BERICHT. N°. 916. Woensdag 24 December 1902. Twintigste jaargang. EN Opgaven van Nieuwjaarswenschen, Ldvertentiën, enz., voor et volgend nummer, dat >p Oudejaarsavond erschijnt, worden in- ewacht uiterlijk tot Voensdagmiddag 31 )ec. a. s. Vrede op aarde. VERLOREN GELUK. J. B. C. POT, Public a tien. FEU1LLET0L BINNENLAND. Van onze berichtgevers. (Wordt vervolgd.) im irg KSCHE THOOLSGHE COURANT, 1 1 1 11 I I 1 L 1 .1 I. A U M Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. lng.zo.den stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND het bureau te The' enz. worden niterii|K op uuNutnuAuavunu Ingewacht aan en of vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L S N. Advertcntiën van I tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 08. itig JE. ▼au tten 'oor >del >rm, aat- Pot idol, i per algt voor l. C. veel Icing Bleu van .and- heelt 1 dit deze t ge- Aangifte ter inschrijving voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, let op de Militiewet 1901 maken bekend dat het register van inschrijving voor de lichting ii de Nationale Militie van 1904 van de hieronder Joelde personen, die in 1884 zijn geboren, zal eed liggen op de gemeente-secretarie alle werk je», van den lsten tot en met den 31sten Januari 03, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags 4 tot 6 uren vestigen de aandacht van belanghebbenden op bepalingen, voorkomende in de artt. 13, 14, 15, 18 en 166 van bovengenoemde wet. r b o 1 e n, den 23 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN. Secretaris. Het is een eigenaardige tijd van Kerstmis Nieuwjnar. In deze dagen keeren velen terug ir de familiewoning, waarvan de eischen van oepsplicbt of studie hen verwijderd hadden louden. Ieder beijvert zich, om, indien 't mo- ijk is, naar de plaats van gemeenschappelijken sprong weer te keeren en die dagen van eeniging zijn heerlijk en schoon, want zij in steeds vrede, vreugde en vriendschap leven. Kan men over 't algemeen zeggen, dat het en van den mensch sainengeweven is uit wachtingen, nooit misschien doet zieh die rtuiging krachtiger gevoelen, dan in deze ;en, want wie kan aan de toekomst denken der verwachtingen, zonder wenschen die hij irne vervuld zag 13 Uit hetDuitsch. Iet kistje stond nog op dezelfde plaats De ;sel was slechts los toegeslagen en niet eens iet slot gedrukt. De sleutel stak er in. Hij placht er altijd iu te steken", verzekerde vrouw. „Maar binnenin is een tweede vak, een afzonderlijke sluiting heeft, en daarvan eg mijnheer den sleutel altoos bij zich." rWat bevatte dit vak vroeg de man van gerecht. ,Een aantal fleschjes en doosjes", antwoordde onbevangen, tHoe weet u dat zoo?" rOmdat mijnheer Ficher mij menigmaal, als een hevige aanval had, den sleutel heeft ;even, om het te openen. Hij kon mij dan ihts met de oogen toewenken, welk fleschje doosje ik hem geven moest. Van den inhoud hij altijd maar zeer weinig. Ik gelooi dat Hooger is de beteekenis van het feest, sedert het gekozen werd om de herinnering levendig te houden aan de komst van Hem, die van de edelste eigenschappen der menschelijte natuur de drager bij uitnemendheid was en ze heiligde door ze in de nauwst mogelijke betrekking te brengen tot haar oorsprong en haar ideaal den Vader. Het Kerstfeest krijgt door die ge dachtenisviering een bizondere, een verheven wijdingzij doet ons dieper gevoelen, wat het Vrede op aarde" beteekentonafhankelijk van onze persoonlijke opvatting, aangaande het his torisch feit. Maar, hoe de meeningen ook ver schillen mogen, laten wij ze niet misbruikeu tot een oorzaak van scheiding op een feest, dat ons vrede en vereeniging predikt. Helaas, de geschiedenis leert ons, dat onder steeds nieuwe beginselen en namen, de oude strijd wordt voortgezet, en velen wanhopen aan de verwezenlijking van het Kerstlied. Maar, wie de maatschappelijke toestanden nagaat, zal toch moeten erkennen, dat het Vrede op aarde!" in steeds ruimer kringen wordt gehoord en be grepen. Och, wat schaadt de strijd over letter en geloofsbegrippen, als de geest van den gods dienst maar wortelt in de harten der menschen, en huisgezin en maatschappij als een bezielende macht doordringt. Van het Kerstfeest gaat steeds een licht uit, dat herinnert aan schatten, welke ten allen tijde ons eigendom blijvenzij zijn ontwikkeling van het verstand en veredeling van gemoed. Wie dit steeds voor oogen houdt en er zijn hart op stelt, zal in tijden van droefheid en teleurstelling met hoop en moed bezield blijven. Want teleurstelling en smart, wie ondervindt ze niet vroeg of laat Het menschelijk hart is als een kerkhof en de plaats der dooden wordt er ingenomen door teleurgestelde verwachting. Reeds als kind bleven zoovele onzer wenschen onvervuld en zoo zal het wel blijven, want zelfs den grijsaard worden geen teleurstellingen gespaard. Ons bestaan is er een aaneenschakeling van en toch wij mogen er ons niet door laten terneerslaan, doch gelijk 't riet na elke wind vlaag, moeten wij ons weer- moedig opheffen na elke teleurstelling, want er zijn altijd nog licht stralen te ontdekken. Ja, er is altijd lichtEr zijn altijd nog menschen en gelukkig zijn er vele, die, al mogen zij door misschien te veel vertrouwen, teleur stelling ondervinden, en menige verwachting in rook zien opgaau, toch altijd weer nieuwe aan- kweeken, en dat niet alleen voor zichzelve, maar ook voor anderen. Zij zuilen moedig en met blijdschap op hun levensweg voortwandelen, tevredenheid aankweeken, over kleinigheden heen stappen en, wat zij ook ondervinden, steeds in alles het goede trachten op te sporen. .Vrede op aarde", dat is in de eerste plaats, vrede in ons huisgezin, vrede onderling. Als straks de kinderen de wereld ingaan, moeten zij uit den huiselijken kring kracht en moed, er gevaarlijke dingen in waren, want op de etiquette was een doodskop afgebeeld. Het sleuteltje moest ik er ook altoos terstond weder aftrekken en aan mijnheer teruggeven." „Wist gij waar hij liet sleuteltje bewaarde .0 jawel. Hij bezat een lederen taschje, waarin hij ook andere kleinigheden bewaarde, die hem dierbaar waren bijvoorbeeld zijn zegel ring met het familiewapen, dien hij wegens de magerheid van zijn vingers niet meer dragen kon en twee kleine ringe^ met edelgesteenten van zijn moeder. Daarin borg hij ook dit sleuteltje." .En dat taschje droeg hij steeds hij zich?" „Overdag lag het meestal op het beddetafeltje naast zijn horloge. Daar ligt het ook nu nog, en er is niets uitgenomen." „Maar des nachts .Dan vond het gewoonlijk een plaatsje onder mijnheers hoofdkussen. Als ik het bij het bed- opmaken vond, legde ik het op het tafeltje. Het gebeurde ook wel eens enkele malen, dat mijnheer zelf het er op liggen liet." „Had hij u ooit verboden, zonder zijn na- drukkelijken last het sleuteltje er uit te nemen .Wel oeen! Waarom zou hy dal? Het geloof en hoop medenemen. Stormen mogen dan woeden, de strijd om 't leven bang worden, don kere ett sombere dagen aanbrekenzij zullen zich hferinneren, die kinderen, hoe vader en moeder in hun tehuis de kracht om te leven telkens vernieuwden, en hoe zij door die kracht jong en opgewekt blevep Dit matr waarlijk w« JSans herinnerd worden aan de kinderen nfinzeu tijd, zoo rijk aatf levensoverspanni f' ensverveling en levens- verachlin" Goed voornemens, 't scheppen van nieuwe, verjonging van onde idealen. Wat icent er zich beter to- dan het Kerstfeest Laten we trachten den vrede die iu ons woont, te behouden, zij zal oii3 kracht geven, bij veel wat ontmoedigt om ons heen. Laten we bij 't luiden der Kerstklokken eens even onze gedachte bepalen bij al de droefheid en ellende, die we van nabij kennen, ook al ondervinden wij ze persoonlijk nietdan zal voorzeker ons hart zachter gesterad worden en zullen we bereid zijn meer hulp te verleenen, waar dit noodig is en onze naaste meer lief te hebben. Liefde en vrede, zij komen niet van buiten, zij worden niet als een sluier over ons geworpen; de zaden moeten gestrooid worden in de harten der kinderen, opdat ze ontkiemen en groeien in de harten der menschen. Kerstmis-klokken luiden blij "Kerstmislicbten zien we blinken Kerstmisgroeten hooren wij Overal met vreugd weerklinken. Liefde en vree vervullen 't hart. Alle grieven thans vergeten Boven alles ruischt een zacht .Vrede op aarde!" ons allen tegen. Het door onderstaande gemeenten te dragen aandeel in de lichting der nationale militie van 1903 is vastgesteld alsvolgt Oefening volledige. korle. St. Annaland, 6 2 St. Maartensdijk, 9 3 Oud-Vossemeer, 5 2 St. Philipsland, 4 2 Poortvliet, 4 2 Scherpenisse, 4 2 Stavenisse, 3 1 holen, 9 4 Goes, 18 8 Yerseke, 11 4 Kapelle, 6 2 Kruiningen, 9 4' Rilland-Bath, 5 2 Schore, •2 1 Wemeldinge, 5 .2 T weede Oudergewoonte zyn de Staatsbegrooting zoo lang Kerstmis zal afgehandeld Kamer. beraadslagingen over de gerekt, dat zy niet vóór zyn, als niet de laatste hooldstukken zoo snel mogelijk afgehamerd orden prak immers van zelf, dat ik niet aan ziju spulletje raakte." De ambtenaar schudde den inhoud van het bewuste taschje in zijn hand uit. „Het sleuteltje is er niet in", zeide hij. „Neenhet stak, als ik mij wél herinner, nog op het binnendeurtje toen ik den deksel toesloeg. Daar zal het dus zeker ook nu nog wel te vinden zijn." Inderdaad, zoo was het. In het bedoelde binnenvak, tot welks bezichtiging ter stond werd overgegaan, stond een fleschje open, waar van de glazen stop ontbrak. Op den bodem lag een witte zelfstandigheid, alsof een sidderende hand met een te vol genomen lepel iets had gestort. .„Is dit de laatste medicijn, die den zieke is ingegeven geworden vroeg de rechter. Dat weet ik niet," antwoordde vrouw Romer, „Ingegeven geworden is hem niets. Maar het kan wel zijn dat hij zelf iets heeft ingenomen en daarna gestorven is. Dat heb ik indertijd vermoed." .En waar ia de stop van dit fleschje ge bleven Onder de zaken, waarop de aandacht der regeering gevestigd werd, behoorde onder vele andere een belasting op automobielen, maar zulk een belasting vond, volgens den minister, bezwaar. Wel mogelyk, maar het blylt toch vreemd, dat fietsen wel belast zijn, en automobielen niet. Een der leden meende, dat, sinds de landmeters niet meer voor particulier werk betaald worden, men soms lang moet wachten op de diensten der landmeters, en hy kwam tot de conclusie, dat het personeel daarom moet uitgebreid worden. Men zou zoo zeggen, dat het eenvoudiger is, de heeren land meters dan tot meer spoed aan te manen. Den beschikbaren tijd in aanmerking genomen, werden de algemeene beschouwingen over oorlog tamelijk lang gerekt, en de minister kreeg heel wat te hooren vooral van de socialisten. De heer Troelstra achtte alle oorlogsuilgaven weg geworpen geld, omdat zij toch niet baten, en hij sleepte er den Zuid-Atrikaanschen oorlog met de haren bij, om zijn bewering le staven. Schaper scheen nog wel iets voor een volksleger te gevoelen, maar hy werd deswege gekapitteld door Van der Zwaag, die bij zijn leuze bleef„geen cent en geen man." Laatstgenoemde noemde de oorlogs uitgaven onverantwoordelijk en belachelijk, een slag in 't aangezicht der beschaving en een bankroet van het christendom. Een volksleger in den geest van hel Zwitsersche stelsel werd ook door anderen bepleit, maar de minister, die drie uren aaneen besteedde om de sprekers te beantwoorden, vond dit ontijdig, over 50 jaar kan men er wellicht eens over gaan denken. Hy 1 »iin bestrijders niets toe, zelis niet den regeenngsvrienden Tal ma en Schokking, waarvan de eene algeheel verbod van drankverkoop in de kantines en de ander bet bidden vóór en na den maaltyd in de kazernes bepleitte. Geen van beide was van Z. E. te wachten. Een amendement om het aantal miliciens voor de verkorte oefening met ruim 850 man te verminderen werd door hem onaannemelijk verklaard, waarom de Kamer het verwierp. IERSEKE. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een baldadige of kwaadwillige hand op een visschersvaartuig alle touwen en het zeilwerk in stukken gesneden. De schade is aanzienlijk. De dader is nog niet opgespoord. In een druk bezochte meeting Dinsdag avond gehouden, werd besloten een vereeniging te stichten die werkzaam zal zijn in den geest van Het Groene Kruis, terwijl bij het constitu- eeren der vereeniging de vraag zal behandeld worden, of men zich bij Het Groene Kruis zal aansluiten. De heeren J. G. van Klinkenberg, (gemeente geneesheer), II. Bannet, J. J. van der Peijl, J. van Es, K. J. Blok van Laer, M. van Har- melen en M. de Korte werden aangewezen om een reglement te ontwerpen. De heer Klinken berg lichtte de wijze van werken van Het Groene Kruis uitvoerig toe. Al aanstonds werd besloten den heer Burge meester het Eere-voorzitterschap aan te bieden. .Die zal zeker op het tafeltje hebben ge legen toen ik opruimde. Ik weet het niet." .Zoek er dan eens naar." Zij keek rond op de schrijftafel, waar zij zoo losse kleinigheden wel placht neer te leggen doch zij vond niets wat naar een stop geleek. .Dat is zonderling", zeide zij „Er is niets hoegenaamd weggeruimd of mijn man zou het moeten gedaan hebben. Die neemt wel eens zoo iu zijn verstrooidheid iets op, wat hem niets aangaat, en gooit het dan beneden op zijn werklatel." „Laat ons dan eens terstond bij hem naar dien stop gaan vragen", stelde de rechter voor. „Dat staat u vrij", antwoordde vrouw Romer, „maar het zal wel zonder mij kunnen ge beuren. Ik ga liever niet mee". „Waarom niet?" „Omdat omdat wij in den laatsten tijd niet zoo goed meer met elkander zijn." „Ligt ge met elkander overhoop „Och ja I door de erfenis. Hij heeft zich allerlei onzin in het hoofd laten praten."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1