it ra. c. pot, iacs N°. 906. Zaterdag 18 October 1902. Twintigste jaargang. EN J. FEUHLETOH. RL0REN GELUK. en pol g' gra ti ng en Pho n. it nummer bestaat uit 2 bladen. Thomasslakkenmeel of Kaïniet. r., BINNENLAND. Van onze berichtgevers. ONDERWIJS. Gemengd Nieuws. „Nu bu", bromde de oude „zóó n 71 COUI mi I a n 10 Th deei kans larb SERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan .1 bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseko, UITGEVER: T H O L N. >or vele landbouwers en veehouders breekt de tijd weer aan meststoffen te be- !u voor de weide. Nog wel niet allen zijn Irongen van de noodzakelijkheid ook de :n te bemesten, maar rneu ziet toch reeds rele plaatsen, dat er verandering komt in mde manier van doen en dat men ook de en bemest. Wanneer ik zoo naga welke stoffen voor de weiden het meest gebruikt vrees ik toch, dat de weidebemesting szins eenzijdig geschiedt. Men meent in eineen, dat een phosphaatbemesting vol le is en men bestelt thomasslakkenmeel. 'n -daad is thomasslakkenmeel voor de weiden jaan te bevelen. Doch ik wou in dit opstel £Jl wijzen, dat thomasphosphaat inoet gepaard met kaïniet. Algemeen gelooft men, dat ihomasphosphaatmeel vooral daardoor zoo ig werkt, dat door zijn gebruik de groei linderbloeraige weideplanten, m. a. w. dus verschillende klavers zeer bevorderd wordt, t ge u is niet juist. Het "is niet het phosphor- alleen, maar in de eerste plaats de kali, en groei der vlinderbloemigen in de hand Uit vW.c-er-, proeven, gedaan duui en Gilbert bleek, dat men kreeg 'der bemesting 6,89°/0 vlinderbloemig, phosphorzuur 2,60% gras- en hooilanden naast het thomasslakkenmeel of het superphosphaat ook kaïniet te bestellen. Wanneer zij eenmaal een proef genomen hebben met een dergelijke bemesting, zullen zij volgende jaren zeker in die richting doorgaan, als zij acht slaan op de grootere opbrengst en den aard der grassen en klavers, welke de, weiden opbrengen. V. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. rus 1 Phosphorzuur M M., i 300, 118 Mai >,000 5000 3000 2000 1500 1000 300 250 20d 169 150, 5,101 oen- Daarom moet men bij het bemesten 4 reiden kaïniet en thomasslakkenmeel in e hoeveelheid en in de juiste verhouding ken. De dikwijls gebruikte verhouding Kg. thomasslakkenmeel tegen 2 Kg. t is totaal verkeerd, daar de weideplanten, 1 klavers als grassen, de kali en het lorzuur in geheel andere verhouding op- dan zij in bovengenoemde hoeveelheden men. De verhouding zou juist andersom el is zijn, zoodat men naast twee baaltjes islakkenmeel minstens 3 a 4 baaltjes I. 3 moet gebruiken. landbouwers, die tot heden geen kaïniet weide gebruikt hebben, raad ik ten aan dit najaar voor hun verschillende li zonder stikstof 24,09% t phosphorzuur, en stikstof 0,00% t spreekt van zelf, dat men hieruit niet volgtrekking kan maken, dat men bij een of bemesting geen vlinderbloemen in de zou hebben, maar wel, dat de stikstof de i verdringt en een eenzijdige Flora van i doen ontstaan. Een bemesting met borzuur alleen heeft ongeveer hetzelfde Doch een gepaste bemesting van kali isphorzuur doet het aantal vlinderbloemen sscn den voori an ik /angt hebbe >rijz« e wini poitwi toezei ekking 10 Uit hetDuitsch. itscbls iw Röiner had haar naaiwerk ter zijde en zat in gedachten verzonken. Eveline, ochter, evenzoo. Het was nu juist een geleden dat de heer Ficher, bij wien an huisbewaarder en zij huishoudster was, Zij was gewend in het huis, waar zij gewoond hadden en zij dacht er thans wat er van hen moest worden, indien erd aangezegd dat zij het huis moesten toen zij opgeschrikt werd door het reden van haar zoon, die sergeant was in plaats en zijn ouders dikwijls kwam be moeder, hebt u al gehoord, dat vandaag iment van den heer Ficher geopend wordt", hj- Ik ben nieuwsgierig of de oude heer k heeft bedacht. Een paar honderd thaler tijn erven niet armer maken wie het KANTONGERECHT te THOLEN. 14 October 1902. Door den heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding reglement Schelde en Zeeuwsche Slroomen. A. C. F. Jz., en P. v. D. Cz, beiden te St. Phiiipslaud, ieder tot 2 boeten van 50 cent of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Niet zorgen, dat een ojj zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk is verlicht. D. H. te St. Maartensdijk tot f -,50 boete of 1 dag hechtenis. Ferwekken van rumoer of burengerucht. C. G. 16 jaar, arbeider te Stavenisse, tot f 2,— boete of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. M. V. te St. Maartensdijk tot f 2,boete ot 2 dagen hechtenis. Ooertreding leerplichtwet. J. H. v. d. K., J. M. L»., J. R„ D. H. wed. G. H. allen te St. Annaland. J. d. Q., i. Q., J. d. L., J. P., J. G., M. S., J. M. S. allen te Tholen, ieder tot f 1,— boete of 1 dag hechtenis. J. C. W. te St. Annaland, W. S. 35 jaar, D. R. 36 jaar, H. J. 54 jaar, M. J. d. G. 37 jaar, S. G. wed. C. M., K. v. d. S. 39 jaar en C. G. 42 jaar, allen te Tholen ieder tot f—,50 boete of 1 dag hechtenis, K. J. v. O. te Tholen tot 2 boeten van f —,50 elk of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Vrijgesproken. C. P. 21 jaar, arbeider te Oud-Vosseraeer, K. v. P. 51 jaar en D. v. d. W. beiden te Tholen. De maand September is weer gunstig geweest voor de schatkist. Er is ruim f 765,000 meer ontvangen dan in Sept. 1901 en in de ver- loopen 3 kwartalen 4,230,000 meer dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. IERSEKE. De volgende week zal hier de eollecte voor de Boeren gehouden worden. Tien personen hebben zich daarmee belast. Dinsdagavond zal de heer van Harn, gewezen onderwijzer in Transvaal in de Geref. kerk alhier een rede houden over wat hij van den oorlog, waar hij evenwel niet aan deel genomen heeft, heeft gezien, en over zijn er varingen tijdens zijne gevangenschap op Ceylon. dan ook wezen mogen. Maar oudank is 's werelds loon 1" zrHij is ons niets hoegenaamd schuldig" ant woordde zij. „Geen haar op mijn hoofd heeft daaraan gedacht." „Het zou toch niet meer dan billijk zijn," aldus liet hij zich uit, „als meneer zich in zijn testament erkentelijk toonde, voor hetgeen wij in al die jaren voor hem gedaan hebben." „Wij vroeg zijn moeder met schamperen nadruk. jj -h u ik bedoel de familie in het algemeen en, natuurlijk, u, moeder, in het bizonder." „Gekheid 1 Er kan hier geen sprake zijn van dit of dat in het algemeen of in het bizonder. Wat wij hier in huis gedaan hebben, dat is ons behoorlijk betaaldmenigeen moet harder werken voor geringer loon. Wij hebben eenvondig ons bestaan gehad, en het was voor ons maar te weuscheu dat meneer nog wat langer had mogen blijven leven. Wij zullen niet licht terugvinden wat we hier hadden." Dat kan wel zijn. Maar hij wist toeh, dat hij altoos met den eenen voet in het graf stond. En daarom had hij n tenminste levenslang vrije Deze man is na den vrede naar Nederland gebracht, terwijl zijn gezin zich nog te Pretoria bevindt. ST PHILIPSLAND. 12 Oei. 1902. In eene alhier gehouden vergadering door eenige inge zetenen dezer gemeente, meest jongelieden, werd besloten tot het oprichten van eene zangschool. Daar het aantal deelnemers, ter beoefening van de edele zangkunst groot is, werd toen reeds een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. Fekker, voorzitter, A. Stols, secretaris, J. M. Kaashoek, penningmeester, D. Everaers en C. M. Eindhout, commissarissen, terwijl als directeur werd benoemd de beer F. H. Odink. Ooi werd besloten, de vereeniging den naam te geven van „Christiaan de Wet." Laten wij hopen, dat de vereeniging op haar gebied zal evenaren den man naar wien zij genoemd wordt. SCHERPENISSE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had alhier een voorval plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen, doch ernstige ge volgen had kunnen hebben. Een oppassend jongeling, J. de J., oud 18 jaar, zou dieu nacht een schip de haven helpen uittrekken. Tot dat doel ging hij eerst nog even om een kameraad. Voorbij het erf van J. H. komende knalde er plotseling ren schot en vlogen hem de hagel korrel^ om de ooren, gelukkig zonder hem te rakcüliiiCogeiiblikkèlijk daarna hoorde de J. iemand zich snel op het erf verwijderen. Door de duisternis kon de dader niet herkend worden en is hij tot nog toe onbekend. De openbare meening in dezen is, dat het doel niet zou zijn geweest J. de J. maar een ander te raken, doch dat ook de schutter door de duisternis misleid is geworden. De collecte in de Ned. Herv. kerk Zon dagvoormiddag gehouden, bij gelegenheid van de oogst preek, heeft opgebracht f47.20 Voor de noodlijdenden in Zuid-Afrika is alhier gecollecteerd een bedrag van f 173.45, dat is ruim 12,5 cent per inwoner. Der com missie komt vooral een woord van lof toe voor haren ijver in dezen betoond, want geen huis is er, zoowel buiten als binnen de kom der gemeente, hoe behoeftig de bewoners er van ook waren, of ze traden de woning binnen en het is op merkelijk onder dezen was geen enkele, die niets afzonderde voor het goede doel, terwijl er onder de meer gegoeden nog ecnigen waren, die voor de ongelukkige weduwen en weezen niets wilden afstaan. THOLEN. Op de lijsten, door de commissie uit de burgerij den ingezetenen aangeboden ten behoeve van het Boeren-hulpfonds, werd ge- teekend voor ruim f 360. Op Maandag 29 December a.s. zal door den heer W. C. van de Volkere, van Vlissingen, voor het departement „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen een aanschouwelijke voordracht gehouden worden over Draadluoze telegrafie en draadloos electrisch licht.". In de Woensdag te St. Annaland gehouden vergadering der afd. Tholen van den Bond van Ned. Ondw. is tot afgevaardigde naar de Alge- meene Vergadering te Groningen aangewezen, de heer Wiskerke te Oud-Vossemeer en als plaatsvervanger, de heer Soetens te St. Annaland. inwoning kunnen vermaken, een klein kapitaaltje, een legaat of zoo iets //Nu, we weten immers nog niet wat hij gedaan heeft 1" viel vrouw Romer hem in de rede. „Heeft hij ons met het een of ander bedacht, dan zullen wij hem dankbaar daarvoor zijn maar zoo niet, dan dienen wij het óók voor lief te nemen. Ik voor mij, ik wil geen onver togen woord over hem hooren. En daarom is het maar het best, dat we op niets hoegenaamd rekenen." „Ze zeggen dat het heele vermogen aan de stad zal komen," zoo mengde de vader, die juist binnen kwam, zich in het gesprek. „Nu, dat zon nog zoo onbillijk niet zijn. Dan komt het aan de gemeente ten goede en wij kunnen er ons dan altoos nog op beroepen, dat we tot zijn dood toe bij den erflater in dienst zijn geweest." ,,'t Is te hopen, vader, dat ge nooit bij de stad om ondersteuning zult hebben aan te klopen", merkte Eveline op, zonder van haar naaiwerk op te zien. „Zoo lang ik tenminste nog ge zonde handen heb en werken kan zal dat niet gebeuren." Een heer uit Zeist liep Woensdag aan het station de Bilt even van het perron af om te zien of de trein kwam, juist toen deze in aantocht was. Hij werd gegrepen en door den trein overreden. Waar men gewoonlijk van den rechter Waaloever tot op de helft der breedte vaartuigen over de golven ziet glijden, aanschouwt men thans een zandvlakte, waarin de voetstappen des reizigers en de sporen van rijwielbanden zijn afgedrukt. Een smalle vaargeul is er nog waarin de schippers veel last ondervinden. On danks de genomen voorzorgsmaatregelen geraakten dezer dagen nog vier schepen aan den grond. De nieuwe stemmachine van den heer de Vries kost f 400. „Dat is een koopje," zegt het N. v. d. D. „er zijn stemmachines, die f 2000 per jaar kosten". Ja, en dan wordt in de dagen der verkiezing, om zoo'u stemmachine in de Kamer te brengen gewerkt, of zijn val of zijn welslagen een wereld schokkende gebeurtenis zou zijn. In den polder Pancras (Noordholland) werden dezen zomer 2200 ratten gevangen; in Geestmer-Ambacht bedraagt het getal duizenden zoodat aldaar een groot bedrag aan premiën zijn uitbetaald. Een 60-jarige man is in de Haarl. verf- fabriek tusschen de wrijfmolensteeneu geraakt. Een zijner beenen is tot aan de heup totaal vermorzeld en inwendig werd hij zoo zwaar ge kneusd, dat hij stervend werd opgenomen. Te Kessel wilde een voerman bij het aankomen van den stoomtram nog even over- loopen. Hij viel en werd overreden. Het ver minkte lijk was onkenbaar. Door het eten van vergiftige bessen is te Baarn een meisje overleden. Andere kinderen die ook van de bessen gegeten hadden, werden slechts licht ongesteld. 'J e Sas van Gent heeft Woensdag aan den bouw van de bloemfabriek een ernstig on geluk plaats gehad. Drie opperlieden stortten, door liet breken van een stelling naar beneden, waardoor een van hen zich zóó hevig aan het hoofd bezeerde, dat - het bloed hem uit mond, neus, oogcu en ooren spoot. Hij ligt zeer be denkelijk. De beide anderen zijn niet zoo ernstig gekwetst. hoop ik niet te worden, dat ik niets meer zou kunnen verdienen 1" „En zelfs in dat geval zouden wij geen ge brek behoeven te lijden", verklaarde ziju vrouw met zooveel beslistheid, dat haar zoon er niets meer tegen in wist te brengen. Wij zijn altoos met weinig rondgekomen, en onze kinderen mogen een voorbeeld daaraan nemen", liet het wakkere moedertje er op volgen. Nauwelijks had zij uitgesproken, of de deur ging open en de klerk Becker viel meer dan hij liep de kamer binnen. Zijn gezicht was vuur rood eo hij hijgde alsof hij zich buiten adem geloopen had. Hij smeet ziju hoed op de tafel eu greep met de hand naar de leuning van een stoel. „Mijn hemel, wat is er te doen? wat scheelt je? is er een ongeluk gebeurd?" werd hem van alle zijden toegeroepen. Hij schudde het hoofd. „Een ongeluk neen neen, een geluk, een groot geluk! Ik ben komen aanhollen, om het u zoo gauw mogelijk te vertellen Eeu kolossaal ge luk!" S „Maar wat dan toch?"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1