N°. 985. Zaterdag 16 April 1904. Een en twintigste jaargang. EN H E R IJ K. e laat ontdekt. VH O L L A N D. J. H. G. POT, it nummer bestaat uit 2 bladen. (1902-1903.) FEUILLETON. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Vau ouze berichtgevers. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, ïttfflji, ptjji ui Ie belaniei van oeslerleelt, laodlonv, te Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. IngtzonSen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan et bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholes. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 c-utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt tlechls 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. lurgemeester en Wethouders van Tholen, igeu ter kennis, dat de Herijk van maten gewichten alhier zal plaats hebben in de aarschool op 30 April en den 2en Mei 1904 [e dagen 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. 'oorts wordt nog ter kennis van ijkplichtigen racht dat de voorwerpen schoon en droog ten jk aangeboden moeten worden en zich in ianigen toestand moeten bevinden, dat eene Ificatie en stempeling mogelijk is dat lengtematen, voorzien van merk- ;enen of aanwijzingen van onwettige maten, iten worden afgekeurd en ten allen tijde in lag genomen kunnen worden dat de onderdeelen van het Gram illigram-gewiohten), uithoofde der daartoe idige fijne balans, uitsluitend aan het ijk- toor te Middelburg kunnen worden geverifieerd isteriëele beschikking van den 16 April 2, No. 193); dat belanghebbenden zich bij de terug van hunne voorwerpen moeten over- dat deze duidelijk het wettige goed- ■ingsmerk p dragen, daar een beroep of imen, die. bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging ie. dat na het einde van den termijn van Herijk (1 September 1905) het gebruiken oorhanden hebben van maten of gewichten, voorzien van het goedkeuringsmerk p den en strafbaar is e. dat het laatst geplaatste goedkeurings- 'k gedurende minstens twee jaren ongeschonden et blijven bewaard, eu dat voorwerpen, waar dat merk onduidelijk wordt, andermaal tot Herijk moeten worden aangeboden. Tholen, den 16 April 1904. Burgmeester en Wethouders voornoemd M. G. VaN STAPELE, Burgemeester. P. LA BAN, Secretaris. L in de verzameling van verslagen, betrekking Jibende op de vanwege het rijk gesubsidieerde eivelden enz. wordt meestal in een résumé resultaat vau het proefveld opgegeven. Voor hen, die nog twijfelen aan de kali bemestingsmiddel vermeld ik hier eenige r resultaten. Natuurlijk ziju er ook uitkomsten, minder sprekend ziju dan deze, ja, er zijn zelfs, waar de kalibemesting door bijzondere handigheden geen loonend resultaat gaf, doch aantal der gunstige uitkomsten is zoo erwegend groot, dat ik de minder gunstige Naar het Puitsch. 10) „Nu, uwe vermomming was in ieder geval ander goed gelukt. Werkelijk, ik zal veel tiger de toekomst tegemoet gaan, wanneer mij uwe hulp wilt verleenen", antwoordde ward. Ja, ik wil u helpen", sprak Gillwald. «Wilt gij dat werkelijk riep de kunstenaar heugd uit. „Hoe kan ik u mijne dankbaarheid vijzen .Gij behoeft mij volstrekt niet te bedanken", 'nam de ander kalm. „Ik kan u wel zeggen, geen geldsom hoog genoeg zou zijn om mij mijn leeftijd weder tot zulk een inspannenden leid te verlokken, maar zooals gij weel, ver- Aft de beoefening van een bijzondere kunst er vreugde dan het bezit van geld, en mijn toep is zulk een kunst eu dit bijzondere gerust kan weglaten. Het is trouwens slechts een poging, om den belangstellenden lezer er toe te brengen zelf door proeven zijn voordeel te doen zoeken. I. Een bemesting met kaïniet en slakken- meel op lage, zure weideu gaf ook thans weer betere uitkomsten dan een bemesting met slakken- meel alleen. II. Een bemesting van 800 K.G. kaïniet en 600 K.G. slakkeumeel op madeland werkt te Beilen en Zuidwalde in bet 4de en 6de proefjaar nog uitstekend. Ili. Op het proefveld te Kruiningen is de kali-bemesting op aardappelen loonend geweest. IV. Een bemesting met superphosphaat op uien te Kappelle heeft uitstekend gewerkt. Ook door toepassing van zwavel-'zure-kali-magnesia werd een goede weeropbrengst verkregen. V. Een bemesting met ammoniak-superphos- phaat op aardappelen heeft op dit proefveld betere resultaten gegeven dan een bemesting met chilisalpeter en superphosphaat. Een kali- bemesting bleek ook op dit proefveld loonend te zijn. (Kapelle Zeeland). VI. Óp zuren klei-derrie-groud heeft 1000 K.G. kaïniet, 600 K.G. thomasslakken, 4000 K.G. kalk en 200 KG. chilisalpeter, kostende ruim f100 de opbrengst aan gras met meer dan 100% verhoogd per H.A. Hoewel op een perceel de grond bijzonder zuur was en daarop geen kalk gebruikt is, gaf 300 K.G. chloor kalium en 500 K.G. ammoniak-super toch 50% meer opbrengst, terwijl 800 K.G. kalk en 500 K.G. ammoniak-super slechts 30% meer opbrengst leverde. VII. Suikerbieten bemest met 400 K.G. chloorkalium, 3000 K.G. kalk, 1000 KG. super en 400 K.G. chilisalpeter gaven 43440 K.G. met 16,4% suiker en putten bij zulk een be mesting den grond niet uit. Een zware stal- mestbemestiug leverde 40000 K.G. bieten met 15,9% suiker. V. Jan van de Mark. De verkiezing (candidaatsstelling) voor leden der provinciale Staten vau Zeeland is bepaald op Dinsdag 7 Juni aanstaande en de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 17 Juni d.a.v. Den 7en April 11. werd te Zierikzee een al- gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Gemeente-veldwachters in Zeeland. Nadat de president de vergadering had ge opend, werden de notulen voorgelezen en deze onveranderd goedgekeurd. Bij bet nazien der rekening bleek de administratie uitstekend te zijn gevoerd, doch wees een te kort aan van f 19.955. De president sprak den wensch uit, dat het volgend jaar, met het oog op de dit jaar voor 't eerst verhoogde contributie, een batig saldo moge aanwezig zijn. Uit het verslag omtrent den toestand der vereeniging bleek, dat zij 57 leden telde en 11 geval lokt mij zoo zeer aan, dat ik den lust niet kan weerstaan, bet tot oplossing te brengen". „Ik ben u innig dankbaar en kan geen woordeu vinden om aan mijn gevoelens uit drukking te geven", antwoordde Edward. Tot nu toe heb ik toch nog niets voor u gedaan I" „Ja, maar gij zult het doen", antwoordde de ander, wien Gillwald een oprecht vertrouwen inboezemde. „Mijnbeer Markwald, ik gevoel sympathie voor u, en het zal mij genoegen doen, u een dienst te kunnen bewijzen, maar bovendien interesseert deze geheimzinnige moord mij op zichzelf meer dan alle andere zaken van dien aard uit de laatste jaren". //Ik voel mij nu hoopvoller en opgewekter gestemd dan ik ooit had kunnen denkeu", zeide de kunstenaar. „Goed zoo, maar spreek er met niemand over, dat ik u zal helpen vooral niet met den rechter-commissaris. Hij zal op zijn eigen manier te werk gaan, op een manier waarvan ik, open hartig gesproken, niet veel houd, en ik zal mijn begunstigers. Door het requestreeren dat de ge zamenlijke vereenigingen in 1903 gedaan hebben en de beweging, uitgaande van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Friesland, is de hoop op stoffelijke verbetering voor de Gemeente-veldwachters bemoedigender geworden. Voorts werd nog besloten le. Het maandblad „de Gemeente-veldwachter" wegens finaucieele bezwaren op te heffen 2e. Dit jaar weder als in 1903 een request te presenleeren aan de Ministers en de leden van de 2e Kamer om verbetering der stoffelijke positie te verkrijgen 3e. De vereeniging van Burgemeesters eu Secretarissen in Zeeland te verzoeken, dezelfde stappen te willen doen als hare zustervereeniging in Friesland. Bij de rondvraag kwamen nog ter sprake, het misbruik dat meermalen wordt gemaakt van den veldwachter-bode, waardoor de veldwachter, dik werf meer dan raadzaam is, aan zijn dienst wordt outtrokken. Wegens het vergevorderde uur kon deze zaak niet meer voldoende behandeld worden en werd de vergadering door den president gesloten. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 59 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigeu leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te 'IholenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. 1ERSEKE. Toen Dinsdag schipper A. Pols in de Zandkreek aan het korren was, zag hij een schip in nood. Het was een tjalk met hout geladen, bestemd »oor Terneuzen, die op een berm lek was gestooten eu vol water ge- loopen. Schipper Pols redde de bemanning, uit 4 personen beslaande, en nam ze mee naar huis. Het vaartuig is niet gezonken en zal waar schijnlijk gelicht kunnen worden. Bij een politieke rede van den heer Talma te Middelburg gehouden, gaven een paar oppo nenten de voorkeur aan verhooging van directe belastingen (inkomsten-belasting, successierechten) boven inkomende rechten. De heer 'Talma voerde daartegen aan, dat bij bedoelde verhooging de kapitalisten ©het land uittrekken gelijk er dan werk doen op mijn manier, die u waarschijnlijk beter zal bevallen. Wij beiden,,llgner en ik, streven hetzelfde doel na, en waarschijnlijk zullen onze wegen zich van tijd tot tijd kruisen, maar voorloopig zou ik het wel geheim willen houden, dat ik mij met de zaak bemoei". „Gij kunt in dat opzicht onvoorwaardelijk op mij rekenen", beloofde Edward hem. „Ik heb met een slnwen misdadiger te doen, misschieD wel met meer dan een en voor loopig kan ik slechts als particulier naar zijn spoor zoeken voor ik tastbare resultaten heb verkregen, wil ik niet de hulp der autoriteiten inroepen". „Ik zou gaarne willen, dat ik u behulpzaam kon zijn". „Misschien kunt u mij later van dienst zijn, mijnheer Markwald, maar nu nog niet". „Hoe denkt gij uw onderzoek te beginnen „Daar kan ik u geen antwoord op geven, want dat weet ik zelf nog niet. In de eerste plaats zal ik mijn aanteekeningen van het geheele geval nog eens zorgvuldig doorwerken, en dan kalm over de zaak deoken, terwijl ik behagelijk in mijn leunstoel zit en mijn fluit ook te Brussel een heele kolonie van rijke Nederlanders gevestigd is. Het argument is zeker niet van grond ont bloot, maar treurig niet minder. Wat van zulke kapitalisten te zeggen, wien hun Nederlander schap niet een paar honderd gulden waard is 1 Het is koren op den molen der socialisten. STAVENISSE. In het afgeloopen schooljaar April 1903—1904 werd alhier door de leerlingen en door tusschenkomst van het hoofd der school f170 gespaard om in de Rijkspostspaarbank be legd te worden. Aan het hulpkantoor der posterijen alhier werd in het le kwartaal dezes jaars in 147 in lagen op de Rijkspostspaarbank belegd f 6078 en in 24 keer f 3342.69 terugbetaald, terwijl er 17 nieuwe boekjes werden afgegeven. Door het Rijks-telephoonkantoor alhier werden in het afgeloopen kwartaal verhandeld 712 tele grammen nl. 348 ontvangen en 364 verzonden. In 1903 waren deze cijfers 760, 350 en 410 en in 1902 bedroegen zij 704, 326 en 388. Door den heer II. J. Dorst onder Sint Annaland wordt dit jaar in den Anna-Vosdijk- polder een tninproefveld aangelegd, onder leiding van den heer Camman, Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en Noord-Brabant te Teteringen. Op de 4 velden worden gezaaid Amsterd. bakwortelen en preivroege stamdoperwten („Wonder van Amerika") metstoksnijboonenstamspergieboonen en stamsnijboonen en 2 soorten schorseneeren, benevens 8 soorten kool, waartussehen prei en knolselderij. THOLEN. Dinsdagmiddag trok een dalende luchtballon alhier veler aandacht. In den polder de Puit kwam de mand, waarin zich drie Belgische militairen bevonden, met den grond in aanraking, doch door den vrij hevigen wind en ook omdat het anker niet pakte, bewoog de ballon zich nog een eind weegs voort, waardoor de luchtreizigers zich eenige oogenblikken in een minder aangename positie bevonden. Ge holpen door toegesnelde arbeiders, konden zij eindelijk uitstijgen op een stuk land van den landbonwer Hendrikse. Spoedig waren zij van den schrik bekomen. De ballon werd door A. Lindhout, van Oud-Vossemeer, per as naar den tram vervoerd ter verzending naar Ant werpen. Voor schade aan zijn bezaaid land bekwam de landbouwer Hendrikse f25, terwijl de personen die hulp hadden verleend bij het neerdalen, ieder een gulden ontvingen. De ballon was 's middags 3 uur te Antwerpen opgestegen. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap „de vrije polders onder Tholen" werden de rekening over 1903/4 en de begrootingen voor 1904/5 goed gekeurd op de bedragen, door het bestuur voorgesteld en bij gedrukte borderels vooraf aan de ingelanden gezonden. bespeel". Edward keek verrast op. „ledereen heeft zoo zijn eigenaardige manier van werken. De een rookt, de ander drinkt er bij, een derde zit in donker, anderen moeten in een helder verlichte kamer zitten. Ik bespeel mijn Unit dat is zoo miju manier en dat helpt mij bij het denken, dan schiet mij menig denkbeeld te binnenhet stemt mij tot kalmte, als ik ongeduldig word bij het oplossen van een moeilijke quaestie. Gij begrijpt wat ik meen „Ja, maar brengt het u niet tegelijk van de wijs, als gij uwe aandacht op noten moet richten „Dat doe ik nooit, ik speel nooit bekende melodieën uit het hoofd, maar ik laat de melodie van zelf komen, terwijl ik speel, en alleen van tijd tot tijd, als ik niet verder kan worden de geluiden, die ik voortbreng, wan klanken. Van tijd tot tijd lijkt het mij bijna toe alsof mijn flui' behekst is". „Dan zullen uwe gedachten in dat geval naar ik hoop in het rechte spoor worden ge bracht", antwoordde Edward opstaande.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1