weettilad, piiji au ia Mimi vat otsltrltell, laiSlni, nz. ie :s, PLICHT. V». 904. Gol Zaterdag 4 October 1902. Twintigste jaargang. EN t. J. M. G. POT, en ine )te til FEUILLETOH. E. ïti i n j idi kjl nummer bestaat uit 2 bladen. bii hole Publicatie n. uk, 311. de BINNENLAND. Van onze berichtgevers. (Slot volgt.J 'S fan 7 cou te in Z ing" lt gr! d a id. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, k Cftiji per drie maanden, franco per post 65 cents, ip Zflor het buitenland 90 cents. IngezsnSen stukken, enz. worden uiterlijk «p DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L I N. Advertcntiën van 1 tot 4 regel» 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. van k 11 B. het iid. t. r end, OLE! Loting voor de Nationale IMiiitie. remeester en Weihouders der gemeente Tholen [n ter kennis van belanghebbenden dat de loting der vóór 1 September van dit deee gemeente voor de militie ingeschrevenen ats hebben te Tholen in bet Gemeentehuis op den 4 November 1902 te beginnen des te 9'/i uur; dat op Woensdag den 5 November 1902, des van 9 tot 12 uur in bet gemeentehuis f van wege de lotelingen bij den Burgemeester ag kan geschieden voor de getuigschriften ter ing van vrijstelling wegens broederdienst, i in de 2de zinsnede van art. 51 der militiewet dat zij, die op zoodanige vrystelling aan maken, op laatstgemelden dag in het gemeente- oeten verschijnen, vergezeld van twee bij den leester bekende meerderjarige ingezetenen en die vrijstelling wegens broederdienst ver moeten medebrengen uittreksels uit de eregisten betrekkelijk hun zeiven en hunne i, benevens het paspoort of ander bewys van of een uittreksel uit het stamboek of een van werkelijken dienst van den broeder of ieders, op wiens of wier dienst zy hunne e gronden gen uitdrukkelijk de aandacht van belang den er op, dat de hierboven vermelde op- tii handelingen niet voldoende zyn om zich raagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun medebrengt om bovendien persoonlijk de ling aan te vragen in de zitting van den aad, die op een later bekend te maken tyd- Middelborg zal worden gehouden wijzen de lotelingen. die gebreken hebben of te hebben, op hunne verplichting om, on- illig welk nummer zij hebben getrokken, in ïoemde zitting van den militieraad te ver- teneinde geneeskundig te worden onderzocht, len, den 4 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. YAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. DE GENERAALS IN ZEELAND. deed ons genoegen te vernemen, dat de ils Botha en De la Rey (De Wet was door ongesteldheid verhinderd) gevolg hebben aan de uitnoodiging van het ie comité, om Dinsdagavond aldaar aan nen en den volgenden dag naar Middel- vertrekken, tegenstaande het late uur, (half elf), stond inkomst van den trein een massa volk, de omliggende gemeenten, aan het sta- i langs den geheelen stationsweg geschaard, generaals met hun secretarissen werden wachtkamer ontvangen en begroet door Uit het Duitseh. 19 i nan had nog niets van zich laten hooren. zocht Alice zijn naam in de dagbladen Burstelling dien niet te vinden, woog op de zekerheid, dat hij niet gekwetst dat hij zich tenminste nog onder de bevond. Eens, één enkele maal in al id, was hij echter vermeld, 't Betrof een feit: de verovering eener mitrailleuse in handvol landweermannen op een tien- sterkeren vijand. Alice had eene op- van vreugdevollen trots toen niet kunnen rukken, maar de tijding van haar broeders die zij heden ontvangen had, wierp een ers over de heldendaad van Herman en lart kromp zij huiverend ineen, irkaan striemde haar het gelaat en schudde «talte als een riethalm; in haar stormde let minder heftig. Zij leunde haar ver- hoofd tegen den eikestam, op dezelfde *aartegeu hij het zijne had laten rusten het Transvaal-comité, de hh. J. M. Kakebeeke, eere-voorzitter, J. Donner, voorzitter, L. van Bruggen, vice-voorzitter en E. van den Bosch, secretaris. Toen zij naar buiten kwamen en in de ge reedstaande rijtuigen plaatsnamen, die hen naar het hotel „de Zoutkeet" zouden brengen, en verder langs den weg daarheen, werden de ge neraals door de menigte met enthusiasme be groet. Daar aangekomen, dankte generaal Botha de menigte voor de hartelijke begroeting, welke beantwoord werd met een daverend „Leve de geueraals Kort daarop vertrokken de generaals in ge zelschap van den heer J. M. Kakebeeke, bij wien zij overnachten. Woensdagmorgen had de aangekondigde bij eenkomst in de Groote Kerk plaats. Daar waren bijna alle plaatsen bezet. Na het zingen van Psalm 12 L vers 1, sprak de heer Donner de generaals toe, waarop De la Rey antwoordde hij schetste de ellende, door de vrouwen en kinderen in de kampen geleden en besloot met te zeggen, dat zij gekomen waren om gelden in te zamelen voor de ongelukkige slachtoffers. Daarna hield Botha een toespraak. Ook hij zeide, dat zij bezweken waren voor den honger en de ellende, waar de vrouwen en kinderen waren achtergelaten op de puinhoopen. Na een rijtoer door de gemeente, onder da verend gejuich van de ook thans talrijke menigte, stapten de generaals aan het station af, waar op het perron de muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna een afscheidsgroet brachten door het ten gehoore brengen van de volksliederen en koraal muziek, door het publiek uit volle borst meegezongen. Met een kort woord en hartelijke handdrukken namen zij afscheid van het comité en onder een krachtig „Lang leven de generaals 1" zette de trein zich in beweging naar Middelburg. Bij aankomst aldaar was, niettegenstaande het ongunstige weer, een talrijke menigte op de been en stonden op het stationsplein verschillende vereenigingen met hare banieren geschaard. De eerste begroeting had plaats door mejuffrouw Marie Berdenis van Berlekom, secretaresse van het ontbonden Dames-comité. Toen de generaals het station verlieten, hief de schuttersmuziek een koraal aan, door vele aanwezigen meegezongen. Dit was een plechtig oogenblik; de generaals stonden met ontbloote hoofden. Daarna werd stapvoets naar het Stad huis gereden hier en daar hooide men eenig hoerageroepoverigens hield de menigte zich kalm. Op het stadhuis voerde de burgemeester het woord, waarop generaal Botha antwoordde en levens dank bracht aan het Dames-comité voor in hun afscheidsuur. „O Herman, ware ik als mijn broeder, dood en begraven, dan zou er vrede zijn tusschen ons", nokte zij. 'Toen staarde zij weer naar het Westen met droge, brandende oogen. Als eene Jeanne d'Arc had zij willen optreden om haar volk te redden; zij voelde in zich meer kracht tot handelen dan tot lijden. Maar de liefde, de het meest door haar zelve gewraakte liefde voor den vijand van haar vaderland, verlamde haren wil. „Freule Alice" hoorde zij in de verte roepen en als ontwaakt uit een akeligen droom keek zij op en zag een meisje aankomen. Zij liep tegen den storm in en had moeite om op de been te blijven. Weldra stond het meisje voor haar met verwilderd gelaat en zuchtend zei ze: „Wat 'n storm, ik weet niet hoe ik nog hier gekomen ben freule." „Wel Anne, zijt gij het, hoe kom je in zulk weer zoover naar buiten. Heb je zulk een gewichtige boodschap, dat je zelf komt?" „Er was niemand die 't wagen durfde, daarom ben ik zelf gekomen freule. Toen ik vroeger kamermeisje hier op 't kasteel was, hebt u mij toch ook nooit ontzien als n een boodschap te doen had; al was 't noodweer ik moest er door." Alice gevoelde de steek, zij werd zenuw- al hetgeen door haar in het belang der verdrukten gedaan werd. Na afloop van de lunch in het hotel „Verseput" begaf de stoet zich naar de Nieuwe kerk, waar de generaals begroet werden met de zegenbede uit Psalm 134 vers 3, waarna Ds. L. Wagenaar een toespraak hield en daarna generaal Botha. In ds propvolle concertzaal werden de op het programma vermelde nummers door „Oetening en Uitspanning" en door een kinderkoor uitge voerd, waarna ook De la Rey een toespraak hield. Na den maaltijd had de samenkomst in het Schuttershof plaats. Meer dan 2000 personen nauaen deel aan het défilé voor de generaals, dat eerst ten 10 ure afgeloopen was, waarna zij zich ter ruste begaven. Donüermorgen met den trein van 7,08 ver trokken de generaals naar Dordrecht. Hel aantal bezoekers van buiten de gemeente Middelburg was niet zoo groot als men ver wacht had. Het bezoek aan Goes en het slechte weer zullen voor een deel hiervan wel oorzaak zijn geweest. Het totaal bedrag door het comité tejMiddel- burg aan de generaals overhandigd, van eenige gemeenten in Zeeland, is ruim f 10,000. De collecte te Zierikzee bracht f710,25 op. Verscheidene gemeenten zijn nog niet met de inz -.meling 'gereedeen belangrijke som zal dus, naar wij vertrouwen, volgen. De Tweede Kamer. heeft deze week een door den Minister van Marine aangevraagd nieuw pantserdek-schip, type „Koningin Regentes", behandeld en het ook toe gestaan. Evenwel, zonder tegenspraak ging het niet, want er waren 33 tegenstemmers. De heftigste tegenstanders waren de socialisten, die het, bij monde van den heer HugeDholz, schandelijk vonden dat, waar zooveel sociale nooden te lenigen waren, 5 mill. besteed zou worden aan een schip, dat hoofdzakelijk bestemd was voor deelneming aan feesten en beleefdheids betuigingen. Met alle respect voor anderer gevoelens vinden we zulk een verklaring toch wat kras. Wie verzekert ons, dat het schip nooit Toor ernstige doeleinden noodig zal zijn, dat kan niemand weten. En mocht de toekomst leeren, dat het zoo is, dan mag iedereen zich daarover verheugen. De heer Hugenholz wist een betere bestemming voor de 5 millioen, nam. wachtgelden voor de werklieden der rijkswerf. De heer Van Wassenaar was heel wat toe schietelijker; hij wilde er nog een tweede schip bijgeven. Verheij vond het ook goed, maar de vloot op 12 zulke schepen te brengen was niet achtig, maar wilde het niet toonen. „En van wie is de boodschap, die je me op dit uur komt brengen?" vraagde zij. „Van iemand, die u na aan 't hart lag, toen ik hier diende," riep Anne hijgend. „De levenden zijn er soms erger aan toe dan de dooden," voegde zij er beteekenisvol bij. Zij trok haar mantel vaster om zich heende wind huilde, als wilde hij hare woorden on verstaanbaar maken en beproeven haar omver te werpen of weg te blazen, klein nietig figuurtje als zij was; maar zij was sterker dan zij er uitzag. Alice scheen plotseling zwak geworden, zij had zich aan den eik vastgegrepen. „Wat is er? Van wien spreek je? Zeg me wat je weet Anne?" stiet zij haperend uit. Het meisje bracht een verkreukeld vodje papier te voorschijn, maar stak het even snel weer weg. „Och, u kan het toch niet lezen bij dit weer," zeide zij, „er staat ook niet veel in wat u betreft, freule; alleen wat de telegraaf al vertelde, dat Metz gecapituleerd en de heele Frausche armée is krijgsgevangen." Zij zeide dit triomfantelijk met een harde stem. „En uw broeder is dood!" Alice werd lijkwit en sloot even de oogen. „Ja, dat weet ik. Is dat alles Anne?" Zij noodig. Enz. enz. Het slot was natuurlijk, dat minister Kruis zijn schip kreeg. Nog werd behandeld het eenigszins beruchte ontwerp tot wijziging der arbeidswet met het doel om nachtarbeid mogelijk te maken voor haringspeetsters, dat zijn vrouwen die bij het bokkingrooken werkzaam zijn. De socialistische leden waren er, zooals te begrijpen is, weer tegen. Melchers betreurde het, dat de christen-democraat Kuiiper bij den eersten stap op sociaal gebied zich ontpopt als een gewoon oud-liberaal, die het belang der vrouw ondergeschikt maakt aan de belangen van 't kapitalisme. De heer Drucker wilde het wetsvoorstel ver zachten, door de vergunning van nachtarbeid voor deze vrouwen slechts te doen gelden tot 1 Jan. 1905, doch dit amendement werd na ont rading door den minister verworpen. Het wetsvoorstel werd daarna ongewijzigd aangenomen (50 tegen 26 steramen). In 1901 kwamen in ons land gerechtelijke veroordeelingen voor als volgt: op 1000 gere formeerden 0,66 op 1000 Israëlieten 1,72 op 1000 N. Hervormden 2,77 en op 1000 Katholieken 3,27. Dergelijke' statistieken zijn ook andere jaren ongunstig geweest voor onze katholieke landge- nooten en het is 'dus geen wonder, dat men naar de oorzaken daarvan zoekt. Dit doet met grooteu ernst Dr. Ariens (een katholiek) en hij verklaart het verschijnsel voornamelijk uit grooter drank misbruik. Het zou niet van belang ontbloot zijn, ook uit andere landen zulke statistieken te kennen. Door vergelijking komt men licht gemakkelijker tot een oplossing. Met te zeggen „het komt door meer drank misbruik," is men er niet van af, want dan rijst de vraagwaaraan is dat hooger drankge bruik weer toe te schrijven En dan komt men op het gebied van de sociale toestanden der Nederlandsche katholieken, waaruit misschien veel te verklaren en te vergoelijken is. Bij het examen te Goes gehouden tot het verkrijgen van een diploma voor opzichter bij een polder of waterschap, welk examen is in gesteld door den Bond van Waterbouwkundigen in Zeeland, zijn o.a. geslaagdde heeren L. J. Soeters te St. Annaland en Z. v. d. Velde te Scherpenisse. IERSEKE. Deze week heeft zich hier weer een geval van vlekziekte voorgedaan, maar het zieke varken is nog tijdig geslacht en voor de consumptie verkocht. SINT PHILIPSLAND, 25 Sept. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd de sprak nu zeer zacht; toch scheen het meisje haar te verstaan. „Neen, niet alles er zijn veel dooden en gewonden; graat Herman Dagau is daar ook bij." Een zwaard ging Alice door de ziel. Dit was het eerste partiouliere bericht sinds hun afscheid. „Is is graaf Dagau dood vroeg zij gejaagd. Anne haalde de schouders op. „Zwaar gewond, meen ik." Zij staarde met loerenden blik naar het marmerbleeke gezicht. Freule Alice had haar indertijd, met schande beladen, doen wegjagen; nu wreekte zich de eerlooze. Alice trad zeer dicht op haar toe. „Anne, van wien weet je dit? Verzwijg mij niets, om GodswilZeg mij de waarheid." „Anne heeft goede vrienden onder de land weer," pochte het meisje. „Wie schreef het je?" hield Alice aan. „De oppasser van Dagau, daar dan", riep Anne nijdig. „Eu nu zeg ik niets meer, het andere moet je zelf maar uitvinde*" duwde zij de ontstelde jonkvrouw toe. Met een kwetseuden lach keerde zij zich om en ijlde den heuvel af.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1