I iet N°. 911. Zaterdag 22 November 1902, Twintigste jaargang. EN ERL0REN GELUK. n, ent t nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. FEUILLETQL Vau onze berichtgevers. tions >869 U. tburg JKItE, kend M. ken. ken. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Ingozonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. GE- j van lotten voor nodel vorm, maat- Pot mdel, co per rolgt voor M. n veel skking bellen n vau land- heeft en dit r deze iet ge- IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT UITGEVERAdvertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer W» ft W ft Ti 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. J. M. C. POT, Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechti Tholen. 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. rgemeester en Wethouders van Tholen zullen Saterdag 29 November a.8., des middags ten 12 ten raadhuize aldaar publiek verkoopen KEN HOOP STRAATMEST. voorwaarden van den verkoop liggen van heden af lezing ter secretarie, iederen werkdag des voor- ags van 912 uur. tolen, den 22 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester P. LABAN, Secretaris. ingang van 28 Nov. is opnieuw be- tot burgemeester te Tholen, de heer van Stapele. ot leden der gezondheidscommissie zijn be- ad: Voor het eiland Tholen de heeren J. Plet, kantonrechter te Tholen, voor- G. Bolier Gz. te Scherpenisse, J. Gelder- i te Poortvliet, A. Morel te Stavenisse en ran de Sande te Oud-Vossemeer. Zuid-Beveland Goes. Mr. J. G. de Witt Hamer, voor- r, Dr. I.eignes Bakhoven, M. de Jonge, ie Goes, JJ. van der Poel te Gvezande en A. Folmer te Driewege. Kruiningen. P. D. Kolff van Oosterwijk iruiningen, J. N. Elenbaas te Krabbendijke, jindenbergb te Wemcldinge, K. J. Blok van te lerseke en A. J. A. Hoogvliet te Baarland. BELASTINGEN. lij herinneren het belasting-betalend publiek, op 1 December a.s. moet aangezuiverd zijn laatsten termijn van de personeele en de idbelasting en op den laatsten December derden termijn der bedrijfsbelasting. rijksinkomsten hebben zich in October bijzonder goed gehouden, ze brachten 14 meer op dan in Oet. 1901. In de tien ver maanden is het avance boven verleden f 5.700.000 en het 10/,a der raming is nu 2'/j millioen overschreden. Tweede Kamer, het afdeeüngsonderzoek van de Indische iting zijn door den heer Van Kol en zijne jgenooten verschillende opmerkingen gemaakt niet in het verslag zijn opgenomen. Van heeft zich daarover in openbaren geschrifte gd, maar het was te verwachten, dat hij daarbij niet laten zou. Bij de openbare be- leling der genoemde begrooting in de zitting Woensdag, van de Tweede Kamer, die Dins- bijeengekomen is, heeft de lieer Van Kol grieven andermaal ontwikkeld, en zijn par- ,oot Schaper maakte zich zóó warm over hun aangedane onrecht, dat hij herhaaldelijk tot de orde moest geroepen worden. De com missie van rapporteurs verdedigde zich tegen deze aanvallen. Verschillende sprekers uitten hun vertrouwen in den nieuwen minister van koloniën, anderen zouden een afwachtende houding aannemen, intusschen hopende, dat hij zich niet te zeer op een militair standpunt zou plaatsen (Z.E. is kapitein geweest.) Het ver meldenswaardigste van deze zitting was een motie door den heer Van Kol voorgesteld, om zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten met den Sul tan en de hoofden van Atjeh, zonder dat on zerzijds de eisch van verlies hunner volkomen onafhankelijkheid wordt gesteld. Het is niet moeilijk het lot dezer motie te voor spellen, die aldus luidt „De Kamer, de Atjeh-oorlog afkeurende als een gevolg van de imperialistische politiek der Nederlandsche Regeering, van oordeel, dat elke politiek, die onvoor waardelijk onderwerping ten doel heeft, met de rechtvaardigheid in strijd en niet geschikt is om aan dien oorlog zoo spoedig mogelijk een einde te maken, verzoekt de Regeering de noodige stappen te doen tot het sluiten van een vredesverdrag met den Sultan en de Atjehsche hoofden, zonder dat onzerzijds de eisch van verlies hunner onafhankelijkheid worde gesteld, roet bereidver klaring om de noodige maatregelen te nemen, die hunnerzijds in het belang van rust en orde wenschelijk worden geacht. In de Memorie van antwoord op het voor- loopig Verslag van de Tweede Kamer heeft de RegeeriDg de volgende verklaring overgelegd van den heer Reitz, oud staatssecretaris der Z. A. Republiek, betrekkelijk de vredes-onder- handelingen tusschen Engeland en de Zuid- Afrikaansche republieken „lk verklaar dat, niet alleen ik, maar al mijne landgenooten, die ik ooit gesproken heb, van oordeel zijn, dat de Nederlandsche Regeering door wat zij gedaan heeft in verband met de Vredesonderhandelingen en de Nota, die aan Engeland is gezonden, ons volt een weldaad, heeft betoond". Wij zijn allen overtuigd dal, in acht genomen de omstandigheden, waaronder wij verkeerden, het noodzakelijk was dat vrede moest gemaakt wordendat door het voortzetten van den oorlog ons volk groot gevaar liep uitgeroeid te worden, vooral wat vrouwen en kinderen betreft." „Het was de Nederlandsche Nota, die gemaakt heeft, dal de Engelsclie Regeering ons de gelegenheid om tot onderhandelingen te komen, zelf heeft aangeboden, eenc gelegenheid, die wij reeds lang gezocht hadden. In verband hier mede rustte mijne overtuiging dat het voort zetten van den oorlog onredelijk zou zijn ge weest, op hetgeen Grotius in zijn werk de J ure Belli ac Pacis daarvan zegt, dat een volk dat gevaar loopt te vergaan, en de keuze heeft zijn vrijheid te verliezen of te vergaan, eer|ziju vrij heid moet opofferen. (w.g.) „F. W. REITZ". 22 September 1902. Te Oud-Vossemeer zal hoogstwaarschijnlijk met 1 Mei a.s. een school met den bijbel worden geopend. In 1884 werd de aldaar bestaande school van die richting wegens gebrek aan de noodige fondsen opgeheven. Van Her vormde zijde is voor deze school met hijzonderen ijver gewerkt, door den predikant dier gemeente, ds. P. de Looze. Voor de herhalingsschool te Oud-Vossemeer hebben zich elf leerlingen aangemeld tot onder wijzers zijn aangewezen, mej. Hoffmans en de heeren V. d. Ende, Pruijssen en Wiskerle. LANDBOUW-VEETEELT. Uit hetDuitsch. lUwelijks was men in het stadje een weinig ,en van de algemeeue verbazing, welke ioud van het testament des heeren Ambrosius ir had gewekt, of men begon zich het hoofd iver te breken, welke reden de overledene wel mocht gehad hebben, om bij zijn uiterste een beschikking te maken, zóó vreemd, lerling, als geen sterveling ooit had en droomen. Een reden moest er toch zijn misschien wel geen redelijke verstandige lieve hemel, neenmeneer :r was immers zoo'n zonderlingmaar toch een begrijpelijke, een aannemelijke, stond voor een voldongen feit. Doch het wel wal al te onnoozel zijn geweest, daar aar stil het hoofd bij neer te leggen, zonder ilven en elkander eens at te vragen: hoe toch die mijnbeer Fioher op den inval gekomen zijn, om aan deze arme burgerluidjes zijn gaDsche kolossale bezit letterlijk alles en alles zoo maar voetstoots te vermaken Nogmaals: een reden moest hij daarvoor toch gehad hebben 1 Sommigen oordeelden, dat die reden tamelijk voor de hand lag. De man had immers op de wereld kind noch kraai en deze luidjes hadden hem jaren lang trouw gediend en hem opgepast in zijn ziekte zij waren de eenigen, die hij dagelijks voor oogeu had en nu had hij een goed werk aan hen willen doen, hen gelukkig willen maken. Niet waarl Maar de raeesten moesten om deze redeueering lachen. Neen neen, dat lag zoo maar niet voor het grijpen 1 Dieper moest men zoeken, om achter het fijne van de zaak te komen. Louter dankbaarheid? louter menschlievendheid en wel willendheid? Gekkepraatl Een dwaas, wie zich zulk een verklaring op de mouw liet spelden 1 Alle wereldsche dingen staan toch met elkaar in een zeker verband van oorzaak en gevolg. Stop een bedelaar een goudstuk in de hand en hij zal u verwonderd er op aankijken, welken wederdienst gij nu van hem verlangt, In de vergadering van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, den 6 November 11. te Middelburg gehouden, werd met algemeene stemmen besloten, het voorstel van het uitvoerend deel, om de ver gaderingen van het hoofdbestuur voortaan in 't open baar te houden en daarbg, behalve de leden der Maatschappij, ook toe te laten vertegenwoordigers van de p-. un belangstellenden, aan de afdeelingen inede te deelen en daaromtrent in de voorjaarsvergadering eene beslissing te nemen. De algemeene vergadering en de afdeelingstentoon- stelling zullen in 1903 te Goes gehouden worden. De heer G. A. Vorsterman van Oyen werd met algemeene stemmen herkozen als algemeene secretaris de heer mr. P. C. J. Hennequin met een gelijk aantal stemmen tot afgevaardigde naar het N. L. C. Beiden namen die betrekkingen aan onder dank zegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Op voorstel van den heer M, Kostense werd be sloten bij de volgende tentoonstellingen die van werktuigen onmiddellijk te openen na de algemeene vergadering. In alle afdeelingen, behalve Zierikzee, waar zich geen deelnemers hebben aangemeld, zullen cursussen in paardenkennis geopend worden. Mededeeling werd gedaan, dat de jaarlgksche Provin ciale subsidie voor de paardenfokkerij gebracht is van f2350 op 13550. Aan de aldcelingen is uit de subsidie ter bevor dering der varkens-fokkerij een som toegestaan van 1 20 ieder, voor de toepassing van het serum Lorens tegen de vlekziekte onder dc varkens. Op voorstel van den zuivelconsulent zullen in iedere aldeeling een drietal personen worden uït- genoodigd oni hem behulpzaam te zijn bij een onder zoek naar de kosten van boterproductie per liter melk, wanneer de bereiding niet fabriekmatig plaats heeft. Nog werd medegedeeld, dat door Ged. Staten ver gunning is verleend, in de afdeeling Tholen, be houdens op enkele wegen, die daarvoor ongeschikt zgn, met twee gekoppelde wagens te rgden. Na bespreking van de suikerquaesiie, waaruit bleek, dat de voorzitter zich in deze nagenoeg geheel aan sloot bg de zienswgze van den boogleeraar d'Aulnis, stelde het uitvoerend deel van het bestuur voor, een adres tot de Regeering te richten, inhoudende ver zoek, de kansen op behoud eener productie van natuurlijken omvang te bevorderen a. door het consumptie-gebied uit te breiden door een aanzienlijke verlaging van den accijns, en verder b. zoo noodig, zoodanige maatregelen te beramen, dat de beetwortelcultuur zoowel voor den land bouwer als voor de industrie loonend blijft. De hh. Collot d' Escury en Fruijtier konden zich hiermede niet vereenigen, zg achtten evenals de Rijkslandbouwleeraar, een surtaxe, zooals de Brusselsche Conventie die toelaat, onmisbaar voor het behoud van den bietencultuur. Na repliek en dupliek staakten de stemmen over het voorstel van het Uitvoerend deel, om bedoeld adres in te zenden en daar een tweede stemming wel geen ander resultaat zoude opleveren, werd het voorstel beschouwd verworpen te zgn. Met de bespreking van dit onderwerp zal de Regeering in kennis worden gesteld. IERSEKE. Vrijdag hadden we hier weer eene recht genoegelijke soiróe van Mozart. De hoofdpersonen van den avond waren ongetwijfeld de heeren M. Reijngoudt en P. Leuoble, die uitstekend ieder een tweetal voordrachten van den heer De Winter ten beste gaven. Deze en andere voordrachten kwamen in de plaats van de gebruikelijke tooneelstukjes. Op het gebied van muziek was een strijkorkest van ver scheidene violen met flink accompagnement, iets nieuws voor deze concerten. Op verzoek werd nog eens het tableaugeloof, hoop en liefde vertoond, dat opnieuw uitstekend beviel. Bij uitzondering was de opkomst zeer talrijk ST. PHILIPSLAND, 19 Nov. In 't laatst van de vorige week zijn alhier dc laatste suiker bieten aan de haven gebracht en kan gerust gezegd worden, dat de campagne voor dit jaar weer is afgeloopen. De opbrengst van deze vrucht valt niet mee en wordt gemiddeld geschat op 30 a 32000KG per H.A. Groot is dus het verschil met verle den jaar, toen werden er gemiddeld 40 A 42000 KG per H.A. gerooid. Voor de met 1 Januari as. vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de school in den Anna Jacobapolder hebben zich drie sol licitanten aangemeld. SCHERPENISSE. Met ingang van 1 Decem ber a. s. is tot opzichter bij het maken vau een strandmuur te Scheveniugen benoemd de heer A. A. Bolier. THOLEN. De 72-jarige M. J. J. alhier had zich Maaudag als naar gewoonte naar zijn land begeven oin daar eenige werkzaamheden te ver richten. 's Middags werd hij tevergeefs gewacht, doch daar hij wel meer op 't land bleef door werken veronderstelde zijn vrouw dat hij ook thans wat later thuis zou komen. Toen het evenwel wat langer duurde werd zij onrustig. Men ging daarop naar buiten en vond den wat voor een schelmstuk hij nu voor u zal moeten uithalen. Eu dan een gansche, rijke erfenisWie zou zich hier laten afschepen met de verzekering van den erfgenaam, dat hij zelf de vrijgevigheid van zijn weldoener niet kon verklaren Misschien Misschien Met één misschien begint het in zulke ge vallen met honderd en duizend gaat het voort. De zaak werd in alle koffiehuizen en rondom alle biertafels besprokenDoch de fantasie der menschen bleek ditmaal niet zeer vrucht baar. Steeds kwam men weder op hetzelfde terug, hoewel dan ook telkens met eenige variaties; en zoo werd er uit al de verschillende „mis- schienen" ten slotte weder één enkel, hetwelk daardoor trouwens zijn eigenlijk karakter als een „misschien" verloor, om in de openbare meening tot een zekerheid te komen. Inderdaad, ja het was het ei van Columbus. Nu men eenmaal op den inval gekomen was, begreep niemand hoe men zoo lang had kunnen zoeken en gissen, en niet alreeds op het eerste oogenblik den sleutel tot het raadsel had ge vonden. Wat toch was het geval? Rörner bezat een mooie dochter. Dit wist thans de gansche stad. Het meisje was werkelijk schoon. Weluu zou ook de heer Ficher dit niet hebben opgemerkt Zij had hem voorgelezen. Jawel! Bijgevolg had het hem niet aan de gelegenheid ontbroken, zijn aandacht aan haar te wijden. Maar een oude, ziekelijke man Oud? Hoe oud was hij dan wel? En bovendien weet eenen ieder, dat ouderdom niet behoedt voor dwaasheden. Hoe ouder, hoe gek ker, zegt het spreekwoord. Maar indien Ficher werkelijk al zoo lang met den eenen voet in het graf heeft gestaan, als uit de verklaringen van zijn dokter valt op te maken Zijn dokter? die hem sinds jaren niet meer had gezien? En bovendien, laat de man nóg zoo ziekelijk zijn geweest dit be hoefde hem nog niet te beletten zijn zinnen te zetten op de mooie dochter van zijn huis bewaarder. Men heeft voorbeelden de gekste dingen ziju er op dit stuk vertoond! En meer is er niet noodig, om de wonder-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1