weetblad, pjjd au is belaipi van oesterteelt, laidboiv, enz. N°. 898. Zaterdag 23 Augustus 1902. Twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, FEUILLETON. it nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatiën. j uJ Dnze internationale Boterhandel. BINNENLAND. OFI ZO IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per drie maanden, franco per post 65 cents. roor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T hol en ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: TitOlBS. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. len rgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, op artikel 203 der gemeentewet; brengen bij ter kennis van de Ingezetenen, dat de be- ing van de plaatselijke inkomsten en uitgaven gemeente, \oor het jaar 1903 op heden aan raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van dagen, voor een ieder ter lezing is neder- op de secretarie der gemeente, alwaar tegen he ing der kosten, afschriften van dezelve kunnen in verkregen. 10 len, den 20 Augustus 1902. nne sreni op i effe ra' IC^ rgemeester en Wethouders van Tholen zullen [aterdag 30 Augustus a.s., des middags ten 12 ten raadhuize aldaar publiek verkoopen TWEE HOOPEN STRAATMEST. voorwaarden van den veikoop liggen van heden af ïzing ter secretarie, iederen werkdag des voor- kgs van 912 uur. h( oJen, den 21 Augustus 1902 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, P. LABAN, Secretaris. ESS s □lieii 30 Wi oord j wiel ia f kul zool Burgemeester der gemeente Tholen rt>, in verband met het door Hare Majesteit koningin te kennen gegeven verlangen, kennis der ingezetenen, dat het uitsteken vlaggen voor den verjaardag van Hare bteit niet op Zondag den 31 Augustus, den daarop volgenden Maandag plaats ol e n, 23 Aug. 1902. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. iom. len. unn m u en e iepaa twij 3ES Nederlandsche Kamer van Koophandel te en heeft aan belanghebbenden bij den boter- e^( :1 in Nederland een schrijven gericht, waarin aangedrongen op persoonlijk initiatief tot )evai 3t stand brengen van een algemeene controle bereiding van boter in Nederland, om langs weg de wetgeving tot het tegengaan van ceri srijen in den boterhandel aan te vullen en ach1 tvoering te vergemakkelijken. Kamer acht een controle noodzakelijk. De grijke uitbreiding, die de mededinging van landen, voornamelijk Rusland, bij den van boter op de Engelsche markt heeft eere ronden, maakt een nauwkeurig toezicht, op nigheid van ingevoerde boter, doch vooral ar zuiverheid, absoluut vereischte. vele aanhalingen van vervalschte boter en loeilijkheid om de vervalsching te consta- hebben den Engelsohen wetgever geleid ïdaal Uit het Duitse h. m aai L076i verlang als ik uit geweest ben steeds mijn kind, dat ik bij zulke gelegenheden lemden moet overlaten. De kleine Emma 'n lief, aanvallig meisje geworden, de trots is en van den ganscken omtrek. Mrij zijn ilukkig en rijk door haar bezit. Eduard [eranderlijk de liefhebbende zorgvolle echt- gebleven als op den eersten dag van Wwelijk! Geen wolkje heeft onzen vrede id; tot nog toe was alles zonneschijn! reden, dat ik nu juist schrijf, is omdat geergasten zullen ontvangen. Onze eerste sal een oud academievriend van Eduard maar ik weet uiet hoe zijn naam is. i wil niets van hem vertellen, hij wil welken indruk die vriend op mij maakt, deze vroeger alle meisjeshoofden op hol tot het zoeken naar een middel om langs ge- makkelijken weg en op practische wijze het onder scheid tussclien zuivere en vervalschte boter te constateeren. Een speciale commissie is thans bezig met het onderzoek naar de mogelijkheid van een dergelijken regel. Wanneer die commissie uitspraak mocht doen ten voordeele van het vast stellen van een bepaalden standaard, waaraan de boter moet voldoen om als zuiver te kunnen worden gekenmerkt, het zou de moeilijkheden in Nederland geenszins verminderen. Het eenige middel dat kans heeft dit gevaar voor Nederland af te wenden en het vaststellen van een dergelijken standaard te voorkomen, ligt hierin, dat aan de Engelsche regeering, vóór zij tot een besluit komt, de overtuiging wordt ge schonken, dat de productie in Nederland staat ouder controle van de producenten zelve met oppertoezicht van de Prov. Besturen en zoo dit doenlijk mocht zijn van de Algemeene Landsregeering. Eerst als die controle algemeen is, is het mogelijk krachtig bij de Engelsche regeering op consideratie aan te dringen. Slechts wanneer men kan wijzen op een algemeene effec tieve controle heeft een verzoek om met die con trole rekening te houden, klemmende kracht. Mocht het vaststellen van een standaard zoo niet worden voorkomen, dan blijft nog de al gemeene ingevoerde contróle een waarborg ter markt voor de zuiverheid der aldus gecontroleerde boter. Het door het vaststellen van een stand aard voor zoover Engeland betreft sanotio- neeren van het vermengen en het daarmee gelijk staande vaststellen van de mogelijkheid om ter markt met de zuivere boter op oneerlijke wijze in prijs te concurreeren, zal dan juist door de algemeene controle zoo niet worden voorkomen - dan toch tot een minimum worden teruggebracht. Juist in de oneerlijke mededinging ligt, in verband met de groote toeneming van de wereld- coneurrentie, het groote gevaar; en de strijd tegen oneerlijkheid in het eigen land kan slechts goeden uitslag hebben, wanneer daartoe alle producenten samenwerken. Het geldt hier niet een particulier, doch een algemeen belang. Samenwerking wordt zoowel vereischt van de genen, die zelf de zuiverheid van hun boter boven verdenking stellen en kunnen stellen, zoowel van de producenten in het groot, als van diegenen, welke onderlinge controle wenschen en ook tot stand brengen, doch meenen dat deze op een wijze moet geschieden, die door een andere groep weer niet gevolgd wordt. Het geldt hier samenwerking de eenige weg waarlangs een algemeene controle kan worden verkregen en door die algemeene contróle vol komen garantie van de zuiverheid der Neder landsche boter. bracht. Ik heb hartelijk om zijn geheimzinnig heid gelachen; toch drukt die komst mij lood zwaar alsof ze ons geen geluk brengen zal. Ik ben zoo gehecht aan den vrede en 't on verdeelde bezit van Eduard, dat reeds de ge dachte hem niet meer geheel voor mijzelve te bezitten, mij onaangenaam aandoet! Maar ik zal tegen dit dwaze gevoel strijden. Mijn bange voorgevoelens zijn bewaarheid Waarmede zal ik beginnen? Ik beef van droefheid en angst! Op den bepaalden dag is Eduard's vriend aangekomen; hoe zal ik mijn schrik beschrijven, toen ik in hem den landgenoot, in 't Zuiden ontmoet, herkende? Ik voelde, hoe elke bloed- droppel uit mijn gelaat week; hoe mijn oogen zieli in nameloozen angst opensperden en mijn lippen weigerden het „welkom" uit te spreken. Eduard's blik rustte met de uiterste verbazing op mij, dit verhoogde mijn verwarring nog. Ik zou neergeslagen zijn, indien ik den naastbij- zijnden stoel niet had vastgegvependie stem klonk weder in mijn ooren en ontroerde mij als vroeger diep. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tilburg de heer J. A. P. Levenkamp thans in gelijke betrekking te Woerden. Te Scherpenisse zijn over 1901 en 1902 groote buitengewone werken uitgevoerd aan den oever van het calamiteuze waterschap, wijl zinkwerk en steenbestorting aan een gedeelte van den onder- zeeschen oever noodig waren gebleken. De uit gaven daarvoor bedroegen niet minder dan f 65,495,9672, waartegenover slechts eene ont vangst stond van f 23,341,54, zoodat de rekening sluit met een tekort van f 42,154,4272- Daarin wordt evenwel voorzien door bijdragen van Hét Rijk en de Provincie, het eerste voor 2/3 en de laatste voor '/3 deel. De Boerengeneraals in Nederland. Na een kort verblijf in Engeland, waar zij door den Koning op diens verlangen ontvangen werden en zelfs met Roberts en den beul Kitohener in aanraking kwamen, maar onder beleefde ter men bedankten voor de twijfelachtige eer om het machtsvertoon in den vorm der vloot-revue te Splt'.aad en andere feestelijkheden bij te wonen, zijn de Boerengeneraals Botha, De Wet en de la Reij Dinsdagmorgen per stoomschip Batavier III te Rotterdam aangekomen. Toespraken werden gehouden door afgevaardig den van verscheidene corporatiën en door Botha en De Wet beantwoord. Toen de generaals aan wal stapten klonk een stormachtig gejuich. De rit naar het station werd een zegetocht; duizenden langs^Men weg, duizenden tot in de hoogste verdiepingen en op de daken. Bij het vertrek van den trein naar Den Haag barstte de geestdrift van de toegestroomde menigte bij vernieuwing uit. De volksliederen weerklonken, honderden armen met hoeden en petten wuifden, en toen de trein zieli in be weging stelde en De Wet het hoofd buiten het portier stak en zwaaiende met zijn hoed afscheid nam, toen weerklonk een lang aanhoudend leven de Boerenleven de generaals Niet minder geestdriftig was de ontvangst te 's Gravenhage. Aan het station zoowel als in het Doelen-hutel, waar zij afstapten werden de generaals hartelijk toegesproken en langs de straten verdrong zich een onafzienbare juichende menigte. De menschen hingen als 't ware aan de rijtuigen en er kon slechts stapvoets gereden worden; maar de geestdrift steeg ten top toen op het plein vóór het hotel de generaals met ontbloot hoofd naar voren traden. Des middags bezochten zij president Steijn „Aha Eduard, is dat je vrouw? Wij zijn geen vreemden voor elkander; eenige jaren geleden ontmoette ik mevrouw te Nizza. Nu, wie ooit het genoegen had uw schoone echt- genoote te spreken, zal haar niet licht ver geten Ik herstelde mij in zooverre, dat ik ant woordde: „U hebt gelijk, Baron Radersberg, onze kennismaking was eene zeer vluchtige. Het bracht me even in verwarring, in den vriend van mijn echtgenoot geen vreemde, doch een bekende te begroeten." Ik snakte naar het oogenblik, waarop ik al leen zijn zou, alleen met mijn gedachten 1 Zoodra ik kon, nam ik mijn toevlucht tot mijn kamer. Kort daarop trad Eduard ook binnen. „Maar zeg me toch eens Anna, wat bracht je zoo van streek? Is er vroeger iets tussohen jelui voorgevallen?" vroeg hij ernstig. „Neen Eduard, niets, niets I Het was de schrik en de verwarring van het eerste oogen blik," zei ik haastig. „Maar hoe kan dit je zoo ontroerenIemand dien ge ternauwernood gekend hebt, oefent te Seheveningen en daarna de pro-Boer-tentoon- stelling. Woensdagmorgen vertrok het driemanschap naar Utrecht, waar zij ook met toespraken en groot gejuich ontvangen werden. Het bezoek aan president Kruger duurde ruim 2 uur. Te 4,50 keerden zij naar den Haag terug en reisden Donderdag naar Brussel om bij de overbrenging van het lijk van Lucas Meijer tegenwoordig te zijn, dat Maandag naar de Gard du Nord zal worden gebracht, van waar het naar Zuid- Afrika wordt vervoerd. Van Brussel vertrekken de generaals recht streeks naar Londen. Het doel hunner reis wordt gezegd geen andere te wezen dan de Britsche regeering terug te brengen van haar plan om enkele deelen van den Transvaal aan Natal af te staan en haar te bewegen tot ver hooging van de som, voor den wederopbouw der boerderijen toegezegd. Het bezoek aan Amsterdam zal dus waar schijnlijk deze maand niet plaats hebben, maar in het begin van de volgende maand vallen. Verder willen zij door voordrachten in Londen op het Vasteland en in Amerika, geld bijeen trachten te brengen tot leniging van den nood der Boeren in Zuid-Afrika. Volgens een telegram uit Brussel, dd. 21 Aug. is generaal Botha met zijne eehtgenoote te Brussel aangekomen, uitbundig begroet door een ontzaglijke menigte. Het lijk van generaal Lucas Meijer zal in de eerste twee maanden niet vervoerd worden, omdat mevrouw Meijer naar Duitschlaud moet om een kuur te onder gaan. Na haar terugkomst vertrekt zij naar Transvaal, waarheen zij het stoffelijk overschot van haar man zal begeleiden. Het Londensche jingo blad de Times bevatte dezer dagen een onhebbelijk, hatelijk, kortom echt Engelseh artikel naar aanleiding van de geestdriitige, hartelijke ontvangst der Boeren generaals in Nederland. O.m. wordt daarin gezegd„De ovatiëu in Nederland moeten de generaals in moeilijkheid brengen. Zij welen, dat zulke betoogingen niets helpen; zij weten dat zij hun vaderland alleen kunnen dienen als Engelsche burgers. De generaals moeten be seffen, dat de waarachtige bondgenooten van de Boeren voortaan te Louden en niet in den Haag zijn." Dat noemt zich bondgenootenKan het brutaler? Het is immers onmogelijk dat mannen als Botha, De Wet en De la Rey zich zouden verlagen vriendschap te sluiten met individuen die niet door een eerlijken strijd, maar door roof, plundering, brandstichting, enz. de beide republieken tot onderwerping wisten te brengen zoo'n macht op je uit bij een plotseling weer zien, dat ge bijua dreigt ineen te zakken!" Heftig en verwijtend voegde hij me dit toe. Ik bad hem naast mij plaats te nemen en daarop volgde de zoo vernederende bekentenis van die vroegere verliefdheid. Ik bad hem mij te vergeven, dat ik het hem niet eerder had toevertrouwd, doch verontschuldigde mij door te zeggen, dat alles voorbij wasdat ik mij zoo schaamde over die gebeurtenis, dat de mede- deeling aan hem, me ontzettend «veel moeite kostte. Zwijgend had Eduard geluisterd; geen woord was over zijn lippen gekomen, alleen toen ik geëindigd had, zei hij „Hadt ge mij dat maar eerder verteld Anna, ik zou hem nooit uitgenoodigd hebben." Nog nooit was die stem zoo hard tegen mij; ik sidderde van angst. „Ik bid je Eduard, laat 'tje niet berouwen je vriend uitgenoodigd te hebben; 't was dwaas zoo te schrikken bij de herkenning. Geloof me, alles is voorbijniemand heb ik zoo lief, niemand acht ik zoo hoog als de vader van mijn kleine Emma!"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1