a. c. pot, 981 Zaterdag 19 Maart 1904. Een en twintigste jaargang. J. den oorlog tusschen t tusland en Japan. FEUILLETON, laat ontdekt. „HOLLAN D. nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van heden af op ad abonneeren, ontvangen de tot I a.s. nog te verschijnen nummers TIS. NIEUWE KWARTAAL BIS5ESLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. RECHTSZAKEN. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per drie maanden, franco per post 65 cents, or het buitenland 90 cents. lozsntfen stukken, enz. worden elterlijk ep DONDERDAGAVOND Ineewicht een iure»u te T k e I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bi) enzen medewerker te lerseke. UITGEVER T«otiit, Binnen enkele dagen begint bet slechts 376 ets. per drie maanden of p p. 45 ets. kost. uitnemende ILLUSTRATIE bestaat tj uit 8 a 10 pagina's met fraaie gravures er Houdende e tekstzoodat men na drie voor slechts 375 ets. of 45 cis. een i heeft van niet minder dan 104 d 130 olio bladzijden van blijvende waarde in dit blad bijzondere aandacht gewijd, oor een keur van lllustratiën als door bijschriften. nog niet is geabonneerd, melde zich aan bij den Uitgever van dit blad, te Drderd tot opzichter 2e klasse van den itaat en 's lands B. O. W. in Ned. ndië, de heer C. Hollestelle van Tholen. H. M. de Koningin is niet ontvankelijk ird het beroep van C. E. van Dijke-Kievit idere onderwijzeressen aan de openbare school te lerseke tegen het besluit van uteerde staten van Zeeland, waarbij is ikeurd de verordening, regelende de jaar- t van het onderwijzend personeel aan ode school. Woensdag 11. te Middelburg gehouden oteraadsvergadering werd den heer A. de van Noorden op de meest eervolle wijze verleend als gemeente-secretaris, liddellijk daarna stond de burgemeester Igeen gevolgd werd door al de raadsleden Jcht hij in de meest sympathieke be ngen in herinnering, hoe de heer De van Noorden gedurende 20 jaar zijne Naar het Duitsch. betrekking had vervuld, waarvoor hij hem den grootsten lof bracht. Het woord werd daarna verleend aan den scheidenden secretaris, die burgemeester en wethouders, den raad en alle gemeente-ambte naren hartelijk dankte voor de aangename wijze, waarop hij met hen gewerkt had en voor den welwillenden steun, steeds van hen ondervonden. De maand Februari heeft het te kort in de opbrengst der rijksmiddelen van Januari eenigs- zins goed gemaakt, er is in eerstbedoelde maand f 340.000 meer ontvangen dan verleden jaar. Tweede Kamer Dinsdag is de behandeling der Hoogeronderwijs-wet ten einde gekomen. Dien laatsten dag deed minister Kuyper nog een en ander om de linkerzijde en de mokkende vrienden De Visser, Schokking en Lohman wat zachter te stemmen, althans wat Z E. deed kon dat gevolg hebben en de heer Heemskerk was er dadelijk bij om het als lokaas aan te prijzen. Zoo was de heer Lohman er tegen opgekomen, dat de bijzondere universiteiten subsidie zouden ont vangen, daarom gal de minister aan die subsidie den naam van tegemoetkoming en verzekerde dat deze volstrekt niet den aard zou hebben als bv. de «ub- sidiën voor 't lager onderwijs. Er ia heel wat bezwaar gemaakt om aan de bijzondere universiteiten het jus promovendi en het recht van toekenning van de effectus civilis te geven. Ter elfder ure word ook deze pil nog wat verguld. Het jus promovendi zal aan die universiteiten ont nomen worden, indien zjj 25 jaar na hare oprichting minder dan 4 faculteiten en 25 jaar daarna minder dan 5 laculteiten elk van 3 gewone hoogleeraren omvatten. En een nieuwe bepaling is gemaakt, waardoor de theologische professoren aan de bijzondere universiteiten niet kunnen meewerken aan de toe kenning van graden waaraan de effectus civilis is I verbonden. Door de bepaling omtrent bel vervallen van het jus promovendi kwam de Minister, geljjk door een paar leden werd opgemerkt, in tegenspraak met zgn eigen kort te voren verdedigd stelsel, dat 3 faculteiten voldoende waren. Z. E. scheen dit niet geheel te kunnen goed praten. De eindstemming volgt. Woensdag had de inlerpellatie-Drucker plaats over het reeds tot in het oneindige besproken ontslag van den heer Lindeman, wegens zjjn medewerking aan de spoorwegstaking. De heer Drucker keurde het optreden van den heer Lindeman af, maar nog veel meer de wijze waarop de minister dezen een verklaring van berouw heeft willen ontlokken. Veel feller spraken zich de altijd felle heeren Troelsira en Schaper uit. De eerste noemde het ontslag walgelijk, de ander trachtte te betoogen, dat de bedoelde verklaring voor een fatsoenlijk man niet te onderteekenen is. Volgens den minister was de heer Lindeman niet ontslagen om zijn optreden te Gouda, maar omdat hg, door het wettig gezag ter verantwoording geroepen, weigerde die verantwoording af te leggen. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke ^advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Met een paar molies van afkeuring, die naiuarlijk verworpen werden, eindigde deze zaak. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan bet Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de II.H. C. M. VAN RIJSSEL, te IholenP. M. v. D. ENDE, te Oud-Vosmeer J: GELDEB- BLOM te Poortvliet; J. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zier ik zee Mr. H. OELE te Goes. ST. is tot ANNALAND. Door den Gemeenteraad Havenmeester, Ontvanger van het Kaai- geld, Marktmeester en Keurmeester benoemd de Gemeente-Veldwachter J. Ilmer. IERSEKE. Deze week is hier een vereeniging /Onderling Belang" van handeldrijvenden en neringdoenden opgericht, die zich o. a. ten doel stelthet loterijstelsel, oneerlijke concurrentie, het vervalschen van koopwaren en het verkoopen door groothandelaars aan particulieren tegen te 'srd stemde daarin toe en hielp zijn oom instappen in zijn rijtuig. Juist was hij ilan een droschke te nemen, toen de •commissaris llgner,die gedurende Edward's de kamer niet had verlaten, uit het kwam en op Edward toetrad met de em u mij niet kwalijk, mijnheer Mark- maar zoudt u mij een kort onderhoud toestaan tard keerde zich om, keek den vrager li aan en vroeg toen op scherpen toon at wilt u slechts eenige minuten onder vier oogen i antwoordde de commissaris, op over- 'en, bijna vragenden toon. 'ard was door de gebeurtenissen van dezen morgen zeer ontstemd en prikkelbaar; hij aarzelde daarom met een antwoord, maar overwon toen zijn ergernis over de hatelijke verdachtmaking door dezen man en zeide„Ik rijd dadelijk naar huis als gij wilt, kunt gij met mij meegaan I" Zonder een woord te spreken reden zij in dezelfde droschke, en toen zij in Edward's woning waren aangekomen, bood de schilder den commis saris een stoel aan en vleide hij zich neer op een divan, met den rug naar het licht gekeerd. Hij voelde zich vermoeid en gedrukt eu daar hij niet wilde, dat zijn bezoeker zijn gewaar wordingen op zijn gelaat zou lezen, hield hij zich zorgvuldig in de schaduw. „Gij zult wel begrijpen", begon Iigner zonder nadere inleiding het gesprek, „dat gij door uw verklaringen en bekentenissen in "verdenking zijt gekomen." KMisschien", antwoordde de ander gelaten. „Deze omstandigheid moet voor u een reden zijn om al wat u kunt in het werk te stellen om den moordenaar te doen vatten en het ge heim op te helderen." Edward antwoordde niet dadelijk, want hij Dinsdag stor.4 voor de rechtbank te Rjtterdam terecht de 23 jarige schipperknecht J. J. van der Werff, beklaagd van op 14 December zijn vroegere verloofde Antje Huberdina Beekman door een revolverschot van het leven te hebben beroofd. Beklaagde snikte zoo, dat het niet mogelijk was, hem een verhoor te doen ondergaan, waarotn zijn volledige aan den reehter-commissaris ge dane bekentenis werd voorgelezen. Het O. M. wees op het tragisch einde van een jeugdig leveneen onschuldig meisje, ten zeerste bemind door haar vader, broertjes en zusjes. Ernstig en droevig is het geval ook aan den anderen kant voor beklaagde zelf en voor zijn ou'ders, die met groote smart over hem vervuld zijn. Maar het is een hoogst ernstig misdrijf, waaraan hij zich heeft schuldig gemaakt, groote droefenis heeft hij gebracht in het huisgezin van de verslagene. Zijn diep be rouw over het door hem teweeggebrachte, on herstelbaar verlies in aanmerking nemende, werd veroordee.ling gevraagd tot tien jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. H. P. Hermans, wees er op, dat beklaagde door groote liefde tot deze onbezonnen daad was gekomen, nadat hij tever- geels getracht bad liet weer bij te leggen. Met aandrang verzocht pleiter een mindere straf dan gevorderd werd. Uitspraak Dinsdag 22 Maart. begreep nog niet of deze man hem werkelijk voor schuldig hield dan wel of hij slechts be proefde hem een strik te spannen. vlk ben vast besloten deze zaak tot een goed einde te brengen", vervolgde de commissaris, met de handen op de tafel leunend, alsof hij daardoor aan zijn woorden meer kracht wilde bijzetten. //Zoo," antwoordde Edward, zich orakeerende. „De zaak interesseert mij nu eenmaal en ik zal niet rusten vóór de moordenaar gearres teerd is." Edward begreep, dat deze woorden tot hem als een bedreiging werden gerichthij vertrok echter geen spier van zijn gelaat, maar be antwoordde den strakken blik van den commis saris met een ijskouden, onverschilligen en even uitvorschenden blik. Hij wilde dezen man toonen, dat hij niet bevreesd voor hem was. „En nu ter zake, mijnheer", begon de commissaris opnieuw, terwijl hij een notitieboekje te voorschijn haalde. „Ik verzoek u mij eenige minuten toe te staan, omdat ik uw steun in deze aangelegenheid zoek". „Wat vroeg de kunstenaar, vermoedende Het Bestuur bestaat uit 7 leden, waaronder 3 commissarissen. Secretaris is de heer M. M. Francovs. Staande de vergadering traden 18 leden toe. De heer J. Hage heeft voor zijne her benoeming als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim bedankt. De heer P. J. Poley is benoemd tot be stuurslid van de sociëteit Landbouw en Handel te Goes, eu de heer J. Willemse tot plaats vervangend keurmeester bij een door die sociëteit te houden tentoonstelling. ST. PHILIPSLAND. Vrijdag 11 dezer vierde in deze gemeente een paar hunne 40-jarige echtvereeniging en werd hen bij die gelegenheid door het muziekgezelschap op Zaterdag 12 dezer een serenade gebracht, terwijl Dinsdag jl. een ander echtpaartje hun gouden bruiloft vierde. Overdag wapperde ter hunner eere van een enkele woning de driekleur en 's avonds bracht onder fakkellicht het muziekgezelschap „Concordia" ouder directie van den fungeerenden kapelmeester, dat echtpaar ook een serenade^ waarmede de oudjes zeer in hun schik waren. Dat de inwoners nogal sympathie voor de touziek hebben is wederom bij die gelegenheden gebleken, want oud en jong verliet zijn woning om even de vrooiijke marsehen, welke gespeeld werden, te hooren. IHOLEN. In de Woensdagavond gehouden algemeene vergadering der vereeniging /School voor Hand- en Bouwkundig teekenen" werd be handeld de rekening over het dienstjaar 1903/4. De ontvangsten hadden bedragen f1190.77,'de uitgaven f 1102.795. Goed slot alzoo t 87.975. Jammer dat zooals gewoonlijk de belang stelling niet groot was. Te meer valt dit te be treuren, daar deze vergaderingen zich vaak ken merken door bepaald leervolle besprekingen over allerlei zaken de school en hare werkzaamheden betreffende, welke zoo nauw verwant zijn aan de verschillende vakken waartue de jonge lieden hunne opleiding genieten. dat dit wederom een valstrik was. //Vermoedelijk kent u zijn gewoonten beter dan men van de vrouwelijke leden zijner familie mag verwachten. Gij, als jongmeusch en als een goede bekende, zult stellig wel op de hoogte zijn van zijn geheime uitspanningen en betrekkingen. Nu kunt u mij zeer veel moeite besparen, als u mij allerlei kleinigheden uit zijn leven zoudt willen mededeelen, waardoor ik beter op de hoogte kom van den aard van zijn karakter en zijn gewoonten, gij begrijpt toch wat ik bedoel z/Ja", antwoordde Edward. z/Gij zoudt u er over verbazen, als gij wist, welke oogensehijnlijk onbeduidende kleinigheden ons op het rechte spoor brengen, een schijn baar onverschillig gesprek, een naam, een ge baar is dikwerf voldoende". „Ik kan u daarbij niet helpen", zeide Edward kortaf. „Niet?" vroeg de commissaris verrast. z/Neen, Karei Förster en ik kenden elkaar slechts zeer oppervlakkig onze bezigheden en onze uitspanningen liepen te veel uiteen. Berlijn is een groote stad, en behalve in het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1