rettlai, pvili aan ilt btlaipn ra oesterteelt, lasdbonv, enz. ite bri der. N°. 901 Zaterdag 13 September 1902. Twintigste jaargang. EN J. G. POT, 0iM?^LGÈËEENE vergadebing tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, Bestuursvergadering Eehte Peru-Guano. FEUXLLETOH. tie vair de Afdeeling „THOLEN" der AGENDA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 0, h EL BINNENLAND. OL «e radeloos was mijn smart! Ho« waren Ik was dwaas zoo spoedig haar, mijn edele vrouw te verdenken. Anna handelde verkeerd door mij geen ophelderingen te geyen! Ontdaan sloot Emma het geschrift. Ze sloeg de handen voot de oogen en zeiae diep bedroefd Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezoaden stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I o n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te ierseke. UITGEVER: T h o l e N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. op VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1902, des namiddags ten 4 uur bij den heer J. NOOM te Poortvliet. Ie. Voorstel van den Voorzitter, strekkende tot intrekking van het vroeger genomen besluit, om op de Algemeene Vergaderingen voorwerpen te verloten. 2e. Bespreking over de verdeeling der premiën bij de aanslaande voorjaarskeuringen van hengsten. 8e. Nadere bespreking over het oprichten van een cursus in 10808 rj S, raus 4e. Verder voorkomende zaken. Op deze vergadering zal een WIEDMACHINE verloot worden. des namiddags ten 3 uur. De Secretaris, VAN GORSEL. 9 Nij 'n scha n een der dokken te Antwerpen ligt op 't enblik in lossing het zeilschip „Cockermouth", iden met Peru-Guano voor de Anglo-Conti- tale (vorm. Ohlendorffsche) Guano-Werke. ;e lading is een hernieuwd bewijs van het feit, de tegenwoordige aanvoeren van Peru-Guano de vroegere niet behoeven onder te doen. gansche lading ziet er prachtig uit, gaf een gunstige analyse en vertoonde alle eigeu- sppen van de vroegere uitstekende Guauo's. reuk in het schip was zeer sterk. Deze k werd bij het plotseling intreden van het me weder de ammoniakreuk zoo hevig, dat de klieden in het schip het lossen moesten en, daar zij het niet in het schip konden rauden. ■ij, die nog altijd het bestaan van echte Pern- no loochenen, spoeden zich naar de Cocher- ith, waar zij van hunne dwaling ten volle in genezen worden! V. aarv e 's-Gravenhage zal aanstaanden Maandag M. de Koningin, bij Hare komst in de entie, de eerste maal na haar herstel, aan Uit het Duitse h. Bot och ik vermande mij, zoo schreef hij verder, ohien maakte ik mij noodeloos ongerust allerijl riep ik de bedienden bij elkander froeg of niemand mijn vrouw had gezien, i hunner kon me ook slechts een vinger- ng geven waar ze was! Ik doorliep alle ■rs, doorzocht het geheele huis te ver- m' Doodelijk ontsteld zochten we den -hen nacht. Welk een nacht! Hoe einde- lang scheen hij ons, maar wij zochten vonden niets! udelijk werd mijn vreeselijk voorgevoel arheid. Mijn hart kromp ineen bij 't ver- intie !u v&n die zekerheid. Het lijk mijner 397 w werd gevonden. het station begroet worden met een welkomstlied, gezongen door een kinderkoor. Verschillende vereenigingen met hare banieren zullen vau het station langs een gedeelte van den weg worden opgesteld. Nadat de Koningin ten Paleize zal zijn aan gekomen, zullen de vereenigingen in optocht naar het Paleis en langs het Paleis voor H.M. defileeren. Bij Kon. besluit is aan de kinderen van wijlen W. M. Wesdorp, laatstelijk opziener le klasse der visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, een pensioen verleend van t 300. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot surnumerair bij de posterijen en telegraphie te Hontenisse de heer M. N. D. Augustijn te Tholen. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is, ter vervulling der vacature vau Kantonrechter te Tholen, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. C. de Witt Hamer J.Gz., mr. J. Plet Jz. en mr. M. P. Sipkes, griffiers bij de kantonrechten te Zierikzee, Som- melsdijk en Vianen. Uitslag der op Donderdag gehouden stemming voor lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal District 11, 's Bravcnhagc. Gekozen Mr. W. Dolk (liberaal) met 1916 van de 3816 geldig wrok en wrevel op eens verdwenen En toen ik op haar eenzame kamer dit manus cript vond, wist ik dat ik haar vermoord had. „Moordenaar", klonk 't in mijn binnenste. „Moordenaar!" Waarom had ik geweigerd haar gehoor te verleenen? Zij had dien ellendeling niet liefgehadzij had zich aan geen oneer schuldig gemaakt Ik ben mijn huis ontvlucht. Ik kon zelfs mijn kind niet zien. Hare liefkozingen ver stikten mij. Sedert zwierf ik rond, overal maar nergens vond ik rust. Mijn leven was verwoest! Honderdmaal grijnsde sedert de dood mij aan, en bad ik hem mij uit mijn ellende te verlossen en honderdmaal ging hij mij voorbijMijn boete was nog niet groot genoeg! Soms werd ik verteerd door verlangen naar mijn kind, maar ik durfde niet onder hare oogen te komen. Ik vreesde, dat hare blauwe kijkers mij vragen zouden: „Waar is mijne moeder? Wat hebt ge met haar gedaan De vreeselijkste zielesmarten heb ik uitgestaan. Jaren zijn voorbijgegaan! Na kan ik kalmer san dit alles denken! Wij dwaalden beiden! uitgebrachte stemmen. Jhr. Mr. W. Th. Gevers üeynoot (anti-rev.) verkreeg 1883 en Mr. P. H. van der Kemp 17 stemmen. District IX, Amsterdam. Uitgebracht 5512 geldige stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 2050, de heer H. Bijleveld (anti-rev.) 1643, de heer C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 1016 en Mr. N. G. Pierson (lib.) 803 stemmen. Herstemming alzoo tusschen Mr. Troelstra en den heer Bijleveld. Tweede Kamer. Hoewel de in behandeling zijnde Beroepswet niet van belang ontbloot is, al was het maar alleen, om dat zonder haar de ongevallenwet niet tol uitvoering kan komen, vreezen we toch, dat niet zeer velen zich bijzonder over deze zaak interesseeren zullen. Wij zullen dus kort zijn. Le hoofdzaak bij dit wetsvoorstel is natuurlijk de verkiezing en benoeming van de leden der beroeps raden. Welnu, men kan gerust zeggen, dat het daartoe voorgestelde stelsel der regeering bij geen enkele partij byval vond. Daarom werden van verschillende zjjden andere stelsels voorgesteld o. a. door de heeren Talma (a.-r.) en Helsdiugen (soc.), en de heer Lohman stelde een motie voor om de regeering te verzoeken haar stelsel terug te nemen, om binnen twee jaar een nieuw aan te bieden en de benoeming der beroepsraden in dien tusschentijd rechtstreeks aan Ged. Staten op te dragen. Maar de minister (Dr. Kuijper) wilde van dat alles nia weten. Hoewel erkennende, dat het regeerings- voorstel verre van volmaakt was, bleef hij het hand haven en verdedigen als het meest praktische en het minst dure. Hij had dit stelsel overgenomen, omdat er geen tijd meer was een ander te bedenken. De heer Lohman nam op verzoek van Z.E. zijn motie terug. Gebrek aan tijd zal wel de oorzaak geweest zijn, dat de Kamer zich er bij neerlei en het regeerings- stelsel, hoewel eenigszins gewijzigd, aannam. By deze beraadslagingen is gebleken (wat trouwens niet anders te wachten was) dat deze Kamer niet den tijdgeest huldigt in zake de zoogenaamde vrouwen beweging of het feminisme. Er werd nam. voor gesteld om ook vrouwelijke rechtsgeleerden benoem baar le stellen tot voorzitter en griffier der beroeps raden, maar met 49 tegen 32 stemmen werd dit verworpen. De minister van justitie was er tegen o.a. op den tamelijk zwakken grond, dat het iets nieuws zou zijn bij de rechtspleging. Toch behaalde de voornaamste kampvechter voor de vrouwen, de heer Bos, een kleine zegede vrouwen mogen eenigermate aan de benoeming mee werken. Wij ontvingen het eerste nummer, dd. 5 September, van de Nederlandsc/ic Fisscherij- Courant, orgaan der zee- en riviervisschenj Dit blad zal eiken Vrijdag verschijnen bij de Vennootschap Lourens Coster te Haarlem. De redactie leidt het blad in als volgt „Geen verontschuldiging bieden wij aan over het verschijnen van dit eerste nummer van „de Nederlaudsehe Visscherij-Courant". „Wij achten het ounoodig ons zelve te ver dedigen, want waarlijk een Vakblad voor een zoo belangrijke, en echt nationale tak van bestaan als de Visscherij is geen overdaad". Enz. Ik eindig met een goeden raad aan u, mijn kind, wier oogen eenmaal op dit handschrift zullen rusten. De hemel geve, dat gij een trouw hart vindt, dat u lief heeft gelijk ik uwe moeder heb lief gehad. Welnu, indien er tusschen u en dien besten vriend ooit een misverstand is verrezen, ga naar hem toe en maak hem alles duidelijk Het is edeler en grootscher zijn trots te over winnen en niet in hardheid voort te gaan, dan uw eigen trots te voeden. Vaarwel, mijn kind, mijn Emma! Ik ben ziek en zal sterven, spoedig, dit gevoel ik. Deuk steeds met liefde aan uw ouders, die u zoo innig lief hadden, al bracht het noodlot mede, dat ge uw moeder nimmer zoudt leeren kennen! Vaarwel voor eeuwig! Uw liefhebbende vader, EdTJARD VAN WlLGENfiEBK. ST. ANNALAND. Tot wethouder alhier is herbenoemd de heer J. Zandee. Ter vervulling der vacature ontstaan in den gemeenteraad door het overlijden van den heer Jacobus Slager, zijn candidaten gesteld de heeren J. van Luijk, Nz. en L. Polderman. De stemming hiervoor zal plaats hebben op Dinsdag den 23 dezer. Door den gemeenteraad is een wijziging gebracht in de schoolgeldheffing voor het herhalingsonderwijs en voor dat in het Franseh en de wiskunde. Dit zal nu bedragen per maand voor het herhalingsonderwijs voor jongensvoor één kind een gulden, voor twee of meer kinderen uit één gezin, vijf en zeventig cent per hoofd. Voor meisjesvoor één kind vijftig cent, voor twee of meer kinderen uit één gezin zeven en dertig en een halve cent per hoofd. De cursus in herhalingsonderwijs voor jongens duurt 4 maanden en voor de meisjes 8 maanden en bedraagt voor ieder 96 uren. Voor 't onderwijs in Pransch en in de be ginselen der wiskundevoor één kind een gulden, voor twee of meer kinderen uit één gezin vijf en zeventig cent per hoofd. Min vermogenden betalen de helft, terwijl de on- vermogenden vrij zijn. Gedurende de maand Augustus is in de Rijkspostspaarbank alhier ingebracht f3577,055 en terugbetaald f 1476,22. Uitgegeven werden 3 nieuwe boekjes. Door het Rijkstelephoonkantoor werden be handeld 101 telegrammen, nl. verzonden 48 en ontvangen 53. Woensdagnamiddag werd onder deze gemeente in een watergang verdronken ge vonden D. S. een man van 61 jaar, alhier te huis behoorende. Zijn pet eti jas lagen op den kant. De ongelukkige moet in den laatsten tijd, tengevolge van een beroerte, niet goed bij het hoofd zijn geweest. IERSEKE. Mejuffr. F. Baltens alhier stond no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres te Nieuwdorp. No. 1 is benoemd. De heer J. Lindenberg, vroeger te Ierseke woonachtig en thans zwemmeester te Amsterdam, is benoemd tot opper-zwemmeester te Baarn. NIEU W-VOSSEMEER. Bij gelegenheid van de kermis alhier werd hevig gevochten, zoodat zelfs een tweetal personen, die met een mes deerlijk gewond waren, geneeskundige hulp moesten inroepen. De gekwetsten waren, naar men meldt, echte vechtersbazen. ST. PHILIPSLAND. Door het Rijk is langs de telephoonpalen vanaf Anna Jacobapolder naar Steenbergen een tweede draad aangelegd, 't welk Vergiffenis voor mijn 't leed, dat ik je ver- „Ik zal uw raad opvolgen mijn vader! Wat was ik dwaashoe heb ik den toorn van Karei verdiend." Daar schrikte ze eenklaps op. Een hand werd zacht op haar schouder gelegd. „Emma, mijn lief, liet meisje," klonk 't, „ben je hier? Hoor je me niet?" Het is Karel's stem, doch hoe beeft en trilt ze van aandoening „Gij hier Karei? dwaasheid en voor al oorzaakte." r/Qij hebt mij dus vergeven, Emmalief! Hoe kon ik gelooven, dat gij mij ontrouw zoudt worden? Ik ben diep beschaamd" Innige kussen vulden den volzin aan. Karei vervolgde „Hedenmorgen zwierf ik ellendig rond; een vreeselijke jaloezie verteerde mijIk had vast besloten te vertrekken. Na een hevigen strijd was ik tot dat besluit gekomen. Ik dacht zoo zeker, dat ge me niet meer liefliadt en wilde uw geluk niet aan het mijne opofferen. Een kort briefje zou u van alles op de hoogte gebracht hebben,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1