1 IN: ;rloren geluk. T. N°. 909. Zaterdag 8 November 1902. Twintigste jaargang. EN n, W, >0 J. M. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. tRL tr. Public atiën. BINNENLAND. IZ. i«- FEUILLETON. - Vjui onze berichtgevers. IERSEKSCHE 7- pn THOOLSCHE COURANT, itóllaJ, Kip aai it klaipi tan oEsturtnlt, laidboiv, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. •ijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. ngezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertcntiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. olie. ïmei ls z len> lOi )R en n Dl ten kFln pmeester en Wethouders van Tholen brengen, VEI |ge art. 83 der algeineene politie-verordening, ït nnis van de ingezetenen dezer gemeente, dat rvoer van secreetmest kan plaats hebben ge llaan e ^en nacht van njj ndag 10 op Dinsdag 11 November, dag 11 op Woensdag 12 November, msdag 12 op Donderdag 13 November, den 8 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STA PEL E, Burgemeester 1\ LA BAN, Secretaris. PROVINCIALE STATEN. sdagavond werd de najaarsvergadering ge- der Staten van Zeeland, onder voorzil- »p van den Commissaris der Koningin in provincie Afwezig waren de hli. Hennequin Sinidt, beiden verhinderd, voorstel van Gedeputeerde Staten werd ollege dilligeut verklaard o. m. ten aan* a verzoek van den raad van Colijnsplaat, bsidie voor het vergrooten van de haven verzoek van den dijkraad voor de water- van het calamiteuze waterschap Wal- om wijziging van het reglement voor amiteuze polders of waterschappen verbetering van de gemeenschap tusschen en Zuid-Beveland. r de afdeelingen werden vervolgens ver een twaalftal voorstellen van Gedep. Sta- w. o. het voorstel tot afwijzing van het louden verzoek van het Comité voor de BrouwershavenBurghsluis, om subsidie kosten van aanleg en exploitatie van die nieuw voorstel van Ged. Staten tot in- ng van de naamlvennootschap stoomtram -Walsoorden om den termijn, waarop de lijn in exploitatie moet zijn, te verlen- ot 1 Augustus 1903 benevens het aan- len voorstel van Gedep. Staten tot vast- g eener regeling voor het pensioenwezen eduweu en weezen van provinciale amb- splitsing der vergadering in afdeelingen besloten de eerstvolgende bijeenkomst te op Vrijdag 11 November a. s., des iddags 10 ure. Talma, Tweede-Kamerlid, heeft een ering gehouden over den oorlog en daarbij d, dat van christelijk standpunt beschouwd rlog in enkele gevallen gerechtvaardigd christelijk standpunt, dat is mogelijk, de christenen zijn Christus niet. We wel eens willen hooren op welke nieuw- 162 Uit hetDuitsch. uusicus, met wien zij reeds lang bevriend verzuimde intusschen zijn bezoek niet. tam, zooals hij zeide, de familie Romer •matig" gelukwenschen. menschen", zeide hij, „beschouwen het Igemeen als een groot geluk en zij zooals zij nu eenmaal zijn, daarin gelijk hebben. Ik voor mij als er ij zoo iets eens uit de maan kwam vallen, i zou ik er op het eerste oogenblik van en, ongeveer als van een ongemoti veerden ag in eeue symphonie maar of ik over verheugen zou, dat weet ik nog Ik ben een beetje huiverig voor alles eh aan mij opdringt, zelfs al lijkt het eerst gezicht nóg zoo weuschelijk. Om rheid te zeggen, ik voel mij in hetgeen en met hetgeen ik beb tamelijk wel testamentische gronden, dat is, op grond van welke uitspraken van Christus of zijne apostelen, de oorlog te verdedigen is. Bij de Donderdag gehouden stemming voor lid van den raad der gemeente Goes is gekozen de heer Joh. Pilaar, J.Mz. (liberaal) met 404 van de 676 geldig uitgebrachte stemmen. De heer J. Plazier (ant-rev.) verkreeg 272 stemmen. De uitslag der loting voor de nationale militie is voor onderstaande gemeenten alsvolgt THOLEN. Volg- Nainea en Voornamen. Lotings- no. no, 1 Avé, Willem Cornelis 2 Baaij, Adriaan 3 Baaij, Karei 4 Blom, Machiel 5 Bout, Hendrik 6 Bout, Jan 7 Bout, Pieter Johannes 8 Deurloo, Eduard 9 Deurloo, Pieter Leendert 10 Duivendijk, van, Willem 11 Dijke, van, Cornelis Jan 12 Geluk, Johannes Jacob 13 Goedegebuur, Adriaan 14 Haan, de, Pieter Arie 15 Hof, van 't, Christiaan Johannes 24 16 Hogerheide, Johannes 9 17 Iwaarden, van, Cornelis 22 18 Jonge, de, Benjamin 26 19 Jonge, de, Cornelis Jacobus 4 20 Jonge, de, Jan 32 21 Kok, de, Johannes Jacobus 11 22 Lindhout, Pieter 27 23 Luijk, van, Jacob 12 24 Meerman, Johannes Cornelis 2 25 Moelker, Leendert Johannes 16 26 Naerebout, Jan 7 27 Oeffelen, van, Domiuicus, 35 28 Ooms, Johannes Eranoiscus 33 29 Potter, Philippus Johannes 1 30 Quist, Gerardus Cornelis 13 31 Rijssel, van, Leendert Jacob Catharinus 20 32 Schilt, van, Anthonius 5 33 Schot, Johannes Marinus 19 34 West, van, Johannes Nicolaas 28 35 Wilde, de, Jan 6 ST. MAARTENSDIJK. 10 14- 25 15 29 31 18 30 17 8 21 3 34 23 Lotings- no. 1 J. P. Fluijt. 2 J. L. Hage. 3 L. Polderman. Gebreken. 4 J. P. Voogt. 5 C. P. Bijl. 6 J. J. de Viet. 7 P. P. Franke. Gebreken. 8 L. W. Hage. 9 A. L. Polderman. 10 A. L. Hage. Broederdienst. 11 A. C. v. d. Sande. te kort. tevreden, en ik zou mijn gedachten niet gaarne moeten richten op diugeu, welke mij innerlijk koud laten. Genoeg te hebben, is eigelijk de gelukkigst denkbare toestand en de mate van het „genoeg" is voor ieder mensch ver schillend. Ik moet nog altijd lachen, als ik er aan denk hoe ik eens te veel had, namelijk duizend mark in geld, die een zeer goedhartige, maar min of meer excentrieke dame mij als geschenk of studiegeld had opgedrongen, welk een vreeselijke opschudding deze gebeurtenis in mijn zwakke brein veroorzaakte, zoodat ik weken lang geen toon zuiver hoorde, totdat gelukkigerwijze mijn geld mij weer ontstolen werd. /■/Gelukkigerwijze ontstolen?" herhaalde vrouw Römer hooldschuddeud. .Wat men heeft, dat behoudt men toch gaarne, zelfs al heeft men zich vroeger niet zoo bijzonder er om bekommerd." „Werkelijk? Meent u?" vroeg Oberhaus .Ik weet het niet. Het moet bij ons passen 1 Maar ik praat ook alleen voor mijzelven, en ik kan mij best verklaren, dat anderen mij op dit stuk voor half gek verslijten. Overigens wensch ik u lieden van harte toe, dat ge u 12 L. Bout. 13 W. A. Hoek. Gebreken. 14 H. M. v. Hemert, Broederdienst. 15 C. J. Bazen. 16 D. M. de Fouw. 17 J. C. Westerweel. 18 J. J. Klaassen. 19 J. Bazen. 20 M. J. Boogerd. Broederdienst. 21 A. van Gorsel. 22 C. J. v. d. Slikke. 23 J. de Korte. 24 M. J. Dorst. 25 C. van Gorsel. 26 P. Beekman. 27 P. S. Langejan. 28 A. Jasperse. 29 C. P. v. Strien. Broederdienst. 30 C. de Graaf. id. 31 L. Deurloo. 32 P. J. Quakkelaar. 33 J. J. Gnequiène. ST. ANNALAND. In de algeloopen maand is in de Rijks-postspaarbank alhier ingebracht f2427,95 en terugbetaald f4478,66. Uitgegeven 6 nieuwe boekjes. Door telephoon-kantoor werden Jbehandeld 283 berichten, n.1. ontvangen 144 verzonden 139. De collecte voor het generale Boeren- hulpfonds heeft in deze gemeente opgebracht f 131,70. Eenigen tijd geleden was hier reeds voor de vrouwen en kinderen der Boeren in gezameld f91. Op den dag van den oogst-preek is in de Ned. Herv. kerk alhier gecollecteerd voor armen en kerk te zamen f 390. IERSEKE. De heer H. C. Sauer, hoofd eener school te Wemeldinge, geboren te Tholen, viert heden zijn 50-jarig jubileum als onderwijzer; 40 jaren is hij te Wemeldinge werkzaam. Te Venlo is voor de vrije-en ordeoefeningen der gymnastiek o.a. geslaagd de heer F. C. Do- ininicus te Wemeldinge. Maandag 11. is hier het herhalings-onder- wijs voor jongens begonnen met 4 leerlingen, allen van het le leerjaar. Van de leerlingen van verleden jaar is niemand teruggekomen. Vier leerlingen op ruim 4000 zielen - 't is bedroefd weinig. Wat wordt het onderwijs toch nog weinig gewaardeerd. Donderdagavond is de cursus in den wa penhandel begonnen. Er waren 13 jongelui van de 22, die zich aangemeld hadden, aanwezig. In de maand October zijn op het tele- graatkantoor behandeld 1752 telegrammen, waar van 285 verzonden en 1467 ontvangen. Op de postspaarbank is ingelegd f2112,46 en teruggenomen f 1383,25. Uitgereikt zijn 6 nieuwe boekjes. nooit zult kunnen begrijpen hoe iemand, het als een geluk beschouwen kan, wanneer hem iets ontstolen is geworden. Mijnheer Picher zal dan zijn geld en goed in de best mogelijke handen nagelaten hebben." Hij kwam den volgenden dag terug, om eens te vragen of er in de biblioteek ook oude manus cripten in notenschrift waren. »Ik bedoel, zoo uit de zestiende of de zeven tiende eeuw", zeide hij „zooals er destijds niet zelden in de huizen van rijke patriciërs verdwaald raakten. Die liggen daar dan als een begraven schat, waaraan niemand denkt, en ten slotte loopen zij gevaar, als stofnesten ver brand te worden. Dat zou toch jammer wezen Eveline bracht hem naar boven en was hem bij hel zoeken behulpzaam, daar zij in de bibliotheek goed den weg wist. En zie, daar kwam inderdaad heel wat méér voor den dag, dan Oberhaus verwacht had, zelfs menig werk van nog ouderen datum, menige zeldzame druk, en een bundel handschriften van waarde, althans historische waarde. In weinige uren kon dit alles zelfs niet vluchtig worden doorgezien. De musicus verzocht dus ziju bezoek nog eens te Op 31 Dec. 1901 bedroeg het saldo op de rijkspostspaarbank voor lerseke f5897.59. Dit is van de gemeenten op Zuid-Beveland na Goes het hoogste cijfer. Rekening houdende met het aantal inwoners zijn er evenwel verscheiden gemeenten, waar het bedrag hooger is. Er waren te lerseke op genoemden datum 601 spaarders. Dinsdag had een jongen, die met een zak kreukels beladen, van de oesterbanken huis waarts keerde, het ongeluk te vallen en daarbij een pols te breken. Donderdag had een jongen de aardigheid op het ruitje in de achterzijde van een voorbij rijdend rijtuig te gooien. De worp bewees zijn meesterschap in het treffen, maar was voor de inzittenden minder aangenaam, want een hunner werd door een scherf van het getroffen ruitje in het gelaat verwoud. Van deze zaak is proces verbaal opgemaakt. Dit is ook geschied omtrent een ander feit. Woensdag reed hier nam. door de straten met veel te groote snelheid een wagentje met een hit bespannen, waarvan de voerman naar men beweerde, in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Het gevolg was, flat het overwerkte dier viel. De omstanders kwamen over deze dierenmishandeling eenigszins in beweging. Het volgende jaar zullen hier 48 lotelingen voor de militie zijn, dat is 9 meer dan dit jaar. ST. MAARTENSDIJK. Op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres in de vacature Mej, M. L. J. Ramaker, zijn geplaatst 1. Mej. A. M. Elvé, (Stad aan't Haringvliet). 2. J. M. Plohil, (Nnmansdorp). 3. M. E. Scheffelaar Klots, (Neuzen) en op die in de vacature Mej. de Lange; 1. Mej. C. Rietdijk, (Dreischor). 2. C. M. Disco, (Bergen op Zoom). 3. D. C. W. Arentz, (Goes). OUD-VOSSEMEER. Zaterdag 11. heeft alhier een zeer brutale diefstal plaats gehad, waardoor nog andere ontvreemdingen zijn uitgekomen. Een vijftienjarige dienstbode van den heer v. d. S. ging Vrijdagavond in den winkel van de wed. A., die met een doove nicht samenwoont, vragen wie Zaterdagmorgen naar de kerk ging en of dan ook verkocht werd. Toen nicht aan de beurt van thuisblijven was, kwam bedoelde dienstbode in den winkel en vroeg voor mevrouw een kistje, waarin iets moest verzondeu worden. De doove klimt naar boven en ondertusschen wordt de winkellade nagezien, die slechts weinig bevatte en waaruit een halve gulden genomen werd. Nicht, van den zolder teruggekeerd zijnde, verneemt van het meisje dat dit kistje te klein is en gaat weer naar boven om een grooter. Nu gaat de dievegge de kamer in, opent een lade in het niet gesloten kabinet, haalt uit een doosje een bankbiljet van f 60,en uit een beursje ongeveer f 12,50. Met den buit en het kistje gaat ze heen. Maar bij de thuiskomst der winkelierster wordt de diefstal ontdekt, en daar mogen herhalen, hetgeen hem werd toegestaan. In de zaal stond een oude vleugel, die door de vroeg gestorven moeder van wijlen den heer Phcher als jonge vrouw het laatst was bespeeld. Oberhaus stemde hem en begon nu de merk waardigste stukken uit de gevonden verzameling door te spelen, waarbij hij niet naliet eenige noodige ophelderingen te geven. Eveline zette zich met haar werk aan het venster en luisterde gaarne toe. Maar Oberhaus zelf was niet tevreden. Het meeste, beweerde hij, zou nog heel anders klinken, indien het op het eigenlijke instrument gespeeld werd; want elk componist schreef voor de muzikale middelen van zijn tijd. Nu herinnerde Eveline zich, in een der zolderkamers, waar mede veel oude meubels en huisraad uit den vroegeren tijd geborgen stonden, een klavier te hebben gezien, niet veel grooter dan een tafel. Daarheen moest zij hem brengen en inder daad bleek niet alleen dit oude clavecimbel voorhanden, maar ook nog een klein huisorgel. Hij rustte niet vóór vrouw Romer deze beide instrumenten naar de zaal had gebracht; en thans sleet hij hier een groot deel zijner dagen,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1