f G Gemengd Nieuws. VISSCGEKIJ. ¥n der wij s. J V Fi Jjj hoi niemand dan de dienstbode alleen in den winkel is geweest en iets vreemds in haar houding had, doet nicht het besluit trekken, dat zij en niemand anders de daderes is. Beiden naar den heer V. d. S., waar mevrouw onder bedreiging de politie te zullen laten halen, haar noopt de zak te ledigen, waarna, na bewering van „dood mogen vallen" en //zoo vrij als God van zonde", ten slotte wel zilvergeld tot genoemd bedrag te voorschijn komt, maar niet het bankbiljet, dat zij ten slotte bleek arglistig in de hand te hebben gehoudenook kwamen uit den zak nog te voorschijn een zilveren brochje, schaartje en verder onbeteekenende voorwerpen aan mevr. behoorende. De politie wist de dievegge weldra tot bekentenis te brengen, waarna zij voor- loopig weder op vrije voeten werd gesteld. Zaterdag moest zij juist van dienst verwisselen, maar van wisseling kon niet veel komen. Nu werd Dinsdagmorgen voor dag en dauw op gemerkt, dat zij door tuinen naar de woning van den heer V. d. S. sloop; daar alles evenwel gesloten was, kon zij haar doel niet bereiken, maar de politie wist haar later tot bekentenis te brengen, dat zij getracht had in een bij de woning behoorend waschschuurtje een bedrag aan zilvergeld, dat daar verborgen was, terug te halen, wat mislukte. Men begrijpt dat een en ander in de gemeente, waar ontvreemdingen tot heden groote uitzonderingen zijn, heel wat tongen in beweging bracht. De collecte voor de Boeren heeft in deze gemeente opgebracht eeu bedrag van f 208,04<5. Hoewel de aanvoer van meekrap in de eenige nog hier bestaande meestoof dit jaar al bijster gering is, zal toch nog gewerkt worden. Een enkele landbouwer heeft nog eeu kleine oppervlakte in. SCHEBPEN1SSE. Maandag 3 November is het herhalings-onderwijs alhier met 4 leerlingen begonnen, waarvan 2 nog de dagschool bezoeken. De lessen worden gegeven 4 avonden in de week, telkens van 51/2 tot 7 uur. Met ingang van 15 November a. s. is be noemd tot commies bij de directe belastingen te Bocholtz (Prov. Limburg) de heer E. Rijstenbil alhier. Dinsdag 11. kwam van Tholen een rijtuig, waarin o.a. een loteling zat. Even buiten de ge meente alhier, wilde dit rijtuig een ander voorbij rijden. De breedte vau den weg liet dit niet toe, doch aan moed(?) ontbrak liet niet en daarom voor uit, zoodat het tegen het voorste rijtuig aan bonsde en omsloeg. De loteling kreeg een kwets uur aau zijn hoofd, terwijl het aangereden kar retje nog al wat werd beschadigd. THOLEN. Verleden week werd alhier een paar avonden, na zonsondergang een fel roode gloed aan de lucht waargenomen. Dit verschijnsel deed vele menschen naar buiten gaan in de meening, dat er brand was. Nader vernemen wij dat ook te Leeuwarden, Leiden en Zwolle de lucht zóó sterk rood gekleurd was, dat men meende er een groote brand in den omtrek was. Wij moeten hier aan een gewoon straal brekingsverschijnsel denken. De roode lichtstralen worden het sterkst gebroken en blijven na zons ondergang het langst zichtbaar, schijnende tegen de wolken. De laaghangende mist hulde ons eerst overdag in een wolk en daardoor was het verschijnsel sterker en uitgebreider dan gewoonlijk. Uit Goes wordt gemeld, dat Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid van de Tweede Kamer, zich te 's Gravenhage gaat ves tigen, waardoor eeu vacature komt in de Prov. Staten van Zeeland voor het district Goes. Se dert 9 Mei 1871 heeft Jhr. P. v. M. zitting voor dat district. Twee 14 jarige knapen hebben Zondag te Zaandam de ouderlijke woning verlaten en, naar beweerd wordt, eene reis naar Duitschland ondernomen. Zij zijn nog niet teruggekeerd. Een der ouders is hen nagereisd. In den Landsmeerschen polder kreeg een watermolenaar bij bet stilzetten van een der mo lens zulk een geweldigen slag van een der wieken, dat hij dood neerviel. meest alleen, maar dikwijls ook iu gezelschap vau de familieleden, die zich in deze huiselijke concerten grootelijks verlustigden. Telkens weder kwam hij er op terug, dat Eveline hem toch hare stem eens moest laten hooren haar toon bij het sproken liet hem geen twijfel, of de klank bij het zingen moest voortreffelijk wezen. Zij echter liet zich door zijn aandringen niet overreden. Eens echter verraste hij haar toch, terwijl zij voor den vleugel stond, enkele toetsen aansloeg en de tonen nazong. Zij volgde de toonladder eerst opwaarts, en vond toen in de hoogte al spoedig hare grensin de laagte echter leek haar matriaal onuitputtelijk te zijn. De vol heid en kracht, gepaard aau de welluidendheid van haar orgaan, verbaasden den musicus zeer. Eindelijk kon hij zich niet langer inhouden. „Bravo!" riep hij luid. Eveline schrok en hield onmiddellijk op. „Ik meende alleen te zijn", zeide zij verstoord, en zij wilde de zaal verlaten. Hij echter trad haar in den weg. „Neem mij niet kwalijk!" smeekte hij. //Ik kon niet weerstaan aan de verzoeking van even te lnistereu - en daar kan ik onmogelijk Te Eeijenoord heeft een geweldige brand gewoed, zóó vrecselijk dat te Rotterdam niemand zich ter ruste durfde begeven en het den naeht van Maandag op Dinsdag zoo druk was in de straten als over dag. De brand ontstond in de groote stoomkui- perij van dé firma W. v. d. Lugt Zoon. Het pand, zeven verdiepingen hoog en van enorme uitgestrektheid, werd geheel een prooi der vlammen. Van al de reusachtige gebouwen en opstallen, welke op het 6 a 7000 vierk. Meter groote terrein stonden, is niets anders overgebleven, dan een ontzaglijke, rookeude, hier en daar nog hoog- opvlammende puinhoop, met enkele brokstukken van muren, welke ieder oogenblik dreigen om te vallen en dan ook slechts staande worden gehouden door verbindingsankers en ijzeren binten. Het gebouw waar de brand is ontstaan was ten 7 ure door het personeel verlaten. Van de daaraan, aan de zijde der Sleephellingstraat gren zende opzichtersvvoning is ook niets gespaard, en op het daarachter gelegen open terrein zijn vau de hoog opgestapelde vaten niets dan de ijzeren banden overgebleven- Van al wat zich in de panden van Van der Lugt en Zoon bevond, zijn alleen gespaard de 16 paarden en een zevental rijtuigen, die zich in het koetshuis bevonden en dat, dank zij de steencn scheidingsmuren, grootendeels gespaard bleef. Het eenig succes dat de brandweer heeft kun nen behalen doch een succes, dut met het oog ook op de gevolgen een mislukking voor de omgeving had kunnen hebben is, dat zij het groote gebouw van de firma Lainiiig en Sons, hetwelk al flink over de volle breedte van den gevel begon te branden, heeft kunnen be houden. Toch kon zij niet beletten, dat de aangren zende vetkokerïj (lier fabriek geheel een prooi der vlammen werd. Wat de omliggende straten betreft, deze zijn totaal versperd door liet puin der omgevallen muren. Hier en daar zijn die puinlioopen zóó hoog, dat zij den indruk maken van barricades. De vuurgloed bleef nog tot gisteren voort duren en steeds blijven spuiten nog iu werking en een wacht bij het verbrande gedeelte. De belangstelling vau vreemdelingen blijft voort duren. Treinen en trams voeren telkens men sehen aan. Ecu 8-jarig knaapje was met twee vriendjes uit Schiedam komen loopen om ook eens te kijken, doch geraakte tuijschen de menschen massa zijn kameraadjes kwijt. De politie, die het knaapje schreiend op een af gebrand stuk hout vond, heeft hem, naar zijn ouders laten brengen. De rookwolken hebben thans de vlammen en gloed vervangen. Het flikkerde vannacht nog hier en daar tusschen de puinlioopen, en voort durend toezicht en nat maken is nog steeds noodig. Aau het wegruimen van stapels hout, algebraude stukken muur enz. wordt ijverig gewerkt en daardoor is het mogelijk dat de waterstralen beter tot de smeulende overblijfsels doordringen. Jammer dat thans BOD lieden zonder werk zijn, doeh het is te voorzien dat het niet lang zal duren, daar de firma's reeds naar geschikte tereinen uitzien, die tijdelijk ingericht kunnen worden voor de voortzetting van haar bedrijf. De rosse gloed aan de lucht tijdens den brand is zelfs waargenomen door de kustlichtwachters op den vuurtoren aau de noordkust vau Schouwen. Met de stoomtram, die uit den Haag naar Delft vertrok, werd Woensdagmiddag nabij Rijswijk een man aangereden. De verwondingen waren van zoodanig ernstigen aard, dat de dood spoedig volgde. De ongelukkige is, te oordcelen naar de kramerijen welke hij bij zich had, een reizend koopman, wiens identiteit echter op 't oogenblik nog niet vaststaat. Tijdens de afwezigheid der moeder die even eeu boodschap was gain doen, is te Aalst een 4 jarig meisje in aanraking gekomen met de brandende kachel, waardoor haar kleertjes in brand vlogen. Op het hulpgeschrei snelden de buren toe en doofden de vlammen, doch het kind had reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat het nog denzellden avond is overleden. spijt van hebben. Want heb ik geen gelijk gehad U bezit een zeldzaam schoone altstem. De natuur heeft zóóveel voor u gedaan, dat het waarlijk onverantwoordelijk zou wezen, haar niet de behulpzame hand te bieden met andere woorden, uw talent te ontwikkelen. Mocht ik nog eens het genoegen hebben, door u die oude italiaansche aria's te hooren zingen, die ik u onlangs voorspeelde? U zou er dan zelve verbaasd over zijn, wat daar voor muziek in steekt z/U weet toch, dat ik niet eens de noten ken!" antwoordde Eveline iets vriendelijker, maar toch nog gansch niet toeschietelijk. „Hoe zou ik dan ooit die aria's kunnen leeren zingen „O, best", verzekerde Oberhaus: „alleen de begeleiding doet ze lastig schijnen. Hierin ligt juist de wonderbare kunst van die oude meesters. Zij wisten de zangstem zóó eenvoudig en natuur lijk te behandelen, dat elk kind met muzikaal gehoor haar pakkeu kan. En dus, u behoeft uw geheugen volstrekt niet in te spannen. Uw oor neemt de melodie vanzelf op, en de noten kunt ge dus zeer goed missen. Hoor maar eens 1" Hij liep naar het klavier en speelde de melodie der zangstem, eenige maten steeds herhalend. Nabij Moerbeek trachtte een man twee kistjes sigaren België binnen te smokkelen doch werd door de douanen ontdekt en achter volgd. Hij sprong in de vaart, doch werd in het zwemmen belemmerd, waarschijnlijk door kramp, zoodat hij in de diepte verdween en verdronk. Een der douanen schrok zóo hevig toen het lijk van den man werd opgehaald, dat hij thans ziek te bed ligt en voorloopig zijn dienst niet zal kunnen waarnemen. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat te Philippine eene naloting zal gehouden worden voor eeu loteling, die niet aan de jongste loting heeft deelgenomen. Deze loteling had zich wél aangemeld, maar er was twijfel gerezen of hij (ofschoon in Nederland geboren), wel militieplichtig was in ons land, wijl zijne ouders iu België wonen. Eerst thans is gebleken, dat hij volgens de wet Nederlander is. Waar moet het heen, nu een onderzoek, ingesteld door den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft aangetoond, dat er vóór het examen van onderwijzers in April 1902 ongeveer 660 ouder wijzers zonder betrekking rondliepen. Enkele gelukkigen vonden builen liet onderwijs een betrekkingeen werd schippersknecht, een ander kelluer, een derde boerenknecht, enz. De kelluer solliciteert nog steeds „onder het bedienen" voort, doch van de 120-maal, dat hij een zegeltje wegstuurde, werd hij slechts driemaal opgeroepen. Eén keer kwam hij op de vourdracht. De examens leverden ruim 1400 onderwijzers af. Telt men het aantal vacatures in Sollicitant en Vacature, dan blijkt, dat er op liet gogen- blik 1800 onderwijzers zonder betrekkiug zijn. Even buiten Katwijk geraakte eeu visscher onder een zwaar beladen wagen met netten, doordat hij misstapte, met het gevolg dat hij eenige uren later overleed. Tegen den griffier van liet kantongerecht to Sneek zijn twee processen-ver baal opgemaakt en wel een wegens dronkenschap en een negens mishandeling. Te Gassel kreeg een landbouwer bij 't snijden van veevoeder een wondje aan zijn hand. Hij beging toen de onvoorzichtigheid er on zuivere zalf op te leggen, met het gevolg dat er bloedvergiftiging ontstond en luj aan de ge volgen daarvan overleed. Nabij Kassei is een nieuw gebouwd huis spoorloos verdwenen. Toen de eigenaar er naar kwam kijken, bleek dat dieven het afgebroken en de afbraak weggevoerd hadden. De bewaarder van het huis, die op een uur afstand woonde, kon den verschrikten huisheer als eenig over blijfsel, slechts den sleutel geven. De romanschrijfster Coruelia Huijgens, een vurig aanhangster der sociaal-democratie, heelt zich door verdrinking van het leven be roofd. Haar lijk is uit den grouteu vijver van het Vondelpark te Amsterdam opgehaald. In Rusland is eeu wet m werking ge treden, waarbij kinderen vau onbekende vaders niet meer als onwettige kinderen bij den burger lijken stand (doopregisters) zullen worden in geschreven, maar onder de namen van hunne doopvaders als familienaam. Wel eigenaardig, dat Rusland den beschaafde landen van Europa dit voorbeeld geeft. In de Madison Square-tuin te New-York werd Diusdag een vuurwerk afgestoken, waarbij ongeveer 20.000 meusehen elkander verdrongen om de beste plaatsen te veroveren. Het eerste stuk was ontstoken, toen een der mortieren omviel en een bom onder de menigte vloog, gevolgd door vele anderen. Er lieersekte een onbeschrijfelijke paniek. Vele personen geraakten ouder de voet, en werden vertrapt, enkelen werden als 't vrare in stukken gescheurd en waren onherkenbaar. Toen de orde eenigszins hersteld en de menigte uiteen gegaan was, werden 20 lijken en 50 doodehjk gekwetsten opgenomen. Op een der boulevards te Brussel zat dezer dagen een oude man op een bank, die scheen te bezwijken van honger en uitputting. Hij boezemde evenwel door zijn vuile vodden, bedekt met ongedierte, zulk een walg iu, dat niemand hem durfde aanraken. Verscheiden koetsiers werden door de politie aangeroepen om den man naar een der gasthuizen te ver voeren, maar allen weigerden. Ten slotti hij op een handkar naar het dichtstbijg ziekenhuis gebracht. Te 1'orest bij Brussel zijn twee hl tooide huizen ingestort. Van de twaalf arbeiders, die er werktei den negen onder het puin bedolven. Men ging onverwijld, ook met hulp vi litairen en brandweer, aan het werk om dolven mannen te bevrijden een zt vaarlijk werkwant de nog staande bi muur konden elk oogenblik instorten. Zeven dooden en drie ernstig gewondi van onder 't puin gehaald tot heden. Uit het testament van een Engelscliman Aan mijn vrouw Elisabeth, die dank z dwaasheid, mijn vrouw geworden is en d een te waardeeren volharding mijn goedei door 't slijk heelt gesleurd, vermaak ik 5 en het afschrift van het eerste, thans vern; testament, waarbij ik haar een vermogi 156,000 pond vermaakte. Aan mijn nicht Margaretha, die zich Zo in plaats van naar de kerk te gaan, iu bedrinkt, 5 shillings met verzoek van begrafenis thuis te blijven en ter mijt dachtenis een stuk in haar kraag te dl Aan mijn vriend Charles vermaak i negenoog, omdat ik hem geen slang kan laten. Deze moet voor hem een zinnebet dat ik hem als een slang aan mijn boezi koesterd heb, opdat hij mij in de sociëte blijven belasteren. Aan tnijn trouwe knecht John 6 Daarvan moet hij zich een strop koopen, hij, als hij voor zijn boevenstreken woi gehangen en de sheriff den strop vergi behoeft te wachten. Behalve de bovengen legaten vervalt mijn vermogen aan de liet heids-instelliiigen(volgt de opsomming). Te Hamburg heeft een ontploffing gehad van een ketel aan boord van dt boot Sithonia, waarbij 16 stokers in di stroomenden stoom levend verbrand zijn. Vidal, de bekende vrouwenmoonl is ter dood veroordeeld. In liet vonnis is dat hij op een openbaar plein zal wordi exeeuteerd. De veroordeelde, die zijne misdaden ontkende, hoorde het vonnis zonder eenig roering aan. „Ik wil wel onthoofd worden", zei hij tot een gendarme, „Dan komt er een aan mijn lijden". Vidal betoonde zich van 't begin li eind onverschillig en wekte telkens ei door zijne houding. Alleen toen de veri van zijn moeder sprak, biggelden den moot eenige tranen langs de wangen. Een neger, die twee blanken had vet om ze te bestelen, is door het volk gepi te Darling (Mississippi) in tegenwoordiglit 4000 personen levend verbrand. ,/lk wed, dat u het nu al kan nazingen", riep hij. //Waarom wilt u het niet eens pro- beeren p Eveline vond dat zij het inderdaad wel eens probeeren kon. Daar zij echter nog altijd aarzelde, werd hij dringender. „Komaan dan toch!" drong hij aan. Zij glimlachte. „Maar wat hebt u daar nu toch aan?" vroeg zij. Dat was zijn zaak, verklaarde hijen wederom lokte hij haar met de liefelijke melodie. Nu hief zij werkelijk aan, eerst heel zacht, daarna al voller. Oberhaus riep niet bravo, maar scheen reeds in het volgende oogenblik vergeten te zijn hoeveel moeite en volharding het hem had gekost, haar tot deze eerste poging te bewegen. Hij gedroeg zich volkomen als een zangleeraar, die aan een leerlinge onderricht geeft. „Nog eens, nog eens 1 Flink de longen vullen, zoodat ge zonder adem te halen tot hiertoe komt" hij zong zelf mee en sloeg krachtig de accoorden aan. //Zoo 1 Zacht aanzetten en dan den toon allengs laten aanzwellen. Zoo 1 Als ik u verzoeken mag!" Wordt vervolgd.) Tholen, 9 Nov. In de oester-verzending was in de verloopei wederom eenige verbetering merkbaar. Duils en België vroegen weer iets meer, dus is hoop, dat de handel, ondanks de concurrent Engelsche oesters, die in de laatste weken de Belgische markt werden gebracht, de pessim voorspellingen, welke tot op heden werden omtrent de verzending, zal te niet doen. Hoe« zich met de voorloopige verbetering van den nog niet behoelt blij te maken, toch is dit een dat de vraag naar goede kwaliteit Zeeuwsche nog niet geheel opgehouden heelt, hoewel mi eenige weken dit wel eens zou gedacht hebbei de groothandel met den besten wil niet te bc was. Het is nu maar te hopen dat de verk constant blijlt, want alleszins treurig zou het te zijn, wanneer de vroeger zoozeer geroemde Zee oester haar plaats zou moeten verliezen tegeno» vreemde concurrenten. In België werden nog vóór eenige dagen gelsche oesters voor raadselachtig lage prijze gebodenwat zou daarvan de oorzaak zijn Duitschland minder vragen, of zou de kwaliteit worden Zeker is, dat ook daarin verande gekomen, anders -ware toch een dergelijke 1» zaken niet te verklaren. In de verloopen week werd hier in den veel paling gevangen, die door de verkoopt verder werden verzonden naar Belgtë en Huil In de week van 30 Oct.6 Nov. zij lerseke verzonden 710,000 leverbare tegen de volgende prijzenle soort fr. 100, 2e soort fr. 4050 3e soort fr. 31 BRUINISSE, 4 Nov. Gedurende de week werden van hier verzonden 4<O0 mosselen naar Holland, België, Frankrijk Ut land en Engeland ad f 2,25 tot f 1,80 p naar qualiteit, De aanvoer van Zeeuwsch mosselzaad b 600 tonnen. Het werd verkocht ad 51 per ton. In de laatste dagen is te IJrauiden visch aangevoerd als nog nooit het geva Dinsdag werden alleen per spoor verzond waggons, waarvan 19 naar Duitschland hoogste getal voor dezen was 30 waggons van 17 naar Duitschland. De Engelsche droeg ruimschoots tot den aanvoer bij. blijkt nu reeds veel te klein en nu is lang niet de 'drukste tijd. De heer C. Oosters, vroeger onderwij Oud'Vossemeer, vertrekt in den loop roen (woc A Pooi Schc St. Stav St. Oud E V E B I G 107 Ke rerl ook in i J DE I ottp, I J V IV a inzi I baa elki Bui

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2