talaipii ?as «statuit, luilnv, ni. »W». 975. Zaterdag 6 Februari 1904. Een en twintigste jaargang. EN „HOLLAN D. Een verrassing. J. ML C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie 11. AVereeniging van Visschers tot onderlinge hulp. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. TEUILLETQH. ril go* Van ouze berichtgevers. „Dus die oude vleermuis, die krokodil ben IERSEKSCH 1 1 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per drie maandeD, franco per post 65 cents. 'oor het buitenland 90 cents. liuezenJen stukken, enz. worden ■lterlt]k DONDERDAGAVOND Ingewacht aan ureau te T h o I e n ol vóir DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tnotis. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centa; groote letters naar plaatsruimte. Elk* idvertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal In rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 'Burgemeester van Tholen, gelet op art. 15 der ;eran 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling rondbelasting. 'hgt ter kennis, dat de door hem ontvangen M van de uitkomsten der meting en schatting enz. ivengemeid artikel bedueld, heden gedurende agen, op de secretarie der gemeenle ter inzage 'edergelegd en dat aan ieder, wiens eigendommen e stalen vermeld zijn, eene kennisgeving zal ~!n gezonden. 3Pi o le ri, den 2 Februari 1904. vi Se Burgemeester voornoemd I) M. G. VAN STAPELE. droeve dag, waarop de visschersvloot van en, Arnemuiden en Bruinisse zoo gevoelig ~ffen werd, ligt nog versch in het geheugen .jij het lezen van het onderstaande, kwam ,{ons voor, dat een en ander wel op dat ige feit gelijkt, al stellen wij gaarne op den ;rond, dat het gelukkig niet geheel analoog is. Lree loodsen, te Havre thuisbehoorende, ten op zee om een biunenvallend schip op rachten, toen een plotseling opkomende het want van hun boot wegsloeg en het ke vaartuig in de branding slingerde. Kort ia vond men de lijken der ongelukkigen iet strand. Twee weduwen en elf weezen a daardoor broodeloos geworden, ineinde in de behoeften der beide gezinnen lorzien, besloot men een collecte te honden, paar loodsen namen die taak op zich en ten beleefd aan bij de vermogendste inge- ïen der plaats. Zoo kwamen zij ook bij een "unan, die hun een milde gift ter hand stelde, hun tevens vroeg, of zij het denkbeeld aangenaam vonden, dat misschien ook eens hun vrouwen en kinderen op gelijke wijze 'Odezen zouden ingezameld worden. ien, volstrekt niet," was het antwoord. toch," vervolgde de koopman, „kan u, dagelijks op zee zwalkt, eenzelfde onheil en als uw verongelukte makkers. Hoe zullen gezinnen dan aan den kost komen Ia, dat moeten we maar aan God en goede schen overlaten," zei een hunner, „want kunnen van ons sober bestaantje geen cent leggen." Dus dan ook maar bedelen voor de uwen, jij er niet meer zijt Er zou dan wel niets anders overblijven, want van het duinzand kunnen ze toch niet leven 1" „Zoudt gij dan werkelijk meenen, dat gij zelf niets kondt doen voor hen, die gij onverzorgd moet achterlaten „Hoe zouden we dat kunnen was de weder vraag „we komen nauwelijks toe met hetgeen we verdienen." „Ik wil aannemen," sprak de koopman ernstig, „dat uw verdiensten niet groot zijnmaar zegt mij eens eerlijk, hoeveel verteert gij wel per dag aan bier en sterken drank P" „Verteren, nu ja, dat is ongelijk, naarmate we verdienen, nu meer, dan minder." „Maar hoeveel dan wel gemiddeld per dag „Nu, ik denk een kwartje I" „Goed, stellen we een kwartje. Ik misgun u, die steeds door weer en wind moet, volstrekt niet eenige verkwikkingdoeh als ge nu eens voor vasten regel steldet om voortaan niet meer dan twintig centen dagelijks te verteren, zoudt ge dan om dien éénen borrel of dat ééne glas bier minder niet evengoed kunnen werken en slapen „Ja, dat zou wel niet veel verschil maken maar wat zouden die bespaarde vijf centen per dag beteekenen We moeten wel zoo oud worden als Methusalem om daarvan een kapitaaltje op te leggen." „Een oogenblik geduld. Ik bedoel niet, dat gij beiden alleen die besparing op uw vertering moest maken, maar al uwe makkers moesten eveneens doen. Gij zijt hier met veertig, vijftig loodsen bijeen. Vijf centen per dag van elk, vormt al spoedig een kapitaaltje, dat behoorlijk uitgezet, eiken dag meer rente geeft. Die rente kan een duurzaam onderhoud worden voor de nagelaten weduwen en weezen, die dan niet meer gebedeld brood behoefden te eten. Denk er eens over, en hebt gij hulp noodig, komt dan terug." Drie dagen daarna werd te Havre een „Ver- eeniging van Loodsen tot onderlinge hulp" op gericht. Zij bezit thans een kapitaal van meer dan twee millioen francs en kan zoowel haar weduwen en weezen als invalide-leden ruim schoots uit de rente ondersteunen. Zooals wij vooraf opmerkten is het bovenste niet geheel in overeenstemming met onzen toe stand, want we kunnen niet veronderstellen, dat de vissohers per dag een kwartje voor de genoem de genotmiddelen kunnen uitgeven, maar waar een ernstige wil is, kan toch ook wel wat van het „sober bestaantje" gemist worden voor zoo'n doel en verkrijgt men dan niet een kapitaal van een millioen, er kan daardoor een flink fonds tot stand komen, gesteund door wel willenden buiten het visschersbedrijf, dat in tijden van nood nuttig kan werken. Komt visschers, sluit u, met bovenstaand voorbeeld voor oogen, aan en bedenkt „Eendracht maakt macht." Het bestuur over het reeds op gerichte fonds zal gaarne uwe bijdragen aan nemen. Gij doet daardoor een goed werk, zij het dan niet ten bate van uwe eigen nabe staanden, wien gij ook na uw dood uit eigen inkomsten kunt voorzien, doet het dan voor die van uwe minder met aardsche goederen be deelde makkers. Zij zullen er u dankbaar voor zijn. Wie weet hoe spoedig hun kostwinner weggerukt zal worden en zij wellicht daardoor broodeloos achterblijven. Wanneer het fonds har. dan kan helpen, behoeven zij niet om aal moezen te vragen zooals bovenbeschreven loodsen dat moesten doen. Het idee van dien koop man is hier verwezenlijkt, helpt het steunen Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. JHaatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jar'j" leeftijd 8,5 °/0, op 65-j.arigen leeftijd 11.3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. GELE te Goes. 'veiermee ging de kapitein heen, zonder den jp'icaat verder ook maar een enkel woord toe ipreken. Vol toorn en verbittering en woe- blikken werpend op allen, die hem tegeu- '"'men, liep hij de straten door, eerst met "ïaaste schreden, daarna al langzamer en jAamer en met zijn kalmte keerde het overleg g. Als ik het nog eens probeerde, dacht hij. 'ichien kan ik de oude dame wel overreden, van af te zien, als ik haar vertel, hoeveel ®juist mij aan gelegen is, in het bezit van fDude hut te komen, en dat zij voor zooveel •f.eeQ vee' ouoier huis kan koopen. L Ut denkbeeld lachte hem ten laatste toe en besloot nogmaals naar den advocaat te gaan e'te beproeven, met de oude dame een onder- te krijgen. Voor hij dit evenwel deed, le hij een hartversterking nemen, en hij trad een koffiehuis binnen, waar hg een Eerste Kamer. Bij de behandeling van hoofdst, Financiën der Staalsbegrooting tn de Eerste Kamer hebben een paar Brabantsche afgevaardigden klaagliederen gefongen over onze suikerindustrie, dat een rechtgeaard niet deskundig Nederlander de tranen langs de vangen zouden leken. Al de suikerfabrieken zyn in doods gevaar, en weldra is de laatste gesuccombeerd. als de minister niet onverwijld te hulp komt met een surtaxe en verlaging van suikeraccijns. Toch bleef de minister onvermurwd en verzekerde krachtig en ondubbelzinnig, dat van hem noch een surtaxe noch vermindering van accyns te wachten is. Dat weten we dus nu. 't Is voor iemand, die met de suiker niet op de hoogte is, by zulke wyd uiteenloopende meeningen moeilyk party te kiezen de klagers zullen toch niet klagen als er geen nood is, en van den minister mag men niet aannemen, dat hij onverschillig is omtrent het voortbestaan van een belangryken tak van nijveiheid, Toch sprak Z. E. nog al overtuigend, zoodat men als niet-belanghebbende neiging zou krijgen zich aan diens zyde te scharen waarmee we niet bedoelen, dat we de suiker niet graag wat goedkooper zouden eten, maar dat het met dat ineenzakken der suiker fabrieken zoo'n vaart niet loopen zal, wat natuurlijk ook aangenaam is te hooren. De minister zei dan o. a. dat hij altijd voorspeld had, dat de suiker-conventie een moeilyk overgangs tijdperk van een paar jaar ten gevolge zou hebben, maar dat daarna de gunstige werking dier conventie ondervonden zou worden. En zie, die profetie schynt reeds in vervulling getreden, want er is nu al ver- belering te bespeuren. En dat zeide de minister niet alleen, maar de heer Van der Biesen (een der klagers) moest het toegeven. Laten wy dus hopen, dat de suikerlords hun klaag lied wat te hoog gestemd hebben, wat al eens meer gebeurd is, naar men beweert. ST. ANNALAND. In 1903 zijn aan de haven alhier verscheept 8.684.328 Kg. suikerbieten, 4.208.123 Kg. aardappelen, 531.884 Kg. ajuin, terwijl werd aangevoerd 1,852.815 Kg. pulp. Door de weegbrug „de Waarborg" werd in dat jaar gewogen suikerbieten 5.074.532 Kg., mangels 18297 Kg., pulp 1.336.893 Kg., aard appelen 2.141.283 Kg., ajuin 314.618 Kg., steenkolen 8121 Kg., granen 49182 Kg., ijzer 7299 Kg., chichorei 51003 Kg., andere artikelen 16232 Kg. Overgewogen suikerbieten 288116 Kg., samen 9.305.576 Kg., benevens 79 stuks vee. Door de weegbrug „de Concurrent'' suiker bieten, 3.609.796 Kg., aardappels 2.066.840 Kg., ajuin 2i7.2Ö6 Kg., mangels 49.627 Kg., pulp 515.922 Kg., granen 58.592 Kg., cokes 81.891 Kg., andere artikelen 20.158 Kg., samen 6.620.092 Kg. en 171 stuks vee. Het door beide bruggen gewogeue bedraagt dus een totaal van 15.925.668 Kg. De Vereeniging Onderlinge hulp bij het verliezen van varkens, hield deze week alhier de gewone jaarvergadering onder Voorzitter schap van den heer A. J. Bierens Jr.. Uit het door den Secretaris, den heer J. Polderman uitgebracht verslag bleek, dat het ledental van 69 in 1902, gedaald was tot 58 in 1903. Door het sterven van varkens was door de leden eene schade geleden van f 111.40 waarvan 80°/0 of f 89.12 vergoed werd. Bovendien werd nog f 30 uitgekeerd voor varkeus, die na ziek geweest te zijn, waren blijven kwijnen. Uit de door den Penningmeester den heer Oh. Bergers gedane rekening over 1903 bleek dat het batig saldo bedroeg 688.275. De leden van het bestuur die met de Commissarissen dit jaar moesten aftreden, werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl mede tot bode werd herbenoemd J. van der Male. stevigen borrel bitter bestelde. Nu had hij meer moed en richtte zijn schreden weer naar het kantoor van advocaat Van Balen. Hier trof hij zijn echtgenoote in gesprek met den ouden heer. Ze ging hem aanstonds met een lachend gezicht te gemoet. „Jij hier, Marie?" „En jij ook, beste man Wat kwam je doen P" „Wel, om die verwenschte hut, je weet wel." „Ik ook „Ik wilde je daarmee verrassen „Ik ook, en kijk nu eens, daar komt zoo'n oude slaapkop hier en biedt en biedt, dat het je groen en geel voor de oogen wordt." „Je bedoelt die oude dame? Mijnheer hier heeft me er van verteld. Ik heb dien nachtuil, die oude krokodil al in duizend afgronden ver- wenseht, want ze heeft ons het huis voor den neus weggekaapt." „Wie „Wel die oude vleermuis „Permitteer me, mijnheer," mengde de ad vocaat zich in 't gesprek, „deze dame, uw echt genoote, heeft het huis gekocht." ik," zei mevrouw Lijders vinnig. „Dat zijn mooie titels hoor." „En ik ben de slaapkop," riep de kapitein boos uit. „Nu is het raadsel opgelost, en nu blijkt dat deze mijnheer met ons beiden ge speeld heeft." „Vraag wel verschooning," zei de advocaat met de volle waardigheid van den man van zaken. „Gij hebt tegen elkaar gespeeld en ik had alleen uw bod in ontvangst genomen. Of meent u, dat ik zoo welwillend had moeten zijn, het belang van mijn pupil achter het uwe te stellen Wees liever tevreden met deze oplossing, want gij hebt immers beiden wat ge wenschtet. Het huis is nu van u „Ja man, het huis is van ons," zei mevrouw Lijders op zegevierenden toon. „Nu kunnen we er Karei mee verrassen." De kapitein vertrok zijn lippen tot een ge- maakten glimlach. „Goed, goed, het huis is van ons, maar je zult toch zelt wel inzien Marie, dat we het goedkooper hadden kunnen hebben, als jij niet zoo onverstandig was geweest, het buiten mijn weten te willen afdoen." „En jij zonder dat ik er iets van wist," ant woordde zij, waarbij haar gezicht en scherpe toon niet veel goeds voorspelden. „Laten we er niet meer over praten," ze de kapitein. „Wij zijn door onze eigen schuld om het zoo te zeggen beetgenomen," wendde hij zich tot den advocaat, „gij waart een verstandig man, evenals alle heeren van het recht." „Jawel, jawel," glimlachte de oude heer, „ik hoop, dat we beiden een goed zaakje gemaakt hebben. Als het u belieft, waarde mevrouw, hier is het document." „En hier is het geld," antwoordde zij, negen tien duizend gulden aan bankbiljetten op tafel liggend. De kapitein keek toe, stom van ergernis en trok een grimmig gezicht. „Mooi zoo," zei de rechtsgeleerde, terwijl hij het bankpapier opuam en in zijn brandkast wegborg. „Ik zal u, als u het goedvindt, ver gezellen, om u het landhuis over te geven." Zoo geschiedde het. Nu werd in het oude landhuis een roerend familietooneel afgespeeld. Mevrouw Lijders stelde haat stiefzoon het koopdocument ter hand,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1