letlllaS, pwijl aai it klam ra oesterteelt, laiiii, uil 979. Zaterdag 5 Maart 1904. Een en twintigste jaargang. EN i laat ontdekt. J. H. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. FEUILLETCH. BINNENLAND. o N d e r w u s. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCH THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, s per drie maanden, franco per post 65 cents, ir het buitenland 90 cents. gezondon stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ureau te Tho to n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGEVER Tbolj». Advertcntiön van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slecht* 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. meester en Wethouders der gemeente Tholen, tfde circulaire van den heer Commissaris der in deze provincie van den 18 Februari A no. 146, 1ste afdeelingherinneren by belanghebbenden aan de bepalingen, vervat' vet van den 8sten November (Staatsblad no. 51), i der provinciale- en art. 228 der gemeente- Igens welke alle schuldvorderingen ten laste t ryk, de provincie en de gemeente, binnen inden, volgende op het jaar waarover dezelve zullen moet worden ingediend by zoodanige tratiën of ambtenaren, welke de orders tot n van leverantiën of anderszins gegeven hebben, ne van te worden gehouden voor verjaard lietigd wordende mitsdien een leder uitge- om de schuldvorderingen, welke hij ten n het Rijk, de provincie of de gemeente, over □ocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te en daartoe den uitersten teruiyn, bij de wet ïld, zynde den laatsten Juni aanstaande, niet achten. an te Tholen, den 27 Febr. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. G. VAN STAPELS, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. Verkiezing voor den Gemeenteraad. 5 Burgemeester der gemeente Tholen brengt ■e ter openbare kennis, dat op Vrydag den art aanstaande, zal plaats hebben de ver van een lid van den Gemeenteraad, ter ver der vacature ontstaan door het overlyden heer J. M. Boom. op dien dag, van des voormiddags negen tot niddags vier uren by hem kunnen worden ird opgaven van candidaten, als bedoeld in 61 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, opgaven moeten inhouden den naam, de >rs en de woonplaats van den candidaai en ikend zijn door ten minste negen kiezers, tot deelneming aan deze verkiezing, ilevering dezer opgaven moet geschieden per door één of meer der personen, die de hebben onderteekend. De candidaat kan tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt ivys van ontvangst afgegeven, ulieren voor de opgaven bovenvermeld zyn retarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar 4 Maart tot en met den dag der ver- Burgemeester brengt hierbij in herinnering 151 der Kieswet, luidende alsvulgt die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 wetende dat zy is voorzien van hand- igen van personen, die niet bevoegd zyn tot ing aan de verkiezing, waarvoor de in- geschied, terwyl zonder die handteekeningen >ldoend aantal voor eene wettige opgave zou ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van gste drie maanden of eene geldboete van ten honderd twintig gulden, gelyke straf wordt gestraft hij, die wetende niet bevoegd is tot deelneming aan de ver- eene voor die verkiezing ter inlevering be- Naar het Duilsch. den vertrouwelijken omgang van den 1 met mevrouw Eörster was Edward in igenheid, Cecile dikwerf te ontmoeten, en mg genoegen ontwaarde hij, dat zij voor neef Karei, met wien zij steeds door de ien als in stilte verloofd werd beschouwd, ieer dan een vriendschappelijke of liever jke genegenheid gevoelde, doch geen jke liefde. Met al de geestkracht en de ig die van zijn persoon uitging, trachtte ar liefde te winnen, en vooral nadat hij ecile met zekerheid voornomen had, dat t zooals men algemeen vertelde officieel met haar neef was geëngageerd, >ok zijn laatste bedenking. Spoedig mocht ook van hare lippen de bekentenis ver- dat zijn liefde werd beantwoord. .temde opgave, bedoeld by artikel 51, heelt onder- teekend Tbolen, den 3 Maart 1904. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De heeren J. J. Ochtman en J. J. Ramondt te Goes hebben tegelijk ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, na jaren lang deze functie en ook die van wethouder, met ijver en toewijding te hebben vervuld. De candidaatstelling, ter vervulling van deze beide vacaturen, is vastgesteld op 22 Maart a.s. Tweede Kamer Minister Kuijper hield ter beantwoording van de tegenstanders zyner wet tot wijziging van het hooger onderwijs een 4 uren lange, schitterende redevoering, die om verschillende redenen door voor- en tegen standers geroemd, ja zelfs bewonderd werd. Maar hoe fraai ook, de bestrijders overtuigd heelt zy niet. Geen van deze is ook maar een duim breed van zyn standpunt afgeweken, zooals gewoonlijk de negatieve vrucht van debatteeren is. Integendeel de rede des ministers heelt al zyn bestrijders: Van der Vlugt, Bos, Troelstra, Goeman Borgesius, tot bitterder ver zet en scherper kritiek geprikkeld, en zy heelt ook niet den heelen (de Visser) en den hal ven afvallige (Schokking) bekeerd. Ook hier past weer het woord integendeel" want de heer Schokking, die vroeger nog verklaarde, zy het dan ook slechts om gelcgen- heidsredenen, vóór te zuilen srémmen, behield zich nu zyn stem voor, tot zoolang de minister een be vredigende verbetering der theologische faculteit aan de openbare universiteiten in het vooruitzicht zou stellen. De heer Troelstra hield (in stryd met prof. Van der Vlugtj vol dat dogma en wetenschap vyandig tegenover elkander staan en bleef beweren, dat het ontwerp hierop neerkomt, dat de vrye universiteit door de Staatssubsidie nog beter dan thans een gere formeerde propaganda-inrichting zal worden. De heer Goeman Borgesius kreeg het andermaal met den heer Lobman, dien hy van onbegrijpelijke inconsequentie beschuldigde, te kwaad. De gevolgen van de indiening dezer wet zyn nog niet te voorzien. Wat zal gebeuren als de Eerste Kamer haar verwerpt, wat niet tot de onmogelijk heden behoort V RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 19U4 ingelegd f 27392,10, terug betaald f 30538,46. Het laatste, door het kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5140. Mejuffrouw A. GoedbloeJ, thans tijdelijk werkzaam te Poortvliet, is benoemd tot onder wijzeres te Kerkwerve. Door den gemeenteraad te Oostburg is met algetneene stemmen benoemd tot len onderwijzer aan de o. 1. school de beer J. van Houte te Tholen. De eerste dagen daarna was Cecile te gelukkig, om de bekoring van hare geheime liefde door een formeele bekentenis tegenover hare tante te verstoren, te meer daar zoowel Edward als Cecile wisten, dat mevrouw Eörster het aanstaand huwelijk van Cecile met haren zoon Karei reeds als een uitgemaakte zaak beschouwde. Karei werd in dien tijd te veel in beslag genomen door de voorbereiding voor zijn assessorsexamen, zoodat er niets van bemerkt werd dat Edward Cecile's hart had gewonnen. Sedert hunne eerste kennismaking hadden deze beide jongemannen niet de minste sympathie voor elkaar gevoeld en elkaar als bij afspraak zooveel mogelijk ont weken. En zoo kwam het, dat Karei Förster, nadat hij met succes zijn examen had afgelegd, op reis ging, in de vaste overtuiging, dat hij na zijn terugkeer het engagement met zijn nicht publiek kon maken. Edward was nauwelijks met zijn ontbijt gereed, toen er gebeld werd en hij tot zijn groote ver bazing de stem van zijn oom hoorde. Hij ging dadelijk zijn kamer uit, om zijn oom te begroeten, Geslaagd voor de acte nuttige handwerken te Breda de dames T. E. Engelvaart, W. F. H. Odink, J. J. Poulusse te Tholen en J. Pollie te Oud-Vossetneer, allen leerlingen aan de Rijks normaallessen te Tholen te 's-Gravenhage tnej. J. M. Aarnoudse te Anna Jacobapolder, IERSEKE. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school I heeft zich één sollicitant, een onderwijzer van Ierseke, aangemeld. Salaris minstens f 725. In Februari zijn op het telegraafkantoor behandeld 1262 telegrammen, waarvan 146 verzonden en 1116 ontvangen. In de spaarbank is ingelegd f3174,88 en teruggenomen f 1272,71. Uitgegeven 8 nieuwe boekjes. sj,Diusdag hield hier de bekende socialistische propagandist Frank van der Goes te Hilversum een redevoering over de oorzaken der armoede. Een der hoorders stelde hem een vraag, wat aanleiding gaf tot eenig debat. Het publiek was minder talrijk dan gewoonlijk. OUD-VOSSEMEER. Te dezer plaatse bestaan geen vereenigingen of liefdadigheidsinstellingen die gedurende de bange wintermaanden in tal van behoeften der minder gegoeden voorzien alleen kon hulp ingeroepen worden der diaconie van hét Kerkgenootschap, waarbij men is aan gesloten en bij ziekte helpt „Het Fonds Huijssen van Kattendijke" aan versterkende middelen. Toch worden de armen niet geheel van bedeeling uitgesloten, want sedert een aantal jaren zorgt het Weezen-Armbestuur, hetwelk over rijke fondsen beschikt en meer inkomsten heeft, dan voor een zorgvuldige verpleging der weezen wordt vereischt), dat de behoeftigen brood krijgen. Wekelijks wordt een groote hoeveelheid gedu rende eenige maanden uitgedeeld, en ook thans weer hebben zij, die meenen daarvoor in de termen te vallen, zich voor de bedoeling kunnen aanmelden. SCHERPENISSE. In de maand Februari is aan bet hulpkantoor alhier met 57 inlagen een bedrag van f 1628.25 ingelegd en aan 16 in leggers een bedrag van f 1519.08 terugbetaald, terwijl 11 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het telephoonkantoor alhier zijn be handeld 203 telegrammen t. w. 101 verzonden en 102 ontvangen. STAVEN1SSE. Met den handel in aardappelen gaat het hier tamelijk druk. Er wordt 1 4,30 a t4,50 per HL. besteed, terwijl er voorde uien, waarvan de voorraad niet groot meer is, circa t 8,geboden wordt. Hoogstwaarschijnlijk zullen er dit jaar zeer vele aardappelen gepoot worden en niet te veel suikerbieten. Als iets nieuws op landbouwgebied kan wel gemeld worden, dat er hier eenige gemeten met spinazie en eveneens eene groote oppervlakte en riep hem vroolijk toe Dag oom, bent u al zoo vroeg op de wandeling Heeft u nu al ontbeten De generaal keek hem verrast, bijna wan trouwend aan en vroeg toen f Heb je dan nog niets van de vreeseltike gebeurtenis geboord?" ffEen vreeselijke gebeurtenis neen", ant woordde Edward. „Heb je er dan niets van in het ochtendblad gelezen „Daar ligt het nog onopengevouwen. Wat is er dan gebeurd ffKarel Förster is dood I" «Groote God 1" riep de kunstenaar, zijn kop koffie, dien hij juist aan zijn lippen zette, zoo heftig neerzettende dat het oortje er afbrak. „Ik ben door die treurige gebeurtenis geheel ontdaan, beste jongen", gingzijnoom voort. „Maar wanneer, waar, hoe hoe is bet mogelijk vroeg Edward, doodsbleek en met bevende stem. „Toen de Parijssche trein gisteravond bet station binnenreed, vond men den jongen man." „Dood?" „Vermoord en uitgeplunderd." met doperwten zullen bezaaid worden, beide om zaad te winnen. Dat de Volksbibliotheek alhier nogal aan de verwachtingen beantwoordt, kan wel blijken uit het feit, dat er in het afgeloopen jaar ruim 700 boekdeelen ter lezing zijn uitgegeven. THOLEN. Gedurende het jaar 1903 werden op de weegbrug „de Eendracht" alhier gewogen 3413411 K.G. beetwortelen, 910126 K.G. pulp, 860200 K.G. landbouw-producten. totaal 5183737 K.G., benevens 599 stuks vee. Door den burgemeester dezer gemeente is bepaald (zie de bekendmaking aan het hoofd van dit blad) dat op Vrijdag 18 Maart a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, opgaven van candidaten kunnen worden inge leverd, voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het over lijden van den heer ür. J. M. Boom. dinsdagavond trad voor ons Nutsdepartement op, de ons bekende en gevierde declamator, de heer P. H. Lamberts, Jr., van Amsterdam. Bij afwezigheid van den voorzitter riep de heer P. Laban den aauwezigen een hartelijk welkom toe, overtuigd dat allen het met hem betreuren, dat de heer Van Gorsel door on gesteldheid en treurige familieomstandigheden verhinderd is zijne functie waar te nemen. Na enkele gedichten voorgedragen te hebben, vergastte de heer Lamberts ons op een schets van Hooyer, getiteld: „De wilde vogel" en na de pauze: „Iets over de vrouwen", door Justus van Maurik. Had bij het eerste liet gevoel de overhand, bij het tweede domineerde de humor; met beiden behaalde spr. dan ook veel succes. Het programma bevatte voorts nog eenige luimige gedichten. Na afloop dankte de lieer Laban den spreker uit aller naam en riep hem andermaal „tot weerzien" toe. Met drie wenschen, nl. dat de voorzitter, spoedig hersteld, de eerstvolgende vergadering weer zal kunnen leiden, de a.s. zomer veel zonnige dagen moge brengen en ten slotte dat we elkander den volgenden winter in welstand hier mogen weerzien, sloot hij deze laatste bijeenkomst in dit seizoen. Daverende bijvalsbetuigingen bewezen dat ieder ten volle met het gesprokene instemde. Te Roosendaal werd Woensdagmorgen in een der hotels de heer Brugmans uit Antwerpen, die aldaar gelogeerd had, dood te bed gevonden. De geroepen geneeskundige constateerde, dat de dood door gebruik van blauwzuur was veroorzaakt. Er werd dus dadelijk aan zelfmoord gpdacht, wat blijkens een door den dader aan zijn familie gezonden brief dan ook 't geval is geweest. De familie herkende bet lijk. De overledene leed reeds geruimen tijd aan zwaarmoedigheid. „Maar dat is verschrikkelijk I" riep Edward uit, ontzet voor zich uitstarend. En is de moordenaar gevat vroeg hij daarna, opstaande en op zijn oom toetredend. ffNeen de sctiurk heeft geen spoor achter gelaten en tot nu toe 6taat de politie nog voor een onopgelost raadsel". Edward bleef strak voor zich uit staren, alsof hij dit antwoord in bet geheel niet verstond zijn gelaat was bleek, zijn fonkelende oogen getuigden van heftige gemoedsbeweging, maar overigens verried hij door niets de gewaar wordingen, die hem vervulden. Förster en ik waren geen al te beste vrienden", zeide hij toen op laugzamen treurigen toon. Wij hadden weinig sympathie voor elkaar en ontmoetten elkaar bijna nooit, behalve in het huis zijner tante. Maar ik weet dat hij vele goede eigenschappen had, en zijn plotselinge dood bedroeft mij meer dan ik zeggen kan". ffZeker, zeker, beste jongen. Maar wat be- teekent jou droefenis of de uiijne in vergelijking met die van zijn moeder en nicht, die gister avond zijn terugkomst verbeidden en in plaate daarvan de tyding van zijn dood ontvingen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1