L en Al y I S S C U E R IJ. Burgerlijke Stand. Ki ha: Kerknieuws. J Cor mo: Bo S Te Hoorn is op een der lotingsdagen een jongmensch van 20 jaren, die door de lotelingen op sterken drank onthaald was en blijkbaar te veel had gekregen aan den dijk dood gevonden. Aan den Trekweg te s'Gravenhage, viel gisteren, door een misstap op de treeplank een schipper in het water. Niettegenstaande de man spoedig werd opgehaald, slaagde men er niet in de levensgeesten van den drenkeling op te wekken. Bij de loting te Hillegom heeft zich het volgende voorgedaan. De veldwachter riep den naam af van een der lotelingen, waarop een kameraad antwoordde „Is reeds lang overleden." De burgemeester nam toen een lot uit de bus en trok voor den reeds op 20 Mei j. 1. gestorvene no 26. De militie-commissaris vroeg toen of no 26 reden had tot vrijstelling, dan wel of gebreken zijn dienstneming verhinderden. Tegen deze loting is bij Ged. Staten protest aangeteekend, met verzoek tot nietigverklaring. In een laan nabij Knijpe is Dinsdag het lijk gevonden van een veehouder nit Tjalleberd, Van de kermis te Knijpe komende, is hij onder den invloed van sterken drank waarschijnlijk gevallen en gedeeltelijk in een sloot terecht gekomen, want het lijk werd gevonden met het hoofd in de modder en de beenen nog op den kant. Te Venloo is, bij den bouw van een huis, de zoldering ingestort, vermoedelijk door een te zware vracht steenen, welke er opgestapeld waren. Drie werklieden werden onder de massa bedolven en zwaar gewond naar het gasthuis vervoerd. In een waterpoel, naast den spoorweg van Bozendaal naar Bergen-op-Zoom, is het lijk ge vonden van den koopman P. Vriends, uit Wouw. Men denkt, dat hij, om den weg te bekorten, de spoorlijn is overgestoken en door de duisternis in het water geraakt. Te Tjerkwerd werd door mannen, met een bootje de Workumervaart passeerende, een jon getje van ruim 5 jaren drijvende gevonden, zonder eenig teeken van leven. De mannen namen dan ook het kind en lagen het op den wal met den uitroep aan menschen aan de overzij «daar ligt een doode jongen op den wal." Een moeder mist een harer kinderen en het wordt de droeve waarheid, dat bet haar zoontje is. Dadelijk waren mannen bezig om te probeeren of het kind soms nog kon leven, terwijl uit Bolsward een dokter werd ontboden. De «voor schriften tot redding van drenkelingen" werden getrouw toegepast, maar alles scheen vruchteloos te zullen zijn. Na bijna anderhalf uur werkzaam te zijn geweest, bleek dat het jongetje niet dood was, maar eindelijk begon te snikken. Er werd volgehouden en toen na verloop van 2 uren de dokter was gekomen, kon deze constateeren dat «alle gevaar" geweken was. Met twee dagen kon het kind weer naar school gaan en er was vreugde in het dorp. De medewerkers hebben groot succes gehad, de Maatschappij tot redding van drenkelingen eveneens met de verspreide voorschriften. Op een kantoor voor directe belastingen in een plaats in het westen van Noord-Brabant, verscheen vóór eenige dagen om te betalen, o.a. een boertje. De man rookte en had een hondje bij zich, voor welke twee zonden hij zich evenveel be rispingen van den ontvanger berokkende, doch hij bleef er tamelijk kalm ouder. Toen de beurt aan hem kwam, presenteerde hij een bankbiljet van 1300. Daarvan kon mijnheer niet terug geven, hij had nog zooveel niet ontvangende boer moest maar gaan wisselen. Maar daarvoor bedankte ons boertje, en toen bij dus zijn geld niet kon kwijt raken, vertrok hij met de op merking „lk merk het al, jelui hebt hier veel praats, maar weinig 060160.'' (Historisch). Hoe geneest men de wonden aan een boom teweeggebracht, het best? Het is bekend, dat er vele jaren noodig zijn, om de groote wonden aan een boom te omsluiten. Droogte, natte, hitte en vorst, in vereeniging met de lucht, werken zoo vernietigend op de wond, dat de zich verder uitbreidende rotting, het leven van den boom in gevaar brengt. Om den boom spoedig te doen genezen wendt men het best hout- of koolteer aan. „Laat mij eerst wat tot adem komen 1" smeekte Becker „Ken geluk, menschen 1 wel, wie had zóó iets kunnen denken 1 Het lijkt waarachtig wel een droomEveline, je zult bet niet willen gelooven „Wat zal ik niet willen gelooven? vroeg zij, nu weder heel kalm. «Je lijkt wel een beetje te diep in het glas te hebben gekeken." „Dat zou waarachtig geen wonder wezen, als het waar was! Na zoo'n verrassing? ..Meneer Romer, juffrouw Romer verbeeld u eens het testament „Is het al geopend?" «Zooeven." „En wie zijn de erfgenamen?" „Dat kan nog niemand weten zeide de moeder. „Maar ik weet het, ik I U zijt de erf gename. u!" «Wat?" „Wij?" „Man ben je gek? Wat zijn dat voor praatjes?" „Praatjes, praatjes? Ik zeg u, meneer De verwarmde teer wordt met een kwast zóólang op de versche wonden gestrekdn, als hel hout die opzuigt. De teer dringt eenige millimeters diep in het hout, doodt het, werkt bederfwerend op aanwezige rottingskiemen. De gedoode en met teer doortrokken houtlaag vormt dan een water- of luchtdichte bedekking, onder welke het overige hout geheel gezond blijft Wanneer men deze raadgeving opvolgt, zal men zeker niet over hef verlies van een vruchtboom behoeven te klagen, die door snoeiing of storm een zijner dikke takken verliezen moest. Men bedenke echter wel, dat men nooit of te nim mer de teer in den vorm van een ring orn den boom strijkt, maar alleen de kant, welke ge spleten is. Te Berlijn is een politieagent, die bij een tandmeester kwam, om zich een paar kiezen te laten uittrekken, en die zich wilde laten „wegmaken", nadat hij, in het bijzijn van een docter, met chloroform was bewelmd, doodge bleven. Een verschrikkelijke wraak heeft te La- malgue, bij Toulon, een bende smokkelaars genomen op een douanebeambte, die hun het leven tamelijk zuur maakte. De ongelukkige ambtenaar is Maandagavond op zijn gewone ronde gegaan en den volgenden morgen vond ineu zijn lijk vreeselijk verminkt op eeu voet pad. Uit een aantal met bloed bevlekte steenen leidt men af, dat kerels, die redenen hadden niet door schieten hun tegenwoordigheid te verraden, in dit geval hoogstwaarschijnlijk smokkelaars, den ambtenaar letterlijk hebben gesteenigd. Een bedrag van 300 francs, dat het slachtoffer bij zich had, wordt vermist. Een vreeselijken dood vond dezer dagen een werkman te St. Quien, die een amaril molen bediende. Door een raadselachtige oorzaak werd hij plotseling door het vliegwiel, dat -eenige duizenden wentelingen per minuut maakte, ge grepen; het hoofd werd hem letterlijk van den romp gescheiden. Geparfumeerde boter is een der nieuwste mode-dwaasheden der hoogste kringen in Londen, zeer aan te bevelen aan „margarinefabrikanten," die somtijds hun waar bereiden uit wagensmeer en andere riekende vetten. De stukken boter, op de gewone wijze toebe reid, worden in dun neteldoek gewikkeld en daarna in een pot met rozenbladeren gelegd, zoodat de bladen de boter volkomen bedekken. Dan wordt de pot in een ijskast gezet en na tien uren is de «rozenboter" gereed voor het gebruik. Een bruidegom te Parijs liet zich den ochtend vóór zijn trouwdag scheren. Op eens moest hij hevig niezen, het scheermes gleed af en nam het puntje van zijn neus mee. Jjoen hij bepleisterd en wel voor zijne bruid verscheen, bedankte zij hem. Door den Weener meteoroloog graaf Ledochowske wordt een strenge winter voorspeld. Waarschijnlijk zal het de koudste winter zijn, die wij sinds 56 jaren doorleefd hebben, waar voor alle kenteekenen aanwezig zijn. We kunnen ons voorbereiden op een zeer lage temperatuur de ijzigste winden en den zwaarsten sneeuwval, die gezamelijk 'buitengewoon lang zullen duren door bijna geheel Europa. Dit klinkt niet zeer liefelijk, maar, wij willen ons niet vóór den tijd bevreesd maken," zegt de Minika Waldvogel, „en daaraan zuilen wij ons vooreerst houden: het is nog tijd,genoeg te klappertanden, wanneer het ernst wordt met de voorzeggingen van de ijzigste winden en loebehooren. De Generaals in Duitschland. Na te Parijs met groote geestdrift te zijn ontvangen vertrokken de generaals Botha, De Wet en De la Rej Woensdagmiddag naar Keulen om van daar de reis naar Berliju den volgenden dag voort te zetten. Alvorens Parijs te verlaten richtten de Boeren generaals een oproeping tot de Franscliè natie, bevattende o. m. het volgende «Daar wij niet konden slagen, de Engelsche Regeering te bewegen ons volk bij te staan en daar de behoeften tot het hoogste gestegen waren, blijft ons als laatste redmiddel, ons te wenden tot de naties van Europa en Amerika. «Tot dit betreurenswaardige uiterste gedreven, wagen wij het tot de wereld de smeekbede te richten, onze weduwen en weezen, onze ver- Ficher heeft u tot zijn erfgenamen gemaakt tot zijn universeele erfgenamen 1" Het is alles voor u ge zijt nu opeens rijke lui geworden, net alsof ge een grooten prijs getrokken had en nog veel beter dan dat I" Hij viel op een stoel, stak zijn beunen uit en rukte aan zijn das, alsof hij niet genoeg lucht kon krijgen. Het was in het kamertje opeens geheel stil geworden. Elk trachtte voor zichzelvcn het ongeloofelijke nieuws te verwerken. Den vollen omvang er van overzag nog niemand. Indien Becker hun ware komen vertellen dat de heer Ficher hun vijfhonderd thaler had ver maakt, dan zouden zij daarmede zeer blij zijn geweest; maar thans begrepen zij er eigenlijk niets van. Römer zat te kijken alsof hij versuft was; vrouw Römer haalde de schouders op en trok een gezicht als iemand, die verzocht verschoond te blijven van een ongepaste aardigheid; de sergeant trommelde met de vingers op de tafel, en Eveline nam haar werk weder op, dat eeu paar minuten op haar schoot gerust had. „Ze hebben je wat op de mouw gespeld, minkte medeburgers en andere behoeftigen ter hulp te komen met liefdegiften en eindelijk ons bij te staan in de taak om de kinderen be hoorlijk op te voeden." Niettegenstaande het late uur van aankomst te Keulen, half twaalf, werden de generaals door duizenden met stormachtige huldebetuigingen begroet. En hoe zal de ontvangst te Berlijn zijn Deze vraag kwam bij velen op, die de intriges gevolgd hebben, door het Duitsche regeerings- blad e. a. aangewend om de goede zaak der Boeren afbreuk te doen, uit angst voor Engeland. Wat maken die regeeringen over 't algemeen toch een gek figuur en wat steekt hare houding af bij het heldhaftig optreden van het edele drietal. Dat de generaals niet bij den, vooral in eigen oogeu, grooten Keizer ontvangen worden, laat hen blijkbaar vrij koud. Nu, die eer zou voor Z. M na zijne treurige houding tegenover President Kruger eu ook later, wel wat te groot zijn geweest. Maar het Berlijnsche volk, hoezeer men ge tracht had het te sussen, stoorde zich aan geen formaliteiten, het liet zich onbevangen meeslepen door zijn gevoel voor rechtvaardigheid en ver eering voor de helden van Zuid-Afrika. Bij het binnenloopen, des avonds half zes ure, van den trein aan het station Diergaarde deed zich een onbeschrijfelijk schouwspel op. Eeu ontzettende menschenmenigte verbrak de rij van politie, zoodat de generaals het volgende oogen- blik te midden van een bruischende massa van oorverdoovende jubelkreten stonden. Reus achtige lauwerkransen werden huu over de schouders geworpen, bloemen voor hunne voeten gestrooid, terwijl menschen van allen stand, van den eenvoudigslen arbeider tot den hoogsten militair één gee-tdriftige keten vormden, en honderden handen zich uitstrekten om die dfcr generaals te kunnen drukken. Het volk her stelde ten slotte zelf de orde. De rit naar het hotel, „de Vierjaargetijden" was een ware triomftocht. De trams stopten, de reizigers stegen uit en salueerden. In het hotel werden zij ontvangen door een kring van dames en heeren van den „Buren- hilfsbuud" waaronder verscheidene parlements leden. Na een hartelijke welkomstgroet voerden de generaals achtereenvolgens het woordBotha o. a. zeide«Onze komst heeft, gelijk gij weet, geen politiek, maar een mensehlievend doel, omdat ons volk in ellende ligt, zóó diep dat ik geen woorden heb, om het uit te drukken. Wij zouden niet hier wezen als wij het niet in het belang van het voortbestaan van ons volk noo dig achtten. Zware dagen zijn er voor ons ge weest en wij waren liever thuis gebleven om "onze hoeven weer op te bouwen, maar toen de stem des volks tot ons drong en wij zagen dat het noodig was voor dat volk, dat zich in den oorlog zoo grootsch gedragen heeft, toen zeiden wij wij moeten zware wegen gaan om voor ons volk geld te zoeken. Tot dat doel zijn wij hier, niet om ons te laten toejuichen. Ons volk is waard geholpen te worden, want het heeft steeds gedurende den oorlog de voorschriften van be schaafde volken en der humanileit gevolgd. Voor zoo'n volk schaam ik mij niet, als bedelaar op te komen." Enz. Geen wonder dat stormachtige bijvalsbe tuigingen hierop volgden. Generaal de Wet deelde o. a. mede dat hij de verdere reis van de generaals niet zou mee maken, om de slechte berichten, die hij van huis kreeg. Er zijn weer kinderen van hem ziek. Tegen middernacht was de bijeenkomst af- geloopeu. Nog was toen een groote menigte bijeen, die de helden opnieuw met geestdrift toejuichte. LANDBOU W-VEETEELT. Mc» schrijft ons Het loopt zoetjes aan tegen den tijd, dpt het land- bouw-onderwjjs weer zal gegeven worden en ook in de afd. Tholen der Zeeuwsche Landbouw ir.aatschjj. zjjn thans drie wintercursussen. Wekken deze wel de belangstelling, die evenredig is aan het nut, dat bet gegeven onderwijs kan stichten V In het laatste Maand blad wordt er op gewezen, „dat de lijden voorbij zijn, dat het voldoende was spa, ploeg of dorscb- vlegel te hantceren de landbouw is niet enkel meer een bedrijf, maar een wetenschap geworden en waar wel eens klaagtonen aangeheven worden, dat de Re geering weinig voor den landbouw doel, daar moet vriendlief!" sprak zij spottend. „Op de mouw gespeld?" riep hij nijdig. „Jawel, ik ben er ook net de man naar, om mij zoo iets maar op de mouw te laten spelde 1 Ik weet het als klerk van den griffier zelf, die het testament heeft hooren voorlezen. „Het zou kunnen zijn, dat meneer ons met een legaatje had bedacht", meende vrouw Römer „Neen neen, ge zijt de erfgenamen!" ver zekerde de klerk met allen mogelijken nadruk. „Ik zal toch wel het onderscheid weten tusscheu erfgenaam en legataris. Geen legaat is u ver maakt, maar ge zijt de erfgenamen van den overledene! Daar kunt ge staat op maken! Het heele gerechtshof weet er al van Vrouw Römer schudde ongeloovig het hoofd. «Zoo iets gebeurt niet in de wereld", zeide zij- Haar zoon de sergeant daarentegen meende dat er toch wel iets van aan moest zijn. „En waarom ook niet?" Vroeg hij. «Hij had immers niemand op de wereld, die hem nader stond dan wij, en die hem zooveel goeds ba- erkend worden, dat het landbouw-onderwijs nie moederlijk wordt bedeeld. Toone de landbouw; hij het gratis landbouw-onderwijs waardeert waar nog door sommigen met een minachtend derophalen het mededeelen van allerlei nuttige door „meester met zijn geklets over allerlei wordt begroet, daar is het aan hen, die een hooger slaan en eenigszins de portee van de bouwkennis van den geëxaraineerden onde begrijpen, dezen te steunen in het streven ti spreiding van een nuttige wetenschap. In eige geving zijn nog genoeg personen te vinden, d cursussen konden deelnemen, maar uit gemak valsche schaamte, een zekere oppositiezucht n leerling te worden beschouwd, liever den ga lieven winter bezigen tot dingen, die in elk van minder beleekenis zijn, dan het verzamelt kennis voor het latere leven. H N rerg ia waai K In de week van 916 Oct. werdei Itrseke verzonden 600.000 leverbare oesbf'9® De prijzen waren le soort 9510 2e soort 4550 fr., 3e soort 3035 fr. Hoewel de uitersten ongeveer gelijk zij bleven, toonen de prijzen toch neiging tot Iu de laatste week is er wat meer lev de oesterverzending merkbaar, doch over gemeen is deze nog niet zooals andere jar dezen tijd. Verscheiden jaren zijn verlo dat de maand October heel wat oesters voeren, doch we leven dit jaar in een schij bizonderen tijd. 't Is nu niet de puike kw der Bruinissche oesters (uit de Grevelingeo tenoord en Herkingen), welke de verze vanuit Tholen drukt, waul daarvoor hebb handelaren hier, zooals wij reeds vroeger me' gezorgd, door tijdig perceelen in die strel pachten, doch wat tot heden nog niet di voorgevallen is, is dat de Engelsche oi zooals wij in ons vorig nummer schreve jaar puik van visch zijn, en waarmede als zelf de Duitsche markt ruim voorzien is. de tijd is voorbij, dat de oesters van de Z sche banken geprefereerd werden boven andere soorten. Engeland met zijn Whit: en Duitschland uiet zijne Holsteiners zijn meespreken niet alleen, doch hebben c oogenblik de bovenhand. Jammer genoeg nu geprobeerd door eenige kweekers van bit om de markt te dwingen met ongemot lage noteeringeu, doch de tijd zal leeren lang die campagne met succes kan g< wordenhet is maar te hopen, dat deze gevoelige les krijgen voor de toekomst hiermede zooals met zoovele artikelen wijn behoeft geen krans." Naar algemeen beweerd wordt, valtdeopbi der z.g, vrije banken, welke jl. Dinsda| opengesteld, niet mede. Verscheiden Tho visschers zijn deze week reeds teruggekeei De mosselverzending was deze week bi druk te noemen. Flinke hoeveelheden per tram van daar vervoerd. [TH B Effet H A VL( Gemeente YERSEKE van 1016 October I Geboren: Jan Dingenug, zv. Christiaan strate en Cornelia Waveryn. Angelina Apolon Judocus Heijdens en Rosalia Kindt. Gemeente SCHERPENISSE, September 19( ONDERTROUWD: A. Guilja.n, 27 j. en Dyke, 21 j. GEHUWD: C. L. Goedegebuure, 23 j. eo Ast 19 j OVERLEDEN: B. A. K. Verkerke, 76 i genoot van M. W. Carol. M. W. Hage, 76 j. van J. van de Velde. GEBORENJohanna Adriana, dv. C, Op J. M. van Geet. Elizabeth, dv. J. Vroegop van der Welle. Cornelis Jacobus, zv. W. Ge H. C. van den Hoek. Anthonia Johanna Eli dv, S. J. Hartog en E. C. Hartog. Cornelia Jo dv. D. A. Polderman en C. A. de Bruyne Bastiaan. zv. S. I. Hage en A. W. Nieu Pieternella, dv. G. Tichein en N. W. Jobannes Leenden Marinus, zv. J. L. Noom M. Oudesluijs. PREDIKBEURTEN. Ned. llerv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/i u. ou van der Eudt, nam. 2 u. Ds. Paauwc. Geref. Gein. Voorin. 9'/i u. nam. 2 u. Ds nam. 5'/s u. ouderling Sinke. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/, u., nam. 2 5'/, u. Ds. Post. Des avonds Avondmaal.beil Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. l'/i 5 u. lezing. wezen. „Onzin I" verklaarde de oude„II immers maar zijn huisbewaarder." „Wel hij was een zonderling", brac klerk in het midden «en zulke zonder hebben soms heel vernuttige eu otiginet vallen." De sergeant stond op, deed een paar se! en wischte zich met zijn zakdoek het voo af. Hij was warm geworden. «Als het eens waar was" begon hij «Onzinherhaalde Römer. „Ze koude evett goed komen vertellen dat de Konit tot baron verheven en tot zijn opperstahi benoemd had. Ik geloof er geen woord «Nu ge zult het spoedig hooren." Eveline keek uit het venster op de strt „Daar komt de procureur", zeide zij. «Doeter Eulert?" vroeg Becker, nader tri «Ja." «Dan is alles in orde. Een oogenblik nog maar!" {Wordt vervo V roer (woc A Pooi Scht St. Stav St. Oud Inca; Ir Aan- H alles H T Te heer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2