Uitslag YISSCHEKIJ. OESTERS. Ingezonden stukken Uitslag verkoopingen en aanbested Burgerlijke Stand Gisterenavond is, naar aan de N. R. crt. wordt geseind, een moordaanslag gepleegd in het grand théatre Van Lier. Plotseling werd het publiek opgeschrikt door het knallen van twee schoten, gelost door een heer op het balkon, die een revolver richtte op eene dame. De. eerste kogel, een schampschot, veroorzaakte slechts een brandwond aan de wang, de tweede kogel bleek onder het rechteroor te zijn door gedrongen. Zij werd dadelijk in de koffiekamer gedragen, waar onmiddellijk door drie genees kundigen een eerste verband werd gelegd. De wond werd door hen niet als levensgevaarlijk beschouwd. De getroffene bleek te zijn Josephine Anjelier en de dader zekeren Van Ingen, tabaks handelaar, beiden te Amsterdam woonachtig. Nadat hij de schoten gelost had, riep hij „zij heeft 't aan mij verdiendDoor de naast hem zittenden op den grond geworpen, werd hij door andereu uit de loge gesleurd en kon slechts met moeite tegen de woede van het publiek worden beschermd. De getroffene werd zoo spoedig mogelijk per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Zij had het bewustzijn behouden, maar kreunde van de pijn. Natuurlijk heerschle groote ontsteltenis in den schouwburg. Men liet terstond het scherm zak ken en het publiek ontruimde de zaal, onder het roepen van „moord 1" Gelukkig hadden hierbij geen ongelukken plaats. Te Rotterdam, station Beurs, werd Dinsdag avond plotseling een heer uit Breda ongesteld, zoozelfs dat hij niet huiswaarts kon keeren, maar naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden te zijn. In het gebouw Tivoli aldaar viel op een der bovenzalen van het gebouw een gaskroon met geweldigen slag naar beneden, juist toen het publiek de zaal verlaten had, waar een muziek uitvoering gegeven werd. Door spoedige hulp werden ongelukken voorkomen. Tegen Uitebogaard, die reeds herhaaldelijk door de justitie werd gehoord als verdacht van den moord, eenige jaren geleden op een be jaarden man en diens huishoudster te Berkel gepleegd, i3 thans te dezer zake een bevel tot gevangenneming verleend. De verdachte zou Dinsdag uit de strafgevangenis te Scheveningen zijn ontslagen, waar hij uit anderen hoofde een straf van vier jaar gevangenis onderging. Hij is weder gearresteerd. De laatste trein naar Leiden werd nabij Voorschoten plotseling tot stilstand gebracht door het trekken aan de noodrem. Bij onderzoek in den coupé, waar dit geschied was, zag de conducteur een heer levenloos uitgestrekt op den grond liggen. Te Leiden werd eene beroerte geconstateerd. Blijkbaar had hij in zijne be nauwdheid nog de noodrem overgehaald. Een Scheveningsch paartje kreeg op de wandeling een woordenwisseling, waarop zij bij de Nieuwe brug in,het water sprong. De minnaar was te beteuterd om iets tot haar redding te doen. Een gezelschap wielrijdende dames en een heer kwam aan en hoorde wat geschied was. De heer stapte af en wist met behulp van een schipper de wanhopige nog levend op den kant te brengen. De drenkelinge werd daarna per politiebrancard naar de ouderlijke woning ge bracht. Kort daarna werd de vroedvrouw ont boden en bracht de geredde vrouw een wel geschapen dochter ter wereld. Kaar omstandig heden zijn moeder en kind welvarend. De groote jamfabriek, die verleden jaar te Princenhage werd gebouwd en ruim f 1UO.OOO kostte, zal nog deze maand in publieke veiling komen. Te 's-Hertogenbo9ch heeft zich een onder officier, wien 8 dagen arrest was opgelegd, een kogel door het hoold gejaagd. Hij stond als zeer gunstig bekend, maar hij schijnt een officier beleedigd te hebben, waardoor hij de stral ontving. Voor hij tot zijn wanhopige daad overging, heeft hij nog een brief aan de Koningin en den minister van oorlog verzonden. tegen zichzelf beschermd door de klassen, die opvoeding en godsdienst bezitten." Ditmaal nam het gelaat van den markies een eenigszins droevige uitdrukking aan." Ik twijtel er niet aan", dat wij spoedig de Pruisen den baas zullen zijn," merkte hij op, „maar krijg te voeren tegen algemeen stemrecht is is onbillijk en. „En wat?"vroeg zij trotsch. Maar voor de onaangename taak, te verklaren wat hij bedoelde, bleef hij bewaard, want op dat oogenblik werd er aan de deur geklopt en kwam een bediende binnen. Het wa9 de zelfde lakei, die des morgens met het rijtuig was meegeredeneen dier oude Eransche be dienden gekleed in onmogelijke livreien, die hen Dooit passen die eeu kuorrigen, beschermen den, gemeenzamen toon aannemen, en u altijd doen denken, dal zij misschien naast u zullen gaan zitten, nadat zij de schotels hebben rond gediend. Krachtens het onnoemelijk aantal jaren, dat hij in de familie geweest was, vond deze lakei zich gerechtigd om zijn opmerkingen te voegen bij al wat hij hoorde bespreken. Vóór den oorlog Jiad inen algemeen van hem geloofd, dat op De tjalk „Louise", schipper de Jongh, is voor Walsoorden gezonken. De bemanning is gered. Te Weurt is de stoomtram gederailleerd tengevolge van het steigeren van eeu paard, dat daar aanwezig was om aan den tram te gewennen. Alle wagens werden beschadigd, doch de passagiers kwamen met den schrik vrij. Het paard is gedood. Te St. Petersburg heeft een gruwelijke jodenmoord plaats gehad. De Tsaar die eerst den vierden dag telegrafisch bericht van het bloedbad kreeg, heeft onmiddellijk bevel gegeven den gouveneur en het hoofd der politie te ontslaan en alle schuldigen gevangen te nemen 300 zitten reeds achter slot en grendel. De verhalen omtrent de wreedheden, zijn bijna ongeloofelijk. Mannen vrouwen én kinderen, die op de daken gevlucht waren, werden op straat geworpen en zoo zij nog leefden, werden hun de ingewanden uit het lijf gescheurd. Velen ontkwamen deze marteling, door zich te verdrinken. Op de kust van Virginië heeft een aan varing plaats gehad, tengevolge van zwaren mist, tusschen de twee stoomschepen „Saginaw" en „Hamilton". Het geheele achtergedeelte van de „Saginaw" werd afgesneden en zonk binnen 10 minuten. Het voorgedeelte van het schip bleef geruimen tijd drijven en van dat wrak werden nog 29 menschen gered in de spoedig uifgezette booten van de „Hamilton", dat slechts weinig'bescha digd was. In het geheel zijn 20 van de passagiers en bemanning verdronken. De aanvaring geschiedde in den vroegen morgen, zoodat de meeste slachtoffers in hunne kooien omkwamen. Uit een Belgisch blad 9 millioen naar den bliksem. De minister De Smet de Naeijer, zoo staat daar, heeft weer iets uitgericht, dat wèl is. Eerst moedigde hij het stichten van land- bouw-stokerijen aan. De andere stokers reclameerden over de schade, hun toegebracht en zij kregen uit de schatkist van den Staat geschenken van twintig, dertig, veertig, zeventig duizend frank en meer als schadevergoeding. Of ze in hun schik waren Nu heeft de zaak der landbouwstokerijen niet naar wensch willen vlotten en de minister i9 gedwongen geweest die stokerijen te koopen. Dat zaakje is nu vereffend. Natuurlijk moet de schatkist alweer de ge broken potten betalen. De nieuwe misrekening zal aan de schatkist 9 millioen fr. kosten. Die moeten zeker komen uit de nieuwe be lasting. Te Esslinger woont een man, die, zonder bigami of echtscheiding, niet minder dan elf maal is getrouwd. Zijn eerste drie vrouwen 9tierven op jeugdigen leeftijdtwee andere verdronkende zesde pleegde zelfmoordde zevende, achtste, en negende stierven aan tering en de tiende werd door een dollen os gedood. En thans is de elfde vrouw van dezen blauw baard tegen wil en dank bij een spoorweg ongeluk zóó ernstig gewond, dat hij vreezen moet opnieuw weduwnaar te worden. Een droevig spoorwegongeluk wordt uit Detroit (Ver. Staten) bericht. Er zijn daar, als op vele Amerikaansche stations, geen perrons en de reizigers moeten op het spoor hunne trein afwachten. Er stonden nu 's avonds 1500 Polen, die met een pleiziertrein uit Toledo waren gekomen, te wachten op den trein, welke hen naar Toledo terug zou brengen. Zij drongen ongemerkt meer en meer naar voren en stonden op het spoor van den Gratid-Trunk sneltrein, toen deze opeens het station kwam binnenstoomen. De wachtenden stoven in grooten angst uiteen. Verscheidenen vielenanderen konden niet den dag der beproeving zijn deugden zouden schitteren als zuiver goud. Maar toen de dag der beproeving kwam, in den vorm van een voorstel van den hertog om zich en zijn kasteel te barricadeeren en het te verdedigen tot zijn laatsten droppel bloed, had Jean-Baptist onmis kenbaar getoond dat, hoewel hij veel genegenheid had voor den hertog, er toch iemand was van wien hij nog meer hield, en dat was hij zelf. Maar hij had niet opgemerkt, dat de onbewimpelde wijze van zijn egoïsme te toonen, iemand had teleurgesteld, of zijns meesters geloof in zijn voortreffelijkheid eenigermate had doen verkoelen, zoodat hij ongeveer op zijn gewonen toon, waarmee hij te kennen gaf dat hij had nagedacht over de bevelen, die hem gegeven waren, en dat hij er zijn goedkeuring niet aan kon geven, tot zijn jonge meesteres zeiFreule, mijnheer de hertog zendt mij tot u, om u te verzoeken beneden te komen en met hem de Pruisen te ontvangen. Die menschen zoo plechtig te ont vangen, begrijpt u dat Wat mij aangaat, het stuit mij tegen de borst, en ik heb ook tot mijnheer gezegd: „„Liever dan eeu Pruis te ont moeten, wil ik mij opsluiten in de keuken en daar zes weken blijven." Maar mijnheer heeft tijdig wegkomen en zoo werden zeventien menschen door den trein gedood en dertig anderen gewond. Te Batavia pleegde een 19-jarige leerling zelfmoord, omdat hij niet van de 3e tot 4e klasse der Hoogere Burgerschool overging. Te San Pietro (Sicilië) zijn vier kinderen tusschen 3 en 10 jaar gestorven door het eten van vergiftige distelwortels, welke hunne ouders, thans radeloos van smart, te drogen hadden gelegd, Walter Lowe, de circus-wielrijder, die te Antwerpen zoo dicht den dood heeft nabij ge zien, is nu geheel hersteld en heeft de stad verlaten. Hij zal nu ergens elders den dood gaan zoeken, want, schrijft het Hand. v. Antw., op 10 acrobaten, die deze waaghalzerij uit voeren, hebben er reeds 4 het leven bij in geschoten. Pacht prijs. f 91— f 120— f 200— f 145— f 165— f 160— 70— der openbare verpachting van schelpdieren-visscherijen, nieuw aange legd, in de Ooster-Schelde, Westelijk deel, gehouden door het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, te Zierikzee, op Vrijdag I Mei 1903. Perc. Namen en Woonplaats No. des pachters. a. In de Hammen. 10 Adr. Sande, Yerseke 11 idem idem 12 idem idem 13 P. Z. v. d. Linde, Dreischor 14 J. F. de Rooij, Hontenisse 15 C. F. Wouters, B. o. Zoom 16 H. Nieuwenhuijze, Yerseke 17 Johs. van Oost, Yerseke 18 Corns. Plansoen, idem 19 idem idem 20 P. J. Huijbrechts, Veere 21 H. v. d. Klooster, DzBurgh 22 idem idem 23 .1. F1, de Rooij, Pz, Veere 24 H. v. d. Klooster, Jacz., Burgh 25 C. F. Wouters, B. o. Zoom 26 idem idem 27 P. Z. v. d. Linde, Dreischor 28 J. F. de Rooij, Hontenisse 29 Corns. Mieras, Yerseke 30 Adr. Kik, Thz., Bruinisse b. In het Bakkersgal. 638 C. Padmos Witte, idem 639 Johs. Heijdens, Yerseke 640 Dan. Jumelet, WzBruinisse 641 A. J. Minnebo, Philippine 642 J. F. de Rooij, Hontenisse 643 J. J. Stobbelaar, Graauw 644 G. Leijs, Yerseke f 59— 73.- 50.- 46.- 31.- 30.- 7.- 16.- 8- 11.- 45.- 57-- 72.- 63.- 59.- f 230.— f 450— f 400— f 215— f 225— f 160— t 25— Totaal f 3224— THOLEN. Gaat het met de weervisscherijen dit jaar slecht, met de bot worden tot heden nog treuriger resultaten verkregen. De vorige week zijn de eerste visschers van hier vertrok ken, doch de opbrengst loonde in de verste verte de moeite niet. Wat de oorzaak is, wie zal het zeggen Men hoort wel eens beweren, dat de zeehonden vee! van deze vischjes ver slinden en dat daardoor de vangst zoo gering is, doch, al is het maar al te waar, dat deze dieren veel verslinden, toch kan men dit niet als de hoofdoorzaak beschouwenhet ware te wenschen, dat ook daarnaar eens een ernstig onderzoek werd ingesteldal is daarmede de oorzaak nog niet weggenomen, er waren mis schien maatregelen te nemen, en wat er nog meer op aan komt, de visschers, die nu dikwijls kosten noch moeite ontzien om een daggeld te verdienen en meestal bedrogen uitkomen, zouden daardoor wellicht een richtsnoer hebben, waarnaar zij zich gedragen kunnen. plan bun sleutels te overhandigen, en hun verlof te vragen om gedurende hunne tegenwoordigheid in afzondering te leven. Hun verlof vragen, waarlijk I Als waren zij de meesters, en wij, de eigenaars van het kasteel, niets I Dus zei ik tot den hertog, het is waarlijk al heel ver gekomen, dat ik, een oud gediende, zulke bevelen krijg I Maar mijnheer beval mij dat ik mij met mijn eigen zaken zou bemoeien, en hij verzoekt de freule spoedig te komen, daar een detachement officieren de laan al komt oprijden. Ja, ik heb ze zelf door een raam zien aankomen eeu troep domkoppen, met echte kanibalen gezichten, schelmen die zich dronken zullen drinken aan onzen wijn, en hunne modderige laarzen uit strekken op onze bedden. O, die schurken, die moordenaars, die „Dat is dunkt mij voldoende,"riep Elza, hem het stilzwijgen opleggend met een gebiedend handgebaar, terwijl zij hem een blik vol koele verachting toewierp. „Gij zult eerst recht hebben die krijgslieden te beleedigen, zoodra gij den moed hebt getoond hen uit te dagen. Tot dien tijd moet gij u deze les inprenten, dat wie den moed niet bezit om te strijden, nederig genoeg moet zijn om slaaf te wezen. Al den tijd dat De vischvangst op de beneden-Eems erl oogenblik uitstekend. In tegenstelling n Sp Gei b u streken, vangt men daar veel harim en worden deze voor flinke prijzen Ook garnalen worden in de Dollart en te ]ja l veel gevangen. b o i 3e»ei De vraag naar leverbare oesters is jVi ring geworden, dat men de campagni o0St. eindigd kan beschouwen. lendi Buiten verantwoordelijkheid der red Mijnheer de Redacteur f Wolphaartsdijk, 7 Mei l! Met het oog op de belangrijkheid der zaaj ik U beleefd een plaatsje in Uw blad volgende Door het bestuur van „Landbouw en Vel Wolphaartsdijk is aan alle coöperatieve \i vereenigingen in Zeeland een oproeping oin op Zaterdag 23 Mei a.s. een vetgaderi wonen in „De Prins van Oranje" te Goes, gedachten te wisselen over de oprichti coöperatieve kunstmestfabriek. Nu bestaat de heid, dat het bestuur eener vereeniging bovenstaand plan instemt, doch dat zulks geval is met leden dier vereeniging. Zulke landbouwers en ook zij, die bi lar.dbouwvereeniging staan, zullen te Goes| zyn. Op aanvraag aan ondergeteekende woi bovenbedoelde circulaire, waarin in het plannen zijn aangegeven, toegezonden. Land| tevens handelaar in kunstmeststoffen, hebl toegang. Onder dankzegging voor de verleende pla heb ik de eer te zijn, Uw dv. dnr. K. VAN DER SLIK Secr. van //Landbouw en V >d. t D8. iref. E d l-OOI te lOL! 75C 3,3i 1,7c 5 8,5 0 »erg Als minste inschrijver is voor f 12.569. M. Kleppe ie Scherpenisse gegund het he vernieuwing en het onderhoud tot 30 Api van de aarde-, kram-, rijs- en stecnglooiin vei aan de waterkeering van het calamiteuze Bruinisse De Landbouwvereenigii te Oud-Vosseme Donderdag 11. aanbesteed de levering van 38 Chili salpeter, te leveren op 15 Meiingc ud werd door de heeren P. G. Adriaanaens te op Zoom t 10,91, A. Snelleman te Di t 10,89, A. Adam te Ossendrecht 1 10,84 Kolen te Kolijnsplaat f 10,79. Gemeente YERSEKE van 17 Mei 191 ,e,f Ondertrouwd: Adriaan Duinkerke, en Klazina Reijnhout, 26 j. jd. Jacobus 30 j. jm. te Kruiningen en Francina Lind 27 j. jd. te Ierseke. Geboren; Janna Wilhelmina, dv. Jo en Hubregta van de Vrede. Adriana, Marinus van de Pas en Maria Eversdijk. Krina Cornelia, dv. Cornelia Steketee en Ding de Vrede. Overleden: Janus, 13 j. zv. Marinu Mieras en Jacoba Noussen. Gein. ST. MAARTENSDIJK van 1 April tot 1903. :uv iGü INT! ARI [TT! UW IOK Lai ge V Ondertrouwd: J. A. Scherpenisse, ji en A. Kloet 22 j. jd. J. P. op den Bioi 30 j. en J. J. Hage, jd, 26 j. J. U. Si 25 j. (van Stavenisse; en L. Boogerd, jd. 2b Gehuwd* C. Uudesluijs, jm. 27 j. enl Oudesluijs, jd. 25 j. P. 1. Hage, jm. 30 j Ramaker, jd. 25 j, J. A. Scherpenisse, jm. i A. Kloet, jd. 22 j. G. A. Geluk, jm. 28 j. P. Hage, jd. 25 j. P. Geluk, jin. 28 j. en den Hoek, jd. 27 j. M. J. Stouten, jm. 31 H. J. van Haaften, jd. 25 j. N. J. Nelisse, ji en D. Zeedijk, jd. 25 j. Geboren: Jacoba Christina Neeltje, i Manneke en J. A. Quist. Cornelis Leendert, J. Breure en J. L. van Bemden. Jansje, dv. laas J. Bierens en A. P. Blok. Abrahauiii harina Wilhelmina, dv. W. de Wilde en Franken. de Pruisische officieren in dit huis blij vei gij ze dagelijks moeten bedienen. Als liever wilt opsluiten in de keuken, dan] gij uw zin volgen, maar gij moet dan een keuken kiezen dan die op Bressac." Een zweepslag kon den ongelukkigen Baptist niet meer van zijn stuk gebrac dieper vernederd hebben. Hij opende de om te spreken, maar ziende dat de oogen meesteres nog verontwaardigd op hem gev bleven, als wachtte zij een antwoord, ooru hij het voorzichtiger om maar niets te z< Slechts toen Elza het vertrek had verlaten een lichte hoold buiging tegen haar neef/ hij al wat hij gevoelde door de handen Ik waarts te hellen en uit te roepenBau' die Pruissen 1 Het is alles hun schuld. Ai leger van lafaards slechts gevochten h< mannen. Maar onze soldaten zijn hazen woordig. In der tijd was dat gansch and En vergetend dat de gewonde Criquet iie noegen had gehad deze opmerking te en er om lachte, herhaalde hij „Ja, ja, g anders en siot'le brommend naar benedei (Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 2