N N°. 929. Zaterdag 21 Maart 1903. Twintigste jaargang. T EN J. B. C. POT, FEUILLETOH. GEURT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Kf Zij. die zich van hedenaf op ™it blad abonneeren, ontvangen de tot APRIL a. s. nog te verschijnen num- lers GRATIS. Publicatie n. 'IJ Peru-Guano verbetert den bodem. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. 00}. zaan laar IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, ai di Itlaipi ra oesttrtult, latótai, tu. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. 98] Isgszsuds» stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het hureau te T h o I e n ot vAAr DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholik. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. NATIONALE MILITIE, iproeping in werkelijken dienst van zeemilicien- verlofgangera der lichting van 1901. De Burgemeester vin Tholen maakt bekend, at de zeemilicien-verlofgangers, wier namen hier onder zijn vermeld, ieder op het achter zijn naam angegeven tijdstip, in werkelijken dienst worden pgeroepen, teneinde gedurende den tijd van 5 teken te worden geoefend. Cornelisse, Jacob, Tholen, 1 April 1903, Reinier llaeszen, Hellevoetsluis. Schot, Cornelis Jan, Tholen, 3 April 1903, Dufa, lellevoetsluis. De verlofgangers behooren zich, elk op den voor tem bepaalden dag, te twaalf uren des middags of oo spoedig mógelijk na dit uur, aan te melden bij len Commandant van hel schip, aan boord waarvan ;jj zullen worden geoefend, gekleed in hunne bg ~iun vertrek met groot verlof medegenomen militaire tleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen .oomede van hunne zakboekjes, met dien verstande lat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag reeds L* ip reis behoeven le gaan, wanneer de plaats van )estemming niet binnen één dag kan worden be I eiktterwijl zg, die door ziekte of gebreken ver hinderd worden op den bepaalden datum aldaar itnwezig te zgn, zich onverwijld n£ hun herstel iaarheen behooren te begeven en zich alsdan moeten vervoegen bij den Commandant van het Wachtschip i- aldaar. cr De opgeroepen verlofgangers, voor zooveel zij binnenslands verblijf houden, moeten zich daags vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen tien en twaalf j uren, ter Geineente-Secretarie vervoegen, teneinde op hunne verlofpassen door den Burgemeester den dag van vertrek te doen vermelden en inlichtingen 3 te ontvangen aangaande de reis. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten - verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk, door eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring, ter Gemeente-Secretarie kennis geven, i Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst, daar deze openbare bekend making eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Tholen, den 14 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Al bevat een grond alle voedingsstoffen, die de planten uoodig hebben om te groeien, en al zijn deze in de juiste verhouding en in voldoende hoeveelheid aanwezig, dan nog kan het gebeuren, dat de oogsten te wenschen overlaten. De oorzaak 5) Vroeger dan zij gedacht had werd moeder van Aken verblijd met de thuiskomst van haar zoon van de kermis. Ze had een on- aangenamen dag doorgebracht; minder dan ooit ingewijd in Geurts plannen, was zij tel kens geslingerd tusschen hoop en vrees. Zou het haar aan den eenen kant genoegen gedaan hebben, als Rika Lansen was overgekomen met een vrijer uit de stad, aan de andere zijde vreesde ze in dat geval ernstig voor botsingen. De gelukkig niet dikwijls voorkomende driftbuien v;m haar zoon waren onrustbarend hevig en ofschoon hij na Rika's vertrek tegen zijn moeder nog met geen enkel woord van het meisje had gewaagd, had zij zeer goed bespeurd, dat het met het vergeten niet zoo spoedig ging, als zij Aanvankelijk had gehoopt, waarom zij zich over tuigd hield, dat, als Rika weer in 't dorp daarvan moet dan gezocht worden in den bouw van den grond, in de structuur. Hij kan te los en te droog, te vast en (e taai zijnhij kan zuur en koud, hij kan korstig en gesloten zijn. Onder de middelen, die de structuur van den grond verbeteren, neemt de Peru-Guano een eersten plaats in. Wanneer de Peru-Guano, die voor een groot deel uit gemakkelijk verrottende organische bestanddeelen bestaat, zich innig met de gronddeeltjes vermengt, wordt de losse bodem meer gesloten, de taaie kleigrond meer open en verbrokkeld. De Peru-Guano oefent dus op den bodem denzeliden gunstigen invloed uit, als de humus van den stalmest. In zooverre heeft de Peru-Guano een voorsprong op vele scheikundige meststoffen, die den grond niet in zulk een goeden toestand achter laten. Het is misschien om deze reden, dat de navrncht op een met Peru-Guano bemesten akker vaak zulke gunstige resultaten geeft. Ik zeg „misschien", omdat dit verschijnsel ook nog een andere reden zou kunnen hebben. Behalve de direct oplosbare deelen der Peru-Guano en de gemakkelijk in oplossing tredende voedingsstoffen, bevat deze meststof toch nog een gedeelte, dat eerst later zijn nut doet, dat dan als opgeloste voedingsstof de navrucht ten goede komt. Wellicht werken beide oorzaken mede, om den tweeden oogst te doen toenemen. Want een feit is het, dat de nawerking van de Peru- Guano groot is. De eerste boer de beste weet, dat het na Peru-Guano niet zeer gewaagd is vruchten te zaaien. Doch ook door proeven is de nawerking der Peru-Guano gebleken. Te Wetteren (België), b.v. heeft men proefvelden aangelegd, opzettelijk om de nawerking van Peru-Guano te vergelijken met die van andere meststoffen. Nadat men in 19Ü1 op verschillende manieren eetiige velden bemest had, zaaide men in 191)2 overal vruchten en wel aardappelen en bieten. De in 1901 met Peru-Guano bemeste perceelen brachten 24200 K.G. aardappelen en 44500 K.G. bieten op, terwijl de op andere wijze bemeste velden de 13500 K.G. aardappelen en 30600 K.G. bieten niet te boven gingen. Inderdaad, we zeggen niet te veel, wanneer we beweren, dat de Peru- Guano den bodem verbetert. V. De lichting van 1902. Het Staatsblad no. 82 bevat een Koninklijk besluit van den llden Maart 1903, houdende bevelen tot het onder de wapens blijven van de ingelijfden der lichtingen van 1902. Het besluit bepaalt, dat de ingelijfden voor de lichting van 1902, voor zooveel zij niet krachtens art. 109 eerste zinsnede, van de Militiewet, in werkelijken dienst zouden kunnen worden gehouden, krachtens art. 110 dezer wet onder de wapenen moeten blijven, voor zooveel en voor zoolang als H. M. zulks uoodig zal achten. verscheen, het bij de een of andere gelegenheid tot verzoening zou komen. LaDg had Geurt dien avond getalmd, eer hij vertrok, en zij begon reeds te hopen, dat hij zelf het beter zou vinden in huis te blijven, toen hij haar opeens had verlaten met de mededeeiing, dat hij eens even ging kijken. Zij had daarop een paar onrustige uren door gebracht, maar daar was hij reeds terug. Van kermishouden scheen dus geen sprake te zijn en moeder noodigde hem, zijn pap niet koud te laten worden, zij had die zoo lekker warm gehouden. Doch Geurt verklaarde 'net een en ander gebruikt en dus voor dezen keer geen trek te hebben in zijn lievelingskost, waarna het tweetal zich spoedig ter ruste begaf. En Rika? Was het de kiespijn, die haar aanvankelijk zoo deed woelen op haar leger stede Wat ging het haar eigenlijk aan, of Geurt van Aken „plezier" maakte of niet Was hij niet volkomen vrij in zijn handelingen en had hij het haar niet vooraf gezegd, dat hij „z'n eige niet zou versaggerijuen" om iemand, die moedwillig zoo deed Waarom zou hij dat ook Aan H. M. de Koningin is een door een 1300 a 1400 miliciens onderteekend request gericht, houdende het verzoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiterlijk 24 Maart met groot verlof te doen gaan. In het request wordt er op gewezen dat het, indieu liet niet mogelijk is het zonder lichtingen af te doen, billijker zou zijn het zoodanig te verdeelen, dat de lichtingen '98 en '99 onder de wapenen zouden worden geroepen om de lichtingen 1900 en 1901 af te lossen. Arbeidswet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamers van Koophandel en fabrieken ter beoordeeling toegezonden een aan zijn de partement ontworpen Arbeidswet. De Kamers zijn uitgenoodigd vóór 15 April mede te deelen de opmerkingen, tot welke de kennisneming van het wetsontwerp haar aanleiding mocht geven. Het ontwerp telt 370 artikels, verdeeld over 8 hoofdstukken. Een der laatste bepalingen houdt in, dat de Arbeidswet van 1889 en de Veiligheidswet worden ingetrokken. De rijksmiddelen hebben in Februari minder mild gevloeid dan verleden jaar in die maand, (verschil ruim 3'/2 ton), maar Januari en Fe bruari samen, bleef de opbrengst toch nog ruim 5'/j ton boven de eerste 2 maanden van 1902. Tweede Kamer. Hel Woensdag uitgekomen afJeelings-verslag over de atakingswetten bevat vrijwel wat naar de ver schillende gedachten-slroomingen door de pers kenbaar gemaakt, te wachten wasbijna eenparige goed keuring van de door de regeering genomen maat regelen tot handhaving van 't gezag en de orde, maar groot verschil van meening over de aanvulling der strafwet. Wat de laatste betreft liep het verschil nog meer over den lijd der invoering als over de wet zelf, hoewel er ook waren, die van de behandeling op 'toogenblik niets weten wilden. Anderen wilden wachten tot na het herstel van grieven, ol tot na de regeling van den rechtstoestand van 't spoorweg personeel, nog anderen eindelijk wenschten een tusschentydsche regeling der rechtspositie krachtens de spoorwegwet. Na de agiteerende spoorweg-interpellatie is de Katner nog een paar dagen kalm aan den arbeid geweest, om daarna minstens tol Paschen naar huis le gaan. In die twee dagen is behandeld en aangenomen de wijziging der Indische comptabiliteitswet, welke bedoeld de scheiding tusschen de finantiën van Indië en het moederland wettig vast (e stellen, zoodal bijdragen van Indië aan onze schatkist niet meer zullen voorkomen. Dit zal weinig aan den toestand veranderen, want die bydragen kwamen sederl j.iren niet meer voor en zouden hoogstwaarschijnlijk in de naaste toekomst evenmin te wachten zijn geweest. De centrale aldeeling van de Tweede Kamer heeft besloten, geen onderwerpen meer voor sectie-onderzoek of openbare beraadslagingen aan de orde te stellen, zoodat, behoudens ver doen Had zij zelf de scheiding niet veroorzaakt en waarom zou hij dan nog over haar blijven denken als vroeger Ja waarom Maar waarom moest zij zelf telkens en telkens weer aan hem denken Waarom, zoowel nu als reeds vroeger, steeds vergelijkingen gemaakt tusschen hem en die lui daarginder? En waarom had het haar eveneeDS zooveel genoegen gedaan te bespeuren, dat de vermoedens niet werden bewaarheid, haar zoo gedienstig overgebracht door een buurmeisje, namelijk dat Geurt, daar hij in den laatsten tijd zoo dikwijls geschertst had met een ander, verondersteld werd met dat meisje kermis te zullen houden Dit denkbeeld had te meer ingang gevonden, omdat hij er geen gevoel voor had getoond, dat Neeltje van ,,'t Zand" zoo lang op hem was blijven wachten en eerst in de laatste dagen er toe was overgegaan een ander aan te nemen als kermisvrijer. Maar bij een meisje als Rika duren de avondmijmeringen gewoonlijk niet zoo heel lang, ook al heeft zij niet gewerkt en al is zij dus tuinder vermoeid dau anders, zoodat dan anderde omstandigheden, de Kamer tot na Paschen uiteen gaat. Bij de stemming voor 2 leden van den ge meenteraad te Goes zijn gekozen de heeren W. Kakebeeke (lib.) en J. Donncr (a. r.) De uitgetreden heeren waren beiden a.r. 1 April a.s. zal de brievengaarder, S. Machielse te Made zijn 25-jarigen dienst bij de adm. der Posterijen herdenken. ST. ANNALAND. De door den dijkraad der walerkeering van den calamiteuzen Suzanua polder uitgestelde begrooting, dienst 1903/4, bedraagt in ontvang f3032,13 en in uitgaaf f 6081.795. Het dijkgeschot is bepaald op f 1581,27 en de bijdragen der aangrenzende polders op f 1332,86. De kosten der gewone werken zijn geraamd op f 295,075 en die der buitengewone werken op f3412.88. Deze laatste zullen bestaan in voortzetting der vervanging van Lessinesche steeuglooiing door glooiing van Zuilenbazalt en in het zinken van een kraagstuk. IERSEKE. De heer J. Moerdijk, vroeger onderwijzer alhier, later inspecteur van het on derwijs in Transvaal, is benoemd tot hoofd eener Engelsche staatsschool te Pretoria en heeft die benoeming aangenomen. Heden werd hier een boereninspan ver kocht. Er was voldoende kooplusthet hoornvee bracht zelfs zeer goede prijzen op (hoogste bod (voor een koe 1 262.de paarden tamelijk hoogste prijs f 440). Er was veel volk van wijd en zijd. Donderdagavond zou de heer Wibaut, van Middelburg, op verzoek der werkmattskiesvereeni- ging „Vooruit" hier een politieke rede komen houden, doch wegens den koopdag is dit tot den volgenden avond uitgesteld. De heer Wibaut zal het onderwerp behandelen: „Wat de socia listen niet willen." Verleden week Vrijdag hadden we hier eene soiree van de gymnastiekvereniging en van „Symphonie", een nieuwe vereeniging onder leiding van den heer A. W. van Dijke, ter beoefening van viool-muziek. De heer Reijngoudt vertolkte weer zeer ver dienstelijk een paar voordrachten van Abr. De Winter. ST. MAARTENSDIJK, 19 Maart. Heden werd door het Bestuur van het Waterschap aanbesteed, de levering van 800 M3. grint ten dienste der wegen. Ingeschreven werd door de grint-maatschappij te Utrecht voor f l,83'/2 eit door A. Vermeulen alhier voor f 1,73 per M3. aan welken laatste de levering is gegund. ook in dien gedenkwaardigen nacht, ondanks kiespijn en Geurt van Aken, de slaap toch bij haar betrekkelijk spoedig overwinnaar werd. „Met de kous op d'r kop is zij thuis ge- kommen, m'n lieve mensoh, en zij ziet wit as' 'n doek De hemel tnag weten wat zij uitgevoerd het, maar veul goes zei 't wel niet geweest zijn, want zij motten d'r voor merakel zoo maar op stel en sprong de denr uitgejaagd hebben," zoo luidde eenigen tijd later de verkwikkelijke mededeeiing vau vrouw vau Akens naaste buur vrouw. De „ze," die hier werd bedoeld, was niemand anders dan Rika Lansen en het verslag bevatte, zooals het gewoonlijk met zulke dingen gaat, waarheid en verdiohtiug door elkander. Was het een onwederlegbaar feit, dat Rika, na met opgeheven hoofd en vol moed het dorp verlaten te hebben, bleek en ternedergeslagen onverwacht daarin was teruggekeerd, weg. gejaagd was zij niet, aangezien zij, hoewel daartoe gedreven, uit zichzelf haar dienst had verlaten,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 1