tnn iff - >11 4j o. 982. Zaterdag 26 Maart 1904. Een en twintigste jaargang. EN laat ontdekt. J. 8. C. POT, sc! nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. is ZE BINNENLAND. FEUILLETON. 0 N D E R W li S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. en bij IERSEKSCHE THOOLSCHE (COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maanden, franco per post 65 cents, het buitenland 90 cents, tztiióen «tukken, enz. warden alter!i|k ep DONDERDAGAVOND ingewacht aan reau te T hel en ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseka. UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1- tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slecht* 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. a 1 TSTELLING DER KIEZERSLIJST. leester en Wethouders der gemeente Tholen lekend, dat de op heden door hen vastge- zerslijst voor het jaar 19041905, benevens 1 betische lijsten der namen en voornamen die met betrekking tot eene of meer der ;en van de kiezerslijst zyn afgevoerd en yn gebracht, van den 23 Maart tot en met kpril a. s. op de secretarie der gemeente voor r ter inzage worden nedergelegd en, tegen j der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar esteld. met den löden April a.s. is een ieder be- g het gemeentebestuur verbetering van de oemde kiezerslijst te vragen, op grond dat Dj of een ander, in strijd met de wet, daarop niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. rzoekschrift kan op ongezegeld papier worden en, den 22sten Maart 1904. ïeester en Wethouders van Tholen brengen "jV art. 83 der algemeene politie-verordening •*- is van de ingezetenen dezer gemeente, dat oer van secreetmest kan plaats hebben ge- lo den nacht van ag 28 op Dinsdag 29 Maart. 6 g 29 op Woensdag 30 Maart. dag 30 op Donderdag 31 Maart 1904. en, 26 Maart 1904. wgemeester en Wethouder9 voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1*. LABAN, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN. Gemeente Tholen. iezerslijst voor 1904/5 bevat 496 namen, het vorige dienstjaar 475, alzoo eene lering van 22 kiezers, an zijn kiesgerechtigdvoor de Tweede 496, voor de Provinciale Staten 495, gemeenteraad 489. Gemeente SI. Maartensdijk il kiezers in 1903/4 307, in 1904/5 arvan 1 alleen kiezer is voor de Tweede de overigen voor de Provinciale Staten gemeenteraad. Gemeente Poortvliet. kiezers in 1903/4 198, in 1904/5 195, ;zer voor de Tweede kamer, de Provinciale :n den gemeenteraad. Tweede Kamer den week is een wetsvoorstel behandeld, doel heeft de schade te voorkomen, ont- door te lage aangifte voor de vermogens- Naar het Duitsch. ir. Was ik er maar geweest, dan had ik voorzichtiger kunnen inkleeden. Maar l geheel gebroken". mevrouw Förster is toch niet ernstig i?" tig ongesteld Dat geloof ik niet. Wij open dat hare reis naar Italië haar spoedig al doen herstellen". tij zullen zij werkelijk Berlijn vroeg Edward verschrikt. Haar huijjlokter heeft verklaard, dat zij d behoefte heeft aan geheele verandering ■ht; daarom moet zij dezen winter naar iden. Zij moet ver weg van alles wat a haar zoon herinnert". 't gaan zij heen Italië, allereerst naar Florence. Ik ga belasting. Uit de mededeelingen der Re geering bleek, dat deze te lage aangifte geschat kan worden op 6 a 700.000 gld. per jaar, een som groot genoeg om maatregelen er tegen te rechtvaardigen, maar die misschien velen toch nog meevallen zal. Het is begrijpelijk, dat men in beginsel niet tegen die wet was, maar velen trachtten haar door amendementen te verbeteren. Er was zulk een wedijver in dat pogen, dat minister Harte bekennen moest een oogenblik, zooals men dat noemt, den kluts kwijt te raken. Toen Z.Ex. na 5 minuten nog niet op zijn verhaal was, werd toch de behandeling voortgezet, en ver klaarde hij (wat zeker heel gemakkelijk voor hem was) de aan de orde zijnde amendementen voor onaannemelijk. Alzoo kwam er weinig ver andering in het voorstel. Het wetsvoorstel werd Donderdag aangenomen. In dezelfde zitting werd de Hooger Onderwijs wet aangenomen met 56 tegen 41 stemmen. Tegen stemde de geheele linkerzijde en de heer De Visser. De zitting werd gesloten na de mededeeling van den voorzitter, dat hij voornemens is, de Kamer tegen den 19en April bijeen te roepen en den 21 of 22en d. a. v. aan te vangen met de behandeling der drankwet. Naar aanleiding der aanhangige wet op het Hooger Onderwijs kwamen deze week te Utrecht 120 predikanten der Ned. Herv. kerk bijeen, terwijl 45 een sympathiebetuiging hadden in gezonden. Uit de met algem. st. aangenomen motie bleek voldoende, wat het doel der vergadering was. De motie hield in, op verschillende gronden als een eisch uit te spreken de intrekking of de afstemming van het bovenbedoeld wetsvoorstel. Uit de rede van den voornaamsten woord voerder troffen ons deze woorden door hun een voudige waarheid„Wij kennen wel geloovige en ongeloovige mannen van wetenschap, maar wij kennen geen geloovige of ongeloovige wetenschap". LANDBOUW-VEETEELT. Noj altijd gaat de Peru-Guano-vorming geregeld haar gang op de Zuid-Amerikaansche eilanden. Dat bewijzen de kolossale aanvoeren dezer meatstot ge durende de jaren 1902 en 1903. Het ia niet doenljjk alle te noemen eenige vinden hier slechts eene plaats, van de vele, die in Antwerpen zijn aangekomen. Den belangstellenden lezers ver strekken wij op aanvrage gratis de officieele lijst van alle Peru-Guano-aanvoeren der laatste jaren. Scheepsnamen. Guano-eil. Tons. Stikst. Phosphz. Marion Inglis Ballestas. 1172 12.235% 11.355% Rowena Macabi 2900 10.01 12.91 Kirkloch Ballestas 1225 12.25 11.75 Peri lala Blanca 1434 11.16 1 1.745 Peebleshire Corcuvado 1450 11.50 16.50 Om verder een bewijs te geven van de steeds aan- houdendë productie van Guano, kan ik het feit aan- met haar mee. Dames zijn nu eenmaal op reis erg onbeholpen, en dienstboden kunnen haar daarbij niet van dienst zijn. Bovendien heb ik zelf grooten lust Italië eens te zien". „Wanneer gaat u heen?" vroeg Edward weer. „Over eenige dagen ai zoo spoedig mogelijk zoodra mevrouw Förster in staat is te reizen „Ik zal u wel missen, oom 1" „Kom, praat niet zulken onzin ik weet wel beter, wie je missen zal. Ja, Cecile is een lief meisje, maar hare tante zal misschien langen tijd uoodig hebben voor zij zich van dezen zwaren slag hersteld zal hebben". De tijd doet wonderen", antwoordde Edward wijsgeerig, nam in dank een fijne sigaar uit den welgevulden koker van zijn oom en stak ze langzaam aan. Daarbij dacht hij aan zijn eigene zorgen en hoe lang het nog zou moeten duren voor hij Cecile als zijn gade hun eigen huis zou binnenvoeren. „Als men nog zoo jong is, heeft men den tijd om te wachten", antwoordde de generaal, de onuitgesproken gedachten van zijn neef ver moedende. „Waarop voeren, dat van één klein eiland, dat voor een tiental jaren geheel werd geruimd, in de laatste 2 jaren niet minder dan 15.000 tons, dat is dus 15 tnillioen Kg. werden algeladen. Scheikundigen van naam hebben in den laatsten lyd beweerd, dat de naam Peru-Guano op andere, dikwijls minderwaardige producten wordt overgedragen. Wjj moeten helaas deze beweringen onderschrijven en zouden er willen bijvoegen, „niettegenstaande bovengenoemde leiten." Men meldt uit het eiland „Stof in Maarl, is goud waard" zegt het spreek woord en het leek ol de vorige week en de eerste helft dezer, stof wilde geven maar kentering kwam en „Maart roert zijn staart" liet zich gevoelen. Van de mooie dagen werd geprofiteerd en de landbouwers hielden zich druk bezig met het bewerken van het land er is in sommige polders reeds gezaaid en er zijn al vrij wat aardappelen gepoot. Tot de Rijks-normaallessen te Tholen zijn toegelaten tot de le klasseJ. v. d. Graaif, L. Hage, P. v. d. Klooster, en C. Scherpenisse en tot de voorbereidende klasse: K. J.M.Avé, E. C. Bolier, C. F. v. Dijke, I. M. Hage, C. J. Heijboer, J. v. Luijk, L. van Nieuweuhuijze, J. P. Poulusse en W. G. Quakkelaar. Geslaagd voor de acte nntttige handwerken te Bred: Mej. M. B. Nieuwenhuijze, te Tholen en Mej. L. Klop, te Oud-Vossemeer. De examens zijn geëindigd. In de plaats van den heer Koelmans, hoofd der Chr. School te 'J'erneuzen, die als zoodanig bedankt heelt, is als deskundige voor aardrijks kunde bij de a.s. te Middelburg te houden acte-examens, benoemd de heer J. de Hoogh, hoofd der bizondere school te Goes. Te Apeldoorn zijn alle openbare scholen ge sloten wegens de aldaar heerschende blauwe mazelen, die zeer kwaadaardig en besmettelijk zijn. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. echool te Terneuzen de heer J. van der Vliet, van Ierseke. IERSEKE. Tot de nieuwe leerlingen aan de Rijksnormaalschool te Goes le kl. behoort C. W. van Oeveren, Dz. alhier. ST. PHILIPSLAND, 22 Maart. Op de vast gestelde kiezerslijst dezer gemeente komen 232 personen voor, waarvan 231 tot het kiezen van leden van de Provinciale Staten en 229 tot het kiezen vaD die van den Gemeenteraad be voegd zijn. Bij de Vrijdag 18 Maart jl. gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature J. A. Stols is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. Dorst. THOLEN. Donderdagavond hield Ds. K. Fernbout, predikant der Geref. gemeente te Utrecht, in het kerkgebouw aan den Doelweg alhier eene lezing, daartoe uitgenoodigd door de afd. Tholen der Unie. Spr. had als text gekozen Math 4 6, welke woorden hem aanleiding gaven om de gebiedende noodzakelijkheid aan te toonen voor hot stichten eener Christelijke school hier ter plaatse, ook met het oog op de veranderde omstandigheden, en sprak de hoop uit, dat er eenmaal een tijd moge komen, dat de Openbare en de Christelijke school gelijke rechten hebben verkregen. Bij den uitgang werd eene collecte gehouden voor een school met den bijbel. Men meldt aan de N. R. Crt. van 24 dezer Naar wij vernemen, zou er sprake zijn, dat op 1 Mei een nieuwe regeling van den post dienst door het eiland ingevoerd zal worden. Waar tot heden de dienst plaats heeft tussohen TholenOud-Vossemeer, en StavenisseSt. MaartensdijkSt. Annaland door voetboden, en tusschen TholenPoortvlietSt. Maartensdijk Stavenisse per postkar, zou alsdan, naar het luidt, de dienst geschieden door rondrit van een wagen. Van den inhoud van dit bericht is hier ter stede niets bekenduit goede bron vernemen wij, dat het totaal uit de lucht gegrepen is. Zoo goed als in alles, is ook in den postdienst og het eiland nog verbetering aan te brengen, in 't bizonder wat betreft dien tusschen Tholen Oud-Vossemeer, en Stavenise—St. Maartens dijkSt. Annaland, doch ernstige reden tot klagen bestaat er niet. „Nergens op, mijn jongen. Je bent te nieuws gierig. Zullen wij nu maar naar de rookkamer gaan"? Toen Edward naar huis terugkeerde, dacht hij alleen aan Cecile. Ofschoon zij binnen kort voor langen tijd van elkaar geseheiden zonden zijn, had zij hem zelfs geen enkel woord ge schreven om hem daarvan op de hoogte te stellen eu hem bij zich te roepen. Hij wist zeer goed, dat zij hem niet met die kracht en innig heid liefhad als hij haar. Zij was alles voor hein, maar wat was hij voor haar Eenige weken geleden had zij zich bereid verklaard van hem at te zien en aan den wensch harer tante gevolg te geven, terwijl hij haar altijd trouw zon blijven, ai zou het hem alles kosten wat hem in dit leven dierbaar was. Maar toch had zij hem ver klaard, dat zij hem oprecht liefhad. Zijn sterke wil had zijn invloed op haar niet gemisthij had haar weder voor zicli gewonnen en zoolang hij in hare nabijheid was, voelde hij zich ook zeker van hare lietde, maar wanneer zij ver van elkaar waren, voorzag hij het ergste, en toch zag hij geen kans oin haar naar Italië te ver* Van den dienstweigeraar Terwey is een schrijven gepubliceerd, waarin men omtrent zijn denkbeelden o. a. het volgende verneemt „Een Christen regeert niet en een Regeering kan nooit Christelijk zijn. Een koninklijke plaats o( staatsmacht onder de mensehen te bekleeden is beslist veroordeeld in de oogen van Christus, en staatshoofden zouden, in deze positie Christenen, willende wezen, genoodzaakt zijn hun ambt neer te leggen en zoo er sterke drijfveeren zijn die zulks beletten, eerlijk erkennen dat ze geen aanhangers zijn van de Christelijke leer. „En dat geldt ook voor allen die ambtenaar zijn ol op een of andere manier den Staat dienen. Een Christen dient ten le. den Staat niet, omdat de Staat een afscheiding is van de Algemeene Broederschap, dus een Staat daarop belemmerend werkt; ten 2e. hij erkenne geen individueel eigendom, omdat al zijn goed ge meenschapsgoed is waar iedereen recht op heeft evenals op alles wat op aarde isten 3e. hij erkenne geen wetten omdat Christus ten strengste verbiedt te oordeelen wat veroordeelen in zich sluitten 4e. hij weigert den militairen dienst omdat het militairisme tot doel heelt om tot zelfverdedegiug of tot roof broedermoord op gezellen. Zoolang de moordenaar niet ondekt was, kon hij Berlijn niet verlaten. Toen schoot hem plotseling een ontzettende gedachte door het brein mocht zij zich wel verbindeö met een man, op wien zulk een vreeselijke verdenking rustte? Als een donderslag trof hem deze gedachte; hij bleef stilstaan en in een oogenblik werd het voor hem zekerheid, dat hij, hoe innig hij Cecile ook beminde, of juist omdat hij zoo oprecht veel van haar hield, hij er niet aan mocht denken, haar tot vrouw te begeeren, vóór de moordenaar van haar neef was ontdekt. Bijna wanhopig dacht hij daarover na, maar toen vond hij troost in een andere, een snel invallende gedachte, die hem weer moed en levenskracht schonk. Hij ademde weder vrijer, wisohte zich het koude zweet van het gelaat en keerde naar zijn woning terug, geheel vervuld van zijn nieuw besluit. Den volgenden morgen was het helder, vriendelijk weer, en toen ondervond Edward nog een bijzondere vreugde hij kreeg een brief van Cecile, waarin zij hem medeelde, dat zij binnen een week zou vertrekken. Zij noodigde hem niet uit, haar een bezoek te brengen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1