eenigszins op de hoogte is ji de groote veranderingen, die in den laatsten op landbouwgebied hebben plaats gegrepen, eet o. dat vooral in de wijze, waarop de ond bemest wordt een groote ommekeer is »r te nemen. Sedert b. v. het chilisalpeter de kracht dezer meststof is bekend geworden, j de landbouwers en vooral de groote [drijven dit zout in belangrijke hoeveelheden kan gebruiken. Welken invloed heeft het ge- sik van chilisalpeter op den grond? Chili-, Ipeter is, zooals wij weten, een salpeter zuur st van natron. Het bevat dus van de voor- me plantenvoedende stoffen slechts stikstof, u is het tegenwoordig vrij wel bij alle ïdbouwers bekend, dat van stikstof alleen de itenlichamen niet kunnen worden opgebouwd, zijn daartoe nog heel wat andere stoffen odig, die gelukkig voor het grootste deel alle noegzaam in den bodem voorkomen. Doch li en phosphorzuur komen slechts in beperkte ite in oplosbaren toestand in den grond, anueer nu door de landbouwers veel chilisal- ter, dat is stikstofmest gebruikt wordt, dan het duidelijk, dat behalve die in den bodein brachte stikstof ook de voorbanden zijnde dtre voedingsstoffen met name de kali en t phosphorzuur worden gebruikt, zoodat er deze laatste gebrek komt, als de voorraad wordt aangevuld. Phosphorzuur wordt in vorm van metaalslakken of superphosphaat or veel landbouwers eveneens in den bodem bracht. En nu zijn er gelukkig landbouwers, inzien, dat ook de kali moet aangevuld rden. Doch dat laatste aantal is nog niet iter groot. En toch is het duidelijk, dat al re bet slechts om bovengenoemde reden, dat e bodem tegenwoordig behoefte heeft aan een libemesting. Het wordt in den laatsten tijd vele plaatsen waargenomen, dat chilisalpeter 'I meer dat offect doet van vroeger. Mij nkt, dat de oorzaak daarvan voor de hand t- Na jaren chilisalpeter en super te hebben bruikt, moet de grond behoefte krijgen aan b. Mij dunkt, dat het meest voor de hand Naar het Dmtsch. 11) Mward Markwald lag na bet souper languit 2'jn divan een sigaar te rooken, in gedachten diept. ecile en zijn oom waren vertrokken en jrom leek de stad hem wel een woestijn toe. rijn oom, die hem menigmaal overdag in atelier en des avonds op zijn kamer een nek had gebracht, miste hij zeer. Toch vond in de afwezigheid van zijn oom troost bij |edachte, dat deze hem dikwijls zou schrijven 'erichten omtrent Cecile zou zenden, illwaldt was eveneens op reis. Edward had een tweede onderhoud met hem gehad, "bij besloten werd, dat Gillwaldt allereerst Monte Carlo zou gaan, want aangezien in deze zaken ervaren man de speelwinst den vermoorde beschouwde als de aanleiding liggende advies aan hen, die van chilisalpeter niet meer de verwachte uitwerking zien, is geet nw land eens een geduchte kaliberaesting. Jan van de Mark Vier van de vijf afdeelingen der Eerste Kamer zijn Woensdag gereed gekomen met het onderzoek der Hooger-Onderwijs-Wet. De vijfde zet het onderzoek voort. Alle leden op twee na hebben aan het sectie- ouderzoek deelgenomen. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging „Vooruitgang" te Krimpen a/d Lek heeft, in overleg met de andere vrijzinnig-democratische kiesvereenigingen in het district Gouda, aan het centraal comité der liberale kiesvereenigingen voorgesteld, voor de a. s. statenverkiezing samen te werken, op voorwaarde, dat voor de drie te bezetten plaatsen twee candidaten worden ge steld door de liberalen en één door de vrijzinnig- democraten. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te Zierikzee stelde als candidaat voor de Provin ciale Staten, vacature B. G. vna der Have, den heer B. Giljam, landbouwer te Ouwerkerk, die de candidatuur heeft aanvaard. (Midd. crt). De rijksmiddelen hebben in Maart van dit iaar 4'/4 ton minder opgebracht dan in 1903; Januari, Februari en Maart samen V/2 ton meer dan 1903. De opbrengst dezer 3 maanden is bijna 6 millioen beneden 3/l2 der raming. Dat is geen mooi cijfer, maar men behoeft zich nog niet beangst te maken. POSTER IJ EN. De Directeur vau het Post- en Telegraafkantoor te Tholen maakt de belanghebbenden op merkzaam, dat het port van brieven voor plaatsen in België, binnen 30 K.M. vau Nederlandsche plaatsen gelegen, slechts 5 cent is voor een ge wicht van 15 gram. Deze plaatsen zijn ten opzichte van de stad Tholen: Beirendrecht, Calmpthout, Capellen, Doel, Esschen, Kieldrecht, Lillo, Meerdonk, Oorderen, Putte-les-Capellen, Santvliet en Stabroeck. Ten opzichte van St. AnnalandEsschen en Santvliet. Ten opzichte van St. MaartensdijkBeiren drecht, Doel, Esschen, Kieldrecht, Putte-les- Capellen en Santvliet. Ten opzichte van Oud-VossemeerBeiren drecht, Calmpthout, Doel, Esschen, Lillo, Putte- les-Capellen, Santvliet en Stabroeck. Ten opzichte van PoortvlietBeirendrecht, Calmpthout, Doel, Esschen, Kieldrecht, Lillo, Putte-les-Capellen, Santvliet en Stabroeck, 'len opzichte van ScherpenisseBeirendrecht, Doel, Esschen, Kieldrecht, Lillo, Putte-les- Capellen, Santvliet en Stabroeck onderwijs de heeren P. A. de Haan, te Tholen, leerling der Rijksnormaallessen te Tholen en G. Gebraad, te Poortvliet, leerling der Rijks kweekschool te Middelburg. De heer J. de Smidt, onderwijzer aan de o. 1. school te Tholen, is als zoodanig benoemd te Goes. Tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Oud-Vossemeer is benoemd mej. L. P. Gunst aldaar. Geslaagd te Middelburg voor de acte lager tot de misdaad, was hij besloten, zijn onderzoek bij het aanvangspunt te beginnen en van daar uit den moordenaar op te sporen. Terwijl de kunstenaar op zijn divan lag, voelde hij zich eenzaam, rusteloos en ontstemd, toen hij er over nadacht hoe zijn gansche toekomst er van afhing wat het resultaat van Gillwaldt's ouderzoek zou zijn en of deze werkelijk den moordenaar zou opsporen. Had Markwald kunnen deelnemen aan de nasporingen, dan zou hij zich gelukkiger hebben gevoeld, want de langzame voortgang der geheele zaak maakte hem ongeduldig en zijn eigen gedwongen rust hinderde hem zeer. Hij werkte echter des te ijveriger in zijn atelier, daar hij verwachtte, dat hij veel geld zon uoodig hebben voor Gillwaldt, en intusschen verdroeg hij de onvermijdelijke leegte in zijn bestaan zoo goed hij kon. Als hij overdag voor zijn schildersezel zat, kon hij het nog zoowat verdragen, maar des avonds had hij geen rust meer en des nachts kon hij den slaap niet vatten. En zoo was het ook dezen avond, tot hij plotseling ongeduldig opsprong en het besluit nam, uit te gaan om ST. ANNALAND. Nu op de vergadering, 19 Maart jl. te Goes gehouden, gebleken is, dat eene kunstmestfabriek op coöperatieven grondslag opgericht zal worden, is ook in deze gemeente de belangstelling daarvoor zeer toegenomen. Sedert dien tijd is het aantal aandeelen, dat in deze gemeente genomen was, bijna verdubbeld. Toen toch bedroeg dit 72, nu is het geklommen tot 139. Op 23 dezer maand zou te Goes weder eene vergadering over deze aangelegenheid ge- honden zijn, doch deze is nu uitgesteld, waarom het bestuur van „Landbouwbelang" besloten heeft, de gelegenheid nog verder open te stellen, om bij den secretaris dier vereeniging alhier, zich als aandeelhouder op te geven. Aan Mej. J. C. W. van Nicuwenhuijzen- is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1, schooi alhier, met ingang van 1 Juni a. s. Gedurende het le kwartaal dezes jaars is op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspost spaarbank gebracht f20958.08 en terugbetaald f 16464.96, terwijl elt nieuwe boekjes werden uitgegeven. Door het telephoonkantoor werden in dat tijdvak behandeld 466 berichten, t. w. ontvangen 287, verzonden 179. IERSEKE. Er heerscht hier onder de kinderen in hevige mate een hoest, gelukkig niet van een kwaden aard. Toch moet er een kind in gestikt zijn. De nieuwe cursus van herhalingsouderwijs voor meisjes telt 2 leerliugen. Woensdag is in openbare veiling het huis, vroeger bewoond door het hoofd van school I, gekocht door W. de Looft'alhier voor f 2035, Deze opbrengst zal niet tegenvallen. Koninklijk goedgekeurd zijn de Statuten van de naamlooze vernootschap „Luetor et Emergo" alhier, directeur de heer J. Pl.insoen. Zij zal oesters en mossels kweeken, vangen en verhandelen. Daarbij zal een benzine-motor-vaartuig dienst doen, dat Zondag hier is aangekomen. Dit is het eerste vaartuig van dien aard bij de oester- teelt in gebruik. Sedert enkele dagen ligt in de Schelde bij lerseke de monitor Keinier Claessen. OUD-VOS SEMEER. Aanstaande week wordt een aanvang gemaakt met een afdoende verbetering van straten de gansche Molenstraat wordt met nieuwe keien bestraat, terwijl de geheele Kring van het Dorp, voor zoover dit nog niet is ge schied, wordt beklinkerdeeu en ander brengt natuurlijk groote kosten mede, die gevonden zullen moeten worden nit eene leening. Alhier is voor het huldeblijk, te schenken aan H. M. de Koningin-Moeder, een bedrag van ruim f 40,verzameld. SCHERPENISSE. Een slager van St. Annaland was met kar en paard de gemeente alhier ge naderd, toen het paard van een partij boomen, die opgestapeld lagen, schrok. Alles tuimelde van den dijk af en kwam in de sloot terecht. De voerman klaagde over pijn op de borst doeh hij kon, toen alles op het droge was, zijn weg vervolgen. De landbouwer M. van Dijke reed Donderdagvoorraiddag met kar en paard naar St. Maartensdijk. Even huiten de gemeente schrok het paard van een fiets, zoodat kar, paard en twee inzittende personen in de sloot terecht kwamen. Behalve dat het rijtuig wat beschadigd is en een der personen een lichte wonde bekwam, kwamen ze er met den schrik af. THOLBN.' Met I Mei a.s.'komen belangrijke wijzigingen in de dienstregeling van den stoom tram Bergen op ZoomTholen. De treinen 1.40, 2.55 en 6.03 van Bergen op Zoom worden vervangen door treinen welke vertrekken 2.15, 4.25, 6.35, terwijl de treinen 12,40, 2.15 en 4.30 van Tholen alsdan 12.50, 3 20 en 5.40 zullen vertrekken. De z.g. tram van halfdrie vervalt dus, doch de zoo algemeen geweuschte tram van 6 uur komt daarvoor in de plaats. In een volgend nummer verschijnt een vol ledige dienstregeling en zoodra mogelijk ook eene opgave der wijziging in het vertrek en de aankomst der posten. ergens verstrooiing te zoeken. Maar het was al bijna tien uur en dus te laat om nog een schouwburg te bezoeken en hij had er geen lust in zijn kennissen in de club of in een restaurant op te zoeken. Daarom besloot hij maar een lange wandeling te maken, ofschoon het vrij slecht weer was. Hij was er altijd aan gewend geweest veel in de buitenlucht te zijn, al regende, stormde of sneeuwde het ook, en deze duistere avond, met dien donkeren hemel, paste juist bij zijn stemming. Daarom ging hij naar een gedeelte van den Dierentuin, bij het zoogenaamde Meerpark, en wandelde daar geheel alleen langer dan een uur rond, tot hij eindelijk om elf uur ging zitten op een plek vlak bij het meer, nabij den grooten weg, op een kleinen heuvel, waarop verscheideue rustbanken stonden. Het was daar zoo donker door het loover der hoornen dat het onmogelijk te zien was of op een der andere banken iemand was. Daar zat hij stil naar de donkere watervlakte te staren, vervuld met zijn droevige gedachten. Hoe lang hij daar gezeten had, wist hij n iet tot hij plotseling het geluid van naderende voet stappen en stemmen hoorde, en twee personen De kieviten komen tegenwoordig ook te Apeldoorn en in de onmiddellijke omgeving voor. Vele arme heidebewoners die aanvankelijk niets met de vreemde vogels en hunne kleurige eieren op hadden, gaan er nu dagelijks met de geheele familie op uit, om de eieren te zoeken. In de laatste weken werden bijna 4000 eieren aldus gevonden en verkocht; de prijzen daalden van 80 op 15 cent per stuk. Men herinnert zich de jaren niet, waarin op de Veluwe in zoo korten tijd zooveel kieviets eieren zijn geraapt. In de nabijheid der gemeente Winters wijk in de buurtschap Het Woold heerscht een binnenbrand. Men meent, dat deze door het vonken van een locomotief is ontstaan. druk pratende op de dichtst bij hem zijnde bank plaats namen. Door de tusschen hen in staande struiken kon Edward hen niet zien, maar hij verstond elk woord dat zij spraken. „Ongeveer 40,000 mark", zeide de eerste stem, die vrij zwak en vrouwelijk klonk. „Een [aardig bedrag", antwoordde de tweede stem op dieperen toon. „Jammer genoeg heb ik niet alles gekregen, maar zooveel ongeveer had hij te Monte-Carlo gewonnen." De naam Monte-Carlo wekte Edward's op merkzaamheid, want in het begin had iiij weinig op het onderhoud gelet, en was hij eindelijk van plan, heen te gaan, daar de nabijheid dezer twee personen hem onaangenaam stemde. Hij dacht na over den naam Monte-Carlo, want daar was Gillwaldt immers ijverig bezig, om het spoor van den moordenaar te vinden. Het noemen van den naam van het speelhol wekte Edward's levendige belangstelling. „De kerel heeft toch een buitenkansje gehad", „Ja, gekken en beginnelingen worden altijd door de fortuin begunstigd. Met wat meer stand vastigheid had hij de Bank kannen laten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1