^T*. 978. Zaterdag 27 Februari 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Ükzondheidscommissie 31* THOLEN. 1 Tïïïjustoh. laat ontdekt. „HOLLAND." nummer bestaat uit 2 bladen. tenbare vergadering ^BINNENLAND. Eene Bemestingsproef op suikerbieten. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, franco per post 65 cents, cents. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tiolbs. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 C 'utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Voorz. der Gez. comm. maakt bekend, gen Zaterdag den 27sten Februari 1904 middags 3 uur een gd tot het behandelen en vaststellen van irverslag over 1903, welke vergadering sn zal worden ten gemeentehuize te Tholen. én, den 22 Februari 1904. 11755 Voorzitter der Gezondheidscommissie, JACS. PLET, Jzn. KANTONGERECHT te THOLEN. Februari 1904. Door den heer Kanton- alhier zijn heden veroordeeld, wegens overtreding der Leerplichtwet 7. 46 jaar te Poortvliet, C. van der W. rte Scherpeuisse, C. D. 63 jaar, H. op 44 jaar, L. H. 48 jaar, allen te St. ^jsdijk, J. C. P. 38 jaar te Tholen, A. 35 jaar te Oud-Vosseuieer, A. B. 40 7. B. 45 jaar, M. S. 51 jaar, D. S. 46 M. v. V. 44 jaar en C. F. H. 45 jaar Stavenisse en J. v. D. 47 jaar te St. »nd, ieder tot eene boete van f 3.of J hechtenis voor ieder hunner. J. G. DBe Tholen, tot t 2,boete of 2 dagen i'. G. d. K. 46 jaar te Tholen tot f 1 Ttt 1 dag hechtenis. H. L. 56 jaar te J_fte tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Ireding der Leerplichtwet bij herhaling. pïjwed. C. v. G. te Poortvliet tot f 8, 3 dagen hechtenis. P. G. 50 jaar te 2,!8t f10,boete of 4 dagen hechtenis. O. 62 jaar te Scherpenisse tot f 5, >f 3 dagen hechtenis. C. G. 44 jaar, 12 jaar en K. v. d. S. 41 jaar, allen te OOj ieder tot f 10,— boete of 4 dagen raliJ voor ieder hunner. J. J. L. 47 jaar, tn tot f 5,— boete of 3 dagen hechtenis. ■9' 4,5 iaar te Tholen, J. S. 42 jaar te Tjeineer, L. L. weduve J. v. B. 39 jaar, 1. B. 40 jaar, A. B. 40 jaar, J. A. v. pS8 jaar, P. v. I. 37 jaar en H. W. 38 te Stavenisse, ieder tot f 5,boete |$en hechtenis voor ieder hunner, P. A. ïwe J. v. V. 47 jaar te Oud-Vossemeer r- boete of 2 dagen hechtenis. M. J. jaar te Oud-Vossemeer tot 2 boeten elk of 2 dagen hechtenis voor iedere |]A. R. 51 jaar te Stavenisse tot f 10, f 4 dagen hechtenis. D. M. 39 jaar te se tot 2 boeten elk van f3,of 2 lechtenis voor iedere boete. J. A. v. d. jaar, tot 2 boeten elk van f 10,of 4 jehtenis voor iedere boete. den commissaris der Koningin is bepaald, aflevering van manschappen van de 1903, die ingevolge art. 101 der Militiewet 1901 of ter vervulling van de plaatsen der manschappen, die op 15 October 1903 ont braken, moeten worden opgeroepen en bestemd zijn ter volledige oefening, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Maart te Middelburg. Voorts dat de aflevering van manschappen der lichting 1904 zal plaats hebben 16, 19 en 22 Maart te Middelburg, 17, 24 en 26 Maart te Vlissingen en 29 Maart te Tholen. Tweede Kamer De wet tot wijziging van het Hooger onderwij» heelt heel wat degelijke welsprekendheid, zoo van voor- als tegenstanders, uitgelokt. En dat ook de principiëele tegenstanders onder de partijgenooten scholen en vooral, wat niet te voorspellen was, hoe de heer Lobman, die pas Dinsdag aan het woord kwam, er over dacht, heeft aan de regeering enkele angstige dagen bezorgd. Maar het onweer is alge- dreven de heer Lohman heeft zich vóór de wet verklaard, de regeering kan gerust zijn. Als de Goesche afgevaardigde zijn rede niet be gonnen was met te verklaren, dat hij voor de wet zou stommen, dan zou men dit uit het vervolg van zijn rede niet verwacht hebben, want hij had heel wat aanmerkingen en bleek met de inzichten der regeering in menig opzicht niet samen te gaan. Zoo kwam hij op tegen het voornaamste argument tot aanprijzing van het voorstel aangevoerd, nam., dat het hooger onderwijs moet vrijmaken. Dit was niet zoo, zei de heer Lohman, want het hooger onderwijs was vry. Waarom was hy dan vóór de wet Omdat hy aan de bijzondere universiteit haar rechtspositie wilde gegeven zien. K/3 waarom was uien zoo tn spanning over de houding van den heer Lohman? Omdat, (dat mocht men gerust aannemen) daarvan het zyn of nietzyn der wet afhing.-En deze gelegenheid was zóó schoon, oin zich over vroeger ondervonden smaad en ver ongelijking te wreken. Maar voor wraak, dat heelt hij reeds vaak genoeg bewezen, staat de heer Lohman te hoog, en als de wet viel, viel denkelijk ook deze regeering, aan welker opbouwing hij zooveel heeft toegebracht. Zoo toonde hy èn als christen èn als staatsman een bewonderenswaardige en lofwaardige zelfverloochening. Toch blyft er in de houding van den heer Lohman iets zonderlings, en o. i. mocht de heer Borgesius zeggen het onbegrijpelijk te achten, dat de heer Lohman, die een lolrede hield op de openbare uni versiteiten en een vernietigende criliek oefende op de vrye universiteit, ten slotte zich, nog wel de liberalen in naam der vrijheid oproepende zyn voorbeeld te volgen, vóór de wet verklaarde. Van bevriende zjjde was de heer De Visser be slist tegen en de heer Schokking alleen op oppor- tuniteitsgronden vóór het wetsvoorstel. Van de linkerzyde werd het door velen krachtig en met overtuiging bestreden. Zy noemden het on- noodig, partydig en schadelijk voor de vrije weten schappelijke studie. laatsteri tijd de prijs een weinig gedaald. Docli zaak is bet bij den bietenbouw den grond te forceeren door een intensieve bemesting. In Zeeland eu ook elders worden nog telkens proeven gedaan met het doel te onderzoeken hoe ver men met de bemesting kan gaan, om de hoogste winsten te maken. Zoo heeft men volgens het verslag van den betrokken rijks- landbouwleeraar voor verleden jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen op middelmatig zwaren kleigrond een proefveld gehad met de bedoeling, om na te gaan, welke invloed een hooge bemesting met chilisalpeter heeft op het suikergehalte der bieten en in hoeverre een sterke chilisalpeter- bemesting rendeert. De oplossing van deze vragen is voor alle bietenbouwers van het hoogste belang, en voornamelijk ook voor hen, die op gehalte zaaien. Ziehier een opgave van het proefveld 3 K w 55 Naar het Nuilsck. tor het onderzoek van de coupé was kwam een inmiddels lelegraphisch hooger geplaatst rechterlijk ambtenaar commissaris van politie, die bevel gaf te vervoeren en de nabestaanden zoo mogelijk met de treurige gebeurtenis te stellen. •lgenden morgen zat Edward Markwald 8 ontbijten op zijn kamer. Hij had een 'Jeugd doorleefd. Nadat hij zijn ouders verloren en zonder vermogen was ï6r?n.' had hij reeds op zijn zestiende besluit genomen, door eigen kracht op waarheen lust en aanleg hem dreven, en zoo mogelijk ook het vermogen wtnnen, dat hij door de onbedacht» Wel is waar vormen de suikerbieten niet meer het winstgevende gewas van eertijds, maar het blijft in zeer veel streken toch nog een der voornaamste landbouwproducten. Bij niet al te ongunstige weersgesteldheid en een doelmatige bemesting kunnen de suikerbieten nog altijd gene_goede winst geven, als is dan ook in den zaamheid en de verkwisting zijner ouders had verloren. Op zijn zestiende jaar verliet hij dan ook het gjmnasium, doorliep toen de Koninklijke kunstschool te Berlijn en bracht het daar in teekenen, modelleeren en schilderen reeds zoover, dat hij, toen hij op achttienjarigen leeftijd naar de Academie overging, ir. staat was zich door den verkoop van schetsen en het teekenen voor geïllustreerde bladen in zijn onderhoud te -voor zien. Te trotsch om de ondersteuning van een rijken bloedverwant, dien hij persoonlijk in het geheel niet kende, langer dan volstrekt noodig was, aan te nemen, stond hij van toen af geheel op zichzelf. Tot dit besluit voelde hij zich nog te meer genoopt, daar zijn oom, die hem tijdens zijn dienst ondersteunde, met alle geweld wilde, dat Edward officier zou worden, doch hij had daarin volstrekt geen lust; het leek hem on mogelijk toe, van zijn persoonlijke vrijheid zoo goed als geheel afstand te doen. Zoo leefde hij dan van zijn twintigste jaar af als een arm artist te Berlijn en Jeerde daardoor niet alleen hard werken maar ook alle ontberingen kennen. De vaste overtuiging dat zijn werk verre boven bet middelmatige stond, en het on- S 3 O 2 w cd 52 2 O w O O TJ er se o O o *e W O =r® o- at S 3 2 2 Het chilisalpeter is in 2 keer als overbemesting gegeven. Dit proefveld leert ons en reeds meer malen heeft men dergelijke uitkomsten verkregen dat de bemesting met chilisalpeter een gunstigen invloed gehad heeft op het gehalte, een uitkomst, die dus de oude meening, dat veel chilisalpeter nadeelig zou werken op het suikergehalte, geheel te niet doet. Verder leert ons de proef, dat de meeste winst is behaald op perceel III met een bemesting van 300 K.G. chilisalpeter per gemet, dus met een chilisalpeterbemesting van pl.m. 700 K.G. per H.A. Het verschil met perceel II is echter ge ring, evenals met dat van perceel IV zoodat al naar den vruchtbaarheidstoestand van den bodem gerekend kan worden, dat 600 a 800 K.G. chilisalpeter per H.A. de gewenschte be mesting is. V, Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/o> °P 65-jarigen leeftijd 11,8 en op 70 jarigen leeftijd 13,5 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEE, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud-Vosmeer; J: GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Me. H. OELE te Goes. wrikbare geloof, dat hij nog eenmal groot succes zou hebben, hielpen hem om aan eiken tegenspoed met geduld het hoofd te bieden en vol hoop zijne toekomst tegen te gaan. Jaar in jaar uit beproefde hij tevergeefs zijn schilderijen op de tentoonstelling te doen exposeeren, tot de deur, die toegang geeft tot roem en rijkdom, plotseling en onverwacht voor hem werd geopend. De aandacht van een be roemden kenner werd toevallig getrokken door een der schilderijen van Markwald, dat bij een kunsthandelaar was geëxposeerd hij beschouwde het aandachtig en kocht het, liet zich het adres opgeven van den kunstenaar en vond deze op een dakkamertje, dat hein tegelijk tot slaap- en woonkamer en atelier diende. Daarna volgden aanzienlijke bestellingen schilderijen, die tot de verzameling van zulk een beroemd kunstvriend behoorden, vonden ge- reedelijk plaatsing op de jaarlijksche kunstten toonstellingen het publiek bewonderde ze, en de kunstenaar werd bekend. Niet zonder een gevoel van weemoed, gemengd met trots, verliet hij het dakkamertje, de plaats van zoo moeilijke ontberingen en zoo erustigen, onveruioeiden arbeid, IERSEKE. Van hier zijn 2 jongens van 13 jaar> beschuldigd van diefstal, van rechtsver- volging ontslagen, doch veroordeeld tot plaatsing in een verbeteringsgesticht tot hun 16e jaar. De Groene Kruisvereeniging Ziekenzorg hield Dinsdag haar le jaarvergadering, Uit het verslag van den toestand en de verrichtingen van de vereen, bleek, dat het aantal leden in 1903 van 226217 bedroeg en dat de inkomsten f 439,50 en de uitgaven f 227,34 beliepen, zoodat er een batig saldo is van f215,06. Aan verplegingsmiddelen werd f106,84 en aan ver sterkend voedsel f 73,82 uitgegeven. De gezond heidstoestand was gunstig, het aantal begunstigde zieken gering (nam. 15), vandaar geringe uit gaven^ aan voedsel. Het hoogste getal eieren aan één persoon verstrekt bedroeg 35, de grootste hoeveelheid melk 249 L. De kascommissie had geen aanmerkingen op de administratie van den penningmeester, maar integendeel een woord van lof voor het accurate en nette werk. om het nu zijn ruimere inkomsten hem dit veroorloofden te verwisselen voor een be- hagelijke wouing en een ruim atelier. Daar kwam bij, dat zijn rijke oom, generaal Van Cosel, die zijn opvoeding had bekostigd, tegelijkertijd als luitenant-generaal werd gepensionneerd en te Berlijn kwam wonen. Oom en neef waren in den eersten tijd zeer terughoudend tegenover elkaar, want zij hadden elkaar te voren nooit gezien, doch reeds spoedig werden zij beste vrienden, en hoe beter zij elkaar leerden kennen, des te inniger werd hun vriendschap. Oom ver weet zich zelf, dat hij destijds niet beter voor zijn neef had gezorgd, en deze stelde hem gerust door de verzekering, dat het de schuld van hem' zelf was geweestdoor zijn trots had hij nooit aan den broeder van zijn moeder willen open baren, hoe zwaar de strijd om het bestaan voor hem was, en daarbij streelde het zijn eerzucht, dat hij het door eigen kracht reeds zoover had gebracht. De generaal was reeds boven de vijftig, en algemeen hield men hem voor een verstokt celi batair. Hij had uitstekende relaties bij vele families, was nog zeer levenlustig den mili*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1