i 983. Zaterdag 2 April 1904. Een en twintigste jaargang. EN PASCHEN. laat ontdekt. vHOLL AN D. m J. K C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. FEUILLETON. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. t- f THOOLSCHE COURA Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. |s per drie maandeD, franco per post 65 cents, ir het buitenland 90 cents. geztndsn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan jroau te T h o i e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij enzen medewerker te lerseke. UITGEVER T HOLEN." Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. meester en Wethouders van Tholen brengen inis van belanghebbenden, dat ingevolge art. L'eerplichtwet, ten behoeve van werkzaam- of voor de bedrijven van landbouw, tuin- d veehouderij, aan den Arrondissements school- verlot kan worden aangevraagd over de an Maandag 11 tot 18 en van Maandag 18 April 1904. len, 2 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. Burgemeester der gemeente Tholen brengt e ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ;en en aan den Ontvanger der Directe Belas- Hl ter invordering is verzonden, het Kohier der iele belasting no. 1 voor het dienstjaar 1904", noodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, bekomene kennisgeving van zynen aanslag, ledigste het door hem verschuldigde te kwijten, irinnering tevens, dat de bezwaren, welke dien- nde mochten bestaan, binnen drie maanden en behooren te worden ingediend. 12 )len, den 31 Maart 1904. l)e Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. en en stervenworden en vergaan. Niets ds bier beneden, alles voorbijgaande, achter los der jeugd schuilt de lijkkleur, is de zucht die opwelt in menig menschen- die geen geluk kan vinden, die aan geen ut durft denken, die alles veroordeelt en t, omdat hij zelve geen geluk om zich le verspreiden. is inderdaad des levens diepste fondament ïdvest op vergankelijkheid chen, wat is het anders dan het feest der het feest van groote beloften, die eerst zanden en jaren zullen worden vervuld an toch spreken thans al die langzaam zwei knoppen aau de hoornen en heesters in luinen en getuigen die teere, bleekgroene es, die als met een flauw waas onze velden nen te overdekken. maar eens rondom u. De pas nog doodsche tooit zich reeds met tintenhet leven, tgebluscht scheen, ontspringt aan den schoot arde, door het zonlicht gekoesterd, door nat besproeid. In duizenden vormen ver- het zich, en o, wij herkennen ze alle op erste gezicht, want het zijn dezelfde die eds in verrukking brachten, toen we, als kinderen, dartelden langs velden en wegen, liets denkende dan aau de heerlijkheid iet zijn. Thans is het ons, alsof al dat ie nooit uit ons oog verdwenen is geweest, sof het slechts op onze komst gewacht nu met oneindige frischheid zinnen en ziel leien. Naar het Duitsch. sprong op, haar gelaat werd zoo mogelijk ileeker en zij keek hem hevig verschrikt cile", fluisterde Edward, door een ont- 1 vermoeden getroffen, „je denkt toch niet dat kun jij toch onmogelijk ge- 1" „Jij riep zij overluid. „Jij kon zij niet uitbrengen, maar zij spreidde armen wijd uit en drukte Edward harts- lijk an hare borst, alsof zij hem tegen oosheid en onbillijkheid der wereld poogde chermen, en hij drukte haar eveneens vol de aan zijn hart. oe kan men hoe durft men het te fluisterde zij eindelijk. I— en kan het doen, omdat een samenloop Die indruk is de echte, en, wie er zich niet opzettelijk aan onttrekt, ontvangt hem bij elke vernieuwing in de natuur. Planten en dieren en menschen gaan heen, maar zij volgen elkander opde dood is een schijngestalte, het leven in het oneindige is de werkelijkheid. Gelijk in de groote stoffelijke massa geen atoom verloren gaat. maar een voortdurende omschepping en vorm verandering naar de eeuwige wetten der natuur is vastgesteld, zoo is ook de onuitroeibaarheid van bet leven de kern van alle bestaan. Elk bezield wezen laaft zich een wijle aan de levens bron, maar deze zelve houdt nimmer op te vloeien. Wanneer wij dan, ten tijde dat de jaarlijksche ontwikkeling cener kracht, die een wijle slechts sluimerde, ook ons tot ontwaken roept, zoo met verhoogd bewustzijn ondervinden hoe heerlijk het is te leven en daarbij te denken en te ge voelen, dan heft de ziel zich opwaarts, en gevoelt zich als herleeft. Dan is het Paaschteest dan ontwaken we ujt de onrustige sluimering van alledaagsche zorgen en strijd en gevoelen ons sterker en beter, met nieuwen moed bezield. Straks luiden de Paaschklokken over landen en volken. Zij spreken van hooger leven dan dat der stof zij spreken van den geest, die in de nieuwere tijden zooveel stof leerde kennen en beheersehenvan den geest, die al de grootsche werken gewrocht heeft, door zangers en feestredenaars terecht genoemd en geprezen van den geest, die eerst de machines uitvond - en thans verhoeden wil, dat menschen als machines worden. Van dien geest spreektde Paaschklok, die- ook den minsten arbeider tot den rang wil verheffen van mede arbeider aan hel groote rijk der volschooue mensehelijkheid van den geest, die zoowel de wet van het medelijden eerbiedigt als die van het lijdenzoowel de wet der liefde als die der zwaartekracht; zoowel.de wet der rechtvaardig heid als die der concurrentie. Van den geest, die niet alleen wil heerschen over de natuur buiten ons, met al haar bedreigende elementen, maar ook over de natuur aan ons, met al haar egoïsme. Van den geest die al het doode en doodende wil wegdoen, opdat de mensch en de menschheid mogen leven. De Paaschklokken moeten vernomen worden in de woningen van rouw en smart, op den akker der dooden, maar ook in het studeervertrek onzer geleerden, in de werkplaatsen der nijver heid, in de wereld der priesters van de kunst, in de raadzaal onzer vertegenwoordigers. Be moedigend, verzoenend, vertroostend moeten zij hun klank doen hooren, en stemmen tot heiligen ernst, maar ook opwekken vol hoop op de toekomst. Hoeveel góeds zou er in de menschen wereld tot stand komen, wanneer al het schoone in de natuur ons meer bezielde. Egoïsme zou verdwijnen en plaats maken voor edele hoedanigheden, die in elke menschenziel aanwezig zijn, en die ou willekeurig zouden opgewekt worden bij 't aan te wijzen", antwoordde hij, zorgvuldig voor haar verbergende, dat voornamelijk hare uitingen tegenover den justitieraad Gerhard de verdenking op hem hadden geworpen „maar het zijn slechts onbeduidende toevalligheden, en niemand zal het wagen, mij in ernst van deze misdaad te beschuldigen". „Maar je zei toch begon zij, hem ver wonderd aanziende. „Dat men mij verdenkt zeker. Verdenking en laster zijn als de wind - niemand weet waar hij vandaan komt (Je verdenking is geen verantwoording schuldig het is onmogelijk de bron daarvan op te sporen. Zelfs wanneer zij ons overweldigt, is zij nog onzichtbaar en niemand kan haar tegenhouden, als zij eenmaal haar loop is begonnen 1" „Maar dat is ontzettend en dat ik je nu juist o, het kan niet waar zijn!" riep zij uit, want zooals alle vrouwen wilde zij datgene, wat haar tegenstond, liever in het geheel niet gelooven. „Maar het is zoo, en nog erger, lieveling. Het scheidt ons nog stelliger dan wanneer je neef nog geleefd had", aansóhouwen van de ontwaking der lente, die haar hoogtijd met Paschen viert en ons toe fluistert „Helpt elkander in liefde, draagt elkanders lasten, vergeeft elkanders zwakheden en vervult alzoo de liefdewet van Christus Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrëbte maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11.3 °/0 en op 70-jarigeu leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Iijlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te 'lholenP. M. v. D. ENDE, te Oud-VosmeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr;. H. OELE te Goes. KANTONGERECHT te THOLEN. 31 Maart 1904. Door den heer Kantonrechter zijn' .inden veroordeeld wegens het doen van pogingen om wild le bemachtigen met wildstrikken. A. W. F., 37 jaar te St. Maartensdijk, tot f 5.1boete of 2 dageu hechtenis, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen wild strikken en bevel tot vernieling. Jagen zonder voorzien le zijn van de daartoe betrekkelijke akten. A. B., 36 jaar te Scherpenisse tot f10. boete óf 4 dageu hechtenis met verbeurdver klaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering daarvan, te betalen f 10.of 4 dagen hechtenis. Zonder jachlacte in 't veld niet de behoorlijke zorg dragen, dat 'de hond, die men bij zich heeft, wild opspoort of drijft. H. S., 64 jaar te Stavenisse, tot f 10 boete of 4 dagen hechtenis. Straatschenderij. P. C. R„ 19 jaar, P. v. P., 19 jaar, H. P. d. B., Rzn., 20 jaar, J. J, v. d. R., Hz. 20 j., allen te St. Philipsland, ieder tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. 1 e. openbare dronkenschap. 2e. in slaat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen. D. v. d. S., 37 jaar en C. v. d. S. 43 jaar, beiden te Tholen, ieder tot 1 boete van f 3. of 2 dagen hechtenis voor het eerste feit en 3 dageu hechtenis voor het tweede feit. Zonder daartoe gerechtigd ie zijn, zijn niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op eens anders bezaaiden grond. A. d. R69 jaar en L. d. R. 33 jaar, beiden „Hoe meen je dat vroeg zij, vergeels beproevende de beteekeuis zijner woorden te vatten. „Begrijp je dat niet? Zoolang deze verdenking op mij rust, mag ik er niet om denken, jou leven aan het mijne te verbinden". „Maar ik dacht juist, dat ik de wereld daar door mijn onwrikbaar geloof aan je onschuld zou kunnen bewijzen", antwoordde zij, hem trotsch aanziende. „Voor die woorden dank ik je uit den grond van mijn hart, Cecile". „Eu als je verdriet hebt, moet ik je dat leed toch helpen dragen, watt als wij beiden het drageu, kan het met zoo spoedig te zwaar zijn". „O lieveling I" hernam hij, haar in zijn armen sluitende. „Nooit zal ik je verlaten ik heb vroeger al eens gezegd, dat niets ons van elkaar zou kunnen scheiden, en dat herhaal ik na." «Maar „Luister eens. Er is maar één middel om mij van deze verdenking te ontslaan, en dat is den moordenaar te ontdekken. te Poortvliet ieder tot f 1.boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Zonder schriftelijke vergunning van H. H. Burgemeester en Wethouders langs den openbaren weg, tjdelijk goederen neerleggen. J. v. Z., 30 jaar te Stavenisse en J. E., 39 jaar te Sint Annaland ieder tot f 2.boete ot 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Zonder schriftelijke vergunning van 11. 11. Burgemeester en Wethouders binnen de kom der gemeente een vreugdevuur branden. E. C. v. D., 17 jaar te Stavenisse tot f 10. boete of 2 dagen hechtenis. Langs de straat schreeuwen en tieren. T. C. S., 20 jaar, M. C. D. 16 jaar, D. v. 't V., 16 jaar en W. M., 26 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot f3.boete of 1 dag hech tenis voor ieder huuner. N. v. 't V., 15 jaar te Stavenisse tot f 2.boete of 1 dag hechtenis. Rapen van kreukels zonder consent. M. H., 14 jaar en J. M. D., 16 jaar, beiden te Sint Annaland. C. M. S., Jz., 14 jaar te Tholen, ieder tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. Rjden zonder licht. J. O., 41 jaar te Wouw, tot f2.boete of 2 dagen hechtenis. Zonder voorzien te zijn van een schrifleljke vergunning van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, zinkende stoffen storten in een, onder beheer van het Rijk zijnde, totgang tot een haven langs de Ooster Schelde. L. d. P. K., Lz-, 24 jaar te Bergen op Zoom tot f 5.boete of 2 dagen hechtenis. Te hard rijden. C. J. G., 17 jaar te Tholen tot f 1.—boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. .1. B., 28 jaar te St. Maartensdijk tot f8. boete of 3 dagen hechtenis. Het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben. M. G., 40 jaar te St. Philipsland tot f 5. boete of 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken. L. B., 55 jaar te llosendaal. De Eerste Kamer zal tegen Maandag 11 April des avonds worden bijeengeroepen. Op zijn verzoek is den heer J. van Elsaeker eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de arrond. rechtbank te Zierikzee, standplaats Tholen. Bij de Donderdag te Goes gehouden stemming voor twee leden vau den gemeenteraad, ter ver vulling der vacatures, ontstaan dflor het bedanken van de hh. Ochtman eu Rainondt, zijn gekozen de hh. I. D. Fransen van de Putte met 462 en I. C. H. Hollinann met 431 stemmen, beiden liberaal. De anti-rev. candidaten, de hh. J. de Jonge en J. Visser, Az. verkregen 259 en 231 stemmen. „Hij zal, hij moet ontdekt worden, hoeveel moeite het ook zal kosten. Ik zal mij dag en nacht daarvoor inspannen, tot hij ontdekt is en voor zijn misdaad wordt gestraft. Deze ver denking dreigt ons van elkaar te scheiden en daarom moet zij uit den weg worden geruimd, want zonder jou kan ik niet leven, Cecile". „God geve, dat het je gelukt 1" fluisterde zij. „Al mijn kracht zal ik aanwenden om de zaak tot een goed einde te bregen. Zoolang de moordenaar niet ontdekt is, kan ik niet met je trouwen, Cecile. Maar niets zelfs de dood niet kan ons scheiden". -x- Toen Edward het besiuit had genomen te trachten den moordenaar te ontdekken, dacht hij er eerst aan zelf de noodige onderzoekingen te doen. Natat hij daarover echter had nagedacht, werd het hem spoedig duidelijk, dat dit hem niet zou gelukken. Het schonk hem eenigen troost, dat hij niet op de kosten behoefde te zien om zich de hulp te verzekeren van de bekwaamste mannen, die hem behulpzaam konden zijn bij de opsporing van den schuldige. Hij herinnerde zich wel, dat de rechter.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1