Gemengd Nieuws. Toen alsof hij vreesde te ver gegaan te zijn, te gaan, terwijl hij hun, die ditmaal niet tot de gelukkigen behoorden, toeriep „niet te deses- pereeren". Daarna bracht hij in de eerste plaats dank aan den secretaris van „Ploralia", Dr. J. M. Boom, (door ongesteldheid verhinderd tegen woordig te zijn), voor den onmisbaren steun, ook ditmaal weder verleend. De wensch, dat wij dezen goeden burger nog menig jaar in ons midden mogen hebben, werd met daverend applaus be groet. Vervolgens aan de donateurs en leden der vereeniging, aan het depart. „Tholen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voor den financiëelen steun, aan „Concordia" voor zijne medewerking tot het gezellig samenzijn, aan den tuinman J. van Sorge voor het smaakvol ver sieren der zaal, maar vooral aan Jhr. J. van Vredenburch voor de inzending ter opluistering van een prachtige collectie planten en gewassen, waarvoor ook diens tuinier W. Blaas alle eer toekomt. Het weer was des avonds minder gunstig; weldra begon het te regenen, zoodat alle be zoekers zich naar binnen moesten begeven. „Con cordia" kweet zich, als altijd, met lofwaardigen ijver van zijn taak. Er waren uitgereikt 401 potjes aan 53 per sonen; daarvan werden er 307 door 42 personen ingeleverd. De jaardag van H.M. Koningin Wilhel- mina zal ook hier niet onopgemerkt voorbijgaan. Des namiddags 3 uur zal onder leiding van den heer Wiers, van Bergen op Zoom, een optocht gehouden worden met een 100-tal kinderen der o.l. school door de hoofdstraten der gemeente. Vervolgens uitvoering van eenige algetneene- vrije- en orde oefeningen in het Kaaiboschje, gevolgd door een uitloting van een tombola, waarvoor door den heer Wiers, daartoe in staat gesteld door verscheidene vrijwillige bijdragen van eenige ingezetenen, aardige prijzen zijn aangekocht en ten slotte zullen gymnastische spelen worden uitgevoerd bestaande inhard- loopen, sprietloopen, potslaan en doelwerpen. Des avonds te 7 ure zullen het fanfarege zelschap „Concordia" en de gymnastiekvereenigiug „Olympia" gezamenlijk eene wandeling door enkele straten maken; daarna geeft „Concordia" een concert op de kiosk, afgewisseld door gvm- nastiek-oefeningen van „Olympia" op het markt plein. Ongeveer half negen begeeft „Concordia" zich naar „Ostrea", op uitnoodiging van Jhr. J. van Vredenburch, die in den tuin aldaar een vuur werk zal doen afsteken, bestaande in een 50 h 60-tal nummers benevens eene verrassing tot slot. Wij hopen dat mooi weder deze en alle andere feestvieringen begunstigen moge. Ged. Staten van Zeeland hebben dezer dagen ingetrokken de vergunning tot berijden der provinciale wegen met een automobiel van een inwoner van België, die door een inspecteur van politie was opgemerkt wegens rijden met te groote snelheid. Thans heeft de rijkspolitie onder de gemeente Wesldorpe ontdekt, dat de schuldige is de heer H. uit Hulst, lid der Prov. Staten. Op de Prinsengracht te Amsterdam, ge beurde Dinsdagavond omstreeks S uur een zeer ernstig en droevig ongeluk, waarbij helaas twee menscüenlevens te betreuren zijn. De bewoners van de beide zijden van dit doorgaans zoo stille gedeelte der Prinsengracht werden plotseling opgeschrikt door een hevig gekraak, gevolgd door vreeselijk gillen, zoodat van alle kanten de menschen toeschoten, over tuigd dat er iets akeligs voorviel. Voor perceel 850 lag een tjalk uit Wildervank, die een lading steen aan boord had. Er waren zes mannen op, waarvan twee aan wal gegaan waren om te kijken of de schutsluizen open waren. Zij keerden spoedig terug om aan de kameraden te vertellen, dat de sluizen dicht waren; er moest dus gemeerd worden. Zij gingen weer op de schuit om de anderen bij het enteren een handje te helpen. Op eens of 't aan te slecht opstapelen heeft gelegen, weet men niet kwam er be weging in de steenenmassa. De lading begon te verschuiven, een helsch lawaai volgde en de schuit helde over. Plotseling schoof, met don- lied geëindigd was, bedankte hij me beleefd en zong zelf een paar liederen. Daarna zette hij zich naast mij neder en vroeg of ik van Heines gedichten hield. Hij reciteerde er een paar en zei dat Heine naar zijn idee de liefde zoo schoon en juist had weergegeven. „Vindt ge dat ook niet?" „Ik geloof 'twel; ik had Eduard zeer lief! Ik geloof ook, dat ik zulke gevoelens jegens hem koesterde, toen ik hem leerde kennen." „Gelukkige Eduard! Weet ge nog Anna, toen ik u 't eerst te Nizza ontmoette Toen hij zweeg en barstte plotseling los„ik geloof, dat ik daar het gevoel leerde kennen, dat Heine bezingt." „Er waren toen vele schooner en beminne lijker dames te Nizza, geloof ik I" „Wel waren er vele jonge dames, doch één was er, die boven allen mijn oog en hart bekoorde." „De wreede," vervolgde hij inet schitterende oogen, „keurde mij echter geen blik waard, omdat ik met andere dames gesproken had, ge waart vervelend jaloersch Anna." derend geraas, de geheele massa van de schuit, welke onderste boven op het water kwam te liggen. De mannen, die even van de schuit geweest waren, sprongen bij tijds te water en werden spoedig gered. De andere vier werden medegesleurd. Twee werden nog levend, doch zwaar gewond op 't droge gebracht, doch de twee anderen lagen nog te water onder de steenen bedolven. Slechts een rauwen kreet hadden ze kunnen slaken en toen waren ze naar de diepte getrokken. Duizenden menschen, beschenen door het helle licht van de magnesiumfakkels der brandweer, welke ook ter plaatse was, stonden in spanning te kijken naar de toebereidselen, die gemaakt werden om ook deze beide mensehen op te halen, doch het duurde zeer lang eer men de deerlijk verminkte lijken van onder de steenen had weggehaald. De zolderschuit ligt nog steeds onderste boven. De tjalk is erg gehavend. Een zwaard en een deel van het boord waren afgerukt. Te Sittard geraakte een landbouwer onder zijn zwaar beladen kar. Deze ging den man over het lichaam en hij werd levenloos opgenomen. Nabij Clinge is het bebloede lijk van een bejaarde vrouw gevonden. Zij lag te bed met twee diepe sneden in, en een koord om den hals. Zij schijnt met den moordenaar ge worsteld te hebben, daar haar handen gewond waren. De dader is nog niet ontdekt. De badgasten te Noordwijk aan Zee willen een blijk van achting geven aan de weduwe en kinderen van den verongelukten badmeester Vink, die het slachtoffer werd van zijn poging om een badgast te redden. Beeds is voor f 1800 geteekend. Men hoopt een winkel voor haar op te richten, welken de badgasten tot stand willen zien komen vóór hun vertrek. Te Oostdijk sprong in een woning een steenen pot met vet, die op het vuur stond, uit elkander, met het treurig gevolg dat de vrouw van een arbeider het vet in de oogen kreeg, waardoor zij het gezicht verloren heeft. Te Scheveningen is een 18-jarig meisje dat met haar ^neefje op een der Delflandsche hoofden stond, door de gladheid van het hoofd gegleden. Het knaapje gleed in zee en het meisje, dat hem nog trachtte te redden, dreef weg en verdronk. Het knaapje is gered. Te Leiderdorp is een jongen, die een wondje aan 't hoofd met een naald had open gestoken, aan bloedvergiftiging overleden. Te Stougoesdijk slikte een 9-jarig jongetje door onvoorzichtigheid een pen in, wat ten gevolge had dat zijn keel begon op te zetten. Na een paar uur bezweek het ventje onder hevige pijnen. Te Harlingen viel, bij het laden van een boot, een luik op een der werklieden', een oppassend kostwinner van zijn oude moeder, met het gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Een kapper uit Deventer is bij het baden in de rivier nabij Dieren verdronken. De Belgische graaf van Arensberg eigenaar van schorren in het verdronken Tand van Saeftinge, heeft het voornemen de uitgestrekt heid van 300 H.A. te doen indijken en een haven aan te leggen onder de gemeente Clinge. Nabij Helmond is een 16-jarige jongeling doordat hij van de nog in beweging zijnde tram sprong, daaronder geraakt en overreden. Hij werd nog levend opgenomen maar overleed enkele oogenblikken daarna. Men schrijft ons aan Den Haag Zooals bekend, hebben de Botterdamsche Lloyd en de stoomvaartmaatschappij Nederland aange boden de Nederlandsche krijgsgevangenen van Ceylon naar Nederland terug te brengen zonder betaling van kosten. Thaus heeft de minister van buitenlandsche zaken getracht diezelfde welwillendheid uit te strekken tot alle Nederlandsche krijgsgevangenen in andere plaatsen van Engelsch-lndië, zooals bijv. Madras. Men verwacht, dat ook deze poging een gun stig gevolg zal hebben. Te Bergen op Zoom zal een Carmelitessen- klooster gesticht worden, waarvoor het terrein reeds is aangekocht. hervatte hij „Gelooft gij dat oogen spreken f" Ik kon niet meer; ik werd al angstiger en angstiger, want hoe zou ik hem ontkomen. Ik wist dat hij in mijn oogen gelezen had, wat ik voor hem verborgen had trachten te houden 1 „Ik weet 't-niet; ik geloof dat menschen, die elkaar zeer lief hebben, in elkanders oogen kunnen lezen." „Gelooft ge dat," hernam hij verheugd. „Nu ik kan in uw ojgen lezen als in een open geslagen boek. Vergeef me als ik u beleedig. Ik ben zoo ongelukkig I" Voor ik iets kon antwoorden was hij uit de kamer verdwenen; ik heb hem vandaag niet meer gezien. Zal 't nog lang duren voor Eduard thuis komt? Hoe smacht ik naar zijn terugkomstl Ik kan 't niet langer uithouden. Die man heeft mij geheel in zijn macht en weet dit en ik kan er niets tegen doen. Twee dagen later. Laat in den morgen werd ik wakker. Ik kleedde me haastig aan en was zeer zenuw achtig. Eduard heeft uiets van zich laten De heer C. Bevers te Bergen op Zoom heeft tegen 1 Januari eervol ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer. Als „nieuwste vinding" vinden wij in een der bladen geannonceerd „Teneinde aan de vele inbraken een einde te maken, is een toestel uitgevonden, waardoor de inbreker zelf de politie en de geheele om geving van zijn tegenwoordigheid kennis geeft." Uit Dominica wordt geseind dat in zui delijke richting aanhoudend gerommel werd ver nomen. Men vermoedt dat er een nieuwe uit barsting van den Mont-Pelée plaats heeft. Alle pogingen, te New York in het werk gesteld, om gemeenschap te krijgen met Martinique, bleven vruchteloos. De Pransche kabel werkt niet meer en men weet niet wanneer die hersteld zal kunnen zijn. Het zijn niet enkel de bergen, die in den vacantietijd slachtoffers maken, ook zee en rivieren eischen er veie. In Engeland zijn in één week niet minder dan 23 menschen en kinderen, terwijl zij voor hun plezier uit waren, verdronken. Dinsdag had een gezelschap van 7 personen een uitstapje gemaakt van Boston naar Kirton Marsh. Men ging in zee baden en bij die gelegenheid waagden twee meisjes van 22 en 20 jaar zich te ver in zee en verdwenen plotseling in de diepte. Twee heeren van het gezelschap, die op haar hulpgeroep toesnelden, sprongen haar na, wisten haar te grijpen, doch verdwenen spoedig met de meisjes in de golven. Alle vier verdronken. Er heerscht blijkbaar een kwaadaardige geest onder de ezels in Frankrijk. Onlangs werd een Eransch geneesheer op een rijwielrit door een woedenden ezel aangevallen en thans is te St. Priest en Murat, een veel ernstiger geval voorgekomen. Daar is een 13- jarige knaap door een ezel, met wien hij speelde, aangevallen, op den grond geworpen en door woedende beten zóó deerlijk gewond, dat hij weldra bezweek. Te Gahard, bij Bennes, is een locomobiel ontploft. Vier mensehen werden daarbij gedood en veertien anderen gewond, van welke vier zeer ernstig. Te Waasmunster bij Dendermonde is groote ontroering veroorzaakt door ernstige vergiftigings verschijnselen, het gevolg, naar men Tater con stateerde, van het eten van worst. Dertig per sonen liggen te bed, één hunner is overleden en anderen zijn in zeer gevaarlijken toestand. Wat de oorzaak is der vergiftiging, is nog niet bekend, al loopen er veel geruchten. De slager, bij wien de worst werd gekocht, ver klaart van niets te weten. De justitie heeft echter een scheikundig onderzoek bevolen. In België worden de varkens gevaccineerd tegen het roodvonk of St. Antoninsvanr en de ent stof wordt aan de landbouwers van Rijkswege verstrekt. Wijl echter in den laatsten tijd eenige ongevallen zyn voorgekomen bij ingeente varkens, heelt de Minister van Landbouw besloten, geen entstof voor deze ziekte meer af te geven. Hij hoopt evenwel binnenkort ter beschikking van belanghebbenden te kunnen stellen een serovaccin, hetwelk niet de be zwaren zal opleveren, welke somtijds bij het gebruik van hel gewone vaccin zich voordoen. Nabij Marseille is een visschersvaartuig de „St. Joseph" op zee drijvende gevonden zonder bemanning. In het schip vond men mannenkleeren, een met bloed bevlekt en later vischte men nog het lijk van een visscher op. Men vermoedt, dat de bemanning onderling aan het vechten is geraakt, dat één der visschers in zee geworpen is en dat de anderen uit vrees de booten verlaten hebben. De badplaats Teplitz in Oostenrijk heeft bezoek gekregen van uiterst onpleizierige gasten. Ken wolk van vliegende mieren, gevaarlijke en nijdige insecten, streek dezer dagen op het dorp neer en viel er de wandelaars aan. Twee personen stierven, tengevolge van de beten der insecten en een groot aantal anderen zijn ziek. Ook te Mechelen, Leuven en te Brussel zjjn groote zwermen gezien. Talrijke wandelaars werden gekweld door vliegen met tamelijk lange, zeer doorschijnende vleugels en zeer kort ljjl. Vooral in het lager gedeelte der stad Brussel was het echte vl iegenregen. Duizenden en duizenden werden er vertrapt. Op den binnenplaats van het stadhuis krioelde het en moest men ze daar met een slang van de waterleiding het riool doorjagen. hooren eu is gisteren nog niet thuis gekomen. Hoe verlang ik naar hemIs er een zoo trouw, zoo edel en goed op de wereld als bij? Bange voorgevoelens zeggen me dat er heden iets vreeselijks zal gebeuren. Buiten ziet het er niet minder angstwekkend uit. Huilend blaast de wind door de schoorsteenen, woest vliegen de wolken voorbij, in één woord 't stormde buiten even geweldig als in mijn binnenste. Het was reeds middag, ik liep, om tot me zelve te komen, in den tuin; dat woeste ge bulder harmonieerde met de gevoelens daar binnen. Ik had me op een bank nedergezet en bad God mij bij te staan eu een einde te maken aan den ontzettenden angst der laatste dagen. Een voetstap verstoorde de stilte. Badersberg stond voor mij, en voordat ik van den schrik bekomen was, zei hij „Schrik je Anna, ben je bang voor me?" Hoe weemoedig kan die stem klinken. „Hebt ge me niet kunnen vergeven, wat me eergisteren ontviel? Ik smeek je, antwoord me Want ik was doodsbleek en zwijgend blijven Z U I D-A F R I K A. Uit Kaapstad wordt gemeld „Zullen Clir. de Wet en Louis Botht nu Engelsche onderdanen zijn en op voel vrede, zullen zij in hun boek over den o het kind bij zijn waren naam noemen? 2 zij den moord bv. van Van Wijk, een valer, van Den Hollander te Senekal, Scheepers en anderen in 't volle licht breit; „Stellig", verzekert een adjudant vai Wet. „Zij hebben uitdrukkelijk verklaart! ze de feiten, die ze zelf doorgemaakt ho of waarvan ze geloofwaardige verklat hebben, in 't volle licht zullen stellen, m zullen niet doen als de Engelschen en a praatjes van Kaffers als waarheid publicet De Boeren zijn nu reeds bitter teleurgt want de vredesvoorwaarden worden nu niet nagekomen. Men dwingt dekrijgsgevatt| tot den eed; zelfs de zonen van De W( St. Helcna, werden daartoe gedwongen, Wet had kort na den vrede door den ad strateur te Bloemfontein een kabel gezo verzoekende zijn zonen onmiddellijk lt laten. De commandant van St. Helena dit niet doen védr den eed gezworen was. de Wet is hierover zeer ontstemdhij het document van die eedsaflegging n nomen naar Europa eu hoopt in Londen gel heid te vinden een sterk protest in te di De drie millioen, waartegen Botha anderen sterk gekant waren, en die desotu door Milner in de vredes-bepalingen ut opgenomen, schijnen alleen te dienen om va Afrikaanders te beloonen voor hun valsob Zoo is de opvatting van allen. In elk di worden zeven personen aangesteld voor deeling van dit „repatriationfund", en b dier zeven is maar één Boer, een nl. di Mei de wapens heeft nedergelegd, terwijl nationale verkenners bij zijn, 1 magistra 2 andere Engelsche ingezetenen. Waarsclti zullen dus de ware patriotten geen cent kil De Engelschen schijnen alles in 't ws stellen om een stroom Britten hierhee krijgen. Bijna elke maand komen than eu twintig onderwijzeressen uit en word in de kolonie op verschillende plaatsen kaansche onderwijzers ontslagen. Met het vergeven der nieuwe postjes it Noorden gaat het al net als hier. Als A. B. ooit zoo gedaan had, zou ze met nieuwde woede slecht genoemd zijn. Hier dat wel 1 Engeland en Zuid-Afrika. De komst der Boerengeneraals in Europa ei doel otn gelden in te zamelen voor de geruit] republieken, is een aanklacht te uteer teg goudkliek in Engeland en men mag vragen, o alle schaamtegevoel geweken is uit de lieden zich met chantage ophielden sinds laar en dag we ons goed in deze zaak indenken, vinden wi verschrikkelijk beleedigends in het feit, di Boerenleiders in Europa geld moeten bedelen hun volk, dat door de schandbrokken der Loudt regeering en der Beurs is verarmd en bcro geworden. Rustig stampen de machines in de mijnen, uur bij uur neemt de goudproducti haal maar uit die mijnen wat er te halen is, pl maar raak, want nu kan geen Boer de verdet knijping van de Transvaalsche citroen meer him Omhoog gaan de goudmguaandeelen eu steed91 worden de procenten er uit gemaakt en de sch Rothschild, Werner, Beil, Jameson Co. zc in stilte het uur, waarop Engeland beslag leg de door list en verraad verkregen landen. Mist (ze zullen eens zien) doen ze een duit of v het zakje, als daar straks gecollecteerd wordt de rampzalige slachtoffers, die door hun to ongelukkig geworden zijn (maar gelukkig, w< namen zoo even, dal in Engeland niet gecolle zou worden voor de Boerenvrouwen en kind De Boeren kunnen die Judaspenningen ook moeilijk aannemen. En toch is de „veroveraar dwongen iets te doen in het belang van lal volk, al is het maar om zich slechts voor een staande te houden. Het laat zich echter gelukkig aanzien, dl vuur van den haat tegen Albiun, zoo het r.ii blijven branden, dan toch blijft smeulen ond asch der wraak. Dit vuur zal gewis gevet onderhouden worden door menschen, die hebben verloren. De tijd zal komen (wij willen hoop koestere het spoedig gebeuren moge) dat de Boeren het gehate juk van John Buil zullen alscbtt maar daartoe is tijd en nieuwe organisatie n zitten. „Neen ik ben niet bang, maar verder, wat ik je bidden mag, 't is nu gen „Hoe gelukkig maakt ge mij Anna. T daar nu niet boos om, en vergeef me Wilt ge?" „Ja" antwoordde ik onhoorbaar. „Doel moet ik je vergeven Ik kon mijn gedai niet regelen. „Dat ik je lief heb. Lief heb, meei ietnand op aarde, meer dan Eduard je heeft. Ik heb je bemind van het eerste o blik af, toen ik je te Nizza zag. Ik hel grond gekust, waarop je gestaan hadtl ben ik radeloos van ellende en liefde! woord ge dan niet? Zeg, dat ge ook mi weinig liefhebt. Ik heb 't toch in je o gelezen; daar en hier, ik weet dat je ziel van me houdt. Kom met me mee. We z vluchten, want ik kan niet meer buite leven, ik bemin je zoo vurig, ik heb je zoo innig lief gehad." Hij sprong op, hij greep me vast en tnij hartstochtelijk. (Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2