Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. OESTERS. Ingezonden stukken. Uitslag verkoopingen en aanbestedii| Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. k.g. Ingezonden Mededeelingen. De uitkomsten der ansjovis-yisscherij op de Zuiderzee blijven onbevredigendde buiten- visschers te Enkhuizen zijn weer naar de Noord zee gegaan, terwijl eenige Zuiderzee-vissehers hunne ansjovis-netten hebben opgeborgen en bot' zijn gaan visschen. Te Urk werden aangebracht door 27 viar- tuigen 60 tot 2100 stuks ansjovis, gemiddelde vangst 750 stuks. De ansjovis-vangst in de weeren der Ooster- Schelde was deze week weer bedroevend slecht. Een 50 of 60 stuks per tij mag mooi genoemd worden. Ook haring wordt weinig gevangen. Enkele roggen brachten nog wat geld op. De teelt wordt door de visschers als mislukt beschouwd. 1ERSEKE. De heer A. Th. Plasschaert, eerste onderwijzer aan school I alhier en onderwijzer in de landbouwkunde, heeft twee maanden verlof gevraagd en verkregen tot het bijwonen van een cursus in tuinbouwkunde in het Westland. De heer C. L. Bom (zich noemende C. Bom-Reijngoudt) oesterkweeker alhier, is op de Gentsche tentoonstelling van levensmiddelen, bekroond met een gouden medaille voor zijne inzending, voorstellende den groei der Zeeuwsehe oesters van broedje tot imperiale (alles in natura.) De Heer W. Wagner alhier is op de internationale hondententoonsteling te Amsterdam voor zijn St. Bernhardshond bekroond met een eersten prijs (verguld zilveren medalje) en een specialen prijs (kristallen beker met zilver ge monteerd. OUD-VOSSEMEER. Sedert 1 Mei 11. is wijziging gebracht in den postdienst, maar niet elke verandering is verbetering. De dienst is alleen des avonds een paar uur verlaat, zoodat nu de bode des avonds half negen alhier arriveert, een tijd voor een gemeente als deze met haast uitsluitend arbeidende bevolking veel te laat, want de bestellende bode, die na aankomst eerst de brieven moet sorteeren, gaat circa half tien op ronde en vindt dan reeds aan de eerste deur de beste de mensehen te bed. Alzoo geen verbeteringméér geweuscht was een vroegere morgenbestelling, daar deze eerst circa te één uur geschiedt, en ten tweede een betere ver binding met Holland, daar brieven gepost des avonds na vijf uur eerst deu volgenden dag na den middag uit Tholen worden verzonden. Naar men wil zou in het laatste kunnen voor zien worden, door de morgenpost te acht uren vertrekkende te verzenden met den tram van 9,30 aan het Tholensche veer of aansluiting van dienst te zoeken met den tram te Nieuw- Vosseuieer. (Zie de desbetreffende bekendmaking van den Directeur van het poslkanltor te Tliolen. THOLEN. In de openbare terechtzitting der arrondissementsrechtbank te Zierikzee werd de heer G. M. van Voorthuysen, ontvanger der registratie en domeinen alhier, beëedigd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, ter vervanging van den heer N. van Steenbergen, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend. Het zwanenpaar in onze vest is dezer dagen met een viertal jongen vermeerderd, die bewaakt door de ouden, zich reeds lustig iu het water bewegen. 14 Mei. In de heden alhier gehouden huishoudelijke vergadering van het depart. „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't alge meen waren o. m. ingekomen Verslag over 1902 van „Floralia", den Landbouwcursus, de School voor hand- en bouwkundig teekenen, met de rekening; idem van de Spaarbank, met de mededeeling, dat benoemd is lot kassier de heer M. G. van Stapele, inplaats van Dr. J. M. Boom, die, wegens ongesteldheid, had bedankt. De rekening bedroeg in ontvang t 2787,16, in uitgaaf f27623,276, goed slot alzoo f 247,886. Gedurende het jaar 1902 werd ingebracht f 14.596.90, terugbetaald f 17.117.036, aan rente toegekend f2140.81. Het credit bedroeg op 31 December f108784.766, het debet f72275.73, de reserve of overwinst alzoo f 36.509.036. Voorts de rekening van de Begralenisbus, be dragende in ontvang f 1861,90, in uitgaaf f 1200.30, goed slot alzoo f661,60. Uit de in gezonden dubbeltallen werden benoemdals bestuursleden de hh. P. Laban, voorzitter en Dr. J. M. Boom, beiden altredend, en als leden der commissie de hh. A. de Korte, C. J. Greep, W. Vermeulen, altredende leden, be nevens de heer C. A. Avé. De begrooting van het depart. voor het dienst jaar 1903/4 werd vastgesteld in ontvang en iu uitgaaf op f 686.826. De volgende subsidiën werden toegekend: Nutsbibliotheek f70. Pluralia f 40.Concordia f 80. Schoolbiblo- theek f 25.School voor hand- en bouwk. teekenen f 125.Land- of tuiubouwonderwijs f 50.benevens aan de Gymnastiekvereeniging „Olympia" een toelage ad f 35. Ter voorzieniug in de vacatures, ontstaande op 1 Juli a. s. door het aftreden volgens rooster van de heeren G. M. van Voorthuijzen, penning meester en B. A. Overman, berden niet her kiesbaar, werden gekozen de heeren C. A. 11. Wagtho, als penningmeester en A. Avé. Ten slotte werd benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Amsterdam de heer I. van Gorsel, voorzitter en tot diens plaats vervangers de hh. B. A. Overman eu P. Laban. „Naar Apeldoorn", Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn, heefl dit jaar iu eeu oplage van 70.000 stuks wederom een prachtige Geïll. circulaire doen drukken, om door verspreiding daarvan de aandacht op de Parel der Veluwe te doen vestigen. Op de voorzijde prijken fraaie afbeeldingen der gemeente en omstreken, o. m. de Kouinkl. H. B. S., Kouinkl. paleis't Loo, de Gedenknaald, de beroemde Echoput te Hoog-Soeren, enz., terwijl de achterzijde een aanbeveling vermeldt om Apeldoorn als vast of tijdelijk verblijf te kiezen. De Secretaris der afd. Reclame, üorpstr. 542, is gaarne bereid meerdere inlichtingen te ver schaffen en zijn op aanvrage meerdere circulaires kosteloos verkrijgbaar. Aangaande de treurige moordgeschiedenis te Kuitaart wordt nader gemeld dat de jonge vrouw overleden is zonder een enkel woord ge sproken te hebben. Ook de vrouw van Koole gaat steeds achteruit, zij blijft buiten kennis haar dood wordt elk oogenblik verwacht. Koole zelf brengt nu en dan eenige onsamen hangende woorden uit en ijlt voortdurend. Naar beweert wordt, moet de verhouding tusschen de lamilieleden onderling reeds jaren lang veel te wenschen hebben overgelaten en kwamen zelfs nu en dan vechtpartijen voor. Volgens de laatste berichten is Koole ook reeds overleden, zouder iets naders te hebben verklaard, daar hij telkens verward in zijn denkbeelden was. Op verzwarende verklaringen van de dienst bode is Salotnon, de zoon van Koole en echt genoot van de jonge vrouw, gearresteerd, zij beweerde dat hij vroeger reeds bedreigingen tegen zijn vader uitte. Zrijn vei klaringen luiden zeer vreemd. Het onderzoek wordt voortgezet. Door zijn gevangenneming is er grond voor liet vermoeden dat hij zijn eigen vrouw, vader en moeder vermoord heeft. Het is te hopen dat het der justitie moge gelukken, zoo spoedig mogelijk eenig meerder licht in deze zaak te ontsteken. Is Bal. Koole schuldig dan is het onmogelijk den wreedaard naar belmoren te straffen, doch blijkt hij daar entegen onschuldig te zijn aan deze vreeselijkste aller misdaden, dan zal zeker ieder diep medelijden hebben met den man, die zijn naaste bloed verwanten op zulk een gruwehjken wijze heeft zien weggerukt. Het spreekt van zelf dat in verband met deze treurige geschiedenis allerlei verhalen de- ronde doen. Vreemd komt het menigeen voor, dat van de hagelkorels, waarmede op den nu gearresteerde zou zijn geschoten, nergens een spoor "is te vinden, niettegenstaande daarnaar het meest nauwkeurige onderzoek is ingesteld, er zelfs in de richting, waar het schot gevallen zou moeten zijn, boouieu staan, terwijl het niet minder verwondering baart dat de gruweldaad is verricht met op de hofstede zelf behoorende voorwerpen, waar een inbreker toch gewoonlijk wel zelf voor der noodige werktuigen zorgt om zijn slag te slaan. Laatste beticht. Tegen den gearresteerden Salomon Koole zijn zeer ernstige bezwaren gerezen, doch hij blijft halsstarig ontkennen zich aan de gruwel daad schuldig te hebben gemaakt. Dat er tustchen de dienstbode, die bezwarende verklaring aflegde, en den verdachte intieme verhoudingen hebben bestaan, staat vast en kan dit ook een der drijfveeren voor de misdaad geweest zijn. Nog kan gemeld worden, dat de familie zoowel als de publieke opinie, den gearresteerde voor den dader houdt. De ramp in den Kethelpolder is' weer verergerd, want weder heeft eer. verzakking plaatsgehad, waaruit blijkt, dat de zakken zand, voor de dichtmaking van het gat gebruikt, te zwaar zijn voor den ondergrond. Blijven de verzakkingen aanhouden, dan zal men waarschijnlijk overgaan tot het afdammen van de poldervaart, teneinde zich ten volle op de hoogte te kunnen stellen van den gronds- toestaud van dat gedeelte der vaart. Versterking van den ondergrond sehijut in alle opzichten noodig. De llargweg heeft veel te lijdenhet water staat steeds hoog tegen den weg. Men vreest, dat hij niet lang een dergelijken hoogen water stand zal kunnen keeren. Voor de geleden schade zijn reeds vele giften ingekomen. Uit de peilingen op het gezonken schip Louise, bij Walsoorden is gebleken, dat schip en lading geheel verloren zijn. De assurantie- maatschappij heeft van het lichten afgezien. De mast en eenige luiken zijn te Walsoorden aan wal gebracht. Te Rosendaal is een vijftienjarig meisje aan bloedvergiftiging overleden. Zij had een wondje aan het been, hetwelk in aanraking kwam inet nieuwe gekleurde kousen, waarop het been geweldig opzwol en bloed vergiftiging het gevolg was. LANDBOUW-VEETEELT. Tal van landbouwers hebben in het eiland een onderzoek ingesteld naar den toestand van de aard appels, die voor het nieuwe gewas gepoot zijn en algemeen is men van gevoelen, dat de toekomst voor dit gewas algemeen treurig is. Gausche akkers zgn bezet met „gerotte" aardappelen, waarvan dus niets terecht komt. Het is vrij laat om opnieuw te poten en bovendien kan men nergens tneer zetgoed ver krijgen. Ken aantal personen zal bruine bootten in de plaats zaaien, maar ook deze zijn kwaad krijgs, daar men per 5 L. f 1.moet betalen. Het laatste gewas is hoog opgetoopen en hoewel de voorraad niet beduidend meer is, kunnen enkelen nog van deze markt proiiteeren. THOLEN. Nu de verzending zoo goed als ge ëindigd is, is men hier begonnen met „verzaaien", d. w. z. do vaartuigen brengen de oesiertjes en schelpen van de natuur-perceelen aan den wal, waarna deze uitgezocht, gesorteerd en wederom naar gelang d.r grootte op velschillende perceelen worden teruggezaaid. Een en ander verschalt aan velen zoo doende weer werk. Het is nu maar te hopen, dat het een goede „gelegentheit" blijlt, dan is er voor den arbeider nog wat te verdienen, vooral nu er iu den landbouw zoo goed als niets te doen is. Hoe jammer zou het toch zijn, wanneer de oester- industrie op den duur zou moeten verdwijnen. VERGADERING van den GEMEENTERAAD van IERSEKE op Donderdag 14 Mei 1903, des avonds 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de hh. Polder man, Sauer, Saudee, Hartog en Wesdorp. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige verg. onveranderd goed gekeurd. Ingekomen van de hh. S. E. de Jong en M. de Waard, bericht, dat zij hunne benoeming tot lid der Commissie van School verzuim aan nemen. Dit college is daardoor voltallig. P. v. d. Endt, Cz. vraagt afschrijving van schoolgeld van 1 April tot 31 Dec. 19U3 voor een kind, dat 1 April de school heelt verlaten. Daar het schoolgeldjaar met 1 April begint, is adressant voor bedoeld kind niet aangeslagen en dus zijn verzoek overtollig. Vastgesteld wordt het kohier voor de schoul- geldhelhng 1963/4, met 226 aangeslageuen, samen f 1552.56 Eveneens dat voor de hondenbelasting, met 64 honden, samen f 187,56. Het Dag. Best. heeft van het Bestuur der Breede Watering bewesten lerseke mededeeling ontvangen, dat gelden zijn uitgetrokken tot het verharden met grint van eenige wegeu thans iu onderhoud bij de gemeente. Daar onder behoort de Steeweg over een lengte van 666 M. Het Bestuur vraagt of de Raad bereid is het beheer en onderhoud van dien weg aan het Waterschap over te dragen. B. en W. hebben, zoo zegt de voorz., dit voorstel met belangstelling en waardeering ont vangen, hoewel zij het vreemd vinden, dat be gonnen wordt niet met den slechtsteu maar met den besten weg. Om nadere inlichtingen gevraagd, heeft het Bestuur geantwoord, dat eerst de wegen verbeterd zullen worden, die de hofsteden met de hoofdwegen verbinden. Verder dat, na van Ged. St. machtiging tot de over name verkregen te hebben, een ontwerp over eenkomst met de gemeenten zal worden op gemaakt, dat hoofdzakelijk zal bevatten, dat het Waterschap de wegen in beheer en onder houd overneemt. De voorz. vindt dit antwoord niet zeer duide lijk, maar hij heeft toch de overtuiging ge kregen, dat geen bezwarende voorwaarden gesteld zullen worden, waarom B. en W. voorstellen het aanbod aan te nemen. Aangenomen met algemeene stemmen. Nu komt in behandeling een voorstel tot af- en overschrijving in en beschikking over den post van onvoorziene uitgaven van de begrooting 1962, en zulks ter zake van het volgende Te Veldwijk is eene Ierseksche krankzinnige, die op kosten der gemeente wordt verpleegd, behalve dat de familie f 30 voor kleedgeld bij draagt. Nu komen rijk en provincie, die de gemeente subsidieeren, van die f 36 hun even redig aandeel eischen over 2 jaar, nam. de provincie f9,546 eu het rijk f 3,ö36 per jaar. Om daaraan te voldoen is bedoeld voorstel noodig. Het wordt aangenomen met alg. st. Daarna wordt een stembureau benoemd voor de as. raadsverkiezing. Benoemd wordeu de hh. vau Haruielen, Schipper (leden), de Schipper, Polderman (plaatsverv. leden), V. d. Burght (5 uren-lid) en Sauer (plaatsverv.) Tot leden der commissie ter behandeling van bezwaarschriften tegen den hoofd, omslag worden benoemd de hh, Sauer, Polderman en Wesdorp (dezelfde van verleden jaar.) Daarna wordt de vergadering gesloten. (Builen verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur l Naar aanleiding van liet ingezonden stukje in Uwe voorlaatst verschenen courant, wenschte ik ook het volgende onder de aandacht van het Thoolsche publiek te brengen, vooral omdat de inzender van genoemd stukje, als leek op de onverantwoordelijke handelwijze der Thoolsche bakkers durft wijzen. Zouden zij, de bakkers, wanneer waarlijk onze vlug- stroomende rivier zóó met vuil besmet was, zoo publiek hun benoodigd water daaruit durven halen P üm vooral alleen voor een kleine besparing van zout bij alle weer en ontij ook nog een kou op don hals te halen P Neen, juist brood met zout water bereid heeft veel heerijker smaak, getuigende alleen do vreemdelingen die hier aan don wal komou, dat zij haast nergens beter brood kunnen bekomen. En vooral behoudt het veel langer zijne malschheid ou voorkomt iu de warme zomerdagen het veel te gauw zoet worden. (Zuur wordel^^^j,, de meeste Tholenaars). En hoe kwam het,*® W( in het jaar '79 haast geen goed brood tij'e n was, wegens de wakheid der tarwe, er r 't gebruik van zout water nog iets van tef en v, was? En hoe zouden de schippers het weljn jeze die liefst voor een gehoele week hun eigeftz®n eeva meenemen, wanneer hun brood niet met zoïSv00j e bereid was? Geen enkele der collega's zoif tvane< zomerdag twee dagen voor durven instaan.!0 do onzuiverheid van ons rivierwater verder houd maar eens een emmer wolwater er I zout water zal het ver in helderheid winnl wat komt er niet voor vuil in onze regeul door vogels of katten daarop gebracht. Of T inz. soms ieder Thoolsch huisgezin een schenken, dan kan ook de gezondhoidscol zich daarbuiten houden. En vertrouwen inz. bij de a.s. warme zomerdagen toch zei niet in de rivier zal gaan baden, hij mock" eens in dat vuile water verdwalen. Laat hot Thoolsche publiek zich dan lievi verklaren of ze hun brood al of niet metl water wenschen bereid te zien. Voor wie cl wenschen is spoedig ander water gereed geuA ^oet i U dank zeggende voor de welwillende ol tc y^i dezer regelen, Faan hé Een Thoolsche bakker.,e dantc Tholen, 14 Mei 1903. «aaneen had zi bien. f Door Burgemeester en Wethouders der Tholen werd Zaterdag 9 Mei 11. publiek aanbel Het verrichter, van eenige herstellingen stadhuistoren en den kerktoren. Ingeschreven werl de hh.J. C. Gelderblom, f 2540.OJ- Greep,tl W. J. Walpot, 1 2508,terwijl door den heer J.| hout werd ingeschreven alleen voor het herstel!» den kerktoren 1 987. Aan den laagsten inschrijver van het geheelI werk gegund. Het onderhoud en verbeteren der waterkeel werken aan dén calamiteuzen Vlietepolder, ovl dienst 1903/4 werd bij de gisteren te Wissenf gehouden aanbesteding gegund aan den hej Kleppe te Scherpenisse, voor f7222. Door het bestuur der vereeniging Landbouw eo| teelt" te Wolfaartsdijk is eene uitnoodiging aan de coöperatieve Landbouw vereenigingen in Zei tot bijwouing eener vergadering in „De Prinal Oranje'7 te Goes op 23 Mei a. s., teneinde van gel ten te wisselen over de oprichting eener coöperal kunstmestfabriek. 13 Mei. Ten overstaan van notaris N. vau bergen te Tholen, werden heden te Poortvliet verzoeke van de erfgenamen van I. Hage, Izi gezet Perceel 1 le deel. Ongeveer 68.01 Aren b land in Klapshoek te Poortvliet door J. van aldaar voor f505. Perceel I 2e deel. Ongeveer 91.89 Are b( land aldaar door J. Joppe te Tholen voor f 53 Perceel II. 40.50 Are bouwland en zijkantw Scherpenisse in Papenhoek door Chr. van der SI te Poortvliet voor f 400. Perceel III le deel. Ongeveer 59 c.A. weil aldaar in Broekhoek door P. Ileijboer te Poort* voor f 390. Perceel III 2e doel. 1.04.30 Hectare weiland daar door J. van As voornoemd voor f280.—, De prijzen zijn per 39.24 Are. d e ud-Po Am nen e en Gem. IERSEKE van 814 Mei 1903. Ondertrouwd Marinus Staal, 29 j. jm, Yerseke en Maria Fossen, 21 j. jd. te Wemelt! in Jozias de Koeijer, 22 j. jm. en Marina Franc Zuidweg, 22 j. jd. Getrouwd: Willem Schuijs, 29 j. jm. te M delburg en Jannetje Zuijdwegt. 24 j. jd. te Yerse Geboren: Jozina Johanna, dv. Cornelis Damme en Francina Nieuwenhuize. Overleden: Pieter Verschuure, 73 j. wed van Neeltje Nieuwenhuize, eohtgeuoot van Pieterne Ferdinandusse. ind PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. lerseke. Voorm. 9l/i u eni 2 u. Ds. Paauwe Geref. Gem. Voorm. 9Va u. en nam. 2 u. Koppe, nm. 5'/i u. ouderling Schipper. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/i u., nam. 2 u. en u. Ds. Post. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. 1 en 5 de heer P. Ingelse te Middelburg. HEMEL VAAKTSDAG, Ned. Herv. Gem. Als Zondag. Vr. Ev. Gem. idem. Ger. Gem. Geen dienst. Oud. Ger. Gem. idem. Boter fö,45 per 1/1 16 Mei 1963. THOLEN. Eieren t" 2,7 5. Rotterdam eieren f 2,65. j Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Staveuisse: f 6,626 per K.G. Posterijen Kantoor te Tholen. De Directeur van het Postkantoor te Thole maakt bekend, dat, te rekenen van 20 Mei a.i te 9.10 voormiddags een post verzonden zé worden in de richting van Bergen op Zoom De kracht eener vrouw. Iemand heelt gezegd „de kracht eener vrou"! bevindt zich in hare zwakte. „Alle vrouwen zü°l zwak. Zij hebben evenwel een zeer smartvolle» roeping. Zij geven het leven en den meesten tjjï ten koste van hunne eigen krachten. En vooral| een ziekte, waaraan zoovele vrouwen te lyden hebben, is zeker wel de maagziekte, en wanneer de maag( slecht werkt, spreekt het vanzelf, dat de opgever*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 2