ELZA. W.N». 933. Zaterdag 18 April 1903. Twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, m Intensieve Cultuur. fEUILLEIOH. M. 0 dj Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BINNENLAND. I ct..|| IERSEKSCHE 0 ct.l 0 ct. I 3 cl.L 0 cl 0 cl THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 4! Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. T Ingizonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het is een feit, een gevolg van talrijke inomische en politieke invloeden, dat de I7pidbouwproducten niet meer zoo veel waarde >ben als vroeger. Het is een feit, dat voor r veel voortbrengselen van den akker niet helft van vroeger op de markt gemaakt kan tden, een feit, waaraan niets te veranderen t Velen onder de landbouwers, die den toe- nd van vroeger nog gekend hebben, wenschen hopen den goeden ouden tijd terug, doch 'ergeefs. Zij begeven zich op politiek terrein, ïarv|n naar vergaderingen en vragen oin be- lermiug, in plaats van zooals anderen, de lp in zichzelf te zoeken. Ja, in zichzelf, i landbouwproducten brengen niet meer zooveel 99(1 als vroeger, goed, maar indien het u mogelijk uwen akker dubbel zooveel op te doen brengen i vroeger, dan is de uitkomst dezelfde. En die mogelijkheid bestaat. Vroeger, toen lijvu nog niet die hulpmiddelen voor den landbouw 'ondeu als thans, toen men nog niet zoo de hoogte was van de bemestingsleer als woordig, kon men den grond niet dwingen Nu kan meii den grond noodzaken, op te brengen. Door een doelmatige en /,af4Mial volledige bemesting, kan men den oogst vergelijking met vroeger verdubbelen, ver- iêvoudigen. Dat noemt men „intensieve cultuur." iet meer tevreden zijn met wat de grond wil ™Wengen maar hem door bemestingen bewerking '.bieden op te brengen, wat gij wilt. Daartoe 'J in de eerste plaats noodig een diepe grond- 'iwerking. De lucht moet in de gansche bouw- "ag kunnen doordringen. Daartoe is noodig de tweede plaats een kalkbemesting gegeven "ft de 4, 5 a 6 jaar, al naar den aard van den ond. Daartoe is in de derde plaats noodig n volledige bemesting met kaliphosphorus i ttikslof. Ik noem met opzet kali het eerst, iderdaad, door stalmest en andere door de jerderij te leveren natuurlijke meststoffen komt in ieder geval stikstof. Ik wil niet zeggen u*noeg, maar dan toch betrekkelijk meer dan JU ili. Daarenboven is de bemesting met stikstof t phosphorus al zoo doorgedrongen, dat die fee elementen in den mest gewoonlijk niet Uitbrekendoch de kali wel. En toch kan men ien intensieve cultuur voeren, toch kan men en bodem niet dwingen een drievoudigen oogst te leveren zonder kali, want elke bemesting 0>nder of met te weinig kali blijft onvolledig I ondoelmatig. Neen een practisch verstandig ndbouwer weet, dat zonder kali niet alleen S grootste oogsten niet kunnen verkregen Episode uit den Fransch-Duitschen oorlog. Op een morgen in het laatst van October aderging een der oudste en beroemdste steden l frankrijk, de vernedering van vijandelijke oepen in triomf door hare straten te zien ekken. Die gebeurtenis werd al een maand voren als onvermijdelijk beschouwd, maar i stad was zoo trots en zoo gehecht aan het iderlaud, haar wapenschild zoo onbesmet, zij >d tot nu toe zooveel groote daden volbracht, »t de eerlijke burgers, die niets van krijgskunst wisten, tot het laatst toe getwijfeld hadden, •lf denkende dat er misschien nog een wonder iu tusschen beide komen, om hen van zoo toote schande te redden. Maar O. was geen •dje dat verdedigd kon worden, dat wisten de Hjgskundigen maar al te goed, De vertterkingen worden, maar hij weet ook, dat, zoodra de nog aanwezige kali opgebruikt zou zijn, ook de overige voedende bestanddeelen waardeloos zijn. Intensieve cultuur is dus alleen mogelijk bij volledige bemesting, waarbij in geen geval kali mag ontbreken. V. LANDBOUW-VEETEELT. In de Woensdag le Middelburg gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd, naar aanleiding der mededeeling, dat op het gedane verzoek aan de directie der spoorboot, om betere dienstregeling te bekomen, geen bevredigend antwoord is ontvangen, besloten zich tot Gedeputeerde Staten te wenden, en, wijzende op de hooge subsidie, welke die spoorboot geniet, te trachten van dit college te bekomen, wat de directie weigert. De rekening over het afgeloopen dienstjaar bedroeg in ontvang t 16187,4b5, in uitgaaf f 16619,02, na- deelig slot alzoo f 431,555. Tot keurmeesters-veearts voor de tentoonstelling, te houden op Donderdag 25 Juni a.s. te Goes, werden benoemd de heeren Louter te IJzendijke, voor paarden en Goemans te Zierikzee voor rundvee. Voorts tot leden der keuringscommissiede heeren F. Koopman Cz. te Nieuwerkerk en C. A. An- thonissen te Hontenisae, voor de paarden, de heeren Langeraad te Colynsplaat en L. de Oude te Serooa- kerkc (S) voor het rundveevoor de werktuigen, varkens, schapen, enz. de heeren Hanken te Wilhel- minadorp en J. W. Wagtho te Tholen. Hierna werd mededeeling gedaan van een schryven van de provinciale regelingscominissie voor de paarden fokkerij in Zeeland, waarin deze het hoofdbestuur verzoekt in rrt. 11 van het reglement op het ver- leenen van aanhoudingsbijdragen voor merriën op te nemen de volgende bepalingen „Wanneer van eene vennootschap, maatschappij of vereeniging meer dan éene merrie in aanmerking komt voor aanhoudingsbydragen, dan zullen deze op de bekroningslijst worden gebracht in de volgorde, welke haar volgens het aantal toegekende punten toekomt; voor de eerste zal alsdan alleen de aan- houdingsbijdrage aan de eigenaars worden uitgekeerd, voor de andere zal haar een getuigschrift worden uitgereikt". en op deze wyziging de goedkeuring te vragen van Ged, Staten. Op vooratel van het hoofdbestuur wordt hiertoe besloten. Nog werd, op voorstel van het hoofdbestuur, besloten, aan de Regeering een verhoogd subsidie, tot f300, aan te vragen voor de zuivelbereiding. Van den zuivelconsulent is ingekomen een schrijven in zake het verzoekschrift van de afd. Zeeland van bet Nederl. Rundvee-stamboek om verhooging van rykssubsidie, waarmede hij zich ten volle vercenigen kan. Het dag. bestuur meent dat het aanbeveling ver dient, dat ook de provincie een hooger subsidie verleent. Bij de bespreking van de middelen tot verbetering van het varkensras deed de heer Polderdyk cenige waarachter het vier eeuwen geleden een beleg had doorstaan, dat een der merkwaardigste in de geschiedenis was, waren lang gesloopt, en daar er geen andere in de plaats waren gebouwd, kon tegenstand niet anders tengevolge hebben gehad dan een bombardement en getaelen ondergang. Om de inwoners dat onnoodig lijden te besparen, was het Fransche garnizoen terug getrokken, echter niet zonder dat het voor den vorm en tegen een overgroote meerderheid een strijd had gevoerd, die van het begin af hopeloos was. En zoo trokken de Pruisen met opgestoken bajonetten en blinkende helmen door de nauwe straten der eerwaardige stad. Het was een grauwe, mistige morgen. Den geheeleu nacht was er een koude motregen gevallen en dit alles te zamen met de donkere uniformen en het ge havend uiterlijk der vijandelijke troepen, de zwijgende menschenmassa die langs beide zijden van den weg stond, en het somber luiden van de klokken der hoofdkerk voor een lijkdienst, gaf aan de geheele plechtigheid meer het aanzien van een begrafenisstoet dan van een feestelijken intocht van overwinnaars, En toch waren zij mededeelingen omtrent proeven, met het serum Lorentz genomen, waarvan het resultaat niet afdoend was. Uit een andere afdeeling werd medegedeeld, dat al de met dit serum ingeënte dieren in leven zijn gebleven. Ken ingrijpend voorstel van den heer M. S. de Zeeuw, tot reorganisatie van het Maandbladzal in een volgende vergadering worden behandeld. De voorzitter betreurde het, dat, vooral onder de landbouwers, dit blad zoo weinig medewerking ondervindt, waardoor het niet beantwoordt aan het beoogde doel. Op verzoek van den voorzitter deed de heer Zuijdweg eenige mededeelingen omtrent het plan tot stichting van een coöperatieve kunstmeststoffenfabriek, opgevat door de Dorpsvereer.iging te Wolfaartsdijk. Reeds 25 vereenigingen van landbouwers sloten zich hierbij aan, terwijl anderen een afwachtende houding aannamen. Binnen eenige dagen zal te Goes eene algemeene vergadering belegd worden tot nadere bespreking dezer zaak. Alsnu deelde de zuivelconsulent mede, dat de lezingen over melkcontröle niet dat succes hebben gehad dat men er van had verwacht en stelde voor de beschikbare gelden, f 100, te verdeelen tusschen Stavenisse en Oostburg. Hiertegen verklaarde zich de heer Van Weel, die, met het oog op den minder gunst*gen toestand der kas, dit bedrag nog niet wenschte uit te geven, waartoe besloten werd. De, heer Koert verklaarde nog dat het onderzoek op de melkcontrole nog vrij gebrekkig is. De heer Dorst was het in deze niet met hem eenser wordt nl. te Stavenisse voldaan aan de gestelde voorwaarden, waarop de heer Koert antwoordde, dat er naast de melklijst geen voederlijst wordt gehouden daarom is het onderzoek onvoldoende. De poging te Stavenisse verdient aanmoediging, maar is nog onvolledig. Het voorjaarsnummer van Bibby's tijdschrift voor veehouders en landbouwers, evenals de vorige nummers keurig uitgevoerd, en versierd met tal van reproducties van photografieën, bevat wederom menig nuttig en behartigingswaardig artikel op het gebied van veeteelt en voedering. Zoo o.a. worden in „Het veulenseizoen" eenige wenken gegeven, hoe te handelen vóór en n& de geboorte van het veulen, en in „Over paarden" wordt de vraag behandeld Wat doet gy met uw paardenmest V Voort* komen er opstellen in voor onder de volgende opschriften Het zenden om den veearts. Het beslaan der paarden. Onze koeien in voorjaar en zomer. Goed vee komt van goede stieren. Voorzorgsmaatregelen tegen runderhorzels. Jong vee. Ken paar opmerkingen over zuivelbereiding. Het reinigen van het melk- gereedschap, enz. enz. Het letteikundig gedeelte bevat evenzeer menig lezenswaardig en onderhoudend artikel. Evenals de vorige nummers, wenschen wij ook deze aflevering in veler handen. Men riebte zyne aanvrage tot den heer Anih. Geluk, landbouwkantoor te Tholen, hoofd-agent der Bibby-artikelen. Hoewel de aardappelen gedurende den ganschen winter goed geprijsd waren, schijnt thans de markt nog meer te willen oploopen en worden prijzen be- inderdaad overwinnaars, en al de trots der zegepraal schitterde op hun gelaat. Het viel maar al te duidelijk in 't oog hoe vastberaden en zegevierend zij er uitzagen, hoe zwaar en vast hun tred was, hoe zij het geweer omklemden op een wijze, die toonde dat zij steeds op den uitkijk waren, en bij de minste aanleiding gereed stonden om weer te vechten en de toeschouwers begrepen dit alles dan ook maar al te goed. Maar vreemd genoeg scheen blijkbaar het gevoel van nieuwsgierigheid sterker dan hun toorn. Den vorigen dag had de Burgemeester in grooten angst overal op de muren der stad plakkaten laten aanplakken waarin hij de in woners dringend verzooht zich in te houden, en hunne overwinnaars niet te beleedigen, maar zijn vrees op dit punt bleek geheel ongegrond. Het volk staarde hen aan, maar scheen niet zeer geschokt door wat het zag. Misschien hoorde men de eerste vijf minuten, terwijl de voorhoede der Uhlanen voorbij marcheerde, en de muzikanten achter hen den krijgsmarsch van de „Wacht am Rhein" speelden, nu en dan eenig gemor en zag men eenige Fransche gezichten verbleeken, maar dat ging spoedig voorbij. steed van f 3.per H.L., voor dien prijs worden ze uit hun winterkwartieren gehaald en verkocht. Er zijn weer heel wat aardappelen gepoot, zoodat de handel ook in het komende jaar groot kan zijn, grooter dan die in uien, want van uitzaai van dit gewas hoort men bijna niet, wat waarlijk ook niet te verwonderen valt, als men de hoeveelheden, die te vergeefs op koopers wachten, nog ziet liggen, hoogstwaarschijnlyk bestemd om als mest over het land gereden te worden. Blykens den maandelijkschen staat van gevallen van besmettelyke veeziekten, opgenomen in de Staats courant, was in de maand Maart jl. in het geheele rijk geen enkel geval van mond- en klauwzeer voor komen. De spoorwegwetten zijn Donderdag door de Tweede en Zaterdag door de Eerste Kamer aan genomen, zoodat zij Dinsdag in het Staatsblad konden verschijnen. Oudertusscheu is de alge meene staking, die aan het mislukken was, op gezegd en de rust in het land teruggekeerd. Dit is iets, waarover ieder weldenkende zich ver heugt. De wetten zijn er trouwens, met mede werking der linkerzijde, een paar groepen, samen gering in getal, doorgegaan, in de Eerste Kamer zelfs met algemeene stemmen. Dat de christe lijke partij en de christelijke arbeiders jubelen, is waarlijk geen wonder (de meeste niet-chris- telijken jubelen mee). Maar of zij daarom het recht hebben om nu de groote trom te roeren voor ons ministerie, alsof dit iets zeer buiten gewoons gedaan had en in eeu overwinningsroes te vervallen, die zij den stakers na 31 Jan. euvel geduid hebben, is een andere vraag. De Nederlander roept in dien roes uit: „Watzou er van terecht gekomen zijn als Goeman Bor- gesius aan het roer geweest was 11" Wie kan zeggen, wat gebeurd zou zijn, als zeker iets niet gebeurd was Men kan daarbij zijn ver beelding willekeurig vrij spel laten. Als Goeman Borgesius aan 't roer geweest was, dan ja, dan was de spoorwegstaking er misschien wel in 't geheel niet geweest, of zij zou zich wel licht niet herhaald hebben, of zij zou geëindigd zijn zonder de strafwetnovelle, die eigenlijk de aauleiding was tot de tweede staking. Misschien ook zou vul maar in. 't Waarschijnlijkst is, dat alles gebeurd zou zijn precies zooals nu, want de regeering heeft, nu de staking er een maal was, den eenig aangegeven weg bewandeld, behalve dat de oorspronkelijke strafwetwijziging naar veler oordeel niet deugde en die dan ook op aandringen der vrijziunigeu aanmerkelijk verzacht werd. Had de Regeering door, terstond nadat zij gewaarschuwd was, toe te tasten, de eerste staking of zoudcr dwang de tweede weten te voorkomen, dan was er reden tot lof geweest, nu zou eeu weinig meer bescheidenheid onder Toen het eene regiment na het andere voorbij trok, en de menigte langzamerhand gewend raakte aan de gezichten harer vijanden, scheen de gevoeligheid afgestompt te worden. Na een uur tijds was zij geheel verdwenen, en de nieuws gierigheid voldaan zijnde, verkeerde de menigte in dien toestand waarin slechts iets belachelijks noodig is om het ijs te breken, en die natuurlijke neiging tot vroolijkheid weer te voorschijn te roepen, eigen aan alle groote verzamelingen van mensehen. Toevallig gebeurde nu juist wat er noodig was. Op het kruispunt van vier wegen was eeu tamelijk wijd gat, dat zeer bedriegelijk en gevaarlijk was. De meeste soldaten vermeden het met voorzichtigheid, maar een die minder behoedzaam was, stapte er in zonder dat hij het zag, en vóór hij er weer uit kon komen, viel degeen die achter hem liep, tegen hem aan, en een derde weer tegen dezen, zoodat zij alle drie overhelden en vielen, terwijl het geweer hun arm ontschoot en de geheele compagnie in verwarring geraakte, waarop een vroolijk ge lach ontstond langs de geheele rij van toe schouwers. Eeu hunner waagde eeu grap, die echter niet zeer geestig was, over overwinnaar)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1