f, Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ap 'e: ar ST. ANNALAND. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad, werd met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, de gemeente rekening over 1901 en wel in ontvang op f 16678,12 en in uitgaaf op f 14308,175, aldus met een goed slot van f 2369,945. Aangeboden werd tevens de gemeentebegrooting voor 1903, bedragende in ontvang en in uit gaaf een gelijke som van f 17550,66 en besloten om de bestrating in de Lange straat in het volgend jaar te verbeteren, de kosten te vinden uit eene geldleening en om de verordening op de heffing van schoolgeld op de dag- en de herhalingsschool te herzien. Voor de benoeming van twee zetters der dir. bel. (periodieke aftreding der heeren Geluk en Kodde) werd opgemaakt een opgaaf van vier personen, bestaande uit de heeren 1'. Geluk, B. Kodde, L. Polderman en H. Gaakeer, verder benoemd tot lid van het Weezen-Armbestuur (vacature wijlen J. Slager) de heer Jan Goede- gebuure om daarin zitting te hebben als lid uit den Raad, die tevens als voorzitter van dat Bestuur zal fungeeren. IERSEKE. Verleden week schoot een knaap zijn kameraadje een pijl, waarvan de kop met een speld voorzien was, in het oog. Nadat hier de 'eerste geneeskundige hulp was verleend, is het kind ter verdere behandeling naar Middel burg gezonden. Maandag heeft het kind een operatie moeten ondergaan. Het oog zal niet meer geheel in orde komen. Aan het Vrijdag hier door „Claudius Civilis" uitgeschreven concours is door 17 so ciëteiten, vertegenwoordigd door 85 schutters, deelgenomen. Be uitslag was als volgt le klep B. Rijk, Concordia 's Heeren hoek 2e klep M. Rijk. Willem Teil, Ovezande3e klep C. Rijk, id. idle zijvogel M. Vermue, Soranus, Hein- kenszand, 2e zij vogel H. Rijk, Cl. Cv. Ierseke. De kallen vielen ten deel aan P. Raas, Willem Teil, Ovezande, A. Vette, de Vrije Schutters, 's Heerenhoek, C. Westdijk en Jan Priem, Cl. Cv. Iers., J. Buttel. Vooruitg. z. o. Streven, Kwadendamme en A. Rijk, Concordia, 's Heerenhoek. Verleden week hield de werkmansvereeni- ging Eendracht maakt Macht" haar 7e jaarver gadering. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Er zijn 289 leden, waarbij dien avond 4 nieuwe kwamen. Er is in 't afgeloopen dienstjaar ge contribueerd 1 1374,50 en uitgekeerd f718,875. Op bet spaarbankboekje staat ingeschreven f 1389,455 ST. MAARTENSDIJK, 21 Aug. Op aanbe veling van Heeren Gedeputeerde Staten is heden door de vergadering van ingelanden van den polder Slabbecoorne, met algemeene stemmen besloten tot intrekking van haar besluit dd. 24 Juni 11. tot aanslag van vroon- en vrijlanden in de kosten vau de puinglooiing. OUD-VOSSEMEER. Hoewel tot heden de vlekziekte onder de varkens dit jaar nog geen ernstige offers heeft geëiseht, zijn toch reeds een paar gevallen voorgekomen en is de vraag gerezen of de oprichting van een vereeniging tegen het verlies in eene groote gemeente als deze niet hoog noodig wordt. Wanneer er zich slechts iemand met ernst wil voorspannen, dan lijkt het ons, dat de totstandkoming niet tot het onmogelijke behoort. THOLEN. In de Woensdag 11. gehouden gemeenteraadsvergadering werd de gemeente rekening over 1901 vastgesteld in ontvang op f 34295,465 in uitgaaf op f 32039.105, goed slot alzoo f2256.36. Onder de ontvangsten komen de volgende posten voor Goed slot der rekening van vorige dienstjaren f 3018.116. Pacht van het veer 5919.20. Opbrengst van verkocht hakhout en houtgewas 405.685. Idem van andere gem. eigendommen 221 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen 1236.86. Teeder drukte hij mij aan zijn hart; ik wist, alles was hiermede weer in orde. Was nu die rustverstoorder maar weer wegl Een week is voorbij gegaan sinds Baron Radersberg onze woning betrad. Veel heb ik in dien tijd geleden I Zijn oog is geen seconde van mij af; waar ik me ook beweeg, hij volgt mij voortdurend. Speel ik met Emma, dan volgt die blik elke beweging van mij en mijn kind. Aan tafel is 'tsoms onhoudbaar; 't maakt mij zenuwachtig, ik vrees dat Eduard het op merkt; hij is vaak zoo stil. Hedenmorgen was ik, na een rusteloozen nacht vrij vermoeid opgestaan. Allerlei woeste droomen hadden mij gekweld. Ik vertoefde in mijn verbeelding nogmaals met nicht te Nizza. Daar hoorde ik die schoone stem; een oogenblik later sloeg hij den hoek om vau het terras en stond naast me. Hartstochtelijk en snel vloeiden zijn woorden, evenals toen. Ik wilde hem het zwijgen opleggen, doch mijn keel was als toegeknepen, ik kon geen geluid geven I Eensklaps vatte hij mijn beide handen en poogde mij aan zijn hart te drukken! Met een rauweu kreet werd ik wakker en sprong op! i 10 opcenten idem, ongebouwde eigendommen f 535.53. 35 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 1560.92. Hoofdelijken omslag 6920.785. Kaai- of leggeld 1117.10. Havengeld 984.05. Keurloouen 135. Staangelden op markten, enz. 369.20. Begrafenisrechten 233.35. Schoolgelden 721.06. Vergunningen drankwet 468.75. üitkeering door het Rijk krachtens art. 1, wet van 24 Mei 1897 5472.895. Idem krachtens art. 10 idem 432.50. Bijdragen van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs 2800. Opbrengst van haardasch en mest- speciën 231. Verkoop van gemeentegrond 599.94. En onder de uitgaven Jaarwedden (huishoudelijk bestuur) f 3280. Presentiegeld wethouders 150. Idem raadsleden 125. Verlichting van het gemeentehuis 64.04. Brandstoffen (gemeentehuis) 93.735. Pensioenen 52.- Ontvangloon voor het heffen der havengelden 262.64. Idem van keurloonen 101.25. Idem van marktgelden 92.30. Grafloon en klokluiden bij begrafenissen 38.95. Onderhoud openbare gebouwen 294.475. Idem havenwerken 322.435. Idem van rioolen, slooten, putten, waterleidingen, enz. 520.70. Idem van wegen en voetpaden 115.245. Idem van straten, pleinen, mark ten, enz. 398.815. Idem van wandelplaatsen en be plantingen 442.S45. Idem van de begraafplaats - 26.085. Aankoop van straatkeien 499.89. Kosten van politie 1215. Brandweer 165.25. Straatverlichting 1271.685. Geneeskundigen dienst 700. Armwezen 1760. Verpleging krankzinnigen 450. Onderwijs 9G01.875. Bewaarschool 1461.015. Renten van geldleeningen 1191.50. Aflossingen idem 3600. De begrooting voor 1903 is den raad aan geboden met een eindcijfer in ontvang en in uitgaaf ad f32293,06. Een onverlaat, die zijn oude moeder mis handelt is de 48-jarige M. K. te Boven-Knijpe. Hij heeft zijn 80-jarige moeder, bij wie hij in woont, met een oude sabel een belangrijke wonde op den rechterarm toegebracht. Door den veld wachter is hij dadelijk voor den burgemeester te Heerenveen gebracht, die den officier van justitie met het feit in kennis heeft gesteld. De sabel is door den veldwachter in beslag genomen. Te Oosterbeek, bij Arnhem, ging dezer dagen aan de deuren van verschillende inge zetenen een man rond met eene collectebus om gilten te verzamelen voor eene liefdadigheids- vereeniging Streven naar Verbetering, te Amster dam, om behoeftige schoolgaande kinderen van alle religies te kleeden. Nauwelijks had de col lectant zijn verzoek geuit, of een politieagent, door het hoold der gemeente daartoe gelast, voegde, er bijDe burgemeester beveelt deze collecte niet aau". Een uitstekende maatregel, die de beste gevolgen had. In een achterbuurt te Amsterdam lag een kindje rustig te slapen. De moeder zat met de andere kleinen aau de voordeur. Opeens hoorde ze een jammerlijk geschrei. Zij ijlde naar de slaapplaats en ziet haar jongste lieveling badende in haar bloed. Aan het mondje, de neus en bij de slapen zaten eeuige ratten als bloeddorstige, uitgehongerde wolven te knagen. Buurvrouwen, die op het gegil vau de moeder Ik deed geen oog meer dicht. Wat moet er van mij worden Ik verfoei, ik haat dien man! Hij moet slecht wezen 1 Toch, als ik zijn blik op mij voel rusten, als zijn stem in mijn ooren klinkt, dan verlies ik alle bezinning en weet niet wat ik doe I Het is de oude be- toovering, die hij op mij uitoefent, doch nog verschrikkelijker, daar ik duizend angsten uitsta dat Eduard het bemerken zall lk durf hem niet vragen zijn vriend te laten vertrekken, uit vrees dat hij dit verkeerd zal opnemen. Zoo kwam ik moe en bleek aan 't ontbijt, waar Eduard zich nog wachten liet. Ons kind zat in den kinderstoel. Kleine Emma stak mij hare handjes toe, sloeg de armpjes om mijn hals en kuste mij op wang en mond. Daarna keerde zij zich om naar onzen gast, met vvien zij dol ingenomen is, en stak hem ook hare lipjes toe. Hij stond vlak naast mij. Eene siddering voer mij door de leden, ik kleurde hevig, en nog heviger toen hij lachend zei: „U ziet hoeveel ze al van mij houdt," en hij kuste het kind, terwijl hij mij diep in de oogen keek. „Maar wat ziet ge bleek mevrouw, gevoelt ge u niet wel?" toesnelden, brachten het wichtje naar het gast huis, waar de wonden uitgebrand werden. Het kindje werd ter verpleging opgenomen, doch zal aan de bekomen wonden moeten sterven. Te 's Gravenhage is een man dood in zijn bed gevonden. Waarschijnlijk heeft hij de gaskraan overgedraaid, daar deze 's morgens open gevonden werd, waardoor hij gestikt is. Te Amsterdam had een knaapje het ongeluk tusschen de rails der electrische tram te blijven steken, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de tram geraakte, die hem dwars over het lichaam reed. Yoor dood werd hij opgenomen. Woensdagmorgen is te Hillegommersberg een vrouw overreden door de stoomtram. Zij was onmiddellijk dood. Een droevig ongeluk viel gisteren voor aan de badplaats Noordwijk aan Zee. Een heer had zich te ver in zee gewaagd en geen acht geslagen op het waarschuwend roepen van den badmeester. De reddingsboot werd toen te water gelaten en vau het strand zag men hoe de badmeester den met de brandiug worstelenden man trachtte te redden, hetgeen hem eindelijk gelukte, waarna de zwemmer bewusteloos in de boot aan wal gebracht werd, doch alle pogingen om hem aan het leven terug te geven bleken vruchteloos. Eenigen tijd daarna bemerkte men dat de badmeester niet ter plaatse was en ontdekte men het droevig feit, dat deze, op 't oogenblik der redding van den badgast, door den afloopenden vloed was weggeslagen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Zeist is een knaapje, dat zijn vader, die machinist is, van den trein ging halen, onder een der wagens geraakt en overreden. Hij werd dood opgenomen. Omtrent de ramp te Herwijnen wordt nader gemeld dat verscheidene passagiers die men verdronken waande nog door het kloek beleid van een man gered zijn. De roeiboot, welke de veerman op den dag van het ongeluk gebruikte was te klein en niet voorzien vau een aanwijzing van diepgang, waardoor vijf menschen- levens te betreuren zijn. Het is te hopen dat de overheid eens nauw keuriger zal toezien op den staat, waarin de reddingsmiddelen verkeeren. Van de redding boeien zijn in den regel slechts een zeer be perkt aantal voorhandende reddingsboot aan boord hangt vaak aau het promenadedek, zonder touwen aan de davidsnooit wordt de be paling der wet nagekomeD, dat door twee bekwame veerlieden moet worden aangeroeid. Te Wissenkerke had Dinsdag een aardig feest plaats. Reeds vroeg in den morgen was men bezig een eereboog voor de woning van den heer Eret te plaatsen en allerlei toebe reidselen te maken om het jonge paar dat dien dag van de huwelijksreis zou terugkeeren een feestelijke ontvangst te bereiden. Een aantal rijtuigen, waaronder een paar met „strooistertjes", haalden het jonge paar te Cort- gene af. Bij den ingang der gemeente plaatste Appollo's fanfare zich voor den stoet en geleidde dien naar de feestelijk versierde woning. Daar werden de jonge echtelieden toegesproken door den voorzitter der commissie vau ontvangst waarbij bloemen en bouquetten werden aan geboden. Dokter Eret sprak voor een en ander zijn dank uit en fanfares bezegelden het gesprokene. Later op den avond bracht Apollo een sere nade en werd de a giorno-verlichting aan de woning ontstoken. Na afloop daarvan noodigde de jubilaris alle medewerkers aan de hem ge brachte hulde ten zijuent, waar hij zich een gul gastheer toonde. Te Oosterbeek is op het landgoed Marien- daal een jonge dame, die daar met twee kinderen wandelde, door een individu aangerand, dat haar een zilvereu horloge heeft ontrukt. De politie is den dader nog niet op het spoor. Bij de Belgisch-Zeeuwsche grens tusschen Middelburg (in Vlaanderen) en Stroo- brugge is een troep Zigeuners gekomen, bestaande uit twee mannen en twee vrouwen met tien kinderen. Door de marechaussée's wordt er tegen gewaakt dat zij ons land binnen komen. „Hel is niets", zeide ik om wat te ant woorden, doch juist dat malle gezegde gaf be- teekenis aan zijn daad, en toonde dat ik de bedoeling begreep. Dit voorval had mij niet kalmer gemaakt; mijn angst verergerde toen Eduard aau de ontbijttafel kwam, frisch en vroolijk. Eenige dagen zijn kalm voorbijgegaan. Gisterenavond zat ik in de voorkamer te lezen het vuur knetterde vroolijk in den haard, het licht verspreidde een aangenamen glans over alles en ik was gelukkiger dan ik in de laatste dagen geweest ben. Zoo had ik ongeveer een uur gezeten en het bestaan van onzen gast ver geten, toen hij plotseling binnentrad, be minnelijker en schooner dan ooit 1 lk schrikte op en liet mijn boek vallen: onmiddellijk bukte hij, raapte het op en gaf 't mij beleefd terug. Hij keek me onderzoekend aau; mijn hart bonsde geweldig, doch ik wilde sterk zijn en zei zeer koel „Dank u, baron!" „Baron," sprak hij me na „Is 't dan zoo moeilijk om mij als vroeger bij mijn naam te noemen of Radersberg te zeggen?" „Dat niet, doch ik vergeet het telkens," Volgens de Gaulois verkreeg onlan veel moeite een Italiaanseh schilder de hegeerde vergunning een portret van den te mogen schilderen. Nadat Z. H. herhaal voor hem geposeerd had, kwam iets te schijn dat meer van goeden wil dan van getuigde. De Paus was dan ook sterl troffen door de geringe gelijkenis. Toe ook de schilder verlangde, dat de Paus regels met zijn naam op het portret zou scli: bedacht hij zich even en schreef daarna lachend onder het stuk: Mattheus XIV (Ik ben bet, vreest niet). Leo XIII. Een jeugdige recruut van het Rus regiment Wladikawkas, is voor den krijj gebracht, omdat hij als volgeling van 1 weigerde zijn dienstplicht te vervullen. T voorzitter van den krijgsraad zeide hij Regeering verwerpt de gehoden van Chr ik verwerp uw geboden. Waarom verbie den minderen militairen het lezen van boi Gij laat het volk in gevangenissen en versmachten. Gij vonnist onrechtvaardi valsch. Ik zeide u reeds vroeger, dat ik dienen wil, dat ik uw bevelen niet zal nak en ben getroost hierom te lijden, al ook moeten sterven. Te Antwerpen heeft bij de stadsfi een ernstig ODgeluk plaats gehad. Terwij optocht met fakkels langs de St. Catherii trok, geraakte een van de wagens, me allegorie van den winter, in brand. Vi 5 meisjes die zich op den wagen bevi werden er 4 gered. De koningin van het is leveud verbrand. Aldaar is thans weder een Ameri in hechtenis genomen, die met slechte ooguu meisjes en jonge vrouwen naar het buitel lokte, onder belofte van schitterende betrekki Hij was reeds met niet minder dan vij jarige meisjes uit Brussel, aan boord vat stoomschip, toen hij nog juist in tijds werd De justitie doet onderzoek, want men dat de man lot een bende behoort, welke agi heeft in verscheidene plaatsen. Een rechter van het Berner Hof, dr. Li is bij een beklimming van den Nadelhoi een afgrond gestort en dood gebleven, Een verschrikkelijk ongeluk met een dc machine heeft plaats gehad in het dorp i uismes. Een 66-jarig werkman uit LetorJ:3' die gemeente, was bezig met instuwen van in de machine, toen hij bij den arm gegi onf werd; het lichaam volgde en het hoofd 1 geheel verbrijzeld weer te voorschijn aan kant, waaruit het stroo valt. Thans wordt weder uit Japan een g( no dige vulcauische uitbarsting bericht. Het eiland Tori Shima, deel uitmakend ler' een kleine groep tusschen de Bonin-eilandi Japan, is door die uitbarsting tusschei en 15 Augustus geheel verwoest en de bewoners zijn waarschijnlijk allen om het gekomen. Het eiland is, ook wegens onderzeesche barstingen, nog niet te genaken. De uitbarsting duurt nog voort en de wal om het eiland worden zóó sterk bewogen onderzeesche aardbevingen dat de nadering hi gevaarlijk is. Bij den brand in de Heinilz-mijn in 8i zijn negentien mijnwerkers gestikt. In het zieke te Beuthen liggen tachtig zwaargewonden. Prof. Artimiël, een Rus, heeft een beschern kleeding uitgevonden tegen de gevaren van de triscbe booge spanning. Zelf beeft bij zijn vil kort geleden in de gehoorzaal der technische b school te Berlgn gedemonstreerd. Bij z(jne vinding is hij van bet beginsel uitgi dat de electrische stroom steeds den besten kiest en den minder goeden leider ongebruikt Hij heelt daarom uit een fijn bronzen weefsef eei vervaardigd, dat hem volkomen omsluit. Zijne nemingen in het klein vielen zoozeer tot zij vredenheid uit, dat hjj besloot het met ho spanningen te beproeven. Hij kwam daarom te Bi en stelde zich in verbinding met de firma Sie 6 Hnlske. In de werkplaatsen van die firma te lottenburg slaagde h(j er nu in, uit leidinge eene spanning van 150,000 Volts vonken van Meter lengte en heele vuurgarven te trekken, nam do twee polen van de leiding kalm in handen en liet den stroom door zijn kleeding „Ben ik u dan zoo weinig waard? Moet besten en oudsten vriend van uw echtge niets dan koelheid ten deel vallen „Vergeef me", hernam ik; ik was ger door de weemoedigheid zijner stem en de waarheid zijner klacht. „Zoo is het bedoeld. Eduard's vrienden zijn ook vrienden." „Dank u," zei hij verheugd, „laten we o vriendschapsbond met een handdruk bezegeli Hij strekte zijn welgevormde hand uil stak hem de mijne toe en voor ik eraandi drukte hij er een vurigen kus op. Baron 1" riep ik beleedigd uit, want ik toornig over zulk een vrijpostigheid. „Vergiffenis, vergiffenis, ik vergat dat u beleedigen kon, ik werd slechts door on weerstaan baren aandrang gedreven. Ik u, vergeef me; niets is verschrikkelijker, u gegriefd te hebben." „Zoo erg is 't niet, ik was slechts verschr! haastte ik mij te antwoorden. „Ik verzoe te gaan zitten en mij te vertellen, of heden niet hebt verveeld." (Wordt veroolgi me pk om voi als mc ko jaa nie als sta mc en Da Di dei dal vai afg ov< die gei eer hel ooi zee dat opl gei dot gaa der kre als hal het on; iet :en pel rat daa ichl jok in ;rai ino leir ine in tan looi B les

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2