/I :NE,fj. 937. Zaterdag 16 Mei 1903. Twintigste jaargang. a d EN J. M. C. POT, FEUILLETON. ELZA. mi s, I suwioh lit nummer bestaat uit 2 bladen. Pnblicatiën. BINNENLAND. ONDERWIJS. VIS SC II EIt IJ. Hl.) OUVM. en i. THOOLSC i ruim 14 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, it. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. „oor het buitenland 90 cents. I0R17 Ingezonden stukken, enz. wordon uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan m bureau te T h o i e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. COURANT, htluiN iu oiMtlt, Muon, ai UITGEVER: Tioles. Advertcutiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. fIJK. am. len. "v1 nii GE- van )tten voor odel orm, iaat- Pot idel, per lgt: voor C. veel Icing llen van »nd- leoft dit leze «c- NATIONALE MILITIE. Onderzoek van verlofgangers. ftgemeester en 'Wethouders der gemeente Tholen n bekend, dat het onderzoek van alle in deze jente gevestigde verlofgangers der Militie te land worden gehouden in het gemeentehuis alhier op ndag, den 15 Juni aanstaande, des voormiddags uren. dat onderzoek behoeft niet te worden deel- nen door verlofgangers, die in het loopende jaar vóór ilden d.ig uit anderen hoefde dan krachtens art. of art. 131 der Militiewet 1901 d.i. voorslraf de wapenen zijn geweest verlofgangers, die bestemd zijn om in hot loo- jaar krachtens art. 108, art 109 of art. 111 enoeinde wet onder de wapenen te worden ge- in verlofgangers, die krachtens de derde zinsnede art. 123 dier wet van het bijwonen \an het jrzoek zijn vrijgesteld, en verlofgangers, aan wie krachtens artikel 99 het Koninklijk besluit van 2 December 1901 rgund het onderzoek in November of December het loopende jaar te ondergaan, iog worden de verlofgangers uitdrukkelijk op- ;zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bij- ere kennisgeving hen niet ontheft van hunne lichting tot deelneming aan het onderzoek, maar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als js geldt, dat de verlofganger behoorlijk is op- epenterwijl, ingeval ziekte of gebreken de op- mochten verhinderen, daarvan moet blijken overlegging van een gezegelde en gelegaliseerde leskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring ifgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan behoort, ter Gemeentesecretarie worden inge- :rd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband een vorig onderzoek als hier bedoeld, door zelfden geneeskundige reeds een verklaring is ereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring "den volstaan. holen, den 16 Mei 1903. f 1. 93 KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ken bekend, dat de op den 22sten Maart 11. itgestelde kiezerslijst voor het jaar 19031904, ►als dezo thans luidt, van heden tot den 15den si van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens jzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en iteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de crelarie der gemeente ter inzage nedergelegd en afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, rkrijgbaar. Tholen, den 15 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. M. BOOM fd. Burgemeester 1*. LABAN, Secretaris. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis ingezetenen, dat de eerste rondreis tot het op- Episode uit den Eransch-Duitschen oorlog. 5) Een half uur later was de voorzaal van Bressae et tooneel eener samenkomst, die de oude turen van het kasteel en de portretten der eharnaste ridders welke er aan prijkten, moeten ïbben bijgewoond met een verbazing, zooals U in geheel hun bestaan nog nooit ondervonden adden. De hertog de Bressae in het zwart ge leed, stond met zijn dochter aan zijn zijde ,oor een tafel waarop eeuige sleutels lagen, chter hem waren in een halven cirkel de edienden geschaard, en tegenover deze groep ^erdrong zich een menigte in 't oog vallend gekleede Pruisische officieren, met ijzeren sporen «n zware sabels, rinkelend op het marmer van den ingelegden vloer. Het gelaat dezer officieren [pad eenige sporen van onrust vertoond, terwijl f'j het kasteel naderden. Zij waren niet zeker nemen van alle terreins-veranderingen, die eene wij ziging in de kadastrale stukken tengevolge hebben, door den Landmeter van het Kadaster is bepaald op het eind dezer of het begin der volgende maand. Tholen. den 16 Mei 1903. De fd. Burgemeesfer, J. M. BOOM. 'Op 19 Mei aanstaande zal te Sc/ierpenisse een Rijkstelephoonkantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensttijd is geregeld alsvolgt Op werkdagen van 8.30 voorin, tot 12.30 namiddag, 3 tot 4 en 5 tot 7 uur namiddag. Op feestdagen van 7.30 tot 8.30 uur voor middag (Greenwichtijd) Des Zondags zal het kantoor gesloten zijn. De Minister van Oorlog heeft ter algemeene kennis gebracht het Koninklijke besluit van 9 Mei 1903, waarbij de miliciens der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten infanterie en het corps genietroepen, worden geacht de herhalingsoefeningen, waartoe zij soc- cessivelijk in 1903 en 19U4 zouden worden op geroepen, te hebben vervuld. De heer J. P. Vlekke, directeur der suiker- tabriek te Oud-Gastel is Donderdag overleden. In den loop der volgende maand zullen een tachtigtal leerlingen van de hoogste klassen der openbare school te Oud-Vossemeer een school reisje maken naar Vlissingen, waarvoor sedert ongeveer negen maanden, door die leerlingen is gespaard. Zij zelf hebben in dien tijd ruim f 100,bijeengebracht, terwijl bij eene open bare uitvoering van eene kinder-cantate door genoemde leerlingen ongeveer f 30,werd ge collecteerd. Daar niet alle leerlingen zooveel konden geven, dat het benoodigde geld voor hen in dien tijd werd bijeengegaard, zullen de ouderwijzers trachten op andere wijze daarin te voorzien. Men rekent ongeveer f 175 noodig te hebben. Zoowel door de meeste ouders, als door de leerlingen zelf, wordt deze vreugdedag verlangend tegemoet gezien. Men deelt ons mede In de laatste vergadering der afd. „Tolen" van het N. O. G. werd ter sprake gebracht het houden van eene feestelijke algemeene jaarver gadering, eene vergadering die zich weleer kenmerkte door den jovialen geest welke er ge meenlijk heerschte en bijna alle onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement eens bijeengebracht, waar oude kennissen ontmoet, nieuwe gemaakt werden. In de laatste jaren is hierin evenwel verandering gekomen, door welke oorzaken dan ook, en men meende nu, dat het hoog noodig is, dat weer op de oude wijze van de ontvangst die hun te beurt zou vallen, en ofschoon ze geheel in staat en voorbereid waren om onvriendelijkheid of eenigen anderen vorm van actieven of passieven tegenstand te beantwoorden, zooals het behoorde, wilden zij natuurlijk liever dat hunne verhouding tegenover een man als de hertog de Bressae, zoo weinig mogelijk door onaangename voorvallen geken merkt zou worden. En hierin werden zij niet teleurgesteld. De hertog boog hoffelijk voor hen, en dit werd beantwoord door dien bijzonder stijven doch niet onbevalligen groet, die in het Pruisisch leger gebruikelijk is. Toen zeide hij tot hen in hunne eigen taal en met een stem, die, alles in aanmerking genomen, slechts een weinig beefde „Heeren, de oorlogskans heeft u als gebieders doen binnentreden in een huis, waar ik u onder andere omstandigheden, gaarne als gasten zou ontvangen hebben. »Ik zal u," ging de hertog voort, „niet dikwijls lastig vallen met mijn tegenwoordigheid, want mijn dochter en ik zullen ons ophouden in onze eigene vertrekken, maar het overige van het huis is het uwe. Mijn hofmeester heeft bevel uwe orders op te volgen, en zal u deze wordt vergaderd. Men zal trachten algemeene deelneming te verkrijgen, ook van de onderwijzers uit Noord-Beveland, en dan Vlissingen als plaats van samenkomst kiezen. De nadere regeling is overgelaten aan het Bestuur der afd. in overleg met den heer arrondissements-schoolopziener. De 17e-jaarvergadering der vereeniging ter bevordering van de Nederlaudsche Visscherij werd deze week te Amsterdam gehouden, onder leiding van den voorzitter den heer T. A. O. de Ridder, burgemeester van Katwijk. In zijne openingsrede besprak de voorzitter o. m. de mingunstige resultaten der visscherij in 't algemeen en den treurigtn toestand van den oesterhandel; deze toch heeft zwaar te lijden van de schadelijke gevolgen, die men in Engeland bij het gebruik van Zeeuwsche oesters zou ondervonden hebben. Spr. protesteerde met kracht tegen het in ver denking brengen van de Nederlandsche oester; onze oesters, zeide hij, zijn allen afkomstig uit frisch, zuiver zeewater en kunnen derhalve geen typhuskiemen medevoeren (wel, als men ze in Engeland bij een privaat bewaart, zooals bij een hotelhouder in Engeland geconstateerd is). De voorzitter herinnerde voorts aan de welgeslaagde visscherij-tentoonstelling te Katwijk en ten slotte dankte hij der vergadering voor het ruim zeventien jaren lang in hem, als voorzitter der vereeniging gesteld vertrouwen, daarbij in over weging gevende, in zijnen plaats een jongen man te kiezen, die zich geheel aan de belangen der vereeniging zal wijden. Een hartelijk woord sprak de heer De Ridder, ter nagedachtenis van wijlen Hein Tuyp te Volendam, die gedurende zijn gansehe leven, het echte type van een Ne- derlandschen visscherman heeft bewaard. De aan wezigen verhieven zich ter eere zijner nage dachtenis, van hunne zetels. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren T. A. O. de Ridder, G. Dirkzwager, C. J. B. Mijnssen, II. J. H. Modderman en G. G. V. L. van Zuijlen, werden herkozen. De heer De Ridder getroostte zich ten slotte, de vernieuwing van zijn mandaat. In de plaats van wijlen inr. D. P. H. Aberson werd in het hoofdbestuur gekozen de heer J. Meesters te Steenwijk. Behandeld werd een voorstel van het hoofd bestuur om drie door het hoofdbestuur aan te wijzen vakkundige ansjovisvisschers, zitting te doen verkrijgen in eene commissie van ansjo- viszouters, die de ansjovisprijzen vaststelt. Deze drie leden zullen dan gekozen worden uit de Lemmer, Urk en Enkhuizen, met plaatsvervan gers uit Marken, Huizen en Stavoren. Het voorstel heeft ten doel, enkele grieven der vis- schers tegen de wijze waarop de prijs wordt gezet en tegen afwijkingen, die zich daarbij plegen voor te doen, weg te nemen. sleutels overhandigen. Deze sleutel (en hij nam er een uit zijn zak) is van een verzameling erfstukken. Gij zult mij veroorloven, generaal, die aan u persoonlijk ter hand te stellen." En een stap voorwaarts gaande, gaf hij hem aan den hoofdofficier, die hem een of tweemaal ronddraaide in zijn handen, een kleur kreeg, maar eindelijk in den zak stak. Terwijl dit tooneel voorviel had men een speld kunnen hooren vallen. Toen gaf de hertog zijn dochter den arm en richtte zich naar de deur, terwijl de officieren rechts en links in twee rijen gingen staan en de hand aan hunne helmen brachten. Maar toen zij juist op den drempel waren gekomen, verliet een der officieren de rij, nara een zakdoek op die op de tafel was blijven liggen, en freule de Bressae achterna ijlende, zei hij in het Frauseh „Gij hebt uw zakdoek vergeten, freule." Zij boog het hoofd als dankbetuiging en herkende detizellden officier, dien zij 's morgens gezien had. Zijn gelaat had ook dezelfde uit drukking, die haar toen had mishaagd. Maar nu mishaagde die haar niet, want terwijl zij stilstond om den zakdoek uit zijn hand aan te nemen, zag zij dat die hand beefde en tranen in zijn oogen stonden. (Wordt vervolgd). Het voorstel werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Vóór de pauze herdacht de voorzitter nog met een enkel woord de verdiensten van wijlen mr. D. P. H. Aberson, die met den heer Tuyp tot de oprichters der vereeniging heeft behoord. Na de pauze werd voorzien in de vacature, ontstaan in het hoofdbestuur, door het overlijden van den heer Tuyp. Gekozen werd de heer L. Spaanders te Volendam. Bij de vaststelling der begrooting werd geklaagd over gemis aan evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven. De secretaris en de hoofdbestuur ders hebben zich reeds getroost hun salaris en een deel der vergoeding van reiskosten op te offeren. Het hoofdbestuur heeft, daar de ver eeniging er toe zou moeten komen, hare werk zaamheden aanmerkelijk te beperken, zich tot de regeering gewend met het verzoek, op de staatsbegrooting voor 1904 een post van f 2500 uit te trekken als rijkssubside ten bate der ver eeniging. Daarna werd behandeld een voorstel van de afdeeiing Amsterdam. Deze afdeeling wil het hoofdbestuur gemachtigd zien, de regeering te wijzen op de waarde van het poten van jonge zalm in den Rijn hier te lande, boven het poten in den Boven Rijn in Duitschiand en teven» wil zij het hoofdbestuur zien opgedragen, bij de regeering aan te dringen op een vertoog bij de Duitsche regeering, aangaande het wegvangen van jonge, uitgezette zalmpjes in den Boven-Rijn. Het hoofdbestuur heeft, zich aansluitend bij het oordeel eener commissie, een ongunstig praeadvies op dit voorstel uitgebracht. Veel wordt hierover gediscussieerd eu het voorstel van de afdeeling Amsterdam aldus gewijzigd aangenomen: „Het hoofdbestuur vestige de aandacht der regeering op de waarde van jonge zalm, ook aan den Beneden-Rijn en verzoeke der regeering een onderzoek te doen instellen door een deskundige commissie" en voorts zal men der regeering verzoeken, de Duitsche regeering uit te noodigen, maatregelen te nemen, om het wegvangen van jonge in den Boven-Rijn uitgezette zalmen, tegen te gaan. Men brengt b.v. te Cublenz de uitgezette jonge zalm als forel in de hotels op tafel. Op voorstel der afd. Urk werd besloten, den minister te verzoeken, een mistsignaal aan te brengen op het Westerhoofd der haven van het eiland. Men zal aansturen op het instellen van diploma's voor stuurlieden bij de visscherij. Daarmede wordt niet slechts beoogd de stuur manskunst, maar ook het bijbrengen van betere kennis omtrent de voorschriften voor het uit wijken op zee, de kustvuren, enz. Het hoofd bestuur werd gemachtigd, eene commissie te be noemen, tot het ontwerpen van voorstellen, re gelende het visschen in de Zuiderzee. Ten slotte wordt bepaald, dat de eerstvolgende jaarvergadering wederom te Amsterdam zal worden gehouden. THOLEN. Maandag vertrokken wederom een 10-tal vaartuigeu van hier naar de Zuiderzee om mosselzaad en halfwas. Het resultaat is tot heden nog treurig. Handel ook slap. In de haven van Philippine gaan bij het lossen en spoelen van mosselen vele daarvan verloren. Tot 1 Mei j.1. stond het iedereen vrij die op te visschen of bij laag water op te rapen. Sedert echter heeft het gemeentebestuur het recht tot het oprapen van die mosselen verpacht. Velen in de gemeente zijn evenwel van meening, dat de Raad geen recht op die mosselen heeft en door die verpachting buiten zijne gevoegdheid gegaan is. Twee visschers hebben zich nu met opzet door de Rijkspolitie laten bekeuren, teneinde eene rechterlijke beslissing uit te lokken. ANSJOVIS. Donderdag werden aangevoerd te Andijk door 29 vaartuigen 100 tot 400 stuksgemiddelde vangst 250 stuks; te Volendam door 30vaartuigen 50 tot 1400 stuks te Enkhuizen door 28 vaar tuigen 135 tot 2200 stuksgemiddelde vangst 700 stuks; te Stavoren door 13 vaartuigen tot 900 stuks; gemiddelde vangst 400 stuks.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1