el, s BERICHT. eet N°. 915. Zaterdag 20 December 1902. Twintigste jaargang. EN G. POT, n. Het volgend nummer il op Woensdagavond s. verschijnen en een x t r a-nummer op Oude- arsavond. Opgave van ieu wjaars - wenschen, ivertentiën, enz., wor- en ingewacht tot ui- rlijk Woensdagmiddag December a.s. VERLOREN GELUK. 1 ie, oe, J. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. O. zoo in. F" Zij, die zich van heden af op blad abonneeren, ontvangen de tot anuari a.s. te verschijnen nummers ATIS. ad. A. ring rscho BINNENLAND. FEUILLETOL Van onze berichtgevers. 107 OM, IJ. I» 1, IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT uittilt itijjl aai it Itlaopi Tin nesterteelt, laiitni, m. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. IngtzosSen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan kei bureau te T hol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVERt Tnotis, Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt alaohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 101 78 10#' mte icht der del. lew- enz. rres- elde ratis taan te isie sn mi ,n vo uw-m Benoemd tot burgemeester van Wemeldinge, heer F. Wabeke, Azn. Door den Commissaris der Koningin zijn be- tmd tot Secretaris der Gezondheids-Commissie Middelburg Dr. Bijlsma aldaarte Vlissingen G. J. Sprenger Deilte Goes J. Z. Riscb aar; te Zierikzee Mr. H. Polvliet van Am- rdarate Tholen H. J. Laban aldaarte rneuzen J. van de Ree aldaarte Oostburg J. F. Sluis aldaarte Hulst Jos. van Waes- ;he aldaar te Veere W. van den Hamine aarte Kruiningen F. D. Kolff van Oister- 0891 k, met onttrekking van diens aanwijzing tot irzitter, en met aanwijzing van J. N. Elen- is te Krabbendijke tot voorzitter. In de Mid. crt. van Woensdag 11. komt het gende bericht voor Bij ministerieele beschikking dd. 2 December jl. het besluit van den raad van Cortgene van September jl., waarbij de heer M. C. Maas of p hoofd der school aldaar werd benoemd, goed- |eurd." Dit is in zoover juist, dat Z. Ex. de Minister Binneulandsche Zaken geen termen gevonden ift, genoemd raadsbesluit ter vernietiging aan M. de Koningin voor te dragen. Per uitvoering van art. 86 der Ongevallen- is o.a. een Commissie benoemd die haar cl zal hebben te lerseke en omvatten zal Uit hetDuitsch. C, ekliau el. alsvo )1ÏK" de gemeente lerseke, Wemeldinge, SchSre, Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland- Bath. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot schipper 3e klasse bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Strooinen. C. I,. van Roeijen, te lerseke, thans knecht le kl. November heeft bijna 4 ton minder voor de schatkist opgebracht dan verleden jaar; toch is het totaal der 11 maanden nog 6 mill. boven n/i2 der raming. Tweede Kamer. Verleden week Donderdag was de Kamer nog mei hoofdstuk Justitie bezig. Wij vermelden daar alleen nog van, dat Helsdingen verzocht om maatregelen tegen het uitbetalen van arbeidsloon in herbergen, in 't bijzonder aan de bootwerkers te Rotterdam, en dat de Minister als zijn ineening te kennen gat, dat diefstal uit honger niet stralbaar is, omdat hier over macht bestaat. Het openbaar ministerie ten onzent is, zoo zei Z. Ex., niet verplicht ten dezen tot ver volging over te gaan. De klacht van den heer Hels dingen is al vele jaren oud, we dachten, dat dit euvel te Rotterdam niet meer bestond. Na de aanneming van hoofdstuk Justitie kwam Binnenl. Zaken aan de orde. 't Is verbazend hoeveel wenschen en verzoeken hierbij weer aan de orde kwamen. De opsomming er van zou heel wat ruimte vullen, des te onmogelijker is het de discussiën er over hier weer te geven. In de oecsta zittingen waren over dit hoofdstuk de discussiën weinig opgewekt tot vervelends toe, zelfs de socialisten vermochten niet ze aantrekkelijk en prikkelend te maken, doch dit veranderde dadelyk, nadat het nieuwe lid Troelstra aan het woord kwam. Deze spreker had het over het bijzonder onderwijs, met name over den treurigen toestand wegens over bevolking der klassen, onvoldoende leermiddelen, de geringe bezoldiging en de rechtspositie der onder wijzers. Z.i. was inmenging van den Staat hier noodig. Geen wonder, dat deze belangstelling voor het Christelgk onderwys den voorstanders van dat onderwijs verdacht voorkwam, dat zy een adder onder het gras vermoedden. De heer Lohman ver klaarde dan ook terstond, dat de vrijheid omtrent aanstelling en ontslag van onderwijzers aan de be stuurders der scholen moest blyven en dat de rechter zijde voor geld niet wilde prijs geven haar recht, om de kinderen op te voeden naar eigen inzicht. De minister ging verder en sprak rondweg die adder vrees uit. Hij zrg in de rede van Troelstra eenvoudig een poging, om een struikelblok weg te nemen tegen de overkomst der Christelijke arbeiders naar de sociaal-democraten, lntusschen ging Dr. Kuijper voort, willen de voorstanders van het bijzonder onderwijs hunne vrijheid niet verkoopen voor welke subsidie ook. Een fier woord, maar spreker heeft wel eens meer fiere woorden geuit, die hij later terug genomen heeft. Niet lang geleden heeft de gemeente Waalwijk een subsidie toegestaan voor den bouw eoner Katho lieke kerk, zonder dat de minister toen termen vond om dit besluit te vernietigen. Hierop kwam de heer Lohman nu terug hij meende dat dit besluit wel vernietigbaar was. Als met deze opmerking een af keuring van 's ministers niet-optreden bedoeld werd, dan mag men het antwoord van minister Kuyper een gevoelige terechtwijzing noemen. Hij keurde het Ach 1 de mail dacht gek te worden. En hij 1de zich ook zoo ellendig, dat het leven a een last begon te worden. Wat voor hein prancO) vast ais een eeuwigheid had gestaan, ge kte nu aan het wankelen. Hij wist nu niet er, waaraan zich nog te houden over niets wereld, ook niet binnen zijn naasten j ichtskring, durfde hij meer een oordeel uit i van spreken; hij schaamde zich de straat op te betrek m, en hij liet niemand meer in zijn labora- e tabi ium. Alle meuschen, die met hem spraken, erpen mlachten zoo wonderlijk het was of iedereen Een Ij gedachten op zijn voorhoofd kon lezen. Hij mdt, a]^e nu 00k zjjn wandelingen door het huis ^"or' sprak weinig. °hef^eest zafc een ouden leuningstoel voor werktafel te droomen of hij klemde een k ijzer ia den schroefstok, om het zonder plan bedoelde raadsbesluit ook af, maar er zijn 220 an dere gemeeDten die ook zulke kerkelijke subsidiën hebben gegeven en de heer Lobman had als minister doze besluiten ook niet vernietigd VaB zijne vrienden moet men bet maar hebben Een drietal loden van do linkerzij gaven hunne be zwaren te kennen tegen art. 20 van het Kon. Besl. tot uitvoering der Woningwet, omdat daardoor de zekerheid voor de gemeonten op rijkssteun vervalt. DehrDe Waal Malefïjt, die bij de behandeling der mili taire fretten zulk een treurig figuur maakte, was er dadeljk bij, om de regeering te verdedigen, hélaas! een beetje te vroeg, want de minister verklaarde zoudet voorbehoud, het met de drie heeren eens te zijn dn het gewraakte art. te zullen wijzigen, al moest dit ook de schatkist zware offers kosten. De heer Malefijt zal zijn vriend den minister denkelijk niet vroolijk aangokeken hebben. De 1 afdeeling onderwijs kreeg ruim zijn deel en het it natuurlijk, dat zich daarbij de gewezen on derwijzers, Ter Laan, Kotelaar, Bijleveld, op den voorgrond plaatsten. Do beide eerste bespraken de achterstelling van niet-bftalende leerlingen bij de toelating tot de rijks hoogoie burgerscholen, het schrille contract tusschen het armoedige lager en het weelderig hooger on derwijs, de leerplichtwet, enz. enz. Veel verhoor kregen ze niet, evenmin als de heer Troelstra, die nogmaals kostelooze voeding en kleeding voor be hoeftige leerlingen in verband met de leerplichtwet beplei|te. Van den minister nog de toezegging, dat hij eet wijziging der wet op het middelbaar onder wijs d-nkt voor te stellen, waarbij bet vakonderwijs, welks nut door een der leden bepleit was, onaf hankelijk van het overige middelbaar onderwijs zal geregeld worden. Hoofdst. Binn. Zaken is goedgekeurd. De begrooting van Financiën word zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Na de goedkeuring van eenige kleine ontwerpen, werden de algemeene beschouwingen over de be grooting Oorlog geopend. Deze worden heden voort gezet. of doel met de vijl te verminken of hij ver knoeide in den zelfden trant een goed stuk hout op zijn draaibank. Het efen smaakte hem niet meertot driemaal toe liet hij zich aan tafel roepen en dan zat hij daar gemelijk en stom. Zijn gezicht werd geel, alsof hij een ziekte onder de leden had. In het eerst deed zijn vrouw alsof zij niets bizonders aan hem bemerkte. Zij meende dat hij zich ergerde over de slechtheid der menschen, die er genoegen in schenen te vinden, eerlijke lieden uit louter afgunst moedwillig te belasteren en dat hij er over tobde, hoe hij dien lasteraars den mond zou kunnen stoppen. Toen hij echter met den dag somberder en wreveliger werd, en bijna niet tegen haar sprak, ook Eveline geen goeden morgen of goeden avond meer weuschte, en ten overvloede meer dan gewoonlijk naar de flesch greep toen werd het haar toch te sterk. „Wat is er, Anton Wat heb je?" vroeg zij, heel vriendelijk, maar toch blijkbaar vast besloten, om het er niet bij te laten zitten. „Je verandert bij den dag, ik ken je niet meer. Trek het je toeh niet üoq aan, dat men ons KANTONGERECHT te THOLEN. 16 December 1902. Door den heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld wegens le. Visschen zonder akte 2e. Visschen in eens anders vischwaler C. S., J.Mz. 26 jaar te Tholen tot 2 boeten elk van f2, of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen kruisnet, met bevel tot uit levering of te betalen 50 cent of 1 dag hechtenis. Pogingen doen om wild le bemachtigen door middel van een wildstrik K. B. 45 jaar te Oud-Vossemeer tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen wildstrik. le. Visschen zonder akle en zonder vergunning 2e. Jagen zonder akle en zonder vergunning W. A. E. 30 jaar te Halsteren tot 2 boeten elk van f 2 en 2 boeten elk van f 5 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdver klaring van het in beslag genomen vischtuig en van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 3 of 1 dag hechtenis. Straatschenderij K. R. Dz. 22 jaar te Brouwershaven tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Loopen over bezaaiden grond: C. G. Cz. 20 jaar te St. Annaland tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Loopen op weiland zonder vergunning-. M. G. en S. A. K. beiden te St. Annaland ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Lijden over eens anders grond, waarvan de toegang verboden is P. R. 36 jaar te Tholen tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Ledigen van een privaat op een verloden uur J. v. N. te Tholen tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Zijne honden niet voorzien hebben van muilkorven J. V. zonder bekende woonplaats in Nederland tot 2 boeten elk van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Zijn trekhond los laten loopen M. J. B. te St. Maartensdijk tot f 3 boete of 1 dag hechtenis. V isschen zonder consent S. S. Cz. te Tholen tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Zijn vaartuig niet voorzien hebben van letterteeken en nummer G. S. 42 jaar te Yerseke tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Graven van schelpen binnen 500 Meier van een waterkeerenden dijk zonder vergunning L. D. Az. 52 jaar, J. D. Lz., J. v. G., J. A. v. G., J. v. I. en C. v. G. allen te Graauw, ieder tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. 1 e. Openbare dronkenschap 2e. Nachtrumoer C. S. Jz. 25 jaar te Tholen tot 3 boeten elk van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete. le. Openbare dronkenschap: 2e. Opgeven van een valschen naam C. H. zonder bekende woonplaats in Neder land tot 2 boeten elk van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete, en 1 boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap P. d. B. 29 jaar te Tholen, K. O. te Nieuw Vosmeer, A. J. J. P. R. zonder bekende woon plaats in Nederland, C. P. te Oud-Vossemeer, A. d. B. 56 jaar, en J. d. B. 54 jaar beiden te Breda, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hiyiner. A. C. v. d. W. te Oud Vossemeer tot 2 boeten elk van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Vrijgesproken F. J. A, en B. A. A. beiden te Oud-Vosse meer en J. H. 24 jaar te St. Maartensdijk. tracht zwart te maken. Wij weten immers zeiven het best, wat wij aan elkander hebben. Het is hoogst onaangenaam, dat geef ik toemaar je hebt zelf gezegd, dat er niets tegen valt te doen, en zoo heb ik het óók ingezien. Eu je behoeft het ook volstrekt niet zoo zwaar op te nemen, dat Eveline den klerk Becker heeft afgezegd. Hij had het dubbel en dwars verdiend. Onze dochter kan waarlijk wel een man krijgen, die zich niet verbeeldt haar een weldaad te bewijzen, met haar te trouwen." Hij liet haar praten, gaf geen verstaanbaar antwoord, maar lachte telkens schamper, en bromde eindelijk „Onze dochter jawel onze dochter wat zou die niet kunnen krijgen aan eiken vinger tien natuurlijk ja ja ja! Omtrent deze raadselachtige uiting verlangde zij opheldering, waarop hij ineens als razend werd en met de vuist op de tafel sloeg, dat de kopjes er van rinkelden. „Van mij wil je dat weten, van mij!" schreeuwde hij. „Omdat het je zoo lang gelukt is, mij te be driegen habaha! Onze dochterde rijke erfgename Ik ben ook maat 'n oude domkop, IERSEKE. Dinsdag zijn door het Kanton gerecht te Goes wegens overtreding der leer plichtwet o.a. veroordeeld C. P., A. v. d. B., wien men alles op den mouw kan spelden jawelMaar hou nu verder je mooie praatjes maar thuis 1 Ik weet nu ook wel wat ik weet I" Nu werd zij op hare beurt boos, en wilde hooren wat hij dan wel wist hoewel zij dit eigenlijk niet meer behoefde te vragen. Zij be greep ineens hoe het met hem stond. Maar het kwam niet in haar op, zich ook slechts met een enkel woord te verdedigen, ot hem een ge ruststellende verklaring te geven. Integendeel, zij ging nu terstond zelve tot den aanval over. Anders de gelatenheid en zachtmoedigheid zelve, stoof zij thans als een wilde tegen hem op. Een ongehoorde beleediging had hij haar aan gedaan. Zoo'n zwakling, zoo'n blad in den wind Moest ook hij haar afvallen hij, in de eerste plaats geroepen, om haar te beschermen en te verdedigen I „Ik maal om de heele erfenis niet zóóveel", zoo eindigde zij, en knipte met de vingers in de lucht „maar, dat zij ons van elkander brengen zou, dat had ik toch niet kunnen denken. En als onze goede meneer zoo iets had kunnen vermoeden, dan zou hij zich driemaal bedacht hebben, voor hij zólk een testament maakte.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1