N°. 895. Zaterdag 2 Augustus 1902. Twintigste jaargang. EN e, .Ba J. M. C. POT, lit nummer bestaat uit 2 bladen. Public atiën. en, cinii oi ran n ooo. olen FEUILLETQH. ter Hoe de grassen en graansoorten zich tegenover de Kali gedragen. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gei 70 c 'Uvei nidd t) P [ralii nnj' 102; tenli ersei pro? ïciëi behi 9 bij IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, viitHal itiijd au it Mam aan nesterteelt, laniloav, enz. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan nl bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Twlek, Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. tge ïker agaz en .Zej| NATIONALE MILITIE. lng oeping van verlofgangers in werkelijken dienst. Burgemeester van Tholen maakt bekend, de verlofgangers, wier namen hieronder zijn neld, op het achter hunnen naam aangegeven gtip, in werkelijken dienst worden opgeroepen in den wapenhandel te worden geoefend. pf: ;egge, Jacob, Gz., lichting 1899, 3e regiment nterie Bergen op Zoom, 9 Augustus 1902 loeliker, Cornelis, N.Az., lichting 1899, 3e reg. m( nterie Middelburg, 9 Augustus 1902 ie opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich daags vóór hun vertrek, des voor- dags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeente- etarie vervoegen, ten einde op hunne verlof door den Burgemeester den dag van vertrek loen vermelden en inlichtingen te ontvangen aan- ïde de reis 2e. dat zy, ieder op den voor hem igeven dag, in uniform gekleed en voorzien van ne verlofpassen, alsmede van al de bij hun rek met groot verlol medegenomen voorwerpen I I kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn "ekomen des namiddags vóór vier uren öf, zoo niet mogelijk is, op het uur, door den Burge- ister te bepalen. De verlofgangers, voor wie de mst op eenen Maandag is gesteld, behoeven Ier, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, van zij niet in één dag hun garnizoen kunnen iken, .zich eerst op den dag voor de opkomst aald, op marsch te begeven, en moeten den jenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij hun js aankomen. igeval ziekte of gebreken hunne-opkomst mochten linderen, moeten zy hiervan, zoodra doenlijk eene op gezegeld papier geschreven en gelegali- de geneeskundige verklaring ter Gemeente- etarie kennis geven. let niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ïeft den verlofganger geenszins van zijne ver- hting tot opkomst onder de wapenen, daar deze nbare bekendmaking eenig en alleen als bewijs It, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, holen, den 28 Juli 1902. redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Vrijdag den 8 Augustus e,k. tot onderzoek van hen aan wie, of der redenen waarom in het voorgaande jaar voor waardelijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten over vloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderd, alsnog, voor zooverre, zulks niet alreeds is geschied, twee dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Gedaan te Tholen den 1 Augustus 1902. en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester P. LABAN, Secretaris. nden 101 489. j.531 c.a, ïwen 3 pree Q 'LIKKl 18. Bu| r. us ndrio: ODll vroii' Krui srpleg e-,H» dsgonl j. itröle Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem angen en aan den Ontvanger der Directe Be- mgen ter invordering is verzonden, het kohier 2) van de belasting op bedrijfs- en andere )msten voor het dienstjaar 1902/3, met uitnoodiging een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het hem verschuldigde te kwijten, met herinnering 'iw, dat de bezwaren, welke dienaangaande ihten bestaan, binnen zes weken na heden ooren te worden ingediend, holen, den 29 Juli 1902. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. SCHUTTERIJ. lurgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ien '„ekend, dat de commissie uit het gemeente uur, ingevolge art. 15 der wet, belast met het irzoek nopens de al of niet gegrondheid der Uit het Duitseh. toor ompt 'assef le ki >1 Bii er west. iKoo dien dag af waudeldeu we geregeld 'dijke wandelingen waren het! Was ik 'tien jaar geworden en nog onbekend 'en met de lieve natuur? Dierbare vader, plekje grond, geen stipje lucht, waarvan me geen wonderen wist te vertellen, waarop wij geen wereld wist aan te wijzen! Geen dtje zong zijn lied, geen spinnetje weefde web, of gij wist alles te verklaren en op kelderen. Neen, ik bleef geen vreemdelinge ik werd beste vrienden met moeder natuur, op geestelijk gebied was mijn vader mijn «man. koevele gelukkige uren brachten we samen Itrti it; met hoevele schoone voortbrengselen van neasohelijken geest bracht hij mij in kennis 1 Wanneer er door bemesting of op een andere wijze de eene of andere stof in deir- bodem komt, wordt deze niet altijd vastgehouden. Slechts enkele stoffen blijven gedurende langen tijd in den grond, worden door den bodem geabsorbeerd, zooals men het noemt. Onder die bekleedt de kali een zeer voor name plaats. De kali wordt dus, eenmaal in den bodem, door den grond gedurende ge- ruimen tijd vastgehouden. (Het zij hier bij gevoegd, dat het absorptievermogen van de verschillende grondsoorten niet hetzelfde is. Bij kleigronden br. is het veel grooter dan bij zandgronden). De kali gaat in den bodem ge deeltelijk in onoplosbare verbindingen, bv. in kiezelzure en liuinuszure zouten over, die dan door verschillende invloeden, o.a. door de in werking van het afgescheiden wortelzuur der planten in oplossing treden en zoo geschikt worden tot voedsel voor de planten. Het laat zich begrijpen, dat de stoffen, waaraan de kali bij hare intrede in den bodem gebonden is, zich van haar afscheiden en zich met andere stoffen verbinden, die dan vaak oplosbaar zijn en met het bodemwater weggespoeld worden. Dal is bv. het lot van de chloorverbindingen, die met de kali in den grond kooien. Deze verbinden zich bv. met kalk en gaan in den vorm van oplosbaar chloorkalk reeds heel spoedig met het bodemwater naar den ondergrond. Hoe gedragen zich nu de grassen en graan soorten ten opzichte van de zich in den bodem bevindenden kali? Voeden zij zich alleen met de overvloedige aanwezige kali, opgelost in het water? Hebben zij ook soms het vermogen de in geringe hoeveelheid in het grondwater opgeloste kali te benutten? Of eindelijk, be zitten zij de kracht de onoplosbare kaliver bindingen oplosbaar te maken en voeden zij zich met de zoo vrij geworden kali? Deze vragen zijn alle van het hoogste gewicht, want daarmede hangt ten nauwste samen de wijze van bemesting, de hoeveelheid kali, die men geven moet in een bepaalde vruchtop- lk werd weer vroolijk en gelukkig, ik was niet langer alleen, want het suizen van den wind, het murmelen van de beek, het gonzen van 't bijtje, het waren allen even zoovele liederen voor mij, alle stemmen van dierbare vrienden. Zoo vlogen de dagen voorbij, tot er plotseling een schrille dissonant kwam in die harmonieuse melodie I Mijn vader werd plotseling ernstig ziek en was binnen enkele dagen niet meer. Diepe smart is stille smart 1 Geen woorden kunnen weergeven, wat ik gevoelde, toen ik, op zekeren morgen ontwaakt, mijn vader ont slapen vond I De glimlach op zijn gelaat her innerde mij aan de kalmte en den vrede in zijn gemoed. Zijn kind echter miste sedert dien vrede. Ik hoorde geen lofliederen in de stemmen der natuur, mijn oor was voor al die vrienden- stemmen gesloten. Toch kon ik niet scheiden van de plaats, waar de geest mijns vaders nog rondwaarde, en eenzaam zetten mijn nicht en ik ons leven daar voort. Toen kwam het eerst het denkbeeld in mij op mijn gewaarwordingen weer te geven op het papier. Er is een jaar over heen gegaan volging. Hebben wij bv. een gewas, dat zijn kalivoedsel alleen put uit gemakkelijk opneem bare kaliverbindingen, in overvloedige mate in oplossing aanwezig, en laten wij dit volgen door een gewas, dat ook het vermogen heeft de moeilijk oplosbare kaliverbindingen oplosbaar te maken, dan zouden wij het eerste gewas een sterke kalibemesting moeten geveii en het tweede laten teren op den voorraad van vorige jaren. Wat de grassen betreft, en met deze, alle weideplanten, het is reeds door vele proeven aangetoond en elke landbouwer kan er zelf de proef van nemen, dat deze alle zeer veel kali noodig hebben en behooreti, tot die ge wassen, die zich voornamelijk voeden met de kali, die in overvloedige mate in oplosbaren vorm voorhanden is. Zij zijn dus zeer dankbaar voor een directe kalibemesting. Zij nemen zelfs meer op dan voor hun normale groei absoluut noodig is. Deze kali is natuurlijk niet verloren, wanneer het gras of het hooi op de boerderij blijft, want dan komt het toch later in den stalmest. Van de graansoorten behooreu de gerst en de rogge tot de gewassen, die zich voornamelijk voeden met de in ge makkelijk opneembaren vórm aanwezige kali. Zij bezitten dus niet het vermogen de kali uit de moeilijk oplosbare verbindingen oplosbaar te maken. De gerst en de rogge zijn dus twee gev^-ett, die voor een directe kalibemesting een grootere oogst, met meer en gezonder stroo in ruil geven. De tarwe wordt gewoonlijk gezaaid op kleigrond, dus op een bodem, die uit zijn aard weer kali bevat. Zij bezit het vermogen door haar wortels de kali uit de onoplosbare verbindingen op te lossen en tot zich te nemen. Zij kan dus in de vruchtop volging zich voeden met de van vorige jaren in den grond aanwezige kali. Op lichten zavel grond, waarop ook vaak tarwe verbouwd wordt, zal het aanbeveling verdienen een niet te sterke, directe kalibemesting te geven. De haver is zeker het graangewas, dat de meeste kali uit den bodem haalt, maar ook het gemakkelijkst. Alle kali, die aanwezig is, in welken vorm ook, is van hare gading. Een directe kalibemesting behoeft zij dus niet. Men denke er echter aan, dat na dit gewas per HA. gemiddeld 58 KG. (aanwezig in ongeveer 500 KG. kaïniet) kali aan den grond onttrokken is en het volgende gewas, dus alleen om die reden reeds, een kali- bemesting behoeft.V. Ter buitengewone civiele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd Mr. F. M. C. E. Koksma beëedigd als rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Bij het laatst gehouden exarneQ voor het telegraafradicaal is o.a. geslaagd de heer J. II. Mantz te Tholen, en bij dat van het posl- radicaal o.a. de heer H. van Nieuwenhuijze te Terneuzen. eindelijk echter vat ik de pen op om het lang voorgenomen plan ten uitvoer te brengen. Doch eerst een woord aan u, mijn overleden vader, gewijd I Ik schrijf niet voor anderen, doch slechts voor mij zelve. Gij hebt mij geleerd en aangespoord, nimmer voldaan over mijzelve te wezen, doch steeds mijzelve le ont wikkelen en aldus niet alleen in kennis, doch ook in reinheid van ziel en gemoed vooruit te gaan. Gij zijt dan ook de bron niet alleen van mijn leven, maar ook van mijn zucht naar vooruitgang. Aan u worden deze bladzijden opgedragen, die slechts zullen teruggeven, wat in mij is omgegaan I 't Is weer Maart, mijn vader's sterfdag. Heerlijk schijnt de zon en stemt mij tot op gewektheid. Ik gevoel dat de leute komt. Heerlijk voorjaar! Laat uw verkwikkende adem ook over ons kille, doodsche landschap gaan Is dit uw eerste bode, de eerste vervulling van een nieuw, heerlijk leven, deze zachte vriendelijke zon en dit zuidenwindje? Welke lange, droevige tijd ligt er tusschen December en nu! Mijn goede nicht was ernstig ziek en juist nu, nu de heerlijkste tijd aanbreekt, nu Voor de kweekschool voor machinisten te Amsterdam slaagde de heer Henri Bosman, intern leerling van den heer J. A. Vermeulen te Oud-Gastel. ST. ANNALAND. In de vergadering van den Dijkraad van den calamiteusen Susanna- polder werd o.a. behandeld en vastgesteld de rekening over den dienst 1901/2. De ont vangsten hadden bedragen f3259,40 en de uitgaven 110657,72, zoodat meer was uitgegeven f7398,32. In dit tekort is bijgedragen door het Rijk f4906,07 en door de Provincie f2453,Ü35, te zamen f7359,105, zoodat het nadeelig slot bedraagt f39,215. De kosten der zee wering en oeververdediging bedroegen f 8818,635. De verjaardag van H.M. de Koningin moeder op 2 dezer zal men hier niet onop gemerkt laten voorbijgaan. Eene commissie heeft zich gevormd om dien dag feestelijk te herdenken; er zal in den namiddag plaats hebben een wedstrijd van fietsrijders, bestaande in ringrijden, enz. Bij gunstig weer schijnt het feest wel te zullen slagen, daar de deelneming algemeen is. IERSEKE. Te Kruiningeu hebben zich 63 jongelui aangemeld voor den cursus in voorbe reidende militaire oefeningen. Te lerseke met een duizendtal meer inwoners bedraagt dat getal slecht 22. OUD VOSSEMEER. Door den Raad dezer gemeente is de rekening over 1901 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 15462,74 en in uitgaaf op f 14240,48, zoodat een goed slot blijft van f1222,26. STAVENISSE. Door den Dijkraad der water- keering van het cal. waterschap Stavenisse werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten hadden bedragen f 19810,645 en de uitgaven f 16243,305, zoodat er een goed slot is van f 3567,34. Er werd besloten tot aflossing van de 5 loopende leeningen, die tusschen de jaren 1734 en 1760 tegen 3 °/c aangegaan zijn, tot een totaal bedrag van t 5400,welke gelden indertijd gediend hebben tot bestrijding der kosten van onderhoud en verbetering van de oeververdediging en van de zeewering. Nimmer is op deze leeningen iets afbetaald. Het zullen waarschijnlijk wel de oudste loopende leeningen zijn. In de hedenmorgen alhier gehouden ge meenteraadszitting werd rekening en verantwoor ding gedaan over 1901. De inkomsten hadden bedragen f 14764,325 en de uitgaven f 12939,225, zoodat er een goed slot is van f 1825,10. Als leden van het college van zetters werden her benoemd de heeren C. Tuijntnan en N. Kodde, terwijl als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer A. H, van der Slikke, ter vervanging van den heer J. C. Luijk, die als zoodanig bedankt had. Besloten ik weer vrienden als weleer met mijn omgeving zon kunnen worden, nu zullen we deze liefelijke plekjes verlaten moeten om naar het zonnige zuiden van Frankrijk te trekkenMaar al valt het afscheid moeielijk, we zullen elkander weerzien, nietwaar? Zalige terugkeer uit den vreemde in het moederland 1 Ze zeggen dat daar ginder de zon altijd vriendelijk schijnt, geen koude wind de zwakke lijders naar het hoekje van den haard jaagt Daar valt de lente veel vroeger in, strooit hare gaven verkwistender rond, daar is ze een heelmeesteres, die elke wonde geneest 't Zij zoo, maar toch ben ik dankbaar, dat de her innering aan Holland door dezen schoonen voor jaarsdag, zoo zonnig en vriendelijk wezen zal. Een jaar is weer voorbij gegaan. Mijn nicht is geheel hersteld naar 't vaderland terug ge keerd en wij hebben nog geruimen tijd door gebracht bij een oude vriendin van mijn nicht, mevrouw van Wilgenbeek, een lieve gastvrouw, die ons alle genoegens heeft aangedaan en die door haar gezellige brieven, menige stille winter avond voor ons gekort heeft. Weer is de lieve lente in aantocht, de sneeuw-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1