ih ?ai atMelt laMloif, tui. N°. 950. Zaterdag 15 Augustus 1903. Een en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, FEUILLETON. MISLEID. UITGEVER Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze bericlitgevers. „Maat kan ik hem gelukkig maken?" IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezsnden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vAór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Tholen. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen rengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Groenewege, drogist wonende alhier, om op het erceel, kadastraal bekend sectie G. no. 450 een ergplaats voor benzine te mogen oprichten, door en is toegestaan. Afgekondigd en aangeplakt te Tholen, den 11 Lugustus 1903. Burgetneester en Wethouders voornoemd Al. G. VAN STAPELE, Burgemeester 1*. LABAN, Secretaris. Openbare Gemeenteraadsvergadering gehouden te THOLENden 12 AUGUSTUS 1903. Afwezig de heeren A. Hollestelle, J. Kegge en W. Wagtho. De notulen der vorige vergadering worden na oorlezing goedgekeurd en vastgesteld. De voorz. stelt voor, het voorstel Hollestelle, in ake de wijziging der instructie voor den karreman, een volgende vergadering aan te houden, aan- ezien de voorsteller niet aanwezig is. Nadat besloten is aan de instructie voor het per- oneel der bewaarschool toe te voegen de benoeming an het hooid geschiedt door den raad, die van het lulppersoneel door B. en W., deelt de voorzmede, at door B. en W. zijn benoemd bij het hulpper- oneel der bewaarschool tot le helpster in plaats an mej. T. Slager, mej. W. B. Jansen tot 2e helpster n plaats van mej. J. B. Beurkens, mej. A. H. Meerman n tot 3e helpster in plaats van inej. W. B. Jansen, nej. J. J. Geluk. Daarna leest de voorz. een adres van den heer Geleijnse c. s. voor, inhoudende verzoek om be taling van de snelheid, waarmede automobielen en oertuigen door de stad, in 't bijzonder over de lotermarkt mogen rijden. De voorz. stelt voor, overeenkomstig het gevoelen 'an B. en W., afwijzend op dit adres te beschikken, laar het moeilijk zal gaan, om daarop straffe bepa- ingen te maken, daar zoodoende de nijverheid en le industrie en vooral de landbouw, worden tegen- ;ewerkt. De heer Boom zegt, dat hij zich in zooverre met iet voorstel van B. en W. kan vereenigen wat be treft de bepalingen op gewone voertuigen, doch zou [aarne zien, dat er bepalingen werden gemaakt om rent de snelheid, waarmede automobielen door de lad mogen rijden. Onlangs was spr. er nog getuige van, met welk een dolle vaart een dergelijk voertuig voorbij snorde. Dit voorstel wordt door allen gesteund. De heer C. A. H. Wagtho zegt nog, dat het schande is, e automobielen soms de Kerkstraat afrijden. De voorz. zegt, dat, voor zoover hem bekend, in le vergunning van Ged. Staten tot het rijden met een motor, de bepaling voorkomt, dat in enkele gevallen de snelheid van 8 K.M. per uur niet over schreden mag worden. De heer Overman zegt, dat het moeilijk is te con- 'Uteeren, doch dat het veel van de handigheid van de politie afhangt. De vöore. zegt, dat de politie-agent de automo- bielen meestal aan 't begin der gemeente zal zien, doch ze toch niet geregeld na kan gaan. Een en ander zal steeds eigenaardige moeilijkheden teweeg brengen en meent niet beter te kunnen doen, dan aan art. 101 der Politieverordening bovenvermelde bepaling toe te voegen en voorts een bord aan het Veer te doen plaatsen, waarop dit gedeelte van het artikel voorkomt, daar toch de meeste automobielen langs dezen weg onze gemeente binnenkomen. De heer Moelker vraagt nog of het niet mogelyk is, alsnog ook op het rijden met gewone voertuigen eene bepaling te maken. De voorz. antwoordt, dat feitelijk daarin bij de politieverordening reeds is voorzien, doch dat het moeilijk valt alle feiten van overtreding afzonderlijk te constateeren. Nog is ingekomen een schryven van den heer D. van Hiele, waarbij hij bezwaar maakt tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, doch daar dit schrijven na den uitersten termijn (30 Juli) is in gekomen, stelt de voorz. voor, dit adres ter zyde te leggen. Ten slotte het Rapport van de Commissie tot het nazien der gemeenterekening en de rekening van het algemeen armbestuur en het weezen-arinbestuur over 1902. De voorzitter dankt de heeren commissie leden voor het volbracht werk. Uit de gemeenterekening blijkt dat hebben bedragen: de ontvangsten f33493.62, de uitgaven f 32849,385, goed slot f644,235. De rekening van het weezen-armbestuur toont de volgende cijfers: ontvangsten f 1313,755, uitgaven I 1313,495, goed slot .'0,26 en van het algemeen armbestuurontvangsten f 1619,51, uitgaven f 1615,885, goed slot f 3,62^. De gemeentcrekening wordt voorloopig vastgesteld, en die der armbesturen goedgekeurd. Alsnu stelt de voorz. voor, over te gaan tot de bespreking van eene geldleening, ter bestrijding van de kosten van herstelling aan het klokkenspel en de toren9. De voorz. zegt, dat de herstelling van den bouw en het timmerwerk, zooals bekend, is aangenomen voor f 2508.terwijl voor bijwerk wordt berekend de som van f250,en voor opzicht f 138,90 of 5 terwijl de heer Addicks het klokkenspel zal rcpareeren voor f2450.te zamen alzoo f 5346.90. Spr. stelt voor om daarvoor eene geldleening aan te gaan ad f 6000,tegen niet hooger dan 4 °/0 intérest. De heer Overman vraagt of nog gerekend wordt op onvoorziene uitgaven, omdat ongeveer i 600, meer wordt geleend. De voorz. antwoordt dat dit expresselijk wordt gedaan, met het oog op mogelijk nog bijkomende kosten. De voorz. stelt verder voor, aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen een besluit tot het aangaan dezer geldleening onder bepaling dat vanaf 1904 tot 1911 telken jare alleen interest-betalingen vanaf 1912 tot en met 1927 rente en f 375.af lossing, zulks in verband met de totale aflossing in 1911 van de geldleening ad f30,000. De heer Overman vraagt hoe B. en W. zich voor stellen deze geldleening uit te schrijven. De voorz. antwoordt dat iedereen in de gelegenheid «al gesteld worden daarnaar in te schrijven. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Tengevolge van dit besluit, stelt de voorzvoor, de gem.-begrooting voor 1903 te wijzigen, waartoe wordt besloten tevens tot af en overschrijving der begrooting lot verhooging van den post „Gezondheids commissie." Bij de rondvraag brengt de heer Wagtho in het midden, of de veerman het recht heeft veergeld te eischen voor een los paard, dat overgebracht wordt, om te helpen bij het in- en uitrijden van zwaar geladen wagens, Dit was dezer dagen voorgekomen terwijl hij meent, dat dit overbrengen geschiedt in het belang van den veerman, daar het meermalen voorgekomen is, dat zware vrachten zonder hulp soms een uur bleven steken, waardoor natuurlijk het verkeer zeer werd belemmerd. De vroegere veer schippers eischten daarvoor nooit iets. De voorz. zegt, dat volgens zijne meening het recht aan de zijde van den veerman is, doch betwijfelt de billijkheid ervan. De heer Wagtho wil uitgemaakt zien, of de veer man, overeenkomstig het reglement, daartoe het recht heef. Spr. heeft het nagezien, doch vond nergens eend desbetreffende bepaling. De voorz. stelt daarop voor, dit in een volgende vergadering te behandelen de leden hebben in dien tusschentijd gelegenheid om het reglement na te zien en hun gevoelen daarover in die vergadering uit te spreken. Die heer Boom vraagt of het niet mogelijk ware om,lna er zulk een mooi vloerkleed in de raadzaal gekomen is, ook de deuren met niet al te veel kostén wat te doen opknappen. De voorz. antwoordt dat reeds vroeger tijdens zyn voorganger hierover gesproken is, en destijds met den schrijnwerker Laban onderhandeld, doch daar deze verklaarde, in dat geval de deuren naar zijn werkplaats te moeten vervoeren en met de bewerking nogal veel kosten gepaard zouden gaan, is hiervan af gezien. Spr. belooft den heer Boom, nogmaals met den tegenwoordigen schrijnwerker Laban te zullen spreken. Daarna sluit de voorz. de openbare vergaderirg en wordt overgegaan in geheime zitting ter behande ling der ingekomen bezwaarschriften, tegen den aan slag in den hoofdelijken omslag. besproken, de gedane vragen beantwoord en o. a. ook medegedeeld, dal de plaats van vestiging der fabriek nog niet bekend is, maar dat deze, bij even- tueele totstandkoming zeker zal gesticht moeten worden aan het kanaal door Zuid-Beveland, door Walcheren of aan dat van Neuzen naar Sas van Gent, omdat de grondstoffen met zeeschepen moeten aan gevoerd worden. Hierna geeft spreker gelegenheid tot toetreding; door een aantal der aanwezigen worden voorloopig 125 aandeelen genomen. Waar reeds meermalen ook in dit blad het doel der stichting werd toegelicht, meendenwij met boven staande mededeelingen te kunnen volstaan. Met ingang van 1 September is de kommies 4e klasse bij 's rijks belastingen, D. C. Verpoorte, verplaatst van Hansweert naar Kauter. Te 's-Grnvenhage zijn geslaagd voor de akte Frar.sch mej. M. C. de Korte van lerseke en de heer C. van Elsacker te Rotterdam. LANDBOUW-VEETEELT. Novelle. Gravin Culwarren bespeurde de verlegenheid van Lily, doch zij voer meedoogenloos voort, terwijl tiaar stem een stroeven toon aannam. „En waarom mag ik niet zoo spreken Ik kan toch niet onderstellen, Lily, dat ge zijn geluk en het mijne licht zoudt tellen dat ge, na al de jaren van zorg en liefde, die ik je heb gewijd, ge van ons zoudt willen los rukken als een vreemdelingeIs het van mijn kant te veel verlangd, dat ge tenminste luistert naar hetgeen ik te zeggen heb „Ga voort, tante", antwoordde het meisje met gesmoorde stem. „Culwarren bemint je", hernam de gravin °P beslisten toon „en hij wenscht je tot zijn vrouw. Hij wenscht die eer aan u te bewijzen en ik, ook ik verlang je iu werkelijkheid te kunnen noemen wat ge zoo lang slechts in naam zijt geweestmijn dochter. Ik kan niet gelooven dat ge al onze verwachtingen teleur stellen zult door een afwijzing van zijn aanzoek." „O neen", stamelde Lily bevend, „ik zou voor niets ter wereld jegens u en hem ondankbaar willen zijnmaar tooh als ik niet kan als ik „Wat wil je daarmee zeggen vroeg de gravin scherp „Wil je daarmee zeggen dat je Culwarren niet liefhebt „Zeker heb ik hem lief maar 1 niet op die manier." „Niet op welke manier Lily bloosde hevig, maar zweeg. „Wat kan je weten van de verschillende manieren van liefhebben? Wie heeft je ooit daaromtrent ingelicht „Niemand, tante. Maar ik dacht „Je moet niet denkenje plicht is te ge hoorzamen Komaan, Lily beloof mij dat je mijn goeden Culwarren gelukkig wilt maken, dan zal je nooit een verwijtend woord van mij hooren." Men meldt uit Oud-Vossemeer In de vergadering van de ald. Tholen der Zeeuwsche Landbouw-Mij. trad op, zooals per advertentie was bekend gemaakt, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, met eene rede over de op te richten coöperatieve kunstmestlabriek. Na eerst uitvoerig le hebben be sproken wat superphosphaat is en hoe deze in de fabrieken wordt bewerkt om als geschikte meststof aan den landbouwer te worden verkocht, wijst spreker er op, dat in den loop van de kwarteeuw, waarin verschillende vereemgingen in onze provincie zijn opgericht tot aankoop van meststoffen, de fabrikanten heel wat gedaald zgn in prijs, maar dat thans door die heeren een trust is gevormd, welke de prijzen der superphosphaat zóó hoog heeit gesteld en zoover boven de werkelijke waarde, dat de landbouwers de dupe der historie worden, waarom het noodig is geworden een tegenwicht te vormen, waaidoor de Zeeuwsche landbouwers onafhankelijk worden van de fabrikanten. Van de 5 Nederlandsche en 10 Bel gische fabrieken (meer zijn er niet) zijn er 13 bij de trust aangesloten, zoodat het onmogelijk wordt tegen behoorlijken prijs superphosphaat te krijgen. De voorloopig opgemaakte statuten worden vervolgens „Zeker kan je dat en mij óók. Ik heb al sinds jaren van dit huwelijk gedroomd, en ik was zoo verheugd nu mijn zoon uit eigen beweging aan mijn wensch tegenmoet kwam Maar je zwijgt. Wil je mij dan werkelijk op dit stuk een groot verdriet veroorzaken „Neen, neen Ik wil alles doen wat u ver langt. U heeft het recht om over mij te be schikken." „Mag ik dus aan Culwarren gaan zeggen dat de zaak beklonken is „Ach, tante hoe kan ik „neen" zeggen, na al hetgeen gij mij daar onder het oog hebt gebracht antwoordde het meisje in tranen uitbarstende. Gravin Culwarren kuste haar. „Nu nu wij praten er voor het oogenblik niet verder over. Droog je tranen en laat mij je begroeten als de toekomstige gravin van Culwarren. Je hebt nu genoeg gezegd en ik ben er zeker van dat ge je eenmaal gegeven woord nooit zult terugnemen Komaan, Lily, wees nu geen gansjeGeloof mij, op dezen dag zal je eenmaal terugzien als op den gelukkigsten van je leven." IERSEKE. Woensdag hebben de zangver- eemgingen „Excelsior" en „Zanglust" hun voor genomen plezierreisjes, respectievelijk uaar Domburg en Antwerpen, met onverdeeld en algemeen genoegen volbracht. Het waren samen 75 reizigers, op een paar uitzonderingen na allen jongelui. Zulke tochtjes zijn niet bevorderlijk om de toch al schrale kennis, die Woensdag begon, drukker te maken. Vijf of zes kramen, een schommel-inrichting en een draaimolen is alles wat er te zien is. Maaudag schrikte een landbouwer alhier niet weinig, toen hij, zijn schnur binnentredende, brand zag. Een kind had van wat hooi en stroo een vuurtje gemaakt. Gelukkig kou de tnau de vlam nog tijdig dooveu. SCHERPENISSE. Alhier is tot stand ge komen een vereeniging van gehuwde lieden, onder den naam van „rijvereeniging", aanvankelijk met 10 leden, die zich ten doel stelt jaarlijks buiten het eiland Tholen een rijtoer te organi- seereu. Het bestuur bestaat uit de heeren C. A. Geuze, voorzitter, C. Geluk, secretaris en J. Muller, peuniagmeester. THOLEN. Vrijdag 1.1. gaf „Concordia" in den tuiu van de Sociëteit „Non Semper" het wegens ongunstig weder uitgesteld concert en Maandagavond bracht het corps, op verzoek van Jlir. J. van Vredenburch eene ovatie aan diens gast, den burgemeester van Hoogerheide, beschermheer van het muziekgezelschap „Scheldegalm" aldaar. Het meisje stond op en snikte nog eenige oogenblikkeu, vervolgeus wischte zij hare tranen af en verliet haastig het vertrek. Haar eerste aandrang was, nicht Paget op te zoeken en voor deze haar diep bedroefde hart uit te storten. Zij zou in haar verdriet gestikt zijn, iudien zij het geheel in zichzelve had moeten verkroppen. En bovendien koesterde zij een stille hoop, in nicht Paget niet alleen een vertrouwelinge, maar ook een bondgenoote te zullen vinden, die haar den raad zou geven om dapper weerstand te bieden en in dit geval slechts naar de stem van haar eigen hart te luisteren. Zij vond de gezelschapsdame nog steeds voor het orgel gezeten. Terstond snelde zij op haar toe, en brak los in een waren tranenvloed. „Mijn hemel, Lily, wat scheelt er aan riep zij, terwijl zij de handen van de toetsen nam en hare jeugdige vriendin verbaasd aankeek. „Wat beteekent die wanhoop Het was een eigenaardigheid van nicht Paget, dat zij, hoewel teeder van gemoed en innerlijk met de fijnste snaren bespannen, steeds met alle gevoeligheid den spot dreef, terwijl zij beweerde

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1