Ingezonden stukken. Uitslag verkoopingen en aanbestedin President Kruger is te Scheveningen aan gekomen, waar hij een bezoek aan president Steijn bracht, dat slechts enkele minuten mocht duren, om den patiënt niet te veel te vermoeien. Een hartelijke handdruk werd in dit tragisch oogenblik gewisseld. Beiden waren zeer aangedaan. Gisteren bracht president Kruger een bezoek aan de pro- Boer-tentoonstelling, waar hij hartelijk werd toe gejuicht en met veel eerbewijzen ontvangen. Zijn verblijf te Scheveningen zal verder zoo kalm mogelijk zijn, daar hij rust noodig heeft, zoodat veel bezoek minder wenscbelijk is voor zijn gezondheid, hetgeen hij reeds te kennen heeft gegeven. Professor Winkler heeft geen twijfel aan het volkomen herstel van president Steyn, hoe wel zulks eenigen tijd duren kan. Intusschen moet de patiënt volkomen rust en stilte hebben. Daarop dringt de professor ten zeerste aan, re denen waarom de heer Steyn voorloopig in Nor ma zal moeten blijven. Er wordt echter naar een rustiger plek voor den zieke uitgezien. Hij blijft onder behandeling van prof. Winkler, bijgestaan door dr. Keuchcnius, voorloopig al thans. Naar het Berliner Tageblatt verneemt heeft president Kruger tegenover generaal Lucas Meyer zich er zeer afkeurend over uitgelaten, dat hij te Londen herhaaldelijk met Kitchener heeft getafeld. Een jongetje van acht jaar te Oosterhout, dat de onvoorzichtigheid had giftige bessen te eten, is aan de gevolgen overleden. Maandag werd een molenaar te Merum (Limburg) nabij zijn woning door slagen en steken met een riek en door messteken ver moord. Naar men zegt zou een oude vete de aan- leidende oorzaak tot den moord geweest zijn. Het lijk moet zoodanig mét bloed zijn bedekt, dat op het oogenblik nog niet te constateeren valt, hoevele en welke wouden de man heeft bekomen. Een bakker aldaar en zijn beide, zoons worden van den moord verdacht. Het parket van Roermond is naar de plaats van de misdaad vertrokken. Te Ommen is een marechaussee door een strooper doodgeschoten. De dader, een polder werker, die bezig was te stroopen, ziende dat hij betrapt werd, loste een schot, dat den marechaussee in de borst trof, waardoor hij doodelijk gewond werd. Naar een genees kundige vervoerd, kon niets meer baten, zoodat de dood spoedig intrad. Groot was de verslagenheid onder de in gezetenen, toen men vernam, dat een ambtenaar zoo laaghartig werd vermoord. Oogenblikkelijk werd van de zaak werk gemaakt, met het gevolg, dat de dader werd gearresteerd. De moordenaar, zekere J. van G., oud 24 jaren, polderwerker, wonende te Wagenberg, heeft reeds bekend. De politie moest den moordenaar tegen de woede van het publiek in bescherming nemen. De dader en onderscheidene zijner kameraden hebben toch op gevoelige wijze met het om wraak roepende publiek kennis gemaakt. In een verzegelde kist werd het lijk gisteren naar Zwolle overgebracht. De ingezetenen hebben reeds een som bijeen gebracht om een gedenkteeken te plaatsen op het graf van dezen ijverigen ambtenaar, die in de vervulling van zijn plicht zoo vreeselijk werd getroffen. Te Meijel is de dochter van een land bouwer, bezig zijnde met het melken van de koeien, onverwacht door een der diereu aange vallen, hetwelk haar zoodanig met de horens verwondde, dat zij eenige oogenblikken later overleed. Snijboonen inmaken. Het inmaken van snijboonen wordt tegenwoordig minder gedaan dan vroeger. Velen, die in de laatste jaren de in bussen Of glazen ingemaakte snijboonen gebruikten, komen hiervan terug en passen weer de oude methode toe, vóór het ziekbed. Zij streek met hare zachte hand de haren uit mijn oogen, boog mijn hoofd een weinig achterover, en keek me lang, ernstig, onder zoekend en vriendelijk aan. Toen liet ze mij los en knikte goedkeurend. „Liefste Anna," begon ze weer, „ge weet, dat ik u als mijn eigen dochter heb lief- gekregen. Na mijn zoon is niemand mij zoo dierbaar op aarde als gij. Spoedig zal ik echter opgehouden hebben te leven „Stil," klonk het zachtkens, toen ik wilde tegenspreken, „neen lieve, ik bemerk wel hoe mijn krachten dagelijks afnemen en hoe ik spoedig voor altijd de oogen zal sluiten. „Ik ben niet bevreesd voor den dood. Hoe wel ik het leven heb liefgehad, is hij mij toch niet onwelkom. De rust is zoet na den strijd. „Eén ding hindert me slechtsge zult 't wel raden, ik meen hém. Hij blijft zoo alleen achter 1 Anna, zoudt ge werkelijk mijn dochter willen worden? Bloos niet lieve, ge behoeft me niet eens te antwoorden, indien gij dit piet verkiest; het is maar eea wenseh van een door ze met zout in groóte steenen potten in te maken. Door een toeval hebben we iets opgemerkt, dat van groote beteekenis is. Vroeger was het de gewoonte de boonen tegen Augustus in den pot te doen. Een paar jaren geleden was de eerste pluk mislukt, maar de late boonen, die pa9 in Juli op afgeoogst land als tweede vrucht ge legd waren, droegen goed. Out nu de noodige hoe veelheid voor den winter te hebben, moesten nog van de late boonen einde September door sommigen in gemaakt worden. En nu kwam het groote onderscheid te voorschijn. De zomerboonen waren droog, zonder aroma, zout van smaak, niet fraai van uiterlijk de herfstboonen waren sappig, malsch, frisch van uiterlijk en versch van smaak, zonder spoor van zout. (Het geven van zout hangt, naar men weet, geheel af van de kwaliteit der boonen). De herfstboonen hebben ook daarom zoo weinig zout noodig, omdat het in den tijd, dat deze ingemaakt worden, koeler is. Daarbij is de warmte van September en October riet hin derlijk voor de lichte gisting, die ze moeten ondergaan Tusschen Tongeren en Hasselt is een vrouw, die met haar 3 kinderen in een dogcart een uitstapje maakte, door de stoomtram overreden. Twee jongeus van 5 en 0 jaar bleven op de plaats dood. He moeder zelve en het meisje zijn levens gevaarlijk gewoud. Door verzuim van een wegwachter, die bij 't aankomen van deu sneltrein uit Berlijn den slagboom vergat te sluiten, is op den spoorweg bij Fuschani een boerenkar overreden, waarin een boer met vrouw en kind en nog een jong meisje gezeten waren; de vrouw en 't kind werden verpletterd, de boer en 't andere meisje doodelijk gekwetst. De baanwachter is gearresteerd. -"Een droevig ongeval had te Odenthal (Pr.) plaats. Het zoontje van een landbouwer aldaar, had zich iu een hooimijt verscholen en was daarop ingeslapen. Toen men eenige oogenblikken later bij het opladen in het hooi stak, drong de scherpe hooivork door het hoofd in de hersenen, waardoor het kind onmiddellijk werd gedood. Gemaskerde roovers hebben Dinsdagnacht te Savannah, in Illinois, den trein van Chicago naar Minnapolis, op den spoorweg naar Burling ton, aangehouden. Zij dwongen den machinist den expreswaggon af te koppelen en verder de lijn op te rijden. Daar lieten zij den waggon springen en maakten zich meester van deu in houd van de brandkast, die 20.UÖ0 dollars waarde moet gehad hebben. De reizigers werden niet lastig gevallen. Afschuwelijke ontdekking. In een steeg te Leipzig heelt men een kistje gevonden, waarin het gemutieerde lijkje was geborgen van een achtjarig meisje^ De justitie doet ijverige na sporingen. De heer Jules Capré, die voor Juli veel natheid en koelte, afgewisseld door onweders, en in hoofdzaak goed had voorzien, durft voor Augustus niet veel beters aankondigen. Van 814 Aug. volgen dan hooge barometerstanden over de Atlan tische Zee met depressie over de Middellandsche Zee. Van 1418 zware onweders en regens over de landen om de Noordzee en over 't algemeen veel uattigheid. Na 18 Aug. zijn de kansen beter, ofschoon nog onzeker, vooral in de laatste week. Van den 29sten heeft men bij westenwinden weder sterke depressies te verwachten met. veel regen over Frankri^- Zwitserland en Zuid-Duitsch- land. Het za. een ongunstigen zomer blijven. VERGADERING van den GEMEENTERAAD van 1ERSEKE op Maandag 4 Aug. i 902, des avonds 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heeren Sauer, Muiier, Schipper, Wesdorp en Polderman, de beide eerste met kennisgeving. Voorz. de burgemeester. Na lezing en goedkeuring der notulen van 2 ver gaderingen wordt gelezen het proces-verbaal derkas- opneming op 30 Juni. In kas was en moest zijn f 2164,455. Ingekomen zijn: verzoekschriften om ontheffing van schoolgeld van C. Mieras, N. Verschuure Mz. en C. Zuidweg. Alle drie verklaren niet bij machte te zyn p«nig schoolgeld te betalen. De eerste twee voegen oude vrouw, en van haren zoon. Ik weet 't, hij heeft u innig lief, maar hij zal u er niet over spreken. Hij weet niet eens, dat ik het ontdekt heb, doch hoe zou hij voor zijn moeder iets verborgen kunnen houden? Wist ik, dat ge eens zijn wenschen zult vervullen, dan zou het mijn sterven licht en heerlijk maken," eindigde zij. Hoe ik trilde van verrukking en van schaamte! Ik heb hem wel lief, doch niet zóó innig, als ik een ander een* bemind heb, toen ik met nicht in het Zuiden was, doch 'tis lang voorbij. Ik boog het hoofd, kuste haar en beloofde, dut ik trachten zou haren wenseh te vervullen. „Dank je lieveling; nu is niemand zoo gelukkig als ik. Gij hebt mijn stervensuur verlicht. Laat me nu rustig over alles na denken." ik verliet haar, vervuld van duizende aan doeningen. Doodelijke stilte heerscht in de ziekekamer; de nacht is op de aarde neergedaald, zijn sluier heeft alles in een ondoordringbaar duister er bij, dat hunne kinderen zoo noodig, dan maar van school gezonden moeten worden, de laatste (wiens schoolgeld 16,90 bedraagt), dat hij wekelijks wel f 6,90 te kort komt. De voorz. stelt in het licht, dat de adressen niet eens in overweging genomen kunnen worden, daar de aanslagen geheel volgens de verordening gedaan zijn. Adressanten hebben ook niet gereclameerd tegen hun aanslag in den hoofd, omslag, maar al hadden zij dat en al waren hunne bezwaren gegrond bevonden, dan zouden de schoolgeld-aanslagen voor dit jaar toch nog gehandhaafd moeten worden. Daarna wordt op de verzoekschritten met alg. st. afwijzend beschikt. Nog is ingekomen een verzoekschrift van J. Doorne- bos, bewoner der Spruitstraat, die verklaart niet bij machte te zijn tot onderhoud dier straat, waartoe hij bij het betrekken zijner^woning verplicht is. Daarom verzoekt hij, dat de gemeente de Spruitstraat in eigendom zal overnemen. De voorz. is overtuigd .dat adressant omtrent die onderhoudsverplichting in een dwaling verkeert. Overigens zijn B. en W. gsneigd de kwestie van de overname der particuliere straten aan te pakken, maar dan van alle straten en niet alleen van de Spruit straat. Daarom stellen zij voor op het verzoek af wijzend te beschikken. De h. Sandee meent uit hel gesprokene te moeten afleiden, dat een voorstel tot overname te wachten is, hetwelk hij zeer zou goedkeuren. Ook meent hij, dat bij de laatste groote leening op die overname gerekend is. Dit laatste ontkent de voorzitteren hij heeft ook niet bedoeld, dat een voorstel tot overname zoo spoedig te wachten is. De zaak is urgent, maar zij zal veel geld kosten, misschien 10 a 12000 gl'd., en met de tegenwoordige middelen is aan zoo'» uitgave niet te denken. Een nieuwe belasting zal denkelijk noodig zijn, bijv. een straatbelasting. Spreker beaamt ten volle het onaangename en tot zekere hoogte het on billijke van zijn eigen straat te moeten onderhouden, maar het is ook waar, dat de eigenaars der aangelegen huizen dit te voren geweten hebben. De heer Sandee vindt de overname billijk, omdat andere bewoners ook van het gemeentegeld profiteeren. De voorz. meent, dat de vergelijking niet geheel opgaat. De verkoopers der gronden hebben de straten gelegd, oin meer geld van hun grond te maken. Het denkbeeld van een straatbelastiiig is volstrekt nog niet rijp. Misschien wordt de toestand gunstiger, elk jaar vermindert de rentebetaling. Maar als men aan het overnemen gaat, moet dit met alle particuliere straten tegelijk geschieden. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken wordt met alg. st. aangenomen. Daarna wordt de volgende voordracht opgemaakt voor twee leden van het zetterscollege 1. L. Laban, 2. K. J. Blok van Laer, (attr. leden), 3, P. Sandee, 4. W. Goeman. Ten slotte wordt de gemeente-rekening over 1901 aangeboden. De ontvangsten hebben bedragen: f 37903,375, de uitgaven f 34469,34. Er is meer onUaijgen dan geraamd f 333,82 en minder uitgegeven dan geraamd 1 3100,215, zoodat het goed slot bedraagt 1 3100,215. Er moeten ovenwei nog eenige werken van de be grooting 1901 worden uitgevoerd, zoodat het wezenlijke goed slot slechts bedraagt f 880,03a. De heeren Schipper, Hartoog en De Schipper worden benoemd om de rekening na te zien. By de laatste rondvraag zegt de heer De Schipper, dat op 1 Juni, (een Zondag) een gymnastiekver- eeniging uit Goes op het schoolplein van school 2 eenige kunsten heeft uitgevoerd, zoodat geen zondag school kon gehouden worden. Hij vraagt of de burgemeester daar iets van weet en of hij er permissie voor gegeven heelt. De burgemeester antwoordt, dat hij dit pas den volgenden dag vernomen heeft. Hij heeft er dus geen toestemming voor gegeven. De voorzitter der gymnastiek-vereeniging hier heeft desgevraagd ver klaard, dat het geheel buiten hem om is geschied, wat ineer zegt, hij heeft de Goesche gymnastiek uitdrukkelijk verklaard, dat zoo iets hier op Zondag niet gebeuren kon, en dat zijn vereeniging het gevaar loopen zou, het gebruik der school ontzegd te worden. De Goesenaars hebben de vryheid genomen, toch hun voornemen uit te voeren, wat spreker zeer afkeurt. Hij zou in 't vervolg maatregelen nemen, dat zoo iets niet weer gebeurde, De heer De Schipper meent, dat de gymnastiek- vereeniging alhier geen vergoeding voor hel gebruik der school geeft, zoodat de gemeente er eer schade dan voordeel van heelt. De voorz. bevestigt dat, maar meent dat van voor- of nadeel hier niet in aanmerkii Tegen de beoefening der gymnastiek is tï; brengen, en al had de gemeente er nog zooveel voordeel van, zoo zou de voorz. dit niet in rekening gehuld. De lamp brandt flauw; bij dat flauwe schijnsel schrijf ik. Mijn hart dringt er me toe. Deze laatste dagen zijn zoo droevig voorbij gegaan de kranke gaat zichtbaar achteruit. Het is zoo aaudoenlijk te zien met hoeveel kalmte zij den dood afwacht. Telkenmale, als haar oog op mij rust, lees ik er dankbaarheid en liefde in. Een vriendelijk glimlachje, een zwakke handdruk, een enkel gefluisterd woord, zijn voor mij grooter belooningen dan alle schatten der aarde. Menigmaal overvalt mij een diepe droefheid, als ik aan het naderend scheiden denk! Gisteren zei ze tot me: „Annalief, wat hebt ge mij gelukkig gemaakt! Nv, weet ik, dat mijn zoon een schoone toe- -.mst tegemoet gaat. Als de eerste smart over mijn verscheiden voorbij zal zijn, als zijn hart ook voor anderen kloppen zal (hier trilde die dierbare, oude stem, zoodat ik mijn snikken haast niet bedwingen kon) dan," voer ze voort, „zal zijn liefde voor u zich in al hare volheid en kracht ontwikkelen, en gij zult hem ge lukkig maken," brengen, als ontheiliging van den Zondag daai gepaard moest gaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. (Ruiten verantwoordelijkheid der redactie Waarschuwing tegen handelaren in goedkot voederartikelen uit de provincie Groningei Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding eener advertentie, voorkomend uw blad van 2 dezer en onderteekend door E. B(ji in goedkoope voederartikelen te Groningen, zou mij aangenaam zijn, indien u onderstaande in blad zoudt willen opnemen. Eene gelijkluidende advertentie als bovenbedoi had ik gelezen in het Gratis Advertentieblad, uitgt Boluijt ifc Co. te Goes. Ik schreef den heer E. Bij te Groningen, met verzoek mij te zenden 1 gemengd kippenvoeder van f3.60 per H.L. Al heel spoedig kreeg ik bericht uit Gronin dat de afzending zou plaats hebben na ontvangn postwissel, waaruit my duidelijk werd, dat de Bijinolt ook de leer is toegedaan niet van „cc bij de visch" maar van „centen vóór de visch, maakte het bedrag per postwissel over en eenige di daarna kwam het goedkoope kippenvoeder in mijn b Volgens de advertentie moest dat voeder bes uit tarwe, gerst, haver en maïs; in werkelijkhe het samengesteld uit voor een groot gedeelte uit zwarten haver, g stukken erwten, paardenboonen en een massa onbekende zaden, alles van zeer inferieure kwal Tarwe en maïs kwamen er zeer sporadisch in fijn geklopte steen en kalk was er daarentegen meer in te vinden. Het voeder heeft op mij den indruk gemaakt te zijn totaal waardeloos. Het doel van dit myn schrijven is, om te w schuwen voorzichtig te zijn met het aanknoopen handels.relatiën met meergenoemden heer Biji die tegenwoordig zeer druk adverteert en tot oper veld klaarblijkelijk de provincie Zeeland gekozen h Ik kan hier nog aan toevoegen, dat onlang) commissaris van politie te Groningen in de dagbl waarschuwde tegen een dergelijke firma, med Groningen woonachtig, die op geheel denzeltden waardeloos goed aan den man tracht te brengen Voor de opname van deze regelen breng ik Ij ga mijnen dank en het zou mij hoogst aangenaam indien andere dag- en weekbladen ze ook zoi willen plaatsen. Hoogachtend, heb ik de eer te zijn, Uw Dienstw. Dienaar J. VAN Gült! Poortvliet, 6 Augustus 1902. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaroi ressorteerende hulpkantoren, werd gedurend maand Juli ingelegd: f 13.623,02 te betaald f ll.718.4d. Het aantal uitgegeven boekjes bedraagt RIJKSTELEGRAAF. Verhandelde telegrammen, gedurende de maand Juli 1902, verzon- ont- opgen. en totaal toti den vangen verder geseind Juli Tholen. 140 216 217 573 St. Maartensdijk. 124 121 177 422 391 Oud- Vossemeer. 46 45 91 121 St. Annaland. 43 53 96 Stavenisse. 103 84 187 19 Poortvliet. 27 21 48 2 Augs. Ten overslaan van den notaris N i Sleenbergen ie Tholen werd heden in de he van C. Bal aldaar ingezet: v —n.wjbuis met ert te Tholen aan de straat, doo, den heer C. M. van E ■li 1 1250. De loe.v ijzing zal plaats hebben op Zateri Augustus a.s, in de herberg van W. Mol 's avonds 7 uur. Litgeput zweeg ze, kuste mij en viel iu de kussens terug, maar een zalige drukking lag op het b eke, vervallen g< een oneindige dankbaarneid sprak uit oogen. Met geen woord, geen blik heeft hij tot toe zijn genegenheid voor mij verraden, is, zooals hij van don beginne jegens mij vriendelijk, voorkomend en beleefd. De drol toestand, waarin zijn moeder verkeert, ons meer samengebracht, dan anders het zou zijn geweest. Wij bezitten beiden trouwe vriendiu in de stervende, hij bovei nog een teerbeminde moeder! Zooeven hebben we bet sterfbed val lieve kranke verlatenKaltn en vredig haar heengaan, kalm en vredig als baar i geweest is Ik ben bitter bedroefd. Waartoe die w scheiding? Hij is zeer, zeer stil oudet verlies. Bijna geen woord, geen klacht over zijn lippen; iu stomme smart zit hij werktuigelijk die zaken regelend, welke reg vereiscben, (Wordt vervol#

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2