BIN N E N L A N 1). Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Het algemeen ontstaan dier vereenigingen is on getwijfeld van grooten invloed geweest op de daling der prijzen. Vooral ook, omdat bij alles contante betaling na voldoende levering op den voorgrond is geplaatst. Natuurlijk bestaan voor die daling nog andere oorzaken, maar de invloed der vereenigingen kan daarbij niet buiten rekening worden gelaten. De gemeenschappelijke aankoop van zaden, eerst vry aanzienlijk, is tengevolge van herhaalde teleur stellingen bij het onderzoek, eindelijk gestaakt. Een groot nut is daardoor inlusschen verkregen. Het war kruid in de klaver, dat hier vrij algemeen was, is daardoor verdreven. Noodzakelyk blyft intusscben bij aankoop van zaden een voortdurend onderzoek op zuiverheid. Ten slotte nog de volgende cijfers Het eerste jaar werden aangekocht 4450 Kg, voor f 2179, Het 25ste jaar werden aangekocht 1044100 Kg. voor 143668,12. In het geheel werd door deze vereeniging in den loop van 25 jaar besteed f 393996,295 voor: 6376100 Kg. Superphospbaat, 1016350 n Ammoniak-superphosphaat en 1228400 Chili-salpeter. Naar het Vad. verneemt heeft de regeering besloten, bij de wet machtiging te vragen tot het heffen van een surtaxe op suiker. De beperking van het vervoer op de kunst wegen, niet in onderhoud bij het Kijk, is op geheven, te beginnen met middernacht tusschen 28 en 29 November. Aan den ingenieur G. W. van Heukelom, is door de M. t. E. v. S. S. opgedragen, het maken van bestekken, teekeningen enz., voor een nieuw te bouwen stations-emplacement te Rozendaal. Door de arrondissements-rechtbank te Mid delburg is, ter vervulling der vacature voor kantonrechter te Goes, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. A. E. C. Hupkens vau der Eist, substituut-griffier bij de arrond. rechtbank te 's Gravenhagemr. C. de Witt Hamer, J.Gz., griffier bij het kantonge recht te Zierikzee; mr. K. N. Hengeveld, grif fier bij het kantongerecht te Oirschot. Geslaagd voor het examen van den postdienst de heer W. A. %n West te Rotterdam. Bij minisleriëele beschikking is aan den heer J. C. Gelderblom, aannemer te Tholen, gegund het vernieuwen van de houten beschoeiing in het posthaventje te Gorishoek. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der Indische be grooting blijft de heer Van Kol, naast don minister, de hoofdpersoon. En dat te recht, want hoeveel vijanden en tegenstanders de heer Van Kol ook heeft en zich voortdurend maakt, niemand betwist, dat hij beter dan eenig ander Kamerlid Indië kent. Hij spreekt veel en bar en ontziet niemand of niets, maar men mag daarom niet zeggen, dat zijn kritiek uitsluitend afbrekend is, integendeel naast zijn af keuring noemt hij middelen ter verbetering, bijv. zachtere behandeling van den Javaan, verbetering der positie van inlandsche ambtenaren in Indië, boter onderwijs, benoeming van een permanente commissie ter voorbereiding der Indische begrooting, invoering der Europeesche rechtspraak in de Vorsten landen. En al vinden die middelen niet onverdeeld instemming, de minister luisterde er naar en toonde zich lang niet van alle afkeerig. Dat de heer Van Kol velen tegen zich in 't harnas jaagt, is verklaarbaar. Als hij bijv. zegt, dat de Kamerleden niets gevoelen voor de nooden van deu Javaan, dan is 'tgeen wonder, dat de Kamer zich dit aantrekt, of als hij zegt, dat het anti-revolutionair program, wat de koloniale politiek betreft, nu reeds volkomen fiasco heeft gemaakt, dat hij van de ker stening van Indië niet veel verwacht, en dat de zendelingen in Deli in dienst staan van het kapitalisme, dan begrijpt ieder, dat zijn anti-revolutionaire mede leden op liuu achterste boenen gaan slaan (volgens het Kameroverzicht in de M. O. deed dat Ds. De Visser, of hij den heer Van Kol plechtig op wou eten), of als hij eindelijk den oud-minisier Cremer „deu man van Deli" durft noemen (men denke daarbij aan de slechte faam van die bezitting), als hij zogt, dat de heer Cremer het tegenwoordig gouvernement de hand boven het hoofd houdt, omdat hij beangst ia, voor wat een onderzoek der zaken in Deli aan het licht zou brengen en vertelt dat hij, (Van Kol) door den sultan van Deli, oen zou ik ddfir nu van zeggen *Maar je moet er toch wat van zeggen 1 Het raakt jou toch evengoed 1" *Ja ja de menscheu zijn slecht 1 Zij gnnnen ons dit buitenkansje niet en daarom moeten we nu met achterklap zwart gemaakt worden. Dat is het 1" „Maar wat moeten wij er tegen doen vroeg de vrouw. „Wy kunnen ons zoo iets toch maar niet goedschiks laten aanleunen jJa, wat kunnen we daar nu tegen doen?" herhaalde de oude, terwijl hij zijn tabaksdoos verlegen tusschen zijn vingers draaide. „Het beste is nog maar, dunkt mij, er het zwijgen toe te doen en in zulk vuil maar niet te roeren". „Je bent een slaapmuts 1" riep zijn vrouw. „Hoe kan een man daar zoo kalm onder blijven, als er van zijn vrouw en dochter zóó iets wordt rondgestrooid Hij streelde hare hand. „Maar lieve hemel, waarom zou ik mij een harnas er voor aan- rekken, Roosje Het is immers niet waar." ^Natuurlijk is het niet waarhernam zij. „Maar juist dadrom *Men kan zoo iets toch niet openlijk tegen spreken //Dat is de vraag nog", meende de sergeant. „Becker kent iemand, die voor een krant schrijft," nutteloozen ouden man, op zijn reis door Indië zeer hoffelijk ontvangen werd, omdat de sultan in hem een boezemvriend van den heer Cremer meende te zien, dan zal niemand het den heer Cremer euvel duiden, dat hij Van Kol niet vriendelijk aankijkt. Het leek wel, of de Kamer medelijden kreeg met den heer Cremer, althans Van Kol kreeg een repri mande van den heer Van .Vlijmen over zijne insi nuaties, en de minister verklaarde, dat zijn oud collega met vrucht tot bevordering van het welzijn van Indië was werkzaam geweest. Natuurlijk ver weerde de heer Cremer zelf zich ook. De nieuwe minister ontving opnieuw van ver schillende zijden betuigingen van vertrouwen en naar allen schijn verdient hij dat, want hij gaf blijken van een vaste overtuiging, degelijke kennis van zaken en benijdenswaardige talenten als spreker en debatter. Met vele van de door de verschillende sprekers (er waren er betrekkelijk weinig) uit gesproken verzoeken en middelen ter verbetering stemde hij in en beloofde hij zijne medewerking. Het zou ons te ver voeren, die alle op te noemen. Slechts dit eene, omdat daarover in de laatste dagen het moest gesproken is. Z. E. zou de aan dacht van den gouverneur-generaal vestigen op de toestanden beschreven in de brochure van Mr. van den Brand. Bedoeld werden de schandelijke behandeling der koelies in Deli, die een storm van verontwaardiging hebben veroorzaakt. Intusscben heeft Van Kol wat olie op de golven gegoten door te verklaren, dat Van den Brand te veel gegeneraliseerd heeft en dat de behandeling der koelies bij de groote maat schappijen veel beter is, dan bij de kleine onder nemingen. In de vergadering van Donderdag werd ten slotte het wetsontwerp uitgaven in Indië, goedgekeurd. dheids en P 1ERSEKE. De heer Bennema, klerk bij de post en telegraphie te Amsterdam, is met in gang van 28 Nov. tijdelijk verplaatst naar het post- en telegraafkantoor alhier. Een fietsrijder, die door een jongen lastig gevallen werd, zagen we deze week een eenvou dig middel toepassen oin van zijn kwelgeest verlost te worden. Hij wipte hem zijn pet van het hoofd en trapte snel door, of er niets ge beurd was. De jongen had er zelf schik in. Een andere deugniet werd op de volgende wijze gestraftToen hij een fiets zag aaukomen, legde hij een houweel dwars over de straat. De fietsrijdster stapte even af en nam het hou weel een heel eind mee. Deze jongen lachte niet. De werkmansvereeniging, die verleden jaar een lapje grond, naar het algemeen oordeel veel te duur, gekocht heeft, heeft dit Zaterdag zóó hoog verpacht, dat zij 6 '/2 °/0 aetto van haar geld maakt. De benoeming tot lid der gi commissie, die haar zetel heeft te van de heeren K. J. Blok vau Lindenbergh is ingetrokken enjn zijn benoemd de heeren M. vanTii dustrieel te lerseke, en M. van der Vliet, veearts te Kruiniugen. OUD-VOSSEMEER. Door heeren jagers onder deze gemeente is klopjacht gehouden en het resultaat is, dat met vijf geweren in twee dagen ruim houderd leden vau de familie .lepelman" zijn gesneuveld, een resultaat, dat, naar men ons welwillend mededeelde, zeer bevredigend werd bevonden. Aan den heer G. J. Ampt is op zijn verzoek, met 1 Jan. 1903 eervol ontslag ver leend als gemeente-ontvanger. 8CHERPENISSE. Door de postboden en brievenbestellers op het Eiland Tholen is dezer dagen een afdeeling van den Ned. Bond van post- en telegraafbeamhten .De Post" tot stand gebracht. Alle beambten op het eiland, zijnde 11 leden, traden toe. De afdeeling draagt den naam van .Eendracht." Zondag a. s. zal ge noemde afdeeling hare eerste vergadering in het .'i Hof van Oranje" alhier houden. STAVEN1SSE, De heer A. van 't Hof alhier heeft bedankt voor de benoeming als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Donderdagavond gaf de tooneel- en zang- vereeniging .1' Union" alhier een goedgeslaagde uitvoering in het hotel Van Dalen ter gelegen- „Maar zou dat niet juist glad verkeerd werken „Ja 1 Brengt men op die manier niet juist nog veel méér de poppen aan het dansen Zij konden tot geen besluit geraken. Ündertusschen verkeerde de klerk Becker evenmin in een rooskleurige stemming. Hij had op het bureau, als de verloofde eener rijke erfdochter, reeds min of meer den toekoinstigeu banjer uitgehangen, den secretaris en den griffier maar eventjes gegroet en zijn werk met zichtbare geringschatting half on afgedaan gelaten. Men kon het jonge mensch, dat nu reeds als een echte parvenu den neus in den wind begon te steken, niet goed zetten. Wat verbeeldde zoo'n knaap zich wel Toen nu de wederhelften dezer beide heeren het verbazingwekkende nieuws omtrent de Romers opdischten, toen verkneukelden dezen zich teu zeerste daarover en smaakten al de vreugde vau een passend leedvermaak. Weet u het al, meneer de griffier zoo luide het den volgenden morgen. .Wat?" „Wel dat gevalletje met de Romers hahaha 1" „O ja, daar heb ik ook zoo iets van gehoord Ja, dat had ik wel gedacht daar moest heid van haar 5-jarig bestaan. Behalve een 8-tal zangnummers, werden ter afwisseling op gevoerd 3 blij- en kluchtspelen, nl. .Daar is mijnheer", „De noodlottige rok" en .Een vrijage in het kamp". THOLEN. Maandagavond werd alhier de eerste Nutsbijeenkomst in dit seizoen gehouden. De voorzitter, de heer Iz. van Gorsel, riep allen aan wezigen een hartelijk welkom toe, waarna hij den heer Lamberts, voor ons departement geen onbekende, verzocht op te treden. Deze uitste kende declamator gaf eerst ten beste„Als de Koningin weer uitrijdt.," gevolgd door De Boer en zijn kind", een episode nit den droeven Transvaalschen oorlog door B. ter Haar. Het afscheid van den Boer, die met zijn 13-jarig zoontje vóór de vrijheid van zijn land gaat strijden en daarna zijn sterven op het slagveld van Elandslaagte met zijn gesneuveld kind aan het hart, droeg hij zóó meesterlijk voor, dat het ons in de ziel greep en menige traan ont lokte. Ook .Bruur Joapik" van Cremer werd door spreker onverbeterlijk 111 het Gelderscli dialect weergegeven. Enkelen, die het vroeger van Cremer zelf gehoord hebben, moesten dit getuigen. Zoowel in de tragische als in de ko mische momenten was hij eenig in stern-variatie en mimiek, zoo ook in het fluisterend zingen Van het lief gevoelvol wiegeliedje, hoewel het te bejammeren was, dat de ernstige woorden van dit liedje niet voor ieder verstaanbaar waren. Tot slot vergastte spreker ons nog op eenige onuitgegeven gedichten van Anth.C.Bergmans Jr., genre Nieuwe Gidsstijl, waarmee hij liet publiek niet weinig vermaakte en waarbij 't hartelijk lachen wel een bewijs was, hoezeer zich allen met deze nonsens-poëzie amuseerden. De dave rende toejuiching 11a elke voordracht getuigde van dankbaarheid voor het veelzijdig genot, hetgeen door den voorzitter in hartelijke woorden werd vertolkt en met een .tot weerziens" be krachtigd. De schade, door de vorst aan suikerbieten in de Betuwe aangericht, wordt door een bieten- controleur op meer dan één millioen geschat. Hoeveel geld er op het bookmakerskan toor te Middelburg is verduisterd, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Men spreekt van vele duizenden, maar het ware bedrag schijnt zelfs den chef nog onbekend te zijn. Reeds zijn vijf personen gearresteerd. Het onderzoek is evenwel nog niet afgeloopen en het schijnt, dat nog meerdere personen zich voor den strafrechter zullen te verantwoorden hebben. De huiszoekingen, die door de justitie in de woningen der klerken gedaan worden, trekken zeer de aandacht en in de omgeving der woningen waar deze plaats hebben, bevindt zich telkeus een nieuwsgierige menigte, waar het dan natuur lijk niet aan de noodige beschouwingen ontbreekt. Ook heeft de Londensche politie op verzoek van de Nederlandsche justitie beslag gelegd op een aanzienlijk bedrag door den gearresteerden Duitscher M. op een der Engelsche banken ge plaatst. Te Assen was een dame met hare drie kinderen bijna door kolendamp gestikt, die uit een vulkachel, waarvan de afvoerbuis was ge sloten, zich in de slaapkamer had verspreid. De dame begon reeds in een toestand van over gang te geraken, toen zij zich plotseling in een helder oogenblik, dat steeds aan de bewusteloos heid schijnt vooraf te gaan, het lot van Zola herinnerde. Met de grootste inspanning strom pelde zij uit bed naar het raam, dat zij open stootte, en daardoor haar eu hare kinderen redde van den dood. Uit Goes wordt gemeld dat de Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen bij besluit der algemeene vergadering is op geheven en dat het batig slot, groot ƒ55, wordt gegeven aan de atdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor een prijs bij een te houden wedstrijd vau aardappelrooiers in Sep tember, indien er tenminste binnen zes maanden geen nieuwe bietenvereeniging wordt opgericht. wel zoo iets achter steken Natuurlijk I Natuur lijk 1" En toen vervolgens de heer Becker kwam opdagen, ruim tien minuten over zijn tijd, en zieh zonder eenige verontschuldiging aan zijn lessenaar zette, toen bleven de steken onder water niet uit. „Ja ja voor millionnairs zijn de uur werken niet uitgevonden 1" .Natuurlijk wie het niet noodig heeft, die slooft zieh niet af 1" „Wie het breed heeft, laat het breed hangen .Nu ja het is alles geen goud wat er blinkt I" .Neen neen, niet alles is zuivere winst„De reputatie van de schoonmoeder moet men op deu koop toenemen 1" .E11 die van het meisje „De heeren schijnen op iets te zinspelen", bracht de klerk in liet midden. .Zou ik hun mogen verzoeken zich wat duidelijker uit te laten .Och ik voor mij, ik heb nog mijn grondbeginselen", antwoordde de secretaris, zich met groot gedruisch den neus snuitende. .Zij mogen ouderwetseh geworden zijn, of tegen woordig voor ordinair versleten worden maar, ik heb ze toch nog I" .En wat zijn dat dan wel voor grondbeginselen, als ik vragen mag „Grondbeginselen, jongraensch, over welke De heer, die onlangs te 's-Gravt door een juffrouw met een revolverschot ii rug werd verwond en in het Ziekenhuis opgenomen, heeft thans die inrichting hersteld verlaten. Door het overlijden der daderes, zal dit wel in 't duister gehuld blijven. Te Oudenbosch heeft men de werk heden aan de beetwortelsuikerfabriek der Daverveldt, Binck en Co. moeten eir wegens gebrek aan bieten. Aan deze f moeten nog eenige millioenon kilogra beetwortelen per scheepsgelegenheid outv worden, die nu wegens de vorst bedorve en wel niet meer vervoerd zullen worden. Een dame, die aan het station We poort te Amsterdam dezer dagen in een le klasse van een trein naar Duitschlani plaats genomen, bleek, toen de conducteui biljet wilde knippen, plotseling overled zijn. Haar familieleden, die haar hadde bracht en nog op het perron waren, dadelijk gewaarschuwd. „Strenge heeren regeeren niet lang Daaraan dachten wij tijdens de hevige die de vorige week zoowel overal in het bi als in vele streken van het buitenland heet IJs en sueeuwberichteu, vooral de eerste, ki van heinde en ver en het scheen wel in 't hartje van den winter, in plaats van midden van den herfst waren. Gelukkig waarheid van boven aangehaald spreek ook ditmaal ten opzichte van het weer g Wij zeggen gelukkig, want al moge gevallen dooi velen liefhebbers van scha rijden en ijspret een streep door de rel hebben gehaald, andere belangen lijden di strenge vorst groote schade. Wij denken bij in de eerste plaats aan de landboi voornamelijk aan hen, die in dezen tiji het jaar hun veldvruchten, de suikert moeten verschepen. De schade in dit en schippersbedrijf aangericht bedraagt nu duizenden. 't Is te hopen, dat het zachte weder aanhouden, dan kan misschien nog veel t komen. Jammer dat er door het ijs weder versche mensehenieveus te betreuren zijn. Te Hengelo is een man, die bij het sclia rijden huiswaarts keerde, in een tunnel gei en levenloos er uit gehaald. Te Geldermalsem reden twee jo in een wak en verdronken. Nabij Voorburg vielen 3 knape het ijs; slechts één werd met moeite De andere twee broertjes verdronken. Te Loenhout verdronken eveneens jongelieden bij het ijsvermaak. Te 's-Hertogenbosch zijn niet minde zeven pcrooQcn op roincliilioatlo plaatooa het ijs gezakt. Gelukkig werden allen ger Te Babvloniënbroek, waar een school gebouwd wordt, was een 60-jarige nemer uit Gorinehetn als opzichter aangi Toen de man zich dezer dagen per fiets huis wilde begeven is hij, waarschijnlijk de duisternis misleid, in een sloot en verdronken. Te Harderwijk kwam een 7-jarig met haar kleertjes te dicht bij de kachel dat deze vlam vatten, waardoor het kindl brandwonden bekwam en binnen enkele overleed. Te Amsterdam heeft zich gistere vrouw door ophanging vau het leven bi Haar man was reeds eenigen tijd zonde; en zocht nu zijn troost in den drank, hl de vrouw tot wanhoop bracht. Te Dordrecht is een onderwijzer christelijke school in hechtenis genomen,» ontuchtige handelingen met meisjes. De vinnige kou, die verleden week heerschte, heeft te Londen zeer veel slacli gemaakt. Het Heilsleger had geen genoeg, om al de ongelukkige armen onde te nemen, zoodat velen den nacht in ik niet geloof mij te moeten schamen. Zi toen ik er aan denkeu kou, een eigen houden op te zetten het geschiedde vijf-en-dertig jaren toen keek ik rond een meisje uit een geachte familie. Da de eerste voorwaarde uit een geachte fai En zóó trof ik mijn keus. Goddank, i mij over uiijn vrouw en hare familie behoeven te schamen Precies als ik 1" viel de griffier in, hij een akte van rechts naar links legt dezelfde, die hij vijf minuten tevoren met groote gewichtigheid van links naar recht gelegd. hUit wordt mij nu toch te kras!" ri gebelgde klerk. „Heeft men iets op mij te zeg „O op u Maar wij behoeve er verder niet over uit te laten. Wat ga. ons aan 1 Ik voor mij heb alleen 111 verstaan willen geven, dat in mijn oogei dom niet alles goedmaakt en dat mij Becker, wanneer hij eenmaal gehuwd za zich de moeite vau een bezoek te mijneu wel kan sparen." „En ik", liet de griffier er op volg „ik heb er alleen nog maar aan toe te vi dat mijn vrouw in het kiezen van hare ken even omzichtig is, als de echtgenoote va» collega." [Wordt vervol,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2