BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. v, V I S S C II E RIJ. r. mp Terklaring vertoornen Tan den echtgenoot of de familie, waarin staat, dat de onderteekenaar wenscht,dat zijne echlgenoote of familiebetrekking bij hem of naar de familie kome, en verder, dat hij of de familie zorgen zal Toor het onder houd Tan den bedoelden persoon. Deze verklaring moet vergezeld zijn Tan een certificaat van een persoon Tan autoriteit in dezelfde plaats, die den schrijver kent en waarborgen kan, dat hij in staat is de bewuste persoon te onderhouden en zulks wenscht te doen. Het is niet zoozeer noodig, dat men 100 medeneemt naar Afrika of bewijst, dat men het heeft bij aankomst, als men slechts bewijzen kan, dat men alleszins in staat is zichzelf te onderhouden. Alle oud-burgers en krijgsgevangenen op parool moeten schrijven naar het Permit Office, 47 Victoria Street, Londen. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebben Te Kapelle op Donderdag 9 Octobcr des Toormiddags 11 uur voor de lotelingen uit de gemeente Kapelle, 11.45 voor die uit Rilland Batb, 1 uur namiddag, voor die uit Waarde en 1.15 namiddag, voor die uit Kruiningen. Vrijdag 10 October: 11 uur voormiddag, Toor die uit Wemeldinge, 11,45 voor die uit Krabbendijke, 1 uur namiddag voor die uit Schore en 1.15 namiddag voor die uit Ierseke. Te Tholen op Dinsdag 4 November: voor middag 9,80 voor die uit Tbolen, 10.30 uur Poortvliet, 11 uur St. Philipsland 11.30 uur Stavenisse, lis uur Oud-Vossemeer, 1.30 uur St. Annaland, 2.15 uur St. Maartensdijk en 3.15 uur Scherpenisse. Bij koninklijk besluit van 24 dezer is de kapitein van den generaleu staf van het leger in Nederlandsch-Indië, op non-activiteit in Eu ropa A. W. F. Idenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. Bij Koninklijk besluit van 24 dezer is benoemd tot minister van Koloniën A. W. F. Idenburg. De nieuw benoemde minister van Koloniën legde Vrijdagmiddag in handen van H. M. de Koningin den gevorderden ambtseed af. Naar men meldt, denkt de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië er ernstig aan, om gezondheidsredenen, zijn betrekking neer te leggen. Hoewel zeker voorbarig, wordt nu reeds als zijn opvolger de oud-vice-president van den Raad van Nederl.-Indie, nu burgemeester van Arnhem, baron Sweerts de Landas Wijborgh, genoemd. Tweede Kamér. By de behandeling van het adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede heeft de regeering gelegenheid gehad voor een soo stellig en volledig mogelijke ontkenning van de vele en gedurige ge ruchten en gissingen omtrent een verdrag dat de regeering voornemens zou zijn te sluiten met een der groote mogendheden. Er is daarover nooit gesproken, zelfs niet er over gedacht. Alles is pure lanlaisie geweest. We hebben niet anders verwacht. Er is een wetsontwerp te wachten om van de Politechnische school te Delft een technische hooge- school te maken. Ook zal opgericht worden een Technikum, d.i. een school voor personen uit de middelklasse, staande lusschen werklieden en wetenschappelijk gevortnden. Voor de voorbereiding komt op de begrooting reeds een post van f 20,000 voor. Dat z(jn betere vruchten van de reizen van onzen eersten minister, dan al die leuterpraatjes over een voorgenomen verdrag. Door den gemeenteraad van St. Maartens dijk werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan mej. M. L. J. Ramaker, en werd de jaarwedde vau den gemeente-veldwachter J. van Nieuwenhuijze met f 50 verhoogd. In de spoorweg-dienstregeling komt, wat de Zeeuwsche lijn betreft, met den winterdienst slechts een wijziging van een paar minuten in den loop van twee der mailtreinen, die geen Tan beide te Bergen op Zoom ot Goes stoppen. SINT ANNALAND. Bij de op 23 dezer plaats gehad hebbende stemming Toor een lid Tan den gemeenteraad werden ingeleverd 167 stembiljetten. Van deze werden van onwaarde verklaard 10 stuks. Uitgebracht op den heer L. Polderman 81 stemmen en op den heer J. van Luijk, Nz. 76 stemmen, zoodat de heer L. Polderman is gekozen. Door Ingelanden van de polders Anna- vosdijk-Breedenvliet, Oudelaud met Ravensoord, is tot hun vertegenwoordiger van den Dijkraad, van den Calamiteuzen Suzanna polder herbe noemd, de heer P. Bruijnzeel. Herbenoemd tot leden van het college van zetters der directe belastingen alhier, de heeren F. Geluk, Az. en B. Kodde. IERSEKE. In de M. C. van heden (Dond.) komt een advertentie voor, meldende dat de openbare omnibus alhier met 4 Oct. a.s. zal gestaakt worden. Naar men verneemt heeft dit geen betrekking op de zaak zelt, maar op de ondernemers. Een hunner zal door een ander vervangen worden. Iemand uit Ierseke, sedert kort te Hans- weert woonachtig, heeft zich verleden week op c*n bedriegelijke wijze een fiets toegeëigend. Hij vroeg bij een fietshandelaar te Kloetinge een fiets te huur. met de toezegging, dat hij die koopen zou, als de machine hem beviel. Hij kwam niet terug, en bij onderzoek is gebleken, dat hij de fiets te Bergen op Zoom in de bank van leening gebracht had tegen een som van f 25. De jonge man is hier gearresteerd en naar Goes gebracht waar hij bekend heeft. Van daar is hij aan de justitie te Middelburg overgeleverd. OUD-VOSSEMEER. Door het jachtgezelschap zijn onder deze gemeente met vijf geweren in den tijd van drie dagen 125 patrijzen geschoten. Eene vrouw, verschrikt door een hollend paard, wilde uitwijken en kwam daardoor in aanraking met een heining langs een der huizen, waarbij de schouder werd ontwricht en zij zich eenigszins aan het hoofd verwondde. Genees kundige hulp moest ingeroepen wordeu. Het verbreeden en uitdiepen van de Hiksche kreek, ten behoeve van betere suatie langs het stoomgemaal is geëindigd en heeft gedurende eenige maanden aan een twintigtal werklieden de noodige werkzaamheden verschaft. Mede is Toor genoemd doel in den Hikschen weg nog een nieuwe koker in den daarliggenden duiker aangebiacht. Tot de uiterste zeldzaamheden behoort in deze gemeente braudzoo te meer werden de bewoners opgeschrikt door het geroep de „Bosch hoeve" staat in brand. Gelukkig bleek het niet de hoeve te zijn, maar een groote hooiklamp, welke geheel afbrandde en ongeveer f500, aan hooi bevatte, dat niet verzekerd was. De oorzaak is niet bekend. De nieuwe brandspuit kon voor het eerst zijn goede diensten bewijzen en bleek aan de verwachting te beantwoorden. SCHERPENISSE. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt waren slechts 13 stuks hoornvee aangevoerd. De handel was onbeduidend. Er is een geval van vlekziekte onder de varkens bij een landbouwer te Westkerke onder de gemeente alhier geconstateerd. Van de week kwamen drie automobiels de gemeente binnen rijden. Het was de heer Lijsen van Antwerpen, die in onze polder zijn jachtveld heeft, met een gezelschap van nog zes personen, Er werden geschoten 41 stuks patrijzen. De volgende week, zoo zegt men, zullen de Belgische heeren jacht op de hazen komen houden. STAVENISSE. Als een bijzondorheid kan wel gemeld worden, dat dezer dagen bij den landbouwer H. J. D. een koe twee kalveren geworpen heeft, zijnde in 4 jaar tijds 8 kalveren, die alle gezond en wel zijn, ul. 1 maal 1, 1 maal 3 en 2 maal 2. Het zoogenaamd „dikworden" van koeien, die op de klavers geloopen hebben, kwam gisteren alhier bij 3 koeien van 2 landbouwers voor, waarvan bij één koe met doodelijken afloop. Gelukkig voor den eigenaar, dat het dier verzekerd was. Als een bewijs dat er alhier reeds heel wat gedaan is in den aardappelhand el, kan wel dienen, dat er in dit najaar reeds minstens 20000 HL. aardappelen verscheept zijn. Naar men uit goede bron verneemt, zal de winter-landbouwcursus, die alhier onder leiding van den heer Waale van Nieuwerkerk verleden jaar begonnen is, niet een tweejarige maar een driejarige cursus zijn. THOLEN. Wederom arriveerde hier uit Zuid-Afrika een onzer vroegere stadgenooten, nl. de heer J. C. Roggeband, die tijdens den oorlog deel uitmaakte van de ambulance onder commandant Brand. Veel heeft hij ondervonden en gezien en als men ook van hem hoort hoe de Engelsche brandstichters- en rooversbenden huishielden, is het zeer begrijpelijk, dat hij niet de minste sympathie gevoelt voor dat volk. Het kermisterrein is dit jaar goed bezet. Op de Markt een hippedroom, twee caroussels, benevens „het raadsel der 20ste eeuw," ditmaal in de gedaante van de 12-jarige Bianea met twee hoofden. Volgens de aankondiging spreekt dit meisje in letterlijken zin met twee monden (in figuurlijken zin is dit volstrekt geen zeld zaamheid.) Wij verwachten dat Bianca wel met een druk bezoek zal wordeu vereerd. Voorts een reus en eene reuzin,somnambules, galanterie-, koek-, oliebollen, wafel- en pof fertjeskramen, onder welke laatste vooral niet te vergeten, de van ouds gerenommeerde in richting van Piet Fluijt. Op de kade een tempel der kunst, onder directie van de firma Bakker, waar o. m. door dit bekende arliestengezelschap Hcijermau's „Op hoop van zegen" ten tooneele zal worden gevoerd geen kleinigheid I Voorts een Turksche schommel, enz., enz. In de herbergen zal als altijd volop gelegenheid zijn tot dansen en springen. Te Haarlemmermeer reed een landbouwer zijn erf af, toen het paard opeens een zijsprong nam en de drie personen in den wagen vielen in een sloot. De jongste wns spoedig op 't droge en hielp zijn vrouw hetgeen nog al lang duurde. Toen hij daarna zijn vader uit de sloot haalde was deze reeds overleden. Te Tilburg is in den nacht van Woensdag op Donderdag een moordaanslag gepleegd. Een man nog slechts kort gehuwd heeft zijn vrouw zoo krachtig met een mes gestoken, dat het op 't been afstuitte, waardoor het mes geheel krom was. De man is gearresteerd en heeft reeds bekend dat hij de messteek toebracht met het doel zijn vrouw met wie hij in ongenoegen leefde, te dooden. De toestand der vrouw is bevredigend. Te Hilversum was een werkman bezig met een voerman eenige hardsteenen naar de watermolen ter reparatie te brengen op een wagen met twee paarden bespannen. Plotseling zakte de brug bij den molen in, waardoor de geheele massa te water geraakte en de werkman jammerlijk verdronk. De voerman en de paarden werden nog intijds gered. Er zijn reeds veel wilde ganzen in Brabant gezien, hetgeen een vroege en strenge winter voorspelt. Bij haar rondreis, in de afgeloopen week door de Commissie tot aankoop van hengst veulens voor het rijks-depot te Bergen op Zoom, gemaakt in Normandië, werden door haar voor het Rijk aangekocht 5 hengst-veulens, welke dezer dagen te Bergen op Zoom zullen arriveeren. Te Haaren viel een veehandelaar, doordat hij misstapte, door het zolderluik, met het gevolg dat hij met het hoofd terecht kwam op een aldaar staanden wagen. Hij bleef op de plaats dood. In de Amsterdamsche zaak betreffende het //knaapje, dat een meisje was", is namens den vader conclusie van eisch ingediend, waarbij f 3000 schadevergoeding wordt gevraagd. Den 7en October zal het antwoord worden gegeven. In 1903 zullen geen bronzen munten, dus geen halfjes, centen of vier-duitstukken worden vervaardigd. Dat geeft ons land een be sparing van f 217.140. Te Oudshoorn is een geheele familie ernstig ongesteld geworden na het gebruik van soep die een nacht in een geëmailleerde pot had gestaan, zoodat men vreesde dat de dood 8 offers zou eischen. De ontboden geneesheer diende braakmiddelen toe en ofschoon de toestand nog zorgelijk is, moet het gevaar thans gelukkig geweken zijn. Een les voor ieder, om zijn keukengereedschap eens na te zien. Een boerenzoon uit Grijpskerk, die naar zijn broeder ging, wonende in den Panserpolder, om te jagen, heeft het ongeluk gehad zichzelf met het jachtgeweer dood te schieten. Hij moet nog bij zijn broeder zijnde, een oogenblik ge meend hebben dat het geweer ongeladen was, maar terwijl hij 't nazag ging bet schot af. De beide bedrijvers van den moordaanslag op Van der Sluys en zijn vrouw te Amsterdam, hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn 20 en 18 jaar oud en bankwerker en schilder van beroep. Slechts zucht tot diefstal heeft hen tot de misdaad geleid. Zij meenden te weten, dat Van der Sluys nogal wat geld in huis had. De toestand van Van der Sluys is vrijwel. Nabij Bodegraven heeft een ergerlijk too- neel van brooddronkenheid plaats gehad. Terwijl een bruiloftstoet in tilbury's wilde wegrijden, kwam er een automobiel aan. Plotseling kwam een der boeren op de automobiel aan en wilde de banden doorsnijden. Toen een der heeren waarschuwde die gekheid te laten, haalde een andere boer een wijnflesch uit zijn zak en sloeg deze stuk op het gezicht van een der heeren, die hierdoor ernstige wonden bekwam en de reis niet vervolgen kon. Er is proces-verbaal tegen de boeren opgemaakt. Bij eene hengstenkeuring te Eindhoven kreeg een knecht zulk een hevigen slag van een hengst tegen het lijf, dat de toestand van den man hopeloos is. Te Vaals kwam een fietsrijder in botsing met een aankomend rijtuig doordien beide in dezelfde richting uitweken. De fietsrijder werd tegen den grond geslingerd, en bleek bij op name dood te zijn. Te Capelle is een jongen door een stier, dien hij uit de weide wilde halen, zoodanig gestooten, dat hij op de plaats dood bleef. Te Waddingsveen ontstond twist tusschen twee melksters. Hunne mannen namen even later dezen twist over. Zonder veel omslag gaf een van hen, die bezig was met mesten, zijne tegenpartij een slag met de vijftandsmestvork, dwars over het aangezicht en den schedel. De geneesheer, die inmiddels gehaald was, kon het aan flarden geslagen hoofd met de beschadigde hersens niet alleen verbinden. Eerst toen een collega ter assistentie was gekomen, gelukte het hulp te verleenen. De toestand van den man is zorgelijk. Te Bergen op Zoom zal de campagne aan de suikerfabriek der Naamlooze Vennootschap „Suikerfabrieken Breda, Bergen op Zoom", den 6den October aanvangen. Te Werba, bij Moskou, is in een houten schuur, waariu 500 boeren en boerinnen een oogstfeest vierden, door het vuurvatten van booi brand ontstaan. De vlammen grepen snel om zich. De hevig verschrikte mannen, vrouwen en kinderen dron gen naar den eenigen uitgang, en in die wilde paniek kwamen er 150 om het leven door de vlammen, den rook of het gedrang. Ook werden een aantal mensohen ernstig gewond. ron uit ;ll 1 I eert t i nini he Te Chatillon (Frankrijk) was een geza dames en heeren op jacht, toen het gewe er een der dames, terwijl zij het laadde, plot je afging en haar dichtbij staanden echtgen ^el< den rug trof. De man viel dood neer vrouw is krankzinnig geworden. Een luchtballon, te Weenen opgela ate; te Reichenberg ontploft, juist toen hi grond raakte. Dertig menschen werden g ernstig gewond. De Koningin van België. Nooit heeft het spreekwoord „gelukkig koningin" meer gelogen dan voor Maria Hei koningin van België. Echtelijk geluk heeft z ejy] lang gekend, want 't bleek al spoedig dat i en Koningin elkaar niet begrepen, waarn scheiding volgde. Al wat een moederhart bed en krenken kan, heeft zij ondervonden. Haar opvolger van den troon, werd door den doodpe gemaaid in den bloei der jeugdhaar schot 8(e omgekomen in een duistere, doch schrik tragedie; de geestvermogens harer oudste gekrenkt en te gronde gaande in den nacht krankzinnigengestichtDan, dat drama met hai Boudewijn, wien zij zoo liefhad! Neen, wa n betreft, zei het spreekwoord niet9 dan onwaï Haar leven was een aaneenschakeling van stellingen en smart. En dan de komst van 's Konings oudste di Het incident te Spa, ten sterlhuize zelf, he< eer onbeschrijfelijk pijnlijken indruk bij het achtergelaten. Was dan het treurig sterven moeder zijner kinderen voor den Koning niet om hem tot zachtheid te stemmen Daar lag vrouw, heengegaan, zonder dat iemand harer bestaanden tegenwoordig was om haar de dicht te drukken, gescheiden uit deze wereld, m zij zich reeds lang teruggetrokken had. Haarg familie wist, dat zij, trotsch de gunstiger bei twe aan de bladen verzonden, stervensziek was ei e bleven zij waar zij waren, verspreid aan hoeken van Europa. Overal, behalve aan het bed der Koningin, en zelfs bij het treurig niets geen baast hebbende om de trekken dt gelukkige nog eens voor de laatste maal schouwen. De begrafenis te Laeken is met den grootsten geschied; de lijkdienst duurde slechts 15 mii want de Koning had haast om weer weg te k< ter De afkeuring, daardoor teweeggebracht, hee menigte dan ook openlijk getoond, hetzij door opvallend stille houding, hetzij door haar halsi -e gedekt bigven bij het doorgaan van den Vorst. H. M, de Koningin-Moeder liet een krans leggen bij het graf der Koningin van België. te lan His ute In de week van 1825 Sept. zijn verzonde Ierseke 180.000 leverbare oesters tegen de volj 40 prijzen: le soort 95100 fr., 2e soort 455 3e soort 3035 fr. I 0 c Op de staatsbegrooting voor 1903 komt een voor tot aanschaffing van een paar hoogaartse versterking der politie op de Schelde en Zeeu Stroom en. Dit is een bericht dat zeker door de oesterkwt met waardeering zal worden vernomen. 'Jammc er niet gemakkelijk maatregelen kunnen gen worden om de onveiligheid des nachts te vermind Daartoe is hier (Ierseke) wel eens genoemd hel wenden van electrisch zoeklicht en een of stoombarcassen om verdachte vaartuigen te i volgen. De oester-verzending vanuit Tholen is, hoewlgj niet groot, aan den gang. Voorzeker ware wenschen dat nog ongeveer 14 dagen met de gelde verzending kon gewacht worden, daar 't algemeen de oesters nog niet tot vollen wi gekomen zgndoch ieder jaar herhaalt zie eenigszin9 verklaarbaar verschijnsel, dat men zoo mogelgk wil gaan verzenden, om toch vooral den winter zooveel mogelijk oesters weg te krggen als men is voor den winter, daar verscheiden kweekers zich nog maar al te goed den wintefcd. 1900 herinneren, waarin een groote partij doodgevroren zgn. Al zijn dan de laatste v niet zoo gestreng geweest, toch vreest men steei )e, herhaling van dat allesbehalve malsch wintertje Over 't algemeen zullen de oesters niet zoo i Iq. zijn, dan andere jaren 't is nu maar te hopei ntf men algemeen zoo verstandig zal zgn, om niet ongemotiveerd zwaar sorteeren, de algemeene handel voor de toekomst nog moeilijker te i dan deze soms reeds is. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat er een jaren ongekende rijke visscherij op de kust is, geen enkele kustvisscher meer had durven dro is werkelijkheid gewordenvan sommige visi scheurde het net, zóó vol was 'I na eenige trekkens, met visch, hoofdzakelijk kleine schol, voor de kustvisschers te hopen, dat deze over eenigert tijd blyft voortduren. LANDBOUW-VEETEELT. Door de bietenagenten in Zeeland is den bouwers medegedeeld namens fabrikanten, da eerste verplichte levering vervalt en dat de 3001 die tusschen 2227 dezer zouden geleverd m worden, gevoegd moeten worden by de 5000 welke van 611 October moeten verzonden wo terwgl onverminderd de bepaling blijlt, dat eventuëele niet-levering of niet voldoende lei per termijn op het geleverde of op een volg levering zal gekort worden een bedrag van i per 1000 Kg. netto. Dit zou dus voor de 8000 per H.A. worden f 4. een bedrag, dat dc vergoed wordt bij uitstekend groeizaam najaar*1 zoodat men zich voor de toepassing der boet juist niet zoo zal haasten. Klemmender is, dat land nog voor zaai tijdig moet gereed gemaakt wo Ter voldoening aan een opdracht van den teur-generaal, chef der afdeeling landbouw aai departement van waterstaat, wordt door ryks bouwleeraren een onderzoek ingesteld naar de gestrektheid enz. der suikerbietenteelt in 1902)pe onderzoek in verband staat met de Brusselscbe kerconventie en loopt over de volgende vragen of te een J. H' B, Ph jaai en roe] an iar ïele ten Ds iref. eb )a en Her lie «Of te Do

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2