1 PS K F IJ Gemengd Nieuws. r li VISSCHERIJ. t ll na •e nd< hi o personen beschikbaar stelde, om in den loop van dit jaar nog eene tooneelvoorstelling te geven. Door den heer F. W. O. Wiskerke werd eene lezing gehouden over„Een heksenproces in de 16e eeuw." Het aantal leden der aldeeling bleef dezelfde, toch zou meerdere aansluiting in het belang der vereeniging zijn, die zich ten doel stelt, naast gepast vermaak, door lezingen enz. zijn leden ook nuttig bezig te houden. Binnen enkele dagen zal, naar men ons meldt, de naar Ooltgensplaat verplaatste Rijks veldwachter Vink alhier, vervangen worden door den nieuw aangestelden titularis Van den Driest, thans politie-agent te Vlissingen. ■STA V K.\ISS 11. Hedenavond vergaderden op het gemeentehuis de leden der commissie, die zich de vorige week gevormd had op uitnoodiging van den Burgemeester, om gelden in te zamelen voor „het generale Boeren-liulpfonds». Met genoegen kan gemeld worden, dat de bijdragen mild vloeiden, zoodat de commissie ontving een totaal van f451,215. THOLEN. In de Maandag 1.1. gehouden ver gadering van het Dept. „Tholen" der Maat schappij tot nut van 't algemeen werd de reke ning over het afgeloopen dienstjaar 1901/2 goedgekeurd in ontvang op f676.99, in uitgaaf op f650.65, goed slot alzoo f26.34. Vervolgens werden herbenoemd als commissaris der Spaarbank, de heeren Dr. J. M. Boom en J. J. de Lange (period. aftreding) en benoemd als zoodanig de heer J. W. Wagtho, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken' van den heer i\. van Steenbergen. Tot bibliothecaris, in plaats van den heer M. C. Maas, aan wien wegens vertrek uit deze gemeente, op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, werd gekozen de heer H. J. Laban. Uit het verslag door hh. commissarissen der Nutsbibliotheek uitgebracht, bleek, dat overliet afgeloopen dienstjaar, 1 Juli 1901 30 Juni 1902, het aantal lezers bedragen heeft 168, aan wie 4216 boekwerken werden uitgeleend. De bibliotheek telt 2129 nummers. Te Berkel is een metselaar door het breken der stelling van een in aanbouw zijnd huis gevallen, met het treurig gevolg, dat de man bewusteloos werd opgenomen en eenige uren daarna overleed. 20 October. Heden had alhier de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoemden kantonrechter, den heer Mr. J. Plet, Jz. De waarnemende kantonrechter, de heer N. van Steenbergen, opende de terechtzitting en wijdde allereerst een woord van hulde aan den voorganger, den heer Mr. F. M. C. E. Koksma. //Ik geloof" zeide spr. „dat niemand in dit kanton bij de vorige installatie gedacht heeft, dat zoo spoedig een volgende zou plaats hebben. Doch hoe kort het verblijf van den vorigen kantonrechter ook is geweest, hij heeft zich de achting en genegenheid van ieder verworven. Ik acht dan ook een woord van waardeering in deze niet misplaatst." „U, mijnheer de kantonrechter, heet ik hartelijk welkom. Ik hoop, dat U even aangenaam ais Uw voorganger zult samenwerken met den heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie enden heer Griffier en voorts allen, die geacht kunnen worden tot dit kanton te behooren. Ik hoop dat Tholen, hetzij kort of lang, een aangenaam verblijf voor U en de Uwen mag zijn. En hiermede verklaar ik U geïnstalleerd als kantonrechter in het kanton Tholen." De heer Plet dankte daarop den heer Van Steenbergen voor zijne hartelijke woorden. „Het spijt mij dat U, nu ik maar pas kantonrechter geworden ben, reeds ontslag neemt als waar nemend kantonrechter, doch ik acht het mij een geluk, dat onze wegen elkander in 't vervolg toch nog zullen kruisen. Mijnheer de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en mijnheer de Griffier, ik hoop dat wij steeds aangenaam mogen samenwerken. Van mijn kant zal ik steeds trachten de goed^. verstandhouding te doen voortduren." Hierna sloot de waarnemende kantonrechter de terechtzitting. Met verwijzing naar achterstaande adver- tentie van den heer Theo van Eupen, tandarts te Bergen op Zoom, brengen wij ter kennis, dat in het vorige nummer abusief daarin was ver meld, dat de heer van Eupen ook te Tholen te consulteeren is van November tot Maart dit moet zijn van Maart tot November. het overige verstaat?" vroeg de sergeant. „Wel zeker. Vooreerst de beide groote land goederen hier in den omtrek", antwoordde de heer Luiert. „Zij werden sinds jaren al verpacht. „Twee groote landgoedereu riep Römer, in zijn haar woelend. „Wat moeten wij daarmee beginnen „O, dat vindt zich alles wel", meende de klerk. „En dan verder nog?" „Nog al meer snikte vrouw Römer. „Verscheidene aandeelen in schepen „Och lieve tijd 1" „En voorts effecten tot een bedrag van om streeks honderdduizend mark Römer sloeg in zijn stoel achterover. „Honderdduizend Waarvan evenwel het successierecht afgaat. Ik zal u zoo spoedig mogelijk een nauwkeurige rekening doen toekomen." Van verbazing kou niemand een woord meer uitbrengen. De oude leunde met het hoofd tegen den wand en sloeg met zijn armen als een vogel die opvliegen wil. Zijn vrouw jam merde onophoudelijk„Ach God, ach God, wat eeu rijkdom!" Het klouk baast alsof haar een Bij een natuurkundige proef in de open bare school te Kolijnsplaat, heeft de onderwijzer P. Beun door het ontploffen van een kleine hoeveelheid waterstofgas, een stukje glas in het oog gekregen, zoodat hij thans te Utrecht in het Nederl. Gasthuis voor ooglijders ligt. Volgens een door hem aan de „Midd.. crt." ingezonden stukje, schijnt men van nieening te zijn, dat hijzelf de oorzaak was van de ontploffing dit wordt nu door hem tegengesproken met de mededeeling dat de onverantwoordelijke onvoor zichtigheid van zijn collega G. Francoys oorzaak is van het ongeluk, hem overkomen. De zoon van een onbezoldigd rijksveld wachter te Edde is door twee onbekende mannen aangevallen, die hem zooveel mesteken toebrachten dat hij voor dood werd gevonden. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. Te Utrecht heeft een jongmensch het huisraad zijner 76-jarige moeder verkocht, terwijl zij afwezig was, om aan zijn dranklust te voldoen. Het arme moedertje moest, na afwijzing bij anderen, eindelijk bij de politie om onderdak aankloppen. Woensdag zijn de beide daders van de mishandeling op P. Sterkenburg, te Dussen ge pleegd, tengevolge waarvan deze is overleden, te 's Hertogenbosch in voorloopige hechtenis gesteld. Te Assen werd een lieer uit den slaap gewekt door 't lievig gejank van zijn hond. Toen op bet roepen van den eigenaar bet gejank wel verminderde doch niet geheel ophield, stond de man op om te zien wat er aan haperde en bemerkte dat liet dier zich in den halsband ge wurgd had, juist toen hij er bij kwam. Zijn meèster, van oordeel dat er nog wel iets gedaan kon worden om de levensgeesten weer op te wekken, pakte het dier beet bij voor- en achterpooten en pastede voorschriften,bij drenkelingen aangewend, op den hond toe. Nadat hij zeven maal met de voorpooten de vereischte bewegingen getpaakt had, kwam liet dier bij en likte uit dankbaar heid de handen van zijn redder. Te Rilland is een 55-jarige persoon door een automobiel aangereden eu zoo ernstig ge kwetst, dat hij een uur later overleed. Te Kerkrade waren twee kinderen bezig om zand uit een zandberg te haleu, toen plot seling een groote massa zand naar beneden schoof en een der kinderen geheel bedekte. Op het geschreeuw van het andere kind kwam spoedig hulp, doch toen incn liet zand verwij derd had en de kleine te voorschijn kw3in-uas het reeds gestikt, Te Millingen zijn de gebroeders Weslrop, uit Zwolle, 50 eu 60 jaar oud, die met hun ledige tjalk bij den wal lagen, beide te water geraakt en verdronken. Beide waren-ongehuwd. Een jager uit Koevorden kreeg in het voorjaar een haasje, dat bij het grasmaaien beide ooren waren afgesneden. Hij stelde het diertje in vrijheid en dezer dagen jagende, schoot hij het kortoorige „mopje», dat tot een dikken haas was opgegroeid. Te Loon-op-Zand (N.-Br.) heeft de valken vanger zijn werk weer aangevangen. Zijn oude plekje bij „de Plakken» bezorgde hem leeds een half dozijn van deze dieren, welke onder het dak van Mej. de weduwe Biemans den tijd afwachten, waarop zij naar Valkenswaard ter africhting zullen worden verzonden. Eieren in den winter. In den winter zijn de eieren het duurst; wie ze dan kan verkoopen, dien brengt het kippenhouden veel voordeel. Er worden dikwijls prikkelende middelen aan geprezen, die, zoo ze al het vroege eierleggen bevorderen, toch op den duur verzwakkend op de leg organen inwerken Zij zijn daarom te verwerpen. Vlijtig leggen in den winter wordt door de volgende middelen bevorderd: 1. Warme stal. Waar het mogelijk is, wordt een gedeelte van den stal voor liet groot vee gedureu den winter als nachthok voor de hoenders ingericht. Aan frissche lucht mag bet echter onherstelbaar ongeluk overkomen ware. De sergeant had de middenste knoopen van zijn uniformjas losgerukt en blies met bolle wangen de overmatige hitte, die in hem was, naar buiten. De klerk voelde zich reeds als de echtgenoot van eeu rijke erfdochter: hij stak de hand in zijn vest en spitste den mond, alsof hij een deuntje wilde fluiten. In gedachten floot hij ook reeds verscheidene personen iets voor allereerst zijn griffier en den kommies, wier pakezel hij tot dusver was geweest. Hij ergerde zich bovendien, dat Eveline net deed alsof de heele zaak haar niets aanging. „Verheug jij je nu niet over dit onverhoopte geluk zoo barstte hij eindelijk los. „Och, ik weet het niet op prijs te stellen", antwoordde zij, „Ik heb tot dusver niets ont beerden wat er nu opeens zoo bijkomt, dat kan ik zoo recht niet vatten. Ik moet eerst eens afwachten hoe het mij lijkt." De heer Eulert knikte haar toe. „Volkomen juist, juffrouw!" zeide bij. „Plotseling rijk te worden, is misschien een nog gevaarlijker beproeving, dan plotseling arm te worden. Dit mag een vreemde wijsheids- nimmer ontbreken. 2. Bij regen en sneeuw en op zeer koude dagen moet men de kippen niet buiten lateneen beschutte ruimte, waarin ze naar hartelust kunnen scharrelen, moet haar ten dienste staan. Voor de noodige beweging zorgt men, indien men tnsscben stroohaksel bet graanvoeder strooit. 3. Men zorge, dat het den dieren niet aan groenvoeder ontbreekt; groente afval, savoye- of boerenkool, mangelwortels bevorderen het leggen. 4. Warm weekvoeder bevordert het leggen zeer. Aardappels en keukenalval met zemelen, gerstemeel, vleesch-afval, kaas, melk, enz. enz tot een stijf deeg goed dooreen gemengd, geven voortreffelijk oehtendvoeder. 'sAvouds graan. 5. Op koude dagen geve men meermalen lauwwarm drinkwater. Het beste middel om bet leggen in den winter te bevorderen, is te zorgen voor vroege broedkuikens. In een weesinricliting nabij Tours heeft de justitie een onderzoek ingesteld naar de straffen die daar werden toegepast en waarover door 10 gewezen leerlingen klachten waren ingediend. Onder die straffen behoorden bet gedwongen slapen op een stroo matras waarop de dooden worden tentoongesteldhet met de tong op den vloer teekenen van een kruishet gieten van koud water over het bloote lichaam. Sommigen beweren dat hun gezicht wel eens met koeien- mest werd ingesmeerd. Het haar van de meisjes werd terstond kort afgeknipt en het baar aan een kapper verkocht. Van een en ander is pro ces-verbaal opgemaakt. Te Luzern is een dertigjarig man, Jules Leboisard, gevat, die daar pas in het huwelijk was verbonden met een hótelhoudersweduwe en die, naar men ontdekt beeft, in den loop van één jaar tijds v ij f malen is getrouwd, om na korten tijd de bedrogen vrouwen te verlaten, met zooveel geld en kostbaarheden als hij kon medenemen. Eeu portret, dat zijn eerste vrouw kort na den trouwdag, te Berlijn van hem het maken en aan vrienden te Luzern zond, leidde tot ontmaskering en inhechtenisneming van den be drieger. Op een der stations te Parijs trok dezer dagen een zonderling man de aandacht, die een meisje van ongeveer 10 jaren aan een touw vóór zich uitdreef. Het gezicht van het kind was met een grooten muilkorf bedekt en de man riep zoo hard hij maar kon: „Raakt haar niet aan! Komt niet dichtbij! Ze is dol!» De politie bemoeide zioh er mee, en nu kwam het uit, dat het meisje vóór een poos door een dollen hond was gebeten. Zij was in bet instituut Pasteur behandeld en als volkomen genezen ontslagen. Maar door den angst en de spaning was baar vader wat aan het malen reraakt. Het meisje werd natuurlijk onmiddellijk n haar muilkorf bevrijd en naar huts ver voerd, terwijl de vader thans in een gesticht voor krankzinigen wordt verpleegd. In het Russisch dorp Dozenkowka, heeft een boerin gelijktijdig het leven geschonken aan drie jongens en een meisje. Vroeger heeft zij driemal tweelingen gehad. De vierlingen zijn zoo gezond als een viscb. Op de spoorlijn naar Warschau, is de op weg naar Petersburg zijnde steltrein, uit 10 waggons bestaande, in volle vaart gederailleerd en in de diepte gestort, zoodat verscheidene waggons geheel vernield werdenhet aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De werkstakingen te Duinkerken hebben Woensdag 11. aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. De hoofdcommissaris en alle commissarissen van politie werden gewond. Eenige gebouwen werden overrompeld, magazijnen en winkels 1 eeggehaaldkranen in de dokken geworpen. De werkstakers trokken rond langs de haven- bassins, wierpen eenige wagens met graan in het water en trachtten de kabels, waaraan een paar met koren beladen Engelsche schepen lagen vastgemeerd, af te snijden. Zij staken ook eenige balen vlas, vaten olie en hoopen stroo in brand; maar een sleepboot bluschte die. Alle huizen zijn gesloten en de winkels gebarrikadeerd. De militaire macht dreef ten slotte de menigte uiteen. V K ra 1 Het stadhuis wordt door soldaten bewa: al de bruggen heeft men opengezet, o beletten, dat de werkstakers er over gaan. Het garnizoen is met 4 regimenten vet en de staat van beleg afgekondigd. Een telegram uit Parijs van Dondi meldt dat de troepen onmachtig waren de groote menigte stakers, maar verv„ wordt medegedeeld dat de werkstaking, ge: op de daling der arbeidsloonen, geëindigd het werk morgen zou worden hervat. ZUID-AFRIKA. De Boerengeneraals Botha, de Wet i la Rej vertoeven thans te Londen. Volgei telegram dd. 22 dezer zijn zij voorshandi le voornemens een onderhoud aan Chamberl vragen. I«t Het is niet geheel zeker of zij ook in land voordrachten zullen houdendit za omstandigheden afbangen. „Doen door laten," schrijft het N. v. d schijnt inderdaad tegenover de verwoeste blieken van Britsche zijde thans de beste stellings- en verzoeningspolitiek te wi geoordeeld. De Boeren, die men zoo g geheel had doodgedrukt, moesten er ee: spoedig boven opkomen 1 En hunne h mannen moet men vooral niet behandele „vol». Dat is Chamberlain's wraak sluiten van den vrede In dit stelsel past ook geheel de gister: het Lagerhuis door Minister Ritchie ge mededeeling, dat de Regeering niet voorne is nog iu deze zitting het leeuings-ontwerp Transvaal in te dienen. De Boeren moeten dus maar zien, ho zonder de uitdrukkelijk in de vredesvoorwan genoemde eerst rentelooze en later slech ilde percent rente vereischende leening gereed ko |j terwijl in stede daarvan hun door den Goi :njj neut van Transvaal een 4'/2 percents hypo* op hunne landerijen wordt geboden, die natuurlijk geheel van het Britsch bestun haukelijk maakt. Generaal De Wet vertrekt 1 November Zuid-Afrika. Lord KitchenerteParijs. Het is zeker eigenaardig gade te slaan, ho: Boerengeneraals, de overwonnenen, te P zijn binnengehaald onder een betuiging enthousiasme als waartoe bijna alleen het Fram Ui volk in staat is, terwijl hun afreis van minder geestdrift getuige was; en hoe daa tegen Lord Kitchener, wien men als overwini toch grooter eer zou moeten toekennen, te Pi ongemerkt is binnen gekomen en thans weer ongemerkt, zonder een enkele ovatie den held (ot beul?) van Zuid-Afrika, is verdwei Het moet wel een minder aangenamen ind op het Engelsche volk maken, hun gene zoo nonchalant door hun buren behandeld te z f* President Kruger's Gedenkschriften zullen isse den loop der volgende maand als premiew van het Nieuws van den Dag verschijnen. Enkele gedeelten daaruit worden iu het l lan reeds opgenomen, om aan zijn lezers bij voort i eenig denkbeeld van vorm en inhoud te gei lou ln de eerste fragmenten ziet men hem knaap en als jongeling, later als aanvoerder Ag, -EL oorlogen en vervolgens als leider eener gewi $1 tige Staatspartij in moeielijke tijden. LANDBOUW-VEETEELT. leer heeten, maar zij berust op ervaring. Ik wensch u allen de noodige zelfbeheersching en wilskracht toe, om u met kalmte en omzichtigheid aan uw nieuwe positie te gewennen. Voor menigeen is heel wat minder al genoeg geweest om hem het hoofd op hol te brengen en tot een on handelbaar en onuitstaanbaar mensch te maken. „Och, meneer, ik hoop toch dat u zich niet aan ons ontrekken zult!" zeide vrouw Römer snikkend, „Lieve hemelwat zullen de handen ons verkeerd staanIk voor mij, ik weet niet hoe we er ons doorheen zullen slaan „Nu nu, wees maar gerust 1" zoo troostte haar de klerk„Wij weten nog wel van het een en ander mee te praten 1" „Maar zouden wij niet eens op deze heuglijke gebeurtenis drinken?" vroeg de sergeant. „Als ik meneer den procureur met een glaasje likeur kan dienen opperde zijn moeder verlegen „Maar, komaan er kan nu ook wel wat beters op overschietenLoop eens gauw heen, Anton, en haal in de slijterij om den hoek een flesch wijn. En een goede, hoor! Zij mag voor mijn part een mark kosten." ,,'t Mocht wat!" riep de klerk: „Bij zulk De drukte aai» de havens in de verschillende meenten op het eiland Tholen door het bietenver is heel wat minder dan vorige jaren, wat een gev is van minderen uitzaai en veel geringer opbrei per gemet. Voor de gemeentekassen is dit mede i nadeelig, daar de opbrengst van het havengeld fc wat minder zijn zal dan vorige jaren. Te Oud-V )e meer zou een meerdere opbrengst te meer zeer wenscht zijn, aangezien aldaar aan de haven belau..., rijke herstellingen moeten verricht worden, waan r di kosten alsdan gedekt zonden zyn. Door het Bestuur der visscherijen op Ooster- eu Wester-Schelde zijn thans 14 rnoss zaadbanken voor de publieke visscherij op: n gesteld. - Ook dit jaar is slechts weinig zaad gevall: zoodat in het aanstaand voorjaar weer moss zaad van de Zuiderzee of van Engeland moeten aangevoerd worden. fles t ko een gelegenheid past waarachtig wel een champagne 1" „Mooie dingen 1" bromde Römer. „Wat die wel?" „Nu, acht of negen mark voor u bagatel nu." „Negen markt wat een zondegeld zoo iets 1 Daar moet men een heele week werkenZoo iets zal ik nooit doen." „Ik voor mij drink om dezen tijd in het heel niets", verklaarde de heer Eulert. overigens", liet hij er glimlachend op volg: „als ge u eens te goed wilt doen, behoeft ge waarlijk niet om den hoek te loop- Onder uw huis is immers een kelder, die oudsher goed gevuld is geweest." „Onder ons huis „Een wijnkelder „Neen neen", besliste vrouw Römer, die niet zoo terstond begreep „den wijn meneer raken we niet aan Maar laat dan maar blijven, Anton, laat het maar blij: Als meneer dc procureur niet wil c_ hoofden, duukt mij, zijn al warm genoeg Wordt vervolgd.) K. ver xrli, 'rijf 3 ooi trm ers rijs oor roei CD m; dei efel: vol S'k va i n ,2 riJg ine e i fjjn

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2