ra :rloren geluk. N°. 912. Zaterdag 29 November 1902. Twintigste jaargang. EN e. J. M. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Public atiën. nu FEUILLETQÏÏ. mb telii )Ojt ERSEKSCHE 01! THOOLSGHE COURANT weeltblad, pwjjd aai it Itlaipi ra oestutult, Mimi, ai Dit blad yerschijnt eiken Zaterdag. 'I rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden olterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te T h o I o n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tsotaif. NATIONALE MILITIE. Zitting van den Militieraad. jemeester en Wethouders van de gemeente n brengen ter kennis van belanghebbenden, militieraad in Zeeland voor de lichting van b|ar 1903, op Vrijdag den 19 December 1902 ooriniddags te 10 uur te Zierikzee in het itehuis aldaar zitting zal houden om uitspraak i omtrent de verschenen vrijwilligers voor de en omtrent alle lotelingen dezer gemeente or den Militieraad moet verschijnen de loteling jstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid ireken, of gemis van de gevorderde lengte j, die wegens ziekte of gebreken niet in staat n voor den Militieraad te verschijnen, daarvan tosschenkomst van den Burgemeester hunner laats moeten leennisgeven aan den Militieraad, overlegging van een geneeskundige verklaring dende den aard van de ziekte of van het gebrek uitdrukkelijk de aandacht van hen, die vrij- wegens broedcrdienst verlangen, op hun om persoonlijk in bovengemelde zitting van Militieraad te hooren welke uitspraak omtrent Igedaan en wijzen de lotelingen, die gebreken of meenen te hebben, op hunne verplichting, :ooveel zij daartoe in staat zijn, en onver- welk nummer zij hebben getrokken, om voor ilitieraad te verschijnen, teneinde geneeskundig 5 den onderzocht. t 0-! n. den 2ft "NTnvfkrnhfcr 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELB, Burgemeester. 1*. LABAN, Secretaris LANDBOUW-VEETEELT. IWSC run 1- t. 08a het Uitvoerende deel van het Hoofdbestuur [aatschappy tot bevordering van landbouw en t in de provincie Zeeland is onderstaand schrij- richt aan de Ministers van Waterstaat, Handel verheid, van Financiën en van Buitenlandsche Aardenburg, 19 November 1902. meerdere onzer grootc Landbouwvereeni- en ook eenige afdeelingen onzer Maatschappij de Regeering hebben gewend, om haar ge- kenbaar te maken omtrent de maatregelen, een gevolg van de Conventie van 5 Maart tot oplossing der suikerquaestie te Brussel ge- tullen behooren te worden genomen, acht het end deel van het hoofdbestuur der Maatscbappy ordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland erplicht, mededeeling te doen van den loop ihandeling dezer aangelegenheid in de verga- van het Hoofdbestuur der Maatschappij van 6 >er jl. als gevolg waarvan het besluit enomen om te dezer zake geen adres vanwege atschappij te doen uitgaan, engernelde vergadering werd door den Voor namens bet Uitvoerend deel van het hoofd be let voorstel gedaan en verdedigd, om zich tot sering te wenden met een adres, waarin zoude gewezen op het belang van den verbouw van telen voor den landbouwer, den veldarbeider ichipperij, met vermelding tevens van de ver- daa Uit hetDuitsch. -30t II jhaus was zeer opgewonden, fkwam hij ook bij de Romers, en zich daar hoogst zonderling. Zonder ord te spreken, posteerde hij zich tegen- en ouden vuurwerker en keek hem een ffierp in het gezicht. Daarna volvoerde elfde manoeuvre tegenover zijn vrouw, [ens wendde hij zich hoofdschuddend tot reikte haar de hand, en zeide volk is krankzinnig Het is alles niet schil infaam gelogen I Komaan, laat u boven gaan. Wij zingen van daag bij iel." zou wel geheel tegen den natuurlijken r wereldsche dingen zijn geweest, indien 'ichtige ontdekkingen, welke de gansche «zighielden, den allernaast daarbij be- ie" zelve onbekend gebleven waren. meerdering der cultuur van andere gewassen, die, met name in deze provincie, dit jaar reeds plaats vond en daarvoor in de plaats (rad. Voorts zoude in dat adres aan de Regeering worden verzocht, om bij de onzekerheid van de toekomst der beetworlelsuiker-industrie de kansen op het behoud eener cultuur van natuurlijken omvang te bevorderen, door uitbreiding van het consumptiege- bied en wel door eene belangrijke verlaging san den suikeraccijns, en eindelijk zoude de wensch worden te kennen gegeven, dat de Regeering in bet algemeen maatregelen mocht beramen, waardoor de beetwortel cultuur, zoowel voor den landbouwer als voor de industrie, loonend bieei. De beraadslaging ter vergadering bepaalde zich bijna uitsluitend tusschen den Voorzitter, belast met de verdediging van den inhoud van het bovenbe doelde adres, en een der afgevaardigden van de af- deeling Hulst onzer Maatschappij. Deze afgevaardigde bleek de toekomst van de beet worlelsuiker-industrie zóó duister in te zien, dat de invoering eener surlaxe hem wcnschelijk voorkwam, al ware het niet tot het maximum-cyfer, in de conven tie genoemd. Bij de bespreking der preliminaire vraag, of de Maatschappij zich met een adres tot de Regeering zoude wenden, achtte deze afgevaardigde dit onge raden, op grond, dal de kans bestond, dat de strek king van dit adres een andere zoude kunnen worden, dan door bet Uitvoerend deel was aangegeven, in welk geval de Voorzitter der Maatschappij later, naar zijne tncening, ais lid van de 2e Kamer, bij de be handeling van een esentuëel Wetsontwerp in eene tnociel ijk® pjtfW—iiiiiits komen tevens meende fiij, dat, waar het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij gewoon was volkomen eenstemmig te zyn in de uitdrukking van zyn gevoelen, het zich liever moest onthouden van de openbaring zijner meening, waar dit nu vermoedelijk niet het geval zoude zijn. Door den Voorzitter werd daartegen aan gevoerd, dat bij hoopte, steeds te zuilen kunnen on derscheid maken tusschen de verschillende betrek kingen, waarin hij had op te treden en aangetoond, dat verschil van gevoelen tusschen de leden der vergadering van het Hoofdbestuur zich meermalen had voorgedaan, waarbij dan zoowel hel gevoelen van de meerderheid, als dat der minderheid, tot zjjn recht werd gebracht. Bij de daaropgevolgde stemming over de vraag, ot men zich in dezen tot tle Regee ring wenden zonde, verklaarde zich een gelyk aantal, nl. 10 leden, daar voor en daar tegen; het voorstel werd daarop krachtens de bepaling der Statuten be schouwd als te zyn verworpen. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland een gewest, dat onget ivijleld nauw betrokken ia bij de toekomst van de beetwortelcultuur zal zich dus van het uiten harer ineening by de Regeering en Volksvertegenwoordiging onihouden. Het is moeie- lijk aan te nemen, dat het gevallen besluit berust op de aangevoerde gronden en wij meenen, dat veeleer eene overigens lofwaardige vrees voor eene onzuivere stemming, evenwel niet uitgesproken in het spel was immers, naast den woordvoerder, in dezen de Voorzitter van de Coöperatieve beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent, bevonden zich drie aandeel houders dier fabriek als afgevaardigden der aldee- lingen ter vergadering. Hunne stem tegen het voorstel lol het uiten eener meening mag dan ook onzes inziens worden beschouwd als het gevolg der overweging, dal zjj, zoowel voor De menschen plegen in den regel wel te zorgen, dat wij omtrent datgene, wat ons onaangenaam zon zijn, niet in onwetendheid worden gelaten. Natuurlijk gaat men daarbij niet tactloos te werk. Het zou zeer inhumaan geweest zijn, aan juffrouw Romer of hare dochter in het gezicht te gaan vertellen, wat er in de stad zoo al omtrent haar gebabbeld werd. Maar de sergeant had immers óók ooren, en de klerk misschien nog scherpere en dus door hun bemiddeling kwam alles zeker aan het rechte adres. De kringen, in welke beiden zich be wogen, schitterden bovendien niet juist door overdreven fijngevoeligheid. In de kazerne stond de sergeant als rijke erfgenaam bij zijn kameraden natuurlijk op de bovenste plankzelfs voor de officieren werd hij een voorwerp van bijzondere opmerkzaam heid. Wat de kolonel en de majoor bij gelegen heid van het laatste diner vernomen hadden, leverde in de officierskringen stof tot heel wat gesprek. De adjudant bracht, in een ledig oogenblik, de zaak tegenover den sergeant- majoor op het tapijt en van hier tot de pnderoffioieren was de afstand niet groot meer. (Gel.) Advertentienvan 1 tot 4 regel» 40 cent»iedere regel meer 10 cent»; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatiing opgegeven, wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. er over geklaagd, dat daar door de keurings- commissiën afstammelingen van hengsten worden gekeurd van leden dezer commissiën. Ook wordt opgekomen tegen de minder nobele wijze, waarop reclame gemaakt is voor het hengstendépot te Bergen-op-Zoom en gesproken over partijdige keuring, waartegen verscheidene leden van keuringscommissiën protesteerden. c. Bestaat er ernstig vrees voor een tekort aan hengsten in de naaste toekomst Deze vraag werd in ontkennenden zin be antwoord, behalve voor le klasse hengsten Doch om hieraan tegemoet te komen wordt besloten, aan de regeering le vragen, de voor premiën bestemde som van f 75.000 te ver- hoogeu tot f 100.000. 'Ten slotte werd aangenomen een voorstel van Zuid-Holland, om aan de legeering te verzoeken voor paarden, welke drie jaren zijn goedgekeurd, het vierde jaar niet op cornage af te keuren. de beetwortelsuiker-industrie als voor den landbouw opkomende, aan de zuiverheid der stemming over de strekking van een eventueel in te dienen adres atbreuk zouden doen. Bet Uitvoerend deel van het hoofdbeduur van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland P. J. C. HENNEQUIN, Voorzitter. C. A. H. WAGTHO, Vice Voorzitter, J. J. VAN WEEL, Penningmeester. G. A, VORSTERMAN VAN O YEN, Secretaris. Nederlandsch Paardenstamboek. Maandag 11. werd te Rotterdam in „Tivoli" de jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Het Nederlandsch Paarden stamboek",, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart, Kz. Uit het verslag van den toestand der ver eeniging over 1901 bleek, dat het ledental be draagt 1467 en het getal ingeschreven paarden 248, en dat de toestand der Vereeniging gunstig is. Omtre.jit de rekening over 1901, sluitende met een) batig saldo van f238,93, werd goed- kenreni koinstii Het rapport uitgebracht en dienovereen- isloten. irnemen bestaat, het volgend jaar te een tentoonstelling te houden, .ot verbetering der paardenfokkerij, van de afdeeling Noord-Holland om zich tot regeering en volksvertegenwoordiging te wenden tot zoodanige wijziging der be palingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij, dat keuring op cornage niet verder dan tot 5-jarigen leeftijd als reden van afkeuring mag gelden, waaraan de afd. Zeeland had toegevoegd: „hetgeen eveneens het geval zal zijn met van elders ingevoerde oude hengsten", werd, na discussie met 15 tegen 9 stemmen verworpen. Een der leden merkte op dat, als de paarden op 3, 4 en 5-jarigen leeftijd op cornage gekeurd zijn, er geen sprake kan zijn vau erfelijke cornage. Vervolgens kwamen in bespreking de drie volgende vragen, door het hoofdbestuur gesteld a. Hoe is de werking van de wet op de staatszorg voor de Paardenfokkerij in het al gemeen P Men kwam ten dezen tot de conclusie, dat bij de regeering aangedrongen moet worden op strengere toepassing van de wet en op betere controle tegen het frauduleus dekken. Aangenomen werd het voorstel vau Zuid- Hollaud om te protesteeren tegen het ingrijpen van regeeringswege in de foknehtingdat in grijpen blijkt uit het verbod van premies, toe te kennen aan de eerste kruisingsproducten van koud- eu warmbloedige paarden. b. Geeft de wijze van keuring aanleiding tot aanmerkingen daarop? Vau verschillende zijden werd deze vraag bevestigend beantwoord. In Gelderland o.a. wordt onder hen goede vrienden. Hij aan een kleinigheid kennen en Römer had liet zich niet leende geld uit aan ieder die „in tijdelijke ver legenheid" verkeerde. Bijgevolg achtte men zich vriendschapshalve wel verplicht, hem op de hoogte te brengen van de praatjes, die er liepen. Dat is gemeene lastertaal 1" riep hij. „Ja maar „Ik laat mij zoo iets niet aanleunen De heeren zijn mij opheldering schuldig 1" „Wij? lieve hemel, wij hebben het immers niet rondgestrooid I" „Dan heeft een ander het gedaan 1" „Wel mogelijk maar „Ik moet er méér van weten! Den lasteraar, die zoo iets van mijn moeder en zuster durft vertellen, sla ik de hersens in 1" „Daar heb je gelijk aan Volkomen ge lijk I Sla er maar flink op los De bedoelde lasteraar was evenwel niet zoo gemakkelijk te vinden. De sergeant liet al de buren van zijn ouders de revue passeereu deu kleermaker rechts en den schoenmaker liuks, de bierhandelaar vau de overzijde en den kruidenier om den hoek. Zij hielden zich allen Coöperatie bij den aankoop van Meststoffen. Onder bovenslaanden titel ontvingen wij een artikel van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, ter her denking van het 25-jarig beslaan der Vereeniging „Welbegrepen Eigenbelang"op 8 Januari a.s. Hieraan onlleenen wij het volgende In de inaaud October van het jaar 1877 hield de heer Vorslerman van Oyen eene voordracht te Aarden burg over het gebruik van hulpmeststoffen. Hij wee» op de talrijke knoeierijen en bedriegerijen, waaraan de mestbereidera en verkoopers zich schuldig maakten en tevens op het bestaan van een Rijkslandbouw proefstation te Wageningen, waar én zaad én hulp- mest onderzocht werden, zoodat men niet langer behoefde bedrogen te worden, dan inen zelf verkoos. Hij toonde door eenige vQorbcelden aan, welk ver schil er bestaal, ot men de hulpmeslstoffen in 't groot of in 't klein aankocht en deed opmerken, hoe men, zoodra men met velen is, niet aarzelt bij eiken aan koop een scheikundig onderzoek te doen instellen, dat naar zijne meening hoog noodig was. Hij meende daarom den aanwezigen te moeten aanraden zich te vereenigen om gemeenschappelijk mest en zaden aan te koopen onder contröle van hel Rijkslandbouw proefstation. 't Was op eene vergadering, in November d.a.v. gehouden, dat de heer J. H.de Milliano mededeelde, dat hij met eenige landbouwers uit zijne omgeving 5000 Kg, guano had aangekocht, welke de beste uitkomsten opleverde. Dezellde landbouwers gebruikten er het volgend jaar 10000 Kg.de uilwerking was merkeijjk minder. Men schreef dit toe aan 't seizoen en legde het volgend jaar nog meer guano. Uil werking geene. De goede guano bleek slechts ge leverd te zijn om de rallen aan 't spek te krijgen. Die eenvoudige mededeeling noopte velen lot toetreding. Wanneer men bedenkt, welke onberekenbare voor deden deze vereeniging aan den landbouwer heelt verschaft, die door hare oprichting deu stoot gaf aan het ontstaan vau talrjjke soortgelijke vereeuigingen, eerst in Zeeland, daarna ook in andere provinciën, zella in België, die nagenoeg met dezellde statuten op gelijke wijze werkzaam zyn, dan mag dat jubilé van de eerste coöperatieve vereeniging tot den aankoop van meststoRen wel met eenige opgewektheid her dacht worden, ia het rl niet door de fabrikanten en leveranciers, dan toch zeker door de verbruikers. voor zielizelve dood onschuldig maar ook zij hadden er wel van hooren praten, en zij wisten ook wel namen te noemen. Op die namen snorde hij nu af maar elke berichtgever had al weder drie andere. Zoo kwam hij niet verder. Intusschen zat hem dit zaakje dwars in 't hoofd. „Ik moet zeggen mooie praatjes gaan er over jelui rond 1" zoo viel hij, op zekeren morgen, bij zijn moeder met de deur in het hnis. „Wat voor praatjes p" Dit en dat. „Dat is een laagheidriep vrouw Römer vuurrood „Eveline wel, geen menseh zou het kind iets kwaads kunnen nazeggen I En wat mijnheer Ficher betreft het is kort en goed belachelijk 1" „Maar u dan, moeder nIk ik Dan zon ik wel alle eer en plicht met voeten hebben getreden 1 Ik schaam mij, aan zoo iets maar te denken I Wat zeg jij er van, Anton „Ik P" bromde de man, die had zitten kijken, alsof hij vau den molen getikt was „wat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1