burgemeester, verdacht van diefstal met braak en geweldpleging ten huize van een familielid. Stevig geboeid is hij door het dorp geleid, hetgeen buitengewone opschudding teweegbracht. Om volksoploop te vermijden, is hij door twee marechaussées per rijtuig naar Rozendaal, en vandaar per spoor naar Breda overgebracht. In de stationswachtkamer stelde hij zich z66 woest aan, dat hem nog een stel extra hand boeien werd aangedaan. Een arbeider te Jaarsveld, bezig met het afbikken van steenen eener afgebroken oude woning, is door een omvallend stuk muur ge troffen en verpletterd; zijn lijk werd onder het puin gevonden. Te Uithoorn is bij een wedstrijd van hengelaars een der mededingers door een beroerte getroffen. De man viel voorover in het water en zonk in de diepte weg; niettegenstaande men hem spoedig op het droge haalde en alle pogingen aanwendde om hem in het leven te behouden, overleed hij weldra. In de Roomsch-katholieke parochiekerk te Rozendaal is voor de derde maal in vier maanden tijd ingebroken. Men vond de offer blokken opengebroken en van hun inhoud beroofd. Men vermoedt, dat de dief in de kerk is gekomen door zich te laten insluiten. Te Delft geraakte een werkman, door de duisternis misleid, te water. De pogingen aan gewend om hem te redden mislukten, doordat de dreg, die hem werd toegeworpen, brak. Daarna zonk hij in de diepte en werd later levenloos opgehaald. Te Baarn is een vrouw, die met den trein naar Amsterdam zou vertrekken, gevallen en onder den trein gegleden, die reeds in beweging was. Zij werd letterlijk in stukken gereden. Te Schiedam is in een groote fabriek van chemische producten brand uitgebroken, welke ge lukkig nog tijdig door den stoker ontdekt werd, die een knal hoorde en terstond een onderzoek instelde. Hij zag rond den stoomketel een zee van vlammen en waarschuwde dadelijk, zoodat nog intijds alle ontplotbare stoffen verwijderd konden worden, en de brandweer na een uur den brand meester was. Het laboratorium bleef gespaard door de spoedig aangebrachte brand weerhulp. Ware een ontploffing gekomen, niets of niemand zou in den omtrek veilig geweest zijn. Te Hardenberg was een schildersjongen op den zolder van zijn baas bezig touwen op te ruimen. Al spelende, of hoe weet men niet, is hij in de touwen verward geraakt, waardoor hij zichzelf geworgd heelt. Hij werd levenloos han gend in de touwen gevonden. De vereeniging „Het Protestantsche Zieken huis" te 's-Hertogenbosch heeft de „Wijkver pleging" ingevoerd. Elk bezoek door de wijkzuster gebracht kost in de eerste klasse van f 0.25 f 0.50, in de tweede klasse f 0.10 en in de derde klasse is het gratis. De patiënt bepaalt tot welke klasse hij wenscht te worden gerekend. Nabij Sluis is een 7-jarige knaap door een hooiwagen overreden. Het verminkte lijkje werd bij de verschrikte ouders thuis gebracht. Men kan hun droeven toestand nagaan als men weet, dat zij enkele jaren geleden hun dochtertje verloren door verstikking iu een zinkput, waarin zij al spelende gevallen was. Werkgebrek in Zeeland. Zooals bekend is, heeft verleden winter Minister Kuyper inlichtingen gevraagd omtrent den omvang en den aard der werkloosheid en daartoe aan de gemeentebesturen zeven vragen gesteld, met verzoek deze zoo volledig mogelijk te beantwoorden. Uit het overzicht van de ingezonden ant woorden, welke opgenomen zijn in het Provin ciaal Verslag, blijkt, dat in Zeeland zestien gemeentebesturen hebben verklaard, dat in hunne gemeente geen werkloosheid bestond, zonder dat dit een gevolg was van bijzondere maatregelen of toestanden. Vier en vijftig be sturen gaven op, dat geen werkloosheid bestond en noemden daarvoor als reden, dat door den zachten winter op het veld voortdurend gewerkt kon worden. De arbeiders, meerendeel veld- arbeiders, hebben veelal een stukje grond in huur of in gebruik, dat zij in den winter be werken; de landbouwers gebruiken weinig machines en laten in den winter uit de hand dorschen, of grond omspitten; de bietencultuur of de oestercultuur houdt hen bezig. Bij vriezend Bescherm mijn lieveling en mijn dierbaren Eduard o God en geef mij den moed om te sterven." Met innige deelneming in het lot barer ouders had Emma deze bladzijden tot het welsprekend algebroken slot gelezen. Heete tranen stroomden langs hare gloeiende wangen, „Arme lieve mama en papa, wat hebt ge veel geledenKarei wat heb ik verkeerd gedaan „Hoe weinig scheelde 't of ik had zelve mijn geluk verwoest door wat ik voor on schuldige coquetterie hield." Ze vatte hare lectuur weder op, want haar vader had er eenige regels aan toegevoegd. Mijn kind, als ge ooit in't huwelijk treed, o lees en herlees dan deze laatste regelen van uw lieve moeder, en vergeef uw vader dat hij ooit aan de liefde en trouw van uw moeder heeft getwijfeld. weder kunnen de meeste arbeiders nog werk vinden door het graven van zand, het werk in vlasserijen, boomen rooien, bewerken van wegen, mandenmakeu, het lezen van erwten en boonen, het rapen van alikruiken, enz. In sommige gevallen begeven de arbeiders zich naar elders, zelfs naar het buitenland, om als polderwerker dienst te doen. In twee gemeenten was geen werkloosheid, door het zwingelen van vlas voor eene commissie tegen werkloosheid en door werkzaamheden in de suikerfabrieken. Twee en twintig gemeenten gaven op, dat werkloosheid bestaat uitsluitend in het landbouw bedrijf, waarin gedeeltelijk voorzien wordt door werkzaamheden, als boven vermeld. Vijftien gemeenten vermeldden werkloosheid ook of alleen buiten het landbouwbedrijf, als: visseherij, bouwvakken, haven- en dijkwerk, sjouwerlui, waarin mede wordt voorzien zoovee! mogelijk door huisvlijt, mandentüaken, netten breien, vlasserijen, enz. Ouder de laatste categorie trekken de aan dacht Graauw en Philippine, welke klagen over beperkende bepalingen voor de mosselvisscherij. Zij wenschen „mildere bepalingen" of „meer vrijheid". Te Zürich is een gezin bestaande uit vijf personen door het inademeu van lichtgas gestikt. Men vond op de tafel een briefje van de vrouw waaruit bleek, dat zij wegens nijpende armoede, ontstaan door werkloosheid wegens dienstplicht van haar man, tot wanhoop geraakt, de gaskraan opzettelijk had opengezet, terwijl man en kinderen sliepen. De ongelukken op de Alpen, dit jaar zoo buitengewoon veel, schijnen nog niet klaar te zijn. Een jonge Zwitser, die Maandag alleen de Plana overging om edelweiss te plukken, is in den afgrond gevallen. Zijn lijk werd later gevonden. Een Pranschman, die voor het eerst een bergtocht op de Alpen maakte, is van uit putting dood neergevallen. De meeste ongelukken staan in verband met de ongestadige weersgesteldheid van dezen zomer, waardoor vele plaatsen onveilig en onbegaanbaar zijn, hetgeen men van te voren niet berekenen kon en waardoor nu ongeveer 60 personen het leven verloren. Volgens de laatste berichten heeft op 30 Aug. weder een vreeselijke uitbarsting op Martinique plaats gehad. De dorpen Morne Rouge en Ajoupa Bouillon zijn geheel verwoest. Ongeveer 1000 menschen zijn omgekomen en verscheidene honderden gewond. Ooggetuigen die met stoomschepen van Mar tinique kwamen te St. Thomas vertelden dat de verwoesting in de omliggende plaatsen zoo vreeselijk was, dat er geen enkel schepsel in 't leven is gebleven. De vloedgolf, die Le Carbet heeft verwoest, heeft zich ook licht doen gevoelen te Fort de France, waar een groote paniek heerscht. De Fransche schepen Suchet en Tage zijn op weg om de bevolking van het Noordelijk deel van het eiland te balen. Ook in Venezuela zijn hevige aardschokken gevoeld. Een verschrikkelijke ramp heeft plaats gehad op den Mont Kasbek. Tengevolge van een hevigen aardschok is een gletscher gaan glijden en beeft twintig dorpen verwoest, welke voi met vreemdelingen waren, die zich daar ophielden, om er genezing te vinden. Zeven honderd personen zijn bij de ramp omgekomen. De materiëele schade is niet te berekenen. Men vindt overal in de omstreken van Kasbek over blijfsels van lijken; het onheil fs nog grooter geworden door het opsteken van een hevige orkaan, tijdens welke de bliksem herhaalde malen insloeg en talrijke huizen in brand geraakten. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat een hevige orkaan bij Port Elisabeth heeft gewoed en dat er 52 lijken bij de kust zijn aangespoeld. Vijf schepen, die op de kust zijn geworpen, zijn stukgeslagen. Het is de grootste zeeramp, die de Kaapkolonie sedert vele jaren heeft getroffen. President Roosevelt is dezer dagen bijna gedood, door onvoorzichtigheid. Het heeft weinig gescheeld of Amerika had binnen één jaar twee Presidenten verloren. Juist den laatsten dag van Roosevelt's poli- tieken rondreis stonden de rijtuigen aan een on- beschaduwden kant van den weg, toen van een kleine hoogte een stampvolle tram aankwam. De „Jaren zijn er sinds dien vreeselijkeu nacht voorbijgegaandien nacht waarin de stormwind loeide, het onweer woedde, en ik na lang en rusteloos zoeken het lijk mijner dierbare vrouw vond 1 Na ons gesprek ging ik toornig en diep gekreukt weg! Ik was vervuld van bitteren haat en wrevel tegen den vriend, die op zoo'n schandelijke wijze niet alleen de gastvrijheid doch ook de vriendschap geschonden had. Ik besteeg mijn paard en uren lang doolde ik rond, uren van de diepste ellende en de grootste smart. Tegen den avond keerde ik huiswaarts, bracht mijn kind te bed, doch kon geen rust vinden aan den huiselijken haard! Verdreven van huis, zwierf ik nog uren buiten rond; soms in een woesten galop. Altijd verder van huis, door bosch en dal, vloog ik pijlsnel voort tot mijn ros van den kop tot de pooten met schuim bedekt was eu zijn knieën President, meenende dat de tram zou stoppen om eerst de rijtuigen te laten passeeren, gaf bevel de lijn over te steken naar den schaduw kant van den weg, waardoor een onvermijdelijke botsing ontstond. De koetsier werd van den bok geworpen en een agent, die toeschoot tot hulp, kwam onder de wielen van de tram en werd verpletterd. Een der heeren, naast den President gezeten, sprong op, en werd door den schok gedoodde President viel met zijn gelaat tegen het portier, waardoor het builen en sneden kreeg en daarna vreeselijk opzwol. Ware het portier opengesprongen, dan was de toestand niet te overzien geweest, nu kwamen de overigen in het rijtuig met kleine kwetsuren vrijde koetsier werd levensgevaarlijk gewond en is ook reeds overleden. De President bleef schijnbaar kalm, hoewel de dood van zijn raadsheer hem diep getroffen had. Hij vraagde daarop aan den verschrikten tramconducteur waarom hij tegen het rijtuig was aangereden „Meent u dat ik het opzettelijk deed?" was de wedervraag. De President zeide daarop dat hij het recht had om over den lijn te rijden. „U had 't recht om uit te kijken" was het antwoord. Bestuurder en conducteur van de tram zijn in hechtenis genomen. Een onderzoek is ingesteld. De President had zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij onmiddellijk na het ongeluk een koerier wegzond om de juiste berichten over te seinen, want een gerucht dat de President dood of zwaar gewond was, zou wellicht nood lottige gevolgen gehad hebbeu. Z U I D-A F R I K A. Naar aanleiding van de berichten omtrent het overstroomen van Zuid-Afrika door Engel- schen, vooral landbouwers, hetgeen een Engelsch officier beweerde tot de onmogelijkheden te be- hooren, omdat slechts landbouwers uit één streek daarvoor geschikt zijn, schrijft men o. a. aan het N. v. d. Dag: „De Engelsche landbouwers uit die bedoelde streek zijn waarschijnlijk Hollanders van afkomst. Het is bekend, dat onze voorouders door hun voortdurendeu strijd met het woeste, wufte en wilde water onovertroffen bedijkers en dijk werkers werden, echte waterleeuwen, aan wie, gehard in den strijd tegen Spanje, de worsteling iu het bloed- zat; rijke polders werden vooral door Zeeuwen aan de zee ontnomen en niet zelden werden van Zeeland uit kundige bedijkers opgeroepen om elders de opgedane ervaring toe te passen en het woeste element te breidelen, en de naam van de Hollandsche waterbouwkundigen en polderwerkers werd algemeen bekend. Zoo vindt men ook opgeteekend vele merk waardige bijzonderheden over de groote droog makerijen in Engeland in 1626 en volgende jaren en vele polderwerkers bleven in streken waar zij bedijkten, gevestigd, en waarschijnlijk zijn de beroemde Engelsche arbeiders, de zoo genaamde „navvies", meest van Hollandsche en Zeeuwsche afkomst. De bedoelde groote droog makerijen in Engeland werden ondernomen door een Nederlandsche maatschappij, waaraan o.m. Jacob Cats, toch reeds bekend in de Zeeuwsche bedijkingen, zijn neef Leonard Cats, zijn zwager Van Valkenburg, de Van Peere's en andere kapitalisten te Middelburg, Vlissingen, Amster dam en Dordrecht het benoodigde geld ver schaften. De uitvoering en het toezicht was opgedragen aan zekeren C. Vermuijden, die in dergelijke zaken zeer bekwaam was, Zeeuw van geboorte en groot geworden op het eiland Tholen; in genoemd jaar wordt hij vermeld als ontvanger van den lüOsten penning, te Tholen. Bereid willig aanvaardde Vermuijden zijn taak, zoodra Koning Jacobus I de noodige vergunning had gegevenhij vertrok met een groot aantal ar beiders uit Zeeland, naar de plaats van be stemming en de schepen, waarmede de Trenl werd opgevaren, werden in die dagen vergeleken bij de vloot van Tarsis. Eerst werd het drassige land vau Dogenham aan de Essexzijde van den Theems bedijkt en vervolgens drooggelegd het uitgestrekte moeras Hatfieldchase, ten Zuid- Oosten van Doncaster in Yorkshireterwijl daarna de lage streek aan den Theems bij den mond van de Medway ingepolderd werd. Vermuyden steeg als bekwaam waterbouw kundige in hoog aanzien, zoo zelts dat de Koning hem verhief tot ridder-baronet. Eu ook financieel legde de geheele zaak hem geen windeieren, daar o.a. van de ingedijkte landen 4054' acres knikten. Bulderend vloog de storm over de vlakte, maar die storm was niets, vergeleken bij den orkaan die in mij woedde. Ik lachte bij 't rollen van den donder en verheugde me in 't flikkeren van den bliksem 1 Eindelijk tegen middernacht was ik weer in de buurt van mijn huis; half dood van vermoeienis en opwinding steeg ik af en trad binnen. Ik spoedde mij naar de kinderkamer. Emma sliep rustig, doch de kindermeid die bij haar waakte, vluog op mijn binnentreden met een schreeuw op mij toe. „Heeft u mevrouw gevonden Gevonden? Ik vroeg wat zij bedoelde en vernam nu dat mijn vrouw voor een half unr was uitgegaan. Uitgegaan! Midden in den nachtI Een onbeschrijfelijke angst maakte zich eens klaps van mij meester. fSlot volgt.) ten zijnen name stonden, terwijl hen Koninklijke vergunning was geschonken ot de drooggelegde landen kerken te bouwen, niet alleen in het Engelsch maar ook in Hollandsch mocht gepreekt worden voo Zeeuwsche polderwerkers, waarvan niet weii aldaar voorgoed bleven wonen, wat o.m, nog in die streken zou merkbaar zijn aai gebruik van sommige Hollandsche woorden De Boerengeneraals zitten in Engeland s te wachten op de komst van Chamberla Londen, die daarmee echter geen haast si te maken. Trouwens bijzonder gunstig is de algemeene stemming der Engelsche b! ten opzichte van de Generaals niet. Een telegram van 4 Sept. meldt dat de raals heden, Vrijdagmiddag, een samen! zouden hebben inet Chamberlain, waarbij Kitchener tegenwoordig zou zijn. De heer Reitz had in een courant gelezen hij te Kortrijk gezegd zou hebben, dat li Engelschen altijd diep zou haten. Hij out dat in een brief aan de Petit Bleu. „Wi gezegd heb", vervolgt hij, „is, dat ik vrede zou sluiten met het Engelsche zoolang het de roovers- sn dieveupolitiek Chamberlain in Zuid-Afrika volgt, blijft steu en dat ik niet nalaten kon het geheele Enge volk aansprakelijk te houden voor de dadei Chamberlain, aangezien 't het volk is, Chamberlain aan het bewind heeft gebrach houdt. Ik heb tegen geen Engelschman dividueel eenigen haat, maar waarom zo een volk vergeven, dat zijn misdaad niet g gemaakt heeft, waar volgens de woorden Schrift „God zelf den zondaar niet vergeefl zich niet bekeerd heelt!" LAIMDBOUW-VEETEELT. Door de afd. „Tholen" der Landbouw-r schappij is een adres van dei. volgenden in b voorzien van .pl.m. 125 handteekeningen, de betrokken ministers gezonden. Aan Hunne Exoellenii'én de Ministers van Bi\ landsche Zaken, vau Financiën, van W slaat, Handel en Hijverheid en van Kolt te 's hravenhage. Geven ondergeteekenden, allen leden van de „Tholen" der Maatschappij tot bevordering Landbouw en Veeteelt iu de provincie Zeclan voor het meerendeel suikerbietenverbouwers, te ken dat zij met belangstelling kennis genomen hebbel het adres van het bestuur van de Eerste Nt landsche Coöperatieve Beetworlelsuikerfabriek te van Gent, aan Uwe lixceilenliën in zake de scherming van de suikerbietenteelt (fj. Ook zg meenen dal de gevolgen van het g keuren der suikerconventie, op de gronden gegeven is, dat adres, voor de bietenverhouwe: ons land met bezorgdheid tegemoet gezien voi en dat het zeer de vraag zal zijn of die cultuur nog loonend zal blijven. De bietencultuur is in onze provincie gedur verscheidene jaren de meest loorrende geweest daarnaast heeft de cultuur oneindig veel bijgedi om het landbouwbedrijf in zgtt geheel op hooger standpunt te brengen. Hel is toch bel dat waar men een intensie! en goed gedreven bi cultuur aantreft, alle gewassen op de boet daarvan profiteeren en hooger opbrengsten geven Waar door die cultuur de welstand der I bouwers verhoogd wordt, mag ook nog ges worden op het groote belang, dat de geheele landt arbeidersstand en de schipperij bij die cultuur 1 Adressanten zouden het dan ook als e n niet alleen voor zichzelven, doch voor alle Zeeur landbouwers beschouwen, wanneer hun vrees wezenlijk! werd en de bietencultuur als een cui die niet meer loonend is, moet verdwijnen. Adressanten juichten het ten zeerste toe, dat Excellentiën het consutnptiegebied van de suiker een belangrijke verlaging van den suikeraccijns w uitbreiden, doch meenen, dat die verlaging zal ml gepaard gaan met de bescherming van onze bin landsche suikermarkt door het holten van de vol artikel 3 der suikerconventie geoorloofde en da dienende surtaxe, terwijl wanneer men wil komen, dat vóör 1 September 1963 onze ri geheel door vreemde suiker overstroomd wordt noodig zal zijn, dat de invoering van de surtaxe tot dien datum wacht, doch belangrijk vr( geschiedt. Adressanten zijn tot die meening gekomen kennisneming van den inhoud van het adres van bovengenoemde bestuur van de Eerste Nederl. Beetwortelsuikerlabriek en geheel in aansluiting het adres verzoeken zg Uwe Excellentiën eerbi Uwe medewerking te verleenen tot het doen wetsvoorstellen le. tot belangrijke verlaging van den suikerao 2e. tot heffing van de volgens artikel 3 der sa conventie aangewezen surtaxe, Tholen, Augustus 1902. 't Welk doende, (volgen de handteekeningen). (t) Dit adres namen wij op ia oas nummer vaa 9 August Red. De verwachting omtrent de aardapp in onze provincie is verschillend. Hier neemt men van een ruimen oogst met wt zieke knollen, daar van gemiddelde opbre met veel rotte. Bij gunstig weder zal waarheid spoedig bekend zijn, want in Septefl rooit men meestal de winteraardappelen. De hoedanigheid der „Zeeuwsche blau« wordt wederom puik genoemd. De verbouwers van suikerbieten te Oud-Bi land, die met de firma Vlecke te Oud Gt een participatie-contract hadden gesloten, vingen, wegens de lage suikermarkt, reeds gulden minder per 1000 K. G., doch ontvii

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2