8 'tï PLICHT. 902 Zaterdag 20 September 1902. Twintigste jaargang. EN u J. B. C. POT, FEÜILIETOB. I.B nummer bestaat uit 2 bladen. af Zi] die zich van heden (iciit blad abonneeren, ontvangen de O c t o b e r nog te verschijnen tolmers GRATIS. Aan onze Lezers! Pgllieuwen Geïilustreerden Roman, EEN VREESELIJK GEHEIM. in, n Geïllustreerd Zondagsblad et Gebruik van Chilisalpeter in het najaar van 1902. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. „Ja helaas!" duwde zij hem toe, „maar iten )ersq pro lecië bel hee jsb li.lL IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, ntsllilal, pip aai ti Itlaipi aai oesterleell, Min, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. Ingszoalen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND bureau te T h o I n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi >nen hebben het genoegen den lezers van Geïllustreerd Zondagsblad hetwelk lijks als premie bij onze Courant, tegen billijken prijs wordt geleverd mede leien, dat iu het eerst verschijnend nummer orden opgenomen het begin van een uit vele vervolgen bestaande, getiteld t belangwekkend verhaal is hoogst boeiend ■aai geïllustreerd met tal van gravures. KV, die nog niet op deze Illustratie, welke aan week bij onze Courant wordt bezorgd, ingeteekend, wekken wij op zulks thans en, opdat men dien grooten en onderhoudend reoen Soman van den aanvang af kan volgen. ET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD slechts de luttele prijs van f 0,375 per 3 iden, fr. p. post ƒ0,4.5 en munt uit door Af lijkheid van inhoud en aantrekkelijkheid vorm door fraaie gravures en met zorg izen, belangwekkende verhalen. Uderstaand Inteekenbiljet gelieve men in- ld spoedig aan ons bureau te laten bezorgen. DE UITGEVER. s t irrei it W( Z0( ER! Se ondergeleekende verlangt geregeld bj Courant te ontvangen het gen den prijs van 87 5 cis. per 3 maanden, 'ranco per post 45 ets. ost )OSt ingewacht aan onzen medewerker te lerteke. UITGEVER: Thoibk. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. WOONPLAATS 1 eigenlijk een gistingsproces, afhankelijk van lagere organismen, geschiedt slechts bij een bepaalde temperatuur. Beneden 5° en boven 55° C. heeft zij niet plaats. De meeste salpeter wordt gevormd bij een warmtegraad tusschen 30° en 40°. Het is dus duidelijk, dat in een warmen zomer de salpetervorming veel overvloediger zal plaats hebben, dan in een kouden natten zomer. We kunnen met eenige zekerheid aannemen, dat het afgeloopen jaargetijde voor de salpetervorming al zeer ongunstig is geweest. Doch er is meer. De vele en aanhoudende regens, die dit jaar in vele streken van ons land den bodem gedrenkt hebben, zullen aan het salpeterzuur, dat gevormd mocht zijn, zeker geen goed gedaan hebben. Het salpeterzuur verbindt zich in den bodem met andere stoffen, tot zoogenaamde salpterzure zouten, die alle in water oplosbaar zijn. Onder gewone omstandigheden worden deze door de planten grootendeels opgenomen. Doch bij lang durige en overvloedige regens is daarvoor geen tijd en spoelen zij naar den ondergrond. Uit het voorgaande volgt, dat wij met vrij groote zekerheid kunnen beweren, dat de hoe veelheid salpeter dit jaar in veel mindere hoe veelheid in den bodem zal aanwezig zijn, dan andere jaren. Daarmede moet de landbouwer, die nog voor den winter zijn zaad aan den grond gaat toevertrouwen, zeker rekening houden. In dien hij wenscht, wat hij zeker zal doen, dat zijn velden met krachtige en goed opgeschoten planten bedekt zullen zijn, vddr de winter den groei doet ophouden, dan moet hij vooral dit jaar een ruimere stikstof-bemesting houden dan andere jaren. Met het oog op den korten tijd is daarvoor het chilisalpeter de aangewezen mest stof. Onze conclusie is dus, dat de landbouwers in het najaar van 1902 meer chilisalpeter moeten gebruiken, dan zij andere jaren gewoon zijn te doen. leze zomer is in vele opzichten voor den bouwer ongunstig geweest. Het grootste lelte van den tijd, die anders warm en droog E I leeft het in vele streken overvloedig geregend is de temperatuur beueden een gemiddelde erwarmte geweest. Zelfs nu nog, na eenige en van betrekkelijke warmte en droogte, is rele plaatsen de bodem vochtig en koud. Telken invloed heeft dit ongunstige weder ij Jen bodem gehad? ooals vrijwel algemeen bekend is, wordt in grond de stikstof in haar verschillende len onder gunstige omstandigheden voor en omgezet in salpeterzuur. Deze omzetting, wel om de Bij de Donderdag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in district IX van Amsterdam, werden uitgebracht 6561 geldige steramen. Gekozen is de heer H. Bijleveld (anti-rev.) met 3330 stemmen. Mr. P. J. Troelstra ver kreeg 3231 stemmen. De uitslag der herstemming te Amsterdam in district IX voor een lid der Provinciale Staten is als volgt: gekozen de heer K. C. Wiersma (vrijz. dcm.) met 3117 stemmen. De heer J. M. de Bont (r. k.) verkreeg 2242 stemmen. Tot leden der Prov. Staten in het district Praneker werden bij herstemming gekozen de heeren S. van der Burg (lib). met 3948 en J. J. Timmer (lib.} met 3885 stsmraen. De heer H. Kamstra (anti-rev.) verkreeg 3708 en de heer A. P. de Jong (Chr. hist.) 3639 stemmen. Tweede Kamer. Dinsdag had de opening der Kamers op de gewone wijze plaats. De bij die gelegenheid uitgesproken Troonrede was bepaald belangrijk vele daarin beloofde wetten. Als de regeering werkelijk al deze wetten (er worden er een 20 a 30 genoemd) reeds klaar heeft of in t nu ingetreden zittingsjaar klaar krijgt, dan verdien: zij geen geringen lof, want er is misschien nog ge:n kabinet geweest, dat er zooveel in zoo beperkten tijd geleverd heelt. Maar men behoeft geen pessimist te zijn ora te voorspellen, dat niet de helft van dezen voorraad klaar komt, daarvoor is de stroom der welsprekendheid onzer Tweede Kamer leden te overvloedig, hun zelfbeperking te gering. Doch- al ware dit zoo niet, met dien oxervloed van ontwerpen wordt ti veel van de inspanning der Kamers gevergd. Evenwel na dit jaar komt een ander. De aangekondigde wetsvoorstellen zijn van ver schillenden aard en hebben kennelijk de strekking, eenige der beloften, bij het optreden van dit Kabinet gedaan, in te lossen; bijv. de speel- (nog niet de drankzucht) te beteugelen, het onderwijs in zijn ver schillende vertakkingen vryer te maken, het arbeids contract te regelen, aan den landbouw een vertegen woordiging te schenken, ontwikkeling van de prac- tische volksopleiding. Zöo bewegen de aangekondigde wetten zich op geestelijk en stoffelyk gebied. "Van de wijziging der Zondagswet, van een pensioen wet voor werklieden en herziening van het tarief van invoerrechten, verleden jaar vermeld, wordt nog niet gerept, wat zeker teleurstelling zal wekken. Daaren tegen vi-orden de onderwijzers (openbare en bijzondere) verrast met de belofte van een weduwenpensioenwet. De -.ccinedwarg wordt r«geperkt (is dat niet een nieuw woord?; de Staatsloterij afgeschaft, de arbeids wet gewijzigd, enz., enz. Over het geheel krijgt het onderwjji ruim zyn deel, iets waarop wij door Dr. Kuyper's reizen en bemoeiingen in het buitenland voorbereid waren. Deze Troonrede is een krasse logenstraffing der genen, die de nieuwe regeering van werkeloosheid verdachten. In de namiddagzitting diende de minister van fi nanciën de Staatsbegrooting voor 1903 in. De ont vangsten worden geraamd op f 156,504,260 en de uitgaven op f 164,574,169 een tekort dus van 8 millioen. Voor onderwijs is f 1,134,280 meer uitgetrokken, terwijl voor de uitvoering van de Gezondheidswet, de Woningwet en de Ongevallenwet f470,800, de nieuwe Militiewet f618,000 en de militaire Pensioen wet f84,000 meer zyn geraamd. Het tekort op de gewone uitgaven wordt geschat op 3 a 4 millioen. Als maatregelen tot onverwijlde versterking van de inkomsten, zullen binnen enkele weken voorstellen aan de Kamer gedaan worden tot verhooging van den accijns op het Gedistilleerd van f63 op 170 per hectoliter en tot herziening van de wet op de Vermogingsbelasting, om de schatkist te vrijwaren tegen gevallen van ontduiking door te lage aangifte. De maand Augustus is weer gunstig geweest den Minister betreffende de wenschelijkheid van het doen bezorgen aan huis van aangeteekende brieven, heeft Z.Exc. geantwoord, hiertegen be zwaren te hebben. Verplaatst met 20 dezer de rijksveldwachter brigadier-titulair A. Vink, van Oud-Vossemeer naar Ooltgensplaat. Uit liet Duitseh. lof dreunde de bodem van het Rijngebied, ontwaakten er de oude vulkanen uit den wenlangen slaap toornig schuimden de tevJwen van Moezel en Rijn, gezweept door een selingen stormstaal stiet op staal kletterend geluidhet donderend ïelJ 'tel van zware artillerie-wagens wekte de utei o's in het gebergtein dichte ge- iren schreden de legioenen van twee natiën nder tegemoethet sidderend Europa den adem in, vol vreeze voor de botsing duizenden. Want het eeuwenoude geschil je[ ichen Galliër en Germaan zou opnieuw hoe lang? beslecht worden. Jubelend zongen de ïranschen, begeerig naar m, bruisend van overmoed; ernstig handelden Sra j i de 'd ordi r voor de rijksmiddelen; er is 7,/\ ton meer ontvangen dan in Augustus 1901. l)e opbrengst in de verloopen 8 maanden is reeds 31/, mil lioen meer dan in die maanden van het vorige jaar, maar toch nog 3I/i ton beneden s/12 der raming. Op een adres van de Kamer van Koophandel te Zutphen, gesteund door andere Kamers, aan IERSEKE. Deze week is een sleepaak tegen de postbrug in het Zuid-Bevelandsch kanaal gevaren. De brug is eenigszins beschadigd. Op 't laatst der vorige week is de hoog- aarts van Jan Nieuwenhuize, Pz. alhier te Antwerpen door een stoomboot aangevaren. Het vaartuigje zonk, maar is bij ebbe weer op het droge gesleept. De lading, een partij mosselen, is waardeloos geworden. Men zegt hier, dat de man verlof gekregen heeft om een collecte te houden teneinde zijn scheepje te kunnen her stellen. Verleden week (Vrijdag) heeft Neeltje Lockerse, geboortig van Ierseke en wonende te 's Gravenhage, in laatstgenoemde plaats een revolverschot gelost op den zaakwaarnemer Burg» houdt, toen deze zich op het kantongerecht be vond, waar hij dien dag een zaak behaudeld had. Het schot miste. De daderes werd natuurlijk in arrest genomen. Zij stond tot B. iu de eene ot andere be trekking, welke zal nu wel blijken. Door deze daad heeft Neeltje Lockerse zeker nog meer van zich doen spreken dan door het geen zij nu en dan in openbaren geschrifte meende te moeten uitspreken. SCHERPENISSE. Bij inschrijving is alhier aanbesteed de levering van steenkolen ten be hoeve van de bewaarschool voor f0,11 de HL. en stukken steenkolen ten behoeve van de open bare school en het gemeentehuis voor f 1,18 de 100 KG. Aannemer werd M. Kleppe alhier. Bij inschrijving is alhier aanbesteed de levering van 1 7200 kilogrammen Superphosphaat, waarvoor 2 biljetten zijn ingeleverd, nl. G. J. Ampt te Oud-Vossemeer voor f2,70 en Arent- hals te Hansweert voor f 2,675 per 100 kilo gram vrij op den wagen te Scherpenisse. Den laagsten inschrijver is de levering gegund. THOLEN. In ons vorig nummer vermeldden wij, dat de lieer M. N. D. Augustijn is benoemd tot surnumerair bij de posterijen en telegraphie te Hontenisse, dit moet zijn Zierikzee. de Duitsehers, gereed eer en erf te verdedigen, met al de ijzeren volharding van hun ras. De dag neigde ten avond. Berg en heuvel top glansden bloedig rood in het stervend licht der Juli-zon, reeds legerden zich diepe schaduwen in dal en vallei. Maar niet als anders zeeg vredige rust met donzen wiek op het moede landschap neder. Vreemde geluiden bleven de lucht doorgalmen, spoorslags draafden ruiters langs de anders op dit uur eenzame landwegen. Lichten en vuren, de klank van trompetten, een windstoot, die een golf krijgsmuziek meevoerde, roepende stem men in het woud, dwalende gestalten over de heuvelen, alles sprak van een leven, eene waak zaamheid, die verre waren van vrede en rust. In diepen ernst verzonken, leunde Herman Dagau, een krachtige man in Duitsch uniform, tegen den stam van een ouden eik in de nabij heid van een klein landschap waartusscheu zich een schilderachtig kasteel verhief. Hij, die zoo ge hoopt had zijn vaderland in vrede te dienen, opgeroepen ten strijde en thans stond hij afscheid te nemen van Alice, die hij innig liefhad, doch waarmee hij in de laatste dagen een woordenstrijd had gevoerd welke hem tot in 't diepst van zijn ziel griefde, zoodat hij thans den moed niet had verder te gaan. Plotseling zag hij haar aankomen. Voorzeker had zij hem nog gewacht en ging hem na te gemoet. Zijn hart stond als 't ware stil bij de gedachte hoe 't afscheid wezen zou, tijdelijk ot voor eeuwig. Langzaam trad zij nader en in haar donkere kleeding zag zij er nog bleeker uit dan te voren. Alice," sprak hij bevend en stak haar de hand toe, „heb toch medelijden met mij, terwijl ik je vaarwel moet zeggen. Wees overtuigd, dat alleen de gedachte, dat ik als vijand tegen over mijn naaste zal staan, ja hem misschien zal moeten dooden, mij vreeseiijk tegen de borst stuit, maar ik kan niet anders. Plicht en eer roepen mij. „Dat kunt ge wel Herman," riep ze toornig. „Als ge dan toch wilt vechten, stel je dan in dienst van mijn oom den kolonel, van mijn broeders regiment, strijd dan voor Frankrijk en keer als mijn bruidegom terug." „Alice", sprak hij verontwaardigd, hoe kunt ge aan dat idee vasthouden, „hoe is 't mogelijk De stalhouderij van den heer P- Vlamings te Dinteloord is tot den grond afgebrand. Be halve 45.000 K.G. hooi zijn ook vijf rijtuigen verbrandde paarden werden gered. dat gij met je hoog gevoel van plicht en eer, mij tot een eerlooze wilt maken Zij beet zich op de lippen en balde haar kleine handen terwijl ze tartend zei „Dwaasheid Herman, je overdrijft vreeseiijk 1 Of is de eer het erfgoed der Duitsehers alleen Wacht je geen hooger rang en schitterender eer, indien ge het aanbod van mijn oom volgt en overgaat tot „Zwijg Aliee, ik wil, ik kan zulke taal zelfs niet aauhooren; het luisteren er naar is al verraad", viel de man haar met zijn diepe basstem in de rede. „Best, ik zal zwijgen", zeide zij toornig; de gloed harer oogen brandde hem in de ziel. „Maar Herman, spreek nooit weer van liefde tot mij, nooit, nooit, verstaat ge? Het is alles uit tusschen u en mij. Hoe heb ik ooit in je kannen gelooven, Duitscher iu merg en been I Ge past niet bij mij, zoomin als ik ooit passen zal in dit verweuschte land „Toch (je geboorteland Alice," sprak hij kort. Zijn gebruind gelaat was vaalbleek geworden bij hare onstuimige woorden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1