RE PLICHT. N°. 903. Zaterdag 27 September 1902. Twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, BEROEP le te FEUJUEÏOH. GeJ i 70 0, >0, i, it nummer bestaat uit 2 bladen. F" Zij die zich van heden af dit blad abonneeren, ontvangen de I 0 c t o b e r nog te verschijnen timers GRATIS. er BOEREN-GENERAALS op de beschaafde wereld. lOUVt midi i grati a m, 102 waai THOOLSG !7, ■eu; n Ni COURANT m otsttrlidt UnflkiiiT, m. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ?rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. tnguosóen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I O n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewgrker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. en rscha vaar' 8*/i i S'/s i ma; in uit st zal de wereld nog versch in het ge en zijn hoe de Boeren na een baugen strijd hunne afhankelijkheid van meer dan twee en half jaar, eindelijk genoodzaakt zijn ge en de termen van overgave, hun door de ering van Zijne Britsche Majesteit, Koning ,rd VII voorgelegd, door middel van ,e afgevaardigden te Vereeniging aan te .troki .Jijttijdig werd ons door die afgevaardigde len beheb lie j Iragen ons naar Engeland te begeven, ten in de eerste plaats een beroep op onze ve Regeering te doen om de ontzaggelijke de, die door de lengte en breedte der nieuwe nies heerscht, te verzachten. Slaagden wij n niet, dan zouden wij een beroep voor idige bijdragen op de menschelijkheid van haafde wereld doen. wij er tot dusverre niet in geslaagd einde als rer h svolki LOO "liP6 EnSelsche Regering te bewegen ons verder behulpzaam te zijn, en de nood ichrijfelijk boog is, blijft er voor ons niets dan ons te wenden naar de volkeren van pa en Amerika. de hachelijke dagen die wij doorworstelden, het ons en de onzen zoet, gedurig blijken sympathie uit alle oorden te ontvangen, eldelijke en andere ondersteuningen aan onze ren en kinderen in de concentratiekampen an de krijgsgevangenen, in alle deelen der droegen oneindig veel bij om het lot van srrne ongelukkigen te verlichten, en wij n deze gelegenheid te baat om namens bet van de gewezen Republieken onzen innigen te betuigen aan allen die ons in het len liefdadiglijk hebben ondersteund. Het nvolkje kan nimmer de hulp vergeten, letzelve bewezen werd in de doukere uren lijne beproeving. t volk van de twee Republieken had alles 'oor zijne onafhankelijkheid en nu de wor- "ijd voorbij is, staat het totaal geruïneerd, el wij niet de gelegenheid hadden een seurigen staat op te maken van de ver ing, aangericht in de twee Republieken, 'ij» °P grond van onze persoonlijke kennis, ligd, dat er minstens dertig duizend huizen boerenplaatsen en bovendien tal van dorpen de Britten gedurende den oorlog verbrand 'nield zijn. Onze woningen met de meubelen zijn ver brand of vernield, onze boomgaarden neergeveld, alle landbouwgereedschappen stuk geslagen, mo lens vernietigd, elk levend dier is weggevoerd ol gedood, niets bleef ons, helaasover. Het land is eene woestenij. Ook heeft de oorlog vele slachtoffers geëischt en het land weergalmt van het geween der hulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden herinnerd hoeveel in de toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer burgers zal noodig zijn. in dezen grooten nood wenden wij ons nu tot de wereld, met het verzoek om door liefda dige bijdragen onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen en onze kinderen behoorlijk te doen onderwijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kenuis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande le maken. Het zwaard rust nu in de schede en alle ge schillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo i groote ellende. De schade, door den oorlog berokkend, is onbeschrijfelijk groot, zoodat het kleine bedrag, dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs, indien tienmaal vermenig vuldigd, geheel en al ontoereikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de verminkten en nooddruftigen, en onze kinderen, voor wie alleen wij dit beroep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een fonds genaamd „Het Generale Boeren-Hulp- Fonds", en dit fonds zal uitsluitend besteed worden om in de behoeften van de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt, nu en in de toekomst te voorzien. Wij verzuekeu vriendelijk de hartelijke samen werking van de bestaande Comité's in de ver schillende landen van Europa en Amerika en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen, teneinde de zaak be hoorlijk te organiseeren. LOUIS BOTHA. C. R. DE WET. J. H. DE LA REY. Uit het Duitseh. kalme, waardige wijze, waarop hij sprak, even indruk op haar; iets van onrust, rees verscheen in hare zwarte, schitterende maar zij verbande deze gevoelens haastig ich. ar toorn had hem ontroerd, haar overmoed hem. Hij greep zijn helm. ga ter overwinning I" riep zij tartend, je, Pruisen heeft zijn landweer hoog ieder man is er één, want weet je wat de gelederen van het Duitsche leger Tweedracht, broederhaat En 'olk Het vraagt niet: „Ben ik uit °gne of uit Bretagne Het is vóór alles chman 1" Weef staan en glimlachte. Mr weet je dan niet Alice, dat er geen Gaarne voldoen wij, in het belang dezer goede zaak, aan het verzoek van den burgemeester der gemeente Tholen, door mede te deelen dat ook hem door de generaals bovenstaand artikel met begeleidende circulaire werd gezonden. Naar aanleiding van de samenkomst van hh. Burgemeesters in Zeeland, op iniatief van het Goesche comité (zie hiernevens) gehouden, werd door onzen burgemeester een commissie tot het beter middel is om tweedracht te dooven en broederliefde te doen ontvlammen, dan den aan val op een gemeenschappelijken vijand Zwak voorwaar staan de kansen van uw land, als het op onze oneenigheid rekent. Nooit is Duitsch- land zoo één geweest als thans." „Een kunstmatige eenheid uit angst en vrees geboren." Herman werd doodsbleek. „Alice, je weet niet wat je zegt, je kunt dit niet meenen; herroep deze woorden," waarschuwde hiJ- „Herroepen? zeide zij vol hoon en het weerlichtte in hare donkere oogen. „Herhalen bedoel je Vrees en angst jagen uw domme lieden naar de grenzen. Vaderlandsliefde't mocht wat! Vertooning, anders niets. Bij welk brokje of stukje begint uw vaderland? Een mozaïek, dat uit elkaar zal spatten bij den eersten voetstoot van Frankrijk." „Wat je daar zegt, Alice, zal je volk boeten, dat zweer ik je," sprak hij somber. „Stel het niet uit, haast je," riep zij in haar wanhoop over wat zij zijn onbuigzaamheid noemde, de hooghartige wijze, waarmede hij als man hare persoon ontzag, maar haar kwetste in kaar inzamelen van gelden samengesteld, bestaande uit de heeren: A. Avé, M. Christiaanse, Jb. Kegge, P. Laban, J. M. C. Pot, J. J. Rombouts, C. H. A. Stout- jesdijk, C. A. H. Wagtho en J. M. Wagemaker. Eene collecte in en buiten de kom dezer ge meente zal binnen eenige dagen gehouden worden. Eene opwekking om voor het beroofde Boeren volk een ruime gift af te staan, achten wij totaal overbodig. Wie het „Beroep der Generaals" met aan dacht gelezen heeft, behoeft geen verdere aan sporing om naar vermogen den nood te helpen lenigen, waarin duizenden slachtoffers van dezen bij uitstek rampzaligen oorlog verkeeren. De Boerengeneraals in Zeeland. Dinsdag, 23 Sept. had de aangekondigde vergadering plaats van heeren Burgemeesters uit Tholen, St. Philipsland, Zuid- en Nóord- Beveland met het Goesche Comité voor Trans vaal en Oranje-Vrijstaat. De eere-voorzitter, de heer J. Ph. Wesselink, opende de samenkomst en gaf daarna het presidium over aan den voorzitter, dhr. J. Duhhoi, die in 't kort mededeelir.g deed van hetgeen door het Comité was gedaan om de Boerengeneraals uit te noodigen tot een bezoek aan Goes en dat het daartoe in overleg was ge treden met de Comité's in Middelburg. Als resultaat van dal overleg werd medegedeeld, dat wegens de eigenaardige ligging der eilanden, de Middelburgsche Comité's zich in contact hadden gesteld met Schouwen, Duiveland en Zeeuwsch- Vlaandereu, en Goes zich behoorde aan te sluiten bij de overige deeleu der provincie. Om die aan sluiting tot stand te brengen, waren de heeren Burgemeesters uitgenoodigd tot deze vergadering. Het sprak immers van zelf, dat de Zeeuwen niet met leege handen de generaals zouden kunnen ontvangen. Ze kwamen toch hier om hulp te zoeken voor hunne verarmde, hulpelooze weduwen eu weezen. Daarom richtte de voor zitter tot de Burgemeesters het verzoek, of zij in hunne gemeenten hun invloed wilden doen gelden tot het vormen van Comités met het doel om voor onze ongelukkige stamverwanten gelden bijeen te brengen. Alle aanwezigen beloofden hun steun. Dhr. J. A. van Heel, algemeen penningmeester, verklaarde zich bereid de bijeengebrachte gelden in ont vangst te nemen. Deze gelden konden dan bij de komst der generaals hun worden ter hand gesteld. Aan de burgemeesters, die verhinderd waren tegenwoordig te zijn, zou kennis worden ge geven van het besprokene en ook tot hen het verzoek gericht om met de andere ook in volkDat zij zelve hem doodelijk had gegriefd, bedacht zij niet. Zij leed zoo felle pijn, hare ziel schreide zoo bloedige tranen, waar zij voelde, dat zij hem verliezen ging, verliezen voor altijd, dat zij, als hare woorden dolken waren geweest, die hem doorboorden, ze niet had kun nen inhouden. „Wij scheiden dus als vijanden, Alice?" Weer trilde liefde in zijn stem, de liefde, die alles wil verdragen en vergeven. Maar zij als schroefde het haar de keel dicht, als bonsde haar hart of het breken zou, hield zich onbewogen. Zij zag wel, hoe hij haar de hand ten afscheid toestak, maar zij hield de armen langs de zijden. Slechts hare oogen lichtten in zonderlingen glans in haar lijkwit gelaatzonder zijn groet te beant woorden, liet zij hem vertrekken. Hij ging den heuvel af met vasten stap, de tanden op elkaar geklemd, met ijzeren wil zijn lot tegemoet. Als hij iets op de wereld be minde, was het deze vrouw; maar hij was be reid niet alleen zijn leven, doeh ook het hare te offeren op het altaar van zijn plicht. Zij bleef onder den eik staan, hoog opgericht in roerlooze smart; zij wilde niet schreien om een vijand van haar land en volk, hunne gemeente mede te werken tot de be reiking van het beoogde doel, opdat er eene stoffelijke samenwerking wezen zou. De voorzitter sloot de vergadering met een hartelijk woord van dank aan de heeren voor hunne tegenwoordigheid en sprak de hoop uit, dat de goede verwachtingen, die men van de te vormen comité's koestert, niet zullen worden beschaamd. In de vergadering van het Goesche comité voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat is besloten de volgende week te Goes eene inzameling te houden langs de huizen. De leden van het Comité zullen persoonlijk alle ingezetenen bezoeken. Te Middelburg heeft zich een comité gevormd voor de ontvangst der Boeren-generaais, die volgens bericht Woensdag a.s. zullen arriveeren om Donderdagmorgen half acht te vertrekken. Of generaal de Wet meekomt is nog niet zeker, wijl de doktoren hem rust hebben voorgeschreven. Maandagmorgen zullen door eenige heeren en dames aldaar een schaalcollecte langs de huizen gehouden worden. Te Rotterdam werd door Louis Botha mede gedeeld in de bijeenkomst in „de Doele" dat hij van een Amerikaan Arthur White, had ont vangen de toezegging van een. gift van honderd duizend dollars voor het Boerenfonds, geschonken door den heer Thipps, die het bedrag door de Boerengeneraals wil beheerd hebben. Passen voor Zuid-Afrika. Nu de krijgswet in de Kaapkolonie opgegeven is, moet men, om in een der havens van die kolonie te landen of zich naar een plaats in die kolonie te begeven, een pas hebben voor Natal, Transvaal of Trausoranje. De Engelsche consul te Amsterdam deelt in het Handelsblad mede wat de voorwaarden zijn, waaronder men voor die drie koloniën een pas kan krijgen. 1. Het doel van de reis moet definitief zijn. 2. Alle aanvragers moeten voldoende bewijs leveren, dat hun een bepaalde zaak of betrek king wacht in Zuid-Afrika. Het enkel vooruit zicht van werk te zullen vinden, is niet vol doende. 3. Aanbiedingen en bevestigingen van be trekkingen of werk moeten schriftelijk zijn en gelegaliseerd door een vrederechter, ot predikant of andere autoriteit van de plaats, waar de werkgever verblijf houdt. 4. Vertegenwoordigers van bestaande firma's in Europa behooren een geschreven overeenkomst te toonen, waarin staat, dat zij op een vast salaris in dienst zijn genomen, en niet slechts agenten zijn, wien een bepaalde commissie is beloofd op bestellingen of verkoopingen. 5. Echtgenooten en familiebetrekkingen, die naar hun echtgenoot of familie in Zuid-Afrika wenschen te gaan, moeten eene schriftelijke De oorlog was in vollen gang en schiep als 't ware behagen in meedoogenloos vernielen. Hield de strijd even op, als om adem te scheppen, dan zweeg alles vol ontzetting over het gebeurde, vol angst over hetgeen nog volgen zou. Na zulke perioden van rust brak de strijd met verdubbelde kracht los, als om den ver loren tijd weer in te halen. Sneller gingen de paarden, sneller vlogen de kogels. Woester krijschten de oorlogskreten door de luchthier moordend, daar brandstichtend. Rood kleurde de hemel van het bloed, waarmede de aarde werd gedrenkt. Ver, ver van dit alles werden bittere tranen geschreid over zooveel vergoten bloed, stapelden zich hergen van rouw over het verlies van zooveel dierbaren, die in den strijd gewond of gedood werden. Een woeste storm was losgebroken en te midden van het noodweer, dat den onversaagden angst aanjoeg, stond een bleeke vrouw tegen den welbekenden eik op den heuvel geleund. Buiten in den storm was 't haar beter dan binnen bij haar pruttelenden oom en zwijgende tante, dia haar na den dood harer ouders tot zich ge nomen hadden, meer tot afleiding van hun eenzaam weelderig leven, dan tot genoegen van het levenslustige meisje. Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1