Gemengd Nieuws. OESTERS. manning van „de Zijpe" een woord van lof toekomt. Mensehenlevens zijn er gelukkig niet te betreuren. Op dienzelfden middag zijn door den plotseling opgekomen hoogen vloed, van J. v. S., landbouwer in den Anna Jacobapolder, verdronken 50 schapen en 60 lammeren, die zich .net den herder op het schor bevonden. De iaatste is echter gered, maar zijn hond heeft er het leven bij ingeschoten. 3 Maart. Tn de heden alhier gehouden algemeene vergadering van het muziekgezelschap „Concordia" werd door den len penningmeester rekening en verantwoording gedaan van de ontvangsten en uitgaven in het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f333 en de uit gaven beliepen f214,27, zoodat het batig saldo bedraagt f 18,73. Hierna werden bij acclamatie benoemd, de aftredende leden, de secretaris C. van Bendegom en de 2e penningmeester P. Smits. De Voorzitter dankte de twee genoemde leden voor hunne krachtige medewerking, waarvan zij in het afgeloopen jaar hebben blijk gegeven, en bracht tevens hulde aan de werkende leden, voor de goed gemaakte vorderingen. Voorts werd nog uitgeloot een aandeel van het renteloos voorschot. SCHERPENISSE. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Februari met 42 inlagen ten behoeve van de Rijkspostspaarbank een bedrag van f7864.85 ingelegd en aan 12 inleggers een bedrag van f 959.07 terugbetaald, terwijl 2 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Op verschillende plaatsen worden nog voortdurend samenkomsten gehouden, zoowel vau socialistische zijde tegen de ingediende wets ontwerpen als van anti-stakers-vereenigingen. Woensdagavond werd in het Paleis voor Volks vlijt een groote prolest-meeting gehouden uit geschreven door 91 arbeiders-organisaties aldaar. De toeloop was zoo groot dat honderden, die niet meer binnen konden, naar een ander lokaal togen om daar te manifesteeren. Nadat verschillende sprekers waren opgetreden werd de volgende motie aangenomen „De groote monster-meeting in het Paleis voor Volksvlijt, de ingediende dwangwetten tegen de arbeidersbeweging besprekende, besluit, tot het uiterste de vrijheid der arbeiders organisatie te verdedigen en als één man de gedragslijn van het landelijk comité van verweer te volgen". In 1872 heeft Dr. Kuijper zelf gezegd dat de arbeiders nog maar één kracht hadden, het wapen der zwakken, n.1. de werkstaking, en dat hij aan hun zijde was, en nu wil hij hun dit laatste wapen uit de hand slaanis 't wonder dat hierover veel op de meetings gesproken Wordt Te Bergen op Zoom staat een trein gereed met 11 wagens en een munitiewagen, om zoo noodig 500 man troepen dadelijk te kunnen vervoeren. Deze troepen zijn bestemd, de lijn RozendaalDordrecht te bezetten. Van wel ingelichte zijde wordt thans mee gedeeld dat alles gereed is, om, zoo noodig, oogenblikkelijk den staat van beleg te kunnen afkondigen. Tal van officieren hebben geheime opdrachten en een enkel bevel is voldoende om over het geheele Rijk die opdrachten tot uitvoering te brengen. Te Winschoten is een 8-jarig knaapje door een trekhond aangevallen en zóódanig gebeten, dat men voor zijn leven vreest. Om het knaapje te bevrijden moest men het razende dier toet een moker op den kop slaan tot hij dood neerviel. Te Termunten wendde iemand zich met „gepasporteerden eerbied" tot den gemeenteraad, om benoemd te worden tot wegwerker. Tot zijn aanbeveling vermeldde hij, eenmaal gesolliciteerd te hebben voor veldwachter, maar niet benoemd te zijn en eens had hij examen gedaan voor kommies, maar was niet geslaagd. Het bouwen vau een klooster voor de zuster Carmelitessen te Bergen op Zoom is opgedragen aan den heer C. de Nijs aldaar voor f 69,393. avond van „de kermis." Bij „koppeltjes" zwierden de paartjes door het dorp of hotsten in de bedorven atmosfeer der herbergen, aldaar met belangstelling gadegeslagen door enkele ouderen, die hun tijd hadden gehad en die nou stil fatsoenlijk met mekaar in de wijn waren. Ofschoon er bij hen van in den wijn gaau geeu sprake was, waren Jaap Lansen en zijn vrouw toch ook het dorp eens opgeloopen en in hun gezelschap bevond zich, noch tot bij zonder genoegen harer ouders, noch tot dat van haar zelf, hun dochter Rika. Rika Lansen, die knappe Riek, met de kermis zonder „jongen," 't was bepaald een gebeurtenis Zij had den geheelen dag hinder van kies pijn gehad, vertelde ze aan een vroegere vriendin, en daardoor was het met „haar uitgaan" mis geloopen. Of zij zich ook bij hun gezelschap wilde aansluiten, noodigde de vriendin, maar Rika bedankte't was in haar mond nog alles be halve goed, verontschuldigde zij zich. Ja 1 dat kouden zij begrijpeu, zoo luide even later haar niet zeer vroohjke overpeinzing, zij zou meegaan als „losse meid," zij, die in Te Wijhe waren Maandagmiddag eenige jongens aan 't stoeien. Ben van hen gooide zijn kameraad met zand, waardoor de andere zoo kwaad werd, dat hij inet een afgebroken tak dennenhout zijn makker tegen het hoofd sloeg. Deze gevoelde zich daarop onwel, ging naar huis, begon te braken en moest naar bed. Later op den avond gevoelde hij zich zoo akelig, dat zijn ouders den dokter lieten komen. Deze constateerde op zwelling aan het hoofd vermoedelijk ontstaan door de slagen met den afgebroken tak. Omstreeks middernacht is de knaap overleden. De jeugdige dader is naar Zutphen overgebracht. Een landbouwer te Goedereede, nog in het bezit van een groote partij uien, verzond ze op eigen risico naar Rotterdam en ontving netto per H.L6 centen. Een Dinsdag te Pernis binnengevallen sloep had aan boord het lijk van een matroos, die door de kap van het logies, door een stort zee weggeslagen, zoodanig tegen de borst is getroffen, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Een ander opvarende bekwam mede lichte kneuzingen. De sloep was acht dagen ter visch- vangst in zee geweest, doch had in dien tijd wegens het ruwe weder niets gevangen. De 84-jarige J. Schaap herdenkt 15 Maart zijn 50 jarig jubileum als doodgraver op de be graafplaats „De Liefde" te Amsterdam. In dien tijd heeft hij 60.00U lijken ter aarde besteld. Op de meisjesschool te Gorichera ontstond Dinsdag brand, tengevolge van het omvallen van een spirituslamp bij het nemen eener proef bij de natuurkundige les. Er ontstond een paniek waarbij eenige meisjes onder den voet geraakten. Vier van hen bekwamen ernstige brandwonden, de overigen kwamen met den schrik vrij. ROME, 3 Maart. Ter herdenking van het vijf-en-twintigjarig jubilé van den Paus had hedenmorgen in de Basiliek van het Vaticaan een plechtige dienst plaats. Ondanks den hevigen regen was de menigte zoo aanzienlijk, dat reeds te halfelf de deuren der Basiliek moesten worden gesloten. De Paus kwam binnen onder geestdriftige toejuichingen. Z. II. nam op de sedia gestatoria plaats en zegende de menigtein het midden schip werd gedefileerd. Kardinaal Langenieux droeg de mis op. De tribunes der diplomaten waren overvol. De mis was te halféén geëindigd. De Paus zette het „Te Deuin" in, gaf den zegen en keerde te kwart over ééuen te midden van toejuichingen naar zijn vertrekken terug. De Paus zag er goed uit en bleef langen tijd staan. Hij toonde zich bij het binnenkomen in het vertrek zeer verheugd over de indruk wekkende manifestatie. Te Bergen op Zoom werd het Paus-jubileum Donderdag gevierd o.m. door een feestelijke bijeenkomst des avonds in de keurig versierde concertzaal van „Thalia", met medewerking van een koor van 200 executauten, het volledige strijk-orchest en de stafmuziek vau het 3e regiment infanterie, den heer W. van Son, tenor zanger te 's Hertogenbosch en den heer E. de Leeuw, baritonzanger te Bergen op Zoom. Het was in één woord een indrukwekkende avond. Na de zeer goed geslaagde uitvoering van het verheffende „Te Deum" van Verhulst, onder de bezielende en talentvolle leiding van den heer A. Barbe, sprak de Zeereerw. heer Sarton, pastoor te Valkenburg; een boeiende feestrede uit, welke daverend werd toegejuicht, eveuzoo de Leo-cantate, gecomponeerd door Jos. Van Goch, die, ir. de zaal aanwezig, de heeren Barbe en Bruin zijn hartelijken dank bracht voor het leiden der repetitiën, waaraan de uit stekende vertolking van zijn werk voorzeker te danken was. Luide bijvalsbetuigingen volgden hierop. Met de meesterlijke uitvoering door het or- chest van de ouverture Jeanne d'Arc en Schubert's Ave Maria, het laatste geïnstrumenteerd door den heer Barbe, werd deze feestviering besloten. Ook te Westcappelle en Brugge komen eenige gevallen van pokken voor. In verband daarmede worden in enkele gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-V laanderen de bewoners in degelegenheid gesteld zich kosteloos te laten inenten, waarvan door velen gebruik wordt gemaakt. het vorige jaar de hoofdpersoon en de ziel van haar gezelschap was geweest 1 Neen I al kou zij in alle eeuwigheid geen kermis meer houden, zoo zou zij zich uiet vernederen 1 Hoe het kwam, dat zij in 't geheel geen kermisvrijer had P Vooreerst had zij er wel een mede kunnen brengen uit de stad, als namelijk haar een bewonderaar, wiens liefde eerst na zonsondergang scheen te ontvlammen en die haar overdag ternauwernood keude, er zich niet met een grap had afgemaakt, toen zij er een balletje van opgooide, en als haar tweede aanbidder niet altijd zoo slecht bij kas was geweest, dat Rika met recht veronderstelde in dat geval de kosten van het uitstapje geheel voor haar rekening te zullen krijgen. Eu groote uitgaveu pasten haar niet. Was vader niet reeds boos en teleurgesteld geweest, omdat zij het eerste kwartaal van haar huur, die, tusscheu twee haakjes gezegd, reeds aan stonds niet was medegevallen, bijna geheel had moeten besteden om een gedeelte te voldoen vau de onkosten, die zij wegens haar vertrek zich genoodzaakt had gezien te maken Had moeder daarom niet reeds hem er mede Te Pretoria schijnt groote hitte te heer- schen. De oudste inwoners verklaren, dat zij nog nooit zulk een droog en warm weer aldaar beleefd hebben. Een ontzettende brand beeft te Korsenz nabij Breslau gewoed. In het met stroo gedekte gemeente-armhuis brak in den nacht brand uit, die zich met zóó groote snelheid verbreidde, dat alle bewoners van het huis verbrandden. Tusschen de stations Horstel en Nodde viel Woensdag een meisje uit den in volle Vaart zijnden sneltrein. De doodelijk verschrikte ouders trokken aan den noodrem en stegen terstond bij het stilstaan van den trein uit, om hun kind te zoeken, maar wie beschrijft hun vreugde, toen de baanwachter hen met het dood gewaande kind tegemoet kwam. Een oppassend jongeling uit Eisden, is even over de grens vermoord geworden. Zijn lijk lag op den rug in het karrenspoor, naast hem zijn revolver en zijn das op eenige meters afstand, terwijl groote wanorde in zijn kleederen een hevige 'worsteling doet vermoeden. Drie personen zijn aangehouden. Edwards, die voor eenigen tijd een man vrouw en kind vermoordde en in den tuin begroef, is Dinsdag te Londen opgehangen. De beul die 't werk verrichtte vertrok 's avonds met den trein en viel in slaap. Een medereiziger wist toen behendig onder weg de deur der waggon te openen, waarna hij den beul aan greep en uit den trein wierp. Hij werd den volgenden dag op den weg gevonden, zwaar gekneusd en nog bewusteloos. De dader is zoek. In een rapport aan den Gouverneur-Gene raal van Australië beschrijft S i r Erancis P. Winter een zonderling menschenras, dat in paalwoningen leeft in de moerassen van Nieuw- Guinea. Dat langdurig leven in die moerassen is zoo zeer van invloed geweest op hun lichaamsge steldheid, dat zij niet op harden grond kunnen loopen, zonder dat hunne voeten gaan bloeden. Sir Erancis Winter zegt, dat die menschen meer op apen gelijken dan eenig meuschelijk wezen, dat hij ooit heeft gezien, Te Aslungta, Zuid-Australië, ziju rijke goudvelden ontdekt, wat weer tot de bekende overhaaste volksverhuizingstooneelen aanleiding geeft. Door Edison moet thans een uitvinding zijn gedaan, die ieder in staat stelt op weinig kostbare wijze electriciteit voort te brengen, zoodat ieder binnenkort zijn eigen motor en verlichting zal kunnen aanbrengen. Te Piétrebois, iu Waalsch-Brabant, waar onlangs de pastoor deu koster had weggezonden, heeft de bevolking de Carnavalspret te baat willen nemen om den pastoor deswege hare ontevredenheid te betuigen. Men deed zulks door middel van een groep, ofschoon de politie het verboden had. Toen twee gendarmes den ommegang wilden beletten en aflegging der maskers eischten, ontstond verzet en, in het nauw gebracht, loste een der gendarmes, Leclerq bekend, om zij n reusachtige ge stalte en zijn strengheid, eeu revolverschot, dat den burger 'L'heys het leven kostte. Terwijl de kameraad van Leclerq versterking ging halen, bleef deze alleen bij het lijk iu een herborg, waarop de familie van den verslagene met vrienden en buren samenliep, de herberg binnendrong, en met hun allen dien enkelen man met al wat voor de hand lag te lijf gingen, zoodat hij weldra als eene vormlooze massa dood op den grond lag. Veel nieuws is er iu de laatste week uiet voorgevallen in de wereld der oesterhandelaren, ook niet wat betreft de maatregeleu welke de Engelsohe oester-merchants zouden nemen. Aan de N. R. crt. ontleenen wij het volgende: Onze Loudensche correspondent schreef: De poorterraad der City heeft een belangrijke b.-lissing genomen in zake de oestercrisis. Na afloop der beraadslagingen had ik een ouderlioud met den heer H. W. Williamson, lid van den poorterraad en een bekende Etschmonger, die in die crisis een groote rol gespeeld heeft. „Ja", zeide hij mij, „het is eeu gewichtig besluit, moeten paaien, dat het nog slechts een begin was en dal het wel beter zou worden En was haar tweede overeenkomst door dat alles niet veel onaangenamer dan de eerste, toen allen even verheugd waren haar te zien, en toen de kinderen, ingenomen als ze waren met de kleinigheden die ze voor hen had medege bracht, en met de mooie kleeding hunner zuster, haar in triomf hadden begeleid? Neen I als zij het zich vooraf had kuuneti voorstellen, zooals het thans was uitgevallen, dan zou zij zonder twijfel niet reeds bij het verhuren de voorwaarde hebben gemaakt, met de kermis een paar dagen naar huis te mogen gaan. Maar alles had haar toen ook nog zoo mooi toegeschenen, zoo geheel anders dan het zich thans aan haar begon voor te doeu, nu het nieuwtje inmiddels er af was geraakt. Wat had ze welbeschouwd nog bij de ver andering gewonnen Thuis was het voorheen ontegenzeggelijk prettiger voor haar geweest dan tegenwoordig, aangezien vader vau haar zijde steeds op eenige hulp kon rekenen en dus daardoor ook niet teleurgesteld kon ziju, terwijl want het komt hierop neer, dat de Ct poorterij de krachtigste maatregeleu nem faeealiën, waardoor de vergiftiging der i I dieren heeft plaatsgehad. De poorterij i maatregelen nemen in overleg met den Londer* graafschapsraad die reeds overeengekoi om de afvoerbuizen in de Theems vele naar zee te verlengen de Fischmon de afdeeling visscherij van den Board of Met al de plaatselijke besturen van ofl waar zulk een verontreiniging geconst wordt, zullen wij gemeenschappelijk t plegen, teneinde samen maatregelen erjg te beramen. Anders doen wij het alleen koesteren de beste verwachtingen van de taten. Mochten deze minder gunstig wezei zal er niets anders overblijven dan eet, doch pas daarna gaan wij denken aan een nationale regeling der geheele schelpdieren ki Eerst moeten wij pogen ons eigen hu redderen." Dergelijke maatregelen moeten nu nati nog blijken doeltreffend te zijn, doch vootl toont men daarmede, dat men de zaak ei ter harte neemt, wat voorzeker kalmeeren werken op de gemoederen der consuun die zich nu een oester voorstellen als een nest van microben en bacillen, terwijl zij heerlijke vischjes nog voor zeer korten tri lm» schouwden als het beste wat te genieteic i) Hu voor een visch-liefhebber; men had als hetzij®1" geen lekkernij geproefd als men geen ojp had gegeten. Laten wij hopen, dat de vvelï langzamerhand gaat minderen, om ten 1 j voor goed te verdwijnen, dan gaan we ee»B seizoen 1903/1904 tegemoet, want niemant zich meer vleien om nog dit seizoen s zaken te kunnen maken, die tijd is vo«r;. wanneer men het nu maar zoo ver ges heeft, dat de pacht kan betaald worden i blijft nog een beetje over om tot Octobei dit jaar te blijven bestaan, dan moet me: vreden zijn. Aan het slot van bovenaangehaald artikel^ c< nog wel wat te leeren, en wel dit dat meij| A- alleen in deze zaak, doch vaak nog in ai gevallen van internationaal hoort spreken, i nationaal schijnt uit de mode te geraken. Met het verdrijven van de „vijfhoekeupU wordt nog geregeld voortgegaan en men si er dan ook in deze onwelkome gasten te, drijven uit hunne schuilplaatsen. Deze oe| smullers schijnen er niet tegen te kunnen! ze gestoord worden. In de week van 26 Febr.5 Maart zijn lerseke 280,000 leverbare oesters verzoi tegen de volgende prijzen le soort fr. 75-1 2e soort fr. 3045, 3e soort fr. 202S soort fr. 812. Gewoonlijk daalt, evenals nu, de vraag leverbare oesters in 'toogloopend als de vil avond-feesten voorbij zijn, en als regel hl men het er voor, dat na die feesten de groi drukte voorbij is, al komt er nog wel enkele betere week. 't Is te hopen, dat laatste ook dit jaar het geval zal zijn, ai zullen de klachten over deze slechte campi niet beter bewaarheid worden, dan door dt ingetreden sterke daling. LANDBOUW-VEETEELT. De ald. Zeeland van de Vereeniging „Het .Y< landxek Rundvee-stamboekheeft een adres gtftvj tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal in: het ontwerp van wet, regelende de landbou* tegenwoordiging. Mededeeling woidt daarin gedaan, dat de leHl vergadering, op 4 Februari 11. te Goes gehoiri-i- eenstemmig van meening was dat eene wetlt regeling der landbouw-vertegenwoordiging, ah doeld bij genoemd ontwerp van wel, voor wt provincie Zeeland betreft, overbodig genoemd I worden, aangezien de belangen van den landt door de daar bestaande landbonwvereenigingen I provinciale commissies op landbouw-, zuivel-i H tuinbouwgebied werkende, voldoende behartigd wol!3| en het haar, in het belang van den landbouw, IfM wenschelijk voorkomt, dat het ontwerp tot wei heven worde. Mocht de Kamer eene tegenovergestelde raeetr* toegedaan zijn, dan komt het genoemde afdetfijf gewenscht voor, dat eenige wijzigingen worden r gebracht, als: le. het vervallen der combinatie teA en tuinbouw2e. de verkiezing van provin(*'M zij door haar opgewektheid moeder dikr- voor een paar uren haar zorgen had doen f ge ten En in haar dienst Rika had opgehoo: het een betrekking te noemen. jazij behoefde de wasch niet te doen, 1 men ten minste datgene niet rekende, dat huis werd uitgedaan, omdat bet den bleeH met ziju bijteude hulpmiddelen uiet was vertrouwd, of omdat het niet lang gemist 1 worden enz. maar overigens In 't volle bewustzijn van de overbeke?8® drukte harer huishouding, had dominés vro^ de bezigheden altijd eerlijk met haar dienstbo^j gedeeld en wat den eenen dag niet geds" 't kon worden werd tot den volgenden uitgeste-"-'' zoodat het meisje nooit werd overjaagd en ete'/j min geheel zelfstandig had behoeven te hatideWÏ En thans Haar tegenwoordige meesteres scMJ te veronderstellen, dat zij als bij ingeving afwist vau eeu huishouding, haar tot voor kort4l tijd geheel otibekend, terwijl zij tevens alk* voor alles moest opkomen, de twijfelacliteS hulp van een slordig boodschappenmeisje nS medegerekeud. (Word vervolgi-i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1903 | | pagina 2