Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. VISSCITëIUJ. OESTERS. In bewerking is een adres van de oud-leer lingen der Rijkslandbouwschool te Wageningen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Kuyper, waarin zij zullen protesteeren tegen de bekende qualificatie van deze school door dezen Minister. Met statistische gegevens zal worden aangetoond, hoe de landbouwschool velen ten zegen is geweest, direct of indirect. In de ontwikkelde landbouwkringen is men ten zeerste ontstemd over de houding van den Minister. IERSEKE. De volgende Ierseksche leerlingen der Goesche normaalschool zijn bevorderd Joha. Wesdorp en C. J. de Jonge van de 2e naar de 3e klasse en Barendina Huibregtse van de 3e naar de 4e klasse. De Ierseksche visschersvloot bestond op 1 Maart uit 78 hoogaarsen, 52 aken, 5 stooiu- booten, 25 hengsten, 2 schouwen en 3 blazers, samen 165 vaartuigen, metende 1842. Op de kiezerslijst komen voor 530 kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten en 522 voor den gemeenteraad. SCHERPENISSE. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Maart met 43 inlagen een bedrag van f4411 ingelegd en aan 16 inleggers een bedrag van f 1357,50 terugbetaald, terwijl 12 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Het telephooukantoor alhier behandelde in de maand Maart 134 telegrammen t. w. 70 ont vangen en 64 verzonden. STAVENISSE. In de alhier gehouden ver gadering van den dijkraad der waterk. van het cal. waterschap „Stavenisse" en den cal. polder „Oud-Kempeus-hofstede" werd vastgesteld de omschrijving der buitengewone werken aan het dijkvak O. K. H. tot een bedrag van f 16952.575, bestaande in 1 zinkstuk van 117 bij 20 M. en verder steenbestorting vóór het dijkvak „Stavenisse" werd besloten 14000 te doen in schrijven op het grootboek der N. W. Schuld. In den gemeenteraad alhier werd opnieuw behandeld het verzoek van de kiesvereeuiging „Algemeen Belang" om het telefoonkantoor alhier ook op Zoudag korten tijd open te stellen. Weêr staakten de stemmen (1 vacature), zoodat het voorstel nu van de agenda is gevoerd. Nabij Hulst is een 9-jarige knaap door de tram overreden. Met afgesneden beenen en deerlijk verminkt werd het lijk naar de ouderlijke woning gebracht. Onder Hulst had een persoon een geweer van den wand gehaald om het schoon te maken. Hij meende dat het wapen ongeladen was eensklaps viel echter een schot en kreeg hij de lading in het schouderblad en de onderkaak, waardoor hij zwaar gewond werd. Een 50-jarige werkman te Rotterdam is door het uitschieten van een takel, waarmede een laadboord aan boord van een schip werd geheschen, geheel verpletterd. Hij werd dood opgenomen. Aan het Nieuwdorper-Verlaat is uit het water het lijk opgehaald van een 18-jarig meisje, die haar verloofde s'avonds een eind had weg gebracht. Toen zij niet thuis kwam werd de vader ongerust en ging haar zoeken. Eerst deu volgenden morgen werd haar lijk gevonden. De zwaar beproefde vader heelt nog onlangs zijn vrouw en een zoon verloren. Dezer dagen meldde zich te Arnhem een 19-jarige arbeider aan bij de politie, om zijn militie-plichten te vervullen. Hij was in dienst te Milaan bij het circus Carré en had de reis gedeeltelijk loopend in drie weken gedaan. Eerst liep hij van Milaan naar Lugano en vandaar naar Belliusona. Daarna ging hij per spoor door een gedeelte van Zwitserland en liep vervolgens naar Bazel, waar hij uitrustte. Vervolgens zette hij zijn wandeling voort naar Maunheim, Coblenz, Bonn tot hij eindelijk in Keulen aankwam. De consul aldaar liet hem tot Venloo sporen, van welke plaats hij weer tot Arnhem is geloopen. Per spoor is hij thans naar Amsterdam gezonden om aldaar zijn militie- dienst te volbrengen. commissaris Ilgner hem zijn hulp had aan geboden, maar in dien man had hij niet het rechte vertrouwen misschien ook wel uit vooroordeel, in ieder geval wantrouwde hij hem, omdat Ilgner hem zelf verdacht. Hij wist wel, dat er een man was, die in het ontwarren van zulke duistere zaken bijna ongeloofelijke dingen had verricht, maar hij wist belaas ook, dat deze man sedert kort deu dienst had ver laten en zijn laatste levensjaren in kalme rust hoopte door te brengen. Door een samenloop van omstaudighedeu was hij geheel op de hoogte van de weinig bekende, bijzondere bekwaam heden van den gepensionneerden rechter-commis- saris Gillwaldt, en daarom besloot hij, dezen man te gaan opzoeken om hem te verzoeken hem iemand aan te bevelen, die in staat was den moordenaar op te sporen. Den volgenden morgen reeds begaf hij zich op weg naar de Koningstraat, klouterde drie smalle, vuille trappen op en vond op een naam bordje G. Gillwaldt". Hij belde en weldra werd de deur op een kier geopend; in het Te Utrecht kregen twee broeders twist, waarbij de oudste een messteek in zijn been kreeg, waaraau hij door infectie overleed. De jongste is naar de gevangenis gebracht. Bij een brand te Ooltgensplaat schrikte een 12-jarig knaapje tóó hevig door het geroep van „brand", dat hij bewusteloos neerviel en -eenige uren daarna overleed. De nieuw ingedeelde milicien bij het 7de regiment infanterie te Amsterdam A Ris, van wiens voornemen inzake dienstweigering reeds melding werd gemaakt, weigert nu ook de uniform aan te trekken. Over de beweegredenen van zijn daad heeft hij zich nog niet rechtstreeks uitgelaten. Het is de politie gelukt eenige valsche munters te Amsterdam in hechtenis te nemen, die alleen guldens vervaardigden. Een winkelier, die een valsche gulden van een vrouw die hij kende, had ontvangen, deed aangifte bij de politie. Deze deed daarop een inval bij haar vader, waar een aantal materialen ter ver vaardiging van valsche munt in beslag werden genomen. Te Baarn is op het stationsplein een dame uit Soest door een automobiel aangereden. Zij werd bewusteloos naar haar woonplaats vervoerd maar is niet gevaarlijk gewond. Om ratten in stallen en andere ruimten te vernietigen, wordt het volgcude middel aan bevolen. In alle gaten, die er op den grond en in de wanden te vinden zijn, giet men teer. Dit kunnen de ratten niet verdragen. De ratten stikken er door of komen nog te voorschijn, maar daar ze met teer besmeerd zijn, sterven ze spoedig. De voor den dag gekomen ratten moet men niet dooden, maar ze eenvoudig laten loopen want als ze in een ander gat komen, besmeren ze hun soortgenooten daar ook met teer of verjagen ze. En daar teer niet spoedig droogt, zijn de begoten gaten geruiinen tijd voor de ratten onbewoonbaar. Te Drougene is een jachtopziener óp weg door e6n man aangevallen, die hem zoo vreeselijk met een stok mishandeld heeft, dat hij voor dood is opgenomen. De stok is gevonden, maar de aanrander is nog steeds voortvluchtig. Nabij Luik is een loods over boord ge vallen en tusschen scheepswand eu sluismuur bekneld geraakt. Toen hij uit zijn neteligen toestand bevrijd werd, was het reeds te laat. De borstkas was ingedrukt zoodat hij bijna onmiddellijk daarop overleed. Uit Bombay komen weer vreeselijke be richten over de uitbreiding van de pest in Eng.- lndië. In de vorige week stierven er 40,530 mcnschen aan de pest, dus 7000 meer dan de vorige week. Het ergst is de ziekte te Bombay en Bengalen waar gemiddeld ..8000 menschen in de week sterven. De besmetting van pest moet verbazend zijn en staat gelijk met cholera. Te Parijs werd onlangs een jeugdige naaister door een heer aangesproken die voor haar weelderige haardos 1000 francs bood. Het jonge meisje bedacht zich eerst, 't Was een strijd tusschen vrouwelijke ijdelheid en hebzucht. 1000 francs 1 Hemel 1 wat moest zij pieken, pieken, pieken, vóór ze die som verdiend had 1 Na eenig heen en weer gepraat stemde zij toe en verscheen den volgenden dag op zijn atelier waar hij bezig was met zijn „uitvindingen". Hij maakte het kapsel van het meisje los, liet de volle lokkenpracht dwarrelen over haar schouders en rug en fotografeerde aldus het juffertje. Toen sneed hij haar lokken af, tot op schouderhoogte, en fotografeerde haar opnieuw. Daarna schoor hij het meisjeskoopje kaal en plaatste het toestel nogmaals voor haar. Toen hij drie opnamen had, bood hij 100 fr. en wees haar de deur. Het naaistertje nam de politie in den arm. De haargoochelaar werd gedwongen tot uitbetaling der bedongen som en teruggave der foto's die van het volgend opschrift voorzien wareu i Onder het kaalgeschoren kopje stond „Voor het gebruik", onder de half-lange lokken „Na drie maanden", onder den weelderigeu haardos „Na zes maanden", met een aanbeveling van haarolie. Evenals het vorige jaar valt de vangst in de weervisscherijen dit jaar niet mee. Deze week halfduister zag Edward iemand op de trap staan, die, behalve door de ketting, nog met de ge- heele breedte van zijn lichaam den ingang tot de woning versperde. „Kan ik mijnheer Gillwaldt ook even spreken vroeg Edward. „Hoe is nw n n „Edwa M. I". „Wat r Markwald?" riep de man, en -ekende dik veranderde dadelijk n deeli i belangstelling. Daarop maakte hij d r, en tra-i nem tegemoet met de woorden „Koin u maar g< r - -n. Ik ben zeer verhi u !'<i ben Gillwaldt". ent u r.ij vk ei «ustenaar verrast. van naa.u antwoordde de ander. „L n mijn söhi'-'.L-.-i-n t -i- in- -r! n'.i n onlangs ge- rd ii een .rein. Ik heb mij .rrragd wat voor man u wel ik u bij mij. Gaat u stftoc" werd te T h o 1 e n de eerste Zuiderzeesche haring zg. „panharing" aangevoerd. De qualiteit blijkt goed te zijn. LANDBOUW-VEETEELT. Aan het verslag over het 3e boekjaar der Coöpe ratieve vereeniging „De vereenigde tuinbouwers" te Amsterdam, uitgebracht in de algemeene vergadering dd, 31 Maart 1904, ontleenen wy het volgende: Beginnen we met de mededeeling, die niemand uwer verwonderen Bal, dat 1903 ons niet gaf wat in het begin van dat jaar mocht worden veronder steld. Wei nam het aantal inzenders aanzienlijk toe, doch waar ongeveer ieder tuinbouwer in het afge- loopen jaar gevoelig getroffen werd, als een gevolg van het voortdurend ongunstig weer, kan het niet uitblgven, of eene vereeniging van tuinbouwers ondergaat hetzelfde lot. De aanvoer bleef dan ook ver beneden de verwachtingen. Ken welkom verschijnsel was het voor velen onzer zenders dat de opbrengst hunner producten in door slag gunstig mocht worden genoemd. Verrassende resultaten leverde vooral het veilen van nieuwe aardappelen en spersieboonen opwat nergens anders door kan worden verklaard dan door het feit, dat die producten op eenigszins ruimen schaal werden aangevoerd. De ondervinding toch heeft ons geleerd, dat er geen beter waarborg is om op onze veilingen voor een of ander artikel goede prgzen te bedingen, dan zorg te dragen het zoo ge regeld en zoo ruimschoots als maar mogelijk is aan te voeren. De omzet bedroeg over 1903 f 38,418.34, tegen f25,117 in 1902, het verlies in 1902 12,237,08. in 1903 1 1,396,30*, dus I 450.minder. Het be stuur Is echter overtuigd, dat b|j een omzet van f80000.eene bruto winst van f7600.niet te hoog geraamd is. Wordt van dat winsto|jfer de vast gestelde percentage der omzet voor salarissen aan Directeur en Bestuur afgetrokken 4 l/s pCt. van f80000.is 13600.dan bl|jft ter dekking van de exploitatiekosten een bedrag van f 4000. over. H e t bedrag dus dat noodig is om alle kosten te kunnen dekken. En om tot dien omzet te komen is bet voldoende dat */j van de 245 leden in staat zijn ieder f 500.- aan producten aan te voeren, per slot van rekening een bagatel, waarvoor alleen de leden reeds zouden kunnen instaan. Alle winsten worden over de leden verdeeld. Het eenige doel der Vereeniging is zooals in korte bewoordingen in Art. 2 harer statuten is vervat de producten der leden aan den man te brengen op eene wyze, die, meer dan elk ander systeem van verkoop, kans op hooge prgzen deet ontstaan. Oud-Vossemeer, 29 Maart. Heden werd alhier een openbare les gehouden met de leerlingen van den landbouwcursus. Na afloop hiervan richtte de heer Kakcbeeke, rgkslandbouwleeraar, zich tot de deel nemers inet een woord van tevredenheid, en zeide dat allen een volgend jaar aan den cursus wedar kunnen deelnemen daar er ongeveer een 25 belang stellenden aanwezig waren, meende h|j het niet over bodig ook tot dezeu een woord te richten over het landbouwonderwijs, wat het is en wat het voor een volk kan z|jn, o.a. wyzende op Denemarken, waar Ofschoon deze laatste woorden Edward eenigs zins pijnlijk aandeden, ging hij toch zitten en keek oui zich heen in de behagelijk, ja elegant ingerichte kamer, die een bijna voornaam aan zien had door de kostbare voorwerpen, die er in stonden, vooral ook door de in dergelijke woningen zelden voorkomende marmeren schoor steen met een prachtige pendule en daarbij behoorende coupes, met zilver gemonteerd. De ander, die voor Edward was blijven staan, en hem aandachtig aankeek, was niet groot en niet klein, niet slank, noch sterk in elk opzicht een alledaagsche, gewone verschijninghet eenige eigenaardige was wellicht, dat de trekken van zijn gladgeschoren gezicht bijna zonder uit drukking waren. Zijn ronde, kleine oogen waren van die eigenaardig bruine kleur, die bij zons opgang bijna helder, in de schaduw bijna zwart schijnt. Zijn mond kenmerkte zich door een zekere bewegelijkheid en veranderde onder het spreken de uitdrukking van het gezicht bijna voortdurend, doordat hij dien telkens in een andere plooi wist te aetten. Zijn borstelige reeds ruim 100 jaren geleden landbouwoi werd gegeven en dat thans door allen, die landbouwenden stand behooren, even goed lan onderwijs ontvangen, als ten onzent gewoi onderwijs wordt gegeven. Hoewel Zeeland over het algemeen wat lan onderwijs belreft, geen slecht figuur maakt, i eiland Tholen de deelneming aan de curim zoo groot en kon ook de belangstelling lichaam, dat in het eiland voor de landbouw! is aangewezen, in dit onderwijs niet bijst geacht worden, als dit afgemeten moet won de weigering om het houden dezer cursus te steunen. Een hartelijk woord aan het ai den heer L. K. van Dijk, landbouwonderw nadat de voorzitter der commissie van toezi heer Kakebeeke en den heer van D|jk d betuigd voor hun steun en leiding, werd den een hartelijk tot weersziens toegeroepen. In van den zomer zal de onderwijzer nu en met de deelnemers samenkomen op een pro dat welwillend door den heer M. J. Am gestaan voor dat doel. Een woord van lof komt zeker nog tot leden der commissie van toezicht, die all hebben gedaan om de zaak naar wensch te doe Openbare Gemeenteraadsvergaderingge te THOLENden 31en MAART 19 Afwezig de heer J. W. Wagtho, wethout kennisgeving. Een vacature. De notulen der vorige vergadering wor voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken komt voor Missive van den heer Mr. J. Plet, inhoudende geving aanneming benoeming tot lid van het a armbestuur. Missive van den heer A. Avé, inhoudende geving aanneming benoeming tot lid der wering van schoolverzuim. Missive van den Com. der Koningin, begel een door den minister van binnenl. zaken aa W. gericht schrijven, inhoudende eene aan! om door alle ten dienste staande middelen verleenen aan de Vereeniging Volksweerbai Aangezien het meerendeel der pogingen reiking van het beoogde doel reeds worden to o. a. gymnastiek op de school, militair onderric wordt dit schrijven voor kennisgeving aangi Verzoek van den heer J. van Houte om met 1 Mei a. s. als onderwijzer aan de o, 1. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, op de meest eervolle wijze te verleenen met gen datum. Eene oproeping voor een onderw ijzer met ve hoofdacte zal in de Vacature worden geplai vervulling dezer vacature. Op een circulaire van de Ned. Vereeni bescherming van dieren, waarin aangedrongei verordeningen vast te stellen, die het slach vee op de verouderde wijze verbieden, hel en W. geen voorstel, waarna deze circulai kennisgeving wordt aangenomen. De staat van oninbare posten hoofdelyken wordt vastgesteld op f 76.80 en die van de b op de honden op f 10,50. Ingevolge het voorstel van den heer Oven van prae-advies te dienen in zake de door d Hollestelle voorgestelde verhooging der jaat van do ambtenaren ter secretarie, deelt de namens B. en W. mede, dat van 1890 ti f700, in 1894 en 1895 f800, in 1896 f van 1897 tot 1902 f350 en in 1903 (400 laris werd uitbetaald aan de ambtenaren ter se den secretaris hieronder niet begrepen. Alz belangrijke vermindering. Daarentegen zijn de zaamheden ter secretarie zeer toegenomen, w alleen door de arbeids-, gezondheids- en leerpl Zij stellen daarom voorde jaarwedde van ambtenaar vast te stellen op f 250 b|j minde dienstjaren en f 300 boven de 5 dienstjaren, den 2en ambtenaar op f 50 beneden en f 101 de 5 dienstjaren. Het bezit van een diplo de Ned. vereen, van gem.-ambtenaren geelt e hooging van t 50. Met alg. stemmen wordt dit voorstel aangi De geloofsbrieven van het nieuw gekozen r Jhr. J. van Vredenburch, nagezien en in o vonden zgnde, wordt tot diens toelating besli Alsnu stelt de voorz. aan de orde de beha en vaststelling van de kohieren van den hooft omslag en de hondenbelasting voor 1904. De heer Overman hierop hel woord vragen de vaststelling van bet kohier van den hoo! omslag als een gewichtige zaak te beschouwt het opmaken daarvan heeft voorzeker de wethouder, de heer J. W. Wagtho, een aans aandeel genomen, te meer daar dc heer Van oudste wethouder, in enkele opzichten aan houding gebonden is wegens andere betr Daarom acht hy het wenschelyk, dit punt houden en te behandelen in eene vergadering ook de heer Wagtho aanwezig is. Dit voorstel, gesteund door verscheidene wordt met algemeene stemmen aangenomen de voorz. verklaard heeft, dat, byaldien wenkbrouwen en zijn spaarzame haardos, gebrek aan haar bleek vooral uit ziji voorhoofd waren geelachtig blond. „Weet gij iets bijzonders van mij Edward. „Natuurlijk. Alles wat tot nu toe ove moord bekend is geworden, alles wat betrekking heeft ook dat wat nog n het groote publiek bekend is is r dit boek genoteerd", antwoordde hij, foliant wijzende, die als de laatste vi geheele rij naast zijn schrijftafel op een I plank stond. „Ofschoon ik niet meer in dienst b teresseer ik mij voor alle merkwaardi beurtenissen. Ik kan hier uren lang peinzen en in gedachten een spoor vo een bijzonder moeilijk raadsel oplosse verschaft mij meer genot dan het teressante spelwant de oplossing bel mij bijna altijd een menschen leven". (Wordt verrt De week vóór Paschen brengt nog wat leven in de verzending. 'Er werden gedurende de laatste dagen nog eenige duizenden oesters ver zonden, vooral naar België 2e soort. Ook werden een paar partijen zaaioesters afgeleverd. In de week van 2431 Maart zijn van Ierseke verzonden 460.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen le soort (7075 Kg.) fr. 6570, 2e soort (5055 Kg.) fr. 25 30, 3e soort (40—45 Kg.) fr. 1518, 4e soort (3035 Kg.) fr. 68. MOSSELEN. Bruinisse. Gedurende de vorige week zijn van hier verzonden 1200 ton mosselen naar Holland, België en Frankrijk f2.f 1.50 per baal. Philippine. De aanvoer van mosselen was in de laatste dagen niet zeer groot. Van 21 tot 29 Maart werden van hier per spoor naar België en Frankrijk gezonden circa 400 balen mosselen tegen frs. 4.50 frs. 6.per baal. Aan de haven werden door Nederlandsche en Belgische venters opgekocht 275 HL. mosselen. In de vorige maand werden van hier 297.500 kilogram mosselen naar het buitenland verzonden. In mosselzaad weinig handel. Zeeuwsch mosselzaad werd verkocht tegen f 2.per ton. Zaad uit de Zuiderzee gold van f 0,75 tot f 1,50 per ton. 20 manden garnalen werden verkocht tegen f 2,25 tot f 3.per mand.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 2