N°. 970. Vrijdag 1 Januari 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, Oud en Nieuw. T BPILLSIOH. Een Kerstvertelling. - 4 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. t'r.v J - L V t IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maandeD, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden «tukken, enz. warden alterlljk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGEVER: Tiolen. Advertcntiënvan 1 tot 4 regels 40 c-uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het Bestuur van de Thoolshe Pisschers- vereeniging verzoekt ons alsnog te vermelden ie volgende ingekomen gift voor de nagelaten letrekkiugen der in September 1.1. verongelukte L'hoolsche visschersC. H. (Ned.-Iudië) f 5. ZEEMILITIE. Burgemeester eu Wethouders dergemeeote Tholen Mrengen ter kennis van wie hot aangaat, dat de otelingen voor de lichting dor nationale militie van L904, die voor volledige oefening bij de militie te and zouden moeten worden ingelijfd, een der na melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór L Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te meldóW* of te doen opgeven ter Jemeente-Secretarietot welke aanmelding of op- jave eiken werkdag van 912 uur des voormiddags jn 4—6 uur des namiddags te dier plaatse gelegen heid zal zijn. De bovenbedoelde beroepen zijn de volgende Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, licht matrozen en jongens op koopvaardijschepen van de jroote en kleine vaarten op zeesleepbooten, stuur leden, schippers en verdere opvarenden van ftijn- Kjhepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen, stuur leden en verdere opvarenden van passagiers- en ileepbooten, loodsvaartuigen en tonneleggers, diepzee ën Noordzeekustvisschers, Zuiderzee visschers, vis- jchers op de Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren, mossel- en oester visschers, schuitenvoerders ën veerlieden, vletterlieden, machinisten, machinist- eerliugen en stokers op schepen en vaartuigen, bij ipoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen, machinedrijvers, kolentremmers, smeden sn smid-bank werkers, machine-bankwerkers en ge wone (rijwielherstellers), werktuigmakers, ketelmakers, koperslagers, vijlenkappers en electriciens, voorslagers, scheepsbescbieturs, scheepstimmerlieden (scheep makers), koek- en banketbakkers of knechts, koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of aan den wal, koffiehuis- en hotelbedienden, ziekenver plegers, apothekersbedienden, barbiers, personeel van 's Rijks-werven, hofmeesters en kellners op schepen of booten. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uit oefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgevende overige voor dien dienst noodige man schappen worden te zijnor tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende alsvolgt »De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schrif telijke toestemming vanwege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen." Tholen, den 1 Januari 1904. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen gelet op de Militiewet 1901maken bekend le. dat het register van inschrijving voor de lichting van de Nationale Militie van 1905 van de hieronder bedoelde personen, die in 1885 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente secretarie alle werkdagen, van den lsten tot en met den 31sten Januari 1904, van des voor middags 912 en des namiddags van 46 uren 2e. vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artt. 13, 14, 15, 16, 18 en 166 van bovengenoemde wet. Tholen, den 12 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. Nieuwe jaarkring, die straks aanlicht in deer' fel bewogen eeuw, Zal met u de tijd aanbreken, dat het lam graast met den leeuw P Zal de hartstocht der Ferbitt'ring, waarvoor al wat goed is twicht, Wijken voor Verbroed"ring, vrede aU de éelste vrucht van plicht P Zal de Wachteres der Hope, die gereed staat aan de grens Van het Oude jaar en 't Nieuwe, raet haar Heil- en Zegenwensch, Ons thans wijzen d' eerste schrede naar het licht- en liefdeland, Waar geen macht kan triumfeeren die 't Geloof in haar verbantP Er zijn menschcn die weinig, ja er zijn menschen, die niets gevoelen voor een ver- De barones had steeds gedacht, dat haar trots zou zegevieren over elk ander gevoel, maar ze had zich vergist, haar trots was gebroken. Hier durft ze 't Zichzelf wel bekennen, dat Leo maar één woord tot verzoening behoefde te speken om haar tot hem te voeren, doch hij kwam niet. Maar zij zélf heelt 'm immers van zich gestooteu daarom komt hij niet terug. Heete tranen vallen neer op een klein portretje in een, met die- mar ten omzet, medaillon, dat zij in de hand houdt, het eenig overgeblevene. Uitgeput valt het hoofd eindelijk achterover op het kussen. Ze slaapt in en in haar slaap glimlacht ze. t Moet wel een heerlijk visioen zijn, dat in otaat is, op haar lippen een glimlach te voor- •- ujn te roepen. Ziet ze in haar droom misschien «en kerstboom en lachende kinderen, die haar I,* rootmoe" noemen en haar meevoeren om aan 't Is precies een dag als een andere dag, het is het willekeurigste rustpunt, dat men nemen kan, zegt er eenhet is een dag, die maar onaangename aandoeningen en herinneringen van veroudering opwekt, zegt een ander. Eveuzoo gaat het vaak met den oudejaars avond. Laten sommigen uit de hoogte neerzien op de gemoedelijkheid, waarmede wij in huiselijken kring op eigenaardige wijze het Oud en Kieuw vierenons is die gemoedelijkheid behoefte. Wekt de uitdrukking „voor het laatst" niet tal van aandoeningen in ons op, die ons met weemoed aan vervlogen tijden doen denken De laatste dag in de ouderlijke woning, de laatste dag in vaderstad of vaderland, wie voelt niet den ernst, die daarbij ons gemoed vervult? De laatste woorden, ons door stervende ver wanten toegesproken, aan wie ons hart innig den boom al het schoons te bewonderen Of is het een jonge, lieve vrouw, die haar met een glimlach op het gelaat te gernoet treedt en haar het blanke voorhoofd biedt tot een kus Wellicht ziet ze 'n jongen man, die haar toe roept „Welkom in ons huis, lieve moeder, wat zijn we verheugd om u te zien." Of hoort ze ook de klokken luiden, die haar verkondigen Vrede op aarde in menschen een welbe hagen.? Kerstavond Uit alle vensters straalt licht, dat terugkaatst in de besneeuwde straten. Overal gelukkige gezichten en jubelende kinder stemmen. Ook in het huis van de jonge b.iroues van Banking heerschen leven en bedrijvigheid. Vooral in een der vertrekken van het groote huis stroomen licht en warmte van binnen. In het midden der kamer staat een groote kerstboom. Een jonge vrouw ligt er voor in knielende houdiug, omringd door eene menigte snuisterijen en speelgoed. Een lieve verschijning, zooals ze daar ligt in het eenvoudige zwarte kleed. Haar blanke handen hangen hier een gouden bal, daar een vergulden ketting en nog zoovele dingen, verknocht waser zijn jaren noodig om den weemoedigen indruk te verzachtenuitgewischt wordt hij nimmer. Wekt het woord voor het laatst" tal van aandoeningen in ons op, die wij het.liefst in ons zeiven verwerken, dan is de oudejaarsavond beter dan een andere geschikt den ernstigen mensch een blik te doen slaan in zijn verleden en als raet toovermacht weet hij de voor het laatst ondervonden vreugden en smarten, in haar geheel voor den geest te brengen. Wel hem, die op den laatsten avond van het jaar, zijn levenservaring nog eens voor den geest terugroept I O zeg niet, het leven is niet belangrijk genoeg om er over na te denken want, elk menschenleven is belangrijk, en ge lukkig zij, die door de reinheid en de oprecht heid van hun gevoelen en denken, naast de, onuitwischbare merkteekenen, welke de-zorg en de sjpart op hunnen levensweg plaatsen, de herinnering aan genoten blijdschap en geluk en den dank daarvoor in hun hart bewaren. Gezegende oudejaarsavond, die ons va8*heinde en vor bij elkander brengtWaar verwijdering bestond, daar reikt men elkander op dien avond weer de hand, kleine veeten worden bijge legd, groote grieven vergeven. f' .t goede verheft men hoog, de teleur stellingen worden slechts even aangeroerd. Men wil voor elkander goedsmoeds zijn, en al schijnt de toekomst niet rooskleurig, met oudejaars avond is men geneigd van het nieuw in te treden jaar het goede te hopen en te verwachten in die oogenblikken is men zacht gestemd zelfs tegenover hen, die ons minder goed gezind zijn. Er is zoo oneindig veel, wat de wereld ver deelt, partijen tegen partijen in het harnas jaagt. De schoone profetie van één kudde klinkt ons schier als eene bespotting in de ooren, maar tijdelijke wapenstilstand is overal op aarde als in duizenden harten het goede de boventoon heeft. Pan heerseht waarachtige „vrede en liefde" omdat al die duizenden op deze betere oogen blikken gevoelen, hoe vrede het hoogste, de toewijding aan de menschheid het edelste, de band der verbroedering het schoonste is. Ja, de oudejaarsavond, zoo heilig en schoon, verbroedert ons en leert ons verdragen. Zonder verdraagzaamheid geen vrede in huis, noch in staat of maatschappij, want nauwer dan velen vermoeden hangt met de huiselijkheid het leven in staat en maatschappij te zamen. Straks zitten ze vergaderd om den haard, ouders, broeders, zusters, vrienden onder elkander. Op alle overige dagen des jaars houden zaken en drukten, verschil in karakter en levensomstan digheden, soms kleine geschillen hen van elkaar verwijderd, doch Oudejaarsavond zitten allen bijeen, als kinderen van hetzelfde huis en wachten ge moedelijk op klokslag twaalf. Bij den laatsten klokslag staan allen op om duizend tafels staan allen en drukken elkander de handen eu wenschen elkander zegen met al wat die in zich sluit onder wel en onder wee. Er stokken woorden in de keel er blinken tranen in de oogen. Er heerseht vrede I Heilige oudejaarsavond, wat zijt gij schoon, jammer dat ge niet langer toeft I die tot sieraad dienen voor den kerstboom. Eu door dat alles heen een menigte engeltjes, die hunne verzilverde vleugeltjes over alles uitbreiden. Zij heeft niet gemerkt in haar ijver, dat de deur werd geopend en een jonge man binnenkwam. Vol bewondering blijft hij haar een oogenblik aanstaren. Als ze eindelijk gereed is en het blonde kopje dan naar links, dan naar rechts wendt om haar werk gade te slaan, uit hij zijne bewondering in de woorden „Ja, je kerstboom is mooi Elly, bijna even mooi als „Leo," roept de jouge vrouw verrast uit ze vliegt hem in de armen en hij kust haar innig en teeder. „Nu moet je me helpen de kaarsjes aan steken." Vlug gaan ze aan het werk en als eindelijk alle lichtjes aangestoken zijn, slaat de jonge barones vol verrukking de handen in elkaar. „Wat zullen onze lievelingen juichen," roept ze uit, „Leo wat is 't Kerstfeest toch heerlijk 't Mooiste feest I" „Eén oogenblik kijkt hij haar strak aan, „O, Leo vergeef me," roept ze verschrikt uit, „ik vergat Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester V?an St. Annaland de heer A. J. Bierens, Jr., met ingang van 2 Januari a. s. Bij Kon. besluit is aan den heer Ph. M. de Ronde Bresser, op zijn verzoek, met ingang van 15 April a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Heinkenszand. - Benoemd tot opziener eerste klasse der Visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche Stroomen Erancies Lauret, thans opziener tweede klasse. De Eerste Kamer is deze week bijeengekomen en heeft reeds de Indische begrooting aangenomen, De Tweede Kamer kwan: Donderdag pas klaar met de begrooking, Wat zullen de heereu van blijdschap opgesprongen hebben, toen de laatste maal de hamer van den voorzitter viel 1 Den laatsten dag werden nog verscheidene lokale belangen, tot hoofdst. Waterstaat behoorende, behandeld, maar de belangstelling was bijna tot nul gedaald. De heer Drucker wist zich te be perken door niet over het ontslagLindeman te spreken, maar hij verzocht (en kreeg) verlof den minister daar later over te ondervragen. Dat onderwerp raakt anders wel wat afgezaagd. De rede van den minister was verre van on belangrijk, waar zij over de werkstaking handelde. Z.Ex. bepleitte, dat de door de regeering na de staking genomen maatregelen de actie der vak verenigingen niet heelt verlamd, en dat zij gedaan heeft wat zij kon, om de stakers weer in dienst te stellen. Maar zij kon de Spoorweg maatschappijen niet dwiugeu. De Kamer is tot nadere bijeenroeping, waar schijnlijk de eerste week van Februari uiteen gegaan. IERSEKE. De Nieuwjaarscollecte heeft hier opgebracht f258,50, tegen f279.90 in 1902. Dit nadeelig verschil wordt evenwel meer dan opgewogen door de lagere spekprijzen (18 ct. per Kg.) be heer C. J. Hage, klerk-telegraphist bij de staatsspoor te Kapelle—Biezelinge, is met ingang van Zondag 11. naar Middelburg overgeplaatst. „Stil, Elly stil laat nu de kiuderen komen wil je „Ik ga ze zelf halen," en weg is de lichte gestalte. Hij kijkt haar na, even drukt hij de handen voor de oogen „Moeder arme moeder, heden is 't zeven jaar geleden en nog geen vrede tusschen "ons." Daar stormt de kleine Leo de kamer binnen, het is een aanvallig knaapje van vijf jaren, zijn blonde krullen hangen los over den kanten kraag, die zijn fluweelen buis versiert. Hij weet, dat hem hier geen bestraffende blik wacht voor zijn luidruchtig binnentreden. Als hij dan ook met een luid „papa, papa," op zijn vader toesnelt, voelt hij zich eensklaps opgenomen en in de hoogte getild. „Hetty ook," klinkt 'n ongeduldig stemmetje, en ook 't kleine meisjes wordt op vader's schouder geheven en om den kerstboom gedragen. (Slot volgt.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1