T Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. OESTERS. Wordt vervolgd.) vai niet het minst, die natuurlijk zich aan die kruideniers politiek en aan de beschuldiging van niet-demo- cratisch te zijn, ergerden. Minister Kuijper heeft tweemaal bij de algemeene beschouwingen het woord gevoerd. Het werd op gemerkt, dat hij dit de eerste maal niet met de gewone opgewektheid deed, de tweede maal was hij weer de oudevurig, onversaagd, geestig. In zijn eerste rede behandelde hij 5 hoofdzaken, waar over we moeilijk in bijzonderheden kunnen treden maar waarvan het resultaat was, dat zijne tegen standers en de heer Staalman hunne beschuldiging bleven volhouden. Nu men heeft nog nooit gezien, dat een predikant met één preek honderd menschen bekeerde, zoo behoeft het ons ook niet te ver wonderen, dat een minister niet zooveel meer vermag, Hier volgen een paar handige zetten, (die daarom nog geen afdoende weerleggingen mogen heeten) uit de tweede rede. De socialist Schaper verklaarde dat de socialisten even goede patriotten zijn, als hunne medeburgers. Welnu, zei de minister, dan moet gij ook niet over hooge oorlogsuitgaven klagen, want gij zult toch niet willen, dat uw socialistische soldalen minder goed gewapend zijn, dan een even- tueelen vijand Tijdens de algemeene beschouwingen zijn we van de ministers-tafel o.a. te weten gekomen, dat een wet tot onderzoek naar het vaderschap in bewerking is, dat de moeilijkheid voor het kabinet gelegen is in de finantiëele quaestie, dat het voornemen bestaat in de volgende zitting een oplossing van de school- quaestie voor te stellen (evenwel niet op de grond slagen van het Unie-rapport), dat de anti-revolutio- nairen algemeen kiesrecht om des gewetens wille niet aanvaarden kunnen. De hoofdstukken I en II zijn als gewoonlijk zonder stemming goedgekeurd, daarna is Justitie aan de orde gekomen. Alweer werd de Hogerhuis-zaak aan de orde gebracht en gevraagd om de re visie wet te wijzigen en Wiebren Hogerhuis gratie te vorleencn, beide zonder resultaat. Een katholiek lid vroeg om maatregelen tegen de schandaal-straatcolportage o.a, met geschriften waarin de katli. geestelijkheid wordt aangerand. Hierop vatte de socialist Helsdingen vuur door het pamflet: „Allemaal socialist" ter sprake te brengen als een stuk, uitgebroeid in een Jezuitennest en geschreven door duisterlingen, die hun naam niet durven noemen en den naam van Willem van Oranje gebruiken als dekmantel voor hun gedoe. ST. ANNALAND. Onder vele blijken van belangstelling, zoowel van hier als van elders, herdacht de heer P. van Houten, gemeente veldwachter alhier, op 5 dezer den dag, waarop hij vóór 40 jaar als zoodanig in dienst der ge meente was getreden. Des voormiddags begaven zich de leden van den raad met een commissie uit de burgerij ten huize van den jubelaris om hem te complimen teeren. Bij monde van den heer J. Polderman, secretaris der gemeente (de burgemeester was door huiselijke omstandigheden verhinderd tegen woordig te ziju) werd deti feestvierende, voor zijne 40-jarige trouwe plichtsbetrachting aan geboden twee enveloppen, waarvan een met een bedrag van 150.als gratificatie hem door den raad toegestaan, en een met f125.door de burgerij bijeengebracht. De9 avonds bracht het muziekgezelschap „Accelerando" hem een serenade. Moge deze trouwe en nog krassen politieman zijn ambt nog lang waarnemen In de jongste vergadering van den ge meenteraad werd beëedigd en geïnstalleerd het lid de heer L. Polderman, gekozen in de plaats van wijlen den heer J. Slager. Nog werden benoemd tot lid van het weezen- armbstuur de heer B. Kodde, om daarin zitting te hebben als lid uit den raad, cn tot genees-, heel- en verloskundige belast met de weezen- armen praktijk voor 1903, de heer D. Quakkelaar. Tevens werd behandeld en vastgesteld de be grooting der inkomsteu en uitgaven van het weezen-arrabestuur dienst 1903 en wel in ont vang en in uitgaaf op eene gelijke som van f6573,565. Tot notabelen der Ned. herv. kerk alhier, zijn herkozen de heeren E. J. Gunst, J W. Slager en A. van Luijk, G.Jz., resp. met 63, 80 en 78 van de 93 geldig uitgebrachte stem men. De heer P. Verhage, candidaat gesteld tegenover den heer E. J. Gunst, verkreeg 24 st. Herbenoemd in den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier tot ouderling, de heer J. Mosselman en tot diaken, de heer M. Moer land, Cz. zijn medeburgers, en geraakte deerlijk haar stuur kwijt toen de „afdoende verklaring" voor de erfenis ontdekt geworden was. Een oude vrijgezel, steeds ziekelijk en daarbij een zonder ling, kon wel op den wonderlijken inval gekomen zijn, zijn huisbewaarder tot universeelenerfgenaam te maken. Deze opvatting leek hem steekhoudend genoeg, om hein van snuffelen en visschen naar andere mogelijke beweegredenen te weerhouden. Opeens echter was er een licht voor hem ontstoken, dat hij uit zichzelven nooit zou ge vonden hebben. Hij had iets gehuord zijn oogen waren opengegaan. Kijk eens aan! Ja waarachtig I In den beginne ergerde hij zich slechts over het booze gepraat, zijn vrouw Och wat! daarvoor kende hij haar immers veel te goed! Zulk een brave, oprechte,eerlijke vrouw, als zij altoos voor hem was geweest zoo flink en open en recht door zeel Nooit immers had zij hem de geringste aanleiding tot jaloezie gegeven zij had altoos zoo'n slag er van gehad, met iedereen vriendelijk om te gaan en toch allen op een behoorlijken afstand Op het hulpkantoor alhier, werd in No vember jl. in de rijkspostspaarbank gebracht, de som van f3065 15 en terugbetaald f4969.50. Uitgegeven werden 3 boekjes. Door het telephnoukantoor werden behandeld 323 telegrammen, nl. ontvangen 161 en verzondeu 162 stuks. IERSEKE. Er worden hier pogingen aange wend oin een vereeniging tot verzorging en verpleging van behoeftige zieken te stichten. Op een rondgaande lijst wordt bevredigend ge- teekend. \erleden weck Vrijdag had hier het vol gende allertreurigste ongeval plaats. Een jong varensgezel, die pas uit den militairen dienst was teruggekomen en als knecht diende hij een schipper, die als wacht bij de oesterbanken fun geerde, was dien dag voor een paar dagen thuis gekomen. Hij zou in het vooronder een jacht geweer wegbergen, waarmee op vogels geschoten wordt. Door een onbekende oorzaak (want de schipper, hoewel aan boord, was er niet dicht genoeg bij) ging het geweer dat geladen was, at en toen de schipper toesnelde, was de jonge ling reeds dood. Het schot was hem door de keel en hersens gegaan. De jongeling was alles zins oppassend en van onberispelijk levensgedrag. Hij heeft ouders, broers en zusters, die zijn dood betreuren. OUD-VOSSEMKER. Benoemd tot gemeente ontvanger de heer 1). J. Ampt, Gz. in plaats van zijn vader, den heer G. J. Ampt, die deze betrekking gedurende 24 jaren vervulde) STAVEN1SSE. Donderdagmorgen nam. mej. W. M. C. Aalbers, in tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht, afscheid van hare be trekking en van de leerlingen alhier, doordat zij te Middelburg optreedt als hoofd der ge meentelijke bewaarschool. In welgekozen woorden dankte de commissie haar voor de wijze, waarop zij hier hare betrekking heeft vervuld en voor den ijver en de toewijding, door haar betoond. De beste wenschen vergezellen haar in haren nieuwen werkkring THOLEN. De weerprofeten, die ons een strengen winter hebben voorspeld, hebben bet tot heden nogal aardig geraden. Er ziju er, die zeggen, aan de hand vau bef oude spreekwoord .strenge heeren regeeren niet lang" of men be weert ,,'t Is nog vroeg in den tied" en we wenschen met hen mede, dat deze beide uitin gen bewaarheid zullen worden, maar tot heden laat de vorst zich niet verbidden. Wanneer we zoo eens een kijkje aan de Eendracht gaan nemen, dan zien we toch, dat er al aardig wat ijs gemaakt is. De overtocht geschiedt voor zooveel mogelijk per roeiboot. De pont ligt veilig in de haven, dus kunnen er geen voertuigen overgezet worden. Sommige oogenblikkeu zit het ijs aan alle kanten vast, en is de overtocht totaal ontnot-eLjö Op de Vest kunnen de schaatsenrijders hun genot vinden en daarvan wordt dan ook een druk gebruik gemaakt. Een flinke baan vanaf de Oudelandsche Poort tot aan de bouten brug pleit voor de activiteit van den pachter Deurloo en we hopen dan ook voor hem, dat de gemaakte kosten kern ruimschoots zullen terugbetaald worden. Donderdag werden op de Vest schaatsen wed strijden gehouden, bestaande in hard- en ringrijden. Er waren 20 deelnemers, aan wie de prijzen in geld, tot een gezamenlijk bedrag ad f 23 door de hh. C. W. Geluk, E. J. Moelker en M. S. Cornelisse bij eeuige ingezetenen verzameld, werden uitgereikt. De buitengewone strenge en vroeg inge vallen winter doet zich in vele gezinnen smar telijk gevoelen. Wij sidderen bij de gedachte aan de vele hongerige, verkleumde menschen en kinderen, die daarbinnen in hun buisjes geeu voldoende bescherming vind6n tegen koude en gebrek. Vader, die wel werken wil, maar thans geen arbeid vinden kan, moeder eveneens onmachtig om in den nood te voorzien. Werk- gebrek, en ook daardoor gebrek aan voedsel en brandstolboe luide en ernstig wordt thans bet besef bij ons wakker, dat wij den plicht der weldadigheid moeten beoefenen, 't Ligt voor de hand, dat, hoe meer men vau dit besef door drongen is, men des te meer geneigd zal zijn de broederband uit te steken, om te steunen en te helpen, zooveel in ieders vermogen is. Met erkentelijkheid werd ons medegedeeld, dat door de Commissie tot leniging van armoede en wering van bedelarij gedurende den winter 1901/2 aan behoeftige ingezetenen werden be deeld: 1511 !/2 ICG. brood en 230 HL. steen kolen, waardoor de nood van zoo menig be hoeftig gezin werd verzacht. Waar die commissie zich steeds met zooveel toewijding beijvert om armoede en ellende tegen te gaan en de bedelarij, waarover wij althans van onze ingezetenen, waarlijk niet te klagen hebben, te weren, daar hebben zij recht op onze mede werking en belangstelling. Laten wij toch niet vergeten, de winter is zóó lang, zóó streng en de armoede zóó groot, dat elke poging om den arme te helpen, onzen steun verdient. Me deburgers, waar de commissie zulk een groot liefdewerk vervult, doet uw beurzen open en geeft rijkelijk f Moge de koude daar buiten uwe harten war mer doen kloppen en de commissie door uwe liefdadigheid in staat gesteld worden voor vele behoeftige Thoolsohe gezinnen opnieuw en in nog meerdere mate tot een zegen te zijn De volgende week zulleu de lijsten gepresen teerd worden. De Voorzitter van het Comité te voor de „Ontvangst der Boeren Generaals ontving het navolgende schrijven Wel Ed. Geb. Heer. Hiermede heb ik de eer de ontvangst te richten van Uw geëerd schrijven van 3 I alsook van het bedrag ad f2938, gecollech in Noord en Zuid-Beveland en in de Tholen. Onder toezending van een quitantie, k ik mij van den aangenamen plicht, mijn liartelij dank te betuigen namens de Generaals Botha Wet en De la Reij aan U en de andere Het ;',g4k. PIlOII iron f O Pmnmionin J.'z L leden van de Commissie, voor dit bewijs te houden ook destijds reeds, toen hare betrekking in de restauratie haar tot verkeer met heeren zooveel gelegenheid bood. Zij viel bij alle gasten in den smaak, en toch waagde niemand het, ook maar een onvertogen woord tot haar te richten. Dit bad hem een buiten gewoon hoogen dunk van haar doen opvatten. En zij was zichzelve ook in al die jaren gelijk gebleven voor haren man altoos even zorg zaam, toegeeflijk jegens zijn kleine zwakheden, steeds op zijn gerief bedacht, en goedgeluimd en monter, zooals iemand slechts zijn kan met een zuiver geweten. En deze vrouw zou Het was onzinnig het was gekkepraat I De een of ander had zoo maar iets uit zijn duim gezogen eu de booze wereld Maar vreemd kon dat toch eigelijk niet heeteu, wanneer men over de zaak wat dieper nadacht. Die erfenis was toch een feit, en men had dus wel bet recht te vragen Hoe komen die menschen er toch toe, zoo in het oog vallend begunstigd te worden Ware het zelfde iemand anders tebeurt gevallen hoe zou hij dan zelf gesproken en geoordeeld hebben Te Oudenbosch is de 69-jarige heer S., sedert jaren, het laatst als chef, werkzaam aan de suikerfabriek van de firma Daverveldt, Bitick eu Co-, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Een kwartier voor dat de campagne atge- loopen was, werd hij door de machine gegrepen, in duizelingwekkende vaart om de as geslingerd en daarna op den zoogenaamden worm geworpen, waartusschen hij zóó beklemd raakte, dat het lijk niet dan in verschillende deeleu daaruit verwijderd kon worden. Aan de professoren Lorentz te Leiden en Zeeman te Arnhem is dit jaar een Nobelprijs toegekend voor natuurkunde. De Nederl. wetenschap mag er trotsoli op ziju dat thans twee van baar vertegenwoordigers door liet Nobel-comité uitgekozen zijn, nadat verleden jaar de prijs voor scheikunde aan den Nederlander J. H. van 't Iioff was toegekend. Nabij Amsterdam werd Woensdagmorgen door een melkboer een vrouw aan den weg liggende gevondengeholpen door een ander droeg hij haar in een huis en daar bleek dat zij dood was. De vrouw was een zwervelinge, tbuisbehoorende te Spaarndain. Men kan nu den weg van Monnikendam naar Marken over het ijs gaan te voet, op schaatsen, per rijsvogel, (goed verwarmde sleden) en per zeilsehuit, dus keus genoeg. Op de Kralingsohe plas achter Rozenburg is gisteren een 30-jarig man in een wak ge raakt en verdronken. Te Onsthuizen zijn Maandag twee hme_ ders Klaarenbeek, 19 en 21 jaar oud, bij het schaatsenrijden verdronken. Te Zaamslag is bij het schaatsenrijden een 15-jarige knaap door het ijs gezakt en ver dronken. Te Katwijk is een man door de gladheid van den bok van zijn wagen gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de wielen ge raakte eu kort daarna aan de bekomen wonden is overleden. Bij het schaatsenrijden te Papendrecht geraakten twee jongelingen in een wak; één werd ternauwer nood gered de andere, onderwijzer te Sliedrecht, verdronk. Te Noordwijk reed een 16-jarige jongen in een wak eu verdronk. Bij Breskens is op een weg liet lijk ge- vondeu van een metselaar aldaar. De inan was doodgevroren. Te Veeuendaal zakte iemand door het ijs. Een ander sprong hem na om hem te redden, doch verdronk zelf. De eerste werd behouden aan wal gebracht. Door de gladheid viel even buiten Noord- wijk een 15-jarig meisje, juist toen de tram aankwam. Het meisje werd zóódanig verwond dat zij kort daarop overleed. Te Gorredijk werd Zondag een 71-jarig man dood op den drempel zijner woning gevonden. De oude had eenigen tijd buiten vertoefd, was door de koude bevangen en tengevolge daar van binnen weinige oogenblikken bezweken. sympathie en belangstelling in het „Gene Boeren - H ulpfonds." Tevens verzoek ik U de erkentelijkheid Generaals over te willen brengen aan al genen, die hun tijd en hun persoon heb beschikbaar gesteld in het belang van de nof lijdenden in Zuid-Afrika. Met de meeste hoogachting heb ik de te zijn Uw dw. dienaar, (w. gW. J. C. Brebnkk Thesaurier van het „Generali D< Bóeren-Hulpfonds." Op een steenbakkerij te Tilburg is man dood gevonden. Men vermoedt dat hij den wagen gevallen is, waarmee leem vervo werd. Hij schijnt nog een eind voortgekroj en is toen wellicht door de koude bevaiij en overleden. Een der bekende tankwagens der petroleu maatschappij, is te Twisk een vreeselijk ongel overkomen. Door den spiegelgladden weg de wagen gaan glijden, hetgeen door het tw span, hoe krachtig ook, niet was tegen te houd De wagen, paarden en 3 personen geraakten water, waarbij een jongen werd verpletterd. De twee andere personen werden met vje. moeite gered. In het bosoli onder Kessel gevonden die was dood gevroren. Hij schelf" en ïgin i. b benoe G. v De l ord ïer m fming enheif irtuigc ente r en. (A 'e vo bij ter ge steu ven ukwei lanj len. ËnkeU fng, v Nog ii de J loeraii !e. K ouden Ier wij 2 Worde V ontsli n ,i( Wl Ie. E band Bi onder heer ige en hout gesprokkeld te hebben, wijl een sprokkels bij hem lag. Een man te Straatsburg die honger gebrek leed, smeekte een agent van politie, hem op te brengen, doch de agent vond hii voor geen termen- De daklooze wilde geen dad vau geweld plegen en riep daarom luidkei den ie he ind e. Ei lende versa termu moge» inorra ischte Zooals de wereld uu eenmaal is, liet het zich wel eenigzins verklaren, dat men achter de zaak het een of ander zocht, wat niet in den haak was. Datgene, wat er verteld werd, klonk zeker niet onwaarschijnlijk 1 Ja ja, het had best zoo kunnen wezenIn elk geval, een reden moest er zijn voor het zonderlinge testament. Wat voor reden Spits er je vernuft nu maar eens op wat voor reden P En hij spitste zijn vernuft er op. Al zijn verstand, geheel zijn brein hoe weinig dit ook wezen mocht spitste hij op dit punt, en tobde eu maalde er over, en wroette er in en vond ten slotte toch geen andere ver klaring, dan die ééne, die reeds voor de hand gelegen had Onzin Het kan niet zijn Maar het is. Hoe men de zaak ook keert of wendt, zij blijft altoos denzelfden kijk behouden. En tegen de mogelijkheid er van viel niets in te brengen. De heer Fieher had ontegenzeggelijk een tijdlang het middagmaal gebrnikt in de restauratie, waar Rosa bediende. En, jawel nu herinnerde hij zich ook, dat zij hem aan geraden had naar het postje van huisbewaarder „Vive la France I" Dit hielp, hij werd terstoi opgepakt en achter slot gebracht. In Engeland is de armoede op 't ooge blik verschrikkelijk. Bij duizenden loopen werklieden rond, die geen arbeid kunnen vindf Te Londen zijn eiken nacht heele scharen, c op straat moeten blijven, omdat al de toevluch oorden overvol zijn. Een onderzoek bracht a het licht, dat bovendien in 20.000 huize Si waar men navraag deed, 5300 menschen zond werk waren. Het stadsbestuur staat maebtelo 'e tegenover zooveel eaeuae. nt Uit verschillende plaatsen in Duitschlai ;eving wordt gemeld, dat menschen bevroren gevond Ia de zijn en dat de felle koude nog steeds toenee.i imiog Groot blijft de steenkolenuood te New-Yoi "Oen Boston eu andere steden, terwijl het overal de Noordelijke Staten van Amerika bitter koud Sedert de eerste dagen dezer maai steeg de prijs reeds met vijf gulden ongeve per ton Er zijn nagenoeg geen voorraden wezig en de mijnmaatsehappijen beweren d zij haar grootste productievermogen berei hebben. De steenkool is bijna even schaars i ia eei in de dagen der staking. De rijken moet uit gebrek aan brandstof in de hotels trekke En de armen zijn er al heel treurig en elleud aan toe. Kinderen en zwakken worden het dagen in bed gehouden, om dat men ze andf niet warm kan krijgen- Zuigelingen stervi van koude. Tholen. Deze week bracht geen veranderir in de verzending. De handel was eer slapp dan drukker. Van visschen was natuurlijk get sprake, dus is het betrekkelijk voor deugen die niet te veel voorraad in de put heeft, ni zulk een groot onheil, dat voor 't oogenblik te minste de vraag niet te druk is. Ook van prij verlaging werd hier niet gehoord, 't Is dan oi maar te hopen, dat de prijzen zoo blijven, altbai niet lager gaan, want ai wordt er weieens b weerd, dat f 35.voor 1000 Zeeuwsche oeste bij Ficher te dingen. „Dat zal mij me baten", had hij toen gezegd „daarvoor zij Usnu honderden liefhebbers, en ik heb geen andei aanbeveling dan mijn papieren als oud-gediende, Zij echter had liet niet opgegeven, en wi zelfs met den brief naar den rijken, voorname beer gegaan, was ook bij hem toegelaten een week later had hij zoowaar de betrekkin gekregen Het hart schoot hem in de keel A Eveline werkelijk niet zijn dochter, maar 4e doehter vau mijnbeer Ficher was, of als mijl heer Ficher zich dit laatste ook maar had moge 8aan verbeelden wel, dan was opeens alles ve klaard. En Eveline had ook altijd zoo ie bijzonders gehad, zoo iets vooruaams in hai geheele manier van doen, dat in haar stan eigelijk volstrekt niet paste. Waarom oo had baar moeder er zoo achter gezeten, di zij een goede school bezocht voor duur geld Waar kwam het geld vandaan Ove olge gespaard Dat was gemakkelijk gezegi Maar wahrvan overgespaard Open 'te n regen De n< li ine toi tdt hei én eming in ka og fa ot, c.i plaat stooml J. ■over te hc le. De wk. t kenr Mi rooting ele p Bru ter onc 650, 700,' di ;etrokk mg v, olge roorts brengt rhuis rmidde ld as roedke )ok us e een de tingen istig z vai len, v is, of s proef vo< met eens oelen ss, de erwyzt beide mee verzot schoo oordd advii B. rliet.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2