el, weetlilai, pvjji au ie belaipu ui oeslerteell, laeibwi, ai L oei m N°. 910 Zaterdag 15 November 1902. Twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, EENE VERGADERING schajjtffij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, FEOIUETOH. RL0REN GELUK. •J ie, I, 'an de Afdeeling „THOLEN" der AGENDA: nummer bestaat uit 2 bladen. - B I N N E N L A N D. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. 1076 DM, IJ. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Ingtzoaden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. '7.1 UuU u r. UITGEVER: Tjotïs. Advertentiën van 1 tot 4, regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. station 10861 ichl. van 0. 5. 0. bij IINSDAG 25 NOVEMBER 1902, des namiddags ten 2 ure in het logement van den heer POLDERMAN te St. Maartensdijk. Verkiezing Bestuursleden. Ingekomen stukken. In deze vergadering zullen TWEE BIETENVERPLANTERS verloot worden. NB. Na afloop der vergadering zal door den heer A. E. Marlït uit Delft, eene lezing uden worden over „Stalvoedering." 10900 De Secretaris, VAN GORSEL. I Goes wordt gemeld, dat Concessie is aan- igd voor het aanleggen van een Stoom- eg Goes-Iersekendam, met zijtakken naar reert en Wemeldinge. loemd tot brievengaarder te Wilhelmina- de heer A. Verboom, thans brieven» en nnbesteller te St. Maartensdijk. heer G. A. Vorsterman van Oven is met lene stemmen herbenoemd als algemeen iris der maatschappij tot bevordering van cuw en Veeteelt in Zeeland. ir men verneemt is het indijken van een en polder bezuiden den spoorweg te d Bath, welk werk op 6 Nov. te Bergen bm werd aanbesteed en waarvan de minste ijver bleek te zijn de heer A. van der n te Bergambacht, niet gegund. KANTONGERECHT te THOLEN. November ly02. Door den heer Kanton- alhier zijn heden veroordeeld, wegens Overtreding der leerplichtwet: E. v. d. S. 39 jaar, J. S. 39 jaar, W. jaar, D. B. 47 jaar, M. W. H. 45 jaar, 41 jaar, C. O. 44 jaar, J. N. 45 jaar, 40 jaar, J. I. B. 40 jaar, H. B. 45 jaar, Uit hetDuitsch. D. U. 58 jaar, K. D. 45 jaar, W. K. 47 jaar, allen te Poortvliet ieder tot 13,boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. J. U. weduwe C. v. G. 46 jaar te Poortvliet tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. S. M. Q. 51 jaar en M. H. 32 jaar, beiden te Poortvliet, ieder tot 2 boeten van f 3,— of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. Vrijgesproken D. 61 jaar te Poortvliet. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Tholen bedraagt 9. Benoemd tot onderwijzeressen aan de o. 1. school te St. Maartensdijk, mej. A. M. Elvé te Stad aan 't Haringvliet en mej. C. Rietdijk te Dreischor. Benoemd tot hoofd der gemeente-bewaarschool te Middelburg, mejuffrouw W. M. C. Aalbers te Stavenisse. Naar aan de Goesche Crt. wordt gemeld, hebben Gedeputeerde Stalen aar. de Koningin ter vernietiging voorgedragen het besluit van den gemeenteraad van Cortgene dd. 22 Sept. 11., waarbij tot hoofd der school aldaar werd benoemd de heer M. C. Maas te Tholen, en wel omdat dit besluit in strijd is met art. 51 der gemeentewet, waarbij wordt bepaald dat bij rhaus sleepte Eveline mee. Zij was zoo bij de zaak,' dat ook zij zichzelve vergat g slechts oor had voor zijn wenken. Het haar nu volstrekt niet moeilijk te vallen, lawheid te overwinnen, die haar zoolang uden had om flink uit de borst hare 'oor hem te doen hooren. En juist ddar- lat hij volstrekt niet deed alsof zij reeds ui, maar onbewimpeld den meester uit- 1 haar telkens liet ophouden en overdoen st daardoor werd hare aandacht geboeid treeg zij een gevoel van zekerheid, vloog er een uur verbazend snel voorbij, ie torenklok sloeg, brak hij eensklaps af, op en riep: ve hemel! al zóó laat? Ik moet naar etitie van de zangvereeniging. Excuseer greep zijn hoed en liep weg, zouderhaar echts met een enkel woord te verstaan 'ben gegeven, dat hare gewilligheid hem en had gedaan. Toen Eveline echter be ueden kwam, vernam zij van hare moeder, dat Oberhaus in het voorbijsnellen de kamerdeur opengerukt en naar binnen geroepen had „Zij zingt prachtig I" De man leek wel heelemaal gek, verklaarde het goede mensch. Het scheen nu voor den musicus en voor Eveline beiden vanzelf te spreken, dat deze zang-oefeningen werden voortgezet. Niet ge- regeld, maar zoo vaak er zich gelegenheid toe bood. Eveline kende at spoedig een aantal aria's van buiten, en zong die ook haar ouders voor, die over haar talent, van bij piano-of orgelbegeleiding te kunnen zingen, niet weinig verbaasd stonden. „Juffrouw Eveline zou met hare stem veel geld kunnen verdienen", verzekerde de musicus. „Maar mijnheer Ficher heeft er voor gezórgd, dat zij het niet noodig heeft. Jammer 1 Ik zeg van ganscher harte: jammer! Dat kunt u een musicus niet kwalijk nemen. Een schoone stem is hem veel meer waard, dan een rijke erfenis, hoewel ik daarmede nog niet gezegd wil hebben, dat de erfenis een beletsel behoeft te zijn om de stem te ontwikkelen. Bij wat goeden wil sluit het een het andere niet buiten." Ook aan den middagdisch werd er herhaaldelijk over de zaak gesproken, eu daarbij stak de klerk zijn misnoegen niet onder stoelen en banken. staking der stemmen het lot beslist. Dit is niet geschied. De hh. Maas en V. d. Slikke verkre gen ieder 3 stemmen, waarop de raad besliste in een volgende vergadering opnieuw te stemmen. Toen werd eerstgenoemde met 4 tegen 3 stem men benoemd. Intusschen treedt de heer Maas Maandag a. s. in functie. IERSEKE. Binnenkort zal hier de heer Hermans, sociaal-democraat, een rede houden over het onderwerphet ministerie-Kuijper gewogen en te licht bevonden. Het zijn de sociaal-democraten niet alleen, die aan het wegen zijn van het ministerie. In het bevriende kamp zelf neemt men de weegschaal ter hand. In Patrimonium en onder de christe lijke onderwijzers heerscht over den tragen gaDg van het Staatsschip in de door hen gewenschle richting, een stemming, die de Standaard een verklaarbare spanning, maar de N. Prov. Gron. courant (a.r.) een verklaarbare onrust noemt, de Nederlander is ook niet geheel tevreden en Staalman en Dr. De Vries is het gemoed zoo overkropt vol, dat zij een nieuw door hen op gericht blad als veiligheidsklep gebruiken. Het wordt ook niet meer onder stoelen en banken ïestokeu, dat de verwachting wat ge temperd moet worden. De heer De Wilde, die het als satelliet van Dr. Kuijper weten kan, gaat rond, om de vrienden er op voor te be reiden, dat de oplossing van 't onderwijs-vraagstuk (algeheele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs;, vooreerst nog niet te wachten is, en Mr. Anema beredeneert, dat zulk een eisch van een coalitie-ministerie, zooals we nu hebben, onbillijk zou zijn. 't Is misschien eerlijk, maar een eerlijkheid, die voor ruim een jaar mooier zou gestaan hebben I Mejuffr. F. Baetens alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres te Krabbendijke en te Biervliet. Te Krabbendijke is evenwel mejuffr. Arenz benoemd. Het getal deelnemers aan den cursus voor voorbereidend militair onderricht alhier is aan merkelijk gestegen. Den tweeden avond waren er 36, maar omdat daarbij 15-jarigen waren, die weggezonden zijn, is het getal nu weer beueden de 30 gedaald. STAVENISSE. Het vervoer vau suikerbieten alhier is bijna afgeloopen. Doorcengenomeu zal de opbrengst de 14000 Kg. per gemet wel niet overschrijden. Het gehalte valt over het algemeen nog al mede. Ruwweg berekend, zijn hier nog 30.000 H.L. aardappelenuien zijn er ook nog Het was duidelijk, beweerde hij, wudrop dit alles gemunt was. Oberhaus deed blijkbaar zijn best om een leerling aan den haak te krijgen, die zijn lessen ruim zou kunnen betalen. Had hij haar maar eenmaal aan het lijntje, dan was hij voor een aantal jaren zeker van haar; op de zanglessen zouden pianolessen moeten volgen en zoo was het eind er van niet te zien. Die mau immers haalde nu eenmaal zijn kost op door de ijdelheid te exploiteeren van menschen, die zich verbeelden smaak voor muziek te heb ben, of muzikaal talent te bezitten 1 Hij zeide echter niet alles wat hem op het hart lag. „Die mau" namelijk lag bij hem onder zware verdenking van onder zijne, Karl Becker's, duiven te willen schieten. Hij twijfelde geen oogenblik, of Oberhaus was op Eveline verliefd eu trachtte haar hem te ontfutselen. En, naar het scheen, was hij daarmede reeds een goed eind gevorderdwant Eveline verdedigde den musicus steeds warmer tegen de hatelijk heden en verdachtmakingen van haar aanstaande. „Je ziet overal de laagste zelfzucht en be rekening in", zeide zij tot hem. „Maar ik geloof, ronduit gesproken, dat niemand zijn hoofd zoo vol heeft van die erfenis, als gij, vriend en dat daarentegen niemand er zoo weinig aan denkt, als juist Oberhaus, die geheel opgaat in zijn arbeid. En dat is het juist, wat hem voor veel. In beide produkten is de handel erg flauw. Van boonen, waarvan de qualiteit over het al gemeen nog al wat te wenschen overlaat, is de markt erg gedrukt. De bruine zijn in prijs ge daald van f 10,25 tot f8,50 en de witte van fll tot f9,50. Naar wij vernemen heeft het Bestuur der Haagsche Pro-Boer Vereeniging in overleg met voormannen der Boeren besloten op grond van hare vele Buitenlandsche connecties en daaruit voortvloeiende bestellingen van loten, in het belang der goede zaak, de datum der trekkiDg niet te doen plaatsen op 15 November a. s., zooals oorspronkelijk bepaald, doch op 15 April 1903. Wij vernemen verder, dat zich te Amsterdam een zeer invloedrijk Comité gevormd heeft, hetwelk zich ten doel heeft gesteld ook Amsterdams ingezetenen in de gelegenheid te stellen, de rijke schat van Kunstvoorwerpen, bestemd voor de Verloting, georganiseerd door bovengenoemde Vereeniging, te bezichtigen. Een gedeelte van de onlangs te Scheveuingen tentoongestelde Kunstvoorwerpen zijn tot dat doel overgebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam. De datum waarop de tentoonstelling voor het publiek geopend zal worden is vastgesteld op 23 November a. s. Evenals te Scheveningen zal de toegangs prijs slechts f0.25 per persoon bedragen, ter wijl in bedoeld Museum ook loten verkrijgbaar zullen zijn. Te Scheemda is een landbouwer, terwijl hij zich even naar de schuur begaf, door zijn eigen grooten doghond aangevallen. Hij viel en woedend begon het dier zijn aanval. Op het hulpgeschreeuw kwamen twee huisgenooten aan- geloopen, doch deze konden het dier niet van zijn meester aftrekken. In allerijl werd toen een revolver gehaald en het beest doodgeschoten. De man heeft verschrikkelijke wonden bekomen, vooral aan 't gezicht. Bij den overweg van den spoorweg IJmuidenVelsen is een 70 jarig man, die, doof zijnde, ondanks het geroep van den wissel wachter, doorging toen er een trein passeerde, overreden, met het gevolg, dat hem een arm en een been werd afgereden en hij verder inwendig werd gekwetst, zoodat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Te Deurne zijn 13 woningen geheel af- Door deze ramp zijn 10 gezinnen van alles be roofd, wijl niets verzekerd was. mij hoog doet staan. Hoe nader ik hem leer kennen, des te meer word ik op dit stuk in mijn oordeel over hem bevestigd. Hij heeft vele wonderlijkheden, maar zij wellen eerlijk uit zijn binnenste op, en zij hebben dan ook alleen bij de eerste kennismaking iets terugstootends. Ik houd hem voor volkomen oprecht en werkelijk geheel vervuld van de kunst, die hij beoefent. Daarvoor zou hij honger en gebrek willen lijden en ik zou er op durven wedden, als mijnheer Ficher hem tot erfgenaam benoemd had op voorwaarde, dat hij geen notenblad meer in de hand zou nemeu dan zou hij zouder zich te bedenken een arme musicus gebleven zijn. Zulke menschen zijn zeldzaam en ik wil gaarne bekennen, dat het mij genoegen doet, er een te hebben aangetroffen. Tot ijdelheid heb ik overigens niet veel aanleg! dat hadt je al lang kunnen weten." Door dergelijke openhartige verklaringen werd zijn naijver nog meer geprikkeld. Hij won informaties in omtrent Oberhaus' leven; hier of daar, hoopte hij, zou er aan dat heerschap toch wel een steek los zijn. Doch niemand wist vau den musicus iets kwaads. Daarentegen kwamen den klerk nu al gaandeweg zekere bedekte uitingen en toespelingen van geheel anderen aard ter oore uitingen en toespelingen, welke hem allesbehalve ouverschillig konden zijn. Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1