ml o. 973. Zaterdag 23 Januari 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, FEUILLETON. 5 Een verrassing. o VHÜLLAN JL). >/i± iseiijt nummer bestaat uit 2 bladen. li Publicatie n. deS Koningin Emma. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. >E| IERSEKSCHE JHOOLSCHE COURANT, E uitmal pvüd aai It Itlanpt ra oesterteelt, landhui, nu. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maandeD, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan <t bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseko. UITGEVER T H O L E N. Advertcntionvan 1 tot 4 regels 40 c-'utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke idvertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KIEZERSLIJST. erdi Burgemeester der gemeente Tholen, gelet e artikelen 11, 12 en 13 der Kieswetnoodigt j.witnnelijke inwoneis dezer gemeente uit om, zoo jji Bene andere gemeente over het laatstverloopen tjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn sslagen, wat de grondbelasting betrelt in eene re gemeente ol in meer gemeenten te zamen, tot bedrag van ten minste één gulden, daarvan door egging der, overeenkomstig het bepaalde by el la der Kieswet, voor voldaan geteekende agbiljetten vóór den lóden Februari a.s. te doen 'eri. Deze aanslagbiljetten worden na de vast- 1 ^ug der kiezerslijsten aan belanghebbenden jgegeven. og worden de mannelijke inwoners, die op grond het bepaalde by het vierde lid van artikel 2 voormelde wet aanspraak meenen te kunnen 4»en om geplaatst te worden op de kiezerslijst, tsemoodigd daarvan voor den lóden Februari a.s. jk?üte te doen. 0 bewijsstukken, bij zoodanige aangilte over te Bsn, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af ;even duplicaat daarvan, eene opgaaf van het *ag van het aandeel in den aanslag en de noodige heiden ten bewijze van het gemeenschappelijk t, worden na de vaststelling der kiezer9iysten belanghebbenden teruggegeven, evens worden de mannelyke inwoners dezer 3ente, die krachtens artikel 1 b derzellde wet praak meenen te kunnen maken om geplaatst te ien op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór lóden Februari a.s. aangifte te doen. f'ie tot deze aangifie bevoegd zyn, blijkt uit de elen 1 en 2 der Kieswet. olgens artikel 20 der wet is voor hen, die htens vroeger gedane aangifte op de loopende erslyst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, ïn de plaatsing op die lyst berustte op e. bewoning van een huis ot gedeelte van een of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari og hetzellde huis ol een gedeelte van hetzelfde of hetzelfde vaartuig bewonen L e. genot van pensioen of lijfrente e. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken iv Nationale Schuld of van een inleg in eene irbank e. aflegging van een examen, faarentegen is hernieuwde aangilte wèl noodig r hen, wier plaatsing op de lyst berustte op: e. bewoning van een huis of gedeelte van een i of van een vaartuig, indien zy niet meer op Januari hetzellde huis ot een gedeelte van hel de huis ol hetzellde vaartuig bewonen of lle. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als onende zoon, in het bedryf of beroep der ouders gksaam, hetzij met ol zonder genot van pensioen -lyfrente. Nog denzelfden dag verscheen kapitein Lijders advocaat Van Balen. ,Neem me niet kwalijk, mijnheer," zei hij de eerste begroeting, „als ik goed ben elicht, beheert u het huisje van juffrouw Van lten J ,Het huisje herhaalde Van Balen. „Zoo sm ik het niet, het is een mooie lande- e bezitting, een paradijs voor een kenner, jnheer." „Maar het heeft in den tegenwoordigen tijd ;h weinig waarde meer," meende de kapitein, het in zijn belang voor gepast hield, het is zooveel mogelijk te kleineercu. „Daar mijn ut er echter juist in woont en hier zijn stadiën irtzet, ben ik niet ongenegen het te koopen, voorwaarde, dat voor de oude hut geen te oge prijs gevraagd wordt." Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld, in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de gemeente Tholen betreft, het volgende bepaald huurprijs f 1,minimum inkomen J 300,vrije woning of inwoning f 37,50, vrije kost of inwoning f 200, De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschriftdat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van brief port, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handtcekening. Tholen, den 23 Januari 1904. De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Be- lastii gen ter invordering is verzonden, het kohier der grondbelasting voor het dienstjaar 1904, met uit- noodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zynen aanslag, ten spoedigste het door hein verschuldigde te kwyten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te Worden ingediend. Tholen, den 22 Januari 1904, De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Herinnering aan hare komst in het land vóór 25 jaren. Toen op den zevenden Januari 1879 te Arolsen het huwelijk voltrokken werd van Koning Willem IIL der Nederlanden en Prinses Emma van Waldeck en Pyrmont, uitte de hofprediker, zich tot de hooge Bruid wendende, den wensch, dat zij ten zegen mocht zijn voor 's Konings waardig en edel volk, opdat zij daar ginds met geheel haar gemoed tot haren Gemaal zon kunnen zeggen uw volk is mijn volk. Vijlentwintig jaren zijn sedert verloopen. De toen 20-jarige prinses is ons méér geworden, is nader tot Nederland en het Nederlandsche volk gebracht, dan zich op haren trouwdag voorzien liet. Toen was zij voor ons de Gemalin des Konings, later werd zij geroepen de regeering te voeren voor de minderjarige Erfgename van den troon, en de voogdes en opvoedster te zijn van het Koninklijk kind, waarop ons volk al zijne hoop voor de toekomst te bouwen had het Kind van staat, de eenig overgebleven telg van het roemrijke en geliefde Huis van Oranje, de laatste band tusschen dat Huis „Oude hut, zegt u Neem me niet kwalijk, waarde heer, maar voor juffrouw Van Heiten, wier voogd ik de eer heb te zijn, heeft die oude hut toch groote waarde, want ze woont er in „Ze heeft evenwel geen vermogen, naar ik hoor," viel de kapiteiu hem in de rede, „en het zou toch beter voor haar zijn, als ze er een aannemelijken prijs voor maakte." „Hm, hm," zei de oude rechtsgeleerde; „nu, ik zal met mijn pnpil daarover spreken. Indien u morgen of overmorgen eens wil terugkomen. Zulke zaken moeten grondig overwogen worden. Wanneer u een aannemelijk bod doet is er kans dat juffrouw Van Heiten het afstaat, anders niet. „Welnu, kort en goed," gaf de kapiteien ten antwoord, „ik bied tienduizend gulden voor die ruïne, wat zegt ge daarvan Een mooi bod, kapitein, dat moet ik zeggen, maar ik moet er eerst met mijn nicht over spreken, dus heb 'n dagje geduld. „Goed, ik zal terugkomen," zei de kapitien, „maar maak één voorwaardezeg tegen nie mand, dat ik het huis wil koopen. Het moet en ons volk. Welnu, het mag getuigd worden, dat de jeugdige Vorstendochter, tot wie de hof prediker dat indrukwekkende woord richtte, het Nederlandsche volk werkelijk ten zegen geworden is. En ook mag het luide worden uitgesproken, dat in die kwart-eeuw de Koninklijke Vrouw dit volk nooit anders beschouwd heeft dan als haar volk. Koningin Emma heeft het vertrouwen, door Koning en Vertegenwoordiging in haar gesteld, niet beschaamd. De historie zal van deze land voogdes getuigen, dat zij met voorbeeldige nauw gezetheid en grooten tact, belaogeloos, eerlijk en trouw hare plichten is nagekomen. Er heeft deze waardige Vrouw, eenvoudig in haar wezen en toch zoo vol majesteit, blijkbaar maar ééne gedachte voor den geest gestaanhet belang harer Dochter te dienen, en met dit belang dat van het Vaderland, de dynastie-te bevestigen in de liefde des volks, zoo mogelijk den 'band tusschen Oranje en Nederland nog nauwer toe te halen. Voor dit hooge streven, voor dit leven van opoffering en liefde tot haar kind, voor het schoone voorbeeld van moedertrouw, dat zij ons gegeven heeft, kunnen wij de koninklijke Vrouw nooit dankbaar genoeg zijn. Zij heeft zich on vergankelijke aanspraken verworven op onzen eerbied en op onze liefde. Daarvan hebben deze gedenkdagen getuigenis af te leggen. Onder de vele deugden, die Koningin Emma als vrouw en als vorstin sieren, is er vooral éene, die het Nederlandsche volk sympathiek moet zijn. Het is hnar zin voor weldadigheid. Koning Willem HE heeft eens gezegd „Onaf scheidelijk van het Nederlandsche volkskarakter is de weldadigheidszin, de broederliefde voor landgenooten." En ook hierin is hij ziju volk voorgegaan. Niet minder echter Koningin Emma. Met milde hand heeft zij steeds weldaden om zich heen verspreidlijden te verzachten, on- gelukkigen tegemoet te komep, was haar steeds een lust. Van dezen weldadigheidszin der Koninklijke Vrouw is het Sanatorium Oranje Nassau-oord een heerlijk monument. En deze stichting steeds meer uit te breiden, steeds meer toegankelijk te maken ook voor minder bedeelden, is haar hoogste wenseh. Daarom wordt de feestviering dezer dagen haar ter eer, aangegrepen als eeDe gelegenheid om het fonds voor deze stichting le vermeerderen. Men weet, dat men daarmede handelt in haren geest, ja dat een huldeblijk in dezen vorm haar verreweg het liefst is. Laat Nederland daarom door rijke giften voor dit doel zijne dankbaarheid en zijne liefde toonen aan deze edele Koningin I N. R. Ct. voor de mijnen een verrassing zijn, als de koop doorgaat." Dit beloofde de advocaat en de kapitein ging heen. Kort hierop kwam vrouw Beers. „Mijnheer de advocaat," begon zij geheim zinnig, „ik kom lot u voor een zaak van belang en de juffrouw weet er van. Er is een oude dame bij ons geweest, die het huis wil koopen." De oude rechtsgeleerde was ten hoogste verbaasd. Vroeger waagde geen sterveling er een bod op en nu kwamen de kooplustigen aan stormen. „Een oude dame zeg je En wie is het „De moeder van dokter Lijders." „O zoo." „Ja, maar de zaak moet stipt geheim blijven geen mensch mag er van weten, ook de dokter of zijn vader niet. Hel moet een ver rassing zijn." De oude heer lachte hartelijk. Zoo iets was hem in zijn lange praktijk nog nooit voorgekomen man en vrouw, die elkaar met hetzelfde wilden verrassen. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te IholenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VomeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzce Mr. H. OELE te (Soes. De - opbrengst der rijksmiddelen in Dec. 11. overtrof jdie van Dec. 1902 met 26000 gulden. Het jaar iif zijn geheel was zeer voordeelig en steeg boven zijn voorganger tot een bedrag van 38 ton. Proviifoiale Staten. -In Zeeland zijn dit jaar dan dé beurt van aftreding als leden der Provinciale Staten voor het district Middelburg, de beèren II. J. van der Meer, Mr. A. A. de Veer en D. Wisboom Verstegen (allen anti-rev.) - Vlissingen, de heeren A. Loois (anti-rev.), en W. A. de Graaf van Lijnden (tot geen partij behoorende) Goes, de beeren B. M. den Boer, M. de Jonge Jz., Mr. C. Lueasse (allen anti-rev.), eu J. M. Kakebeeke (lib.)- Zierikzee, de heeren Mr. A. J. P. Pokker, B. G. van der Have en Mr. J. C. van der Lek de Clercq (allen lib.) Tholen, de heeren G. Bolier Gz. en A. Hollestelle (beiden anti-rev.)Sluis, de heeren Mr. P. C. J. Heunequin, Mr. J. N. van Dam en W. C. de Smidt (allen lib.) en Hulst, de Heeren J. B. van Rompu, ,A. Moerdijk, E. B. Dumoleyn en Jos. van Waes- berghe (allen Kath.). De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige- en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 12 Februari e.k. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wensehen te onderwerpen, behooren zich vóór 29 Januari a.s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij wensehen te verschijnen, met over legging van geboorteakte en getuigschriften van zedelijk gedrag. „Zoo, zoo," zei hij. „Het moet geheim blijven, en wat zegt juffrouw Anna wel daar van „Het spijt haar natuurlijk, het huis te moeten verlaten, waarin zij geboren is, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Als er een goede prijs vuor betaald wordt, is de juffrouw er niet tegen. Ik kom hier, opdat u er al van zou weten, als de oude dame bij u komt, en het niet voor een appel en een ei van de hand zal doen." „Ik voor een appel en een ei van de hand doen? Neen, voor den drommel niet. Zeg maar aan de juflrouw, dat, als het huis verkocht wordt, het enkel in haar voordeel zal geschieden. Daar kan ze zich op verlaten. Laat de oude dame nu maar komen, ik ben er op voorbereid." Eu hij schaterde van het lachen. Vrouw Beers kon maar niet begrijpen, waarom de anders zoo ernstige oude heer bij een zoo gewichtige zaak lachte, en ten hoogste verbaasd ging zij heen. Den volgenden morgen kwam de vrouw van kapitein Lijders bij hem. „Ik ben naar u verwezeD," zei zij„u moet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1