Gemengd Nieuws. En daar is toen wat voorgevallen? OESTERS. Uitslag verkoopingen en aanbesteding vai 0 ewa li u r g r 1 ij k e Stand. Kerknieuws. [WorcU vervolgt d op den grond liggen met de spade It. Waarschijnlijk is hij door de koude man dood naast zich bevangen of door een beroerte getroffenhoe 't zij, 't is zeer te betreuren dat een braaf en werkzaam man op deze wijze het leven heeft verloren. Hedenmiddag ontving schipper C. J. Ver- straate alhier telegrafisch bericht, dat zijn beurt schip in het Schaar van Oude Tonge, nabij Dinteloord aau den grond gevaren is. De op varenden, schipper en knecht, zijn gered. Bij den minister van binnenlandsche zaken zijn door weldadige handen de gelden gestort, benoodigd om 17 nog op St.Helena vertoevende krijgsgevangenen, allen Nederlahders, van daar naar het vaderland terug te voeren. Een juffrouw te 's Hage loste Woensdag een schot op een heer, die haar aan de deur van een pension bracht en daar afscheid van haar nam. Zij trof hem in den rug en richtte daarna het wapen op zich zelf. Het schot kwam in haar hoofd. Beiden zijn opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is levens gevaarlijk, die van den man is minder ernstig. De man had de juffrouw trouwbeloften ge daan en kwam haar vertellen, dat hij afscheid van haar moest nemen, daar hij zich met een andere vrouw in 't huwelijk wilde begeven. Nader wordt gemeld, dat de toestand van den getroffene bevredigend is en dat de juffrouw is overleden. Een ontzettend ongeluk heeft te Om- melanderwijk in de aardappelmeelfabriek van den heer Wilkens plaats gehad. De arbeider J. K. werd door een riem gegrepen, zoodat zijn lichaam totaal uit elkaar werd gescheurd. De dood trad onmiddellijk in. In de Zuiderzee is zóóveel ijs, dat de vaart spoedig gestremd zal zijn, als het zoo blijft vriezen. Door de ingevallen vorst zullen in de Bommelerwaard geheele akkers suikerbieten ver loren gaan, terwijl groote partijen beetwortelen, gerooid zijnde en op ladiugplaatsen liggende, duchtig door de vorst lijden. Ook groote partijen aardappelen, die niet gekuild zijn, kunnen niet voldoende voor de vorst beveiligd worden. In het Rembrandt-theater te Amsterdam is thans weer iets zeer buitengewoons te zien. Er is een meisje Tillv Bebé met twaalf leeuwen te zien en dan de wijze waarop zij met dit dozijn „koninginnen van het woud" omspringt. Zij gaat er tusschen liggen, rolt er mee rond en steekt ten slotte haar mond in den muil van een dezer dieren. Het is een ijzingwekkend gezicht, maar het schijnt toch te pakken. De Friesche boer drenkt zijn vee op den stal, wanneer het gevoederd wordt. Dit ge- geschiedt gewoonlijk drie maal per dag. Dan wordt de drinkgoot, die voor de koeien is aan gebracht, volgepomt; het water vaak ook in emmers op den stal gebracht, en het vee kan drinken, zooveel het lust. Maar dan moet het ook wachten, tot het uur van de volgende voeding is aangebroken. Opgemerkt werd, dat de koeien in de weide veel vaker en bij kleinere hoeveelheden drinken dan driemaal per dag en vaak 2 emmers vol, een bewijs dus, dat de wijze van drinken op den stal niet die is, welke het vee het best bevalt. Op de boerderij „Herema State," te Tzum, is nu de stal zóó ingericht, dat het vee drin ken kan, wanneer het daartoe lust heeft. Boven den drinkbak is nl. een afsluiting aangebracht, die het dier zelf met den bek kan wegschuiven en die zich dadelijk weder sluit, wanneer het beest met drinken ophoudt. Dit sluiten is beslist noodig om vervuiling van het drinkwater te voorkomen. Men noemt eene koe wel eens dom, maar op //Herema- State" blijkt duidelijk hoe spoedig het vee 't gevat heeft, wat het doen moet, om in staat te zijn zijn dorst te lesscheu. Uit Monnikendam wordt gemeld, dat door de vorst alle verkeer met het eiland Marken baarlijke testamentaire beschikking langs natuur lijkeu weg te verklaren. Hm hmMaar dan blijft het toch alijd nog vreemd, dat de huisbewaarder en zijn vrouw niet de dochter dus de erfgenamen zijn. Ficher moest dus tegenover die luidjes wel een bijzonder sterke verplichting hebben gevoeld. Zeker ongetwijfeld! En dus dus laat de zaak zich nog veel eenvoudiger ophelderen. Hoe dan? Kijk eens hier! Ficher is toch óók eenmaal jong geweest. Römer was eerst weinig jaren gehuwd, toen hij hem als huisbewaarder aan stelde. Waarom gebeurde dat? Ja waarom? De zaak is doodeenvoudig. Ficher had de vrouw reeds gekend, toen zij nog meisje was. Hij at een tijdlang in zekere restauratie, die beroemd was wegens hare goede keuken, en in welke Römer's aanstaande vrouw bediende. Aha! Is dat zeker? Volkomen zeker. Men kan de personen noemen, die destijds met hem getafeld hebben. is afgesneden en men in de haven onder de brug loopt alsof 't reeds weken sterk gevroren heeft. Te Nieuwediep is een vlet van de kanon neerboot Ulfer omgeslagen. Van de vijf matrozen werdeu er met moeite vier gered. Dat de vorst reeds zoo vroeg begonnen is, wordt als geen gunstig teeken beschouwd, want de voorbeelden van vroeg beginnen, lang aan houden, zijn velen. In 1511 begon de vorst S November en duurde 14 weken. Een maand lang kon men van Arnemuiden naar Borselen wandelen (de Kraaijertpolders waren toen nog niet ingedijkt); men reed met wagens vol goederen van Antwerpen naar Goes en kwam eveneens met paarden en wagens over het ijs van Holland naar Zeeland. In 1517 begon de vorst op 15 Nov. en duurde tot Februari. Neeltje Lokerse uit Ierseke, die onlangs op den zaakwaarnemer Burghout te 's Graven- hage heeft geschoten en sedert in observatie in het huis van bewaring aldaar vertoefd heeft, is volgens de doktoren toerekenbaar voor de door haar gepleegde feiten eu alzoo niet krankzinnig bevonden. Middel tegen felle koude. De ervaring leert, dat er enkele onkostbare en toch kostelijke middelen zijn om warmte te krijgen of te behouden. Den bloedsomloop in de voeten kan men herstellen, en daardoor dus een gevoel' van warmte opwekken, door eeuige malen achtereen op de teenen te gaan staan; in bed kan men dit bereiken door de voeten uit te strekken en in te trekken, totdat men er moê van is. Een stuk karton in de schoenen zal ook bijdragen tot behoud van warmte. Papier tusschen kleeren en tusschen dekens verhoogt de uitwerking van de bedekking be langrijk. Maar weinige menseheu weten ook welk een heerlijke reactie de behandeling van het ge heele lichaam 's morgens met koud water geeft. Worm in het koren. Legt men op de korenzolders versche on- gewasscheu schapenvellen, dan zullen de koren wormen daarin kruipen en sterven. Ook zullen deze lastige diertjes spoedig verdwijnen, wanneer men op den graanzolder op verschillende afstan den eenige zakken versche hop plaatst. In Zwitserland heeft op verschillende plaatsen een sneeuwstorm gewoed, zoo hevig dat de menschen in de huizen moesten vluchten. Ook het leven van Koning Edward VII is bedreigd geweest en wel door denzelfden Rubino, wiens toeleg Zaterdag j.1. in Brussel zoo gelukkig werd verijdeld. Aan zijn bewaker heeft deze koningmoorder, volgens de „Patrio te", verklaard, dat hij tijdens zijn verblijf tc Londen van een aanslag op Edward VII alleen heeft afgezien door de houding van het volk. „Het zou mij verscheurd hebben, wanneer ik zijn Koning had gedood" zeide Rubino. ,lk durfde niet." In geheel Europa vriest het. In Frankrijk en in de Alpen is zeer veel sneeuw gevallen. Veel menschen zijn reeds het slachtoffer van de koude geworden. Alleen te Parijs kwamen vijf menschen om. Een groot schandaal heeft te Warschau plaats gehad, hetgeen tengevolge had dat het hoofd der geheime politie tot een jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Hem werd nl. ten laste gelegd, (wat ter terechtzitting werd bewezen), dat hij in betrekking stond met houders van slechte huizen, aan wie hij voor grof geld jonge meisjes en vrouwen bezorgde. De verzending vanuit Tholen bleef ongeveer op dezelfde hoogte als de vorige weekook de prijzen bleven constant. België vroeg iets meer dan vóór eenige dagen eu dan meer eerste soort, doch van goede kwaliteit. Juist de kwaliteit moet dit jaar puik zijn, wil men met de oesters van buitenaf kunnen concurreeren en dan worden nog wel goede prijzen besteed. Tengevolge van de strenge vorst der laatste da gen werden bijna alle vaten geëmballeerd verzonden, dat wil zeggen, dat deze in stroo, waaromheen z g. pakiinnen, worden gerold wat naar vrijwel alge- Volstrekt niet. Maar het meisje gold voor een schoonheid net als thans de dochter. De bedoelde restauratie heette dan ook niet naar haren eigenaar, maar naar de juffrouw. Men zeide: ik eet bij de schooue Roosje. Nu? Nu, wel mijnheer Ficher zal zich dit herinnerd hebben, toen hij haar man, den invaliden vuurwerker, bij zich in huis nam. Niet waarl Zeer waarschijnlijk I Inderdaad dat laat zich maar al te goed begrijpen. Ongeveer eeu jaar daarna moet het meisje geboren zijn. Wanneer men nu op die manier het een bij het ander legt Natuurlijk, natuurlijk! Zóó krijgt de zaak een heel anderen kijkl Dat was waarachtig wel het minste, wat hij voor het kind kon doen! Niet waar? Maar ondertusschen het testament maakt de ouders tot erfgenamen! Dat klopt dus nog niet. Poeh! dat is maar om den waren staat van zaken te bemantelen, en er was ook wel degelijk een kapitaal voor Éveline aangewezen, Boven- meene opinie, de oesters onderweg het beste behoedt tegen bevriezen. Ook het werken in de loodsen werd erg bemoeilijkt door de strenge vorst, waardoor de te bewerken oesters bezwaarlijk uit de putten te halen waren, met het oog op het gevaar voor be vriezen. Voor de oestercultuur is het maar te hopen dat spoedig de temperatuur stijgt, daar over 't algemeen niet op zulk een vroegen winter gerekend werd en men daardoor nog niet genoeg oesters aan den wal gebracht heeft om er den winter mee in te gaan. Met zulk een strenge vorst is het niet raadzaam oesters te visschen, daar men allicht gevaar loopt, dat de oesters in do vaartuigen onderweg bezwijken. Het behoeft wel geen betoog, dat zulk een tijd voor de oestercultuur in allen deelo een dure tijd is. Men schrijft ons De verzending van leverbare oesters is slap, te slap. Wat de oorzaak is Wie zal 't zeggen De een beweert, dat het de groote aanvoer van Fransche oesters is, een ander zoekt 't in te ruim aanbod uit Engeland. Zeker is het, dat in België de consumtie niet zoo groot is als andere jaren. En of nu de vrienden oesterkweekers elkaar al eeu vlieg trachten af te vangen door lagere aanbiedingen, het helpt niet veel. Voor werkelijk mooie le soort van 72 75 KG. netto, kan men tot fr. 95 bedingen*, voor oesters van 60 KG. (die weinig aangeboden worden) is de prijs pl. m. fr. 50 2e soort, 5055 KG wordt verkocht tot fr. 45 3e soort, wegende 45 KG. brengt 2030 fr. op, terwijl er nog twee inferieure, soorten gemarkt worden van 40 en 35 KG. voor de respectabele prijzen van 18 en 15 fr. Hoe de men schen zich vergasten zullen aan zulk een rommel De afnemers zijn zeer lastig. Hebt ge mooie vlugge, platte oesters dan willen ze korte, dikke en omge keerd. Over de kwaliteit hoort men geen of weinig klachten. Wel schijnt het nu en dan te gebeuren, dat de vaatjes op reis lichter worden, zoodat bij aankomst het inhoudsgetal niet overeenstemt met de factuur. Er is al eens gevraagd, of de Belgische spoorbeambten ook van oestsrs houden. 't Is to vreezen, dat de vorst, die zoo bruks is op getreden, heel wat schade zal doen, of reeds gedaan heeft, vooral voor de Zuid-Hollandscho banken vreest men dat. Engeland begint iets of wat leven te vertoonen. Laten we hopen, dat dit zal voortgaan, want zoo'n afnemer is niet te versmaden. Er wordt weer, als ieder seizoen, geklaagd over treurig lage noteeringen, maar dat uiteenloopen van prijzen is toch waarlijk niet onverklaarbaar. Alle oesters zijn niet gelijk (vergelijk maar eensdeZuid- Hollandsche met die van de lerseksche bank en ieder wil toch zijn waar kwijt. De kwaliteit der mossels is niet zeer bevredigend, de omzet is traag en de prijzen niet vooruitgaande. Van Ierseke zijn in de week van 1320 Nov. verzonden 730.000 leverbare oesters tegen de vol prijzen le soort fr. 8595 2e soort fr. 3545 j 3e soort fr. 2030. Deze week bevroor een groote h oeveelheid paling, welke in z. g. beunen voor den verkoop gereed waren, wat een groot verlies is voor de vischver- koopers. De paling werd hier en daar nog aan den man_._gflhracht. VERGADERING van den GEMEENTERAAD van IERSEKE op Maandag 17 Nov1902 des avonds 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heeren De Schipper, Hartoog, Maller, Sandee en Sauer, de laatste wegens ongesteldheid. Voorz. de burgemeester. Deze deelt mee, dat de Steeweg nu in orde is. Behandeld worden, verzoeken om afschrijving van schoolgeld, die worden toegewezen tot een bedrag van f 9. Een verzoek, nam. van iemand, die een klasse in den hoofd. omsl. is verlaagd, wordt van de hand gewezen, omdat volgens de verordening op de school- geldheffing de aanslag ook van kracht blyft, als de hoofd. omsl. wordt verlaagd. Vastgesteld wordt een suppl. kohier van school geld tot een totaal bedrag \an f 26,725, en een suppl. kohier voor hondenbelasting groot f 16.50. Aan een verzoek van het Burg. Armbest. otn wij ziging zyner begrooting 1902 en om af- en over schrijvingen op die begrooting wordt voldaan. De eerste loopt over een bedrag van f 1207,50 in ont vangst en uitgaaf, de laitste over een bedrag van f 2067,50. Beide waren hoofdzakelijk noodig, omdat de kosten van het armhuis voortaan afzonderlijk zul len worden geadministreerd. Ook de rekening 1901 en de begrooting 1903 van het Burgerl. Armbest. worden behandeld. De com missie, die deze heeft nagezien, heeft verscheidene aanmerkingen, doch daar deze geen invloed hebben op de cijfers, worden én rekening én begrooting on veranderd goedgekeurd, de laatste met eindcijfers groot f 5770.995. Van Ged. St. is teruggekomen de gemeente-be dien had hij toch ook verplichting jegens de goedhartige vrouw en den toegeeflijken echt genoot Zeker, zeker! En dus? Nu mij dunkt, de gevolgtrekking ligt voor de hand. Eveline zou dus Eveline wel, Eveline is zijn dochter. Dat is zoo klaar als een klontje! Juist, juist! zoo is het! Zoo moet het zijn I Het kan niet anders wezen En zoo was het dan nu. Voor alle verstandige menschen, die zich geen knollen voor citroenen lieten verkoopen, was het zoo. Het raadsel was voor niemand meer een raadsel. Een afdoende verklaring was gevonden een verklaring aan welke een iegelijk, die maar een beetje menschen- en wereldkennis bezat, volkomen genoeg moest hebben. Ja, ja! wat lag het toch voor de hand! Er was volstrekt geen buiten gewone scherpzinnigheid noodig geweest, om er achter te komenEn toen ging het van mond tot mood, grooting 1903 met verzoek om wijziging,-vnl. de goeding ad f 20 van 2 zangvereenigingen voor gebruik van schoollokalen moet verplaatst w naar de afd. huizen en landerijen, oo"k de zegelko J voor huwelijksafkondigingen moet naar een andere worden overgebracht, en de huur van een bra plaats voor varkens moet een afzonderlijken vormen. Eindelijk vragen Ged. Staten nog, waarom geraamd is voor evenredige teruggaaf van bijdra in de verplegingskosten van krankzinnigen. De voorz. zegt, dat deze vraag niet recht duidelij Waarschijnlijk wordt bedoeld de f30, die de fan van krankzinnigen, niet ir een ryk9 geslicht verple gehouden zijn, bij te dragen voor kleedgeld, er één zulk een verpleegde is, voor wie de f die f 30 vergoedt, zou het rijk daarvan toeko f4. en de provincie f 10,50. Voorgesteld wordt f 14,50 op de begrooting te brengen en den voor onvoorz uitg. met gelijk bedrag te verminde Alzoo wordt besloten, terwijl ook aan de ver aanmerkingen zal worden gevolg gegeven. Bij de laatste rondvraag vraagt de heer Schip of de torenklok tegenwoordig wel normaal is. De voorz. antwoordt, dat dit niet het geval maar er is reeds getracht verbetering aan te De oorzaak zit niet in het uurwerk, maar schijnlijk in de wijzerstangen en wijzers, die een zware vracht vormen. De openbare vergadering wordt gesloten, de raad blijft in geheime zttting bijeen tot wijzi van het suppl. kohier van den hoofdelijken oi Ond oemi aarde de itte 1 Voo dez< 10 K.G wten bren ïtnen sa slang; och d OU V le vl: 19 Nov. Ten overstaan van notaris N. van Sl bergen, werden te Scherpenisse ten verzoeke erfgenamen van wijlen den heer M. W. Hage zoo mede wijlen mej. J. van de Velde, publiek inge ond I. Een huis en erf te Poortvliet door den heei Hage aldaar, voor f920. II. a 30,08 Are bouwland aldaar door den Joh. A. van Nieuwenhuijzen aldaar voor f li per 39,24 Are. b. 64,24 Are bouwland aldaar door denze voor f 450,- per alsvoren. c. 30.93 Are bouwland aldaar door denze voor f 450,- per alsvoren. d. 15,40 Are bouwland aldaar door denzin b voor f 500,- per alsvoren. III. 15,70 Are bouwland en zijkantweg aldaai Westeinde van Stompersdijk door den heer Anti 's| Giljain te Scherpenisse voor 1 930,- per alsvoren IV. a 94.80 Are weiland te Poortvliet door den Joh. A. van Nieuwenhuijzen voornoemd voor f 31 per alsvoren. b. 67.10 Are bouwland aldaar door P. Kaat daar voor f370,per alsvoren. V. Een zitplaats in de Herv. Kerk aldaar door heer J. van Zorge aldaar voor f 25. VI. Een dito door denzelfden voor f30.- VII. 54.90 Are bouwland te Scherpenisse in AV< Q jQ hoek door Iz. van der Jagt aldaar voor f 300.- 39.24 Are. VIII. 83,57 Are bouwland aldaar in den Geert polder door M. G. Larooy aldaar voor f 600,- alsvoren. IXi 00 AfO nroilnnd «U—r BolllRWPplKnot (hMtC J. Vos aldaar voor f 240.- per alsvoren. De b. 39.10 Are bouwland aldaar door W. Di ehkei houwer aldaar voor f280.- per alsvoren. X. Een zitplaats in de Herv. Kerk aldaar door J voornoemd voor f 50. De toewyzing zal plaats hebben op Woensdagl Nov. 's avonds 6 uur inde herberg vanC.Rijiie te Scherpenisse. Ten overstaan van notaris van Seters werd k Annaland publiek verkocht een perceel bouwl alkomstig van de wed. D. Steketee, groot 47 45 centiaren aan W. Dorst en W. Heijboer gemeente voor f 1400.per 39,24 aren. Het perceel zeer gunstig in de gemeente gel is vry van dijkgeschot en tiend maar bezwaard een erfpacht van 1 9,53. De onkosten op den verkoop vallende bedro 8'/» °/o' ,nin ikstol iopcn 'anne jAniest OO] was. et di :chts nnt lid s di oppel et sl >lgt, ikkeli ogelij achte oorrac ili. inoeg eze, wet °g ge IQ 01 iwassi ree Gemeente YERSEKE 'van 1420 November 1 Getrouwd: Johannes Dronkers, 24 j. jm Helena Cornelia Kriekaard, 28 j. jd. Overleden: Willem, 8 d. zv. Cornelis en Jannetje Hoogstrate. Beroepen te Kielwindeweer Ds. Kersiens te zelingo. PREDIKBEURTEN. Ned. Prot. Bond afd. Tholen Zondaga ZES UUR Ds. Lolcama, predikant te Bei op Zoom. Zeg eens, weet ge het al Wat Wel, dat van Ficher en Eveline Römer O, dat weet de heele stad al P Werkelijk Natuurlijk 1 Hahaha, vriendlief moet de wereld maar kennen 1 Ook in de zangvereeniging deed men el zwijgen niet toe. Vlijtig roerden zich ook de tongen en dit niet juist in den i kieschen en liefderijken trant. Zoo kon he niet missen, dat ook den heer Oberhaus he babbel ter oore kwam. //Het is niet waar 1" riep hij verontwaari Maar hoe weet u ffHet is niet waar!" herhaalde hij nog tiger, en hij sloeg daarbij zóó geweldig o toetsen van het klavier, dat er een paar sr sprongen. z/Maar, waarde heer hoor toch eens „Ik wil niets - hooren Het is gelogen, ik u van A tot Z alles gelogen 1 Dat u gerust uit mijn naam verder vertellen."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2