K. aipi van S°. 947. Zaterdag 25 Juli 1903. Een en twintigste jaargang. we het EN J. H. C. POT, n FEUILLETOH. MISLEID. alles ent, t nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatiën. I BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. 10368 m. wtlurtj üiöRB, ekend EKSCHE M, een. :en. THOOL URANT, Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag, rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. tsflsiss'sn stukken, tnz. werken elterll|k ep DONDERDAGAVOND Ingeweekt een kureeu te T k e I e n et véér DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tjoti», A.dverteutiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. chen\ ten !E| VEILIGHEIDSWET. Burgemeeater der gemeente Thol en vestigt iede de Aandacht van belanghebbenden op ar- 12 der wet van den 20sten Juli 1895 (Staats- No. 137), houdende bepalingen tot beveiliging it verblijven in fabrieken en werkplaatsen heidswet), in werking getreden op den lsten iri 1897, welk artikel luidt als volgt likel 12. Het hoofd of de bestuurder van eene ding, waarin eenige tak van fabrieks- of hand inyverheid wordt uitgeoefend, is verplicht van zijn bedrijf aan een persoon overkomen on- binnen driemaal vier en twintig uren, nadat ongeval heelt plaats gehad of de gevolgen van ongeval zich hebben geopenbaard, schriftelijk is te geven aan den Burgemeester der gemeente het ongeval plaats had. ieft de persoon, wien het ongeval is overkomen in tweemaal vier en twintig uren zijnen gewonen id hervat, dan vervalt de verplichting tot kennis- ig, tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later en. e vorm dezer kennisgeving wordt vastgesteld door Minister, met de uitvoering van deze wet belast. b Burgemeester zendt binnen vier en twintig die kennisgeving aan den Inspecteur. b Burgemeester stelt een onderzoek in naar de iken en gevolgen van het ongeval, en deelt den sg (laarvan mede aan den Inspecteur, die be- d is een nader onderzoek in te stellen. lit artikel heeft alzoo betrekking op de aangifte B alle ongevallen, die in het bedrijf voorvallen de hoofden of bestuurders, die eene inrichting ►ben, waarin eenige tak van fabrieks- of hand- fksnijverheid wordt uitgeoefend, onverschillig of in de inrichting of daarbuiten plaats vindton- tichillig of in de inrichting al dan niet een kracht- ktuig of een oven wordt gebezigd en ongeacht getal der personen, die aldaar verblijven. Poorts op de artikelen 1, 13 en 27 der zelfde wet, lende kriikel 1. Onder fabrieken en werkplaatsen ver- u deze wet alle zoowel open als besloten ruimten, waar ol voor eenig bedrijf pleegt gewerkt le worden het vervaardigen, veranderen, herstellen, ver en, afwerken of op andere wijze tot verkoop of ruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, wsar in of voor eenig bedrijf voorwerpen ol storten, daartoe strekkende bewerking plegen te onder een en ander voor zoover aldaar een kracht- 'ktuig of een o\ea wordt gebezigd of tien of meer ionen plegen te verblijven. 'sar, waar de werkzaamheden ten behoeve van neltde bedryf worden verricht in afzonderlijke, met elkander in gemeenschap staande ruimten, irden de afzonderlijke ruimten geacht een onafge- eiden geheel uit te maken 2. vlasbraakhokken en zwingelketen. lArtikel 13. Het hoofd of de bestuurder van eene |>riek of werkplaats zendt binnen eene maand, na K in werking brengen daarvan, aan den Burge- tftter van de plaats, waar de fabriek ot werkplaats gelegen, eene opgave van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend Novelle. I#Welzoo Melstrom, wordt gij de volgende aand meerderjarig en is Lily ook van dien ettijd, zoodat zij handelend kan optreden P" aagde Fosbrooke. „A.ch neen, dat wordt zij eerst over vier jaar. U is pas negentien. Maar als ik haar maar eer mag zien, dan ben ik tevreden, al zou yn moeder ook tot den laatsten dag toe in aar onredelijk verzet volharden." „Hm hm Mag ik je miju meening eens eggen „Gaarne." #Nu dan geloof ik dat je moeder je een 'are weldaad bewijst door dit huwelijk te beletten, ayn beste jongen vooral omdat hier je eerste lefde in het spel is." iiWat? Gelooft ge daa uiet aan de liefde, b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen, die worden gebezigd c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen vergunning, van het gezag, dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend. De vorm dezer opgave wordt door den Minister, met de uitvoering van deze wet belast, vastgesteld. Artikel 27. De opgave, bedoeld in artikel 13, wordt voor fabrieken en werkplaatsen, in werking gebracht vóór het in werking treden van deze wet, verstrekt binnen drie maanden na dat tijdstip. De artikelen 13 en 27 hebben alléén betrekking op de fabrieken en werkplaatsen, bedoeld in artikel 1 der wet. Formulieren van de kennisgeving, overeenkomstig artikel 12 en van de opgave, overeenkomstig de artikelen 13 en 27 voormeld, zijn ter gemeentesecre tarie voor belanghebbenden ter inzage beschikbaar. T h o 1 e n, den 24 Juli 1903. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen op Zaterdag 1 Augustus a.s., des middags ten 12 uur, ten raadhuize aldaar publiek verkoopen TWEE HOOPF.N STRAATMEST. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voor middags van 912 uur. Tholen, den 25 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. Bij Kon besluit van 4 Juli is, ter tegemoet koming in de kosten eener behoorlijke in richting van haar lager onderwijs, en behalve de Rijksbijdrage, een subsidie van f4 801) ver leend aan de gemeenten Krabbeudijke en Kruiningen. POST EN TELEGRAFIE. Met den nieuw in te stellen dienst op 1 Augustus a.s. van Oud-Vossemeer te 5 uur 's morgens zullen niet alleen brieven en verdere stukken verzonden worden naar Tholen, doch ook aan de treinen die te 7,5 en 7,38 sm. van Bergen op Zoom vertrekken. Aan deze echter geene aangeteekende brieven en postpakketten. De heer J. H. Mantz te Tholen deed met goed gevolg examen in den postdienst. De surnumerair bij de Staatsspoorwegen J. N. van West, deed met gunstig gevolg examen voor klerk-telegrafist. en aan de heiligheid van het huwelijk „Ik geloof aan hartstocht, Melstrom, aan vlnchtigen hartstocht en verder aan een wettelijken band, die vaker een keten van ijzer dan een snoer van rozen wordt Je hebt mij gevraagd wat het was, dat mij heelt doen wegzinken tot den toestand waarin je mij ge vonden hebt. Wel, ik kan heel liet ongeluk van mijn leven terugvoeren tot de kleingeestigheid, de ontrouw en het veraad eener vrouw." „Eener vrouw riep Anthony verbaasd. „Ja, mijn jongen -eener vrouw", herhaalde Fosbrooke. „Je denkt zeker, nu mijn haar grijs is geworden en ik den middelbaren leeltijd heb bereikt, dat mijn bloed traag en koud moet vloeien en dat ik afgedaan heb met al de zwakheden en verzoekingen der juigd Maar dat daargelatenDe vrouw die ik bedoel, is niet meer op deze wereld. Zij was zeer schoon, Anthony en zij was miju vrouw voor God en de menschen. Maar zij had mij niet genoeg lief, om volkomen vertrouwen in mij te hebben. Zij trouwde met mij, ik behoef nu niet te ver klaren waarom, maar toen mijn vijanden haar leugens tegen tnij ia het oor bliezen, mij be- Overgegaan van de 2e naar de 3e klasse van het gymnasium te Gouda, F. W. T. van West. Overgegaan van de 2e naar de 3e kl. van het gymnasium te Breda, F. J. van West. Toegelaten tot de le kl. van de H. B. S. te Breda, A. D. van West. LANDBOUW-VEETEELT. Naar men ons van terzijde mededeelde, is aan een landbouwer onder Oud-Vossemeer voor eene koe f 400.geboden, een prijs, waarvoor, boe ongehoord hoog ook, de eigenaar ze niet wilde afstaan, daar hij van het pracht-exemplaar wenscht le (ukkeneen tweede koe is in zijn bezit, die weinig minder van beteekenis is. ST. ANNALAND. Door den dijkraad van den ealamiteusen Suzannapoldcr werd in zijne vergadering van 20 dezer vastgesteld de rekening dienst 1902/3 en wel in ontvang op f3042,825 en in uitgaaf op f4889,52. In het te kort h f 1846,695 is bijgedragen door het Rijk f 1315,32, door de Provincie f657,66, samen f1972,98, zoodat het goed slot bedraagt f 126,285. Aan dijkgeschot is ontvangen f 1581,27 en aan bijdragen van aangrenzende polders f 1367,815. Uitgegeven werdvoor kosten van beheer f 1587,66, andere kosten f 147,27, kosten van zeewering en oeververdediging f2993,625, renten (108,—. IERSEKE. De zangvereeniging Zanglust zal 12 Aug., len kermisdag, een pleizierreis naar Antwerpen per spoor ondernemen. De zang- vereen. Excelsior gaat op denzelfden dag naar Domburg. Tot secretaris van den Varkenshond Voorzorg is benoemd de heer W. Hage, in de plaats van den heer W. Joosse, die bedankte. Mejuffr. F. Baetens alhier is tot onder wijzeres benoemd te Breskens eo te Goes. Laatst- gemelde benoeming heeft zij aangenomen. De heer M. Reijngoudt alhier beweert een uitvinding gedaan te hebben, waardoor ongelukkeu wegens zenuwachtigheid en on handigheid met motorfietsen c-:n automobielen, onmogelijk worden. Hij tracht zijn uitvinding in het buitenland te verkoopen. Zaterdagmiddag omstreeks half 5 outlastte zich hier vlak boven liet dorp een onweershui. De bliksem sloeg op twee plaatsen in, maar veroorzaakte geen schade, dan dat in het eene huis een kat, die onder een kachel lag, gedood werd, bij het andere huis een paar buitenstaande klompen werden verhield. OUD-VOSSEMEER. Met groote moeite en kosten wordt gemeenlijk het varken van den lasterden en schreven dat ons huwelijk ongeldig was, omdat ik reeds aan een andere vrouw was gebonden, die overleden was, toen geloofde zij het, en verliet mij, spoorloos; zij stierf aan het hartzeer, dat zij zich zelve had berokkend. En daarmee, mijn jongen, was ook in mijn leven alle licht uitgedoofd." „Zij moet u dan toch wel hebben liefgehad," bracht Melstrom schuchter in het midden. „Dat deed zij, ja 1 Maar hoe meer ik aan hare liefde voor mij geloofde, des te scherper werd mijn wroeging Die wroeging is het, die mij gemaakt heelt tot hetgeen ik nu ben, de wroeging, die mij levenslang vervolgt en kwelt, ofschoon ik met de hand op het hart verklaren kan dat ik aan haar ongeluk onschuldig was O, o Melstrom, mijn jongen er is maar één middel om kalm en tevreden te zijn. Schuw de vrouwen 1 Zweer liefde en huwelijk af, als valstrikken, die ons mannen met een voor het oog verleidelijk lokaas in het verderf helpen Blijf op jezelven je eigen meester en, zoo niet gelukkig, dan ben je ten minste vrij 1" „Fosbrooke, wat een zwartgallige leer 1" riep de jonge man. „Ge beschouwt bet leven alleen veldarbeider opgefokt en beschouwd als een soort spaarpot, die gedurende de wintermaanden geeft, wat in betere dagen bijeengebracht werd. Wer kelijk geen wonder, dat met angst vernomen wordt, dat de gevreesde „vlekziekte" is uitge broken alhier zijn in het begin der week acht gevallen aangegeven, een getal, dat tot heden (Donderdag) niet vermeerderde en van deze was er maar één gestorven. Het is te hopen, dat het hier bij blijft; ook voor de jeugdige „var kenshond", die zoo gezegend kan werken, zou het te bejammeren zijn, dat ze reeds in wording zulke slagen kreeg. Een reservefonds is voor zoo'n bond onmisbaarhet is te hopen, dat zij, die tot heden niet konden besluiten lid te worden, nu zullen toetreden ook landbouwers kunnen hun steun geven. Zaterdagnamiddag hebben de schoolkin deren zeer opgewekt feest gevierdwat ter consumptie werd aangeboden, liet zich uitstekend smaken en de prijzen uit de tombola, die door het hooge bedrag, dat ontvangen was, heel goed konden zijn, waren boven lof der kinderen. De leverancier, de heer C. M. Stoutjesdijk, die bovendien een zeer hooge reductie gaf op alles, heeft werkelijk eer van zijn werk. Het weer dreigde voortdurend de optocht door het dorp in het water te doen vallen, maar ze kon toch plaats hebben. In school waren de meeste ouders bij het feestje aanwezig. Een woord van lofaan allen, die tot het slagen hebben meegewerkt. Nabij 's Hertogenboseh is het lijk van een man van 61 jaar gevonden, die waarschijnlijk met een stok is doodgeslagen, daar het ernstig aan hoofd en ooren gewond was, vermoedelijk terwijl hij aan den weg zijn boterham zat te eten, want naast het lijk bevonden zich bloed plassen en stukken brood. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, maar tot heden zonder gevolg. Te Oostburg is Maandagavond de laatste tram van Draaibrug naar Breskens ontspoord, doordien een groot varken tusschen de rails liep. De locomotief kwam dwars over de rails en is zwaar beschadigd, zoomede een der personenwagens. De machinist en de reizigers, alsook de conducteur, kwamen allen met den schrik vrij. Na een zwaren arbeid kou Dinsdagmorgen een andere trein naar Breskens vertrekken. De te Rotterdam in omloop zijnde zoo genaamde „vergiftige booneu", welke daar zooveel sensatie hebben verwekt, zijn gebleken groote of mosselboonen te wezen, die gebruikt worden in likeurstokerijen en distilleerderijen tot het aanbrengen van geur. Ook zijn bij de politie gedeponeerd calava- boonen van de Westkust van Afrika, die wel eens vergiftige bestanddeelen bevatten, doch van geen enkel ziektegeval is officieel kennis gegeven. door den donkeren bril van uw eigen teleur stelling. Ge weet blijkbaar niet hoe dubbel ge lukkig, hoe zalig men is in het gezelschap van haar die men liefheeft „Weet ik dat niet Haha, weet ik dal niet lachte Fosbrooke, terwijl hij opnieuw zijn glas ledigde „Mijn beste vriend, ge praat als een jongen, dit nog niets genoten heeft dan zijn eerste kalverliefde Denk je dat ik de liefde niet ken Maar, geloof mij, er is nog wel een ander en duurzamer geluk in het leven. Heb je nooit gehoord vau het leven, waar men den nacht in dag en dag in nacht verkeert, en geniet van zijn vrijheid Dat is sinds twintig jaar mijn koninkrijk, waarin ik zal regeeren tot den dag van mijn dood. Daar heeft men goede, jolige vrienden, daar kent men hartzeer noch zorg Komaan, laat ons op dat goede en gulle leven nog een vollen roemer ledigen 1" „En toch waart ge zooeven van plan, u van dat goede leven voor altoos los te maken. Hoe rijmt dat?" vroeg Melstrom. „O, nu ja 1" riep Fosbrooke, blijkbaar om een antwoord verlegen „de barometer kan niet altoos even hoog staan, de lucht betrekt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1