Ve T K Gemengd Nieuws. YISSCHERIJ. var 0 N D E R W IJ S. Kerknieuws. Burgert ij ke Stand. ag ik Marktberichten. eu durende den geheelen avond; de heeren voor hunne voordrachten, welke allen zoo uitstekend geslaagd waren en waarvoor den heer Hekkert als leider van het geheel een bizonder woord van lof toekomt, ten slotte den heer Van Bijssel voor het afstaan van zijn piano. Hij spoorde daarua de overige leden aan, om, waar heden zulk een goed voorbeeld gegeven was, dit te volgen en ieder naar zijn krachten mede te werken tot het welslagen ook van volgeude bijeenkomsten. Het daverend applaus, dat hierop volgde ge tuigde, dat alle aanwezigen met het gesprokene door deu voorzitter, volkomen instemden. „Door oefening volmaakter" is met vele, nu reeds bejaarde Tholenaars opgegroeid, heeft als 't ware met hen meegeleefd. Welnu, laat ieder dan meewerken om deze vereenigiug in stand te houden niet alleen, maar, zoo mogelijk in bloei te doen toenemen. De heer L. K. van Dijk, sinds jaren lid en ijverig medewerker, kan met recht een steun pilaar der vereeniging genoemd worden, getuige o.m. zijn wederoptredeu als voorzitter, nu ruim een jaar geleden, toen de zaak wankelend stond en hij, bijgestaan door goedgeziude leden, die met hem hunne krachten ten beste gaven, er in mocht slagen, D. O. V. te doen herleven. Hij verdient daarom den dank en den steun van alle weidenkenden, en die zullen zij hem ook niet onthouden. De voortvluchtige gemeente-secretaris en ontvanger van Koudekerk bij Leiden heeft be richt gezonden dat hij zich in Griekenland bevindt, doch zich daar zoo weinig thuis gevoelt, dat hij binnenkort denkt te repatrieeren en zich ter beschikking der justitie wil stellen. Gisteren werd te Monnikendam een jong- mensch begraven, dat het slachtoffer was van een misplaatste grap. Een der kameraden van den overledene en met hem te Amsterdam werkende, omwikkelde zich 's avonds met een wit laken en verscheen plotseling, waarop de andere zóó hevig schrikte, dat hij ziek werd en aan de gevolgen stierf, f Eenige jongelieden uit Sustercn (Limburg) die te Echt moesten loten voor de nationale militie, hadden postduiven meegenomen en maakten daarvan gebruik om spoedig het be richt van den uitslag der trekking naar hunne woonplaats over te brengen. Te Horn viel een driejarig meisje in een ketel met kokend water en overleed eenige oogenblikken later. Te Woudrichera is een zeventienjarige arbeider op een hooitil achteruitloopende, door een .openstaand luik gevallen en enkele oogen blikken later aan de gevolgen bezweken. Te Middelburg reed een paard met wagen, waarop een voer hooi, te water. Het paard kréég eeu heele partij hooi op het lijf, waardoor het heel wat moeite kostte om het den kop boven water te doen houden. Daarna trachtte men nog geruimen tijd om het dier op den wal te brengen, maar dit gelukte eerst toen het paard dood was. De voerman had zich weten te redden, door op een stoomboot, welke aan de kade lag, over te springen. Waar te Haarlem tot voor eenigen lijd door het gemeentebestuur een premie werd betaald voor iedere gedoode rat, komt nu in een der plaatselijke bladen een advertentie voor, waarin namens de gemeente worden te koop gevraagd 12 levende ratten voor f 0.25 per stuk. „Die beesten moeten dienen om te worden ingeënt met een giltstof, om dan te worden losgelaten in de riolen der stad, waar zij dan onder de ratten, die hen, als zij gestorven zijn, opeten, den dood verspreiden. Beeds genomen proeven hebben uitmuntende resultaten opgeleverd." Dezer dagen ontving iemand een bank biljet van duizend gulden, waar een vorige bezitter heel leuk achterop geplaatst had: /Tot wederzien lieveling". Tot de vervaardiging er van behoefde hij even wel een ruimer achterhuis. Waarom zou hij dit niet laten bouwen, nu hij zooveel geld bezat? En bij dat vuurwerk zou het niet mogen blijven. Hij wilde in de toekomst zijn kunst beoefenen op de grootst mogelijke schaal ja, misschien nieuwe prachtstukken uitvinden en de wereld daardoor verbaasd doen staan. Vaak schitterden zijn oogen van verrukking, of hij bleef plotseling staan en stiet een op getogen „ah I" uit. Dan zag hij in den geest het nachtelijk zwerk in gloed gezet door hon derden veelkleurige, knetterende lichtsterren of hij aanschouwde een vonkenspuwend gewrocht van zijn eigen maaksel, welks wedergade in vuurwerkerskunst niet zou zijn te vinden. Zijne phantaisie verloor zich in ongekende hoogten. Vrouw Bomer behartigde onder die bedrijven haar huishoudentje met onverminderde vlijt. Alleen ontbrak haar thans iets, daar zij zich nu niet meer met den ouden heer Ficher had te bemoeien. Om haar ledigen tijd nuttig te besteden, ondernam zij een groote schoonmaak van het gansche huis; en toen zij daarmee had afgedaan, ware zij liefst maar weder van voren gf aan begonnen. Gelukkig viel er dagelijks in Uit Velzen meldt men aan de O. Haarl. ert Den 21sten December 1881 werd vanwege het gemeentebestuur aangevraagd aan een Priesche gemeente het extract uit de geboorte-akte van een persoon, die in 1882 voor de nationale militie moest worden ingeschreven. Dit document werd ontvangen den 26sten October 1902, dus 21 jaar later. Blijkens de bij het extract teruggezonden aanvraagkaart, is deze ter plaatse aangekomen 13 December 1881, terwijl de enveloppe, waarin het document is toegezonden, den datum draagt vau 25 October 1902. Dat het op de gemeente secretarieën vaak druk is, soms overloopend druk, dat is bekend, maar om 21 jaar noodig te hebben voor het klaarmaken van een extract geboorte-akte, dat is wel wat heel lang In de Nederlandsche stooinbleekerij te Nijverdaal geraakte gisterennamidag een zes tienjarige jongen rnet zijn arm tusschen de kamraderen eener machine, waardoor dat lichaams deel vreeselijk werd gehavend. Ook in de zijde ontving hij ernstige verwondingen Hij,is per spoor naar het Ziekenhuis te Almelo vetvoerd. Men vreest voor zijn leven. De Commissaris van politie te Tilburg arresteerde Dinsdagavond de commies 2e klasse der posterijen D., aldaar op beschuldiging, van een bedrag van ongeveer 500 gulden verduisterd te hebben. De justitie uit Breda heeft gisteren een on derzoek gedaan en D. heeft volledig schuld be kend. Deze ontrouw geworden ambtenaar was 18 jaren iu dienst der posterijen. Een 5-jarig knaapje te Heusden dronk in een onbewaakt oogenblik uit een kruik gevuld met loog. Het ventje moest ter ver pleging worden opgenomen en is aan de ge volgen bezweken. In de exportslagerij te Ooetinehem ge raakte een os, die ter slachtbank werd geleid, los, greep een man die bezig was varkens te slachten, op de horens en wierp hem in een pot met kokend water. Ernstig met brandwonden overdekt, werd de ongelukkige er uit gehaald, en na door inmiddels ontboden geneesheeren verbonden te zijn, per brancard naar zijn wo ning vervoerd. Te Vlijmen brandde Dinsdagnacht een woning tot aan den grond af. Toen het gezin wakker werd, stond alles reeds in laaie, zoodat het zich half gekleed moest redden. De vrouw des huizes bekwam ernstige brandwonden. Te Merny bij Paliseul, in België, was een dronkaard in den vijver gtloopen en toen hij op het punt was te verdrinken, riep hij luid om hulp. Een blinde snelde hem te hulp en slaagde er in, den drenkeling te redden. Men heeft den blinde een warme -ovatie gebracht. it, Een melkboer te Ju met bij Charleroi, zag Woensdag, in het huis van een klant komende, twee kerels bezig met het huis te doorsnuffelen, terwijl de bewoners afwezig waren. Woedend omdat zij gestoord werden, hield een hunner een revolver onder den neus van den melkboer; deze viel op de knieën en vroeg genade. Doch de booswicht liet zich niet vermurwen en schoot den man een kogel door het hoofd, zoodat hij doodelijk gewond neerviel, terwijl de dieven de vlucht namen. Te Suderbrarup kwam een boertje, bij ongelukkig toeval, onder een goederentrein. De locomotief wierp hem omver en de heele trein gingover hem heen. De verschrikte omstanders dachten niet anders dan een vreeselijk verminkt lijk te zullen zien. Maar het boertje was dood stil blijven liggen en zoodoende ongedeerd ge bleven. Toen de trein voorbij was, stond de man op, keek eenigszins verwonderd rond en sprak met klassieke kalmte: „Dat het gaud gahn awer wo is denn nu min Piep?" Ook dc pijp kwam terecht, en ecu oogenblikje later ging het vermeende slachtoffer dampend en vergenoegd zijns weegs. Bij een opvoering van de Wilhelm Teil te Goldspring, Noord-Amerika, had een ernstig ongeluk plaats. De tooneelspeler, die Teil voor stelde, gebruikte bij het schieten op den appel heel modern een vuurwapen, doch miste twee- het huishouden nog al wat te doen. „Waarom betrekt ge toch de bovenkamers niet?" vroeg haar aanstaande schoonzoon. „Ik begrijp niet waarom ge u zoo blijft behelpen, nu ge toch het gansche huis ter beschikking hebt." Doch hiertoe kon zij volstrekt niet besluiten. Zij zou niet weten, verklaarde zij, hoe zij die mooie en groote kamers zouden bewonen. Daar zou zij zich niet op haar gemak voelen. En zij kon ook geen dienstboden houden en daar mee omspringendat kruis wilde zij zichzelve niet opleggen. De éénige weelde, die zij zich veroorloofde, bestond hierin, dat zij thans bij bet middagmaal wat ruimer opschepte. De ge rechten, welke zij den ouden heer had voor gezet, verschenen nu op haar eigen tafel. Dat Eveliue geen enkelen dag haar naaldwerk voor de winkeliers liet rusten, was voor haar aanstaande een bron van niet geringe ergernis. „Is dat nu", zoo bromde hij, „om de buiten wereld te doen gelooven dat je om al je rijkdom niets maalt? 't Is bespottelijk! Waarom zou iemand onder veranderde omstandigheden ook niet zijn levenswijze veranderen? Je hebt het nu immers niet meer noodig, voor anderen maal, waarop het publiek woedend werd. Nog maals trok hij af, doch nu met het ongelukkig gevolg, dat hij te laag schoot en den man in het voorhoofd trof, die den appel op het hoofd had. De man viel dood neer. De studenten van de Technische Hooge- school te Weenen hebben hef werk gestaakt als protest tegen de onvoldoende inrichting van de gebouwen dier school. Dit klopt niet geheel met den hoogen lof, dien Dr. Kuyper aan het technisch onderwijs in Oostenrijk zou toegezwaaid hebben. De Sultan van Turkije dingt ook al naar het martelaarschap er soliijnt een aanslag tegen zijn leven gesmeed te zijn. Te Woischwitz, Breslau, heeft de vrouw van een werkman, in een aanval van zwaar moedigheid, eerst hare drie dochtertjes en daarna zichzelf met vergif gedood. Z U I D-A F R I K A. Chamberlain's voorgenomen reis naar Zuid- Afrika wordt algemeen, doch verschillend be sproken. Campbell Bannermann, de leider der liberalen, verklaarde o. a. in een redevoering te Ayr, dat de minister thans een „edele gelegenheid" heeft om te tooncn hoe de Britsche natie „metterdaad geschapen is om volken te regeeren." (Lees te onderdrukken en uit te moorden.) Dit is vrijwel in overeenstemming met het beruchte woord van Chamberlain's handlanger Lord Milner„De macht van het Afrikaander- dom moet worden gefnuikt". En om daartoe te geraken, heeft de beul van Soudan en Zuid- Afrika, Lord Kitchener, nummer 3 van dit edele klaverblad, trouw meegeholpen. Als Chamberlain maar een klein gedeelte te zien krijgt van de verwoesting door zijn toedoen aangericht en van de ellende door hem ver oorzaakt, dan zal zijn geweten, als hij dit heeft, wel wakker geschud worden, maar het blinkende goud, waarom het te doen was, zal hem blind hiervoor gemaakt hebben. „Ons land," het bonds-orgaan der Afrikaanders, schrijft „De nieuwe koloniën worden op het oogen blik rechtstreeks uit Downing Street geregeerd en de heer Chamberlain is zelf rechtstreeks verantwoordelijk voor dit bestuur. Als het doel van zijn bezoek is een eind te maken aan den besfaanden toestand en zoo spoedig mogelijk zelfbestuur te geven, kan dit der nieuwe koloniën slechts tot blijdschap strekken. Mocht daarentegen het doel van het bezoek zijn, het bestuur van Downing Street over de binnen- landsche aangelegenheden van Zuid-Afrika te versterken, dan is van deze reis weinig goeds te wachten." De vraag vanuit Duitschland begint iets beter te worden. Wat hiervan de oorzaak is, valt nog niet te constateeren, doch het is mogelijk, dat de aanvoer van Engelsche oesters, minder wordt op de Duitsche markt. Te hopen is het nu maar dat de oesters van de Zeeuwsche en Hollandsche banken niet minder worden in qualiteit, zooals dit het vorige jaar helaas het geval was, toen ook velen in den aanvang van het seizoen hunne oesters mochten prijzen, doch na verloop van eenige maanden zulk een achter uitgang merkbaar was, dat bijna geen Zeeuwsche oesters meer te verkoopen waren. Laten de oesterkweekers maar weer moed houden en zich niet door voorspellingen zonder grond laten ontmoedigen. De prijzen zijn als gewoonlijk erg uiteen- loopend. Ook ongemotiveerd lage prijzen kotnen weer voor, doch de tijd moet leeren, wie dit jaar de beste zaken maken degenen met nor male noteering en goede oesters, of degenen met lage noteeringen en oesters van inférieure qualiteit. De verzending naar België, wat 1ste soort betreft, beteekent ook nog niet veel. Het meest worden 2de en 3de soorten verzonden. In de week van 2330 Oct. zijn van Ierseke verzonden 670.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzenle soort 90100 fr., 2e soort 1250 fr., 3e soort 3035 fr. te werken; integendeel, je kunt nu op jouw beurt anderen eens laten werken voor jezelf. En, mij dunkt, wij behoeven nu waarlijk niet te wachten tot ik een mager postje krijg. Ik weet zelfs niet of het voor mij wel past, op het bureau te blijven, waar ik toch maar een onder geschikte betrekking vervul. Wij kunnen van onze renten onbezorgd leven en je zult eens zien hoe men ons in de deftige kringen tegemoet komt, als wij er ons maar naar in richten. Ik heb al eens naar een nette woning rondgezien. Kijk 1 je zou je handen al meer dan vol hebben, wanneer je met je eigen uitzet bezig was, in plaats van daar te zitten peuteren op dat borduurwerk. Komaan, laat ons er eens op uitgaan, om hier en daar geld onder de menschen te brengenHel lijkt anders waar achtig wel, of de familie Bomer zich over deze erfenis te schamen had 1" Eveline antwoordde hem op soortgelijke ver maningen niet juist bemoedigend. Zij gaf hem te verstaan, dat hij haar met zulke praatjes niet behoefde aan te komen, want dat zij volstrek niet gesteld zou zijn op een man, die geen geregelde werkzaamheden omhanden bad. Gedurende de vorige week werden Bruinisse verzonden 3800 ton mosseltfl f 1,80 tot f 2,25 per ton, naar qualiteit. De aanvoer vau Zeeuwsch mosselzaad bi 1000 ton, 't welk verkocht werd voor 4( tot f 1,per ton. Te Katwijk aan Zee heeft zich commissie gevormd, die zich ten doel st{ bevordering van visscherij-ouderwijs en d een school opgericht heeft, onder leiding vi heer Boorsma. LANDBOUW-VEETEELT. Men meldt ons uit het eiland Er liepen hier en elders geruchten, dat o: door de Bondsfabrikanten zou te kennen zijn, dat de landbouwers gerust hun land I klaarmaken voor de leelt in 1903, daar de pfres bet tel-quelcontraet minstens f 9 zou zijn rucht evenwel, dat door de agenten volstrel wordt bevestigd. Men denkt dat het praatje D wereld is gekomen door den eenigszins verho eI* suikerprijs der suiker, zoodat, wordt die tot het ^an<J jaar behouden of stijgt hij nog, werkelijk oo meer zal besteed worden. Het lijdt echter geen ti m loud als de contract-voorwaarden niet beter zijn d Te 1902, de uitzaai van bieten bijzonder gerit )£L1 zijn, daar alle boeren, die gewoon zijn groou B yeelheden bieten te verbouwen, er dan het f bij neerleggen en hun heil zoeken in andere ten, die althans de laatste jaren nog eenigszini neud waren. Men schat den geheelen uitzai bieten nu nog gemiddeld op van die bij de cam 1901, maar de opbrengst in gewicht zal zek< vendien nog '/3 minder zijn. Het gehalte schiji hoogalzoo wat het tel-quelcontract betreft het voordeel van de fabrikanten. Tut tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. te Oosterland is tegen 1 Nov. benoemd de P. J. Quakkelaar te St. Maartensdijk. Door hel Prov. kerkbestuur van Drenthe is ijpok Evangelie-bediening toegelaten de heer P. Hage, St. Maartensdijk. PREDIKBEURTEN. Ned. Prot. Bond, afd, Tholen. Zondagavond Ds. Hoevers, predikant te Bergen op Zoom. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/a u. en m u. Ds. Paauwe. Nam. herdenking der Hervori }roo Geref. Gem. Voorin. 9'/j u. nam. 2 u. Ds. nam. 51/* u. ouderling Sinke. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/i u., nam. 2 5'/s u. de heer Van Wijk te Groede. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. l'/a 5 u. lezing. WOENSDAG 5 NOVEMBER. (Dankdag voor den oogst.) Ned. Herv. Gem. Vin. 9l/a u. en nam. 2 u, Paauwe. Ger. Gem. Als Zondag. Vr. Ev, Gem. Vui. 9u., nam. 2 u. en 5' Ds. Post, Oud Ger. Gem. Als Zondag. Zu jrts-j ilelk Wa kpei goi Pia k- e: i-Si La stiek Dgba nale der t ader- jeve I flie» >r B 52 Gem. YERSEKE van 24—30 Oct. 1902, Ondertrouwd: Adriaan Pekaar, 24 j.I en Pieternella Catharinn van de Linde, 20 j. ji Geboren: Jan Marinus, zv. Jacobus Duijnkj en Wilhelmina Sinke. Gemeente POORTVLIET van 30 Sept.1 Oct. li Ondertrouwd: Willem Feijtel, jm. 32 j. Poortvliet en Maria Lena de Jager, jd. 33 j. Scherpen isse. Gehuwd: Machiel Guiljam, 31 j. van Pt vliet en Maria Pieternella van Gorsel, jd. 27 j. St. Maartensdijk. Geboren: Adriana Pieternella, dv. M. Kesteloo en N. van der Werf. Adriana Martin», Chr. de Ityke en A. S. Bergers, Jurrie, zv. Snijders en Johanna de Jager. Jannetje Helena, Mar. van Tiggele en E. A. Koppenhol. Mar Neleward, zv. M. W. Kloet en J. W. van Dijki Overleden: Johanna van Tiggele, 53 j wed. van Cornelis Kleppe. 25 October 1902. THOLEN. Boter f 0,60 per K.G. Eieren f 5,50. De e< Sc K< Fr „Bewijs eerst maar eens dat je op ei beenen kunt staan, vóór je er aan denkt rentenier te gaan uithangenzeide zij. doet ook net alsof je over de erfenis te schikken hadt, ofschoon zij niet aan mij, n aan mijn ouders ten deel gevallen is. Die lei beiden nog en wat er vóór hun dood beuren kan, dat weet niemand." Hare koele beredeneerdheid verdroot hem. meende op te merken, dat zij hem onvriendelijl dan vroeger bejegende. Natuurlijk! Zij had immers geen reden meer om hem aan lijntje te houden! Zoo'n mooi en rijk me kon licht een betere partij doen 1 M juist daarom zou hij het huwelijk gaarne zooi :e'' mogelijk hebben bespoedigd. Hoe weinig genegen was zich door hem de wet te ls voorschrijven, bleek het duidelijkst hieruit, zij de concerten van Oberhaus bezocht, n: U tegenstaande hij haar beslist genoeg te versti had gegeven, dat hij dit niet wenschte. verkoos zij nu dikwijls naar den schouwbi te gaan, en meestal naar stukken, welke b schromelijk verveelden. Kortom, zij stoorde zi aan den wil van haren toekomstigen echlgeno al bitter weinig. Wordt vervolgd) Cos' itre njo rtei 0UI 'kn m

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2