Isé Courant 11L IJZERWAREN, Haarden en Kachels Koper- en Klikwerkenz ANTWERPEN J. VRIENsT plannen, begrooiingen, enz. Tweede Blad. Vervolg Adverientiën. K. J. Geijsendorpher Luxe Bloemwerken. Bloemwerk. Rijwiel-fabrieken. ED ÖTAR f INE oode ^-Ver NOORD-AMERIKA. Oude Jenever. G. W. H'ARDUS-Beens, Spiegels, Schilderijen. STOELEN. Schoen maker ij j. B. VAN AS, AÏph. J. GODEAU-KOENE, Steen h ouwe r ij van Zaterdag 16 April 1904. Bouquetten, Kransen, Bloemmanden bloeiende Planten en Kamerplanten. -*t nieuwste eu fraaiste 31AGAZIJN van THOLEN. HST CONCURREERENDE PRIJZEN. Plateel-tegels als schilderij vanaf f 1,15. Stoffeering van Zitmeubelen. Bouwkundige te Tholen, GRAFMONUMENTEN, an het „Verslag over 1903 van de Gezondheids- missie, gezeteld te T h o I e n", ontleenen het volgende (Vervolg.) Volkehuisvesting. e sub-commissie wees in haar rapport over hygiënische toestanden te Scherpenisse, op ite woning-toestanden in die gemeente en de voor, een tweetal aldaar binnen de kom woningen ongeschikt voor bewoning te laren en het gemeentebestuur te adviseeren, onhqiwoonbaarverklaring dier woningen over ;aan. ienovereenkomstig werd in de vergadering 25 Aug. besloten en bij besluit van den eenteraad van Scherpenisse dd. 8 Sept. d de onbewoonbaarverklaring uitgesproken, e beide woonhuizen zijn thans gesloopt en den vervangen door nieuwe, eneinde de financieele zijde van het woning- gstuk onder het oog te kunnen zien, werd de vergadering van 29 December 1903 be- m, een bouwkundige op te dragen, een plan een arbeiderswoning met berekening van en te ontwerpen. Scholen, fabrieken en werkplaatsen. et schrijven van Gedeputeerde Staten van and dd. 10 Oct. 1903 vestigde ouze aan- it op een door de Regeering voorgenomen en§rzoek naar adenoïde vegetaties in de neus holte bij schoolkinderen. Wij werden ver- t om, zoo mogelijk, bij bedoeld onderzoek voorlichting te dienen. 'a i de vergadering van 17 November besloten aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen rerklaarde het geneeskundig lid onzer Com- d ie, de heer Morel, zich bereid, het onder- 'b tod personeel ter zijde te staan. de vergaderiug van 29 Dec. werd mede- ield, dat aan het verzoek der regeering geacht worden te zijn voldaan, door het houden r lezing door den heer Morel, in eene druk chte vergadering te Scherpenisse vau de afd. olen" van het Ned. Ouderwijzers-Genootschap. Ziekten. eeds het verslag van het verhandelde van ingenoemde vergadering vestigde onze aan- it op de onvoldoende wijze, waarop ont- ting over het algemeen wordt toegepast, werd in die vergadering in het uitzicht n cursus ter verkrijging van de nood- lijkste kennis op het gebied van ontsmetting, au dezen cursus, die te Middelburg door U geleid, is vanwege onze Commissie door heer J. Q. van Dijk te Tholen deelgenomen, i de vergadering van 25 Aug. besloten wij jemeentebesturen te berichteu, dat genoemde >on zich voor ontsmettingswerk beschikbaar op de voorwaarden, die door hem in de P' adering werden medegedeeld en door ons irom ter kennis van de gemeentebesturen gebracht. en te St. Maartensdijk gelegen binnenvaar- met diphtheritis besmet, werd door den netter Van Dijk gedesinfecteerd, en 17 November besloten wij alvorens, over pan tot aanschaffing van een ontsmettings- i, die ter beschikking van den ontsmetter Dijk zou kunnen gesteld worden, inlichtingen e winnen omtrent een in den handel ge- ite formaline-lamp. Het daarop bekomen was van dien aard, dat die lamp door alsnog niet aangeschaft werd. evens- en genotmiddelengebruiks artikelen. ok op de zeer onvoldoende regeling van toezicht op levensmiddelen enz. werden de nissiën in de vergadering te Middelburg izen, met verzoek te trachten, tot beteren and te geraken. e subcommissie vond gelegenheid, in hare orten op het onvoldoende van het toezicht en verkoop van vee en vleesch binnen ons isgebied te wijzen. De daarbij gewraakte - anden werden in de aandacht der gemeente- E iren aanbevolen. o! schrijven van 17/30 November herhaalden ;oi nogmaals, waarvan reeds in ons vorig jaar- is ag werd gesproken, dat de slechte conditie de vleeschkeuring een gevaar voor de volks- ïdheid oplevert. ize overtuiging is gegrond op de omstandig- dat uitgenomen te Scherpenisse, alom in dienstkring onzer commissie, de keuring ou-deskundigen geschiedt, ij lieten niet na er op te wijzen, dat vau nut eener dergelijke keuring, waaraan toch kosten verbonden zijn, evenmin sprake kan als van een waarborg, die den vleesch- uikenden ingezetenen der gemeente van mbtsgebied, alwaar niet eens keuring bestaat, t geboden en wij deden een beroep op de werking vau de collegiën van Burgemeester Wethouders, om de keuring te brengen in eu van deskundigen. ijl twee gediplomeerde veeartsen op het d Tholen gevestigd zijn, zal dit denkbeeld •en verwezenlijkt worden. Ook door verhoogd loon is verzwaring van geldelijke lasten van gemeentelijk budget te wendeu, terwijl wij meenden, dat tegen verhooging van gemeentelijke uitgaven en van den vleeschprijs het nut eener goede keuring opweegt. Voor zoover die niet bestond, werd door ons beoogd, blijkens ingezonden ontwerp-verordening op het keuren, invoering eener dubbele keuring van slachtvee, waarvan het eerste gedeelte aan het bestaande personeel is op te dragen. Wij verzochten bij schrijven van 17/30 Nov., den heer Inspecteur van de Volksgezondheid (Van Ledden Hulsebosch).. bij ons streven om zijn steun, waarvan op 8 December door Z.EdelGestr. toezegging werd gedaan. Op onze adviezen was van de Gemeentebesturen bij het eindigen van het verslagjaar nog geen bericht ontvangen. Uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen In de vergadering van 26 Mei kwam een klacht in over clandestine oprichting van een varkenshok te Tholen. Wij wendden ons tot het gemeentebestuur om inlichtingen, welk bestuur ons berichtte, dat alsnog vergunning verleend werd, onder voor waarde, dat zorg gedragen zou worden voor geregelde opruiming van mest en er een ton zou geplaatst worden tot opvanging van drek. Onder deze voorwaarden werd ook vergunniug voor andere hokken verleend. Onderwerpen, niet vallende onder een der vorige hoofdstukken. Van de Gezondheidscommissie te Appingedam kwam een circulaire in, waarbij wij werden op gewekt, mede te doen aan een petitionnement tegen het bij de Staten-Generaal ingediend vaccine-ontwerp, gevolgd door een circulaire van de commissie te Wiusum, die meende daarop te moeten ingaan. In de vergadering van 29 December besloten wij te handelen in den zin als „Winsein" bedoelde. Van het groote nut, dat de vereeniging „het Groene Kruis" ten plattenlande sticht, zijn wij doordrongen. Inlichtingen werden vanwege onze Commissie ingewonnen bij personen, die aan oprichting van Afdeelingen een werkzaam deel namen. Ook werden namens onze commissie met ingezetenen van eenige gemeenten be sprekingen gehouden over oprichting van Af- deelingeu op het eiland Tholen. Het resultaat van die besprekingen was weinig bemoedigend. In 19U3 werden geene verdere pogiugen tot oprichting eener afdeeling van het Groene Kruis in het werk gesteld. Nog kwamen eenige zaken aan de orde, waaromtrent wij besloten geheimhouding in acht te nemen. Daar de redenen der geheimhouding nog gelden, achten wij het niet geraden, dien aangaande mededeelingen te dezer plaatse te doen. Aldus vastgesteld in de vergadering van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Tholen, den 27 Februari 1904. Jacs. PLET, Jzn., Voorzitter. H. J. LABAN, Secretaris. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te lerseke op Maandag 11 April 1904, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig de heeren Polder man Muller en Saner, de beide laatste wegens on gesteldheid. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden met een paar verbeteringen goedgekeord. Ie. lilgekomen zijn mededeelingen van de heeren G. Moerdijk, J. J. v. d. Peijl, F. H. Klenke en I. v. Dyke dat zij hunne benoeming of herbe noeming als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aannemen, en van den heer J. Hage, dat hij daarvoor bedankt. 2e. Een verzoek van J. Danielse om ontheffing van lasten kon wegens onduidelijkheid en als niet aan 't juiste adres gericht, niet in aanmerking komen. 3e. Dankbetuiging van den heer J. Oom, voor zijne benoeming tot onderwyzer met verplichte hoofd- acte aan school 1. 4e. Goedkeuring door Ged. St. van het besluit tot publieken verkoop van de voormalige woning van het hoofd van school 1. De voorz. deelt mee, dat deze verkoop zal plaats hebben op 20 April. Overeengekomen wordt dat zoo spoedig daarna als noodig zal blijken, een ver gadering zal belegd worden, om over de toewijzing te beslissen. 5e. Goedkeuring door Ged. St. van het 2e suppl. kohier van den hoofd. omsl. 6e. Proces-verbaal van kasopneming op 30 Mrt. In kas was en moest zyn 11716,96. Aan P. van Boven en J. Koster wordt afschryving van schoolgeld verleend. Nu komt in behandeling een adres van den heer J. v. d. Vliet, volontair-onderwijzer aan school L, houdende verzoek om -een gratificatie, omdat hy ge durende bijna 3 maanden een zieke onderwijzeres aan school 2 heeft vervangen. De voorz. zegt dat B. en W. niet tot het besluit konden komen om een voorstel te doen. De plaats vervanging is niet officieel aangevraagd en daarvoor is op een andere wijze een belooning genoten. De heer Wesdorp meent, dat v. d. Vliet de gemeente een dienst heeft bewezen, en daarvoor komt hem een belooning toe. Het spijt hem dat B. en W. daarvoor geen voorstel doen. De voorz. antwoordt, dat op een andere wijze in de behoefte had kunnen worden voorzien. Adressant had aan school 1 kunnen blyven en een onderwijzer van die school had verplaatst kunnen worden aan school 2. Maar adressant meende, dat dit niet kon, en dit deed spreker onaangenaam aan. B. en W. waren voor een voldongen feit gesteld, De heer Cupéry, bepleit evenals de heer Wesdorp, dat v. d. Vliet recht heeft op een belooning. De voorz. heeft ook niet de bedoeling gehad, dit te betwisten maar hij wenscht het aan den raad over te laten. Na verdere discussie stelt de heer Wesdorp voor te beslissen of een gratificatie zal worden toegekend. Dit wordt in bevestigenden zin aangenomen. Nu stelt de heer Wesdorp voor f 30, de heer De Schipper f20 en de heer Cupéry f40. Het laatste wordt met 6 tegen 2 st. aangenomen. B. en W. stellen daarna voor een hoekje grond, groot 14 cA. te koopen tot verbreeding van den grindweg. De heer E. de Jonge is bereid dit af te staan tegen f 2500 de HA. Aangenomen met alg. st. Op de plaats der verbreeding zullen palen gezet worden en er zal een kant van pannen gemaakt worden. Ter vervanging van den heer J. Hage, als lid der Comin. tot wering van Schoolverzuim wordt alleen aan bevolen de heer K. J. G. v. d. Wal. Het moet een onder wijzer van de bijzondere school zijn, en de andere onderwijzer is nog geen 23 jaar. De heer v. d. Wal wordt met alg. st. benoemd. Nu komt aan de orde de nieuwe regeling van den Burgerlijken Stand ter voldoening aan de wet van 1 Febr. 1904. De voorz. leest een desbetreffende circulaire voor van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, welke nadere verklaring van de bedoeling der wet inhoudt. De heer Cupéry vraagt of de ambtenaren die benoemd zullen worden nu ook de werkzaamheden moeten verrichten. De voorz. antwoordt bevestigend. Er wordt aan den feitelijken toestand niets veranderd, maar de personen die het werk verrichten, krijgen naast de verantwoordelijkheid ook de verdiensten. Tot ambtenaren voor de huwelijksvoltrekkingen worden benoemd: de Burgemeester en de heeren V. d. Burght en G. Schipper (alle 3 nu reeds ambte naren) en tot ambtenaren voor de overige akten de gemeente-secretaris en de le klerk ter secretarie. Een concept-verordening regelende de werkzaam heden wordt in beginsel goedgekeurd. Zij kan pas later definitief worden vastgesteld, omdat de te benoemen ambtenaren er over moeten gehoord worden. In het concept komt o.a. voor, dat de ambtenaren der beide categorieën elkaar wederkeerig kunnen vervangen, en dat de klerk ter secretarie den se cretaris kan vervangen. Als bureau-uren worden aan genomen op werkdagen van 912 en van 24 uur, en op Zon- en leestdagen ll'/i12 uur, doch dan moet de belanghebbende bewijzen, dat hij niet kan wachten. Als salaris van den burgemeester wordt voor gesteld en aangenomen f50, voor den secretaris f 100 en voor den len klerk f25. De 50 en 25 gld. zijn nieuw, dus een verzwaring van lasten van 175. Niemand heelt iels tegen deze belooningen, doch de heeren Wesdorp en Cupéry betreuren het, dat de wel wel nieuwe lasten op de gemeenten legt, maar geen vergoeding schenkt. Bij de laatste rondvraag vestigt de heer Cupéry de aandacht op den toestand van het toren-uurwerk en geelt den wensch te kennen, dat dit spoedig afdoende gerepareerd zal worden. De \oorz. wenscht dit ook, maar het zal veel geld kosten en er is by de begrooting niet op gerekend. De heer Van Harmeien zet dit nader breedvoerig uiteen. De f 40, die op de begrooting staan, zullen niet eens toereikend zijn voor reiskosten voor een deskundige, die wel uit Heiligerlee zal moeten komen. De heer Cupéry verzoekt verder de aandacht van B. en W. voor de stinksloot bij het Bekhof en de hoeve van Weststrate. De toestand is schadelijk voor dc gezondheid en onhoudbaar. De afwatering van het Bekhof is hoogst onvoldoende. Het stinkt niet alleen buiten, maar ook by de menschen in huis. De voorz. beaamt de klachten. Er is een plan tot rioleering, inaar het kost veel geld. Misschien zijn de inenschen op het Bekhof met een goot te helpen. Hij zal een onderzoek instellen. Nog vraagt de heer Cupéry of B. en W. al beslist hebben omtrent de aanstelling van een 7en onderwijzer aan school 1. Hy heeft vernomen, dat zoo weinig kinderen voor het nieu<ve leerjaar zijn aangegeven. De voorz. antwoordt dat een 7e onderwijzer on- noodig is geworden, door wyziging van het leerplan. De heer Wesdorp vraagt of er al een begin gemaakt is met de verbetering van den havendam, waarover hy in de vorige vergadering gesproken heelt. De voorz. antwoordt ontkennend. De gemeente arbeiders hebben het druk gehad en de winter eigent zich niet best voor zulk werk. De gemeente opzichter achtte den toestand ook niet zorgwekkend. Er zal nu evenwel spoedig aan begonnen kunnen worden. Nog vraagt de heer Wesdorp, op den dyk bij de weegbrug enkele keien uit te laten steken, wijl men daarover zou kunnen vallen, en een pad in den Burenpolder te verbeteren. De voorz. zal een onderzoek instellen. Daarna worden in een geheime zitting, we.ke tot half 4 in den morgen duurt, een suppl. kohier voor schoolgeld en het kohier van den hoold. omsl. vastgesteld. Bloemist, Kleine Bosekstraat I 23 BERGEN OP ZOOM, beveelt zich beleefd aan voor het leveren van en verdere Groote sorteering Eenigst en goedkoopst adres te Bergen op Zoom voor STEENHOUWERIJ, MARMER, HARDSTEEN voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, SLIJP- STEENEN en STRAATKEIEN. AUG. van DIJK—PETIT, 521 Stationstraat Bergen op Zoom. HANDEL IN 4464 Agentschap van verschillende Koninklijk Belgische Post Stoomvaart tnsschen De vloot dezer lijn bestaat uit Postbooten van eerste klasse, zooals de Southwark, Vaderland, Pennland, Kensington, Zeeland, Nederland, Friesland, Kroonland, Switzerland. Finland, Kostelooze inlichtingen worden op aanvraag verstrekt door K. L. E. VAN HEERDE Co., Generaal Passare Agenten voor Nederland Haringvliet 55, Rotterdam, en zijne Agenten, wier adressen op de opkang- kaarten der „Red StaeLine" vermeld zijn. Onder speciale controle van het Chemisch en Bacteriologisch instituut vau Dr. van Hamel Roos en Harmens. Gegarandeerd als volkomen zuiver. In glazen kruiken waarop geëtst„Vrij buiter" en „Boerengeneraals", met glazen stop. Per LITER met kruik 1,30. Va v 0,75. Kruiken in ongeschonden staat geretourneerd worden teruggenomen de 1 Literkruik a ƒ0,25. V, „0,20. J. C. VAN DER STEL, Tholen. Groote Markt BERGEN OP ZOOM. MEUBELFABRIEK. Magazijn van Encadreeren van alle mogelijke schilderijen. Eransche, Duitsche-, Weener- en Mechelsche. COMPLETE MEUBILEERING. SO Lj E D^B I L L IJ K. beveelt zich aan tot het maken van van verschillende bouwwerken. 11708 BERGEN OP ZOOM. Bekroond op de internationale tentoonstelling te Waalwijk. 11662 Te ontbieden zonder verhooging van prijs. Antwerpsche Straat (bij de Vierwinden.) BERGEN OP ZOOM. in 7981 SCHOORSTEEN MA N T E L S, HARDSTEEN voor Sluizen en Gebouwen. Alle soorten van VLOERTEGELS, SLIJPSTEBNEN enz., enz.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 3