N°. 972. Zaterdag 16 Januari 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. H. C. ?0T, FEUILLETOH. Een verrassing. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, TGtttlid, pTiji aai ia Maip tan «slartttll, laallaai, tai. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden stierlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht nan het bureau te T h o I n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tïotis, Adrertcntiënvan 1 tot 4 regel» 40 c-ntsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maai ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De herijk van de maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben te Slavenisse op 25 en 26 April, voorm., te SI. Annaland op 26 April nam. en 27 April, te SI. Philipsland op 28 April, te Oud-V ommeer op 29 April, te Tholen op 30 April en 2 Mei. Yan Dr. Kuijper's reis naar hoofdzaak door de Belgische journalisten wel wat te veel ophef gemaakt. Koning Leopold had van den Belgischen ge zant in Nederland vernomen, dat dr. Kuijper gewoon is om nh Kerstmis eenige dagen rust te nemen in Brussel. Dit vond de Koning een goede gelegenheid om met dr. K. kennis te qiaken en noodigde hem daartoe aan tafel, waarop de invitatie van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken volgde. Door deze uitnoodigingen en ook het ver schijnen van het Voorloopig Verslag betreffende de Drankwet moest dan ook van de reis naar St. Petersburg worden afgezieq. Op de voordracht voor dijkgraaf van den Henriettepolder te St. Philipsland, welke be trekking door het overlijden van den heer J. A. Stols Johsz. vacant is gekomen, zijn geplaatst de heeren Je J. A. Stols Jacz., 2e F. C. Geense en 3e M. Yan Bendegom. Bij het laatstgehouden examen voor den dienst der posterijen is o.m. geslaagd de heer M. N. D. Augustijn, surnumerair. LANDBOUW-VEETEELT. Peru-Guano is een geheel volledige meststof, zij bevat alle voor den groei en de vrucht- rming noodwendige bestanddeelen, met name 'ikslof, phosphorzuur en kali. Er bestaat geen inkele andere hulpmeststof, die haar op dat punt evenaart, noch chilisalpeter, noch ammoniak- superphosphaat, noch welke ook. ii Alleen stalmest heeft met haar die eigenschap 'gemeen, ook in een ander opzicht komt Peru- ©uano met stalmest overeen. Daar Peru-Guano een van het dierenrijk afkomstige organische tof is, en niet bloot een gemakkelijk oplosbaar ;out, vormt zij een soort humus, waardoor de itructuur des bodems verbetert. Peru-Guano aakt dus den zandgrond meer aaneengesloten én den kleigrond losser. Bovengenoemde eigenschappen heeft alleen de echte Peru-Guano, waarvan weder vele scheeps ladingen van pas ontdekte Guano-eilanden nderweg zijn naar Europa. i) „Zoo, dus hier woont Karei vroeg een reeds (jaarde dame aan haar geleider, een oudachtig, eurig gekleed heer met een zorgvuldig onder ouden knevel. „Ja Marie, dat is het huis. Een oude hut, indfc je niet?" „Nu, als die hut Karei maar aanstaat, dat is de hoofdzaak, 't Is echt ouderwetsch, met die erkers en krullen en dat torentje. Noemen ie dat geen gothieke stijl, man En daar is een flinke tuin bij dat huiskijk eens naar die oude oluien en linden. Maar zeg eens, wat voert Karei hier nu eindelijk uit?" L «Nu ja, hij studeert, oudheden of zoo iets. Er moeten hier in den omtrek veel merkwaardig- pedeu zijn, hunnebedden en zoo meer. Als ik 'het goed gehoord heb is Karei van plan daar «en boek over te schrijven om zoodoende be- De landbouwvereeniging te Oud-Vossemeer heeft in het jaar 1903 voor zijne leden aangekocht een totaal bedrag van 211700 Kg. kunstmeststoffen ter waarde van f11021,81 en 29610 Kg. voederartikelen ter waarde van f 2408,58. Deze bedragen duiden aan, dat men met de oude wijze van landbebouwing ge broken heeft en dat de waarde der meststoffen wordt erkend. Uit St. Philipsland wordt gemeld dat de agenten der suikerbeetwortelfabrieken in deze gemeente contracten sluiten voor de levering van beetwortelen tegen de volgende campagne tot den prijs van f9.50 per 1000 K.G. Tot dusver is echter door geen der landbouwers gecontracteerd. De eenige weg tot verbetering. Er zyn verschillende redenen, waarom in den laatsten lijd de landbouw is achteruitgegaan en daarmede de finantieele toestand van den boer in ongunstiger omstandigheden gekomen is. De voor naamste reden is wel de waardevermindering der producten. Doordat andere landen, andere wereld- deelen voor hun gebruik te veel produceeren en dit te vele naar elders uitvoeren, zyn de prijzen van vele landbouwproducten in ons land gedaald. Onder de middelen om hierin verbetering te brengen, is er één, dat elke landbouwer zelf aanstonds in toe passing kan brengen, zonder te wachten op eventueele veranderingen, die misschien in het belastingstelsel zouden kunnen aangebracht worden. Zich zelf helpen en nog wel direct is zeker het beste, dat men doen kan. De prijs der gewassen is verminderd? Welnu het eenige middel, om dit verlies te dekken, is de opbrengst naar evenredigheid te vermeerderen. En dit is mogelijk, indien de landbouwers gebruik maken van de nieuwe ontdekkingen, de nieuwe methoden, die door de landbouwwetenschap hun aan de hand worden gedaan. Er zyn helaas nog te veel landbouwers, die bun bedryf hebben ingericht volgens den ouden sleur en niet of weinig gebruik maken van het nieuwe, dat hun in staat zou stellen, hun bedryf in korten tijd te verbeteren. Het aantal landbouwers, dat bv. geen of weinig gebruik maakt van de scheikundige meststoffen, die de landbouwwetenschap voorschrijft, is nog zeer groot. Nog slechts weinig landbouwers dwingen den grond tot dubbele, tot drievoudige opbrengst. Stal mest is goed, o.a. tot verbetering van de structuur van den grond. Maar met stalmest alleen doet men tegenwoordig betrekkelijk weinig. Men krijgt daarmede een gewoon oogstje. Scheikundige meststoffen moeten aanvullen, moeten de meeropbrengst geven. Onder de scheikundige meststoffen is er ééne, die, helaas de duurste, maar elk jaar ook weder de meest nood zakelijke iszij is het chilisalpeter. Het is in deze meststof, dat het voornaamste voedingsbestanddeel, de stikstof, in groote hoeveelheid en in direct oplosbaren- vorm aanwezig i9. Door chilisalpeler kan men daarom oogenblikkelijk dwingen tot grootere opbrengst. O, het is waar, de plant voedt zich niet met stikstof alleen, zy heeft ook kali en phosphorzuur noodig en ook deze laatste moeten in den grond aanwezig zijn. Doch het is onbetwistbaar waar, dat juist, doordat de stikstof in salpetervorm, oplosbaar is en alle stikstof voor en na in salpetervorm wordt omgezet, de stikstof in den bodem in negen van de tien gevallen in het voorjaar in de minderheid zal zijn. Phosphorzuur en kali worden, in welken vorm zij ook in den bodem gebracht worden, gedeeltelijk door den grond vastgehouden. Geregeld aangevuld, blijft er van deze twee dus altijd genoegzaam in den grond om in werking te treden, zoodra chilisalpeter in het voorjaar het drietal volledig maakt. Het is dus chili salpeter, dat in het voorjaar in voldoende hoeveelheid gebruikt, den grond zal dwingen tot verdubbelde werkzaamheid. Chilisalpeter is, vergeleken bij super- pbosphaat en kalizouten, duur. Dat is nu eenmaal niet anders. Doch het treurig gevolg daarvan is, dat men in het gebruik er vreeselijk zuinig mede is. En hw is hierop, dat ik de klem wilde leggen, het is slechts door een voldoende hoeveelheid chilisalpeter kort voor, bij of na het zaaien gegeven, dat de oogst verdubbeld kan worden. Wat is voldoende? Laat ik dat in een volgend opstel zeggen. V. roemd te worden. Maar laten we toch binnen gaan I" Het paar ging nu door de openstaande oude ijzeren poort, die toegang gaf tot het landhuis. Op een met helderwit kiezelzand bedekt voet pad wandelde een jonge, eenvoudig gekleede dame naast een oude boerenvrouw, die, zoodra ze de bezoekers gewaar werd, haar jonge ge leidster in den steek liet en op de vreemdelingen toetrad om ben te begroeten. „Dat is nog een erg jong meisje," merkte mevrouw op, terwijl ze met een lang niet vriendelijken blik naar de jonge dame keek. „Ik ben vrouw Beers, de huishoudster," zei de boerenvrouw, terwijl ze met het hoofd neeg. „Wat believen mijnheer en mevrouw „Is dokter Lijders thuis vroeg de oude heer. „Ja, de dokter is boven op zijn kamer. Als u het goedvindt zal ik u voorgaan." Maar Karei scheen de bezoekers al uit zijn raam gezien te hebben, want hij kwam ze op de trap tegen. Hij was een slanke jonge man met een blozend gelaat en een blonde baard, „Wel, dag Karei, hqe maakt je *t P" riep de ST. ANNALAND. Op de vergadering van de vereeniging „Landbouwbelang" alhier, werd een verslag uitgebracht waaruit bleek dat het ledental over 1903 thans 103 bedroeg, waarvan ll2 leden gezamenlijk aankochten 1251 balen rphosphaat, 1298 balen ammoniak super- pnospnaat, 2/4 Dalen Chilisalpeter, 23 balen Peru Guano, 6 balen zwavelzure ammoniak, 10 balen PateDtkali, 5 balen Thomasphosphaat, 67 zakken mais en 365 HL. zaaiwikken, waarvan betaald werd f16.359.185. De huishoudelijke ontvangsten bedroegen f 173.95, de uitgaven f 106.75, zoodat in kas bleef f67.80. IERSEKE. Tot 2den klerk ter secretarie is benoemd J. J. Sipsma alhier. De heer P. H. Klenke alhier, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen., is benoemd tot 2eu peuuingmt ester van dat Genootschap. Maandagavond zal de gewone jaarvergade ring van den varkenshond Voorzorg" gehouden worden. OUD-VOSSEMEER. In eene deze week ge bonden vergadering van het gezelschap Leeslust is besloten het 75-jarig bestaan der vereeniging op 5 Febr. a. s. eenigszins feestelijk te herdenken. De directeur, de heer G. M. van den Ende, zal een voordracht houden, opgediept uit de notulen enz., waarin het verleden van de ver eeniging wordt herdacht. Woensdag 11. is eene vergadering gehouden van ingelanden van het Waterschap Oud-Vosse- meer tot hel opmaken van eene voordracht voor dijkgraaf. Uitgebracht werdeo 33 stemmen, waarna de heer W. H. van Gorsel met op 1 na oude dame hem verheugd tegemoet. „Dag jongen," zei de oude heer. Karei reikte elk hunner een van zijn handen en begroette hen lachend. Hij moest telkens lachen als hij hen zag, want het kwam hem toch zoo vreemd voor, dat beiden, zijn vader en mevrouw Cordens, de weduwe van burge meester Mulder, sedert enkele weken een „jong" paar waren. Natuurlijk verzekerden beiden elkaar dat ze uit liefde waren getrouwd, maar de oude gepensioneerde kapitein Lijders had toch meer aan het groote vermogen der weduwe en aan zijn gemak gedacht, en zij vond het aangenamer de vrouw van een kapitein dan de weduwe van een burgemeester te zijn. Een domicilie hadden zij eigenlijk nog niet, want mevrouw Cordens had haar bezittingen in het stadje, waarover haar overleden echtgenoot eens regeerde, verkocht, omdat de klein stedelingen haar met haar tweede huwelijk voor den gek hielden. De koopsom met hetgeen zij verder bezat had zij in staatspapieren belegd. Nu legden zij bij Karei in zijn nieuwe woning hun eerste bezoek af en mevrouw Cordens was in haar nopjes, de moeder van een zoo knappen alle stemmen als no. 1 op de voordracht werd gebrachtde heer F. J. Arnpt verkreeg als 2e candidaat 17 stemmen en de heer C. W. Snijder als 3e candidaat 23 stemmen. Daarna werd nog ter sprake gebracht het verlagen van het peil waarop door het stoomgemaal het water uit de polders weggemalen wordtzonder evenwel tot een conclusie te komen, werd dit punt tot de volgende algemeene vergadering in Mei a. s. aangehouden. ST. PHILIPSLAND. Gedurende het jaar 1903 is op het hulpkantoor in de kom der gemeente het navolgende aangekomen 12514 gefrankeerde brieven van elders; 125 onge- frankeerde295 van en bestemd voor de ge meente 6996 briefkaarten36 dubbele brief kaarten58676 dag- en weekbladen en andere gedrukte stukken2189 dienstbrieven154 monsters, 332 aangeteekende brieven, waarvan 79 met aangegeven waarde tot een gezamenlijke waarde van f 22309 682 uitbetaalde postwissels 896 quitantiënj; 2526 postpakketten. Alzoo samen aangekomen 85421. Verzonden: 211 aangeteekende brieven, waar van 91 met aangegeven waarde tot een geza menlijk bedrag van f52755; 2007 postwissels; 20 quitantiën, 931 postpakketten. Nqg werden behandeld 2 expressebrieven en 14 postbewijzen uitbetaald. In hetzelfde jaar werden op het hulpkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank gebracht 157 inlagen tot een bedrag van f 8419,40 en werden 67 terugbetalingen gedaan tot een som van f 6099,27. Er werden 15 nieuwe boekjes af gegeven. Door het telephoonkantoor werden behandeld 951 telegrammen, t. w. ontvangen 454, ver zonden 497 stuks. THOLEN. Vanwege den burgemeester dezer gemeente wordt den ingezetenen een lijst aan geboden voor bijdragen iu het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van haar 25-jarig verblijf in ons land. Bij genoegzame inschrijving zal de heer Abr. de Winter uitgeuoodigd worden, op nader te bepalen datum, alhier, een voordrachtavond te houden. Het voornemen bestaat ook, na afloop een bal te geven. De entreeprijs, met inbegrip van het bal, is slechts 50 ets. per persoon. Zich aan te melden bij den heer C. W. Geluk alhier. Tusschen Zevenhuijzen en Leek is op het rijtuig geschoten, waarin de heer C., notaris te GroDiugeu zat. Toevallig drong de kogel de eene ruit iu en vloog de andere uit, gelukkig zonder iemand te kwetsen. en veelbelovenden zoon te zijn geworden. Dokter Lijders, die zich inderdaad met oudheidkundige stadiën onledig hield, voerde de bezoekers in zijn fraai gemeubelde zitkamer, waar men door de vensters zoowel op den straatweg Daar de stad als op den tuin uitzicht had. Voor een der vensters stonden twee potten met pas ge plukte bloemen. „Dat zijn mooie bloemen," zei mevrouw Cordens, „van wie zijn die „Vrouw Beers heeft ze me gebracht," antwoordde de dokter, blozend als een jong meisje. „En wie is dat jonge meisje toch vroeg de stiefmoeder verder, terwijl zij uit het raam een blik in den tuin sloeg. „Dat jonge meisje U bedoelt juffrouw Anna, ik wil zeggeu juffrouw Van Helden. Zij is de eigenares van dit huis." „Zoo. Ze is dus rijk f" „Rijk Lieve hemel neen, ze is arm, want het huis b;engt haar behalve mijn huur niets op. Haar vader moet een welgesteld man ge weest zijn, zooals vrouw Beers mij verteld heeft, maar hij had bijna zijn geheele vermogen aan eeq

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1