N°. 930. Zaterdag 28 Maart 1903. Twintigste jaargang. J. 1(1 EN J. H. C. POT, miUETOH. GEURT. ïtopf Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. Peru Guano vergeleken. Uk BINNENLAND. V an oiiii» uericiilüxv r IERSEKSCHE mijij, esclijl n de,1 IKJiu. THOOLSGHE COURANT, veetMad, pijjl au it telanpi aai mstnitolt, luilliiv, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, iek Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents, o lij Voor het buitenland 90 cents. TJ 1*|SZ0*S«n stukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aan kat kareau te T h a I e n ot vódr DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T n o l tt. Advertcntiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester en Weihouders van Tholen, brengen >r kennis, dat van 23 Maart tot en met 21 April !ff5tn«t»»nde op de secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd a. de lijst van kiezers van leden der Tweede ier van de Staten-Generaal, van de Provinciale jen en van den Raad alpbabetische lijsten van ben, die van de rslyit rijn afgevoerd en van hen die daarop gebracht; alsmede dat die lijsten, tegen be- ing der kosten, verkrijgbaar zijn. edaan te Tbolen den 23 Maart 1903. taagl nidel HHJ NG.1 'vang lurgemeester en Wethouders van Tholen, ingen ter kennis van ingezetenen, dat ouders, [den of verzorgers, die kinderen op de openbare il geplaatst willen zien, daarvan aangifte moeten by het hoofd der 6chool, die daartoe in bet ilgebouw zitting zal houden op Vrydag 3 April des namiddags van 12 en van 6 8 uur. Tholen, den 23 Maart 1903. rgeineester en Wethouders van Tholen brengen kennis van belanghebbenden, dat ingevolge iikel 13 der Leerplichtwet, ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van laiid- '1C,J )OUW, tuinbouw en veehouderij, aan den Arron- leQ llwements-schoolopziener verlof kan worden aan- aagd over de week van Maandag 30 Maart tot ndag 6 Apiil en Maandag 6 April tot Maandag April 1903. orrnulieren voor deze aan. raag zyn kosteloos krygbaar ter secretarie en by bet hoofd der jbol. rholen, den 23 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE Burgemeester. 1*. LABAN, Secretarie. pe Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem angen en aan den Ontvanger der Directe Be lingen ter invordering is verzonden, het kohier personeele belasting no; 1, voor het dienstjaar 3, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks •fMt, om na bekomene kennisgeving van zijnen ^tslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwyten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 27 Maart 1903. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Met welke meststoffen moeten we Peru Guano vergelijken Uit den aard der zaak is elke vergelijking met deze meststof zeer moeilijk iir^?ar er enkele eigenschappen der Peru Guano 1 ijndie nu eenmaal bezwaarlijk in cijfers zijn 5 f Geurts moeder was zelf dan ook zoo verschrikt geweest, dat zij Rika niet eens „gendag had -gezegd, want als je dan zoo dikwijls aan zoo'n schepsel had gedocht" en nu, ja 't sprak toch immers ook van zelf„deur de bank heen met in t vnndelikke," dan wist men bij zulk ;een onverwachte ontmoeting waarlijk niet hoe sich te houden. Zij was dan ook maar stiekem doorgeloopen, -doch na dien tijd kon zij „dat witte gezicht maar niet kwijt raken." °?k "S in had? ..Nou! in de leste tijd liet ie z n koffie wel is koud worden," olschoon die anders altijd gloeiend voor hem moest wezen, en het was ook bij het middagmaal 'reeds een paar keeren gebeurd, dat hij, na zijn jf ™te P°rtle verorberd te hebben, zijn bord had ^weggeschoven, net of ie al heelemaal klaar was. r levens was het haar opgevallen, hoe hij bij het s |»outsnijden# een werkje, waarvan hij veel hield uit te drukken en welke toch noodzakelijk in de vergelijking moeten worden opgenomen, als daar zijn le. dat de Peru Guano de drie noodzakelijke voedingsstoffen, nl. stikstof, kali, en phosphorus scheikundig verbonden bevat, 2e. dat de stikstof in drie vormen in de Peru Guano voorkomt, nl. in den salpetervorm, den ammoniakvorm en den organischen vorm, enz. Moeilijk dus, maar niet onmogelijk, wanneer we die eigenschappen slechts in 't oog houden. Maar dan ook moeten we de Peru Guano ver gelijken met elke meststof, die een der beide hoofdbestanddeelen, nl. de stikstof en het phosphorzuur in zoodanige mate bevat, dat het gebruik van de eene meststof de andere geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. Ten eerste dus met Chilisalpeter. Chilisalpeter heeft één eigenschap in hooge mate. Door zijn 15 a 16 stikstof in saU petervorm, werkt het snel en hevig. Daartegen- over staat, dat het niet anders kan, of een belangrijke hoeveelheid van deze meststof gaat verloren, vooral in regenachtige jaargetijden. Ook Peru Guano bevat een belangrijke hoeveel heid salpeterstikstof en verkeert in het gunstige geval, dat van haar bestanddeelen niets ver loren gaat. Wij stellen op grond hiervan niet voor het chilisalpeter geheel te vervangen door Peru-Guano, doch geven in overweging voor een gedeelte ervan een evenveel kostende hoeveel heid Peru Guano in de plaats te stellen. Mocht bij regenachtige zomers het Chilisalpeter weg zakken, dan blijft de Peru Guano toch over. Ten tweede met het ammoniak superphosphaat- Zij die deze meststof gebruiken, doen in elk geval en onder alle omstandigheden beter op. geloste Peru Guano te nemen (7 X 10 X 2>) daar de prijzen ongeveer dezelfde zijn en de Peru Guano rijker is aan phosphorzuur, Kali bevat en het toch duidelijk is, dal een kunst matig mengsel niet zoo gelijkmatig werkt, als een scheikundige verbinding. Daarenboven missen wij bij het ammoniak-super alle goede eigenschappen van de Peru Guano. Ten derde met zwavelzure ammoniak. Deze meststof bevat slechts stikstof en wel alleen in den ammoniakvorm. Menige boer meent, dat hij Peru Guano kan vervangen. Dat is in geen geval waar. De Peru Guano is een volledige meststof, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru Guano verbetert den grond en werkt na, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru Guano bevat nooit schadelijke en vergiftige stoffen, de zwavelzure ammoniak zeer vaak. Ten vierde met het superphosphaat. Deze meststof, die pl.ra. 14 °/0 phosphorzuur bevat, levert, zooals bekend is, het phosphorzuur tegen billijkeu prijs. Men bedenke, dat zij slechts phosphorzuur bevat. Zij kan dus de Peru Guano niet vervangen. Omgekeerd is het duidelijk, dat de Peru Guano het Superphosphaat geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. eu waarmede hij tusschenbeide een aardig centje verdiende, soms wel 'n kertier lang op z'n mes kon zitten kijken, zonder iets nit te voeren, maar overigens, zoolang als Rika reeds thuis was, had hij nog geen stom woord over haar gesproken. Nu was het, zooals Geurt altijd zeide, nog wel volstrekt geen bewijs, dat men iets te zeggen had, als men sprak, en evenmin, dat men niets had in te brengen, als men zweeg, maar in dit geval vond vrouw van Aken het toch maar hel best, dat haar zoon niets zeide, want het kon nu immers in 't geheel niet goed worden, nu het meisje „zoo'n klank achter zich had 1" Doch als zij zich even in de plaats stelde van Rika's moeder 1 Javoor haar was het vreeseüjk zij hoorde dan ook, dat vrouw Lansen niet anders deed dan huilen. „Nou was 't daar alevel toch 'n akelige boel 1 Pas weer 't kammenet voor schuld verkocht, op 't lest zou ze d'r bed nog onder d'r lijf uit zien verkoopen, en jonge, jongewat zat ze toch dikkies in d'r spullen, toen ze trouwde I" En om nu te zeggen, dat de oorzaak bij hen zelf gezocht moest worden Jaap had wel 'n groote mond, dit kon vrouw van Aken niet ontkennen, want ze was de aardappel-geschiedenis Wat wil dus de Peru Guano!' Zij wil ge bruikt worden naast het Chilisalpeter. Zij wil Ammoniak superphosphaat geheel vervangen. Zij wil zwavelzuren ammoniak geheel vervangen. Zij wil het gebruik van een gedeelte van het superphosphaat overbodig maken. Het regeeringsantwoord op de stakingswetten is gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen. De ministerraad vergaderde in buitengewone zitting ter behandeling er van. De Tweede Kamer zal Dinsdag 31 Maart in openbare zitting bijeen komen voor de spoed- behandeling van een wetsontwerp tot dienst- verlenging van de lichtingen 1900 en 1901, luidende als volgt: „De ingelijfden bij de militie te land van de lichtingen 1900 en 1901, die ingevolge de bepaling van de eerste zinsnede van art. 110 der Militiewet 1901, krachtens Ons besluit van den 5en ïebruart 1903 onder de wapenen zijn geroepen, blijven onder de wapenen zoolang Wij zulks raadzaam ourdeeleu". Een schoon vooruitzicht lu de toelichting tot dit wetsontwerp wordt gezegd, dat de gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot het onder de wapenen roepen, nog niet zoodanig verloop hebben genomen, dat het zich laat aanzien, dat genoemde miliciens met verlof worden gezonden. Gaan wij de berichten uit Bergen op Zoom, den Haag, Amsterdam en andere plaatsen na, waar de miliciens soms openlijk in verzet komen en die allen een geest van verbittering ademen, dan zal de toestand er niet op verbeteren, wanneer het wetsontwerp tot wet verheven wordt. Maar het is niet alleen het in dienst houden van zeer velen, die groot nadeel ondervinden in zaken of betrekking, dat ontevredenheid ver wekt, ook wordt geklaagd over slechte voeding, o. a. te Bergen op Zoom, waar reeds de helft van het garnizoen naar de forten te Nieuwesluis en Abcoude gezonden is en de oogziekte in erge mate in de kazerne heerschte. Meetings worden in het geheim, in de kazerne en daarbuiten gehouden en reeds is het voor gekomen, dat zelfs gegradueerden hunne supe rieuren beleedigden. Ons dunkt, dat een goede behandeling en behoorlijke voeding, waarop de staatsburger, die zijne militieplichten vervult, recht heeft, in de eerste plaats moeten betracht worden, teneinde den geest van verzet onder de kwaadwilligen niet te stijven en bij de goedgezinden niet op te wekken. In de zitting van de Tweede Kamer, Dins- dag a. s., zal, naar men meldt, den dag voor de behandeling der stakingswetten vastgesteld worden, denkelijk onmiddellijk na Pasclien. Tot inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland en Zuid-Holland is benoemd Dr. G. nog niet vergeten, en Pietje had in haar huis houden nog wel „percieser" kunnen wezen, maar overigens hadden ze hun best genoeg gedaan, daarvan wilde zij niet spreken. Hoe het dan mogelijk was, dat het hun zooveel slechter ging dan andere menschen, van wie de meesten daarenboven met minder waren begonnen 't Kwam zeker door de vele kinderen. Daar er nergens op gewacht behoefde te worden, waren ze veel te jong getrouwd, Pietje was bekant nog een keind en daarna hadden zij ,,'n allemensehelik groot huishouwe" gekregen. Vrouw van Aken wist met zeker heid niet eens te zeggen hoeveel kinderen er wel waren en ook betrekkelijk nog kleine, want vrouw Lansen was veel jonger dan zij. Maar al konden zij het zelf niet helpen, daarom behoefde Geurt nog niet in zoo'n ongelukkige boel te loopen en was het, wel beschouwd, maar goed, dat zij het altijd had tegengehouden. Na dien eenen keer, toen zij er met hem woorden over had gekregen, had zij wel niets meer gezegd, maar gedaan had zij ook niets, en dus was het gebleven, zooals het was. Doch dit nam niet weg, dat het haar steeds door het hoofd bleef spoken, zoo zelfs dat zij den vorigen nacht er nog van had gedroomd. den Houter te Leiden, met bepaling, dat hij binnen dit ambtsgebied in het bijzonder belast zal zijn met het toezicht op de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende besmette lijke ziekten en met de zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht. Als standplaats is deu inspecteur aangewezen van 1 April tot 31 Mei de gemeente Leiden, daarna 's Gravenhage. Met ingang van 1 April e. k. wordt opgeheven de postrit Bergen op Zoom-Zierikzee v. v. Ingesteld wordt een gewijzigde postrit Bergen op Zoom-Stavenisse v.v., vertrekkende van Bergen op Zoom 10.10, 1.02 te Stavenisse, van Stavenisse 1.45 en terug te Bergen op Zoom 4.30 's ochtends. De postrit naar Zierikzee wordt grootensdeels vervangen door den tram vertrekkende 9.13 '8 avonds uit Roo-endaal via Steenbergen, om te Zierikzee te kumen 's nachts te 12.35. Onder vele blijken van belangstel li ng, waar onder een geschenk tier ingezetenen van St. Kruis, heeft de lieer Mr. P O .1 rlcniiequin, te Aardenburg, lid va1 .1- l a.— Ie K oer, 25-jarig jubileum als buig*, gevierd. LERSEKE. De heer P. M. Wib.iut van Middel burg hield hier verleden week Vrijdag een rede over „wat de socialisten niet willen" Deze titel verhinderde hem niet ook te ver tellen wat zij wél willen. De rede was eenvoudig en helder, ontbloot van woordenpraal en vreemde woorden. Zij begon met een sprookje van een jeugdig koning, die de hulde hem toegebracht verdienen wilde door zijn volk gelukkig te maken. Hij reisde zijn land door en zag tot zijn bevreemding dat de arbeidende bevolking niet genoot van de voortbrengselen van zijn arbeid en daarvoor slecht betaald werd. Zijn ministers vonden dat heel gewoon en raadden hem, er in te berusten. Daarom riep de koning de uitnemendsten der verschillende arheiders-groepeu bijeen en na jaren overleg kwam men tot een stelsel, waarbij ieder die werkte ook genoeg kreeg om te blijven leven. Die koning is het socialisme, die raad van arbeiders is de democratie. Het tegenwoordige stelstel, dat het kapitalis tische heet, en waarbij de werkman niet geniet naar zijtt arbeid en den fabrikant rijk maakt, is voornamelijk ontstaan toen de stoom zijn toe passing begon te vinden bij den arbeid. Door de machines werd 20, 30 eu meer malen zooveel geproduceerd en de arbeider werd meer en meer afhankelijk van den werkgever. Dit wil niet zeggen, dat het socialisme tegen de machines is, integendeel, het wil de toepassing nog ver menigvuldigen, want daardoor zal de productie Zij kon zich eigenlijk niet meer herinneren hoe haar droom was aangevangen, maar het einde was haar bijgebleven. Na veul gewarrel, had zij gezien, dat het varken uit het hok brak en perdoes naar haar pronkvertrek stoof. Zoo hard zij kon, was zij het toen nageloopen, maar had niet kunnen verhinderen, dat het tegen de glazenkast was aangebonsd, zoodat die met al wat er in was in „gruzelementen" viel. Tegen de glazenkast! Vrouw van Akens glimlach was bepaald sarcastisch, net of er bij haar leven ooit zoo'n ding zou komen I Neen 1 zoo voordeelig ging het met dat breien niet, dit had zij reeds genoegzaam bespeurd. Verder was zij met een schok ontwaakt en had zij tot haar schrik bemerkt, dat Geurt reeds was opgestaan. Hij scheen juist van buiten te komen, en door den wind was de deur waarschijnlijk wat hard achter hem dicht geslagen vandaar de schok, dien zij had gevoeld. Ja I het was in den laatsten tijd aleens meer gebeurd, dat zij zich had verslapen zij lag tegenwoordig des avonds ook zoo lang wakker 1 „Dat prakkezeeren, dat prakkezeeren 'n mensch raakte er heelemaal deur uit z'n doen 1" (Word vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1